Sri Lanka Gezi Rehberi

Sri Lanka denince aklınıza neler geliyor? Filler, tapınaklar, çay ve baharat bahçeleri, tropik plajlar, baharatlı yemekler… Sri Lanka Gezi rehberimizde çok daha fazlasını bulacağınıza eminim. Peşinen söyleyim, eğer senede bir kere uzak rota yapmayı seviyorsanız, bu ada ülkesi, yerinde bir seçim olur.

Sri Lanka Gezi Rehberi‘de kaybolmayın diye aşağıya bir içindekiler listesi bırakıyorum. Gerekli bölüme gidip istediğiniz bilgiyi sömürebilirsiniz:


Sri Lanka'ya Ulaşım
Hangi havayolunu neden tercih etmeliyim?

Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

En önemi Sri Lanka bilgileri. Gitmeden önce muhakkak not alın

Gezimize Kaç Gün Ayıralım

Hangi rotayı yaparsam, kaç gün yeterli olur?

Sri Lanka Hava Durumu

Ülkede hava ve yağış durumları

Sri Lanka Vizesi

Sri Lanka vizesini online mı almalıyım yoksa kapıda halledebilir miyim?

Ülke İçinde Ulaşım

Ülke içinde şöför kiralamak, otobüsle gezmek veya tuktukla seyahat farkları… Hangisi optimum gezme şekli?

Konaklama Mevzusu

Bölgedeki konaklama imkanları, ev kiralamak veya oteller

Sri Lanka'da Gezilecek Yerler

Kısaca tüm ülkede gidebileceğiniz noktalar

Sri Lanka Mutfağı & Yerel Lezzetler

Sri Lanka’da aç kalır mıyım?

Sri Lanka'da Alışveriş

Eşi dostu sevindir, gelirken bana ne getirdin sorusunu def et.

sri lanka - filgezi rehberi
sri lanka – filgezi rehberi

Sri Lanka’ya Ulaşım – Sri Lanka Gezi Rehberi

Sri Lanka’ya ulaşmanın ucuz yolu (üzülerek söylüyorum) aktarmalı uçmak. Ancak 2-3 saat beklemeli aktarmalı uçuşlar bulma ihtimaliniz de yüksek. İstanbul, İzmir, Ankara, Bodrum, Hatay, Antep’ten de Colombo’ya aktarmalı uçuşlar bulabilirsiniz. Doha, Riyad, Dubai, Cidde, Bahreyn gibi şehirler de, seçeceğiniz uçak firmasına göre aktarma bölgeleri.

Biz AirArabia‘yla uçtuk. Hakkında şöyle “feedback”ler edinmiştik: “Arabistan’ın Pegasus’u, işte böyle konforsuz şöyle ucuzcu..” Ancak yolculuğumuz gayet konforluydu. Dubai’de aktarma tyaptık ve aktarma sürelerimiz 3 saati geçmedi. Üstelik hiç rötar yemedik. (4 uçuşumuzda da)

Sezona göre uçak biletleri fiyatları değişiyor. Bizim aldığımız bilet kişi başı 500-550 dolar civarındaydı. Ancak kampanyalar takip edilirse bu fiyat 300 dolara kadar çekilebilir. Ayrıca yeri gelmişken aşağıdaki yazımızı da mutlaka okuyun:

Ucuz Uçak Bileti Bulmanın Yolları

Sri Lanka’ya Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

sri lanka gezi rehberi - bilmeniz gerekenler
sri lanka gezi rehberi – bilmeniz gerekenler

Sri Lanka Gezi Rehberi‘ne geçmeden önce, hemen not etmeniz gereken bilgileri sıralayım dedim, daha sonra ise gezilecek yerler konaklama, ulaşım gibi bilgileri de aktaracağım. Hayda başlayalım:

 • Sri Lanka, yüz ölçümü olarak büyük arkadaşlar. (65.000 km2 – 6 adet kıbrıs olarak düşünebilirsiniz) Haritada küçük bir göz damlası gibi görünmesine aldanmayın. Yeri geliyor 2 hafta bile yetmiyor. Eğer ülkeyi tam anlamıyla görmek istityorsanız minimum 3 hafta-1 ay şart. Ancak ben yeterli bir gezi istiyorum derseniz 10 gün-2 hafta ayırın kesinlikle.
 • Sri Lanka çok ucuz olduğunu söylemem. Aksine her turistik aktivitede 20 dolar-30 dolar derken, cebinizin boşaldığını hissedebilirsiniz. Ayrıca detaylı bir Sri Lanka gezimiz ne kadara mal oldu yazısı yazacağım, ancak yanınıza düşündüğünüzden ekstra para almayı unutmayın.
 • Yapılacak çok fazla aktivite var. Giderim sıkılırım diye düşünmeyin. Sıkılmaya vakit kalmıyor. Tırmandın, yüzdün, filleri sevdin, tapınak gezdin derken vakit hızla ilerliyor.
 • Çooook yürüyeceksiniz. Bel ağrınız, diz ağrınız, efendime söyleyim siyatiğiniz varsa dikkat! Gitmeden antrenman yapın. Dizlik korse birşeyler alın.
sri lanka’da bolca yürüyeceksiniz hazırlıklı olun
 • Sri Lanka son 4-5 senedir turistlerin ilgisini yoğun miktarda çeken bir ülke ve bu yüzden “bakir topraklara” gidiyorum hayalinizi yüksek tutmayın. Ancak yine de Tayland, Kamboçya gibi destinasyonlara nazaran daha az bozulmuş ve güzel topraklar.
 • Sri Lanka sıcak ama nemli bir coğrafya. Yağmurluk veya küçük bir şemsiye almayı unutmayın. Özellikle güney sahillerinde akşam üstü 16-16:30 gibi gelen ve dona kadar ıslatan muson yağmurları mevcut. Kısa ve etkili yağmurlar var kısacası.
 • Eğer tapınakları gezecekseniz (ki gezeceksiniz) yanınıza bolca çorap alın. Ayakkabılarla tapınaklara girmek yasak. Yağmur yağınca çamurlu yerlere basmayın ve ayacıklarınız pislenmesin.
 • Tapınaklarda buda heykellerine dönmeyin sopa yiyorsunuz” uyarıları aldık bolca. Ancak biz yanlışlıkla sırtımızı dönsek de böyle muameleyle karşılaşmadık. (Zaten Sri Lanka insanının, uzak doğu kültüründen de gelen sakin, ılımlı bir karaktere sahip.
sri lanka gezi rehberi - safari
sri lanka gezi rehberi – safari
 • Pinnawala Fil Yetimhanesi’ne gitmenizi tavsiye etmem. Çünkü yetimhane adı altında, filleri zincirleyip turistik atraksiyona dönüştürüyorlarmış. Biz de duyunca rotamızı hemen değiştirdik. Bunun yerine doğal parklarda, safarilerde filleri gözlemlemeniz dağa doğru olabilir.
 • Ülkede kedi gibi maymun dolaşıyor. Gerçekten heryerde çeşit çeşit maymunlar görüyorsunuz. Genelde “eşyalarınızı çalıyorlar, dikkat edin” uyarıları yapıyorlar ancak ne bizim başımıza geldi ne de başına gelen gördük. Yine de tedbirli olmakta yarar var.
 • Yanınıza uzun kollu tişört ve yağmurluk almayı unutmayın. Bazı bazı hava serinleyebiliyor.
 • Özellikle Nuwara Eliya ve Adam’s Peak tarafları serin hatta gece soğuk.
sri lanka gezisi bilmeniz gerekenler
Adam’s Peak tepesine tırmananların kıyafetleri – sri lanka gezisi bilmeniz gerekenler
 • Adam’s Peak’e tırmanacaksanız uyarı: gece hava soğuk oluyor, özellikle yukarda. En azından yanınıza 2-3 kat bişeyler alın ve mutlaka yedek tişört alın. Ayrıca web’den araştırırsanız gözünüz korkabilir. Korkmasın 2.5 saatte yukarı çıkılıyor.
 • Sinek mevsuzunu biz çok büyüttük gitmeden (Sri Lanka gezi rehberlerinden de araştırdığımız bilgilerden) yanınıza of , sin-kov, bileklik vs alabilirsiniz  ancak ülkede citronella spreyleri, ilaçları satılıyor ; hangisi size sağlıklı gelirse onu kullanırsınız.
 • Yerel halktan şöyle bir uyarı aldık: “Özellikle büyük şehirlerde (Colombo, Kandy gibi) akşam üstü sivrisineklerden kendinizi koruyun. Çünkü genelde akşam ısırıklarında hastalık vakaları meydana geliyor”
 • Eğer şöför tutacaksanız mutlaka önceden rezervasyon yaptırın. İyi şöförler ve şirketler çok önceden rezerve ediliyorlar.
 • Mavi tren mevzusu önemli. Birinci sınıf biletleri hemen tükeniyor. (bizdeki doğu ekspresi gibi düşünün) biz online satın aldık ancak paramız iade edildi bilet bulamadık dediler. Yine de şöförümüz, 3. sınıf ve koltuklu bir bileti bir şekilde ayarladı.
sri lanka gezi rehberi
sri lanka gezi rehberi
 • Bizim grupta malesef bir kişi dışında herkes hasta oldu ve öksürük tıksırık başladı nedenini anlamadığımız şekilde. Boğaz ağrımız geçsin diye “samahan” isimli ayurvedik ilacı aldık. Eğer hasta olmasanız bile almanız tavsiye edilir.
 • Eğer araçla geziyorsanız, yanınıza topluca su alın. (6’lı-12’li) Suların kapağında mutlaka plastik koruyucular olsun.
 • Maldivler, Sri Lanka’ya oldukça yakın ve uçak biletleri uyguna bulunabiliyor. (Ortalama 250-200 dolar civarı gidiş dönüş) Eğer rotanıza eklemek isterseniz aşağıya da yazımızı bırakıyorum:

Maldivler Gezi Rehberi

Sri Lanka’ya Kaç Gün Yeter? Sri Lanka Gezi Rehberi

 • Bu sorunun cevabı tamamen göreceli olmakla birlikte, eğer ben sadece tapınak ve fil görücem bir tane de plaja gitsem yeterli derseniz, koştur koştur yapacağınız 1 haftalık program size yeter.
 • Bizim tercihimiz en azından bilinen bölgelerin – yerlerin çoğunu ziyaret etmek ve plajlara da gidip keyif yapmaktan yanaydı. O yüzden 12 tam gün ayırdık. Yine de 2 hafta ortalama bir Sri Lanka gezisi için yeterli.
 • Eğer ben kuzeyi, Jaffna’yı ve doğu sahillerini de gezeceğim ve biraz da surf yapacağım, hatta yoga ve ayurvedik kamplarına da katılacağım derseniz, bu ada ülkesinde 1 ay dolu dolu geçireceğinizden eminim. (zaman ve para yeterse 🙂

Sri Lanka Temizlik Mevzusu

sri lanka gezi rehberi - temizlik
sri lanka gezi rehberi – temizlik

Sri Lanka gezi rehberinde en çok merak edilen konulardan biri hijyen. Genelde oteller temiz. Ancak düşük ücretli hostellerde, 1-2 yıldızlı otellerde ve fotoğraflarından da ne kadar kötü olduğu belli olan airbnb evlerinde kalırsanız türlü haşeratla, böcek ve karınca ordusuyla karşılaşmanız söz konusu.

Bunun yanında, çoğu yerde (özellikle köylerde) hijyen aramamanızı hatta mümkünse çok da irdelememenizi tavsiye ederim. Çünkü gittiğimiz bazı yerlerde mutfaklar, ortak kullanım alanları, tuvaletler pisti. Bundan kaçmanın-kaçınmanın yolu pek yok o yüzden, mental olarak hazırlıklı gidin.

Sri Lanka’ya Ne Zaman Gidilir?

sri lanka gezi rehberi - hava durumu
sri lanka gezi rehberi – hava durumu

Haftasonları, ulusal bayramlar ve tatillerde ülkeye gitmemenizi öneririm. Turistik bölgeler, tapınaklar ve sahiller çok kalabalık oluyor. Aralık- Mart arası hem hava durumu hem de daha organize seyahat edebilmek için elverişli bir dönem. Ancak her mevsimde okyanusa girebiliyorsunuz.

Sri Lanka Hava Durumu – Sri Lanka Gezi Rehberi

Sri Lanka’da hava sıcaklığı ortalamaları yıl boyu, 27-29 derece arasında değişiyor. En sıcak ay mayıs ortalama 29 dereceyle, en soğuk ay ise Ocak ortalama 27 dereceyle.

Nisan-Mayıs; Eylül-Ekim ayları arası ülke çok yağış alıyor. Mayıs ve Eylül ayı arası bölgede Muson dönemi var. Hatta bizim gittiğimiz Mart ayında bile son 3 günümüzde akşam 4.30’da başlayan 6’da biten kısa ama etkili yağmurlar vardı.

Bunun yanında, ülkede bölge bölge hava durumu değişmekte. Güney sahillerinde sıcak hava varken, rakımın yüksek olduğu doğa üçgeninde (Ella – Nuwara Eliya’yı da kapsayan bölge) hava serin olabiliyor.

Sri Lanka Festivalleri

sri lanka festivalleri – vesak poya
 • Sinhala ve Tamil Yeni Yılı (13- 14 Nisan)

Sri Lanka’da kutlanan en büyük ve en ünlü festivaldir. “Ay yeni yılı”nın başlangıcına denk gelir. Dünya’nın her yerinde kutlanan dini bayramlar gibi bu bayramda da ailece yemekler yenilir, ziyaretlere gidilir, evler, sokaklar temizlenir, çocuklara kutsal-bitkisel yağlar sürülür ve sokaklarda küçük yarışmalar düzenlenir.

 • Vesak Poya – Işık Festivali ( Mayıs ayının ilk dolunayı)

Bir diğer meşhur Sri Lanka festivali de Vesak Poya. Poya, dolunay demektir. (Buradan dolunay takvimine ulaşabilirsiniz.) Bu festival 3 ayrı önemli olayın kutlanmasıdır. Bu günde Buda’nın doğduğuna, aydınlandığına ve öldüğüne inanılır. O yüzden Vesak Poya Budist’ler için büyük önem taşır.

 • Maha Shivarathri – Şiva Festivali (Hindu takviminin 11. ayı)

Şiva’nın büyük gecesi olarak çevrilebilir.  Hindu festivalidir. Bahar gelmeden önce Şubat veya Mart ayında kutlanılır. Şivayı onurlandırmak için; karanlık ve cehaletin sonlandırılışı amacıyla kutlamalar yapılır.

 • Vel Festival – Savaş Festivali

Sri Lanka’nın başkenti Kolombo’da Temmuz veya Ağustos ayında kutlanır. Savaş tanrısı Skandha’nın şeytani güçleri yendiği gün olarak kutlanır.

Sri Lanka Vizesi – Sri Lanka Gezi Rehberi

Sri Lanka vizesini, aşağıdaki linkten online olarak alabiliyorsunuz. Genelde 1-2 günde çıkıyor deniyor ancak bizim tecrübemiz 5 dk içinde çıktığı yönünde. Biz, tembelliğimizden son 2 güne bıraktık ve online almamıza rağmen 5 dk içinde çıktı. 35 dolar  ücreti var. Bunun yanında kapıda da alabilirsiniz. Uzun yoldan geldiğinizde size yük olmasın isterseniz online almak mantıklı tabii.

https://www.eta.gov.lk

Sri Lanka İçinde Ulaşım – Sri Lanka Gezi Rehberi

sri lanka gezi rehberi - ulaşım
sri lanka gezi rehberi – ulaşım

Sri Lanka’da gezmenin 3 ayrı yolu var:

 • Ya şöför kiralayacaksınız,
 • ikinci seçenek olarak şehirler arası yolları tek seferde geçip (otobüs, tren veya taksiyle) şehir içinde tuktuk tutacaksınız,
 • veya motor kiralayacaksınız. Araba kiralamayı bir seçenek olarak göstermedim, çünkü hem trafik ters yönden ilerliyor hem de bu yollarda ve trafikte müthiş bir fiziki ve mental yorgunluk.

Eğer şöför kiralarsanız, araç sizi paşalar gibi sizi ordan oraya götürecek, yok bavulumdu yok kameramdı dert etmeyecek, tuktuk un titreyen koltuğundan kurtulacak püfür püfür bir yolcukluk yapacaksınız. Yada “kardeşim ben konfor peşinde değilim o kadar param da yok derseniz PICK-ME isimli uygulamayı kullanabilir, tuktukla şehirden şehre sekebilir, taksiyle pazarlığa oturup sadece şehirler arasını taksiyle geçip gideceğiniz yerlere tuktukla geçebilirsiniz

Sri Lanka’da Konaklama

konakladığımız airbnb evlerinden biri - sri lanka gezi rehberi
konakladığımız airbnb evlerinden biri – sri lanka gezi rehberi

Eğer bir şöför tutup konaklama ayarlarsanız size konaklama paketi de sunacaktır ve bu online olarak bulacağınız fiyatlardan genelde çok az daha düşük fiyata gelecektir. Ancak bunun artısı şu: Bazı oteller şöför için ekstra 10-15 dolar istiyorlar.

Bizim konakladığımız yerler, özellikle ülkenin kuzeyinde (tapınaklar-tarihi bölgesinde) 3-4 yıldızlı oteller, güneyde ise villalardı. Booking ve Airbnb‘yi sıklıkla kullandık ancak eğer siz de bizim gibi kalabalık bir grupsanız Sri-Lanka-Villas sitesine de göz atabilirsiniz. Aşık olunası villalar var

Sri Lanka’da Gezilecek Yerler – Sri Lanka Gezi Rehberi

Gezilecek yerleri daha detaylı olarak aşağıdaki yazıda inceledik:

Sri Lanka’da Gezilecek Yerler- Detaylı Anlatım

Ancak Sri Lanka gezi rehberinde de bahsetmeden geçmedik. Sri Lanka’da gezilecek yerleri 5’e ayırabiliriz:

Antik Kentler Bölgesi

sri lanka gezi rehberi - antik kentler
sri lanka gezi rehberi – antik kentler

Sri Lanka’da gezilecek yerler rehberinde tarihi üçgeni- tapınakları ilk sıraya koydum, çünkü genelde Kolombo Havaalanı’ndan kuzeye doğru hareket edip tapınaklar bölgesiyle başlayıp güneye doğru bir rota oluşturmanız daha mantıklı. Bu bölgeyi eni konu gezmek istiyorsanız Sigiriya’da kalmanızı önerebilirim. Antik kentlerde yerel bir rehber tutmanızı öneririm. Sigiriya Rock’a giriş 20 dolar-25 dolar civarı o yüzden karşısında bulunan ve Sigiriya Rock’ı gören tepeye de tırmanabilirsiniz.

Tapınaklar bölgesinde gezilmesi gereken yerleri sıralamak gerekirse:

 • Dambulla Mağara Tapınağı
 • Polonnaruwa
 • Anuradhapura
 • Mihintale
 • Sigiriya Lion Rock
 • Minneriya Ulusal Parkı

Not: Sri Lanka’da antik kentleri geziyorsanız yerel rehber tutabilirsiniz. Hem ucuz hem de faydalı.

Doğa ve Yürüyüş Bölgesi

sri lanka gezi rehberi - gezilecek yerler
sri lanka gezi rehberi – nine arch

Eğer sağlam bir kondüsyona sahipseniz Adam’s Peak ve Horton Plains‘i tercih edin. Başka türlü geziniz boyunca bacak, bel ağrısı çekebilirsiniz. Mutlaka ama mutlaka Royal Botanical Garden‘ı gezin. Kendinizi binlerce bitkinin, ağacın, çiçeklerin arasında cennete düşmüş gibi hissedeceksiniz. Eğer tarihi üçgende Minneriya Ulusal Parkı’nı es geçtiyseniz, bu bölgede mutlaka Uda Walawe’ye gidin.

 • Adam’s Peak
 • Kandy
 • Royal Botanical Garden
 • Horton Plains
 • Kandy- Ella Treni
 • Uda Walawe Ulusal Parkı

Güney ve Batı Sahilleri

sri lanka guney sahilleri
sri lanka guney sahilleri

Eğer tapınak gezileriniz, safarileriniz, doğa yürüyüşleriniz bittiyse sizi okyanus kıyısına alalım. Ancak şunu belirtmemde fayda var, eğer surf yapmıyorsanız, kafanızda mükemmel tropik sahiller canlandırmayın. Yüzmek ve keyif yapmak için çok elverişli olmasa da yer yer bulacağınız ve size görsel olarak büyük zenginlikler sunan küçük koylar size bu keyfi sağlayabilir. (Bizim bulduklarımızdan biri Hiriketia Plajı‘ydı) Mirissa Plajı ise, ülkedeki en ünlü plajlardan. Yala Ulusal Parkı ise Sri Lanka’daki en zengin canlı türüne ev sahipliği yapan park. Safari için doğru seçim olabilir. (Ancak ulaşımı biraz zor)

 • Tangalle
 • Mirissa
 • Unawatuna
 • Galle
 • Hikkaduwa
 • Bentota
 • Yala National Park

Doğu Sahilleri

arugam bay - sri lanka gezi rehberi
arugam bay – sri lanka gezi rehberi

Doğu sahilleri, güneye göre daha bakir bir bölge. Ancak tarihi bölgeye ve doğa tırmanış bölgelerine biraz ters kalıyor. Eğer 10 günden fazla süreniz varsa tercih edilebilir. Ancak Arugam Bay, suf için oldukça popüler bir bölge.

 • Arugam Bay
 • Batticaloa

Kuzey Bölgesi

Tamil halkın çoğunlukla yaşadığı bölge, dolayısıyla Tamil Bölgesi diye de geçiyor. Çoğu Si Lanka’lı, bir şekilde ülkenin kuzey bölgesini çok övüyor. Ne kadar bakir sahillere ve ne kadar turizme yenik düşmemiş bir kültüre sahip olduğundan söz ediyor. Ancak Sri lanka da gezilmesi gereken o kadar fazla yer var ki, bize kuzey Sri Lanka 2. hatta 3. gidişimizde gezilmesi gereken bir yer gibi geldi. Ancak eğer kuzeye yolunuz düşerse Jaffna, gezilmesi gereken yerler arasında.

Sri Lanka’da Neler Yapılır – Sri Lanka Gezi Rehberi

Sri Lanka’da yapılacaklar listesini, gezi rehberimizde özet olarak işledik. Daha detaylı bir yazıya Sri Lanka’da neler yapılır yazımızdan ulaşabilirsiniz.Sri Lanka’da yapabileceğiniz dolu aktivite var. Birkaçını sıralamak gerekirse:

 • Tapınakları ziyaret edin – mümkünse rehber tutun
 • Doğa yürüyüşleri- hiking yapın
 • Safari Yapın
 • Ayurvedik masaj yaptırın
 • Bol bol çay için
 • Adam’s Peak’ e tırmanın
 • Antik Kentlerde kaybolun
 • Balinaları izleyin
 • Deniz kaplumbağası yetimhanelerini ziyaret edin

Sri Lanka Mutfağı

sri lanka gezi rehberi - yemekler
sri lanka gezi rehberi – yemekler

Üzüleceğiniz haber, seyahatiniz boyunca muz, kare ekmek ve pilavdan oluşan kahvaltı yapmak durumunda kalabilirsiniz. Eğer bir şehirde değilseniz, dağ köylerine gidiyorsanız veya yol üstü bir lokantada durduysanız mutfaklarda hijyen aramayın, hatta içerilere bakmayın bile.

Olumlu yanlarına gelelim çok da yermeden, eğer baharatlı yemekler ve karbonhidrat ağırlıklı beslenme tercih ediyorsanız zorluk çekmeyeceksiniz. İyi haber, eğer tropik meyveleri seviyorsanız 3 öğün meyve yitebilirsiniz. Özellikle king coconut, mango ve kırmızı muz tavsiye edilir.

Sri Lanka’da Alışveriş – Gelmeden Ne Alınır

sri lanka gezi rehberi - alışveriş
sri lanka gezi rehberi – alışveriş
 • Tabii ki Çay

Gittiğinizde farkedeceksiniz, ülkenin neredeyse yarısı çay bahçelerinden oluşuyor. Ceyloın çayı diye Dünya’da meşhur olan çaylardan küçük küçük paketler de satılıyor. Turistik çay gezilerinden sonra farklı türlerdeki çaylardan satın alabilirsiniz.

 • Ayurvedik İlaçlar – Kremler

Ayurveda, Sri Lanka’da uygulanan antik ve alternatif bir tıp şekli. Tamamen doğal yöntemlerle, masaj ve vücut hareketlerinden oluşan tıbbi yöntemde kullanılan doğal yağlar ayrıca çoğu yerde satılıyor. Baş ağrısına, eklem ağrısına, egzamaya, neredeyse her hastalığa iyi geldiği söylenen ilaçlar mevcut. Baharat bahçesi turundan sonra satılıyor ancak marketlerde daha ucuza bulabilirsiniz.

 • Samahan

Samahan da aslında ayurvedik bir ilaç. Bizdeki Tylol-Hot gibidüşünün ancak tamamen baharatlardan oluşan geniz açan bir karışım. Sıcak suyla karıştırıp içiliyor.

 • Baharatlar

Köri, tarçın, yemek baharatı (et ve sebze yemekleri için satılan baharat karışımları) gibi ürünleri satın alabilirsiniz. Baharat bahçeleri turundan sonra satılan ürünler baya pahalı, o yüzden süper market gibi büyük marketlerde çok daha ucuza bulabilirsiniz.

sri lanka'dan aldıklarımız
sri lanka’dan aldıklarımız
 • Ahşap figürler 

Özellikle antik kentlerde dolaşan satıcılar size ahşaptan oyulma  balıkçı, fil, maymun figürleri satmaya çalışacaktır. Sıkı pazarlıkla bunlardan bir tane alabilirsiniz. (evde 7 adet filin uğur getirdiğini de ekleyeyim)

 • Batik Kumaşlar

Şehirler arası yollarda, küçük batik fabrikaları ve imalathaneler görüceksiniz. Batik kumaşların nasıl yapıldığını aşama aşama görebiliyorsunuz buralarda. Ancak el yapımı ve sınırlı üretim olduğu için ortaya çıkan giysiler de kumaşlar da çok pahalı.

 • Değerli Taş – Mavi Safir

Mavi safir, bölgede çıkarılan ve işlenen en önemli taşlardan. Mücevher imalathanelerindeki kısa bir turdan sonra satın alabilirsiniz ancak tahmin edeceğiniz üzere fiyatları ucuz değil.

 • Hindistan cevizi oyularak yapılan maymun ve fil heykelcikleri

Küçük hediyelik eşya satan dükkanlarda, coconuttan oyulma  heykelcikler göreceksiniz. Bazıları çok şirin olmakla birlikte bazıları asabi ve huysuz görünebiliyor. O yüzden nereden aldığınıza dikkat edin.

Sri Lanka Gezi Rehberinin sonuna geldik. Eğer sorunuz, tavsiyeye ihtiyacınız olursa instagram hesabımıza yazabilir, ayrıca bu sayfaya da yorum yazabilirsiniz.

Can Marangoz

4 Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir