Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler

filipinler - türk lirasının ucuz olduğu ülkeler
filipinler - türk lirasının ucuz olduğu ülkeler

Kışın deniz kum güneş tatili yapabileceğiniz, yazın da alternatif rotalar yaratabileceğiniz Türk lirasının değerli olduğu ülkeler listesi hazırladık. Tabii bu esnada, iptal etmek zorunda kaldığımız seyahatlerimizi yeniden ne zaman gerçekleştirebileceğimizi de düşünmeden edemiyoruz.

Şimdilik kendimizin, sevdiklerimizin ve tüm toplumun sağlığı için mümkün olduğunca evde kalsak bile, inanıyoruz ki yine gönül rahatlığıyla gezebileceğimiz günler gelecek. O günler geldiğinde ekonomik olarak fazla zorlanmadan güzel bir tatil yapabilesiniz diye sizin için hazırladığımız liste;

İşte Türk lirasının değerli olduğu 11 Ülke:

1. Endonezya

bali – endonezya

Birinci sırayı doğal güzellikleriyle nam salmış bir adalar topluluğu olan Endonezya’ya veriyoruz. 17 binden fazla adasıyla dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olan Endonezya, genelde çok yağışlı olmasına rağmen Nisan-Ekim arası nispeten daha kuru bir havaya sahip. Artık ne zaman gideceğinize karar vermek size kalmış.

Endonezya Rupisi ’ne karşılık Türk lirası daha değerli olduğundan gönlünüzce para harcayabilirsiniz. Ayrıca kısa süreli ziyaretlerde, 30 güne kadar, vize de istenmiyor. 

Endonezya’da keşfedebileceğiniz pek çok harika nokta olsa da ne yazık ki hepsinden bahsetmemiz mümkün değil. En önemli olanları saymamız gerekirse;

 • Renkli gece hayatıyla bilinen Jakarta’dan,
 • Dünyanın en büyük Budist tapınağı olan Borobudur’dan,
 • Ve adını dünyanın en büyük kertenkelesinden alan Komodo Ulusal Parkı’ndan bahsedebiliriz.

Bunların dışında Bali, muhtemelen Endonezya denilince akla gelen yerlerin arasında birinci sırada. Uluwatu Tapınağı, Bali’de bulunan ve tarihi öneme sahip en görkemli tapınaklardan biri. Ubud ise pirinç tarlaları arasındaki Campuhan Ridge yürüyüş yolu ve Maymun Ormanı ile kesinlikle görülmesi gereken yerlerden.

Bali Gezi Rehberi’mize aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz;

Bali Gezi Rehberi

Bu arada vizesiz gezebileceğiniz ülkeler de aşağıda;

Vizesiz seyahat edebileceğiniz ülkeler listesi

2. Sırbistan

türk lirasının ucuz olduğu ülkeler - sırbistan
türk lirasına göre ucuz olan ülkeler – sırbistan

Vizesiz gidebileceğiniz ve cüzdanınızı çok da fazla düşünmeden hareket edebileceğiniz bir başka ülke de Balkanların göz bebeği Sırbistan. Ayrıca Türk lirasının değerli olduğu ülkelerden, görece yakın ve kolay ulaşımı olan ülke.

En çok ziyaretçi çeken yerlerden biri olan başkent Belgrad, Tuna ve Sava nehrinin kesişim noktasında yer alıyor.

Belgrad’da görülmesi gereken belli başlı yerler ise şöyle:

 • Eşsiz bir Belgrad manzarası sunan Kalemegdan, içinde bir galeri, hayvanat bahçesi, restoran ve müze barındırıyor ve aynı zamanda Belgrad Kalesi’ne de ev sahipliği yapıyor.
 • Balkanların en büyük Ortodoks Katedrali olarak bilinen Aziz Sava Katedrali de yine Belgrad’da bulunuyor. Mimarisiyle Aya Sofya’yı andıran Aziz Sava, aslında bir tapınak ve katedral özellikleri taşımıyor ancak büyüklüğü dolayısıyla katedral olarak anılıyor.
 • Belgrad’ın nefis mutfağını keşfetmek için uğramanız gereken yerlerden biri Skadarlija Mahallesi. Buradaki restoranlarda canlı Sırp ezgileri eşliğinde güzel bir ziyafet çekebilirsiniz!

3. Filipinler

filipinler - türk lirasının ucuz olduğu ülkeler
filipinler – türk lirasının degerli olduğu ülkeler

Cep yakmayan ve vize peşinde süründürmeyecek bir ülke daha! Güneydoğu Asya’da bulunan Filipinler de tıpkı Endonezya gibi, irili ufaklı 7 binden fazla adadan oluşuyor. Olağanüstü manzaralarıyla insanı kendine aşık eden ülkenin insanları da çok sıcakkanlı. Bin bir çeşit tropikal lezzeti deneme şansı da cabası!

 • Ülkenin en göz alıcı noktaları arasında Palawan bulunuyor. Adanın başkenti olan Puerto Princesa, yeraltı nehri sayesinde çok fazla ilgi görüyor.
 • Uçsuz bucaksız maviliği, el değmemiş doğası ve masalsı kumsallarıyla El Nido içinse Filipinler’in en sakin ve huzur dolu kısmı denilebilir.
 • Filipinler’den bahsedip Boracay’ı atlayacağımızı düşünmeyin. Filipinler’in belki de en çok ziyaretçi akınına uğrayan adasında kitesurf ve scuba-diving gibi su sporları revaçta. Bunun dışında yüzmek için en beğenilen plajlardan biri de Puka Beach.

Filipinler’le ilgili yazılarımızı aşağıya bırakıyorum;

Filipinler’de Gezilecek Yerler

Filipinlere Gitmeniz için 8 Ayrı Sebep

4. Tayland

tayland - türk lirasının değerli olduğu ülkeler
tayland – türk lirasının değerli olduğu ülkeler

Harika bir tatil için en cazip yerlerden, türk lirasının değerli olduğu ülkelerden bir diğeri olan Tayland da 30 güne kadar vize istemeyen ve Türk lirasının değerli olduğu ülkelerden.

Tayland ismini ilk duyduğunuzda aklınıza Phuket gelmiş olabilir. Ancak çok popüler olan adada kalabalıktan adım bile atılamadığı söyleniyor. Bu yüzden gelin gezerken daha çok keyif alabileceğiniz yerlere bakalım:

 • Tapınakları, tropik ormanları ve mükemmel plajlarıyla keşfedilmeyi bekleyen Tayland’da başkent Bangkok, aynı zamanda ülkedeki en kalabalık şehir.
 • İçindeki muazzam büyüklükteki Buddha heykeliyle bilinen Wat Pho Tapınağı’na ev sahipliği yapan Bangkok, aynı zamanda eğlence mekanları sayesinde oldukça canlı bir şehir.
 • Diğer yandan Chiang Mai, hem kültürel zenginlikleri hem de tarihi altyapısıyla favorilerimizin arasında yer alıyor. Meşhur tapınakları ziyaret etmenin yanı sıra eğer Nisan ayında buralarda olursanız Thai yeni yılı kutlamaları için yapılan Songkhran Festivali’ne de katılabilirsiniz.

Tayland’la ilgili yazılarımızı aşağıya bırakıyorum;

Tayland Gezi Rehberi

Tayland’ın Başkenti Bangkok

Phuket Gezi Notları

5. Arjantin

90 güne kadar vize istemeyen Arjantin’de 1 Türk lirası 2020 yılı itibariyle yaklaşık 9.48 Arjantin pesosuna denk düşüyor. Bu da demek oluyor ki; bavulları hazırlayın Arjantin’e tango yapmaya gidiyoruz!

 • Kaliteli kırmızı et yemek ve yerel şarap Malbec’i tatmak için bir numaralı adres hiç şüphesiz başkent Buenos Aires.
 • Dünya üzerinde görebileceğiniz en sıra dışı mezarlık olan Recoleta Mezarlığı yine burada bulunuyor. 1822 yılında inşaa edilen mezarlık, umulduğu gibi bunaltıcı bir havaya sahip değil. Bunun aksine tarihin tozlu sayfalarında geziniyormuşsunuz hissine kapılacağınız bir müze gibi adeta. 
 • Eğer tango yapmaya hevesliyseniz ya da sadece yapanları izlemek istiyorsanız da Milonga partilerine katılabilirsiniz. Buna ek olarak La Boca mahallesinde de sokaklarda tango yapan çiftleri görmeniz mümkün.

6. Hindistan

hindistan – türk lirasının degerli olduğu ülkeler

Kalabalığı, kendine has kültürü ve yemekleriyle Hindistan, dünya üzerindeki en enteresan ülkelerden olabilir. Genel olarak pek pahalı olmasa da bu durumun gideceğiniz yere göre değişiklik gösterebileceğini de unutmayın tabii.

Şu ana kadar bahsettiğimiz ülkelerin aksine Hindistan’a seyahat etmek için vize almak gerektiğini de hatırlatalım. Ülkenin genelde pis olarak nitelendirildiği doğru, ancak gözünüzü karartıp gitmek size hayatınız boyunca unutamayacağınız bir deneyim yaşatabilir.

 • Burada görülmeye en değer yapılardan olan ve Hindistan’ın simgesi haline gelmiş Tac Mahal, zamanın hükümdarı Şah Cihan’ın vefat eden eşi için yaptırılan bir anıt mezar.
 • Başkent Delhi’de ise Kızıl Kale, Swaminarayan Akshardam, ve Qutub Minar gibi turistlerin en çok ziyaret ettiği yerler bulunmakta.
 • Son olarak Pembe Şehir olarak da bilinen Jaipur için Hindistan’ın en büyüleyici kentlerinden diyebiliriz.

Hindistan’la ilgili yazılarımızı aşağıya bırakıyorum;

Hindistan’da Gezilecek Yerler

Hindistan Gezi Rehberi

7. Gürcistan

gürcistan - turk lirasının değerli olduğu ülkeler
gürcistan – turk lirasının değerli olduğu ülkeler

Çok uzaklara gitmeden ve maddi olarak zorlanmadan tatil yapmak istiyorsanız komşumuz Gürcistan tam size göre. Üstelik vize de gerekli değil. Son yıllarda popülaritesi en çok artan destinasyonlardan biri de başkent Tiflis.

Tiflis’te yapabileceklerinizden birkaçı sırasıyla şöyle;

 • Holy Trinity, Samebai ve Svetitshoveli gibi önemli katedralleri ziyaret etmenin yanı sıra yeni nesil kafelerde de kahvenizi yudumlayarak bu şirin şehrin tadını çıkarabilir,
 • Old Town’un Arnavut kaldırımlı sokaklarında gezerken mükemmel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.
 • Unutmadan, Gürcülerin yöresel mantısı da diyebileceğimiz Hinkal’i yemeden Türkiye’ye döneyim demeyin! 

Gürcistan gezi yazılarımızı aşağıya bırakıyorum;

Gürcistan Gezi Rehberi

8. Sri Lanka

türk lirasının ucuz olduğu ülkeler
türk lirasının değerli olduğu ülkeler

Hint Okyanusu’nun saklı cenneti Sri Lankaya online vizeyle gitmek mümkün. Aman aman tl çok değerlidir ve çok ucuz bir ülkedir diyemesek de çoğu yere kıyasla daha uygun. Sadece turistik aktiviteler için -tapınak giriş ücretleri gibi- ödeyecekleriniz biraz canınızı sıkabilir.

 • Tapınakları ve antik kentleri ziyaret etmek, ülkenin meşhur çaylarını, baharatlarını ve tropik yiyeceklerini denemek, ya da safariye çıkıp Sri Lanka’nın sembolü haline gelen filler ve daha birçok hayvan çeşidiyle tanışmak, Sri Lanka’da yapabileceklerinizden sadece birkaçı.
 • Fillerden konu açılmışken Pinnawala Fil Yetimhanesi’nde filleri biberonla beslemek ve güzel Instagram fotoğrafları çekmenin başta kulağa hoş geldiğinin farkındayız. Fakat sevimli dostlarımızın kendi iyiliği ve özgürlüğü için burayı pas geçmeniz gerektiğini düşünüyoruz.
 • Son olarak da dünya üzerinde en iyi korunan mağara tapınağı olan Dambulla’ görmeden geçmeyin diyoruz!

Keyifle gezip keyifle yazdığımız Sri Lanka yazılarımızı aşağıya bırakıyorum;

Sri Lanka Gezi Rehberi

Sri Lanka’da Gezilecek Yerler

Sri Lanka’da Neler Yapılır

9. Kamboçya

kamboçya - türk lirasının değerli olduğu ülkeler
kamboçya – türk lirasının değerli olduğu ülkeler

Dünya’nın en yoksul ülkelerinden biri olarak bilinen Kamboçya’da da Türk lirası haliyle daha değerli. Vizesiz ziyaret edemeyeceğiniz ülkeye gitmeden önce Hepatit, Menenjit gibi bazı aşıları da yaptırmanız gerektiğini söylemeliyiz.

 • Çoğu Uzakdoğu ülkesinde olduğu gibi Kamboçya’da da tapınakları mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz. Bunlardan en önemlileri ise Siem Reap ve Angkor.
 • Fransız Kolonisi olduğu zamanlardan kalma izleri hala taşıyan Başkent Phnom Penh de ziyaret edilebilecek birçok tapınak, pazar ve müzeye sahip. En önemlilerin arasında Kraliyet Sarayı, Ölüm Tarlaları ve Tuol Sleng Soykırım Müzesi bulunuyor.
 • Son yıllarda turistlerin uğrak noktası olan bir diğer bölge de Kampot ve Kep. Nehir kıyısında olan Kampot çevresini botlarla da gezebilirsiniz.

Kamboçya yazılarımıza, aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz;

Kamboçya Gezi Rehberi

Angkor Wat ve Siem Reap Gezi Rehberi

10. Ukrayna

ukrayna - türk lirasının değerli olduğu ülkeler
ukrayna – türk lirasının değerli olduğu ülkeler

Vizesiz gidilebilecek ve ulaşımıyla, konaklamasıyla genel olarak ucuz olan ülkelerden bir diğeri de Ukrayna. Ülkede turizm açısından önemli olan şehirlerin başında Kiev ve Lviv var.

 • Başkent Kiev, bahar ve yaz aylarında Kiev Yaz Müzik Festivali ve Ukrayna Dünya Müzik Festivali gibi birçok festivale ev sahipliği yapıyor.
 • Gece hayatıyla da ünlü olan Kiev’de en işlek cadde olan Khreshchatyk’te ise birçok mağaza, restoran ve kafe bulunuyor.
 • Kiev’e kıyasla daha az kalabalık olan Lviv’de Pazar Meydanı, Opera Meydanı, ve Lychakiv Mezarlığı görülmesi gereken yerler arasında.

Ukrayna yazılarımıza aşağıdan ulaşabilirsiniz;

Ukrayna Gezi Rehberi

Ukrayna’da Gezilecek Yerler

Kiev’de Gezilecek Yerler

Bonus: Vietnam

Türk lirasının değerli olduğu ülkeler listemizi yemyeşil doğasıyla, mükemmel kumsalları ve tarihiyle de bir o kadar merak uyandıran bir Asya ülkesiyle sonlandırıyoruz. Vizesiz ziyaret edemeyeceğiniz Vietnam’da da Türk lirasının değeri yüksek.

 • Adını bir efsaneden alan ve Alçalan Ejderha anlamına Ha Long Körfezi UNESCO Dünya Mirasları Listesinde de bulunuyor. Körfezin eşsiz manzarasına mutlaka şahit olmalısınız.
 • Dünyanın en büyük mağarası olan Son Doong’un yanı sıra 10’dan fazla mağaradan oluşan Tu Lan ve Dünyadaki en güzel mağaralardan olan Cennet Mağarası da yine Vietnam’da bulunuyor.
 • Brezilya’dan sonra kahve üretiminde dünyada ikinci sırada olan Vietnam’ın özel kahvelerini de gelmişken tatmayı unutmayın!
 • Ayrıca ilginizi çekebilecek yazıları aşağıya bırakıyorum;

Ucuza Seyahat Etmenin Yolları

Ucuza Uçak Bileti Nasıl  Satın Alabilirim?

Türk lirasının değerli olduğu ve çılgınlar gibi para harcamanıza gerek kalmadan keyifle tatil yapabileceğiniz 11 ülkeden bahsettik. Aklınıza takılan bir şey olursa aşağıya yorum yazabilir ya da FilGezi Instagram hesabından bizlere ulaşabilirsiniz!

Written By
More from Dilara Koru

İstanbul’un En İyi Yoga Merkezleri – Yoga Okulları

Yoga yapmak isteyip bir türlü başlayamayanlar, uzun süredir ara vermiş olup matlara...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir