Tianjin’de Gezilecek Yerler Listesi

Tianjin’de gezilecek yerler listesine geçmeden önce bir hatırlatma yapalım. Geçen yazımızda sizlere Tianjin şehri hakkında detaylı bilgi vermiş; şehre kaç gün ayırmak gerektiğinden, ziyaret etmek için en iyi aylardan, havaalanından şehre ve şehir içi ulaşımından, mutlaka yemeniz gereken yiyecek ve içeceklerden, alışveriş mevzusundan, herkesin en çok merak ettiği bir konu olan “pahalı mı?” sorusundan ve Çin vizesinden bahsetmiştik. Her şeyin en ince detayına kadar yazılı olduğu bu yazıyı henüz okumadıysanız Tianjin Gezi Rehberi‘mize alalım sizleri. 

O zaman hazırsak, linkteki yazıyı da okuduysak, en rahat koltuklarımıza yerleştiysek Tianjin’de Gezilecek Yerler Listesi’ni başlatıyorum!

1. Tianjin Eye

Tianjin Eye - Tianjin'de Gezilecek Yerler
Tianjin Eye – Tianjin’de Gezilecek Yerler

Şehre bambaşka bir hava katan bu tatlı dönme dolap turistlerin ve lokallerin gözdesi diyebilirim! Hai Nehri üzerindeki bir köprüye inşa edilmiş olan bu dönme dolaba uzaktan baktığınızda adeta hareket bile etmiyormuş hissi yaratıyor. Çünkü 1 turunu 30 dakikada tamamlıyor! Dönme dolaba bindiğiniz andan itibaren 30 dakika boyunca şehre ve Hai Nehri manzarasına tepeden bakma şansı yakalıyorsunuz!

Dönme dolaba binmek için en güzel zaman bence gün batımı! Şehri hem aydınlık hem de zaman ilerledikçe karanlık görmek müthiş! Dönme dolabı gördünüz, önünde bir sürü fotoğraf çektiniz ve şimdi sıra binmeye geldi! Eğer tam gün batımında binmek istiyorsanız biraz önceden gitmekte fayda var çünkü özellikle yaz aylarında binmek için kuyruk bir hayli uzun olabiliyor! Siz deyin 30 ben deyim 45 dakika kadar! Ve bence en enteresanı kuyruktaki tek turist grubun sadece ben ve benim arkadaşlarım oluşumdu! Yani Tianjin Eye sadece Tianjin’e ilk kez gelenlerin değil, orada yaşayan lokallerin ve özellikle gençlerin de popüler ve uğrak noktası!

Neredeyse 50 adet kabine sahip Tianjin Eye’ın her bir kabin kapasitesi 8 kişi ve saatte 800 kişiyi barındırabiliyor! Hai Nehri üzerinden geçen turistik gemiler ise dönme dolabın altından geçerek Tianjin Eye’a bambaşka bir açıdan bakabiliyor!

Ücreti: 70 RMB. Tianjin’de gezilecek yerlerin başında gelen bu yer şehre tepeden bakabileceğiniz tek nokta olduğu için bence ücretine değiyor! Güneş tepedeyken değil de tam gün batımında giderseniz sizin de manzaraya aşık olacağınıza eminim!

2. Porselen Evi

Tianjin'de Gezilecek Yerler - Porselen Evi
Tianjin’de Gezilecek Yerler – Porselen Evi

Tianjin’de Gezilecek Yerler Listesindeki ikinci durak Porselen Evi! Dışarıdan bakanları kendine hayran eden Porselen Evi adından da anlayacağınız üzere porselenden yapılma! Hatta evi inşa etmek için 700 milyondan fazla porselen parçası, 4000 antik Çin vazosu ve 40 ton kristal kullanılmış!

Evin içerisinde tavanlar ve tırabzanlar da porselenlerle kaplı fakat dış cephesinin daha gösterişli olduğu kesin! Evin içerisi antik mobilyalar ve dolaplar ile dolu ama turistlerin anlayabilmesi için herhangi bir İngilizce açıklama mevcut değil. Sadece Çince açıklama yazılarının olduğu evin içi bana o kadar cazip gelmedi çünkü insan “ben neye bakıyorum yahu ahşap bir dolap bu işte” diye düşünüyor haliyle. Meğerse önemli Çin devlet adamlarının mobilyalarıymış ama bu evde turistleri en çok çeken noktanın evin dışarısındaki porselenler olduğu açık!

Hiçbir ücret ödemeden eve dışarıdan bakmak, ve dışarıdaki porselen duvarda fotoğraf çektirmek mümkün! Ama yok ben içeri girmek istiyorum derseniz giriş ücreti 50 RMB! Eğer öğrenciyseniz ve yanınızda öğrenci kartınız varsa bedava!

3. Hai Nehri – Tianjin’de Gezilecek Yerler

Hai Nehri - Tianjin Gezilecek Yerler Listesi
Hai Nehri – Tianjin Gezilecek Yerler Listesi

Tianjin Gezi Rehberi’nde size Hai Nehrinden ve şehre kattı o tatlı havadan bahsetmiştim! Zaten denize kıyısı olan veya içinden nehir geçen şehirler sizce de daha sempatik olmuyorlar mı?

Hai Nehrinde Neler Yapabilirsiniz?

 • Hai Nehri boyunca yürüyüş yapabilir ve manzaranın tadını çıkartabilirsiniz.
 • Hai Nehri boyunca turlayan turistik gemilere binebilir ve şehre nehirden bakabilirsiniz. Bu gemilere binecekseniz yine akşamüstü saatlerini tercih etmenizi öneririm! Çünkü güneş batıp gökdelenlerin ışıkları yanmaya başladıkça şehir güzelleşiyor.
 • Nehir kenarındaki parklara oturup arkadaşlarınızla piknik yapabilirsiniz.
 • Tianjin Eye’a binebilirsiniz!

Nehir boyunca yürüdükçe karşınıza farklı tasarımları olan köprüler çıkacak. Yürürken bu köprüleri ve detaylarını incelemekte bir hayli keyifli oluyor.

4. Huangyaguan Changcheng Çin Seddi

Çin Seddi - Tianjin Gezilecek Yerler
Çin Seddi – Tianjin Gezilecek Yerler

Çin’de ve Tianjin’de gezilecek yerlerin başında tabii ki Çin Seddi geliyor! Çin Seddi deyince herkesin aklına sadece bir tane ve kilometreler boyunca uzanan bir Çin Seddi geliyor ama aslında durum böyle değil. Milattan önce 220 yılında başlayıp milattan sonra 1600’lü yıllara kadar birçok farklı hanedanlıklar tarafından Seddin farklı bir bölümü yapılmış! Dolayısıyla hangisini görmek istediğiniz tamamen size kalmış çünkü birçok seçenek mevcut!

Ben Tianjin’e üniversitemin kısa dönem kampıyla gittiğimden dolayı gideceğimiz bazı yerler çoktan planlanmıştı, dolayısıyla benim seçme şansım olmadı ama iyi ki de olmamış!  Neden mi?

Huangyaguan Seddi’ne Gitmek İçin Nedenler?

 • Burası çok bilinmediği için turist yığını yok! İnstagram’a daha önce hiç Çin Seddi yazdıysanız en popüler noktalardaki kalabalığı görmüşsünüzdür. Burası ise bomboş!
 • Evet, evet yanlış okumadınız bomboş! Bunu tekrarlıyorum çünkü turistik ve özellikle de manzarası bu denli harika bir yerde fotoğraflarda arkadan bir sürü insan çıkması ne kadar can sıkıcıdır bilirim!
 • Tianjin’e uzaklığı 126 km.

Huangyaguan Seddi’nin iki tane girişi var! İki farklı giriş iki farklı rota demek! Kısa olanı tercih ederseniz iniş ve çıkış toplam 2 saat sürüyor! Hiç kolay olmadığını söylemek isterim, bazı yerlerde merdivenler o kadar dik ve yüksek oluyor ki diz boyunuza gelebiliyor!

En tepeye vardığımda bacaklarım ve ellerim titriyordu merdiven çıkmaktan! Yaklaşık 45 dakika ile 1 saat arası sadece yukarı çıkıyorsunuz çünkü! Saçlarımdan akan suyu da ne siz sorun ne ben size söyleyeyim! (Hava sıcaklığının da 40 derece olduğunu hatırlatmak isterim.) Nefes nefese kaldığım ve üzerimden ölüm terleri akan videom da sadece benim bilgisayarımda kalsın en iyisi! Ama tüm o manzara ve fotoğraflar için değiyor, orası ayrı!

Her sene Mayıs ayında burada maraton gerçekleşiyor bu arada! Katılması değil ama izlemesi çok eğlenceli olur bence!

Çin Seddi’ni gezdikten ve sağ salim aşağı inmeyi başardıktan sonra Seddin çıkışında kurulan seyyar satıcılardan turistik eşyalar, magnetler, porselen chopstickler ve daha nicelerini satın alabilirsiniz! Söylemekten dilimde tüy bittiği detay; pazarlık yapmayı ihmal etmeyin arkadaşlar. Resmen her şeyi yarı fiyatına indirmiş biri konuşuyor, aklınızda bulunsun!

Nasıl Gidilir?

Tren ile Tianjin Tren İstasyonu’ndan veya Tianjin Kuzey Tren İstasyonu’ndan Jixian County Tren İstasyonu’na gidebilir oradan da Sedde giden minibüslere binebilirsiniz! Tren ücretleri yaklaşık 20 RMB.

5. İtalyan Sokağı – Tianjin’de Gezilecek Yerler

İtalyan Sokağı - Tianjin'de Gezilecek Yerler
İtalyan Sokağı – Tianjin’de Gezilecek Yerler

Bana soracak olursanız Çin’e kadar gelmişken İtalya havası taşıyan Avrupai bir sokağa gitmek saçma ama eğer Çin yemeklerinden bunaldıysanız ve canınız farklı bir şeyler yemek istiyorsa neden olmasın? Restoranların ve barların bulunduğu bu sokakta arkadaşlarınızla vakit geçirebilirsiniz! Fiyatların ortalamanın biraz üstü olduğunu unutmayın!

6. Antik Kültür Caddesi

Tianjin’de hediyelik alışveriş yapmak için en iyi yer kesinlikle Antik Kültür Caddesi! Tianjin’de Gezilecek Yerler Listesinde “uğramadan dönülmemesi gereken” bir yer olan Antik Kültür Caddesinde hem lokal yiyecekler hem de hediyelik birçok eşya bulmak mümkün! İnsan böylesine dolu bir caddede saat kavramını unutabiliyor! Çin çaylarından kültürel elbiselere kadar her şeyi bulmak mümkün! Pazarlık, pazarlık, pazarlık diyor ve bir sonraki noktaya geçiyorum.

7. Wudadao yani 5 Büyük Cadde

Çince de wu beş, dao büyük ve dao ise cadde anlamına gelir yani kelimenin tam anlamıyla Beş Büyük Cadde! Alışveriş merkezlerinin dizili olduğu bu beş caddede butiklerden farklı tasarım kıyafetler satın alabilirsiniz!

8. Tianjin Zoo- Tianjin Gezilecek Yerler

Kim Çin’e kadar gelmişken panda görmek istemez ki? Panda deyince insanın gözlerinden kalpler fırlıyor. Eğer boş zamanınız varsa Tianjin Zoo’yu gezebilir ve pandaları görebilirsiniz! Sabah erken saatlerde gitmeyi unutmayın! Pandalar daha çok sabah saatlerinde gözükürlermiş!

9. Xikai Kilisesi

Xikai Kilisesi - Tianjin Gezilecek Yerler
Xikai Kilisesi – Tianjin Gezilecek Yerler

Diğer adıyla St. Joseph Kilisesi olarak bilinen kilise Tianjin’deki en büyük Katolik kilise. Avrupa’da sağım solum önüm arkam kilise olduğundan belki Çin’de kilise görmek istemeyebilirsiniz ama eğer yolunuzun üstüyse listede yazan bir yere daha tik atmak iyi hissettiriyor, öyle değil mi? Kiliseye giriş ücreti bulunmuyor.

10. Tianjin Binhai Kütüphanesi

Binhai Kütüphanesi - Tianjin
Binhai Kütüphanesi – Tianjin

Tianjin’de Gezilecek Yerler Listesinde en güzellerden birini en sona sakladım! Böyle bir kütüphane görmüş müydünüz daha önce? İnstagram’da Tianjin diye arama yapınca karşıma en çok çıkan görsellerden bir tanesi bu kütüphaneydi ve görsellerde gördüğüm manzaraya adeta aşık olmuştum! Dolayısıyla tabi ki de ne yaptım ne ettim bu kütüphaneye gittim!

Tianjin’den metro ile 40 dakika uzaklıkta olan bu kütüphane aslında Binhai şehrinde yer alıyor. Kütüphaneye ulaşmak için ilk önce metro ile 9. Hatta bulunan Shiminguangchang İstasyonunda iniyor ve ardından taksiye biniyorsunuz.

Kütüphaneye giriş ücretsiz fakat girerken telefon hariç tüm fotoğraf makineleri, yiyecek ve içeceklerinizi kilitli bir dolaba koymanız gerekiyor.

Son olarak; size bir sır vereceğim ama kimselere söylemeyin! Gördüğünüz bu kitaplar gerçek değil! Uzaktan çok gerçekçi görünüyorlar ama aslında orada hiç kitap yok! Burası kütüphanenin lobisi! Kütüphaneyi daha can alıcı bir hale getirmek için böyle bir tasarım kullanmışlar herhalde! Asıl kitapların olduğu bölüme gelmek için lobiyi geçmeniz gerekiyor ama herkesin gözünün lobide olduğu su götürmez bir gerçek! Kitapların gerçek olup olmadığından çok zaten insanın gözünü en tepeye kadar çıkan raflar ve bembeyaz ortam etkiliyor! Öyle değil mi?

Tianjin Gezilecek Yerler - Kütüphane
Tianjin Gezilecek Yerler – Kütüphane

Aklınızda Bulundurmanız Gereken Detaylar:

 • Yanınızda daima pasaport taşımayı unutmayın. Herhangi bir müzeye girerken pasaport sorabiliyorlar, aklınızda bulunsun. (Banka da döviz çevirecekseniz yanınıza pasaportunuzu almayı unutmayın! Pasaportsuz döviz çevrilmiyor!)
 • Şimdi anlatacaklarım yeşil pasaportlular için! Eğer yeşil pasaportluysanız ve Çin’e tek veya sadece yeşil pasaport sahibi arkadaşlarınızla seyahat ediyorsanız bence bu fikrinizi bir daha gözden geçirin! Yanınıza mutlaka normal pasaportlu birini alın! Nedenine gelelim… Eğer olurda paranızı Çin’de çevirme gafletinde bulunursanız banka da sizden pasaportunuzu isteyecekler. Yeşil pasaport sahipleri için 30 güne kadar vize gerekmediği için onların söylemlerine göre “vizeniz olmadığından dolayı sistemlerinde herhangi bir kaydınız bulunmuyor” ve dolayısıyla isminiz sistemde görünmüyor. Bu yüzden yeşil pasaport üzerinden para çevrilemiyor. Çin Halk Cumhuriyeti’ne vize ile girmiş bir arkadaşınız/eşiniz/dostunuz olursa paranızı ona verebilir ve onun pasaportu üzerinden paranızı çevirebilirsiniz. Aksi takdirde durum bir hayli zorlaşabilir.
 • Kazıklanacağınızı hissettiğiniz taksiye binmeyin.
 • Pazarlık yapın! (Bunu şu ana kadar ezberlemiş olmamız lazım.)
 • Yediğiniz yemeklere dikkat edin! Bazen hiç ummadığınız yiyecekler sisteminizi alt üst edebiliyor! Şekil A: Ben Yaşadığım şeyi ne siz sorun ne ben söyleyeyim! Yiyecek konusunda hassas olmakta yarar var!
 • Tianjin’de Gezilecek Yerler Listesindeki kültürel bilgi seansına hoş geldiniz! Yeni bir şehre gidince benim en çok ilgimi çeken detay insanları hakkında ilginç bilgiler oluyor! Çinlilerin göz ve surat yapısı hepimizin bildiği üzere bizlerden çok farklı! Dolayısıyla özellikle genç kızlar bu duruma (yani bizim göz yapımıza) çok özenip göz büyütücü lensler ve abartı takma kirpikler takabiliyor, hatta ve hatta göz kapağı ameliyatları olabiliyorlar!
 • Dolayısıyla özellikle Tianjin’de yerli halk, eğer daha önce hiç yabancı görmediyse, tabiri caizse gözünü kırpmadan sizi süzdüğü, gözlerinize baktığı hatta bazen “ne kadar güzelsiniz” dedikleri bile olabiliyor. Bazen fotoğraf çektirmek isteyenlerle karşılaşabiliyor ya da küçük çocuklar anne ve babalarının paçalarından tutup “bak bak!” diye sizi parmakla işaret ettiği olabiliyor! Kimi yerde kendinizi prenses ya da prens gibi hissettiğiniz kimi yerde de “hmm artık bakmasan mı?” diye düşündüğünüz oluyor.

Gerçekten, özellikle de Çin seyahati, bambaşka bir kültür tanımamı sağladı benim. Hani hep deriz ya seyahat edince o yerin kültürünü de öğreniriz diye… Bu dediğim Avrupa seyahatlerinde, o yerde çok uzun süre kalıp kültüre entegre olmadıktan sonra, pek de mümkün olmuyor. Çin’de ise daha ülkeye adım attığınız andan itibaren farklılığın farkına varıyorsunuz!(Detaylıca yazdığım Çin Gezi Rehberi’ni buradan okuyabilirsiniz.)

Umarım Tianjin’de Gezilecek Yerler Listesi ve en sonda verdiğim mini kültürel bilgi hoşunuza gitmiştir! Yolunuzun bambaşka kültürlere düşmesi dileğiyle…

Yağmur Sarar (@yagmotravels)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir