Polonya Gezi Rehberi

Polonya genelde insanların Avrupa’ya gezi düzenlerken pek üzerinde durmadığı, fakat gezmeye değer görenlerin hazine bulmuş kadar sevindiği ve beklentinizi asla boş çıkarmayan bir ülkedir. Diğer ülkelerle fazlaca Erasmus antlaşması yapması nedeniyle ülkenin tadını daha çok öğrenciler çıkarmaktadır.

Ben de  hayatımın 1 senesini Polonya’da geçirmiş biri olarak size Polonya gezi rehberi hazırlamak istedim. Bu rehberde konaklamadan, ulaşıma, Polonya hakkında genel bilgilerden, gezilecek yerlere bir sürü bilgi yer alacak. Haydi başlayalım.

Polonya’ya Gitmeden Bilmeniz Gerekenler

Polonya Gezi Rehberi Genel Bilgiler
Polonya Gezi Rehberi Genel Bilgiler
 • Kullandıkları para birimi olan zloty’nin tl’den şaşırtıcı bir şekilde daha düşük değere sahip olması da “Polonya çok ucuz ülke yaa” algılarını oluşturmuş ve gezmeye gelen herkesin cebini rahatlatmıştır. Zaten Polonya gezi rehberi de genelde ucuzluk pahalılık üzerinden prim yapmakta.
 • Arkadaş ortamında duyduğunuz “ alkoller sudan ucuz” geyiğinin gerçek olduğu ülkedir Polonya. Bir bardak suya bir bardak votkadan daha çok para ödersiniz.
 • Gece hayatı, ulaşım, marketler de Türkiye’ye göre daha hesaplıdır.
 • Pahalı olan tek şey tekstil ürünleridir. Bu sorunu da çokça ikinci el geri dönüşüm mağazaları açarak gideriyorlar.
 • İnsanları genelde cana yakın ve yardımseverdir.
 • Yaşlı kesim çok fazla İngilizce bilmez, ama gençler arasında İngilizce bilmeyen bulmak zordur.
 • Yaşlıları turist iseniz size biraz sert davranabilir, otobüste yerlerine oturduğunuzda bastonlarıyla size dürtükleyebilirler.
 • Polonya’ya yerleşen çok fazla Türk olduğu için ülkede ırkçılığa maruz kalmazsınız. Çünkü Türklere alışkınlar. Hatta özellikle başkent Varşova’da bir bara oturduğunuzda arkadaş grubunuzla kendi aranızda kimsenin anlamayacağını düşünerek Türkçe konuşurken yan masadaki tanımadığınız Türkler, muhabbetinize dahil olabilir.
 • Coachsurfing gibi programları araştırırsanız Polonya bölgesinde çokça Türk’ün evini paylaştığını görebilirsiniz. (Ayrıca Couch surfing nedir ve nasıl kullanılır yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.)
 • Sokaktaki satıcıların çoğu “teşekkürler” “merhaba” gibi Antalyada’ki Rus turistlere öğretilen ilk Türkçe sözlere hakimler. Duyarsanız şaşkınlık göstermeyin.
 • Zaten “kebab” olarak yedirilmeye çalışılan halis mulis dönerler ülkenin her yerinde Türk restoran sahipleri tarafından pazarlanıyor. Uzun süre burada yaşayacaksanız yemeklere özlem duymanıza gerek kalmıyor.
 • Eğer Google maps’e alternatif bir program ararsanız Jakdojade isimli program yolunuzu bulmanızı oldukça kolaylaştıracaktır.
 • İnternet paketiniz için endişe ediyorsanız marketlerde ve büfelerde oldukça hesaplı ve içerisinde internet paketleri bulunan hatlar satılıyor. Yolculuğunuz boyunca bunları kullanmak size bütçesel rahatlık sağlayacak, kullandığınız Türk tarifelerine oranla cebinizi rahatlatacaktır. 
 • Eğer başka hangi uygulamaları indirebilirim derseniz sizi şu yazımıza alalım: Hayat Kurtaran Gezi Uygulamaları
 • Başlangıç Seviye Lehçe

  Dzień dobry        Günaydın / İyi Günler

  Do widzenia       Görüşürüz

  Nazdrowie          Şerefe

  Czesc! Selam / Merhaba

  Sto Lat ! Doğum Günün Kutlu Olsun

  Nie Hayır

  Tak Evet

polonya haritasi
görsel:mapsland

Polonya Üzerine Genel Bilgiler

 • Coğrafi Yapı

Polonya , coğrafi olarak Orta Avrupa’da konumlanmıştır. Komşuları; Almanya, Beyaz Rusya, Çek Cumhuriyeti, Litvanya , Rusya , Slovakya ve Ukrayna’dır. Komşuları nedeniyle Polonya Gezi Rehberinize yakın ülkeleri ekleyebilirsiniz.

 • Yüzölçümü

Ülke 312.679 km²’lik yüzölçümüyle Avrupa’nın dokuzuncu büyük ülkesidir. 16 ilden oluşur. İller ; Wroclaw, Bydgoszcz/Toruń, Łódź, Lublin, Gorzów Wielkopolski/Zielona Góra, Kraków, Varşova , Opole, Rzeszów, Białystok, Gdańsk, Katowice, Kielce, Olsztyn, Poznań ve Szczecin şeklindedir.

Gdansk şehri , Baltık Denizi’nin kıyısında bulunması nedeniyle “Yazın gezmeyi düşünüyoruz ama hem kültürel hem deniz,kum,güneş bir tatil olsun” diyenlerin Polonya’da aradıklarını bulmalarını sağlayan şehirdir.

 • Nüfus Bilgisi

Dünya Bankası’nın 2016 verilerine göre nüfusu 37,95 milyondur. Bu nüfusun sadece yüzde 1’i Alman, Rus ve diğer Slav halkları ,Türklere aittir. . Bu nüfusla Dünya sıralamasında en kalabalık 33. Ülke konumundadır.

 • Resmi Dili

Konuşulan dil Lehçe‘dir. Bu dili öğrenmesi oldukça zordur, Türkçe’ye kıyasla kelimeler çokça sessiz harf içerir. Türkler tarafından bu özelliği nedeniyle telaffuzu sinek vızıltısına benzetilir. Slav diline benzerliği nedeniyle slav ırkları bu dili kolay kavramaktadır.

Polonya-Gezi-Rehberi-Tarih
Polonya-Gezi-Rehberi-Tarih
 • Tarihi

Polonya gezi rehberinde ülke tarihi biraz ilgi çekici olduğu için, görece biraz uzun tuttuk. eğer sıkılırsanız bi kaç paragraf atlayıp devam edin ⇓

Resmi olarak Polonya tarihte ilke defa 966 yılında yer almıştır.Vistula Nehri’nin çevresinde kabileler olarak başlayan ülke, 900’lü yıllarda  Islav kabilelerinin birleşmesiyle haritadaki yerini aldı. Islavlara o dönemde ‘Polane’ deniliyordu. Bu kelime ‘yayla halkı’ manasına gelmektedir.

Polonya’nın ilk lideri birinci Mieszko’dur(966). Ama ilk Kral Mieszko`nun oğlu Boleslaw Chrobry’dir. Boloslaw Chrobry’nin krallık dönemi 1025 de başlar. Bu dönem aynı zamanda Polonya’nın Hristiyanlığı kabul ettiği dönemdir.

Hristiyanlığın resmi din olarak kabul edilmesi her kesimin hoşlanacağı bir karar olmaz. Bu durumu değiştirmek için 1226 da, sınırdaki putperest Prussia’ lılara karşı ülkeyi korumak ve Hristiyan dinini yaymak amacıyla Germen şövalyeler yardım için davet edilir. Germen şövalyelerin resme alınması uzun yıllar boyunca Polonya için büyük sorunlar yaratacaktır. Ülkeyi çok beğenen şövalyeler ülkenin yönetimini ele geçirmeye ve istilaya başlar. Polonyada’ki taht oyunlarının başlangıcı bu hadisedir.

Polonya 14-17. Yüzyıllar arasında  Avrupa’da güçlü bir hanedanlık olarak varlığını sürdürdü. Çöküş dönemi  1772 yılındaki ‘üç parçalanma’ ile başladı. Prusya, Rusya ve Avusturya toprakları aralarında paylaştılar. Polonya’nın eline sadece Prusya civarı kaldı. Birinci Dünya Savaşı neticesinde  büyük mücadele sonucu 1918 yılında imzalanan Versay Antlaşması ile bağımsızlığını kazandı.

 Bu mutluluk sadece 1939 yılına kadar sürdü. 1939 yılında hem Nazi Almanya’sının hem de Rusya’nın işgaline uğradı. Savaş boyunca o dillere destan katliamlar ve toplama kampları sayesinde 6 milyon Polonyalı hayatını kaybetti.

Almanların müttefiklere teslim olmasıyla işgal sona erdi ve Polonya’yı komünist bir hükümet yönetmeye başladı. Komünist hükümet Rusya’nın gölgesinde bir politika izlemeye başlayınca ülkede ayaklanmalar ve grevler baş gösterdi. Bu çekişmeli yönetim 1990 yılındaki devlet başkanlığı seçimini Lech Walesa kazanana kadar devam etti.

Polonya-gezi-rehberi-dini-yapi
Polonya gezi rehberi – dini yapi
 • Dini Yapısı

 Alıştığımız Avrupa profilinin tersine, Polonya oldukça dindar bir ülkedir. Ülkenin %90 ı Katoliktir. Aileler dini inanç ve ayinlerine çok bağlıdır ve ülkenin %80’i düzenli olarak kiliselere gitmektedir. Anayasa’da dinle alakalı katı kurallar yer almaktadır. Ülkede hiçbir kurum resmi olarak Katolikliği reddedemez.

 Her ülkenin Katolik ritüelleri birbirine göre değişiklik gösterebiliyor. Biz de Polonya’dayken, Paskalya sabahı Polonyalı arkadaşlarımızın aileleriyle beraber en güzel kıyafetlerini giyerek kiliselere ayine gittiğine şahit olmuştuk. Giderken evlerindeki en güzel yiyecekleri ( yumurta, ekmek vs) sepetlere koyup yanlarına almışlardı.

* Fazla kutsal olduğu için ayine katılamadık fakat anlatılana göre Peder elindeki kutsal suyla yiyecekleri kutsuyormuş ve böylece ailelerin evlerine bolluk getirildiğine inanılıyormuş. Polonya gezi rehberinize kilise ziyaretini ekleyin derim 🙂

 • AB’de Roman Katolik Nüfusun çoğunlukta olduğu ülkeler

(14 ülkede nüfusun yarıdan fazlası)

ÜLKE

ORAN %

SAYI (BİN)

ÜLKE

ORAN %

SAYI

İTALYA

98

56 895

LİTVANYA

85

3 066

MALTA

98

    389

FRANSA

83

50 152

LÜKSEMBURG

97

    448

BELÇİKA

75

7 761

POLONYA

95

36 495

AVUSTURYA

73.6

6 016

İSPANYA

94

37 863

SLOVENYA

70.8

1 424

PORTEKİZ

94

9 893

MACARİSTAN

67.5

6 771

İRLANDA

91.6

3 636

SLOVAKYA

60.3

3 270

 • Siyasi Yapı

Polonya bir parlamenter cumhuriyettir. 16. yy itibariyle Polonya Cumhuriyeti adını almıştır.

Başkent Varşova’dır. Devlet Başkanı Andrzej Duda, Başbakan Mateusz Morawiecki ‘dir.

İktidar Partisi: Hukuk ve Adalet Partisi (PİS), Muhalefet Partileri ise : Vatandaşlar Platformu (PO), Polonya Köylü Partisi (PSL), Kukiz15, Senin Hareketin (TR), Demokratik Sol İttifak (SLD), Polonya Dayanışması (SP) şeklindedir.

Cumhurbaşkanı, 5 yılda bir basit çoğunluklu iki turlu sistem yoluyla halk tarafından seçilmektedir.

“Jeszcze Polska nie zginela” (Polonya Daha Ölmedi) marşı, Polonya’nın ulusal marşıdır. Polonya’nın ulusal renkleri kırmızı ve beyazdır. Bayrak da da yer aldığı üzere ulusal ambleması kırmızı zemin üzerine beyaz kartaldır.

11 Kasım Bağımsızlık Bayramı, ve 3 Mayıs Anayasa’nın imzalanışının yıldönümü olmak üzere iki tane ulusal bayramı vardır.

1999 yılından beri NATO, 2004 yılından beri de AB (Avrupa Birliği) üyesidir.

 • Ekonomik Yapı

 1990 yılından itibaren Polonya ekonomik liberalizasyon politikasını izlemektedir. Savaşlardan zarar gören ekonomisini diğer ülkelerden aldığı yardımlarla toparlamıştır. 2004’te AB’ye üyeliği ile birlikte de diğer ülkelerle ihracatını büyüterek, ekonomisini geliştirmeye devam etmektedir.

Almanya ve İngiltere’den sonra Avrupa’nın en büyük kömür üreticisi Polonya’dır. Buna bağlı olarak maden sanayisi ve enerji sektörü de oldukça gelişmiştir. Ülkenin diğer endüstri kaynakları ; gemi yapımı, tekstil, kimya, orman ürünleri, metal sanayi, otomobil, uçak, makine, çimento, alüminyum ve petrol ürünleridir.

polonya gezi rehberi mimari
polonya gezi rehberi mimari
 • Mimari Yapı

Polonya’nın , mimari sembolleri ile de görülmeye değer bir ülke olduğunu söylemek yanlış olmaz. Birçok Katolik ülke gibi Barok mimarisi hakimdir.Polonya gezi rehberimizin devamında da göreceksiniz ancak şimdiden söyleyelim: Polonya’da neoklasik mimari hakim. Bunun en güzel örneğini, (bu linkten) Aziz Alexandr Kilisesi’nde görebilirsiniz. 

 • Popüler İsimler

Polonya’da da bizdeki Ayşe, Mehmet gibi çok sık kullanılan isimler var. Başlıcalarını aşağıda sıraladım. Sokaklarda bu isimleri sık sık duyabilirsiniz.

Not: Polonya’da doğum günlerinin yanında isim günleri de kutlanır. Belirli tarihlerde belirli isimlerde doğanlar kutlanır. Mesela 4 Mart ‘Adrian’ günüdür. 4 Mart’ta Adrianların isim günü kutlanır.

Polonya Kültürü
Polonya Kültürü

Leh Erkek İsimleri                                                               

Krzysztof 

Janek 

Marcinek 

Paweł  

Piotr 

Tomasz 

Andrzej  

Leh Kız İsimleri

Agata

Asia

Ania

Aleksandra

Joanna

Katarzyna

Magdalena 

Polonya Gezi Rehberi iklim
Polonya Gezi Rehberi iklim
 • Polonya Hava Durumu -İklim

Polonya’da yazlar sıcak ve yağışlı, kış ayları soğuk ve uzun geçer. Yaz ayları sıcaklıklar 18-20 derece arası değişirken kışın -5 ile -2 derece arasında değişmektedir. Kışın gezmeye niyeti olanlar için kar botlarını yanlarına almalarını tavsiye ederiz.

Polonya’ya Ne Zaman Gidilir?

Ülkeyi gezmek için en uygun vakitler; gönül yaylarımızın da gevşediği bahar ayları (Nisan, Mayıs ) , henüz sıcaklığın zirve yapmadığı  ve festival bolluğu yaşanan Haziran ayı ve kış öncesi son çıkış olan Eylül-Ekim aylarıdır.

Birçok blogun önerdiğinin tersine kışın Polonya pek eğlenceli bir yer değildir. Daha ziyade keşfetmek, yeni bir kültürle tanışmak için daha doğru diyelim. Karla kaplı olduğundan gezmek zor olacağı gibi , insanlar da evlerine iftara yetişir gibi erkenden girdiği için sokaklar boş kalmaktadır.

Tabiî ki arz talep ilişkisi dolayısıyla kış aylarındaki biletlerin diğer dönemlere göre daha hesaplı olduğunu belirtmekte de fayda var.

Eğer ucuza seyahat etmek mottonuzsa buraya da bir yazı bırakıyorum: Ucuza Nasıl Seyahat Edilir?

polonya gezi rehberi festivaller
polonya gezi rehberi festivaller

Polonya Festivalleri- Polonya Gezi Rehberi

Aşağıda ziyaretinizin tarihini belirlemek amacıyla bazı festivalleri ve tarihlerini paylaşıyorum, ağırlıklı olarak festivallerin yaz aylarında olması dikkat çekiyor:

İçerik Tarih

 • Heineken Opener Festival   /    tiyatro, film, moda, müzik     Haziran sonu-Temmuz
 • Audioriver Sahil Festivali   /   elektro, tekno müzik    Temmuz
 • Coke Festival   /   hip-hop, r&b,pop müzik   Ağustos
 • OFF Festival  /  alternatif müzik     Temmuz-Ağustos
 • Warsaw Summer   /  Jaz Days caz müzik   Temmuz
 • Orange Festival   /   pop-rock müzik    Haziran
 • Run or Death Festival   /   Kostümlü Karnaval   Bu sene ilk defa Mart ayında düzenlendi.
Polonya Gezi Rehberi Ne Zaman Gidilir
Polonya Gezi Rehberi Ne Zaman Gidilir

Polonya’ya Ulaşım

İlk Seçenek (Ucuz-Hesaplı) Berlin’e Uçuş Sonra Otobüs

Polonya’ya gidişlerde uçak biletlerinin yüksek fiyatları sizi korkutmasın. Gidişte bir aceleniz yoksa Berlin gibi yakın şehirlere daha uygun fiyatlarla uçarak Polski Bus’lar aracılığı ile Polonya’ya kolayca ulaşabilirisiniz. Bu otobüsler hem konforlu hem ücretleri  oldukça uygundur. Bu süre zarfında araya küçük bir Almanya gezisi de sıkıştırılabilir. Berlin-Varşova arası otobüsle yaklaşık 7 saat sürmektedir.

İkinci Seçenek Aktarmalı Uçuş

İlla ki Polonya’ya kadar uçak kullanmak isterseniz, çoğu bölgesinde havaalanı bulunmamakta bulunanlara da Türkiye’den direk uçuş mümkün olmamaktadır. Varşova’ya gidiyorsanız işiniz kolay, fakat Krakow gibi bir şehri tercih edecekseniz uçuşunuzun Ukrayna veya Varşova aktarmalı olması kaçınılmaz.

Yine de tek bir havayolunu adres göstermek doğru olmaz, çünkü bilet fiyatları sürekli güncelleniyor. Tavsiyem, Skyscanner gibi programlarla karşılaştırma yaparak biletlerinizi almanız. Gezinizin merkezinde Varşova’yı tutmaya çalışın. Çünkü şehirlerarası ulaşım oldukça kolay ve hesaplı. Tüm şehirlere ulaşan trenler ve otobüsler mevcut . Aktarmalı uçuş yapacaklar için tavsiyem ise uçaklar arasında yeterli süreyi bırakarak biletinizi almanız. 

Şehir içi ulaşımda bazı şehirlerinde metro mevcut. Ama hepsinde genel olarak tramvay ve otobüs kullanılıyor. Vasıtalara biletsiz binmemeye dikkat edin, biletlerinizin süresi geçmemiş olsun. Sık sık baskınlar yapılarak kontroller yapılıyor ve biletsiz binenlere yüklü miktarda ceza kesiliyor. 2 zl ödeyeceğiniz bilet için 200 zl ceza yemeyin.

Polonya Gezi Rehberi Ulasim
Polonya Gezi Rehberi Ulaşım

Polonya İçinde Ulaşım

Polonya gezi rehberinde önemli konulardan biri ülke içi ulaşım. Ülke içinde şehirlerarası yolculuk için Polski Bus’ları kullanıyorlar.Bizdeki Kamil Koç’a benziyor . Bu otobüslerin fiyatı gayet hesaplı olduğu için çok tercih ediliyor. Onun dışında alternatif bir firma yok.

Bazı şehirlerin arasında tren kullanılabiliyor. Şehir içlerinde ise ulaşım için otobüs ve tramvay hatları mevcut. Otobüsler geç saate kadar çalışıyor. Ağırlıklı olarak tramvaylar kullanılıyor.

Sadece Varşova Şehri’nde metro hattı da mevcut. Vasıtaları biletsiz kullanmanın çok yüklü cezaları var, ve sık sık kontrol yapılıyor. Onun için 2 zloty’lik bilet için bu stresi yaşamamanızı tavsiye ederiz.

Polonya’da Konaklama – Polonya Gezi Rehberi

Polonya’da oteller genellikle hesaplıdır, ama binalar çoğunlukla eski ve yıkık döküktür. Daha çok Varşova’da yeni ve güzel oteller bulabilirsiniz. Onun dışında çok para harcamak istemeyen ama  262627 kişilik odalarda hostelde de kalmak istemeyen tayfa için güzel bir önerim olacak.

Üniversitelerin öğrencilere ayırdığı yurtların çoğu boş odalarını otel olarak günlük kiralıyor. Bu odalar hem 4-5 yıldızlı otel ayarında hem de ekstra hesaplı oluyor. Bazılarında yurt olmasının getirisi olarak her katta mutfak bulunuyor. Krakow bölgesine gidecekler için önerim Piast Yurdu.

Ev tutmak isteyenler Airbnb’yi ihmal etmeyin. (Airbnb nasıl kullanılır & dikkat etmeniz gerekenler yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.) Çok güzel ve tarihi binalarda merkezi konumlarda evler mevcut. Polonya’da her geçen gün daha da yaygınlaşıyor bu uygulama. En çok hoşunuza giden barın üst katını kiralamak mümkün.

polonya gezi rehberi harita
polonya gezi rehberi harita(theydrawandtravel)

Polonya’da Gezilecek Yerler

Polonya gezi rehberinde geldik not almanız gereken bölüme : Gezilecek Yerler

Wavel Castle / Krakow

Polonya’nın en eski ve tarihi şehirlerinden birinde bulunan bu kalenin içinde katedral ve müze olmak üzere bölümler de gezmeye açık.

Zakopane / Krakow

Polonya’da doğayla iç içe bir tatil hayal ediyorsanız Zakopane tam size göre. Köy olarak nitelendirebileceğimiz bu bölgede alabildiğine yeşil ormanlar, dağlar ve göller ile çevrili.

Auschwitz- Birkenau Toplama Kampları / Krakow

Gezmesi biraz kasvetli ama bizce gezilmesi mutlaka gereken yerlerden biri. Rehberli gezmenizi tavsiye ederiz çünkü rehbersiz gidildiğinde Yahudilerin yakıldığı odaların içerisinde bulunup nerede bulunduğunuzu anlayamama gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Tarihi bilen birisiyle gezerek tarihin içine girebilir,  soykırımı yaşayan insanların akrabalarıyla bile karşılaşabilirsiniz.

Wieliczka Tuz Madenleri / Krakow

Yerin çok fazla alt katmanlarına kadar giden bu madenlerin içerisinde zamanında yaşayan insanların yaşam alanlarını göreceksiniz. Güvenlik nedeniyle en alt katmanlara kadar inilemiyor , dik merdivenleri de yaya inmek zorunlu. Sadece yukarı çıkarken asansör kullanabiliyorsunuz.

Barbikan / Krakow

Krakow’un ortasında Florianska Caddesi’nin başında karşınıza çıkabilen bu yapı, adeta bir kapı görevi görüyor. İçeriyi de belirli bir ücret karşılığı gezebilirsiniz.

Gdansk Şehri (deniz kıyısı)

Yazın Polonya’ya yolu düşenler buradaki kıyılardan denize girebilir, kışın da sahildeki kafelerde oturarak deniz keyfi yapabilirsiniz. Yürüyüş yapmak ve resim çekilmek için oldukça büyük bir iskelesi vardır.

Sopot ters ev ve Krzywy Domek (The Crooked House)

Avrupadaki değişik yapılara bir diğer örnek de Polonya’dan geliyor. Yerçekimine karşı çıkan bu ters ev ve yamuk yumuk ev de yine Sopot şehrinde bulunuyor. İkisinin de içine girip gezebilirsiniz.

Wroclaw’da şehrin içindeki cüceleri takip etmeyi unutmayın

Şehrin içinde birçok yerde minyatür cüce heykelleri mevcut. Fark etmeden takılıp düşmek bile mümkün hiç beklemediğiniz yerlerden çıkabiliyorlar.

Varşova Bilim Merkezi

Teras manzarası ve yüksekliği nedeniyle mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri.

Malbork Kalesi / Malbork (Unesco Dünya Mirasları Listeside)

Yine bu kale de Polonya’nın tarihi bir bölgesinde yer alıyor. Kale içine girip gezmek mümkün.

Golden Gate / Gdansk

Yine kapı görevi gören etkileyici bir yapıya bakmaktayız. Gdansk’a gelen turistlerin fotoğraf noktası olduğunu belirtmekte de fayda var.

Masurian Göller Bölgesi /Polonya-Rusya Sınırı

Polonya’nın turistik bölgelerine uzak olmasının yanında yine gezi tercihini doğal güzelliklerden kullanmak isteyenler mutlaka görmeliler.

Torun Ortaçağ Kulesi / Torun

Torun meydanda bulunan tarihi yapılardan biridir.

Polonya Yemek Kültürü

Polonyada Ne Yenir
Polonyada Ne Yenir
 • Lehler de aynı Türkler gibi hamur işlerine oldukça düşkünler. En popüler yemekleri bizdeki mantıya benzetebileceğimiz pierogi diyebiliriz. Pierogi’nin kıymalı, peynirli, patatesli seçenekleri olduğu gibi özel bölgelerde içini meyve ve kremayla doldurup tatlı olarak da tüketebiliyorlar.
 • İkinci bir hamur işi yemek, Zapiekanki dedikleri bize göre sadece uzun olan pizzalar. Baharatlı uzun somun ekmeklere istediğiniz ve seçtiğiniz malzemeler konularak yapılan bu yemek oldukça lezzetli .
 • Polonya yemeklerinin bir diğer meşhur unsuru da et ağırlıklı olmaları. Eğer domuz etinden hoşlanmıyor ya da tüketmiyorsanız et tüketiminize çok dikkat etmeniz gerekiyor. Çoğu kıymanın içinde de domuz eti mevcut. Lazanyaları götürürken içinde domuz olmadığını düşünmeyin.
 • Patates ve lahana da yemeklerin yanında gelen olmazsa olmazlardan. Bizdeki döneri neredeyse her köşe başında ‘kebap’ adı altında pazarlıyorlar. Tek farkı dönerin yanında , üstünde mutlaka lahana bulunması. Salata yerine daha çok lahanayı kullanıyorlar.

Polonya İçki Rehberi

polonya gezi rehberi-vodka
polonya gezi rehberi-vodka

Polonya Gezi Rehberi’nde en çok aranan bölüme bir uyarı ile başlamak istiyorum. Publar, Barlar gibi özel yerler  hariç sokaklarda alkol tüketmek Polonya’da yasak. Bu yasağa kimin ne kadar uyduğu tartışılır ama birçok polisin bu konuda özellikle gece vakitleri turistleri uyardığını gördüm. O nedenle dikkatli olmakta fayda var.

Gelelim işin eğlenceli bölümüne, Polonya’nın milli içkisi vodka. Fiyatların ucuzluğuyla dudak uçuklatan vodkalar, oldukça da lezzetli. Zubrowka Bison Marka votkası ülkenin en meşhur votkalarından biri olmasının yanında içinde 600 yıllık bizonçimi bulunur. Aroması çok farklı ve yumuşak içimli bir votkadır. Alkol oranı %40 tır. Bunun dışında Soplica markasının votkaları da oldukça meşhurdur.

Hazır votka içmek istemezseniz, Pijalnia ve Bania Luka Mekanları tam size göre derim. Polonya’nın her şehrinde bulunan bu publar kendi limonlu votka shotlarının üretirler ve shotların tanesi 4-6 zloty gibi komik rakamlardadır.  Daha çok gençlerin ve öğrencilerin takıldığı bu mekanlar neredeyse günün her saati insan kaynar. Geceleri burada yaptığınız sohbetler de yerel insanlarla iletişim kurma şansı yaratır.

 Alkol konusunda ikinci sırada bira geliyor. Bira markalarını ; Tyskie, Zywiec, Lech, Zubr olarak sıralayabiliriz fakat bu saydıklarımın dışında da markalar mevcut. Benim şahsi favorim Tyskie markası bizdeki Tuborg’a benziyor biraz.

Polonya’da Ne Kadar Harcarım?

Polonya Gezi Rehberi’nde bolca bahsettiğim üzere Polonya oldukça ucuz bir ülkedir. Türkiye’den gidiş dönüş uçak biletiniz haricinde size maliyetiyle yük olacak bir harcamanız olmaz. Yaklaşık bir hafta sürecek tatilinizi kişi başı 1000-1500 tl aralığında bir fiyata mal edebilirsiniz.

Polonya Gezi Rehberinin sonuna geldik. Biraz uzunca ve detaylıca yazdım. İçinde her bilginin olmasını istedim ancak siz yine de yorumlar kısmına dilediğinizi sorabilirsiniz. Sevgiler!

Eylül Aydın