Karadağ Gezi Rehberi

Karadağ gezi rehberi yazımızla sizi mavi ve yeşilin adeta şov yaptığı küçük ve sevimli ülke Karadağ yani “Montenegro” hakkında bilgilendirmeye ve fikir edinmenizi kolaylaştırmaya çalışacağız. Umuyoruz genç ve bağımsız ülke Karadağ için hazırladığımız bu rehberi beğenirsiniz.

Karadağ gezisini planlarken sürekli olarak adını Sırbistan/Karadağ olarak duyduğumuz bu ülke hakkında bir takım araştırmalar yaptık. Bu araştırmalar sırasında Karadağ’a Nasıl Gidilir? Karadağ’da Ulaşım Nasıldır? Karadağ’da kaç gün kalınır? Karadağ’a ne zaman gidilir? sorularına cevaplar aradık. Bizim bulduğumuz cevaplarla sizin deneyimlerinizin birleşmesi temennisiyle Karadağ (Montenegro) yazımızın girizgâhını bitiriyoruz:)

Karadağ gezi rehberinden sonra Karadağ (Montenegro) Gezilecek Yerler” yazımızda ise  sizleri; Podgorica, Budva, Tivat ve Kotor şehirlerine götürebilir ve sizi Karadağ turuna çıkarabiliriz ☺ Okumayı unutmayın.

Bununla birlikte Karadağ Gezi Rehberi yazımızın yanında teknolojinin de size rehberlik etmesini isterseniz, Hayat Kurtaran En İyi Gezi Uygulamaları yazımızı da bir göz atın derim.

Karadağ Seyahati Öncesi Bilmeniz Gerekenler

  • Karadağ’a giriş 90 güne kadar vizesiz olup, para birimi Euro, resmi dili ise Karadağca ve Sırpçadır.
  • Karadağ’da kapalı alanlarda sigara içilmesi serbest alerjiniz var veya çok rahatsız oluyorsanız maalesef bulunduğunuz yeri terk etmek dışında yapabileceğiniz bir şey yok.
  • Popüler sahil kentleri arasında en uzun mesafe 25 km.  Özellikle yaz aylarında herhangi birinde konaklarsanız ulaşımınız daha kolay olur.

Karadağ Üzerine Bilgiler

Karadağ Tarihine Kısa Bir Bakış

Yugoslavya’yı oluşturan altı cumhuriyetten biri olan Karadağ, 21 Mayıs 2006 yılında yapılan referandumla Sırbistan’dan ayrılarak bağımsız olma kararı almış yeni ve çevreci bir ülke. Dolayısıyla artık Sırbistan/Karadağ olarak isimlendirilen bir federasyon değil.

Karadağ halkı esasen Arnavutlar, Sırplar ve Karadağlılardan oluşuyor. Ancak ülke tarihsel gelişimi sebebiyle Venedik Cumhuriyetinden, Osmanlı İmparatorluğu’ndan da hem kültürel hem de mimari açıdan etkilenmiş.

Cumhuriyetle yönetilen Karadağ’ın başkenti Podgorica olup,  nüfusu ise toplamda 700.000’e yakın.

Neden Karadağ?

Karadağ AB vatandaşları için coğrafi konumu ve yaz aylarında kıyı şehirlerinde ucuz ve popüler eğlence, temiz bir deniz, bazı şehirlerinde ise ılıman bir iklim imkanı sunması sebebiyle son dönemlerde yükselişe geçen bir ülke. Bu yüzden Karadağ gezi rehberini ayrıntılı bir şekilde incelemeye çalışacağız.

Biz Türkiye cumhuriyeti vatandaşları için Karadağ’ı seyahat rotası olarak belirleyen esas sebep vizesiz gidilen bir ülke olması. 90 güne kadar Karadağ gezisi için vize gerekmiyor. Bu sebeple Karadağ gezisi için ihtiyacınız olan tek şey uçak bileti ve zaman. Bununla birlikte Karadağ’ın kumsalları, denizi ve doğası da seyahat kararınızda etkili olacaktır.

Vizesiz gidilen diğer ülkeleri merak ediyorsanız;

Ah bi yeşil pasaportum olsaydı diyorsanız;

Vize alırım maksat gezmek olsun derseniz de,

karadag gezi rehberi - kotor
karadag gezi rehberi – kotor(u33)

Karadağ Nerededir? / Karadağ’a Nasıl Gidilir?

Karadağ Balkanlarda yer alan bir ülke olup; doğusunda Arnavutluk, güneyinde Adriyatik denizi, kuzeyinde Sırbistan olan Karadağ’ın karşı kıyısında ise İtalya yer alıyor.

Karadağ’a ulaşım açısından Türkiye’den kalkan uçakların  iniş yapabileceği en uygun havalimanı ülkenin başkenti Podgorica’nın 11 km uzağında bulunan Podgorica havalimanı. Tivat şehrinde bir havalimanı olsa da henüz bu havalimanına Türkiye’den uçuş mevcut değil.

Karadağ uçak bileti fiyatları mevsime göre değişkenlik gösteriyor. Şu an için İstanbul-Podgorica arası doğrudan uçuş sadece THY ile mümkün. Bu durumda ise bazı dönemlerde uçuş fiyatları nispeten ortalamanın biraz üzerinde olabiliyor. İstanbul Podgorica arası ise uçakla yaklaşık olarak 1 saat 50 dakika sürüyor.

Ancak biletinizi birkaç ay önceden alırsanız uçak biletlerinizi daha uygun fiyata bulmanız mümkün. Bununla birlikte zamanlama sizin için problem olmayacaksa Belgrad üzerinden Airserbia ile de Podgorica veya Tivat’a geçebilirsiniz. Yine Belgrad üzerinden otobüs veya tren de diğer alternatifler.

Yaz aylarında liman kentlerine uğrayan bazı Cruise gemi turları ile de Karadağ’ı görmeniz mümkün. Ancak bu gemilerle seyahat için, vize şartlarını araştırmanızı tavsiye ederim. Zira Karadağ’ın yanında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vizeli olan ülkelerde seyahat kapsamında olabilir.

Ben vizelerimi aldım kendi aracımla uzun bir yolculuk planlıyorum derseniz Özel Araçla Yurtdışına Nasıl Çıkılır?  yazımıza göz atabilirsiniz.

karadag gezi rehberi
karadag gezi rehberi

Karadağ’da Ulaşım

Karadağ gezi rehberindeki en önemli maddelerden: ulaşım. Karadağ içindeki ulaşım için biz araba kiralamayı tercih ettik, çünkü zaman olarak kısıtlı olmak istemedik. Seyahatimizi Ocak ayında yaptığımız için, hava şartlarını da göz önüne alarak böyle bir tercihte bulunduk, ancak yaz aylarında ulaşım daha kolay olabilir.

Podgorica Havalimanı şehir merkezine ortalama 15-20 dk mesafede. Havalimanına 15 dakika yürüme mesafesinde bir tren istasyonu var ancak biz gittiğimizde tadilat sebebiyle trenle ulaşım mümkün değildi. Podgorica’dan trenle Niksic ve Bar’a ulaşım mümkün. Son durum hakkında net bir bilgi sahibi olmamakla birlikte Karadağ Ülkesel Demiryolları zaman çizelgesinin linki hemen aşağıda 🙂   Dolayısıyla havalimanından şehir merkezine taksiyle giderek sonrasında otobüsle diğer şehirlere ulaşım sağlayabilirsiniz.

http://www.zcg-prevoz.me/timetable-local.html

Karadağ içerisinde merkezi Podgorica’dan olmak üzere iyi bir otobüs ağı mevcut. Podgorica’dan günlük olarak Herceg Novi, Budva, Kotor ve Tivat’a otobüsler mevcut. Otobüs sıklığı özellikle yaz aylarında turist artışıyla doğru orantılı.  Otobüs fiyatları biz  kullanmasak da nispeten uygun.

Otobüs biletleri için rezervasyon yaptırmak mümkün olsa da telefonla anlaşmak çok kolay olmayabilir :/ Ayrıca taşıyıcı firmalara öğrencilere, çocuklara vb. özel durumlarda indirimli bilet olup olmadığını sormayı unutmayın.  Karadağ içi otobüs saatlerini şu siteden kontrol edebilirsiniz:

https://www.balkanviator.com/tr/otobus

Karadağ içerisinde bizim de tercih ettiğimiz diğer bir ulaşım imkanı da araba kiralamak. Her ne kadar lokal yerlere göre biraz daha pahalı olsa da arabayı havalimanından uluslararası şirketlerden kiralamanızı tavsiye ederiz. Çünkü bazı lokal araç kiralama şirketleriyle ingilizce konuşmak çok da kolay olmayabiliyor. Bununla birlikte, araç kiralamak için uluslararası ehliyete ihtiyacınız yok. Türkiye Cumhuriyeti sürücü belgeniz yeterli olacaktır.  Ancak trafik tabelalarında belirtilen hız sınırlarına dikkat etmeyi unutmayın. Biz Karadağ gezimiz sırasında gece 11.00 sıralarında polis tarafından durdurulduk ve binbir rica ile ehliyetimizi vermekten kurtulabildik ☹

Popüler sahil kentleri arasında (Kotor-Tivat-Budva) en uzun mesafe 25 km iken Podgorica ile sahildeki şehirler arasında mesafe yaklaşık olarak 85 km. Ancak yollar oldukça dar, tek yönlü ve virajlı dolayısıyla bu mesafe özel aracınızla ortalama 1.5- 2 saatinizi alacaktır.

 

 

 

karadag gezisi
karadag gezisi

Karadağ’da Konaklama

Karadağ’da konaklama bütçeniz mevsime ve şehre göre değişkenlik gösterecektir. Ülkenin denize kıyısı olan ve yaz sezonunda oldukça popüler olan Tivat, Budva gibi şehirlerinde yazın kalmak isterseniz bütçeniz biraz daha zorlanabilir. Karadağ’ın başkenti Podgorica nispeten daha ucuz olsa da kıyı şehirlerine ulaşım arabayla yaklaşık 2 saat sürdüğü  için kaldığınız yere dönüşünüz çok kolay olmayabilir.

Bu sebeple eğer yaz döneminde gideceksiniz, Kotor’un yeni şehir kısmında nispeten daha uygun fiyatlara konaklama seçenekleriniz olabilir. Yine eski şehrin iç kısmında uygun Hosteller de mevcut.

Budva ve Tivat şehirlerinde ise daha büyük oteller mevcut. Hatta Budva’da Sveti Stefan adası, Aman Sveti Stefan Hotels & Resorts” ‘a ev sahipliği yapmaktadır ki bu otel, oda, villa fiyatlarının yüksekliğine rağmen; açık olduğu sezonu hep dolu geçirmesi, sunduğu lüks imkanlar ve ağırladığı isimlerle oldukça popüler.

Biz Karadağ gezimizi Ocak ayında yaptığımız için konaklamamız yaz aylarına nispeten oldukça uygundu. Gezimizi ortalama 3 ay öncesinden planladığımız için booking.com üzerinden daha sonrasında ücretsiz iptal seçeneğiyle Kotor’daki eski şehir surlarının içerisinde kalabildik.

Son olarak, Karadağ konaklamanız sırasında mümkünse sabah kahvaltısının dahil olduğu (Yarım pansiyon) bir oteli tercih ederseniz gezi bütçenize katkıda bulunmuş olursunuz.

Karadağ’da Kaç Gün Kalınır?

Karadağ’da kaç gün kalınır? sorusunun cevabı mevsime göre değişir. Eğer Karadağ’a yazın gidiyor ve bir deniz tatili planlıyorsanız bu süre uzayabileceği gibi, kış aylarında bir kültür gezisi planlıyorsanız 2 gece 3 gün fazlasıyla yeterli oluyor.

Seyahatimizi uçak günleri ve saatlerine göre planlamak gerektiği için biz Cuma gecesi Karadağ’a iniş yapıp, Pazartesi öğleden sonra  dönüşe geçtik.

karadag gezi rehberi - budva
karadag gezi rehberi – budva

Karadağ’a ne zaman gidilir? / Karadağ iklimi nasıldır?

Karadağ balkanlarda bir ülke olduğu için, kış ayında gitmek bizi epey ürkütse de, kıyı şehirleri bizi Ocak ayı için epeyce şaşırttı. Şanslı bir haftaya denk gelmemiz dışında, yerel halkla konuştuğumuzda Kotor, Tivat ve Budva’nın çok nadir kar yağışı aldığını öğrendik.

Dolayısıyla ülkenin kıyı kesimleri özellikle Kotor, dağların arasında kalması sebebiyle ılıman bir iklime sahip olmakla birlikte içlere doğru karasal iklim ve soğuk kendini gösteriyor.

Tivat lüks yat limanı, Budva ise sahilleri sebebiyle yaz aylarında hareketli olan şehirlerden. Eğer  eğlence ve deniz tatili sizin öncelikliyse yaz aylarını tercih edin ederim. Ancak bütçemi fazla yormasın, doğa deniz göreyim derseniz; kafa dinlemek ve mevcut yorgunluklarınızdan biraz olsun uzaklaşmak için kış ayları da iyi bir tercih olabilir.

Karadağ Gezi Bütçesi

Karadağ henüz Avrupa Birliği üyesi olmasa da “Euro” kullanılan ülkeler içerisinde. Ülkemizdeki döviz kurlarının malum durumu sebebiyle, “4 TL’ye su mu içilir ya” dramını maalesef Karadağ’da da yaşadık Ancak Euro bazında yeme-içme fiyatlarını değerlendirmek gerekirse, fiyatların normal hatta alkol bakımından uygun olduğunu söyleyebilirim. Tivat şehir olarak yat turizmi ve lüks alışverişin merkezi olduğu için diğer şehirlere göre biraz daha pahalı. 

Pek tabi nerelerde yemek yediğinize, nerede kaldığınıza ve hangi mevsimde gittiğinize göre bütçeniz değişkenlik gösterecektir. Ayrıca kahvaltınızı otel konaklamanıza dahil ederseniz maliyetinizi düşürebilirsiniz.

Bütçenizi daha da uyguna planlamak isterseniz Nasıl Ucuza Gezilir? Ekonomik Seyahat Etmenin Yolları yazımızı okuyabilirsiniz.

montenegro ne yenir
montenegro ne yenir

Karadağ Mutfağı

Karadağ’ın kıyı bölgeleri ile İtalya’ya arasında Adriyatik Denizi olması ve Venediklilerin de etkisiyle Karadağ mutfağı İtalyan mutfağından oldukça fazla etkilenmiş. Dolayısıyla nefis pizzalar ve deniz ürünleri tatmanız mümkün. Bununla birlikte biz gittiğimizde yerel bir Pazar gezisi yaptık ve kendimi adeta Ege kasabalarından birinde gibi hissettim, zira enginarlar, çeşitli ege otları ve zeytinyağları tezgahların önemli konuklarıydı.

Karasal iklime de sahip Karadağ’da etkisini gösteren bi diğer mutfak ise,  tabi ki Balkan mutfağı. Dolayısıyla  kırmızı et (kurutulmuş veya barbeküde) önemli lezzetlerden. Biz özellikle bazı yerleri deneyeceğiz düşüncesiyle seyahatimizi planladık,  bu leziz keşif noktaları için “Karadağ Gezilecek Yerler” yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Karadağ’a Nasıl Gidilir? Karadağ’da Ulaşım Nasıldır? Karadağ’da kaç gün kalınır? Karadağ’a ne zaman gidilir? Karadağ’da nerede kalınır? gibi seyahat öncesi kurtarıcı sorulara kendi deneyimlerim doğrultusunda bulduğum cevaplar, umuyorum ki seyahatiniz öncesi yol gösterici olabilir.

Karadağ gezi rehberi yazımızın sonuna geldik. Karadağ’da ne yapılır? Karadağ’da neresi gezilir?  ve Karadağ’da ne yenir? sorularına bulduğumuz cevaplar ise “Karadağ (Montenegro) Gezilecek Yerler” yazımızda. Keşfetmenin tadını çıkarmanız dileğiyle.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir