İtalya’da Gezilecek Yerler Rehberi

İtalya, Dünya’nın en çok turist alan ülkelerinden biri! Nefis yemekleri, köklü ve tarihi Roma İmparatorluğu dönemini, neredeyse ülkenin her bir köşesinde bulabileceğiniz sanat ve estetik algısı, doğası, şarapları ve kısacası İtalya’yı kendine has yapan her özelliği ile büyüleyici bir ülkeden söz ediyoruz! Hal böyle olunca gezilecek yerler bir hayli fazla!

Yazımıza başlamadan önce, okumanız için size kolaylık sağlaması adına, İtalya’da gezebileceğiniz şehir ve bölgeleri aşağıda listeledik! Aynı İtalya 101 rotasında olduğu gibi, keşfe bu ana şehirlerden başlayabilir, huzuru ve dinginliği arıyorsanız, Toskana Vadisi çevresinde gezinebilir veya birbirinden güzel kasabalarıyla İtalya’nın kıyısında hem denizin hem de enfes manzaraların tadını çıkartabilirsiniz!

italya gezilecek yerler haritası
italya gezilecek yerler haritası – sanatçı: naz saner

Yazımıza geçmeden önce, bu güzel ülkeye, daha genel hatlarıyla bakmak isterseniz İtalya Gezi Rehberi‘mizin linkini de aşağıya bırakıyoruz!

https://www.filgezi.com/avrupa/italya/

İtalya’da Gezilecek Yerler/Yazı İçeriği:

 1. İtalya 101 Rotası 
 2. Roma
 3. Floransa
 4. Venedik
 5. Burano/Murano
 6. Milano
 7. Como Gölü
 8. Toskana Vadisi Köyleri
 9. İtalya Kıyıları

– Cenova

-Portofino

-Cinque Terre

-Positano

-Amalfi

-Napoli&Pompeii

 1. BONUS: Nemi

İtalya’da gezilecek yerleri ve rotaları öğrenmeden önce İtalya Schengen vizesi nasıl alınır merak ediyorsanız bunun hakkında bir yazımız mevcut;

https://www.filgezi.com/italya-schengen-vizesi-nasil-alinir-gerekli-belgeler/

1. İtalya 101 Rotası

italya'da gezilecek yerler
italya’da gezilecek yerler

Yazının başında İtalya 101 rotası vermek istedik. İtalya’da ülke içi ulaşım (özellikle trenle) çok rahat ve gelişmiş olduğu için, gitmişken 3,4 şehir birden görmek ve gezmek mümkün. Bu yüzden, eğer İtalya planı yapıyorsanız aşağıdaki şehirleri gezmeniz başlangıç için yeterli olacaktır.

İtalya’ya ilk defa gidiyorsanız ve kendinize gezilecek yerler rotası oluşturmak istiyorsanız size 4 günlük ve 7 günlük gezi önerilerimiz olacak.  Öncelikle şunu belirtmekte fayda var: 1 hafta İtalya’yı tam anlamıyla gezmek ve deneyimlemek için oldukça kısa bir süre. Bu yüzden her şehre 1 veya maksimum 2 gün ayırarak bir rota oluşturacağız.

İtalya’ya 3-4 gün ayırdıysanız, hızlı bir İtalya turu için 3 şehir;

 • Roma
 • Floransa
 • Venedik

Her şehre 1’er gece ayırıp, durmaksızın yürüyüp ve gezip, otelinizi yalnızca yatmak için görecekseniz 4 günde İtalya başlangıç turunu bitirebilirsiniz. İlk başta Roma’ya ulaşıp ordan Floransa ardından da Venedik’e geçmek en mantıklı rota görünüyor. Ancak eğer gezi sürenizi biraz daha uzatabilirseniz, kuzeyde Milano‘yu, Cenova‘yı ve Cinque Terre‘yi veya güneyde Amalfi kıyılarınıNapoli‘yi ve Sicilya‘yı rotanıza ekleyebiliriz.

Haydi gelin her şehre kısaca bakalım.

2. Roma – İtalya’da Gezilecek Yerler

Roma'da Gezilecek Yerler
Roma- İtalya’da Gezilecek Yerler

Roma, Remus ve ikiz kardeşi Romulus’un kurduğu, İtalya’nın eşsiz başkenti. Tarihteki 3 büyük imparatorluklardan birine ismini vermiş, her yanı tarih ve estetik kokan şehir. Eğer İtalya’ya ilk defa geliyorsanız, rotanıza Roma’yla başlamak çok doğru bir seçenek olacaktır. Bunun bir nedeni de Roma’ya ucuz uçak bileti bulmanın daha kolay olmasıdır. (Bu yazımız ilginizi çekebilir: Ucuz uçak bileti nasıl alınır?)

Roma’da ayaklarınız su toplayana kadar yürüyecek, yine de şehirde gezilecek yerleri bitiremeyeceksiniz. ama biz yine de belli başlı yerleri yazalım, programınıza yettiği kadar gezersiniz. Gerçi 2 tane metro hatta var ancak şehir düz ayak olduğu için ulaşım kolay.

Roma’da Gezilecek Yerler

 • Kolezyum
 • Trevi – Aşk Çeşmesi
 • İspanyol Merdivenleri
 • Castel Sant’Angelo
 • Pantheon
 • Roma Antik Şehri
 • Vatikan
 • Navona Meydanı
 • Vittorio Emanuelle II Abidesi
 • Trastevere
 • Sistina Şapeli

3. Floransa

Floransa- Gezilecek Yerler Listesi
Floransa- Gezilecek Yerler Listesi

Roma’dan yola çıkan herkesin rotasında Floransa’ya yer vardır herhalde! 15. yüzyılın başlarında ünlü Medici ailesinin Floransa’ya hakim olması ve Medici ailesinden Lorenzo’nun önderliğinde sanata desteği ile Rönesans dönemi başlamıştır. Leonardo da Vinci, Michelangelo gibi dünyaca ünlü sanatçıların yaşadığı Floransa’ya en az 1 gününüzü ayırmanızı tavsiye ederiz!

Floransa’da Gezilecek Yerler

 • Ponte Vecchio: Floransa’nın sembolü olarak bilinen ve 2. Dünya savaşı zamanında restore edilen bu köprüyü görmemeniz imkansız! Arno Nehri üzerinde yer alan köprüde günü batırabilir ve manzaranın tadına varabilirsiniz.
 • Santa Maria del Fiore: Floransa’nın en popüler ve devasa Duomo’su olan Santa Maria del Fiore’yi şehrin her yerinden görmek mümkün! Katedralin içine girmenizi ve yanındaki çan kulesine çıkıp şehre tepeden bakmanızı tavsiye ederiz!
 • Palazzo Vecchio: Davud’un heykelinin bir kopyasına ev sahipliği yapan bu meydanda keyifli vakit geçireceğinize eminiz! Meydandaki kafe ve restoranlarda ılık güneşin altında kendinizi adeta bir İtalyan gibi hissetmek mümkün!
 • Piazza Michelengelo: Şehre tepeden bakmak, ünlü Duomo’yu uzaktan görmek ve gün batımında içki ve atıştırmalıklarınızla keyif çatmak için listenize ekleyin!

Floransa’da Gezilecek Müzeler

 • Uffizi Müzesi: Zamanında Floransa’da yaşayan Leonardo da Vinci, Botticelli, Michelangelo gibi sanatçıların eserlerinin bulunduğu bu müzeyi ziyaret etmenin Floransa’ya gelen herkesin boynunun borcu olduğunu belirtelim! Söz konusu gezilecek yerler olduğunda Uffizi bir numaraya yerleşiyor! Müzeye giriş için upuzun kuyruklar beklememek adına biletlerinizi internetten üzerinden ve önceden almanızı tavsiye ederiz.
 • Galleria del’Accademia: Michelangelo’nun ünlü Davut eserini bulabileceğiniz Accademia’yı listenize eklemeyi unutmayın! Güzel Sanatlar Okulu olan Accademia’nın Avrupa’daki ilk çizim okulu olduğunu biliyor muydunuz?

4. Venedik – İtalya’da Gezilecek Yerler

İtalya'nın göz bebeği: Venedik
İtalya’nın göz bebeği: Venedik

Venedik, her gezginin hayalini süsleyen, 150 kanal ve 118 adadan oluşan, gondoloları ve köprüleriyle meşhur apayrı bir dünya. Yıllardır, “sular altında kalacak mı” polemiği, gelen turist yoğunluğu, göçmenlerin ve satıcıların şehri istila etmesi Venedik’le ilgili sık sık duyduğumuz haberler arasında. Buna 2019 yılının başında gelen “günübirlik gelen turistlerden giriş ücreti alınacak” haberi eklendi.

Gittiğinizde şu uyarıları hatırlayacaksınız:

 • Venedik’te harita açmaya zahmet etmeyin, zaten her türlü kaybolacaksınız.
 • Ulaşım için 1 günlük – 3 günlük tekne biletlerini kullanın.
 • Gondollar aşırı pahalı.
 • Her sene giderek artan turist yoğunluğu var. Bu yüzden, gitmek için, Nisan-Mayıs ayları daha doğru tercih olabilir.

Venedik’te Gezilecek Yerler

 • San Marco Meydanı
 • San Marco Bazilikası
 • La Fenice Tiyatrosu
 • Rialto Köprüsü
 • Palazzo Ducale

5. Burano ve Murano Adaları

Burano-İtalya'da Gezilecek Yerler
Burano-İtalya’da Gezilecek Yerler

 Yolunu Venedik’e düşüren herkesin uğramayı dört gözle beklediği 2 kasaba; Burano ve Murano! Gökkuşağı renkleri evleri, birbirinden güzel sokaklarıyla İtalya seyahatlerinin olmazsa olmaz lokasyonlarından ikisidir!

Venedik’e gitmeye karar verdiğinizde 1 gününüzü Murano ve Burano adalarına ayırmanızı tavsiye ederiz! Zira iki ada da minicik olduğundan 1 günde rahatlıkla gezebilirsiniz!

Cam işçiliği ile bilinen Murano adasına ve rengarenk evleriyle ünlü olan Burano adasına Venedik’ten kalkan 12 numaralı vaporettalarla gidebilirsiniz. Vapur ilk önce Murano Adası’nda durduğu için önce Murano’yu ardından yine aynı vapura binerek Burano’yu gezebilirsiniz!

6. Milano – İtalya’da Gezilecek Yerler

İtalya'da Gezilecek Yerler- Milano
İtalya’da Gezilecek Yerler- Milano

Moda’nın başkenti Milano’ya hoş geldiniz! Milano Moda Haftasının burada gerçekleşmesi ve ünlü tasarımcıların Milano’dan çıkmasından dolayı Milano moda şehri edası taşısa da gezinizi moda odaklı yapıp yapmamak tamamen size kalmış!

Önceliği alışveriş olanlar:

Milano’ya gelme amacınız alışveriş odaklı ise bütün lüks markaların tek bir sokakta toplandığı Montenapoleone Caddesini tercih edebilir, vintage giyim ve konsept butikler için 10 Como Corso,F. Pettinaroli, Via Torino, Porta Venezia, Porta Ticinese’yi tercih edebilirsiniz. Şehrin biraz dışında kalan. outletlere gitmek isterseniz tavsiyemiz; Serravalle Designer Outlet & Fox Town!

Moda düşkünü iseniz seyahatinizi genellikle Şubat ayının son haftası gerçekleşen Milano Moda Haftasına denk getirmeyi de düşünebilirsiniz! Ekstra bilgi için tık tık: Milano Moda Haftası

Önceliği şehir ve keşif olanlar:

Eğer gezilecek yerler listesinde önceliğiniz şehri keşfetmekse Milano’ya yaklaşık 2-3 gün ayırmanın gezmek için yeterli olacağını söyleyebiliriz!

Milano’nun başyapıtı Duomo’ya hayranlıkla bakabilir, hemen yanında yer alan ve dünyanın en eski alışveriş pasajlarından biri olan Galleria Vittorio Emanuele’daki dükkanlara göz ucuyla bakabilir (cepleri boşaltacak cinsten olduklarını söylememize gerek yok herhalde), kanal bölgesi olan Navigli’de turlayabilir, Brera bölgesinde İtalyanların aperativo kültürünü deneyimleyebilir ve Santa Maria delle Grazie müzesinde Leonardo Da Vinci’nin en ünlü eserlerinden biri olan “Son Akşam Yemeğini” görebilirsiniz.

Milano’da yapılacaklar bunlarla sınırlı değil tabii! Milano’da gezilecek yerler, yeme-içme, müzeler, kahve ve aperatif için tercih edebileceğiniz yerler ve daha fazlası için iki ayrı rehberimiz mevcut! Bu rehberleri okumayı da unutmayın!

https://www.filgezi.com/milano-turu-como-golu-gezisi/

https://www.filgezi.com/milano-gezilecek-yerler-gezi-rehberi-tavsiyeler/

7. Como Gölü

como gölü - italya gezilecek yerler
como gölü – italya gezilecek yerler

Milano yakınlarındaysanız atlamamanız gereken rotalardan biri kesinlikle Como Gölü!

Como Gölü Milano’nun kuzeyinde, tam İsviçre sınırında yer alıyor. Y şeklindeki göl, İtalya’nın en büyük üçüncü gölü olarak biliniyor ve etrafında Como, Tremezzo, Menaggio, Bellagio, Varenna, Lecco gibi onlarca farklı kasaba bulunuyor.

Milano’nun merkezine 50-60 kilometre uzaklıkta yer alan Como Gölü’ne Centrale, Cadorna ve Porta Garibaldi tren istasyonlarından trenle veya araba kiralayarak gidebilirsiniz. 

Como Gölü ve civarlarında gezilecek bir ton minik kasaba olduğu için rota tamamen size kalmış! Her bir kasabayı tek bir güne sığdırmak imkansız olacağı için bizim tavsiyemiz öncelikli olarak Bellagio, Varenna ve Menaggio kasabalarını gezmeniz! Her kasabanın göl manzarasının birbirinden güzel olduğunu ve sokaklarında kaybolup huzurla dolmaya müsait olduğunu söyleyebiliriz!

Her bir kasaba arası ulaşım için vapurları tercih edebileceğinizi de unutmayın! Como içi bir kasabadan diğerine ulaşım vapur ile ortalama 5 euro! 

Milano rehberimizin sonunda yer verdiğimiz Como rehberine de göz atmayı unutmayın!

https://www.filgezi.com/milano-turu-como-golu-gezisi/

8. Cennetten Bir Parça: Toskana Köyleri

Toskana köyleri - italya'da gezilecek yerler
Toskana köyleri – italya’da gezilecek yerler

Toskana denince aklına ardı ardına sıralanmış servi ağaçları, kartpostallık manzaralar ve üzüm bağları gelenler el kaldırsın! Toskana Vadisinin fotoğraflarını bir kere görmek bu bölgeye aşık olmaya yeter diye düşünüyoruz! Eğer sizde bizim gibi ikonik manzaralar ve huzur arasında kaybolmak, doğayla iç içe bir tatil geçirmek istiyorsanız Toskana Vadisindeki köyleri İtalya’da gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz!

Gelin Toskana Vadisinde görmeniz gereken minik köylere sırasıyla bakalım!

Kuzeyden Güneye Val d’Orcia Rotası:

-San Gimignano

-Monteriggioni

-Siena

-San Quirico d’Orcia

-Pienza

-Montepulciano

-Monticchiello

-Cortona

Toskana Rotası

Toskana Vadisi boyunca araba kiralayıp her bir kasabayı gezme gibi bir hayaliniz varsa yukarıda listelediğimiz rota tam size göre! Siena hariç her köy/kasaba yaklaşık 2-3 saatte dolaşmaya müsait olduğu için bu rotaya ortalama 3-4 gün ayırıp huzur dolu bir İtalya tatili geçirebilirsiniz!

Eğer “Under the Tuscan Sun” filmini izlediyseniz filmin Toskana Vadisindeki Cortona köyünde geçtiğinden haberdarsınızdır! Eğer bu rotayı uygulamaya karar verirseniz Cortona’yı da listenize ekleyebilir ve filmin çekildiği muazzam evi dışarıdan görebilirsiniz! Her bir kasaba için detaylı detaylı “xx yeri görün xx kiliseyi gezin” demek yerine yeşilliklerin, doğanın ve sokakların tadını çıkartarak gölünüzün dileği yöne doğru gitmenizi ve manzarayı içinize çekmenizi tavsiye ederiz!

UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Val d’Orcia bölgesinde servilerin ve yeşilin bin bir tonu arasında kaybolmaya hazır olun! Eğer bu rota boyunca araba kiralamayacaksanız Siena ve Monticchiello kasabaları arasında gidip gelen 112 nolu otobüslerin mevcut olduğunu unutmayın!

İtalya Kıyıları

İtalya Kıyıları: Portofino

İtalya’da gezilecek yerlere denize kıyısı olan kasabalarla devam ediyoruz! Eğer İtalya’nın güney şeridini keşfe çıkmak ve gezerken aynı zamanda deniz-güneş ikilisinin sefasını sürmek istiyorsanız bu rotalar tam size göre! Seyahate liman şehri Cenova ile başlayıp ardından günübirlik Portofino’yu gezebilir ve sonrasında rüyalar kasabası Cinque Terre’de yaklaşık 2 gün konaklayabilir ya da İtalya’nın daha da güneyinde yer alan Positano ve Amalfi’yi ve ardından Napoli’yi tercih edebilirsiniz!

Aşağıda listelediğimiz 2 ayrı rota aynı seyahatte gerçekleştirmek için biraz zorlayıcı olabilir. Positano, Amalfi ve Napoli İtalya’nın iyice güneyinde yer aldığı için vaktiniz kısıtlı ise iki rotadan birini seçmenizi tavsiye ederiz!

Gelin her bir şehre yakından bakalım!

Seçenek1: Cenova-Portofino-Cinque Terre

1. Cenova

Kristof Kolomb’un doğduğu şehir olan Cenova’ya hoş geldiniz! İtalya kıyılarını boylu boyunca gezmek istiyorsanız en doğru başlangıç noktasındasınız! Cenova’da başlayan seyahatinize tren ile ilk Portofino ve ardından Cinque Terre ile devam edebilirsiniz.

Cenova’da Görülecek Yerler

Klasik bir liste ile başlamak gerekirse şehri gezmeye zebra çizgili gotik katedral olan Cenova Katedrali ile başlayabilir, ardından sembolik buluşma merkezi olan Ferrari Meydanını ve bu meydanda bulabileceğiniz sergileri gezinebilir, Cenevizliler tarafından yapılan Orta Çağ kapılarını görmek için Porta Sorpana’yı ve Kristof Kolomb’un doğduğu evi gezebilirsiniz.

Alternatif bir Cenova rehberi arayışındaysanız ve şehrin içinden ziyade yakın köy ve denize girecek yerleri arıyorsanız; Cinque Terre yönüne doğru bindiğiniz bir trende sırasıyla Cenova Nervi , Bogliasco, Camogli, Santa Margharita’yı (Portofino için inmeniz gereken durak) gezebilirsiniz!

Cenova’da ne yapılır, denize nereden girilir, nerede konaklanır ve Cenova’ya yakın gezebileceğiniz köyler hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz sizi Cenova rehberimize alalım!

https://www.filgezi.com/cenova-gezilecek-yerler-gezi-rehberi/

2. Portofino

portofino - italya gezilecek yerler
portofino – italya gezilecek yerler

Cenova’ya gelen herkesin akıllarında günübirlik bir Portofino turu vardır herhalde değil mi? Cenova’dan tren ile yaklaşık 30 dakikada ulaşabilirsiniz, trenden “Santa Margharita” istasyonunda inmeyi unutmayın! 

Portofino için önerimiz sokaklarında kaybolmanız! Zaten minik bir koy olduğu için günübirlik seyahat için oldukça yeterli olacaktır! Eğer vaktiniz varsa trenden indiğiniz durak olan Santa Margharita’yı da ayrıca gezmenizi öneririz!

3. Cinque Terre

Cinque Terre -Riomaggiore
Cinque Terre -Riomaggiore

Instagram kullanan herkesin karşısına en az 1 kere bu bölgeden bir görsel çıktığına adımız gibi eminiz! Son dönemlerin popular noktalarından biri olan Cinque Terre tatlı ev manzarasıyla şanını sonuna kadar hak ettiği düşüncesindeyiz!

İtalyanca da 5 anlamına gelen “cinque” ve toprak anlamına gelen “terre” sözcüklerinden oluşan Cinque Terre adından da anlayacağınız üzere beş tepeden oluşuyor. Her bir tepenin üzerine kurulmuş minicik kasabaları ve kasabaları birbirine bağlayan hiking yolları ile ünlü olduğunu söyleyebiliriz.

İsmini alan bu 5 bölge içinde; Manarola, Riomaggiore, Corniglia, Vernazza ve Monterosso del Mar kasabaları bulunuyor.

Bölgenin tadını tam anlamıyla çıkartmak için listelediğimiz bu 5 kasabadan birinde (tercihen Riomaggiore) 2 gece konaklamanızı tavsiye ederiz! Her bir kasaba mini minnacık olduğundan dolayı aslında her biri yaklaşık 2-3 saat ayırmanız yeterli olacaktır. Ama planlarınız arasında denize girmek, tekne kiralayıp farklı koyları gezmek ve hiking yapmak varsa kesinlikle daha fazla vakit ayırmanızı tavsiye ederiz!

Cinque Terre’ye Ulaşım:

Cinque Terre’ye ulaşmak için 2 ayrı yöntem mevcut!

Başlangıç noktanızdan “La Spezia” şehrine varan trenleri ya da “Levanto” şehrine varan trenleri tercih edebilirsiniz. Cinque Terre bu iki kasaba ortasında kaldığı için iki şehirden de Cinque Terre’ye tren ile ulaşımınız oldukça kolay olacaktır.

Cinque Terre içi ulaşıma gelecek olursak gün boyu 5 kasaba arasında gidip gelen birçok tren bulmak mümkün! Her bir kasaba arası mesafe tren ile o kadar kısa ki kasabalar arası ulaşımın tren ile maksimum 2 dakika sürdüğünü söyleyebiliriz!

Eğer  günübirlik Cinque Terre kartınız yoksa her bir biniş 2.5 Euro tutuyor. Günübirlik sınırsız biniş hakkı tanıyan kart ise Kasım-Mart ayları arası 13 Euro, Nisan-Kasım ayları ise 16 Euro tutuyor! Trenlere binerken bilet kontrolü yapmasalar da trenlere biletsiz binmemenizi tavsiye ederiz. Zira çok turistik bir hat olduğundan dolayı her trene birden fazla kondüktör (bilet takibi yapan abla/abi) koyuyorlar ve biletsiz yakalanırsanız cezası 50 Euro’ya kadar çıkıyor

Cinque Terre’de Gezilecek Yerler

Yukarıda bahsettiğimiz 5 kasabanın her birine gitmenizi kesinlikle tavsiye ederiz! Her bir kasaba yaklaşık 2-3 saat içerisinde gezilebileceği için tavsiyemiz sokaklarında kaybolmanız! Zira o kadar küçük ki görmeden döneceğiniz ve “aa tüh neden orayı gezmedim” diyeceğiniz bir kısmını bırakmayacağınıza eminiz!

Limon kokulu sokaklar arasında dilediğinizce kaybolup, muhteşem deniz manzarası için her bir kasabanın en tepe noktasına tırmanmayı unutmayın! Her bir kasabaya gittiğinizde “ah keşke burada bir evim olsa” diyeceğinize eminiz!

Seçenek2: Positano- Amalfi- Napoli-Pompeii

4. Positano

italya kıyıları - positano
italya kıyıları – positano

Cinque Terre’ye oldukça benzeyen ve dik yamaçlar üzerine kurulu bir şehir olan Positano’nun İtalya kıyılarını gezmek isteyenlerin listesinde yer alacağına eminiz!

Positano’ya Ulaşım

Positano’ya ulaşmanın en kolay yolu yolunuzu ilk önce Napoli’ye denk getirmektedir. Napoli’den kalkan trenler ile 1 saatlik bir yolculuk sonrası Sorrento şehrine ulaşabilir, buradan da tam tren istasyonunun önünden kalkan SITA otobüsleri ile 1 saatte Positano’ya varabilirsiniz!

Positano’da Gezilecek Yerler

Deniz tatili yapmak isteyenlerin en büyük arzusu deniz/kum/güneş üçlüsü olduğu için Positano’da gezilecek yerler listesi pek kabarık olmasa da yapabileceğiniz birkaç aktivite mevcut. Positano’nun en büyük plajlarından biri olan Spiaggia Grande ve Spiaggia del Fornillo’da yürüyüş yapabilir ve bu plajlardan denize girebilir, kasabanın sembolü olan Santa Maria Assunta Kilisesini ziyaret edebilir, Via dei Mulinide hediyelik eşyacılar arasında kaybolabilir ve Piazza Flavio Gioia meydanında dolaşabilirsiniz!

Sokaklarında kaybolmalık İtalyan şehirlerinden bir başkası olan Positano’da rengarenk evlerin ve daracık sokakların tadına bol bol varmayı unutmayın!

5. Amalfi

italya gezilecek yerler - amalfi
italya gezilecek yerler – amalfi

Positano’ya kadar gelmişken Amalfi kıyısını görmeden olmaz öyle değil mi? İtalya’nın en ünlü kıyı kasabalarından biri olan ikonik mavi şemsiyeli Amalfi’de ne yapılır ve nereler gezilir bakalım!

Amalfi’de Ne Yapılır?

Romalılar tarafından 9. Yüzyılda yapılan Amalfi Katedrali’ni ziyaret edebilir, Duomo meydanında hediyelik eşyacılara bakınabilir, Maestra dei Villaggi yolunda uzun mu uzun bir yürüyüş yapıp manzaranın tadını çıkartabilir ve Amalfi’ye has olan el yapımı kağıtlardan hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz! Bu kağıtlar o kadar meşhur ki eğer vaktiniz varsa kağıt yapımı hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için Kağıt Müzesini ziyaret edebilirsiniz.

Amalfi’ye Ulaşım

Aynı Positano gibi Sorrento’dan kalkan SITA otobüsleri ile Amalfi’ye 1 saat içerisinde ulaşabilirsiniz!

6. Napoli ve Pompeii

napoli - italyada gezilecek yerler
napoli – italyada gezilecek yerler

İtalya’da gezilecek yerler listemizde Positano ve Amalfi’ye ulaşmak için başlangıç rotanızın Napoli olacağından bahsetmiştik!

Napoli gezinize şehrin en eski caddelerinden biri olan Scannapoli caddesi ile başlayabilir, Milano’daki Galleria Vittorio Emanuele’i andıran Galeria Umberto’yu gezebilir, Piazza del Plebiscito meydanında gezinebilirsiniz.

Napoli’ye 25 km uzaklıkta olan Pompeii Antik Kentini de görmeyi unutmayın! Venüz Yanardağı’nın yok ettiği şehrin kalıntılarını ve kazı alanını görmek için buraya yarım gününüzü ayırmanızı öneririz!

Bonus: İtalya’nın Çilek Kokan Köyü: Nemi

nemi italya'da gezilecek yerler
nemi – italya’da gezilecek yerler

İtalya’da gezilecek yerler yazımızı çok tatlı bir bonus ile kapamak istedik! Konumuz çilek kokan bir yer!

Roma’ya 30 km uzaklıkta olan bu köy orada yetiştirilen dağ çilekleriyle ünlü. Ayrıca volkanik Nemi gölünün yanında yer aldığı için köy müthiş bir göl manzarasına da tanık oluyor!

Pembe renkli evleri, pastanelerinde satılan çilekli turtaları, çilek reçelleri ve lavanta sabunlarıyla tüm gün müthiş kokular duymaya hazır olun! Eğer yolunuz Roma’ya düşüyorsa 1-2 saatte kolaylıkla gezebileceğiniz bu çilek köyüne de günübirlik bir seyahat ile uğramanızı tavsiye ederiz! 

Her sene Mayıs sonu/Haziran başı gibi burada Çilek Festivalinin kutlandığını da unutmayın!

İtalya’da Gezilecek Yerler listemizin sonuna gelirken umarız yazımız sizi heyecanlandırmış ve İtalya’nın herhangi bir şehrine planlar yapılmaya başlanmıştır! Özellikle bahar aylarında havalar günlük güneşlikken keşfin daha da keyifli olduğu İtalya’ya yolunuzun bir an önce düşmesini dileriz!

Yeni rotalarda görüşmek üzere!

Ciao!

Yağmur Sarar (@yagmotravels)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir