Andorra Gezi Rehberi

İspanya ve Fransa arasında kalmış küçük ülke Andorra… Andorra’da yaptığımız 4 günlük kayak tatili sonrasında sizler için bir Andorra Gezi Rehberi yazısı hazırlamak istedik. Deniz hiçbir bağlantısı olmayan, tamamen minik bir kara ülkesi olan Andorra, daha çok kayak ve alışveriş turizmiyle tanınıyor.

Belki siz daha önce Andorra diye bir ülkenin varlığından bile haberdar değildiniz, çok normal. Gitmeden önce bizim de kafamızda soru işaretleri vardı. 🙂 Andorra’da doya doya kayak yapmak, sevimli kasabaları turlamak ve Dünya’nın en büyük SPA’larından biri olan Caldea’da keyif yapmak için 4 günlük bir seyahat oldukça yeterliydi.

Bizim Andorra’yı seyahat rotamıza ekleme sebebimiz kayak pistleri oldu. Andorra seyahatini Barselona’yla birleştirmenizi tavsiye edebiliriz, hazır oralardayken hem kayak yapayım hem de Barselona’yı gezeyim derseniz gerçekten güzel bir fırsat. Barselona için yazdığımız Barselona Gezilecek Yerler Rehberi yazımızı da buraya bırakalım.

Kayak tatili yaptığımızdan süpermarketten alışverişimizi yaptık, konakladığımız yerde hızlı pratik bir şeyler hazırlayıp yedik içtik, partilemek için de daha çok apresski partilerini tercih ettik. Dolayısıyla Andorra Gezi Rehberi, yeme-içme önerisinden çok kayak önerisi içeriyor. Rehberin detaylarına girmeden önce, ülkenin tam bir alışveriş cenneti olduğu bilgisini de örnekle doğrulayalım; mesela 1.75 cl Chivas viskiyi 26 €’ya hiç bir yerde bulamazsınız.

Andorra Gezisi
Andorra Gezisi

Andorra Gezi Rehberi yazısında aşağıdaki bilgileri bulabilirsiniz:

 1. Andorra Hakkında Genel Bilgiler
 2. Andorra’ya Ne Zaman Gidilir?
 3. Andorra’ya Ulaşım
 4. Andorra’da Konaklama
 5. Andorra’da Gezilecek Yerler
 6. Andorra’da Kayak

1. Andorra Hakkında Genel Bilgiler

 • Andorra’nın başkenti Andorra la Vella’dır.
 • Yüzölçümü 467 km2‘dir. (Bodrum’un yüzölçümü daha fazla, öyle düşünün)
 • Nüfusu 77.281’dir.
 • Yılda ortalama 15 milyon turisti ağırlıyor.
 • Andorra’da konuşulan diller, Katalanca, İspanyolca ve Fransızca. Ancak iyi derecede İngilizce konuşuyorlar, derdinizi anlatmak konusunda sıkıntı çekmezsiniz.
 • Halkın büyük çoğunluğu Katolik‘tir.
 • Uzun yıllar Fransız ve İspanyolların hakimiyet mücadelesi verdiği bölge, 1900 yıllarında bağımsızlığını ilan etmiştir.
 • Para birimi Euro’dur.
 • Andorra gümrüksüz alışveriş cennetidir.
 • Andorra’da havalimanı bulunmuyor, ayrıca demiryolu ulaşımı da bulunmuyor. Yalnızca karadan otobüs ya da arabayla ulaşım mümkün.
 • Andorra’yla ilgili en merak edilen konu vize. Andorra vizesiz bir ülke olmasına rağmen, ülkeye ulaşmak için izleyeceğiniz yol nedeniyle, Schengen vizesine ihtiyacınız var. Bu arada vizesiz ülkeler için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

2. Andorra’ya Ne Zaman Gidilir?

Andorra Gezi Rehberi
Andorra Gezi Rehberi

Bu sorunun cevabı kişiye göre değişir tabii. Kayak tatili planlayacağınızı düşünürsek, Aralık-Mart aylarını tercih etmelisiniz. Biz Mart’ın ikinci haftası gittik ve yer yer suni kar olsa da, kayak pistlerinin tadını çıkarabildik.  Pireneler’in karlı hali de araba yolculuğumuzu oldukça hoş kıldı. Mart ayı, Ocak ve Şubat aylarına göre daha sakin oluyormuş, pistlerde daha rahat kaymak için oldukça uygun bir dönem. Ayrıca Mart ayında Snow Fest‘ler oluyor, onları da takip edebilirsiniz.

Gelelim Andorra gezi rehberinde hava durumuna. Andorra, Barselona’ya çok yakın olmasına rağmen, tamamen farklı bir iklime sahip. Barselona’da bahar havaları yaşanırken, Andorra’da kar yağmaya devam edebiliyor. Kayak tatili planlarken, ülkeye gitmeden önce mutlaka kar kalınlığını kontrol edin. Tabii kar yağışı olmasa da suni karla pistler kayılabilir durumda oluyor.

Genel anlamda bakıldığında, bu küçük ülkede aslında tipik bir Avrupa havası mevcut. Bayıltıcı sıcaklar da, dondurucu soğuklar da pek görülmüyor. Bu durumda, Andorra seyahatinizi hangi ay için organize edeceğiniz tamamen kendi tercihinize kalmış.

3. Andorra’ya Ulaşım

andorra gezi rehberi-ulaşım
andorra gezi rehberi-ulaşım

Andorra gezi rehberinde en önemli konulardan biri ulaşım. Andorra’ya havayolu ya da demiryoluyla ulaşım mümkün değil; yalnızca karayoluyla ulaşım sağlayabilirsiniz.  Türkiye’den ulaşmak için en iyi yol Barselona’ya uçmak. Vaktiniz varsa 1-2 gün mutlaka Barselona’da takılın; sonrasında araba kiralayıp Andorra’ya geçebilirsiniz. Tabii burada arabayı Barselona gezinizin sonunda kiralamanız önemli; çünkü Barselona’da arabaya ihtiyacınız olmadığı gibi, aslında resmen başınıza dert. Pek gerek yok.

Araba kiralamak dışındaki diğer seçenek Barselona-Andorra arası otobüsler. Oldukça sık sefer bulunuyor, daha detaylı bilgi için bu site size yardımcı olacaktır.

Barselona dışında, Andorra’ya Fransa üzerinden ulaşım sağlamak da mümkün; ama Barselona seçeneği daha bir keyifli. Yine de Fransa’dan geçmek isterseniz, Toulouse üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz.

Araba Kiralama

Andorra’ya giderken Barselona’dan araba kiralamak en iyi seçenek dedik, bu konuyu biraz daha detaylandıralım. Andorra-Barselona arasında yollar çok güzel; durup fotoğraf çekmek ya da sadece eriyen kar sularının sesini dinlemek isteyebilirsiniz. Bu yüzden arabayla seyahat etmek ayrı bir konfor sağlayacaktır. Yollar dağ yolu ama oldukça rahat, araba kullanmakla ilgili bir çekinceniz olmasın. Bizim gibi araba kiralamak isteyenler için birkaç bilgi verelim:

 • Uluslararası firmalardan araba kiralayabilirsiniz. Araba kiraları günlük 30-50 € (sigorta dahil) arasında değişiyor.
 • Mutlaka full sigorta yaptırın. Siz ne kadar dikkatli kullansanız da, bazen beklenmedik durumlar yaşanabiliyor. Mesela Barselona’da bizim arabanın camını kırdılar, tatsız bir hırsızlık olayı. Çok şükür sigortalıydı, yoksa uğraş dur cam yaptıracağım diye, masrafını söylemiyorum bile. O yüzden sigorta önemli!
 • Otobanlar gayet rahat.
 • Andorra’dan çıkışta trafik yavaş ilerleyebiliyor, bir takım kontroller olabiliyor.
 • Şehir içinde yayalara, lambalara ve takip mesafesine dikkat edin.
 • Bir de daha önce değim gibi, Barcelona’daki günleriniz için araba kiralamayın. Park ayrı, hırsızlık ayrı dert. Metrosu, taksileri mis gibi.

4. Andorra’da Konaklama

andorra gezi rehberi - konaklama
andorra gezi rehberi – konaklama

Konaklama konusunda herkesin tercihi farklı olabilir. Kayak tatili için gidiyorsanız, en önemlisi pistlere yakın olmak, bunu unutmayalım.

Biz booking üzerinden bir ev ayarladık ve kaldığımız evi çok çok tavsiye ediyorum: Karşınızda Apartementos Superior El Tarter. Konforlu, temiz, uygun fiyatlı; daha ne olsun mis gibi. Arabanızı evin kapalı otoparkında bırakıp pistlere yürüyerek 3 dakikada ulaşabiliyorsunuz. Apres ski partileri sonrasında da araba kullanma derdiniz olmuyor. Konumu gerçekten mükemmel. Camdan dışarı baktığınızda da tam bir görsel şölen var; karlarla kaplı taş evler, ahşap çerçeve ve kapılar. Şu an bu yazıyı yazarken kaldığımız evin yola bakan balkonunda oturup bir kadeh şarap içmek istedim. ☺

Tabii bu önerdiğim ev, kayak tatili yapmayacaksanız konum olarak çok mantıklı olmayabilir. Seyahatinizin amacı doğrultusunda booking.com’dan farklı oteller bulabilir veya Airbnb’den bütçenize uygun bir ev seçebilirsiniz. “Airbnb nedir, nasıl kullanılır?” derseniz de sizi şu yazımıza alalım.

5. Andorra’da Gezilecek Yerler

Andorra’da gezilecek yerler birbirine bir hayli yakın. Yüzölçümü 467 km2 olan bir yerden bahsediyoruz, unutmayalım. 🙂 Ülkenin bir ucundan diğerine 1 saatte gitmeniz mümkün. Andorra la Vella, Pas de la Casa, El Tarter, Soldeu en bilinen bölgelerden.

 • Andorra la Vella

Andorra la Vella ülkenin başkenti; hareketli, canlı bir şehir merkezi bulunuyor. Turistik ve tarihi yerlerine mutlaka uğramanızı tavsiye ederim. Yeme-içme ve alışveriş imkanı oldukça fazla. Hemen her yerde karşınıza Orta Çağ döneminden kalma binalar çıkacak; gerçekten öyle güzel ki nasıl anlatacağımı bilemiyorum. 

Etrafta görmekten keyif alabileceğinizi düşündüğüm bir sürü güzel yapı var; haritada kovalamak yerine, siz en iyisi yürüyerek veya arabayla turlayarak bu mimarinin tadını çıkarın.

 • Centre Termolúdic Caldea

Caldea Spa - Andorra Gezi Rehberi
Caldea Spa – Andorra Gezi Rehberi

Centre Termolúdic Caldea, Avrupa’nın en büyük SPA merkezlerinden biri. Gerçek anlamda lüks bir SPA deneyimi için kesinlikle gitmelisiniz. Açıkçası ben ilk başta bizdeki kaplıcalar gibi bir ortam olacağını düşünerek hiç girmek istemedim. Ama içeri girince bu düşünceler tam tersine döndü; bu sefer de çıkmak istemedim. Bu arada şunu belirtmekte fayda var; daha sakin bir tecrübe için mutlaka “adult only” bölümüne girin, bu detay önemli.

Kısaca düşüncelerimi paylaşayım. Termal havuz temiz hijyenik, havuzun içindeyken içeriden dışarıya da geçebiliyorsunuz. Dışarıdaki buz gibi havaya inat, sıcacık suyun içinde olmak çok keyifli. Işık şovlarını biraz gereksiz buldum ama vardır bir bildikleri. Sauna, buhar ve hamam mis gibi. Bir de su yataklarının olduğu kocaman bir dinlenme odası var; oraya bayıldım, yaklaşık 1 saat uzanıp türlü hayaller kurdum.

Caldea’ya giriş kişi başı 60€. Dediğim gibi girerken isteksiz olsam da, çıktığımızda kesinlikle verdiğimiz paraya değdiğini düşünüyordum.

 •  Vallnord – Granvalira

vallnord kayak pistleri - andorra gezi rehberi
vallnord kayak pistleri – andorra gezi rehberi

Vallnord Bölgesi, Arinsal, Arcalis ve Pal olmak üzere 3 kayak merkezinden oluşuyor. Bölgenin tamamı teleferiklerle birbirine bağlı. Kayak ve snowboard yapanlar için her seviyeye uygun pist bulunuyor. Daha çok aile kayak tatilleri için tercih edilen bir bölge.

Grandvalira ise daha çok gençlerin tercih ettiği bir kayak merkezi. Biz Grandvalira’da kaydık; pistler gayet güzel, her şeyden çok memnun kaldık. Canillo’da, 11.yüzyıldan kalma Sant Joan de Caselles Şapeli de görmeye değer.

 • Ordino

Bir de Andorra’nın kırsalını göreyim derseniz, Ordino’ya uğrayabilirsiniz. Huzurlu sokakları ve görkemli Orta Çağ kiliseleriyle görmeye değer sevimli bir kasaba. Taş evlere bakan bir cafede bir kahve molası verebilirsiniz.

6. Andorra’da Kayak

Andorra kayak gezisi - gezi rehberi
Andorra kayak gezisi

Sonunda yazının en sevdiğim kısmına geldik. Andorra, Avrupa’da kayak yapılabilecek iyi yerlerden biri. Barselona üzerinden gidilmesi ve alışveriş cenneti olması da bonusları.

Andorra’da pistler oldukça güzel, rahat, her seviyeye uygun, uzun, kayması keyifli. Evet pistler uzun, ama sonsuz değil. Türkiye’deki pistlerle kıyaslarsak çok daha uzun, ama İtalya’dan kayarak Fransa’ya geçilen Cortina Bölgesi’yle kıyaslarsak pek de uzun sayılmıyor.

Pistlere çıkmadan hemen önce, ekipmanlarınızı kiralayabileceğiniz yerler var. Vakit kaybetmek istemezseniz oteliniz de sizin için önceden ayarlayabilir. Biz kendimiz seçmeyi tercih ettik ve kiraladığımız ekipmanlardan oldukça memnun kaldık.

andorra gezi rehberi - kayak pistleri
andorra gezi rehberi – kayak pistleri

Skipass ücretleri kaç gün kayacağınız ve kayacağınız bölge sınırlarına göre değişiyor; güncel fiyatları bu link üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Kayarken pistler arasında mola vermek ve biraz partileyip kaymaya devam etmek bayağı güzel oluyor. Mutlaka bu tarz yerlerde takılın, güneşlenirken biranızı yudumlayın. Tüm gün kaydıktan sonraki yorgunlukla apresskilerin tadı da bir başka tabii.

Hem çok keyifli bir yer olduğundan, hem de Avrupa’daki diğer kayak merkezlerine göre oldukça uygun fiyatlı olduğundan, Andorra’yı mutlaka kayak rotalarınıza ekleyin.

andorra gezi rehberi - gezilecek yerler
andorra gezi rehberi – gezilecek yerler

Andorra’ya Gitmeden Aklınızda Bulunsun

 • Arabayla gitmek büyük rahatlık unutmayın.
 • Orta Çağ kiliselerinden birini mutlaka görün.
 • Kasksız kaymayın.
 • Kayak yapsanız da yapmasanız da apresski partilerinden birine katılın, eğlenceli ve keyifli bir ortam var.
 • Yeme-içme konusuna gelelim. Dağda her zaman sıcak şarap, sıcak çikolata gibi şeyler iyi gider. Yemek olarak ne isterseniz bulabilirsiniz, özellikle kırmızı etler pek lezzetli aklınızda bulunsun.
 • Musluktan gönül rahatlığıyla su içebilirsiniz, mis gibi Pirene Dağları’ndan gelen su.
 • Alışveriş için özel bir adrese ihtiyacınız yok; fakat sınıra yakın dev bir alışveriş merkezi var, buraya mutlaka uğrayın. Kozmetik, elektronik ürünler, içkiler ve çikolatalar acayip ucuz. Bu fırsatı kaçırmayın.  Merkezdeki dükkanlar da, alışveriş merkezine göre daha pahalı ama tabii yani yine uygun fiyatlı.
 • Alışverişi abartmayın, sınırda kontrol var, yasal sınırı geçmemeye dikkat edin.
 • İspanyolcanıza güvenip yola çıkmayın Katalanca bambaşka bir dil.

Kayağınız ve snowboardunuz geldiyse illa sizi aşağıdaki iki yazımıza alalım:

Avrupa’daki En Güzel Kayak Merkezleri

Türkiye’deki En İyi Kayak Pistleri

Andorra Gezi Rehberi yazımızın sonuna geldik, umarım faydalı olmuştur. Güzel bir tatil olmasını diliyorum! Yorumlarınızı ve sorularınızı paylaşabilirsiniz.

Sevgiler,

Melike Yaka

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir