Kuzey Japonya – Hokkaido Gezi Rehberi

Kuzey Japonya – Hokkaido Gezi Rehberi ile doğan güneşin ülkesi Japonya‘nın kuzeyini keşfediyoruz. Genellikle Japonya denince herkesin aklına; tapınakların şehri Kyoto ve iş yerlerinin ve eğlencenin merkezi Tokyo gibi şehirler gelir. Kanto ve Kansai bölgelerinde bulunan bu şehirler, genellikle Japonya’ya ilk kez gidenlerin ilk durağı haline gelmiştir.

Japonya’ya bir haftadan uzun bir süre ayırdıysanız ya da herkesten daha farklı bir yol izlemek istiyorsanız sizi, dört adadan oluşan ülke Japonya’nın en kuzeyinde bulunan adası Hokkaido ve az keşfedilmiş, doğayla iç içe olan bölgelerine davet ediyoruz. Kuzey Japonya – Hokkaido Gezilecek Yerler yazımızda, Hokkaido ile ilgili pratik bilgilere ve Hokkaido’da mutlaka görülmesi gereken yerlere ulaşabilirsiniz.

Hokkaido Hakkında Genel Bilgiler

kuzey japonya - hokkaido gezi rehberi
kuzey japonya – hokkaido gezi rehberi
 • Hokkaido Japonya’nın en büyük ikinci adasıdır, tüm ülkenin yaklaşık beşte birini oluşturur.
 • Eşsiz bir doğaya sahip olan Hokkaido, ormanları, gölleri, bitki örtüsü ve vahşi yaşamıyla özellikle kamp tutkunlarını ve doğa severleri büyüleyen bir ada. Bahar ve yaz aylarında uzun doğa yürüyüşleri ve bisiklet turları için uygun olan bölge, kışın Sibirya’nın etkisiyle beyaza bürüyor; o zaman da kış sporları için birebir.
 • Nüfusu 5.4 milyon olan Hokkaido, Japonya’nın en fazla tarımsal üretim yapan bölgesi. Şehir merkezlerinden biraz uzaklaşınca karşınıza nefis mısır ve süt ürünleriyle uğraşan çiftlikler çıkar. Ayrıca Hokkaido, uçsuz bucaksız çiçek tarlalarına sahip. Bunlardan en ünlüleri lavanta tarlalarına sahip Furano ve Biei.
 • Merkezi Sapporo olan Hokkaido’da altı adet aktif volkan bulunuyor. Bunlardan bir tanesi olan Usu yanardağı 2000 yılında patlamıştır. Aktif yanardağları gözlemlemek için turlara katılabilirsiniz.
 • Asya’da en fazla ayı bulunduran bölge olan Hokkaido’nun sularında farklı türlerden balina sayısı da bir hayli fazla. Adanın kuzeydoğusunda bulunan Okhotsk Denizi’nde bulunan tür sayısı 13’ü buluyor. Kuş gözlemciliğiyle ilgiliyseniz de sizi Doğu Hokkaido’ya davet ediyoruz.

Kuzey Japonya Tarihi

Kuzey Japonya Tarihi - Gezi Rehberi - hokkaido geçen olaylar
Kuzey Japonya Tarihi

Japonlar, kuzeye, Hokkaido adasına ayak basmadan önce burada Ainu diye bilinen yerel bir halk yaşıyordu. Bugün nüfusu 25.o00 civarinda olan Ainular, ‘’kamuy’’ adını verdikleri tanrılara inanıyorlardı ve dilleri Japonca’dan tümüyle farklıydı. Kökeni hala gizemini koruyan Aiunu ırkı, avcılık ve balıkçılıkla hayatlarını sürdürüyordu; 15. yüzyıldaysa Japonlarla beraber ticaret yapmaya başladıkları biliniyor.

Hokkaido’nun Japonya’nın geri kalan kısmından farkı, onlarla aynı gelenekleri ve tarihi paylaşmamış olması. Ainuların Japonlarla yaptıkları ilk savaş 16. yüzyılın sonunda meydana gelen ve adını Ainu liderinden alan Koshamain Savaşı. Bu savaşında sonunda Japonlar, Oshima Yarımada’sını ele geçirip Hokkaido’da güç kazanmaya başlamışlar. 1669’da Ainular, Matsumae klanına karşı ayaklanmışlar, ama durum Japonya’nın bunu fırsat bilip Hokkaido’da daha fazla söz sahibi olmasına sebep olmuş.

1799’da Rusya’yla yapılan anlaşma sonucu Tokugawa Şogunluğu, adanın doğusunu yönetmeye başlamış ve ada 1870 yılına kadar Japonya tarafından tamamen ele geçirilmemiş. Ainuların adaya verdiği isim “Ezochi” (Ainuların toprağı), 1869’da Japon etkisiyle Hokkaido’ya çevrilmiş.

1870’den itibaren Japonlar, Hokkaido’yu Japonya’nın bir parçası haline getirmek için bölgeyi asimile etmeye başlamışlar. Ainu geleneklerini yasaklamış, Ainuların Japonca öğrenmesini diretmiş ve hayat tarzlarında birçok kısıtlayıcı değişiklik yapmışlar. Hokkaido, Meiji Dönemi’nde Japonya’nın Batılılaşma denemelerinin merkezi olmuş.

1945 yılında Japonya’nın kolonilerinin üstündeki etkisi sonra erse bile Hokkaido bu durumdan tam olarak kurtulamamış. Bu tarihten itibaren, Ainu kültürünü korumak için birçok çalışma yapılsa da kendi dilini konuşabilen Ainu sayısı gittikçe azalmakta.

Kuzey Japonya’ya ne zaman gidilir?

Kuzey Japonya – Hokkaido seyahati için yaz mevsimi ideal bir seçim. Yaz günlerini serin bir yerde geçirmek için Hokkaido birebir; hava sıcaklığının 30 dereceyi geçtiği nadiren görülüyor. Hatta adanın en kuzeyi yaz mevsiminde fazla soğuk bile olabiliyor.

Hokkaido’da Temmuz-Ağustos aylarında hemen hemen her hafta farklı bir festivale denk gelmek mümkün. 20 Temmuz-17 Ağustos tarihleri arasında Bira Festivali, 14-22 Temmuz arasındaysa Sapporo Jazz Festivali gerçekleşiyor. Sapporo Bira Festivali şehrin büyük parklarında kurulan çadırlarda yapılıyor. Festivalle ilgili en çok hoşuma giden kısım, alkolden mi yoksa arkadaş canlısı Hokkaido’lulardan mı bilmem, oldukça samimi ortamı oldu. Ayrıca Ağustos’ta büyük bir hanabi (havai fişek gösterisi) var. Festival zamanlarında, Japonları geleneksel kıyafetleri içinde dans ederken görebilir, bu danslara siz de katılabilirsiniz.

Otaru Ushio Matsuri'den bir kare
Otaru Ushio Matsuri’den bir kare

Kışın ziyaret ederseniz, Hokkaido dağlık yapısı ve Sibirya’dan gelen soğuk havanın etkisiyle tamamen beyaza bürünüyor. Snowboard ve kayak tutkunları için çok cezbedici olan bu bölgede ayrıca inanılmaz bir buzdan heykel festivali de sizi bekliyor. 

Ayrıca not etmekte fayda var; Hokkaido soğuk bir bölge olduğundan sakura (kiraz çiçekleri) Japonya’nın diğer yerlerine kıyasla daha geç açıyor.

Hokkaido’ya nasıl gidilir?

 • Türkiye’den uçuş: Türkiye’den Sapporo’ya direkt uçuş bulunmuyor. En iyi opsiyon Güney Kore’de aktarma yapıp Sapporo New Chitose Havaalanı’na uçmak.
 • Japonya’nın başka bir yerinden uçuş: Tokyo ve Osaka’dan sık sık New Chitose Havaalanı’na uçuşlar yapılıyor. Tren yolunu kullanmak daha masraflı olabilir.

Kuzey Japonya’da Gezilecek Yerler

Sapporo

kuzey japonya gezilecek yerler - nakajima park - hokkaido
kuzey japonya gezilecek yerler – nakajima park

Yaklaşık altı haftamı Hokkaido’nun merkezi Sapporo’da geçirdim. Sapporo’da keşif asla son bulmuyor ve şehirde hemen her gün bir etkinliğe rastlamak mümkün. Şehir, Tokyo gibi büyük şehirlerle kıyaslandığında çok daha ferah ve gürültüsüz. Eğer Hokkaido bölgesine seyahat planlıyorsanız, en az bir haftanızı Sapporo ve çevresinde geçirin derim.

Hokkaido’da kışları sert geçtiğinden bütün alışveriş yerleri metroya bağlanan yeraltı geçitlerinde yer alıyor. Bu geçitlerde türlü aktivitelere ve sergilere denk gelebilirsiniz. Sapporo’nun her yerine dağılmış parklar, birçok etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Nakajima Park’ta bulunan Kitara Konser Salonu’nda yazları ücretsiz klasik müzik konserleri ve öğrenci resitallerine rastlamak mümkün.

Yine bu parkta bulunan Hokkaido Edebiyat Müzesi ve Geleneksel Japon Bahçesi de mutlaka görmeniz gereken yerler arasında. Shiroi Koibito Park ise adeta bir masaldan fırlamış. Avrupai binaların içinde buraya özgü tatlılardan tadabilir, fabrikayı gezerek Shiroi Koibito kurabiyelerinin nasıl yapıldığını izleyebilirsiniz. Onlarca heykeli barındıran Sapporo Modern Sanat Müzesi de sanatseverlerin mutlaka uğraması gereken bir nokta.

sapporo bira muzesi - eski reklamlar - hokkaido gezi rehberi kuzey japonya
sapporo bira muzesi – eski reklamlar

Sapporo’da gece hayatı için Susukino en çok tercih edilen bölgelerden. Burada bulunan Electric Sheep adlı bar, şehri yukarıdan izlemek için birebir. Sapporo Bira Müzesi gezi listenize eklemeniz gereken başka bir yer. 500 yen ödeyip rehberli tur sonrası bira tadımı da yapabilirsiniz.

Sapporo’da konaklamadan da bahsedelim. Merkezde onsen (kaplıca) bulunduran otel sayısı çok fazla. Kış Festivali dışında kalan zamanlarda otel ve hostellerin fiyatları Japon standartlarına göre oldukça düşük. Japonlar airbnb tarzı siteleri pek kullanmıyorlar, onun yerine genelde dairelerini en az bir aylığına kiraya veriyorlar.

Nopporo

kuzey japonya gezilecek yerler - ebetsu
kuzey japonya gezilecek yerler – ebetsu

Sapporo’ya trenle yarım saat civarı uzaklıkta bulunan Nopporo, çiftlik hayatını deneyimlemeniz için harika bir yer.

Seramik ile ilgilenenler için Ebetsu’da bulunan Atelier Toh kesinlikle uğranması gereken bir nokta. Kurslara katılmak için internet üzerinden rezervasyon yapılıyor. Nopporo tren istasyonuna geri dönüş yolunuzda rastladığınız satış yapan çiftliklerin leziz mısır ve diğer sebzelerini deneyip çiftçilerle muhabbet edebilirsiniz.

Biei Lavanta tarlaları, Hokuryu Ay Çiçeği Tarlaları ve Tomita Çiftliği

kuzey japonya gezi rehberi - tomita çiftliği -hokkaido
kuzey japonya gezi rehberi – tomita çiftliği

Hokkaido’ya seyahat etme sebebiniz ne olursa olsun yazın çiçek tarlalarını ziyaret etmek inanılmaz bir deneyim. Tomita Çiftliği’ni ziyaret ederseniz lavantaların hasadı ve nasıl işlem gördüğü konularında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Furano-Biei Norokko trenine binip Furano ile Biei arası seyahat ederken manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Ancak tarlaların büyük bir kısmına toplu taşıma ile ulaşmak bir hayli zor. Araba kiralamak ise fiyat açısından fazla tuzlu. Tur otobüsleriyle seyahat etmeyi tercih edebilirsiniz.

shikisai tepesi - kuzey japonya gezilecek yerler
shikisai tepesi – kuzey japonya gezilecek yerler

Ayrıca not etmekte fayda var; her tarlanın kendine özgü dondurması bulunuyor. Biei’de lavanta aromalı, Hokuryu’da ayçiçekli dondurmayı denemenizi öneririm. Yazın Hokkaido’da gezmeye değer diğer çiçek tarlaları ve daha fazla bilgi için bu siteye tık tık.

ninguru terasu - hokkaido gezi rehberi
ninguru terasu – hokkaido gezi rehberi

Ayrıca Biei Bölgesi‘nde bulunan Aoi-ike (Mavi Göl) ve içinde ahşap evleri ve bu evlerde satışı yapılan el yapımı ürünleri barındıran, adeta fantastik bir kitaptan fırlama Furano’daki Ninguru Terasu (Ningle Teras) uğranması gereken diğer yerlerden. Aoi-ike’nin bu kadar mavi olmasını, Tokachi yanardağının patlaması sonucu doğan zararlı etkileri önlemek için yapılan baraj kaynaklı.

Aoi ike - hokkaido gezi rehberi
Aoi ike – hokkaido gezi rehberi

(Aoi-ike)

Ainu köyleri

Kuzey Japonya’da gezilecek yerler listesinde bir kısmı köyler oluşturuyor. Turistik mekanlara dönüşseler de bu ‘’kotan’’ yani köyler, Ainu kültürü ve tarihi hakkında bilgi alıp yerel şarkılar söylemeyi öğrenebileceğiniz ve bu kültürün insanlarıyla tanışabileceğiniz bir yer.

Sapporo’dan trenle gitmesi nispeten daha kolay olduğu için ben Noboribetsu’da bulunan köyü ziyaret etmeyi tercih ettim. Burada bulunan Shiraoi Ainu Müzesi’ne Ainu tarihi hakkında bilgi edinmek için mutlaka uğrayın. İngilizce konusunda sıkıntı yaşanabilir ama küçük de olsa görsel açıdan tatmin edici bir müze.

Otaru

otaru kuzey japonya gezi rehberi - hokkaido
otaru kuzey japonya gezi rehberi

Hakodate’den sonra Hokkaido’nun en önemli ikinci limanına sahip olan Otaru, yazın birçok festivale ev sahipliği yapıyor. Camcılık sektöründe geliştikleri için, Otaru’nun en işlek sokağı Sakaimachi, birçok elişi eser satan dükkanlarla dolu.

Kushino

kushino hakkaido kuzey japonya
kushino hokkaido

Orada kaldığım süre içinde yabancı olarak kendim dışında sadece bir grup Çinli turist ile denk geldiğim, benim için ilginç bir şehirdi Kushino. Hokkaido’nun en doğusunda bulunan bu şehre gitmek trenle 6 saati buluyor. Buradaki insanların çoğu balıkçılıkla geçiniyor. Balık pazarlarını ziyaret edip uygun fiyata taze balık yiyebiliyorsunuz.

Kushino’nun turistleri en çok çeken bölgesi Akan Gölü ve çevresinde bulunan Ainu Köyü. Bölgede bir tane de aktif yanardağ bulunuyor

Size tavsiyem Kushino’nun birbirine çok yakın olmayan önemli bölgelerini gezmek için tur ayarlamanız, ancak tura kayıt olmak için Japonca bilen birinden yardım almakta fayda var. Ayrıca, turların birçoğu Japonca yapılıyor.

akan gölü - kuzey japonya'da gezilecek yerler - hokkaido
akan gölü – kuzey japonya’da gezilecek yerler

Yine dikkat edilmesi gereken nokta, Kuzey Japonya’da tur programlarının bir hayli hızlı geçmesi. Daha doğrusu bir günlük programa birçok şey sığdırmaya çalıştıkları için vardığınız her bir durakta size az bir zaman tanıyorlar. Örneğin, Akan Gölü etrafında bize yaklaşık 40 dakika verdiler ve burada uzun bir yürüyüş parkuru bulunduğu için kendimi otobüse koşarken buldum.

Akan Gölü etrafında birçok onsen- kaplıca bulunuyor ve birçok turistin buraya gelme sebebi kaplıcalarda dinlendirici vakit geçirmek. Gölün yakınındaki Ainu Kotan’da kökenlerini korumaya çalışan, ahşap oymacılığı ile uğraşan Ainular ile karşılaşabiliyorsunuz

Jozankei

Jozankei - hokkaido gezi rehberi
Jozankei – hokkaido gezi rehberi

Sapporo merkezinden kalkan otobüslerle kolaylıkla ulaşabileceğiniz, onsenlere ev sahipliği yapan Jozenkei, manzarası ve Kappa (Japonya’nın mitolojik bir yaratığı) heykelleri ile insanı büyülüyor.

Kuzey Japonya’da Şehirler arası ve şehir içi ulaşım

Hokkaido’nun tren yolları fazlasıyla gelişmiş olmasına rağmen, adanın fazla geniş olması gibi sebeplerle bazı yerlere ulaşım oldukça zor. Kötü hava şartları yüzünden Hokkaido’nun en kuzey noktası Wakkanai’da fazladan bir gün geçirmek zorunda kalan bir arkadaşım oldu. Ayrıca tren pahalı olabiliyor. Örneğin Kushiro’ya gitmek normalde yaklaşık beş saat sürüyor ve bilet 10,000 yen civarı tutuyor.

Uzak yerlere ulaşım için Hokkaido JR Pass edinmek iyi bir seçim olacaktır. Adanın New Chitose Havaalanı dışında Asahikawa ve Hakodate adında iki tane daha havaalanı olduğundan bazı durumlarda uçakla seyahat etmeyi tercih edebilirsiniz.

Sapporo’nun metrosu ile şehri kolaylıkla turlamak mümkün. SAPICA kart, metro ve otobüslerde geçerli. 2,000 yen ödeyip kartı içinde 1,500 yenlik yolculuk parası dahil satın alabilirsiniz. Bu kartı kullanarak her seyahatinizde puan kazanabilir, transferlerde otomatik indirimlerden yararlanabilirsiniz. Metroyu kullanmak yetişkinler 200-370 yen arası tutuyor. Kitaca kart ise hem JR tren yollarında hem SAPICA bölgelerinde geçerli.

Hokkaido’da ne yenir?

ramen - hokkaidoda ne yenir
ramen – hokkaidoda ne yenir

Kuzey Japonya Gezi Rehberi’nde en lezzetli bölüme geldik. Yemek kültürü,kuzeyde de, Japonya’nın diğer yerlerinde olduğu gibi çok gelişmiş. Japonya’da yediğim en güzel ramen (noodle çorbası) ve diğer yerel yemekler kuzeyden çıktı.

ESTA Alışveriş Merkezi’nin en üst katında yer alan Sapporo Ramen Republic’de ramencilerin hepsi özel tarifleriyle övünüyor.

Suupu Karee

Suupu karee - hokkaido gezi rehberi - yemekler
Suupu karee – hokkaido gezi rehberi

Yerel yemekler arasında suupu karee (köri çorbası) kesinlikle denenmesi gerekenlerden. En ünlü restoranlar arasında bulunan GARAKU’nun önünde günün her saatinde kuyrukta bekleyenlere rast gelmek mümkün. Sipariş verirken çorbanızın acı seviyesini belirlemeniz gerekiyor. GARAKU’da acı seviyesinin 40’a kadar çıktığını gördüm. Japonlar genelde baharatı yemeklerde pek fazla kullanmadıklarından, suupu karee Japonya’da yiyebileceğiniz en baharatlı ve acı yemek diyebilirim.

Genghis Khan (Moğol tarzı barbekü)

Genghis Khan - japonyada ne yenir - hokkaido gezi rehberi
Genghis Khan – japonyada ne yenir

İsim seçimi bir hayli ilginç olan bu yemek, Sapporo’ya özgü kuzu veya koyun eti ile türlü sebzelerin ızgarada pişirilmesi ve kızartılan yemeklerin özel bir sosa batırılmasından oluşuyor. Eğer yazın Sapporo’ya giderseniz Bira Festivali zamanında kurulan çadırların bir kısmında belli bir ücret ödeyip bir saat boyunca sınırsız Genghis Khan yiyebiliyorsunuz.

Donburi

donburi - kuzey japonya gezi rehberi - hokkaido yemekler
donburi – kuzey japonya gezi rehberi – yemekler

Donburi, Japonya’da pilav üstü sebzeli/etli yemeklere verilen genel isim. Hokkaido enfes deniz ürünleriyle bilindiği için maguro (ton balığı) ile hazırlanan donburi en çok rağbet gören türlerinden.

Tatlılar

kuzey japonya tatlılar
kuzey japonya tatlılar

İlginç aromalı, taze sütle yapılmış dondurmalar, Shiroi Koibito Park üretimi Fransız usulü kurabiyeler, Sapporo’ya özgü peynir turtaları mutlaka denemeniz gereken tatlılardan. Sapporo Metro İstasyonu’nda bulunan Kinotoya dükkanından meşhur turtalar satın alıp Odori Park’ında piknik yapmak pek bir keyifli oluyor.

Kuzey Japonya – Hokkaido Üzerine Diğer Pratik Bilgiler

 • Yanınızda nakit para bulundurun, bazen kredi kartının geçmediği yerlere denk gelebilirsiniz. Para çekmek için 7/11 gibi kombinileri (24 saat açık marketler) kullanabilirsiniz. Yine buralardan satın aldığınız yemeklerle ya da bento yiyerek yemek konusunda tasarruf edebilirsiniz.
 • Turistik alandan uzaklaştıkça, hatta bazen turistik yerlerde bile İngilizce sorun olabiliyor. Marketlerde ve turistik alan dışına çıktığınızda Google Translate’in Japonca çeviri uygulaması kanji’leri okutmanızda işinize yarayacaktır.
 • Alışveriş tutarınızın 5,000 yeni geçmesi durumunda Duty Free’den yararlanmayı unutmayın. Duty Free’den yararlanırken pasaportunuza alışveriş fişiniz zımbalanıyor ya da yapıştırılıyor (Ben bunu de bir hayli garip bulmuştum). Pasaport kontrolünden geçmeden önce bu fişler pasaportunuzdan çıkarılıyor.
 • Doğa tutkunuysanız Hokkaido keşif için bir cennet, ama bazı bölgelerde tek başınıza trekking yapmamakta fayda var. Vahşi doğa ve ayılar tehlike oluşturabiliyor.

Uzak Dopu planları yapıyorsanız aşağıdaki iki yazı da ilginizi çekebilir;

Filipinler Gezi Rehberi

Çin’de Gezilecek Yerler

Kuzey Japonya – Hokkaido gezi rehberimizin ve gezilecek yerler listemizin sonuna geldik. Buradan Japonya Gezi Rehberi yazımıza ulaşabilirsiniz. Eğer uzak doğu seyahatinizde sakin bir tatil istiyorsanız Japonya’nın kuzeyi size göre.

Aslı İdil

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir