Budapeşte’de Gezilecek Yerler

Budapeşte gezimize çok ani karar veriyoruz ve bavulumuza birkaç eşya atıp yola koyuluyoruz. Yolcuğun bu spontan hali daha başından beni heyecanlandırıyor. Buda-Peşte! kelime öbeği haricinde bu canlı şehirle ilgili en ufak bir fikrim yok. Yoldayken şehirle ilgili ufak bir araştırma yapıp kısaca gezi rotalarımızı belirliyorum. Gelin, Budapeşte Gezilecek Yerler videomuzu izledikten sonra rehberimize beraber göz atalım!

Eğer şehirde ulaşım, yeme-içme gibi bilgilere göz atmak isterseniz aşağıdaki yazımızı da yeni bir sekmede açıp daha sonra okuyabilirsiniz;

Budapeşte Gezi Rehberi – Şehre gitmeden bilmeniz gerekenler

1. Aziz Stefan Bazilikası – ( St. Stephen’s Basilica )

aziz stefan bazilikası -budapeste'de gezilecek yerler
aziz stefan bazilikası -budapeste’de gezilecek yerler

Budapeşte’de gezilecek yerler listesine ilk olarak  Macaristan’ın en büyük kilisesi  ”Aziz Stefan Bazilikası‘ndan” başlıyoruz. Girişte bizi ”Duanın evi vb.” anlamına gelen  ”Domus dei Locus Oratio nis” yazısı karşılıyor. İnsanları takip edip sıraya doğru ilerlerken bir yandan da bazilikanın tarihi hakkında bilgi ediniyoruz.

Size de hemen kısaca aktarıyorum; Bazilikanın isminden de anlaşılacağı üzere, bu görkemli yapı ülkenin ilk Hristiyan kralı Aziz Stefan’a atanmış. Kralın mumyalanmış sağ eli, kilise içinde sergileniyor. Ülkenin en kutsal eseri sayılan bu el,  her yıl Aziz Stefan’ın ölüm yıldönümünde sokaklarda dolaştırılarak bir ritüel gerçekleştiriliyor. 

Giriş ücretsiz, isterseniz bağış yapabiliyorsunuz. Budapeşte’nin panaromik manzarasını izlemek isterseniz merdiven ya da asansörle kubbeye çıkabilirsiniz.(1000 forint ücreti var.)Bina 96 metre yüksekliğe sahipmiş. Saygı gereği şehirdeki hiçbir bina bu yüksekliği geçmiyor. Sadece Parlemento Binası aynı yükseklikte. Bu da din ve devlet işlerinin ayrımını temsil ediyor. Müzik etkinliklerinin burası için ayrı bir önemi var. Dinletilerden haberdar olmak için kilisenin girişindeki panolara ya da websitesine bakabilirsiniz.

Ulaşım

Bazilikaya tüm metro hatlarını kullanarak ya da yürüyerek rahatça ulaşılabiliyor. M3 hatlı metroya binip Arany János Sokağı durağında inerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

2. Parlamento Binası

Peşte tarafında yer alan Parlamento Binası; ihtişamı ve neo-gotik mimarisi ile ”dünyanın en büyük yapıları” arasına girmesinin hakkını veriyor. Bizim, binanın içerisini gezme fırsatımız olmadı. Bina süslerinin altından yapıldığını, tavan boyamalarının ve yaldızlı süslemelerinin oldukça etkileyici olduğunu duyduk. Ayrıca; Kutsal Haç da binada yer alıyormuş.Siz içeriyi de gezmek isterseniz rehberli turlara katılabilirsiniz. Ancak; bina içerisinde resmi toplantılar olduğunda bu turlar yapılmıyor.

Ulaşım

Binaya yürüyerek ulaşmanız oldukça kolay. Ya da 2 numaralı sarı tramvayı kullanarak Kossuth Lajos tér durağında inerek parlamento binasına ulaşabilirsiniz.

 3. Szechenyi Lanchid (Zincir Köprü)

budapeşte'de gezilecek yerler - zincir köprü
budapeşte’de gezilecek yerler – zincir köprü

Rotamızı  şehrin iki ayrı kısmını (Buda ve Peşte) kavuşturup hayırlı bir işe imza atan ”Szechenyi Lanchid’e” çeviriyoruz. Namıdiğer  ”Zincir Köprü”  Macaristan’daki ilk kalıcı köprü olma özelliğine sahip. Köprü; 2. Dünya savaşı sırasında (1945) Almanlar tarafından bombalanmış. 1949 yılında ise restore edilerek tekrar açılmış.

Köprünün en dikkat çekici kısımları ise aslan heykelleri. Zira bu heykellerin önünde birbirinden yaratıcı ve şakalı pozlar veren turist kalabalığını geçebilirseniz şehir manzarasını doya doya izleyebilirsiniz.

Nasıl Gidilir? 

İki yakadan da tramvay ile ulaşım mümkün. Peşte yakası 2 numaralı tramvayı kullanarak  Széchenyi István Meydanı’nda inebilirsiniz. Buda yakasında ise 19 numaralı tramvay Clark Ádám Meydanı’nda inebilirsiniz. Yürüyerek kolay bir şekilde  Tuna Nehri üzerindeki köprüye ulaşabilirsiniz.

4. Buda Kalesi

Buda Kalesi önündeki heykel ve yansıma
Buda Kalesi önündeki heykel ve yansıma

Buda Kale’sini ve çevresini içinde müzelerin, kafelerin ve tarihi yapıların bulunduğu bir saray kompleksi olarak düşünebilirsiniz. Kale’nin hayat hikayesine baktığımızda çokta iç açıcı olmadığını söyleyebiliriz. 13. yy.da Moğol istilasından sonra yapılmış. 1265 yılından sonra Macar kralları ülkeyi buradan yönetmeye başlamışlar.  Kral Matthias Corvinus zamanında (15 yy.), en parlak dönemini yaşamış.

Saray, şehrin gücünün kanıtlayan bir simge halini almış ve onu görmeye gelen pek çok sanatçıya ilham olmuş. Daha sonra kale pek çok kuşatma, deprem ve yangın atlatmış. Bunun sonucu olarak çoğu kez restore edilmiş ve mimarı yapısı değişikliğe uğramış. Kalenin şu anki hali Barok mimarisinin en güzel örneklerinden. Manzarası, tarihi ve mimarisiyle halen turistler için bir cazibe merkezi.

Nasıl Gidilir?

budapeşte - funikuler
budapeşte – funikuler

Zincir Köprü’nün hemen karşısında bulunan füniküler ile belirli bir ücret ödeyerek kaleye kolayca çıkabilirsiniz. Tarihi fünikiler 1987 yılında UNESCO dünya mirası listesinde yer almış ve Tuna nehrinin manzarası buradan da görülmeye değer! (Füniküler ücreti 1400 HUF) Biz aynı manzaranın keyfinin yürüyerek  çıkarmak istedik. Yeşillik yolların arasından dağ keçisi gibi tırmanarak zirveye ulaştık.

Gelelim Buda Kale’si çevresinde gezebileceğiniz yerlere;

5. Fisherman’s Bastion (Balıkçı Tabyası)

Fisherman Bastion - Budapeşte'de gezilecek yerler
Fisherman Bastion – Budapeşte’de gezilecek yerler

Şehrin en iyi panaromik manzarasına sahip noktalarından birisi de Kale Tepesi’nde (Castle Hill’de) bulunan ”Balıkçı Tabyası”. Yapı; yedi Macar kavmini temsil eden yedi kuleden oluşuyor. Manzara konusunda Gellert tepesi ile sıkı bir mücadele içinde! Tercihiniz Balıkçı Tabya’sından yana ise 800 HUF ödeyerek tabyanın en tepesinden Tuna Nehri’ni seyre dalabilirsiniz. Veya alt tarafta bulunan terasın güzel koridorları ve pencelerinde Budapeşte manzarası eşliğinde fotoğraf çektirebilirsiniz.

Ulaşım

Yokuş yukarı tırmanmayı göze alıyorsanız yürüyerek gitmeyi size önerebilirim. Diğer seçeneğimiz; Chain köprüsünün yakınındaki füniküleri kullanmak.

6. Varosliget (Şehir Parkı)

Şehir parkı oldukça büyük ve mola verip çimlerde uzanmanız için oldukça ideal bir yer. Ayrıca; Dünya’nın ilk halka açık parkı olarak hizmete girdiğini de söylemeden geçmeyelim. Andrassy Bulvarı’nın sonuna geldiğinizde park size kollarını açmış olarak bekliyor. Parkın içerisinde gezebileceğiniz bir dolu cazibe noktası var: Szechenyi Termal Tesis, Vajdahunyad Kalesi, Kahramanlar Meydanı bunlardan bazıları…

Nasıl Gidilir?

M1 metro hattı ile kolayca ulaşabilirsiniz.

7. Kahramanlar Meydanı

budapeşte'de gezilecek yerler- kahramanlar meydanı
budapeşte’de gezilecek yerler- kahramanlar meydanı

İsminden de anlaşılacağı üzere meydanda, Macar tarihinin önemli kahramanlarının heykelleri yer alıyor. Meydan; lokasyon olarak oldukça önemli bir noktada yer alıyor. Meydanın sağ tarafında Sanat Sarayı, sol tarafında ise Güzel Sanatlar Müzesi yer alıyor. Şehir parkı Varosliget ise meydanın hemen arkasında bulunuyor. Bu alandaki en önemli simge ise ”Milenyum Anıtı.” Anıt; Macar 1000. yılını onurlandırmak adına yapılmış.

Gece gezme şansınız var ise, ışıklandırmaları ile  birlikte gece görün derim. Ayrıca vaktiniz olursa meydanın hemen yanında bulunan buz pistinde paten kaymayı düşünebilirsiniz.

Nasıl Gidilir?

M1 (sarı) metro hattını kullanarak sonra Hösök Tere durağında inerek meydana ulaşabilirsiniz.

8. Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar

Tuna Nehri Kıyısındaki Ayakkabılar
Tuna Nehri Kıyısındaki Ayakkabılar

Tuna kıyısındaki ayakkabılar, Budapeşte’de sizi derinden etkileyecek ve insanlığı, insanlık tarihini, şiddeti tekrar tekrar sorgulatacak bir eser. Eserin fikir babasının ve sahibinin film yönetmeni Can Togay olduğunu ve Gyula Pauer tarafından icra edildiğini ekleyelim. Tuna kıyısında, topluca kurşuna dizilmeden önce, ayakkabıları çıkarılması istenen yahudiler anısına yapılan holokost anıtı, 2005 yılında yapılmasına rağmen, Budapeşte gezilecek yerler listesinde ilk 10’a kesinlikle girer.

9. Nükleer Sığınak Hastanesi (Hospital in the Rock)

Budapeşte’yi gezerken, 2. Dünya Savaşı ruhundan kurtulamayacağınızı söylemiş miydik? Nükleer Sığınak Hastanesi de, isminden de anlaşılacağı üzere, nükleer saldırıdan korunmak, özellikle askerleri ve yaralı sivilleri ağırlamak için inşaa edilen bir sığınak -hastane. 1939’da inşa edilmeye başlanan sığınak-hastane 1944’te tamamlanmış, şimdiyse müze olarak kullanılıyor. Saat başlarında rehberle birlikte gezebiliyorsunuz. Giriş 4000 HUF.

Yeri biraz ters bir yerde. Fünikülerle yukarı çıkıp 10 dk yürüyebilirsiniz. Veya metroda Budapest- Deli durağında inip aşağıya doğru yürüyebilirsiniz.

10. Szechenyi Termal Hamamı

Hamamlara bayılır mısınız bilmem ama, Szcechenyi Termal hamamını seveceğinize eminim! Burası muhteşem bir mimari içerisinde pek çok tesisi barındırıyor. Masaj havuzları, yüzme havuzları, eğlence havuzları bunlardan sadece birkaçı… Ekstra ücret ödeyerek masaj yaptırabiliyorsunuz. Spa keyfi peşindeyseniz o hizmette mevcut. Ayrıca bazı akşamlar havuzda partilerde düzenleniyor.

Eğer sadece havuzu kullanacaksanız 6000 HUF ödemeniz gerekiyor. Bu ücrete, dolap dahil. Ayrıca masaj da istiyorsanız ücret 12-13.000 HUF’a çıkabiliyor. Havuz için güncel  bilet fiyatlarına  bakmak isterseniz diye şuraya link bırakıyorum. http://www.szechenyibath.hu/prices

Ulaşım

M1 metro hattını kullanarak  Széchenyi Fürdő İstasyonu‘nda indiğinizde termal hamama gelmiş oluyorsunuz.

11. House of Terror (Terör Evi Müzesi)

budapeste'de gezilecek yerler - teror evi
budapeste’de gezilecek yerler – teror evi – tuvaletler, tank ve sabunlar

Macaristan’ın önce nazi sonra komünizm teröründen nasıl etkilendiğini merak ediyorsanız bu müzeyi ziyaret etmelisiniz. Budapeşte’de gezilecek yerler arasında en önemli müze diyebiliriz. 4 katlı müze içerisinde işkence odaları, büyük bir tank ve katledilen insanların fotoğrafları yer alıyor. Müzede İngilizce açıklamalar bulunuyor. Genel atmosferi oldukça kasvetli ve arka fonda çalan dönemin etkisini hissettiren müzikte çok etkileyici.  Müze Pazartesi günleri kapalı. Giriş ücreti 3000 huf.

Nasıl Gidilir?

M1 (Sarı Metro) hattına bindikten sonra Vörösmarty Utca durağında inerek müzeye ulaşabilirsiniz.

12. Opera Binası

budapeste'de gezilecek yerler - opera
budapeste’de gezilecek yerler – operada özel tur alıp binayı gezebilirsiniz

1873’te inşa edilen, neo-rönesans Budapeşte opera binasını, bir temsile bilet almadıysanız bile, 2500 HUF ödeyerek, yarım saat süren turlarla, rehber eşliğinde gezebilirsiniz. Bu küçük turlarda aynı zamanda küçük temsiller de yer alıyor. Ayrıca Operanın programına buradan ulaşabilirsiniz.

Ulaşım

Şehrin merkez bölgesinde yer alan Opera Binası, Oktogon ve Arany Janos Utca metro istasyonlarına oldukça yakın.

13. Museum of Fine Arts (Budapeşte Güzel Sanatlar Müzesi)

Müzeye dışarıdan baktığınızda ihtişamlı kolonları ve kemerleri ile oldukça davetkar gözüküyor. Avrupa sanatını yakından görmek ve Raphael, Vermeer, Rembrandt  gibi sanatçıların eserlerini incelemek için bu daveti geri çevirmemenizi öneririm.  Müzede ağırlıklı olarak antik dönemden kalma heykeller ve Mısır hazineleri bulunuyor. Macar sanatından eserler ise bu müzede yer almıyor.

14. Vajdahunyad Şatosu

Gelelim orta çağda  hissetmenize  sebep olan mukavva ve ahşaptan inşa edilmiş kale ”Vajdahunyad Şatosu ‘na”! Şatoyu ilk gördüğünüzde ‘İhtişamlı olduğunuz kadar ürkütücüsünüz de küçük hanım’ diyesiniz geliyor. Şatoyla selamlaşma kısmını geçtikten sonra gelelim yapılacak aktivitelere!

Burada yapılacak bir kaç şey var. Belli bir ücret ödeyerek kalenin tepesine çıkıp Budapeşte manzarasını izleyebilirsiniz. Şatonun önünde bulunan göl kenarında yürüyüş yapıp oldukça güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Ve en önemlisi içerideki tarım müzesini gezebilirsiniz.

15. New York Cafe

new york cafe - budapeşte'de gezilecek yerler
new york cafe – budapeşte’de gezilecek yerler arasında büyüleyici bir yer

Budapeşte’de gezilecek yerleri ararken, muhtemelen, yüksek fiyatlarıyla ve büyüleyici  mimamirisiyle sıkça karşınıza çıkan kafeye biz de yer vermesek olmazdı. Tanesine 10 Euro verdiğimiz ve birer kapuçino içmek için uğradığımız büyüleyici kafede, aynı zamanda canlı müzik eşliğinde iç dekorasyonu ve süslemeleri ağzımız açık bir şekilde inceledik.

Fiyatlardan bu kadar sıkça söz etmişken, menusune buradan ulaşabilirsiniz. Mekanın kapısında, genellikle 10 dk.lık bir sıra beklemeniz olası.

Kafe, Blaha Rujsa Ter metro durağının dibinde yer alan, New York Palace otelinin girişinde yer alıyor.

16. Margaret Adası

Danube nehrinin ortasında  yer alan ”tavşan adası” şehrin hengamesinden bunalanlar için bir kaçış noktası. Ada, orta çağda bu isimle anılmaya başlanmış. Bunun nedeni ise adada fazlaca tavşan olmasıymış. Ada içerisinde bisiklet sürme, yürüyüş, piknik vb. birçok aktivite yapabilirsiniz.

Nasıl gidilir?

6 numaralı tramvayı  kullanıp Margaret köprüsünde indikten sonra kısa bir yürüyüşle adaya ulaşabilirsiniz.

17. Memento Park (Açık Hava Müzesi)

Budapeşte merkezine uzak  gezebileceğiniz alternatif noktalardan birisi de Memento Park! Burası; Macaristan’daki komünist rejimi hatırlatmak adına yapılmış olan bir açık hava müzesi. Park içerisinde komünist rejimi temsil eden heykeller bulunuyor. Giriş ücretli. Park saat 10:00 da açılıyor ve hava kararana kadar gezmeniz mümkün.

Ulaşım

4-18-41-47 nolu tramvayları kullanarak Fehérvári út – Bocskai út otobüs durağına ulaşın. Buradan 150 nolu otobüse binerek açık hava müzesine gidebilirsiniz.

18. Tilt Müzesi  Flipper Pinball Museum 

tilt müzesi - pinball
tilt müzesi – pinball

Budapeşte’de gezilecek yerler listesinde geldik en ilginç, en eğlenceli maddeye. Bu kadar gri ve yer yer depresif bir şehirde, eğer eğlencelik bi kaçamak arıyorsanız ve hayatınızın bir kısmında atari, tilt gibi oyunlar oynadıysanız burası tam sizlik. İçeride istediğiniz kadar kalabiliyorsunuz ve her dakika tilt oynayacak kadar boş makine bulabiliyorsunuz.

İçeride 150’den fazla makine var. Tilt makineleri dışında, atari, kuş vurma, bowling makineleri de mevcut. Rüya gibi bir müze için giriş 10 Euro. Kesinlikle bu paraya değdiğini söyleyebilirim. Saat 4’te gece 12’ye kadar açık.

Ulaşım

Tilt müzesini bulmak biraz zorlu. Giriş katında tabelası bulunan oyun cenneti, yerin bir kat altında. (Herkesin kendinden geçeceği renkli batakhane) Nyugadi Palvaudar metro durağından çıkınca yaklaşık 5 dk yürüyorsunuz.

19. Szimpla Kert

Szimpla Kert - Budapeşte'de Gezilecek Yerler
Szimpla Kert – Budapeşte’de Gezilecek Yerler

Tarihi yerler, müzeler, kiliseler derken, gece çıkabileceğiniz bir yer söylemediğimizi farkettik. Szimpla Kert, sadece gece çıkıp, içip eğleneceğiniz bir yer değil, aynı zamanda farklı pubların bulunduğu, dekorasyonu ve ambiyansıyla da insana, iyi ki buraya gelmişim dedirten, ilgin. eğlenceli bir yer. Girişte sırt çantanıza bakıyor izbandut abiler, o yüzden suyunuz muyunuz neyiniz varsa içip gidin.

Budapeşte’de gezilecek yerler yazımızın sonuna geldik. Eğer bir sorunuz olursa, instagramdan (buradan ulaşabilirsiniz) veya aşağıda yorumlar kısmından sorabilirsiniz.

Gözde Merve İlhan

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir