Tianjin Gezi Rehberi

Yeni bir Asya rotasından herkese merhaba! Bugün sizlere, Tianjin hakkında özet bilgiler içeren ve gitmeden önce okumanızda ve aklınızda bulundurmanızda faydalı olacak kısa ve pratik bilgiler içeren Tianjin Gezi Rehberi hazırladık. Yazı ansiklopedi tarzında olabilir ama keyifle okuyacağınıza eminim! Çaylar, kahveler ve kekler hazırsa başlayalım!

Tianjin gönlümde taht kurdu diyebilirim! Eğer siz de benim gibi turist yığını şehirleri sevmiyor, lokallerle bir arada olmaktan ve iletişim kurmaktan hoşlanıyorsanız Tianjin tam size göre! İnsanları sıcakkanlı ve yardımsever, şehir deseniz hem metropol hem de bir o kadar geleneksel! Çin kültürünü hakkıyla deneyimleyebileceğiniz yerlerden bir tanesi Tianjin! Çin rotalarında bu şehir pek karşınıza çıkmaz ama zaten turist ile gezgini ayıran da bilinmeyen yerlere gitme isteği değil midir sizce de?

Tianjin Hakkında Genel Bilgiler

 

Tianjin Nerededir - Gezi Rehberi
Tianjin Nerededir – Gezi Rehberi
 • Tianjin ya da Türkçe telaffuzu ile Tiençin, Pekin’in güneydoğusunda bulunan ve Kuzey Çin’in en büyük sanayi ve liman şehirlerinden biridir.
 • Çin’in en büyük şehirlerinden biri olan Tianjin’in nüfusu yaklaşık 15 milyondur. İstanbul kadar nüfusu var diyebiliriz yani.
 • Şehrin ortasından geçen Hai Nehri’nin 5 kolu Tianjin şehrinde birleşir ve buradan da Bohai Denize dökülür.
 • Hai Nehri, Tianjin’in “ana nehri” kabul edilir çünkü bu nehir şehrin ekonomisinin gelişmesinde büyük roller oynamıştır. Günümüzde, özellikle de yaz aylarında, bu nehirde yüzen insanlar oldukça fazladır.
Tianjin gezisi ve tianjin gezi rehberi
Tianjin Gezisi

Tianjin’de Hangi Dil Konuşulur?

Çin Gezi Rehberi‘nde Çince’nin, farklı lehçelerinin konuşulduğu bölgeleri belirtmiştik. Konuşulan dile Çince demek aslında yanlış bir kavram olur çünkü Çin dili çok dilli ve çok lehçeli bir dildir. Tianjin şehrinde Mandarin lehçesi yani Mandarince konuşulmaktadır.

Çin Halk Cumhuriyeti’nde yer alan herhangi bir şehre giderken en basit kelimelerle Çince bilmek, ya da gitmeden önce telefonunuza internetsiz de çalışabilen Türkçe-Çince sözlük indirmek sizin yararınıza olacaktır çünkü İngilizce bilenlerin sayısı bile maalesef bir hayli az.

Gitmeden önce en azından “ne kadar, nerede” gibi 5N1K sorularını bir kenara not alırsanız belki size kolaylık sağlayabilir. Benim deneyimime göre Çinliler yardımsever insanlar dolayısıyla beden dili ile bile anlaşacağınıza eminim! Gözünüz korkmasın teknoloji her şeyi çözer!

Tianjin’de Para Birimi Nedir?

Çin Para Birimi

Çin Halk Cumhuriyeti’nin para birimi Çin Yuanı yani CNY’dir. Şuan ki verilere göre 1 TRY = 1.13 CNY (Eylül 2018). 1 Dolar = 6.88 CNY (Eylül2018) En azından Çin’de paramızı 6 ya da 7 ile çarpmayacak olmak suratta bir tebessüm yarattı, öyle değil mi?

 • Bu arada para konusu geçmişken çevirebiliyorsanız paranızı Türkiye’de çevirmenizi öneririm! Avrupa’da neredeyse her sokakta karşınıza bir “Money Exhange” tabelası yani para çevirebileceğiniz yerler çıksa da Tianjin’de paranızı sadece bankalarda çevirebiliyorsunuz! Bankalarda da İngilizce konuşabilen çalışan bulmak zor olduğu için iletişimde problemler olabiliyor. Tavsiyem ya yanınıza İngilizce konuşabilen bir Çinli almanız ya da paranızı Türkiye’de çevirmeniz!
 • Para konusunda ise ikinci önemli husus, Tianjin’de kredi kartı mevzusu! Siz siz olun Google’a ve Çin Gezi Rehberlerine güvenip yanınıza az nakit, bol kredi kartı almayın aman diyorum uyarıyorum! İnternetteki bilgiler çoğu (!) yerde kredi kartının geçerli olduğunu söylese de bu büyük bir yalan. Pekin’de bile kredi kartı kabul etmeyen o kadar çok yer vardı ki ancak uluslararası mağazalarda kullanabiliyorsunuz kartınızı. Tianjin’de ise bu rakam “0” diyebilirim. Fazla nakit taşımak elbette hiç birimizin hoşuna giden bir olay değil ama bize sadece şartlara uymak kalıyor.

Çin’e Vize Gerekiyor Mu? – Tianjin Gezi Rehberi

 • Eğer yeşil pasaportluysanız hayır Sizden ballısı yok! 30 güne kadar vizesiz gezebilirsiniz.

(Yeşil Pasaport Nasıl Alınır? Kimler Yeşil Pasaport Alabilir yazımızı okumayı unutmayın!)

 • Eğer yeşil pasaportlu değilseniz maalesef evet. Çin’e gitmek için farklı vize tipleri bulunuyor. Vize ücreti tek giriş için 58$, çift giriş için ise 87$.

Eğer vize almadan bi’ yerlere gitmek istiyorsanız sizi aşağıdaki yazımıza alalım:

Vizesiz Gidebileceğiniz Ülkeler

Tianjin Şehrine Ne Zaman Gidilir? Tianjin’de Hava Durumu

Tianjin Hava Durumu - Gezi Rehberi
Tianjin Hava Durumu – Gezi Rehberi

Tianjin yazları sıcak, kışları soğuk geçen bir şehirdir.  Muson iklimi diyebiliriz. Dolayısıyla ilkbahar ya da sonbahar aylarında gitmekte fayda var bence. Nisan-Mayıs ya da Eylül-Ekim aylarını tercih ederseniz çok rahat edersiniz! Zira yaz ayları hava sıcakları 40 derecelere çıkarken kış ayları ise hava sıcaklıkları -10 dereceyi bulabiliyor.

Pekin, Şangay ve Xian kadar turistik olmayan bir şehir olan Tianjin’e ne zaman gidilir sorusu aslında genel olarak hava durumuna bağlı. Yaz aylarında gitseniz bile çok turist alan bir şehir değil, turist olduğunda da genellikle başka Asya ülkelerinden oluyorlar. Fakat eğer Tianjin seyahatinizden önce veya sonra Pekin, Şangay ve Xian’a gitmek isterseniz turistlerin genelde en çok tercih ettiği yaz mevsimini es geçmenizi öneririm. 🙂

Hava sıcaklıklarının ve turistik dönemin yanı sıra Çin Gezi Rehberimizde belirttiğimiz Çin’de gerçekleşen festivallerin çoğu da Nisan ve Mayıs aylarında gerçekleşiyor. Dolayısıyla Çin seyahatini bahar aylarına denk getirmek  bir taşla iki değil dört, beş kuş vurmak için oldukça faydalı!

Tianjin Gezisine Kaç Gün Ayırmak Gerekir?

Bu soru, Tianjin gezi rehberinden çok Çin Halk Cumhuriyeti içerisinde ne kadar gezmek istediğinize bağlı. Eğer seyahatinize Pekin ile başlayıp sonra güneye ilerleyecekseniz Tianjin şehrinde durup bir 3-4 gün sessizliğin ve sakinliğin tadını çıkartabilirsiniz.

Tianjin’in nüfusu göze çok görünse de (hatırlarsanız 15 milyon civarı) Pekin ile kıyaslandığında trafiğin t’si insanın i’si yokmuş gibi geliyor. Pekin bana çok kaotik, çok turistik ve yaz ayında gittiğim için aşırı sıcak gelmişti dolayısıyla Tianjin’i daha çok seveceğinize adım gibi eminim!

Tianjin daha az turistik bir şehir olduğu için halkla daha iç içe olmak, kültürü daha iyi tanımak için birebir! Gezilecek yerlerin nefes kesiciliği de cabası benden söylemesi!

Tianjin Gezi Rehberi
Tianjin Gezi Rehberi

Tianjin’e Nasıl Gidilir?- Tianjin Gezi Rehberi

İstanbul’dan Tianjin’e direkt uçuş bulunmuyor ama Türk Hava Yollarının Pekin ve Şangay’a direkt uçuş seferleri mevcut. Bir bakmışsınız 9 saatte Pekin’desiniz!

 • Seçenek 1: İlk önce Pekin’e gidip, Pekin’i gezip sonra hızlı tren ya da otobüs ile Tianjin Şehrine geçebilirsiniz. Pekin ile Tianjin arası hızlı tren ile 1 saat, araba veya otobüs ile 3-4 saat.
 • Seçenek 2: Yok ben Pekin’i gördüm/ görmek istemiyorum/ bıktım Pekin de Pekin diyorsanız Pekin Havaalanına indikten sonra tren garına gidip hızlı tren ile Tianjin’e gidebilirsiniz.

Tren demişken treni tercih edecekseniz, biletinizi önceden internetten satın almakta yarar var! Yavaş tren, hızlı tren, G tipi hızlı tren gibi bir çok çeşit mevcut! Hızını seçtiğiniz gibi ayakta mı gitmek istiyorsunuz yoksa oturarak mı, yoksa yataklı kısımda mı bunu da seçebiliyorsunuz. Tercihinize göre fiyatlar değişiyor ama 1 saat süren hızlı trende fiyatlar 10$ ila 15$ arasında değişiyor.

Pekin- Şangay arası trenlerde ise 5 saat süren hızlı trenin fiyatları 85$’dan, 12 saat süren trenin fiyatı 65$’dan ve 19 saat süren en yavaş trenin fiyatları 25$’dan başlıyor. Bu fiyatların tek yön fiyatı olduğunu hatırlatmakta yarar var. Bilet alımını son dakikaya bırakmayın ve bileti internetten satın almaya bakın! Görüyorsunuz mesafeler uzadıkça bilet fiyatları bir hayli pahalı oluyor Çin’de.

 • Direkt uçak biletleri sezona ve tabi ki kurlara göre oynamalar yaşasa da biletinizi çok erkenden alırsanız gidiş-dönüş 600-800 Dolar civarında almak mümkün.
 • Aktarmalı uçuş seçenekleri de bol tabii! Aktarmalı uçuşlar direkt uçuşların yarı fiyatı oluyor neredeyse! Ama burada aktarma yaptığınız havaalanında yaklaşık bir 10-15 saat beklemeyi göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Paradan tasarruf, zamandan ve enerjiden kayıp gibi artı ve eskileri mevcut. Bütçenize göre tercih sizin!

Tianjin’de Ulaşım

Geldik Tianjin Gezi Rehberi’nde önemli bir konuya. Tianjin’de ulaşımı nasıl hallederiz?

 • Pekin Havaalanından Tianjin’e Ulaşım

Yukarıda bahsettiğim gibi aktarmalı veya direkt geldiğiniz Pekin Havaalanından tren garına gidip şehre hızlı tren ile varmak daha mantıklı bir tercih olacaktır.

 • Tianjin Şehir İçi Ulaşımı

Tianjin aynı İstanbul gibi metropol bir şehir. Bazı bölgeleri aynı İstanbul’daki gibi büyük plazalar ile kaplı, bazı bölgelerde ise evler oldukça eski ve yıkık dökük. Tianjin bir sanayi şehri olduğundan oldukça gelişmiş dolayısıyla otobüs ve metro hattı da çok fazla! Benim şahsi görüşüm metro kullanmanızdan yana olur çünkü otobüslerde bütün adresler, levhalar haliyle Çince. Otobüsteyken varmak istediğiniz noktayı takip etmek zor olabiliyor çünkü bildiğiniz üzere Çince sembollerden oluşturulmuş bir dil. Ah nerde o güzelim Latin alfabesi!

Tianjin Metro Haritası
Tianjin Metro Haritası

Metro ile ulaşım otobüse göre çok daha kolay, hem de bilet satın almak için önünde durduğunuz otomatlarda dili İngilizce’ ye çevirebiliyorsunuz. İşte karşınızda altında Latin harfler olan bir Tianjin metro haritası!

Bu arada Tianjin’de taksilere de gönül rahatlığı ile binebilirsiniz! İstanbul’daki taksi fiyatlarıyla aynı, zaten arkadaş grubunuzla geziyorsanız bazen otobüs ve metrodan çok daha hesaplı hale gelebiliyor taksiler. Sadece sizin turist olduğunu anlayan ve “x fiyatına götürürüm.” diyen taksicilerden kaçının derim çünkü genelde söyledikleri fiyat normalde gideceğiniz fiyattan daha pahalı oluyor.

Çözüm: taksimetreyi açtırmak!

Tianjin Pahalı Bir Şehir Mi? Fiyatlar Nasıl?

Tianjin Gezi Rehberimizde uçak biletini ve konaklama ücretini bir kenara bırakacak olursak yeme, içme ve hediyelik eşya bakımından pahalı bir şehir değil. Sadece dikkat etmeniz gereken iki püf nokta var!

 • Bunlardan ilki ithal olan ürün ve mağazalardan alışveriş yapmamak! Tabi ki de bu noktada bilgisayar, telefon ve fotoğraf makinelerinden bahsetmiyorum, o konuya alışveriş bölümünde değineceğim. Burada söz konusu olan şey diyelim ki sıcaktan kavruldunuz, içecek tercihinizi Starbucks gibi ithal bir zincirden değil de lokal bir kahveciden yana kullanmak! Starbucks fiyatları Türkiye’nin neredeyse 2 katıydı, aklınızda bulunmasında fayda var.
 • İkinci önemli nokta ise pazarlık yapmak! Alışveriş Merkezi gibi yerlerde değil ama seyyar satıcılardan aldığınız ve turistik yerlerde satılan her şey için minimum yarı fiyatını söyleyin. Hayatında pazarlık yapmayı beceremeyen ben “Bu fiyata vermiyor musun? O zaman almıyorum.” deyip arkamı dönüp gidecek kıvama geldim.  Size o ürün ne kadar ucuz gelirse gelsin pazarlık yaparak “Aa bu çok pahalı.” demeyi unutmayın! (Zaten bence Çin’de bilmeniz gereken en önemli kelimelerden biri de “çok pahalı”) Uzun lafın kısası devir ekonomi devri arkadaşlar, nereden ne kadar cebimizde kalsa kardır, öyle değil mi?

Bu püf noktaları anladıysak yiyecek- içecek bakımından fiyatların Türkiye fiyatları gibi olduğunu söyleyebilirim. İçeceklerin küçük boyları genelde 8-10 Yuan, büyük boyları ise 16 Yuan’e kadar çıkabiliyor. Çin restoranlarında ise genellikle 30-40 Yuan’e karnınızı güzelce doyurabiliyorsunuz.

Yani günlük harcamanız, oda-kahvaltı olan bir konaklamada kaldığınızı varsayarsak, konaklama ücreti hariç ortalama 200 Yuan olacaktır. Tabii ki de söylediğim bu fiyattan daha ucuza gününüzü geçirebilmeniz de mümkün! Bu fiyat sizin nerede yemek istediğinize ve ne kadar toplu taşıma kullanıp kullanmadığınıza bağlı olarak değişebilir.

Konaklamada ise tercih sizin bütçenize ve ne kadar rahat etmek istediğinize bağlı. Gecesi 100 Yuan altı hostellerde mevcut, 1000 Yuan ve üstü manzaralı otellerde…

Tianjin’de Gezilecek Yerler

Tianjin Gezi Rehberi- Çin Seddi
Tianjin Gezi Rehberi- Çin Seddi

Tianjin seyahatinde mutlaka gezilmesi gereken yerler listesinin başında; bir bakışta herkesi büyüleyen Tianjin Eye, her bir köşesi sadece porselenden yapılmış olan Porselen Evi, şehre bambaşka bir hava katan Hai Nehri, hediyelik ve kültürel eşyaların tek adresi Tarihi Kültür Caddesi, görenleri kendine büyüleyen Tianjin Binhai Kütüphanesi ve bir Çin gezisinin olmazsa olmazı olan Huangyaguan Changcheg Çin Seddi var! 

Daha detaylı bir Tianjin’de Gezilecek Yerler Listesi için aşağıdaki linke tıklamayı unutmayın!

Tianjin’de Yeme-İçme

Tianjin Gezi Rehberi- Tianjin'de Ne Yenir
Tianjin Gezi Rehberi- Tianjin’de Ne Yenir

Tianjin’de Ne Yemeliyiz?

Geldik herkesin, Tianjin Gezi Rehberi‘nde dört gözle beklediği konuya: Tianjin’de ne yenir? Evet açık konuşmam gerekirse Tianjin’de restoranların %90’ı lokal ve sadece Çin yemekleri servis ediliyor. Eğer Çin seyahatiniz kısaysa ben deneyebildiğiniz kadar Çin yemeği denemenizi öneririm!

Türkiye’de yediğimiz Çin yemekleriyle alakası yok diyebilirim. Ama seyahatiniz uzunsa, birçok şehir görecekseniz elbette bir noktadan sonra insanın canı daha alışık olduğumuz lezzetler ve fast-food çekmiyor değil.

Denemeniz Gereken Çin Yemekleri:

 • Pilav (ama tuzsuz, yağsız lapa bir pilav)
 • Soslu tavuk yemekleri
 • İçi etli dumplingler
 • Hot Pot
 • Sokakta Barbekü Keyfi
 • Pekin Ördeği
 • Tianjin Pankek (içinde soğan, yumurta, marul olan tadı omlete benzeyen ama krep şeklinde olan bir kahvaltı)
 • Bubble Waffle (galiba Çin’e özgü olan tek tatlı! Çinlilerin enteresan bir şekilde yöresel tatlıları yok, bu tatlının da yöresel olduğunu hiç düşünmüyorum ama yeme de yanında yat bir lezzet, orası kesin!)
Tianjin'de Ne Yenir - Barbekü
Tianjin’de Ne Yenir – Barbekü

Hot Pot ve Barbeküyü anlatmadan geçmek olmaz!

 • Hot Pot geleneksel bir Çin yemeği! Restorana gidiyorsunuz, masanın ortasında elektrikli bir ocak görüyorsunuz. Birkaç dakika sonra o ocağın üzerine yerleştirilmek üzere kocaman ya 2 bölüme ya da 4 bölüme ayrılmış bir tencere geliyor. Tencerenin içerisinde dediğim gibi sizin seçiminize göre 2 ya da 4 farklı su! Bu sular domates soslu, tavuk suyu soslu, sade veya acı olabiliyor. Tenceredeki su yavaş yavaş kaynamaya başlarken siz masaya gelecek çiğ sebze ve etleri sipariş etmeye başlıyorsunuz. Aklınıza gelebilecek her türlü sebze mevcut! (marul bile) Seçimlerinizi yaptıktan sonra etlerinizi, sebzelerinizi çeşit çeşit söyledikten sonra geriye sadece çiğ gelen sebze ve etleri kaynayan suların içine atmak ve pişmesini beklemek kalıyor! Pişen yemekleri tabağınızın yanında duran tahinli sosa batırıp afiyetle yiyorsunuz sonra! Hot Pot’ı bir arkadaş grubuyla denemekte fayda var zira restorandan cepleriniz boş çıkabilirsiniz. 4-5 kişinin paylaştığı Hot Pot kişi başı ortalama 35-40 Yuan civarı geliyor.
 • Barbekü ise bildiğiniz barbekü! Sokaklarda sadece barbekü yapan bir sürü restoran bulmak mümkün. Koca bir masaya dizilmiş olan sebzeli veya etli/tavuklu şişleri bir tabağa dolduruyorsunuz, kasada şiş adetine göre ödeme yapıyorsunuz ve seçtiğiniz şişlerin mangalda pişmesini bekliyorsunuz! Fiyat ve performans süper! Genellikle 15-20 Yuan’i geçmiyor ücretler.

Çin Yemeği Yemek İstemeyenler İçin:

Tianjin gezi rehberi yazıyoruz diye Çin mutfağı fanatizmi yapmayalım dedik 🙂 Eğer uzakdoğu yemeğinden hiç hoşlanmayanlardansanız aşağıya birkaç alternatif sunduk.

 • İtalyan Caddesinde yer alan herhangi bir restorana gidip pizza ya da makarna yiyebilirsiniz.
 • 85°C Bakery (Bir pastanenin her ürünü mü bu kadar enfes olur?! Mutlaka deneyin!)
 • McDonalds
 • KFC
 • Subway

Tianjin’de Ne İçmeliyiz?

Tianjin Gezi Rehberi- içecekler
Tianjin Gezi Rehberi- içecekler

Öncelikle şunu belirtmek isterim, herhangi bir restoranda su istediğinizde ılık ya da soğuk su yerine sıcak su geliyor, aklınızda bulunsun.

 • Milk Tea yani Sütlü Çay: İngilizlerin sütlü çaylarıyla karıştırmayın, Çin’de içeceğiniz bambaşka! İçerisinde çay var demezsiniz bile! Milk Tea yani Sütlü Çaylar çeşitli aromalarda olabiliyor! Ben vanilyalısını denemiştim, tavsiye ederim!
 • Bubble Tea: Bubble Tea ise yine içinde süt bulunan ama aynı zamanda içerisinde jelibon gibi minik topçuklar olan bir içecek! Bu topçukların herhangi bir tadı yok, o yüzden ben pek sevemedim ama siz yine de bir şans verin!
 • Çay: Biz Türkler gibi kültürlerinde çay olan başka bir ülke ise Çin! Onların çayları siyah çaydan ziyade yeşil çay! Dönmeden önce bavulunuza bir poşet Çin çayı atmayı sakın ihmal etmeyin!
Tianjin - Sütlü Çay
Tianjin – Sütlü Çay

Tianjin’de Alışveriş

Tianjin Gezi Rehberi‘mizi sonlandırmadan önceki son konu! Tianjin’de hem kıyafet alışverişi hem de elektronik alışverişi yapabilmek için birçok alışveriş merkezi mevcut.

Kıyafet Alışverişi İçin Gidebileceğiniz Alışveriş Merkezleri:

 • Riverside
 • Isetan
 • Hisense Plaza
 • Joy City

Bunlara ek olarak hediyelik eşyalar bulabileceğiniz Tarihi Kültür Caddesi‘nde de geleneksel Çin elbiselerinden satın alabilirsiniz. Önceden belirttiğim gibi bu cadde de pazarlık yapmayı sakın unutmayın!

Elektronik alışverişi için gidebileceğiniz birçok alışveriş merkezi mevcut fakat en popülerlerinden biri Bainaohui’dir. Çin’de elektronik aletleri Türkiye’ye göre daha uygun fiyatlara bulmak mümkündür sadece seçtiğiniz ürünü markanın kendi mağazasından almayı ve ürünü açıp kontrol etmeyi ihmal etmeyin!

Tianjin Gezi Rehberi yazısında sizlere ismini sık duymadığımız Tianjin şehrini tanıtmaya ve şehir  hakkında pratik bilgiler vermeye çalıştım! Kahveler bittiyse sizleri tazeleriyle Tianjin’de Gezilecek Yerler Listesi’ne alalım! Keyifli seyahatler!

Yağmur Sarar (@yagmotravels)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir