Budapeşte Gezi Rehberi

Rota; Macaristan’ın en merak uyandıran şehri Budapeşte’ye çevrildi. Planlar ufaktan yapılmaya başlandı. Gecesiyle gündüzüyle sürekli ayakta olan bu canlı şehrin altını üstüne ne zaman getirmeli, nereden başlamadı? Sabırsızlanmayın, Budapeşte gezi rehberinde hepsini anlatacağız.

Eğer kendinize rota oluşturmak istiyorsanız aşağıdaki yazımızı da okuyabilirsiniz;

Budapeşte’de Gezilecek Yerler 

Budapeşte Üzerine Genel Bilgiler

budapeste gezi rehberi - zincir köprü
budapeste gezi rehberi – zincir köprü
 • Tuna nehrinin, Buda ve Peşte olmak üzere iki ayrı yakaya ayırdığı şehir, Macaristan’ın başkentidir.
 • Yaklaşık 1.8 milyon nüfusa sahiptir.
 • Buda ve Peşte’yi bağlayan ilk köprü 1873 yılında inşa edilen Chain Köprüsü’dür. Hatta şehrin adı bu köprünün iki yakayı bağlamasından sonra Budapeşte olmuştur.
 • Şehir biraz melankoliktir. Havası, sosyal yaşantısı, mimarisi, size gri ruh halini çokça gösterir. (Avrupa ülkeleri arasında intihar oranlarında Macaristan hep baş sıralarda yer aldığını da hatırlatalım)
 • Prag’a çok yakındır. (Belki gezinizi Prag’la birleştirmek istersiniz.)

Budapeşte üzerine koyduğumuz küçük videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz (Gezi rehberinin çoğunu kapsıyan kısa bir özet gibi)

Budapeşte’ye Ne Zaman Gidilir?

Budapeşte dört mevsimi yaşayan bir şehir. Güneş kafanızdan dumanlar çıkarırken, çantanız sırtınızda keyiflice gezenlerdenseniz yaz mevsimini tercih edebilirsiniz. En yüksek sıcaklık Temmuz aylarında 29 derecede civarı seyrediyor. Ancak hatırlatmakta fayda var; Yazın metrekare başına düşen turist sayısı epeyce fazla. Omuz omuza şehir turu yapmak istemiyorsanız yaz mevsimini eleyin.

 Gelelim kış mevsimini sevenlere. En düşük sıcaklık Ocak ayında ve  eksilere kadar inebiliyor. İçliğimi giyer şehirde kimseler yokken ellerimi hohlayıp  gezerim derseniz saygı duyarız:) Bana sorarsanız Budapeşte turu yapmak için en ideal aylar sonbahar ve ilkbahar. Dengesiz hava durumu ve yağmur yağışı hiç belli olmasa da bir  şemsiye ve bir kazak imdadınıza yetişir. Ayrıca bahar aylarında şehir daha tenha ve fiyatlar daha makul.

Budapeşte’de Ulaşım 

budapeste gezi rehberi - ulaşım
budapeste gezi rehberi – ulaşım

Budapeşte’de Dünya’nın en eski 2. metro sistemi bulunur. 4 tane hat var. (Yeşil mavi, sarı ve kırmızı renklerde) Şehir içi ulaşımınızı rahatlıkla metroyla sağlayabilirsiniz. Bunun yanında tramvay da özellikle merkezde sıkça tercih edilen bir ulaşım yöntemi.

Uyarı: Metro bileti alın arkadaşlar. Almayan bir turisti itin bir tarafına sokup 30 katı ceza kestiler. Özellikle bilinen hatlarda sık kontrol yapılıyor.

Budapeşte Festivalleri

 • Hava nasıl olursa olsun benim havam güzel olsun diyenlerdenseniz gelin beraber festivaller rehberine göz atalım! Avrupa’nın en büyük müzik festivallerinden ‘’Sziget Festivali’’ her yıl ağustos ayında Budapeşte şehrinin içindeki Obudai adasında gerçekleşiyor. Festival her türden müzik zevkine hitap ediyor. Bence ‘’Sziget Festivali’’ Budapeş’teye gitmek için başlı başına bir neden! 
 • Bir başka etkinlik ise ‘’Budapeşte Bahar Festivali’’. Festival Nisan ayında gerçekleşiyor ve üç hafta sürüyor. Opera,caz ve klasik müzik meraklısıysanız bu festival tam size göre! Ayrıca bahar festivalinin içinde dünyaca ünlü satranç oyuncularının katıldığı Satranç Festivali’de yer alıyor. 
 • Her ülkenin olurda Macaristan’ın ünlü içkisi olmaz mı? Tabi ki var: Palinka!!! Hem de bu içkinin şerefine her yıl mayıs ayında ‘’Palinka Festivali’’ düzenleniyor. Palinka’yı sek içerseniz pek sert ve sevimsiz kerata! Meyve likörüyle denerseniz yavaş yavaş sevmeye başlayacaksınız. Budapeşte yemek kültürü bölümümüzde bu konuya değineceğiz.

Macaristan Vize İstiyor mu?

 Macaristan Schengen Bölgesi’ne üyeliği olan bir ülkedir. Eğer pasaportunuzda geçerli Schengen vizesi bulunuyorsa vizenizin geçerliliği süresince vize işlemlerinden muafsınız. Bordo pasaporta sahip bir T.C. vatandaşı iseniz ve Schengen  vizeniz yok ise buyrun sizi Macaristan vizesi başvuru kuyruğuna alalım. Vize başvurusu ve belgeler ile ilgili ayrıntılı bilgi için https:/isztambul.mfa.gov.hu/tur tık tık.

Yeri gelmişken, aşağıdaki yazımız da ilginizi çekebilir;

Vizesiz Gidebileceğiniz Ülkeler

Budapeşte’de Gezilecek Yerler

newyork cafe - budapeşte gezi rehberi
newyork cafe – budapeşte gezi rehberi

Budapeşte 6-7 gününüzü dolu dolu geçirebileceğiniz bir şehir. Şehirde gezilecek yerler saymakla bitmez ancak en ünlülerini aşağıda paylaşalım. (Ayrıca detaylı bir rota oluşturmak istiyorsanız şu yazımızı mutlaka okuyun: Budapeşte’de Adım Adım Gezilecek Yerler)

 • Aziz Stephen Bazilikası

Budapeşte’nin en büyük üçüncü kilisesi olan yapı, Macaristan’ın ilk kralının adına (ve onuruna) yapılmış. 96 metre yüksekliğindeki kiliseye giriş ücretsiz. Ancak yukarı çıkmak isterseniz 500 HUF ödüyorsunuz. Şehir manzarasını izlemek için bu parayı ödemeye değer.

 • Fisherman’s Bastion – Balıkçılar Burcu

Budapeşte’nin en güzel noktalarından biri. Buda Kalesi’nin içinde yer alan yapı, genişçe bir gözetleme terasına ve üzerinde gezip, şehir manzarasını izleyebileceğiniz kale burçlarına ev sahipliği yapıyor. Buda Kalesi’ne girmeyecekseniz, giriş ücretsiz. Koridorlarda ve şehre bakan pencerelerde fotoğraf çektirmeyi unutmayın.

 • Parlamento Binası

Budapeşte gezi rehberi - parlemento binası
Budapeşte gezi rehberi – parlemento binası

Macaristan Parlemento Binası da desek yanlış olmaz. 1904 yılında inşası biten, Gotik mimariye sahip bina için, 100 bin insan çalışmış ve yaklaşık 40 milyon tuğla kullanılmış. Zaten kendisi de Dünya’nın en büyük 3. parlemento binasıdır. Binaya giriş ücretli (22 Euro) ve uzunca bir sıra beklemeniz gerekiyor genelde. Detaylı bilgiye ve tur biletlerine bu linkten ulaşabilirsiniz: http://hungarianparliament.com/tours/ )

 • Terör Evi Müzesi

teror müzesi - budapeşte gezi rehberi
teror müzesi – budapeşte gezi rehberi

Şehirde, 2. Dünya Savaşı ve Hitler etkilerini çokça hissediyoruz. Ancak bu müze, sadece Nazi Almanya’nın değil, aynı zamanda, Sovyet Rusyası’nın etkilerini de gözler önüne seriyor. Yani kısacası, bu müze ve sergilenenler, faşist ve komünist rejimlerle ilgili, tarihte koca bir kara leke bırakan icraatleri konu alıyor. Giriş ücreti 3000 HUF;  Öğrenciyseniz 1500 HUF. (bilet fiyatına kesinlikle değer)

 • Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar

Tuna kıyısındaki ayakkabılar
Tuna kıyısındaki ayakkabılar

Budapeşte gezi rehberinde belki de sizi en çok etkileyen eserlerden biri bu olacak. Türk film yönetmeni Can Togay tarafından tasarlanan ve heykeltıraş Gyule Pauer tarafından hayata geçirilen Holokost anıtıdır. 2. Dünya Savaşı sırasında, öldürülmeden önce ayakkabılarını çıkarmaları istenen yahudiler için tasarlanmıştır. Ne var canım Tuna nehri kıyısında ayakkabılarda demeyin, gidin görün; çok etkileyici.

 • Kahramanlar Meydanı

Macarcası Hösök Tere olan Kahramanlar Meydanı, Budapeşte’n in en ünlü meydanı. Ortasında dev bir sütun bulunuyor. Macarların aynı toprakta 1000 yıl yaşaması üzerine 1896 yılında inşa edilmiş bir meydan. Eğer kışın giderseniz buz pateni yapabileceğiniz bir pist bulunuyor. (Biz de yaptık bir sürü insanla yanyana kaymak çok keyifliydi) Ayrıca meşhur Szechenyi termal havuzu da burada bulunuyor.

 • Hospital in the Rock (Nükleer Sığınak Hastanesi)

Budapeşte gezi rehberi diye arattığınızda karşınıza çıkan ilk maddelerden biri Hospital in the Rock olur. 1939’da inşasına başlanan sığınak 1944’te tamamlanmıştır. Adından da anlaşılacağı üzere, bomba saldırılarından korunmak amacıyla yapılan hastanedir. İlk amacı askerleri ve yaralı sivilleri korunaklı bir alanda tedavi etmektir. Günümüzde müze olarak ziyaret edilmektedir. Sabah 10’dan 8’e kadar ziyaret edebileceğiniz müzenin giriş ücreti 4000 HUF(13 Euro)’dur.

 • Termal Havuzlar

termal havuz - budapeşte gezi rehberi
Szechenyi termal havuz – budapeşte gezi rehberi

Budapeşte denince akla birden fazla termal havuz geliyor. Ancak bunlardan en ünlüsü, Szechenyi Bath (Evet farkındayız telaffuzu çok zor)6000 HUF gibi bir ücreti var. (Bu ücrete size verdikleri dolap da dahil) Ayrıca masaj isterseniz ücret ikiye katlanıyor.

 • New York Cafe

Eğer bir kafeye 10 Euro vermek istiyorsanız buyrun New York Cafe’ye. Şaka bir yana, canlı müzik eşliğinde mükemmel bir mimariye ve iç dizayna sahip Boscolo Otel’in içindeki bu kafeye eğer vaktiniz ve naktiniz varsa mutlaka uğrayın. Bazen kapıda sıra olabiliyor ancak çabuk geliyor sıra. İçeri girince görsel şölen sizi bekliyor. (Menüsüne de buradan ulaşabilirsiniz.)

 • Zincir Köprü (Chain Bridge)

budapeste gezi rehberi - chain bridge
budapeste gezi rehberi – chain bridge

Buda ve Peşte’yi bağlayan ve şehre bu ismi veren ilk köprü. Yaklaşık 170 senelik olan bu köprü, aynı zamanda şehrin simgelerinden biridir. Köprünün ayaklarında bulunan dev aslan heykelleri önünde fotoğraf çektirmeyi unutmayın. Not: Köprünün ışıklandırılması kesinlikle bizim köprüler gibi değil, o yüzden gece de çok güzel görünmekte.

 • Cenral Market Hall (Budapeşte Merkez Hali)

Şehrin ortasında, içinde sebze, meyve, balık, et, hediyelik eşya, baharatlar bulabileceğiniz büyük pazar alanı. Ayrıca giriş kapılarının yanında cam vitrinde sergilenen değişik mantar türleri var. İçeride bir tur atıp 15 dk ayırmaya değer.

 • Budapeşte Opera Binası

2500 HUF ödeyip opera binası rehberli gezilerine katılabilirsiniz. Bu turda, size sadece binayı gezdirmekle kalmıyorlar, aynı zamanda mini temsiller de oluyor. Biz, çok istememize rağmen bir temsil denk getirip gidemedik. Ancak siz buradan programa bakabilirsiniz.

 • Bonus Gezilecek Yerler

 • Gellert Tepesi
 • Budin Kalesi
 • Çikolata Müzesi

Budapeşte’ye Gitmeden Bilmeniz Gerekenler

 • Şehri hakkını vererek gezmek için 4-5 güne ihtiyacınız var. Gezinizi buna göre planlarsanız ‘’yapılacaklar rehberinizde’’ aklınız kalmaz.
 • Hangi mevsimde giderseniz gidin, yanınızda yağmurluk ya da şemsiye bulundurun. Budapeşte’nin ne zaman yağmur dökeceği hiç belli olmuyor.
 • Gelelim bütçe meselesine! Fiyatlar, Avrupa ülkelerine oranla daha az cep yakıyor. Budapeşte Avrupa Birliği ülkesi olmasına rağmen kendi para birimi olan Macar Forintini (HUF) kullanmakta ısrarcı.(1 Macar Forinti= 0,0030 euro) Ülkede euro da kullanılıyor. Ancak kura göre hareket etmenizde fayda var.
 • Dil ile ilgili bir sorun yaşayacağınız aklınızın ucundan geçmesin. İngilizce yaygın olarak konuşuluyor.
 • Budapeşte’nin  festivalleri tadından yenmiyor. Festival insanıysanız, gezi tarihlerinizi festivallere göre planlamalısınız. bkz: Budapeşte Festivalleri
 • Bu şehir termal hamamlarıyla da ünlü! Bavulunuza mayo, havlu atmayı unutmayın. Kese koymak da serbest!! Belki Budapeşte’li bir tellağa denk gelirsiniz:)
 • Çeşmelerden akan suyu ananızın ak sütü gibi içebilirsiniz. Gayet hijyenik.
 • Pasaportu süs olsun diye almadınız yahu! Gezerken mutlaka yanınızda bulunsun. Yasalar bunu emrediyor!
 • Tuna nehri gece ışıl ışıl oluyor diyorlar. Biz gece turlarına katılamadık siz katılın. Sonra da bize anlatın:)

Budapeşte gezi rehberimizin sonuna geldik. Macaristan gezinize devam edecekseniz sizi bu yazımıza alalım: Macaristan Gezi Rehberi. Eğer sorunuz olursa bize instagram sayfamızdan ulaşabilir yahut aşağıya yorum yazabilirsiniz.

Gözde Merve İlhan

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir