Kiev’de Gezilecek Yerler

Kiev’de Gezilecek Yerler yazımız aslında konaklamadan, nerede ne yenilir ne içilirden ziyade 20 maddelik bir listeden oluşuyor. Eğer şehirde ulaşım, konaklama, yeme içme üzerine sorularınız varsa aşağıya detaylıca yazdığımız Kiev yazısını bırakıyorum. (Gitmeden mutlaka o yazımızı da okuyun):

Kiev Gezi Rehberi

1. Nezalezhnosti Meydanı yani namı değer Bağımsızlık Meydanı 

Nezalezhnosti Meydanı - Kiev'de gezilecek yerler
Nezalezhnosti Meydanı – Kiev’de gezilecek yerler

Kiev’e her gelenin vazgeçilmez bir noktası, Kiev’de gezilecek yerler listesinin başında yer alıyor, zaten yolunuz buraya illaki düşüyor. Khreshchatyk Caddesi’nde yer alan bu meydandan her yere kolaylıkla gidebilirsiniz. Kısaca buraya şehrin tam göbeği diyebiliriz. Haftasonları da Khreshchatyk Caddesi’nin araç trafiğine kapatıldığını söylemeden geçmeyeyim. Burada alışveriş yapabilir, restaurant ve kafelerde vakit geçirebilirsiniz.

Ukraynalı arkadaşım bu meydanda insanların fotoğraf çekilmesini pek hoş bulmadığını söylemişti, sebebi ise bu bağımsızlık savaşında kaybedilenler için dikilmiş bu anıtın artık basitleştirilmesiydi. Aslına bakarsanız o dönemleri yaşamış olmasından dolayı ona ayrı bir saygım vardı bu düşüncesine de oldukça katıldım.

2. Bessarabsky Market

Kiev'de gezilecek yerler - Bessarabsky Market
Kiev’de gezilecek yerler – Bessarabsky Market

Bağımsızlık Meydanı’ndan yürüyerek 5 dakikada ulaşabilirsiniz. İçerisinde pek çok meyve, sebze ve et, balık ürünü bulabileceğiniz bu market Kievlilerin üst kesimine hitap ediyor. Fiyatlar diğer market ve kapalı pazarlara göre yüksek, o yüzden buradan bir şey almaktansa burada yemek yemenizi öneririm.

Pazarın meydan çıkışına doğru olan kapıda Turkish Cucumber şu ana kadar yediğim en iyi falafeli ve döneri yapıyor diyebilirim. İsmi sizi yanıltmasın, çalışanlar tamamen Arap ve oldukça temiz bir yer. Falafel 35 UAH, etli döner ise 55 UAH. Şimdiden afiyet olsun!

3. Pinchuk Art Centre

Beşşarabsky Market’in diğer tarafında yer alan bir sanat galerisi. Giriş ücretsiz, düzenli olarak içerideki sergiler değişiyor. Mesela ben SSCB’den ortaya çıkan en önemli sanatçılardan biri olarak anılan Boris Mikhailov’un fotoğraf sergisine denk gelmiştim, oldukça etkiliciydi. Bunun haricinde galerinin içerisinde yer alan rengarenk tuvaleti deneyimlemek için bile buraya gidilir!

Galerinin üst katında yer alan One Love Coffee ise kesinlikte uğramanız gereken bir yer. Sonsuz bir beyazlıkla kaplı gibi duran bu yer size aynı zamanda güzel bir manzara da sunacak. Tuzlu karamelli kurabiyesini denemeden kalkmayın!

4. Mariinsky Park

Parkın içerisinde yer alan Mariinsky Sarayı da Kiev’de gezilecek yerler arasında yer alıyor. Zaten Ukrayna’nın en güzel yanı kesinlikle parkları, ben şahsen bütün Ukrayna gezim boyunca gittiğim her şehirde bir parka aşık oldum. Şehrin gürültüsünden, insan kalabalığından bir kaçış noktası sunuyor size adeta!

Neyse biz gelelim Marrinsky Parkı’na, 1874 yılında kurulmuş olan bu park Kiev’in en ünlü parklarından biri. Parkın içerisinde yer alan saray ise 18.yüzyılda Rus imparatoriçesi Elizaveta Petrovna tarafından yaptırılmış.Barok tarzını taşıyan bu saray günümüzde de cumhurbaşkanının resmi tören evi, aynı zamanda da başkan ziyaretlerine, konferanslara ev sahipliği yapmakta.

5. Friendship of Nations Arch

Friendship Arch - Kiev'de gezilecek yerler
Friendship Arch – Kiev’de gezilecek yerler

People’s Friendship Arch diye de geçen anıt, sadece manzarası için bile görülmesi gereken yerlerden biri! Ukrayna ve Rusya arasındaki dostluğu simgeleyen bu anıtın iki tarafında da parklar yer alıyor. Park Bridge üzerinde yürüyebilir ve manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Diğer tarafta yer alan Volodymyrska Parkı/Alanı ise oldukça büyük bir yürüyüş alanı.

Ukrayna ile Rusya arasındaki savaştan sonra anıtın tam ortasına siyah bir çizgi çekilmiş, bu da biten dostluğu simgeliyor. Genelde gençlerin akşam üzeri gelip oturup vakit geçirdiği, bir şeyler içtiği bir yer burası. Günbatımı manzarası da oldukça büyüleyici!

6. St. Sophia Katedrali

Aziz Sofya Katedrali - Kiev'de Gezilecek Yerler
Aziz Sofya Katedrali – Kiev’de Gezilecek Yerler

Aziz Sofya Katedrali ve karşısında yer alan St. Michael Katedrali (Altın Kubbeli Katedral) oldukça etkileyici yapılar olarak zihnime kazındı. 11.yüzyılda inşa edilen St. Sophia Katedrali Ayasofya’dan oldukça etkilenmiş bir katedral ve içerisi de Ukrayna’daki katedrallere göre oldukça büyüleyici. Katedralin hem eski halini hem de yenilenmiş halini görmenin yanı sıra, iç kısmına oldukça güzel bir restorasyon yapılmış bu da oldukça nostaljik ve doğal bir görünüm sunuyor!

Giriş için 20 UAH alınıyor; fakat ben toplu paket almanız taraftarıyım çünkü çan kulesine çıkış ücreti de dahil! Eğer çan kulesine çıkmak istemiyorsanız da katedralin içine girmek için ayrı bir bilet almanız gerekiyor. Orada bilet seçenekleri mevcut, eğer öğrenciyseniz öğrenci kartınızı göstererek 30 UAH karşılığında toplu bilet alabiliyorsunuz.

St.Michael Katedrali’nin ise çan kulesi oldukça etkileyiciydi. İçerisinde törene rahatlıkla denk gelebilirsiniz, oldukça büyüleyici bir an oluyor benden söylemesi. Bunun yanı sıra renk olarak da oldukça farklı ve heybetli duran bu katedralin de çan kulesi var. Eğer Aziz Sofya’da çan kulesine çıkmadıysanız burdakine çıkmalısınız çünkü iki kulenin de manzarası oldukça etkileyici ve ikisinden de karşı tarafta yer alan katedrali görme imkanınız oluyor.

7. Golden Gate (Altın Kapı)

Kiev - Golden Gate
Kiev – Golden Gate

11.yüzyılda inşa edilen şehrin kapılarından biri. Aziz Sofya Katedrali’nde de şehrin eski halini görebileceğiniz minyatür bir harita var, burada da Altın Kapı bütün heybeti ile duruyor. Bu şehir yerleşimini gördükten sonra Altın Kapı’ya gitmeniz sizde de daha fazla etki bırakacaktır. Buraya da giriş ücretli, ben bir iki video izledikten sonra ve hayal kırıklığına uğramamak için buraya girmekten vazgeçtim ama Kiev için toplu paketlerden alırsanız bir kaç katedrale ve Altın Kapı’ya bu bilet ile girebiliyorsunuz.

8. Ulusal Opera Evi

Golden Gate’e oldukça yakın bir konumda yer alıyor. Ukrayna’ya gelmişken operaya gitmeden olmaz fakat gelmeden önce programa bakıp bileti almanız gerekiyor ve buraya günlük giysilerle girmenin yasak olduğunu da unutmadan ekleyeyim!

9. Mağaralar Manastırı

Andrews Kilisesi -Kiev'de gezilecek yerler
Kiev’de gezilecek yerler

Mağaralar Manastırı, Kiev’de gezilecek yerler listesinin başlarında yer alıyor. Başlıbaşına bu şehre gelmek için bir sebep! İnanın kesinlikle abartmıyorum, hayatınızda görebileceğiniz en büyük manastırlardan biri ve bunun yanı sıra size bambaşka bir deneyim daha sunuyor: Manastırın altında yer alan mağaralar!

Ortodoks inancına göre Hac noktalarından biri olan Mağaralar Manastırı turistik olması sebebiyle de oldukça kalabalık fakat manastırın içinde yürürken rahiplerle karşılaşıyor, hacı olmak için gelmiş kişileri görüyor ve onların dinlerini nasıl yaşadığına birebir tanık oluyorsunuz. Bir keşiş olan Anatoliy Dnyeprîn altında bir mağarada yaşamaya başlar, ardından diğer keşişler de mağaralarda yaşamlarını sürdürmeye başlarlar. Böylece bu mağaralar tamamen bir ibadethaneye dönüşür.

Mağaraya girerken sizden başınızı örtmeniz ve bacaklarınız eğer görünüyorsa örtmenizi istiyorlar, girişte de mağaraların karanlık olmasından dolayı mum satıyorlar. Bir tane mum almanız yeterli olacaktır, diğer kişilerin fazladan mum aldığına bakmayın onlar ibadet etmek için geldiklerinden mumları mağaralarda yer alan ibadethanelere dikiyorlar.

Mağaralar oldukça kalabalık ama herkes de birbirine saygılı. Burada yaşamış keşişlerin mumyalarını görebilirsiniz, genellikle her biri mağaraların ayrı bir bölmesinde yer alıyor. Koridor gibi kısımlardan geçerken de boşluklara dikkatle bakmanızda fayda var çünkü bazılarında yine orada yaşamış keşişlerin kafatasları bulunmakta.

Mağaralar saat 16.30’da kapanıyor o yüzden erken gitmekte fayda var çünkü manastır oldukça büyük ve bunu deneyimlemeden Kiev’den dönmemeniz gerek.

10. Arsenalna Metrosu

Kiev’de gezilecek yerler diye arattığınızda, karşınıza sıkça, Dünya’nın en derin istasyonu olan Arsenalna çıkar. Bu metro hattı, Dinyeper Nehri’nin altında yer alıyor. İnmesi tam tamına 5 dakika süren bu istasyon tam 105,5 metre derinlikte yer alıyor. Eğer Kiev’de herhangi bir istasyondan metroya bindiyseniz onların da Türkiye’ye göre ne kadar derin olduğunu fark etmişsinizdir ama Arsenalna gördüğünüz bütün metroları unutturacak! Artık Sirkeci istasyonuna bile inerken ‘yia bu neymiş’ diyeceksiniz.

Mağaralar Manastırı’na gelmek için bu metroyu kullanabilirsiniz, bir yere gitmeyecekseniz bile kesinlikle inip bir kriz geçirin. Tutunmama rağmen başımın döndüğü bu merdivenlerde Kievliler koşa koşa aşağıya iniyorlardı, açıkçası ben bir tık dehşete düştüm.

11. Çernobil Müzesi

Podil bölgesine oldukça yakın bir konumda yer alıyor. Gelmişken ikisini de birleştirmekte fayda var. Eğer Çernobil gezisine katılmadıysanız bu müzeye gelmenizde fayda var, ne kadar bazı kısımları sadece anı olarak yapılmış olsa da Çernobil faciası sırasında neler yaşandığını, reaktörleri, planlamaları ve müdaheleleri kanıtlarıyla görmeniz mümkün.

Müzeye giriş 24 UAH, 60 UAH depozito vererek de 6 dilde hizmet sunan sesli rehber alabilirsiniz, aynı zamanda cihazı teslim ettiğinizde ücretini geri veriyor. Müzeyi ve olanları daha iyi anlamak için tercih edilebilir.

Eğer Çernobil’e gitmek istiyorsanız da sadece turla gidebileceğinizi hatırlatmakta fayda var. Gelmeden önce internetten 100 $ karşılığında tur satın alabilirsiniz, genellikle gün yaklaştıkça fiyatlar artıyor. Turlara 2 öğün yemek ve tabiki votka dahil.

Ben Çernobil’de pek çok bölgenin kapatılmasından dolayı ve bu kadar popülerleşmesinden rahatsız olduğumdan dolayı gitmedim ama gitmişken hem vaktiniz, hem bütçeniz varsa gidilmesi gereken bir yer ve vücudunuza çok tehlikeli bir radyasyon da almadığınızı belirteyim.

Müzenin videosunu da aşağı da paylaşalım;

12. Podil Bölgesi

Podil, eski dönemde halkın yaşadığı ve ticaretle uğraştığı bir yermiş, kısaca Kiev’in merkeziymiş diyebiliriz. Podil’in ana caddesi olan Petra Sahaidachnoho yerelleşmek için mükemmel bir fırsat. Alışveriş yapabileceğiniz, yemek yiyebileceğiniz ve güzel vakit geçirebileceğiniz bu caddeye uğramadan geçmeyin. Hafta sonu ana cadde trafiğe kapatıldığı için çok rahat gezebiliyorsunuz, yapılar oldukça tatlı!

13. Kontraktovaya Meydanı

Podil’in merkezi, Kontraktovaya Meydanı! Kocaman bir dönme dolabın sizi karşıladığı bu meydanın çevresinde Rus mimarisinin pek çok özelliğini görebilirsiniz. Ukrayna Ulusal Tarih Müzesi’nin de yer aldığı bu meydanda yapabileceğiniz yığınlarca şey var. Genellikle sokak sanatçıları ile karşılaşabilir ve çevrede bulunan yerel dükkanlardan alışveriş yapabilirsiniz.

14. Andrevski Yokuşu

Andrews Kilisesi -Kiev'de gezilecek yerler
Andrews Kilisesi -Kiev’de gezilecek yerler

Bu yokuş, Podil’in bitiminde yer alıyor. Tarihi bir sokak olan Andrevski Yokuşu restaurantlara, barlara ev sahipliği yapmanın yanı sıra hediyelikçilere de büyük bir yer ayırmış durumda. O yüzden hediyelik alışverişinizi buraya saklamakta fayda var.

Aynı zamanda yokuşta yer alan Aziz Andrew Kilisesi’de 1754 yılında İtalyan mimar Bartolomeo Rastelli tarafından yapılmış. Kilisenin en dikkat çekici özelliği ise kubbelerinin altın olmaması çünkü bütün Kiev gezininiz boyunca altın kubbe görmekten bıktığınızı biliyoruz.

15. Lansdcape Alley Parkı

Kiev'de gezilecek yerler - Landscape Alley
Kiev’de gezilecek yerler – Landscape Alley

Andrevski Yokuşu’nun bitimindeki parktan biraz yolunuzu değiştirince ulaşabileceğiniz bir yer. Tamamen çocuklar için dizayn edilmiş bu parkta pek çok seramik parçalarıyla kaplı heykel ve oyuncağı göreceksiniz. Dinlenmek ve bu görsel şölenin tadını çıkarmak için buraya gelebilirsiniz. Buraya gelirken atıştırmalık bir şeyler getirip manzaranın tadını çıkarmak da ayrı bir seçenek olarak burada dursun!

16. Pyrohiv Açık Hava Müzesi

 

Ukrayna kültürünü anlamak için ve şehirden uzaklaşmak için mükemmel bir kaçış noktası! Kiev gezilecek yerler listesindeki diğer maddeler göre biraz uzak durduğuna bakmayın Kiev’in içinden buraya otobüsle gelebilirsiniz. Ukrayna’nın yöresel evlerini görebileceğiniz ve kırsal alanda uzun uzun dolaşabileceğiniz hatta yorulacağınız bu müze gerçekten mükemmel.

Çoğu ev kapalı olsa da gördüğünüz 20 ev bile size yetiyor. Hepsinin içerisinde orada çalışan insanlar yaşıyor, işleri ise evleri temizlemek, düzenlemek ve turistlere sunmak. Hepsi birbirinden tatlı bu insanlar Mustafa Kemal Atatürk’ü biliyor ve hakkında uzun uzun konuşmak istiyorlar.

Giriş ücreti 50 UAH ve verdiğiniz ücrete kesinlikle değiyor ama buraya gelmeden önce unutmamanız gereken küçük bir ayrıntı var. Burası çok büyük! İçerisinde kaybolacak, öğle yemeğinizi yiyecek ve suyunuzu bitirip içeride bulunan bir kiliseyi keşfettiğinizde sevinçten havalara uçacağınız kadar çok büyük! Gelirken sandviç yaptırmakta, bol bol su ve atıştırmalık almakta fayda var.

17. Gorodetsky House

Kiev’de gezilecek yerler listesinde bambaşka mimarisi ile sizi hayrete düşürecek başka bir yer! Bu bina 1903 yılında Vladislav Dorodetsky tarafından ailesi için apartman olarak inşa edilmiş, cephesinde yer alan her bir karakterde üzerine düşünmeye ve incelenmeye değer.

Sadece cumartesi günleri giriş yapabiliyorsunuz, diğer türlü sadece gidip cephesini de inceleyebilirsiniz. Hemen başkanlık konutunun yanında yer aldığı için çevrede polisleri görebilir hatta kontrole takılabilirsiniz, şaşırmayın gayet normal.

18. Anavatan Heykeli

anavatan-heykeli-kiev-gezisi
anavatan-heykeli-kiev-gezisi

Bütün heybetiyle, Anavatan Heykeli’ni karşınızda gördüyseniz Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi’nin (İkinci Dünya Savaşı Müzesi) olduğu yerdesiniz. 1974 yılında açılan bu müze oldukça geniş bir alana kurulu ve pek çok heykele de ev sahipliği yapıyor.

Müzenin tepesinde yer alan Anavatan Heykeli’ne çıkabileceğiniz gibi aşağıdan bakarak heybetine de hayran kalabilirsiniz. Bu heykel, Sovyetlerin Hitler zaferi sonrasında yapılmış ve tamı tamına 16 metre uzunluğunda ve 9 ton ağırlığında. Heykelin elinde yer alan kılıç ise Mağaralar Manastırı (Lavra)’nın hacından daha yüksek olduğu için kesilmiş.

Müze ise oldukça büyük ve ilginç. Hem Ukrayna tarihine hem de Nazilere yer verilen bu müzede Nazilerin insan derisinden yapmış olduğu eldiveni de görebilirsiniz!

19. Hydro Park

Kiev'de gezilecek yerler - Hydro Park
Kiev’de gezilecek yerler – Hydro Park

Kiev’de gezilecek yerler arasında yer alan adalardan sadece biri. Oldukça geniş bir alanda bulunan bu doğal park için internette pek bir şey bulamamış olabilirsiniz bu yüzden de bu konuda size odlukça dürüst olacağım. İçerisinde plajı, gazinoları, açık spor alanı olan bu ada beklediğiniz gibi çıkmayabilir. Biraz daha yaşlılara hitap eden bu yer oldukça bakımsız.

Kanoya binebilir, nehre girebilirsiniz bunun yanı sıra Sovyetlerden kalma açık hava spor salonunu da ziyaret edebilirsiniz. Oldukça zorlu bir parkurdan oluşan bu spor salonunda çoğu şey pas tuttuğu için bana pek de sağlıklı gelmedi ama hala aktif olarak spor yapan kişileri izleyebilirsiniz. Akşama doğru da yaşlılar için yapılmış diskoya bakabilirsiniz.

Bunun yanı sıra Hydro Park’ta yapılabilecek en güzel şey ise gün batımını izlemek olacaktır.

20. Shevchenko Park

Yazımızın başında da belirtmiştim, Kiev parklarıyla meşhur yemyeşil bir şehir. Shevchenko heykelinin bulunduğu, oldukça geniş bir park. (hatta orman desek yalan olmaz:) Parkın içinde bulunan şezlong sandalyelerde keyif yapabilir, yazın denk gelirseniz açık hava sinemasında film izleyebilirsiniz.

Kiev’de gezilecek yerler yazımızın sonuna geldik. Eğer Kiev gezinizi başka şehirlerle birleştirmek isterseniz, Ukrayna yazımıza buradan, Kiev gezi rehberimize buradan ulaşabilirsiniz. Eğer sorularınız olursa aşağıya bırakabilir veya instagram hesabımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Aybegüm Karakuş