Belçika’da Gezilecek Yerler & Gezi Rehberi

Hollanda, Almanya ve Fransa’nın küçük komşusu Belçika… 9 günlük  seyahatimizin ardından Belçika’da gezilecek yerler yazısı hazırlamak istedim. 9 gün, Belçika’nın en güzel şehirlerini gezmek, hepsinin olabildiğince tadını çıkarmak için yeterli oldu. Bu yazımda da aktarabildiğim kadar Belçika gezi rehberi çıkarmak amacındayım.

Belçika, Avrupa’da 2. sıraya attığımız ülkelerden. İtalya, Fransa, İspanya derken nedense Belçika hep yabana atılır. Belki bu yazımı okuduktan sonra, kurabiye evleri, nefis doğası, tevazu sahibi kültürlü insanları barındıran Belçika’ya farklı gözle bakacaksınız. Belçika’da gezi rehberi yazımda aşağıdakiler yer alacak;

 1. Belçika Üzerine Genel Bilgiler
 2. Belçika’ya Ne Zaman Gidilir?(Hava Durumu – Festivaller)
 3. Belçika’ya Ulaşım
 4. Belçika İçinde Ulaşım
 5. Belçika’da Konaklama
 6. Belçika’da Gezilecek Yerler
 7. Belçika Mutfağı
 8. Belçika’da Ne Kadar Harcanır?
belcika gezi rehberi
belcika gezi rehberi

1. Belçika Üzerine Genel Bilgiler

 • Belçika’nın aynı zamanda Avrupa Birliğinin resmi başkenti Brüksel’dir. (Brüksel Gezi Rehberi yazımıza buradan ulaşabilirsiniz)
 • Yüzölçümü 30.000 km2 dir. (Türkiye’nin 1/26 sı büyüklüğünde)
 • Nüfusu 11 milyon’dur.
 • Belçika, 3 temel topluluktan oluşur; Alman, Fransız ve Flemen.
 • Belçika’da konuşulan diller, Felemenkçe ve Fransızca’dır. (Kabaca %60-%40 diyebiliriz) Ancak halkın neredeyse %90’ı çok iyi derecede ingilizce konuşur.
 • Halkın büyük çoğunluğu (%61’i) hristiyandır.
 • Çok sorulan bi konu: Belçika ekonomisi sanayiye dayanır. Hatta sanayi devrimi yaşayan ilk ülkelerdendir.
 • Ayrıca ülkede, Avrupa’nın en büyük limanlarından biri vardır: Antwerp.
 • Belçika’da tren ağı çok gelişmiştir. Zaten ülkenin yüzölçümü küçük olduğu için gezilecek yerlerin arasını trenle geçmek çok kolaydır.
belcika gezilecek yerler - bruksel (1)
belcika gezilecek yerler – bruksel (1)

2. Belçika’ya Ne Zaman Gidilir?

Bu sorunun cevabı biraz göreceli. Soğuk hava mı seviyorsunuz sıcak hava mı? Daha çok yürüyerek mi bi kenti geziyorsunuz toplu taşımayla mı? Kalabalıklarla ilgili problemleriniz var mı? Bu sorular dahilinde bir yanıt vermek daha kolay ancak biz yine de Belçika’ya ne zaman gidilir kısmında Belçika hava durumuna ve festivallerine yer verelim.

Not: Eğer turist popülasyonundan bunalırım diyorsanız, Brüksel ve Brüj, gezilecek yerler arasında çok doğru tercihler değil. Özellikle Brüj, çok küçük bir şehir olduğu için, turist yığınının arasına girmemeniz de çaba gerektiriyor. Ancak, bu şehirlerde sonbahar görece sakin ve huzurlu.

Belçika Hava Durumu

Belcika Hava Durumu
Belcika Hava Durumu

Belçika gezi rehberinde kilit konu. Bu küçümen ülke, genel olarak soğuk. Şöyle ifade edeyim;

 • Ocak Ayı en soğuk ay ve ortalama sıcaklık 3 derece;
 • En sıcak ay Temmuz ayı ortalama sıcaklık seviyesi 18 derece civarı.

Yani eğer soğuk sevmiyorsanız, yazın ortasında gitmenizi öneririm. Diğer taraftan yazın da turist kalabalıkları bunaltıcı olabiliyor. Ancak senenin bazı bölümleri birer haftalık 25-30 derecelere çıktığı oluyor. Umarım bu bölüme denk gelirsiniz.

Belçika Festivalleri

Portakal Savaşı – Binche Karnavalı (Valon -Şubat )

Animasyon Festivali – Anima (Brüksel- Şubat)

Zythos Bira Festivali (Leuven- Nisan)

Holy Blood (Brüj – 10 Mayıs)

Waterloo Savaşı (Waterloo-Haziran)

Tomorrowland (Boom -Temmuz)

Ommegang ( Brüksel – Temmuz)

tomorrowland- belcika festivalleri
tomorrowland- belcika festivalleri (instagram)

3. Belçika’ya ulaşım

Belçika’ya, Türkiye’den direkt gelmek istiyorsanız, Brüksel Havaalanı veya Charleroi havaalanına iniş yapabilirsiniz.Liege, Antwerp, Osterd gibi havaalanlarına da aktarmalı uçabilirsiniz ancak ülke içi ulaşım trenle daha rahat ve ucuz. İstanbul – Brüksel uçuşları gidiş-dönüş 120 Euro – 400 Euro aralığında değişiyor. Ancak ortalama 200 Euro diyebiliriz.

4. Belçika İçinde Ulaşım

belçika ulaşım
belçika ulaşım

Belçika ‘da gezilecek yerler birbirine çok yakın ve ülke içinde şehirlerarası ulaşım trenle gayet rahat.  SNCB denilen hızlı tren sistemi bulunuyor (Bildiğiniz üzere Fransa’da bu SNCF) Sitesini buradan inceleyebilirsiniz. Şehirler arası trenler en fazla 20-30 dakikada bir bulunuyor. Trenlerde 1. ve 2. sınıf kompartımanlar bulunuyor. Çok kullanılan hatların fiyatlarını da aşağıya bırakalım:

Brüksel – Gent

30 dk – 9.80 Euro

Brüksel – Brüj

1 saat  – 14.80 Euro

Brüksel – Antwerp

50 dk – 7.70 Euro

Gent – Brüj

25dk – 6.80 Euro

Araba Kiralama

Belçika’ya gittiğinizde araba kiralamak isteyenleriniz de olacaktır. Kuralların katı olduğu ve şehir içinde araba kullanmanın dert olduğu düşünülürse bence 2. plana atılmalı. Ayrıca gezilecek şehirler arasında ve şehir içinde trenle ulaşım da çok rahat.  Ancak yine de araba kiralamak isteyen dostlarımız için birkaç bilgi verelim:

 • Uluslararası firmalardan araba kiralayabilirsiniz. Araba kiraları 30 -50 Euro arasında değişiyor.
 • Mutlaka full sigorta yaptırın.
 • Şehirler arası ulaşım, otobanlar gayet rahat.
 • Trafik genelde yavaş ilerliyor. Şöförler çok temkinli . Ancak şehir içinde bile aniden hızlanan zibidiler yok değil.
 • Şehir içinde trafik kuralları çok katı. Aman diyelim özellikle yayalara, lambalara ve takip mesafesine dikkat edelim.
 • Trafikte türlü hinliklerle karşılaşabilirsiniz. (Mesela genelde azınlık kökenli vatandaşlar önünüzde aniden durup arkadan çarpmanıza yol açabilir gibi bilgiler aldım. Bu sayede sizden para koparabiliyor)
 • Trafik cezaları çok yüksek.
belcika gezilecek yerler - konaklama
belcika gezilecek yerler – konaklama

5. Belçika’da Konaklama

Belçika’da konaklama biraz pahalı ve küçük bir ülke olduğu için çok fazla alternatif yok. Eğer yoğun sezonda gitmiyorsanız kesenize uygun otel bulmanız mümkün . Airbnb ile konaklamak istiyorsanız, en az 3-4 hafta önceden evinizi ayırmaya çalışın.

Brüksel’de airbnb ve hostel bulmak daha kolay ancak Brüj, Gent gibi şehirlerde erken rezervasyon iyi olabilir. Eğer imkanınız ve şansınız olursa, eski bir Belçika evinde çatı katında kalmanızı tavsiye ederim. (kanal da görürse mis)

6. Belçika’da Gezilecek Yerler

Belçika’da gezilecek yerler birbirine hayli yakın. Ülkenin bir ucundan bir ucuna 2 saatte geçmeniz mümkün; kaldı ki trenle çok daha kısa sürelerde bir şehirden ötekine geçebiliyorsunuz. En sık gidilen, tercih edilen 3 şehri yazalım:

1. Brüksel

Belçika’nın başkenti, renkli, hareketli, canlı Brüksel. Turistik ve tarihi gezi olarak düşündüğümüzde, alternatif çok fazla. Yeme – içme, konaklama, turistik aktivite yelpazesi geniş. Neredeyse her bölgede ayrı bir müze var. Brüksel, gezilecek yerler bakımından da oldukça fazla seçeneğe sahip. Bunlardan birkaçını yazalım:

 • Atomium
 • Grand Palace
 • Manneken Pis
 • Kraliyet Sarayı
belcikada gezilecek yerler - bruksel
belcikada gezilecek yerler – bruksel

2. Brüj

Brugge, yani Brüj, Belçika’nın (bana göre) biraz abartılan turistik bir kenti. Özellikle havalar ısındığında turist kafileleri akınına uğrayan şehrin özellikle evlerini, parklarını ve kanallarını seviyorum. Kentte 15-16. yy. dan kalan evler var. Brüj çok küçük bir kent ancak gezilecek yerler az değil. Birkaçını sıralayalım:

 • Belfry Tower
 • Burg Meydanı
 • Markt Square
 • Aşk Gölü
Belçika Gezilecek Yerler - Bruj
Belçika Gezilecek Yerler – Bruj

3. Gent

Gent, 3 kuleli şehir, Belçika’nın en sevdiğim kenti. Zerafet, tarih, huzur ve samimiyet barındıran bu şehir nedense Brüksel ve Gent’in arkasından, Belçika’da gezilecek yerler sıralamasında 3. sırada geliyor. Gent’te kanal gezisi, fayton gezisi gibi turistik aktivitelerin yanında gezilecek yerler de oldukça fazla. İşte bazıları:

 • Çan Kulesi
 • Aziz Nikolas Kilisesi
 • Kontlar Kalesi
 • Sint Baafskathedraal
belcika gezilecek yerler - gent belçika gezi rehberi
belcika gezilecek yerler – gent

4. Loeven

Erasmus’un uzun süre yaşadığı ve hayata gözlerini yumduğu kent Löven. Bir öğrenci şehri olarak da nitelendirebiliriz. Dolayısıyla Belçika’nın en genç nüfusa sahip kenti de diyebiliriz. Lövende gezilecek yerlerden bazılarını aşağıya bırakıyorum

 • Stadhuis (Town Hall)
 • Botanik Bahçesi
 • Begijnhof
 • Grote Markt

7. Belçika Mutfağı – Belçika’da ne yenir?

Belçika mutfağı, Akdeniz mutfağından uzak lezzetler barındıran, zeytinyağlıları sınırlı, ancak kırmızı et konusunda oldukça başarılı bir mutfak.  Ayrıca deniz ürünleri de sıkça tüketiliyor. Kuzey Afrika, Orta Doğu gibi bölgelerden de göç aldığı için kebap türü yemekler bulmak da mümkün. Çok uzatmadan Belçika denince akla gelen yemekleri sıralayalım.

Belçikada Ne Yenir
Belçikada Ne Yenir

Patates Kızartması

“Ay ne kadar orijinal” demeyin. Belçika’da yediğiniz patates kızartmaları biraz daha farklı. Hayvansal yağ da içeren haznelerde kızartılan patates kızartmaları bağımlılık yapabilir. (Uyarı: Eğer külahta satın alırsanız çok fazla sos koydukları için tüm patates sosa bulanıyor.)

Waffle

İkinci bir Belçika yemeği waffle. Şahsen çok güzel olduğunu düşünmüyorum. Türkiye’deki waffle lardan biraz farklı. Goffre diye de satılıyor. Kare şeklinde orta yumuşaklıkta pişmiş hamur parçası diyebiliriz. Sade, çikolatalı, çilekli alınabilir. Fiyatı, Belçika genelinde 3-5 Euro arasında değişiyor.

Midye

Midye konusunda Belçika 1 numara diyebiliriz. Daha önce yolunuz düştüyse, Paris’te Chez Leon’da yediyseniz bu lezzeti biliyorsunuzdur.(Paris’te ne yenir adlı harikulade yazıma buradan ulaşabilirsiniz) Tencerede midye, Belçika’da ne yenir sorusunun ilk cevaplarından. Yanında da mis gibi patates kızartması.

belcika gezi rehberi - midye (1)
belcika gezi rehberi – midye

Kırmızı Et

Belçika, hayvancılıkta ileri gelen ülkelerden. Mutfağı da Fransız mutfağının etkisinde kalmış durumda. Bunun da doğal bir sonucu olarak ülkede entrecote (antrikot), bavette, onglet (gerdan) gibi yemekler çooook lezzetli. (uyarı: az pişmiş mümkün olduğunca söylemeyin, çok kanlı geliyor)

Brüj Peyniri – Hardal

Brüj’e gitmenize gerek yok bu inanılmaz ikiliyi denemek için. Genelde acı hardalla veya Dijon hardalıyla veriliyor. Barlarda, restoranlarda şarabınızın yanında ikram olarak geliyor.

Çikolata

Konuyu biliyorsunuz çok da anlatmama gerek yok. Belçika, Dünya’da en güzel çikolataları yapan ülke…

belçika çikolatası (1)
belçika çikolatası (1)

8. Belçika’da Ne Kadar Harcarım?

Belçika, özellikle Türkiye standartlarına göre pahalı bir ülke. Belçika gezinizde tutabilecek en büyük harcama yemek ve konaklama. Özellikle konaklamanız, Belçika’da resmi tatil zamanına geliyorsa, fiyatlar 2-3 katına ulaşabilir. Diğer taraftan ülke içi ulaşım makul seviyelerde-hatta ucuz. Hazır lafı geçmişken, Ucuza nasıl gezerim? adlı yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Konaklama

Şehre, otele ve zamana göre değişse de, ortalama bir otelde 2 kişilik konaklama için ortalama gecelik 60 Euro veriyorsunuz. Airbnb seçenekleri bazı şehirler için iyi ancak küçük şehirlerde pek efektif değil. (Airbnb yazımıza buradan ulaşabilirsiniz)

Ayrıca Belçika’da gezilecek yerler birbirine yakın olduğu için, ve ulaşım rahat olduğu için bir şehirde kalıp diğerine gezmeye gidebilirsiniz.

Yeme-içme

Belçika’da dışarıda yemek yemek pahalı. (Eğer bütçeniz yoksa, mutfağı olan bir evde veya hostelde kalıyorsanız bikaç gün evde yiyebilirsiniz) Kişi başı ortalama bir öğün 20-30 Euro civarı. Ancak kebap gibi fast-food tüketirim derseniz 4-5 Euro’ya karnınız doyar.

Bira fiyatları: 2.5-5 Euro arası

Kahve fiyatları: 2-4 Euro arası

Kahvaltı fiyatı: 8-15 Euro arası

Ulaşım

Ulaşım harcamaları Belçika’da çok tutmayan kısım. Bir şehirden diğerine ortalama 7-15 Euro arasında bir fiyata yolculuk ediyorsunuz. Ancak Gent, Brugge gibi şehirlerde, şehir içi ulaşım bileti 3 Euro. (Zaten bu şehirleri de yürüyerek geziyorsunuz)

belcika gezilecek yerler - gezi rehberi
belcika gezilecek yerler – gezi rehberi

Belçika’ya Gitmeden Aklınızda Bulunsun

 • Belçika’da gezilecek yerler birbirine İstanbul semtleri kadar yakın. O yüzden bir şehirle yetinmeyin 2-3 şehir planlaması yapın.
 • Çok yürüyeceksiniz spor ayakkabı alın.
 • Ülkede genelde musluktan su içiliyor. (Matara alabilirsiniz)
 • Freeshop yerine marketlerden alışveriş yapıp yurda dönmeniz daha hesaplı olacaktır.
 • Carrefour gayet yaygın bir süper market. Küçük bakkalları hintliler, uzak doğulular işletiyor ve genelde ürünleri süper market fiyatının 2 katına satıyorlar.
 • Tatile çıkmadan bavul hazırlama rehberimizi ve en sık kullandığımız seyahat uygulamaları yazımızı okuyabilirsiniz.
 • HEMA – Dille&Kamille gibi mağazalardan evinize birşeyler alabilirsiniz.
 • Özellikle hanım kızlarımız H&M, Primark gibi mağazaları talan edebilir. (Gerçi Euro bu kadarken Türkiye’yle norml fiyata geliyor ama)
 • Ülke genelinde insanlar kolay anlaşılabilir ve tatlı. (iletişime geçmekten kaçınmayın)

Belçika’da gezilecek yerler – Belçika gezi rehberi yazımızın sonuna geldik. Umarım bir nebze de olsa faydalı olmuştur. Geziniz güzel geçsin! Siz de yorumlarınızı ve sorularınızı paylaşabilirsiniz.

Can

 

1 Comment

 • Hulya dedi ki:

  Cok yararli bir yazi. Sade bir dille onemli noktalar deginilmis.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir