İsviçre’de Gezilecek Yerler Rehberi

Heidi’nin memleketi İsviçre’den herkese merhaba! Tertemiz havanın, doğanın ve yeşilin her tonunun, gelişmişliğin adresi İsviçre’de gezilecek yerler rehberimize hoş geldiniz. Bu yazımızda İsviçre seyahatinizde gitmek ve planlamak isteyeceğiniz farklı rota ve şehirleri bulabilir, şehir veya doğa tercihinize göre ilginizi çeken planlamayı yapabilirsiniz.

İsviçre’de hem şehirlerin hem de doğa harikasına sahip minik kasabaların sizi büyüleyeceğine emin olabilirsiniz. Gezip gördüğünüz yerlerin haricinde peynirlerin, çikolataların ve fondülerin de size oldukça endokrin sağlayacağına emin olabilirsiniz.

Yazımıza başlamadan önce İsviçre hakkında genel bilgi almak, yemek kültürlerini, festivallerini ve şehirler arası ulaşım mevzusunu öğrenmek isterseniz bu yazımıza tıklayabilirsiniz.

İsviçre'de Gezilecek Yerler-Lauterbrunnen
İsviçre’de Gezilecek Yerler – Lauterbrunnen

İçindekiler: İsviçre’de Gezilecek Yerler ve Şehirler

A. İsviçre 101 Rotası

1.Zürih
2.Bern
3.Lozan
4.Basel
5.Cenevre

B. Heidi/Yeşile Doyalım Rotası

6. Lauterbrunnen
7. Grindelwald
8. Thun
9.Interlaken

C. İsviçre Göl Rotaları

10.Cenevre Gölü ve çevresi
11.Aare Gölü ve çevresi
12.Lugano Gölü ve çevresi

İçeriğe ve rotalara önceden göz attıysak, gelin yazımıza başlayalım!

A. İsviçre 101 Rotası

Yazımıza İsviçre 101 rotası ile başlamak istedik. İsviçre seyahatinize en popüler şehirleri ile başlamak isterseniz aşağıdaki rotaları izleyebilirsiniz.

1. Zürih

İsviçre’de Gezilecek Yerler rehberinin ilk maddesi olan Zürih İsviçre’nin en popüler şehirlerinden biridir.

Zürih seyahatinize 1. Bölgede yer alan eski şehir bölgesinden başlayabilir, şehre tepeden bakmak için Lindelholf’a gidebilir, ikonik Zürih manzara fotoğraflarının içinde bulunan Grossmünster yani Zürih Katedralini gölün karşı kıyısından görebilir, İsviçre’nin tarihini öğrenmek isterseniz Landesmuseum Müzesini ziyaret edebilir ve Bahnhofstrasse caddesinde alışveriş yapabilirsiniz.

Eğer futbol meraklısı iseniz 2016 yılında açılan FIFA müzesini gezebilir, Zürih Üniversitesi Botanik Bahçesinde yeşillerin arasında kahvenizi yudumlayabilir ve biraz daha lokal takılmak isterseniz Zürih’in batısında yer alan Viadukt ve çevresinde gezinebilirsiniz.

2. Bern

İsviçre'de Gezilecek Yerler- Bern
İsviçre’de Gezilecek Yerler- Bern

Bern’in İsviçre’nin en tatlı şehirlerinden biri olduğunu iddia ediyoruz. Masallar diyarından çıkma gibi olan bu şehrin İsviçre’nin başkenti olduğunu biliyor muydunuz?

Almancanın hakim olduğu bu şehrin kökenleri 1900’lü yılların başına dayanıyor. Rivayete göre Dük Berthvold V şehre ilk gördüğü hayvanın ismini koyacağını söylüyor ve karşısına çıkan ilk hayvan bir ayı oluyor. Bundan dolayı şehrin isminin Almancada ayı anlamına gelen “bar” kelimesinden türetilerek Bern konulduğu söylenir ve şehri sembolize eden bayraklarda da ayı simgesine rastlamanız mümkündür.

Günübirlik bir seyahat ile gezebileceğiniz Bern şehrinin ortasından geçen Aare Göl manzarasına hayranlıkla bakacağınıza eminiz. Eğer İsviçre’ye yazın seyahat ediyorsanız yanınızda mutlaka bikini ve havlu bulundurmanızı tavsiye ederiz, zira şehrin ortasında geçen gölde yüzenlerin sayısı bir hayli fazla.

Bern’de Gezilecek Yerler

İsviçre'de Gezilecek Yerler- Aare gölü ile Bern
İsviçre’de Gezilecek Yerler- Aare gölü ile Bern
 • Eski Şehir Bölgesi: Her Avrupa şehrinde olduğu gibi Bern’de de eski şehir bölgesi, yani asıl adıyla Altstadt, şehrin popüler bölgelerinden bir tanesidir. Tatlı evleriyle yolunuzun mutlaka düşeceği eski şehir bölgesinde Bern Katedralini gezebilir, 5 frank karşılığında Katedralin en üstüne çıkıp şehre tepeden bakabilir, Parlemento Binası’nın önünden şehir manzarasını izleyebilir, yine Eski Şehir Bölgesinde yer alan Saat Kulesi’nin önünden geçebilir ve her saat başı saat kulesinin önündeki kalabalıklığa ortak olup çanların çalmasına şahit olabilirsiniz.
Bern-Einstein Evi
Bern-Einstein Evi – İsviçre’de Gezilecek Yerler 
 • Einstein Evi: Einstein’ın hayatının bir döneminde İsviçre’de yaşadığını biliyor muydunuz? Albert Einstein 16 yaşındayken İsviçre’ye gelmiş ve Bern’de yaşadığı seneler boyunca 32 adet bilim çalışması yayınlamış. Bu bilim çalışmalarından biriyle henüz 26 yaşındayken Nobel Ödülüne layık görülmüş ve haliyle Bern’de Einstein adına bir müze yapılmış. Einstein’ın yaşamı boyunca yaptıkları hakkında bilgi almak isterseniz Eski Şehir Bölgesinde yer alan evini gezmenizi tavsiye ederiz.
 • Aare Gölü: Eski şehir bölgesini çevreleyen Aare Gölü, İsviçre’nin ünlü göllerinden sadece bir tanesidir. Göl kenarında yürüyüş yapabilir ve eğer şehri yaz aylarında ziyaret ediyorsanız gölün herhangi bir noktasından kendinizi serin İsviçre sularına atabilirsiniz. Gölde akıntı hakim olduğu için kolaylıkla kendinizi şehrin bir diğer noktasında bulabilirsiniz. Yaz aylarında, özellikle hafta sonlarında, göle kendini atan insan sayısı bir hayli fazla, o yüzden çok fazla düşünmeden kendinizi sulara bırakabilirsiniz ☺
 • Marktgasse: Bern’in 7/24 cıvıl cıvıl olduğu, her türlü alışverişinizi yapıp, yiyeceğinizi alabileceğiniz sokaktır. Sokağın bir ucu Bern Tren İstasyonuna, diğer bir ucu ise Saat Kulesi’ne bağlanır.

Bern’e Tepelerden Bakabileceğiniz Yerler

Tepelerden Bern Manzarası
Tepelerden Bern Manzarası

Bern’e tepelerden bakmadan ayrılmak bizce şehri görmemek demek olur, işte Bern’e geldiğinizde şehri tepelerden görmek için gezmeniz gereken yerlerden birkaçı;

 • Rosengarten Bern: Eski Şehir bölgesinden çıkıp “Nydeggbrücke” köprüsünü geçtikten sonra yaklaşık bir 15 dakikalık yürüyüşle ulaşabileceğiniz bu park şehri tepeden görmek için en ideal parklardan bir tanesidir. Dilerseniz atıştırmalıklarınızla, dilerseniz içeceklerinizle manzaraya bakarak keyif çatabilir, bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Parka girişin ücretsiz olduğunu söylememize gerek yok herhalde ☺
 • Münsternplattform Parkı: Şehre tepeden göz atabileceğiniz bir diğer park ise Münsterplattform parkıdır. Parlamento Binasından birkaç dakika uzaklıkta olan bu parkta isterseniz çimlere yayılabilir, isterseniz parkın içerisinde yer alan kafede kendinize bir içki ısmarlayabilir ve manzaranın tadını çıkartabilirsiniz.
 • Bundeshaus: Bundeshaus yani Türkçe adıyla Parlemento Binası şehre tepeden bakabileceğiniz bir başka adrestir. Parlemento Binasının ön bahçesindeki banklara oturarak Aare gölünün sefasını çıkartabilirsiniz.
 • Kleine Schanze Parkı: Bern’de oturmaktan keyif aldığımız başka bir park ise Kleine Schanze parkıdır. Parkın içerisinde yer alan restoranın da ayrı bir keyifli olduğunu söylemeden geçmeyelim, yolunuzu buraya mutlaka çevirmenizi tavsiye ederiz.

3. Lozan

İsviçre'de Gezilecek Yerler: Lozan ve Ouchy
İsviçre’de Gezilecek Yerler: Lozan ve Ouchy

İsviçre’de gezilecek yerler arasında adına en çok aşina olduğumuz şehir. Cenevre Gölü kıyısında yer alan ve Cenevre’ye tren ile yaklaşık 50 dakika uzaklıkta olan Lozan şehri İsviçre seyahatinizde gezebileceğiniz yerlerden bir diğeridir. Şehirde Fransızca hakimdir, Lozan’ı rahatlıkla günübirlik bir seyahat ile keşfedebilirsiniz.

Şehrin göl kenarında kalan bölgesine “Ouchy” ismi verilir. Ouchy bölgesinden Lozan’a yaklaşık 30 dakikalık bir yürüyüş veya metro ile ulaşabilirsiniz.

Gelin Lozan ve Ouchy’de gezip görebileceğiniz yerlere bakalım;

Lozan Olimpik Müze
Lozan Olimpik Müze
 • Lozan Olimpik Müze: Lozan’a gittiğinizde gezmeniz gereken müzeler arasında ilk sıradadır. Olimpiyatların başlangıcından günümüze kadar evrilişinin anlatıldığı, uluslararası boyutunun, günümüze kadar yarışı kazanan atlet hikayelerinin gösterildiği bu müzeyi gezmenizi tavsiye ederiz. İnteraktif etkinlik ve oyunları ile birlikte müzeye yaklaşık 2-3 saat ayırmanızı tavsiye ederiz. Müzeye giriş ücreti 15 franktır.
 • Beu Rivage Palace: Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını kazanmasının en önemli simgelerinden biri olan Lozan Barış Antlaşması’nın imzalandığı saraydır. Lozan Olimpiyat Müzesi’nin yanı başında, 5 dakika yürüme mesafesinde yer alır.
Cenevre Gölü
Cenevre Gölü – İsviçre’de Gezilecek Yerler
 • Cenevre Gölü ve Ouchy Liman Bölgesi: İsviçrelilere göre “Cenevre Gölü” Fransızlara göre ise “Leman Gölü” olarak bilinen göl İsviçre ve Fransa’nın arasında sınır görevi görmektedir. Neredeyse her İsviçre şehrinde olduğu gibi bu şehirde de yazın göle girenler bir hayli fazladır.
 • Lozan Katedrali: Şehre tepeden bakmak için en iyi adreslerden biridir. Katedralin bahçesinde oturup Lozan’ı izleyebilir veya aynı Bern’de olduğu gibi Katedralin tepesine çıkıp Lozan’a iyice tepeden bakabilirsiniz. İsviçre’nin en büyük katedrali olarak bilinen ve gotik mimari ile inşa edilmiş bu rotayı da Lozan’ı gezerken atlamamanızı tavsiye ederiz.
 • Eski Şehir Merkezi: Ouchy Liman Bölgesinden toplu taşıma veya yürüyüşle gelebileceğiniz şehir merkezi alışverişin ve yeme-içmenin adresidir. Katedrale çıkmak için yolunuzun düşeceği eski şehir merkezinde tatlı binalar arasında kaybolabilirsiniz.

4. Basel

İsviçre’de gezilecek yerler arasında kuzeyinde yer alan ve Almanya ile Fransa’ya sınır olan Basel şehrinde daha çok Fransız esintileri hakimdir. Sanki bir çizgi film izliyormuş havası uyandıran tatlı mı tatlı evleriyle bu şehre bayılacağınıza eminiz. Arabadan çok bisiklet kullanıldığını ve sokakta yürürken sıkça etrafınıza bakmanız gerektiğini de söylemeden geçmeyelim.

İsviçre'de Gezilecek Yerler Rehberi: Basel
İsviçre’de Gezilecek Yerler Rehberi: Basel

Gelin Basel’de ne yapılır ve nereler gezilir bakalım;

 • Altstadt: 14. yüzyıldan kalma evleriyle insanı kendine hayran bırakan eski şehir bölgedir. Basel evlerini keşfetmek için ara sokaklarda bolca kaybolmanızı tavsiye ederiz.
 • Basel Rathaus (Belediye Sarayı): Basel’in en çarpıcı binalarından birisidir! 1500-1514 yılları arasında neo-gotik ve neo-rönesans stiliyle inşa edilmiş bu belediye sarayının içine girmenizi ve duvarlarında yer alan görseller arasında kendinizi kaybetmenizi tavsiye ederiz.
 • Basel Münster: Belediye Sarayı kadar olamasa da şehrin bir diğer sembolü olan Münster yani Basel Katedrali Kunstmuseum’a oldukça yakındır.
 • Barfüsserplatz: Basel’in en popüler meydanlarından birisidir. Yanyana sıralanmış tatlı evlerin yer aldığı bu meydanda dönem dönem açık hava sinema gösterimlerine ve pazarlara rastlamanız mümkündür.
 • Kunstmuseum: Sanat sepet işlerini seviyor ve saatlerce müze gezmek benim işim diyorsanız doğru adrestesiniz! İsviçre’nin önemli güzel sanatlar müzesi arasında yer alan Kunstmuseum’da Rönesans’tan günümüze kadar birçok farklı sanatçının eserleri ile karşılaşabilirsiniz.

Müzeye giriş ücretinin 16 frank olduğunu fakat her ayın ilk Pazar günü ile hafta içi her gün 17:00’dan sonra müzeye girişin ücretsiz olduğunu unutmayın. Müzenin resmi sayfasına ulaşmak için bu linke tıklayabilirsiniz.

 • Werkraum Warteck: Aynı Bomontiada gibi eskiden bir bira fabrikası olarak kullanılan ama zamanla içi çalışma alanına ve restorana çevrilen Werkraum, Basel’in en çok fotoğraflanan binalarından biridir. Merdivenleriyle ilgi çektiği kadar binanın içine de girmeyi unutmayın!
 • Klein Basel: Werkraum Binasının da yer aldığı, Ren Nehrinin karşı kıyısında yer alan bölge daha çok yeme-içme yerlerinin ve barların ağırlıklı olduğu bölgedir. Bu bölgede değişik tasarımlı ve grafitili evlere rastlamanız mümkündür.

5. Cenevre

Cenevre'de göl manzarası
Cenevre’de göl manzarası

İsviçre’nin en çok turist alan şehirlerinden biri Cenevre’dir. Cenevre’de gezip görülecek yerler çok olmakla birlikte şehir küçük olduğu için yaklaşık 1 gün içerisinde şehri gezmek mümkündür.

Cenevre’ye seyahat ettiğinizde St. Pierre Katedralini gezebilir, varlığına çokta bir anlam veremediğimiz Jet d’eau Fıskiyesini görebilir, Rue de Rhone caddesi üzerinde alışveriş yapabilir, 5.5 ton ağırlığıyla savaş sırasında atılan mayınlarla ayağını kaybeden askerlerin anısına yapılan Kırık Sandalye Anıtını görebilir, Cenevre Gölü kenarında yer alan “İngiliz Bahçesi” parkında çimlere yayılabilir ve yine hemen İngiliz Bahçesi’nin girişinde yer alan çiçek saatini görebilirsiniz.

Gezdiğimiz tüm İsviçre şehirleri arasında ilk beş listemizde yer almasa bile eğer uçağınız Cenevre kalkışı veya varışlı ise havaalanın veya tren garına bavulunuzu emanet kasalarına bırakıp şehri yarım günlüğüne bile olsa gezebilirsiniz.

B. Heidi/Yeşile Doyalım Rotası

İsviçre’de gezilecek yerler listesinin olmazsa olmaz şehirlerini bitirdiysek gelin kendinizi Heidi’nin diyarında gibi hissedeceğiniz yeşil kasabalara göz atalım.

6. Lauterbrunnen

İsviçre'nin yeşil kasabalarından biri olan Lautebrunnen
İsviçre’de Gezilecek Yerler – Lautebrunnen

Lauterbrunnen kasabasında kendinizi gerçekten İsviçre’de hissedeceğinize eminiz. Yeşilin her tonunu görebileceğiniz, dilerseniz dağlardan paraşütle atlayabileceğiniz ve hiking rotalarını izleyip yürüyüş yapabileceğiniz bu kasabaya mutlaka yolunuzu çevirmenizi tavsiye ederiz.

Ulaşım ağı oldukça geniş olan İsviçre’de Lauterbrunnen kasabasına kolaylıkla Interlaken kasabası üzerinden 20 dakikalık bir tren yolculuğu ile ulaşabilirsiniz.

Lauterbrunnen’de kasabanın ve yeşilin içinde kaybolmanın haricinde Staubbachfall Şelalesine ücretsiz bir şekilde tırmanabilir, hiking rotalarını izleyerek yürüyüş yapabilir, dağlardan paraşütle atlayabilir, kamping alanlarında konaklayabilir ve bol bol manzara fotoğrafı çekebilirsiniz. Bu kasabaya yaklaşık yarım gün ayırmak yeterli olacağı gibi yapmak istediğiniz aktivitelere bağlı olarak bir tam gününüzü ayırabilirsiniz.

Staubbachfall Şelalesine tırmanışın kaygan zeminden ötürü kışın yasak olduğunu da ayrıca belirtelim. Lauterbrunnen kasabasına giderseniz mataranıza buz gibi Alp sularını doldurmayı unutmayın.

7. Grindelwald

İsviçre-Grindelwald
İsviçre-Grindelwald

İsviçre’de Gezilecek Yerler Rehberi’ne Alp dağlarının eşiğindeki bir diğer kasaba olan Grindelwald’ı eklemeden olmaz. Grindelwald’ın Lauterbrunnen’den daha popüler ve turistik bir kasaba olduğunu söyleyebiliriz. Turistlerin bu kasabaya seyahat etme sebebinin Pfingstegg ve First dağlarına teleferik aracılığıyla çıkıp hiking yapmak olduğunu göze alacak olursak eğer planlarınız arasında dağlarda hiking yapmak yoksa bu kasabayı es geçmenizi öneririz.

Dağlara çıkmak için teleferik ücretlerinin gidiş-dönüş ortalama 28-50 frank arasında değiştiğini ve eğer dağlara çıkmak gibi bir amacınız yok ise bu kasaba yerine Lauterbrunnen’i tercih etmenin daha iyi olacağını söyleyebiliriz.

Pfingstegg Dağına teleferik ile tırmanarak yapabileceğiniz bir diğer aktiviteyi ise bu linke bırakıyoruz.

Yaşınız kaç olursa olsun keyif ve biraz adrenalin dolu bu kayışı yapmak, teleferik ücretini saymazsak, sadece 6 frank. İsviçre’de ismi “Rodelbahn” olarak bilinen kızakla kayış için önce Pfingstegg dağına gidiş-dönüş 28 frank ödeyerek teleferik ile tırmanmanız gerekiyor. Alp dağlarındaki bu parkur yaklaşık 3 dakika sürüyor ve bizce Grindalwald’a gelmeyi değerli kılıyor.

8. Thun

İsviçre-Thun
İsviçre’de Gezilecek Yerler – Thun

Eğer İsviçre’yi köşe bucak gezmek isterseniz rotanıza Thun şehrini ekleyebilirsiniz. Bern şehrine tren ile yaklaşık 30 dakika uzaklıkta olan Thun’da Aare gölü çevresinde gezebilir, 12. yüzyıldan kalma Thun Şatosuna çıkıp şehre tepeden bakabilir, Şato’nun yanı başında yer alan Thun Kilisesini ziyaret edebilir, Schadau parkında çimlere yayılabilir ve gölü çevreleyen şehir merkezini gezebilirsiniz.

Thun oldukça küçük bir şehir olduğu için yarım günlük bir seyahat ile bile burayı kolaylıkla gezebilirsiniz.

9. Interlaken

Sunduğu aktivitelerden dolayı turistler tarafından sıklıkla tercih edilen bir kasaba olan Interlaken’ı vaktiniz kısıtlı ise pas geçmenizi tavsiye ederiz. Interlaken’da dağlardan paraşütle atlamak, İsviçre markalı pahalı saat alışverişi yapmak ve ünlü Casino’sunda para harcamak dışında pek bir aktivite bulamayacağınızı baştan söyleyebiliriz.

Interlaken-Thun arası mesafenin tren ile yaklaşık 30 dakika sürdüğünü ve tek yön tren biletlerinin ortalama 10-20 frank arasında değiştiğini söyleyebiliriz.

C. İsviçre Göl Rotaları

İsviçre’de gezilecek yerlerin olmazsa olmaz rotalarından biri de yukarıda da biraz bahsettiğimiz gibi İsviçre gölleridir. Masmavi gölleri ve göllerin sunduğu manzaralarla bilinen İsviçre’de rotanızı bu göllere ve göllerin çevresindeki tatlı kasabalara çevirebilirsiniz. İsviçre’de tren ağı oldukça geniş olduğu için her kasabaya giden tren bulmanız da çok kolay olacaktır.

10. Cenevre Gölü ve çevresi

İsviçre'de Cenevre Göl Rotası
İsviçre’de Cenevre Göl Rotası – İsviçre’de Gezilecek Yerler

Cenevre’den başlayarak Montrö şehrine kadar uzanan göl Orta Avrupa’nın en büyük tatlı su gölleri arasında yer alır. Haritadan bakıldığında adeta hilal gibi görünen Cenevre gölü yaklaşık 180 km uzunluğa sahiptir.

Cenevre gölü çevresinde gezmek isterseniz rotaya Cenevre ile başlayıp ardından Lozan’a devam edebilirsiniz. Cenevre Gölü boyunca Lozan’ın kuzeyinde yer alan Pully, Vevey ve Evian kasabalarını da zamanınız bol ise mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.

11. Aare Gölü ve çevresi

Aare Göl Rotası
Aare Göl Rotası – İsviçre’de Gezişecek Yerler

Thun’dan Brienz kasabasına kadar uzanan Aare gölünün Aar buzullarından oluştuğu söylenir. Haritada göz atma fırsatı bulursanız bu gölün ortasında Interlaken kasabasının olduğu ve gölü adeta ikiye böldüğünü görebilirsiniz. Interlaken kasabasının adı bu yüzden “iki göl arasında” anlamına gelmektedir.

Aare Gölü ve sunduğu müthiş manzaraları keşfetmek isterseniz rotaya İsviçre’nin başkenti Bern şehrinden başlayabilir ardından tren ile 30 dakika mesafede olan Thun’a geçebilir ve ikonik manzarasıyla ünlü olan Iselwalt’ı ziyaret edebilirsiniz.

12. Lugano Gölü ve çevresi

İsviçre ile İtalya arasında sınır görevi gören Lugano Gölü İsviçre’de gezilecek yerler arasındaki bir diğer popüler göl rotalarından biridir. Milano’ya 1.5 saat, Como Gölüne ise 30 dakika uzaklıkta yer almasından ötürü İtalyanlar tarafından sıklıkla tercih edilen rotalardan biridir. İtalya’dan İsviçre’ye geçmeyi düşünüyorsanız rotaya Lugano şehri ve gölü ile başlayabilir ve ardından kuzeye doğru yol alabilirsiniz. Lugano şehri ve gölünü günübirlik bir seyahat ile kolaylıkla gezebilirsiniz.


İsviçre akıllara kışın kayak tatilini getirdiyse sizi Avrupa’nın En İyi Kayak Merkezlerini anlattığımız bu yazıya ve Türkiye’nin En İyi Kayak Merkezlerini anlattığımız şu yazıya da alabiliriz.

Heidi’nin memleketi, çikolata ve peynir cenneti İsviçre’de gezilecek yerler listemizin sonuna geldik. Sorularınızı yorum kutucuğuna yazmayı unutmayın!

Yağmur Sarar (@yagmotravels)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir