Çek Cumhuriyeti(Çekya) Gezi Rehberi

Çek Cumhuriyeti Gezi Rehberi’ni, sizlere Avrupa’nın sevilen ülkesi Çek hakkında genel bilgiler vermek, Çek Cumhuriyeti şehirlerini tanıtmak ve Çek hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu yazıda bulmanız için hazırlıyoruz. 

Çek Cumhuriyeti gezi rehberimizi okuduktan sonra Avrupa ülkeleri hakkında genel bilgi almak için bu linke tıklayabilir ve Avrupa ülkelerine gitmek için en büyük motivasyon olan Schengen Vizesi mevzusuna bir nokta koymak için Uzun Süreli Schengen Vizesi Alma Yolları yazımıza tıklayabilirsiniz.

Çek Cumhuriyet’i Hakkında Genel Bilgiler

cekya gezi rehberi - harita
cekya gezi rehberi – harita
 • Çek Cumhuriyeti (eski resmi adı ile Çekya) Bohemya ve Marovya bölgelerinden oluşur ve kendi meclisi olan 14 ili vardır.
 • Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Prag’tır.
 • Orta Avrupa ülkesi olan Çek Cumhuriyeti’nin kuzeyinde Polonya, batısında Almanya, doğusunda ise Slovakya ülkeleri yer alır.  Avrupa’daki en ateist ( halkın ortalama %60’ının dini inancı olmadığı söylenir) ikinci ülkesidir. Bu yüzden ülke genelinde yer alan kilise ve manastır gibi dini alanlar konser salonu, müze gibi sosyal aktivitelerin yapıldığı alanlar olarak kullanılır.
 • Dünya’da cam işlemeleri, kristalleri ve granat taşı ile tanınan ülkenin en önemli sembolü bira’dır.
 • Çek halkı sanata önem verir özellikle ve Bohemya bölgesindeki halk sanata düşkündür. Resmi dili Çekçe olan ülke, Türkiye saatinden 1 saat geridedir.
 • Prag dışında görülmesi gereken önemli şehirleri Brno,Ostrava, Plsen,Olomouc ve Liberec’tir.

Çek Cumhuriyeti Tarihi

Çek Cumhuriyeti gezi rehberinde sıkıcı bir konu:) O yüzden kısaca özet geçelim.

 1999 yılında NATO’ya, 2004 yılında Avrupa Birliği’ne girmiştir Bugün ülkenin bir bölgesi olan Bohemya eskiden Orta Avrupa’nın en güçlü devletlerinden Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu’nun bir parçasıydı. 16. yüzyıldan itibaren bölge Habsburgların yönetimi altına girmiş ve daha sonra Avusturya İmparatorluğu sonra da Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun bir parçası haline gelmiştir.

Avusturya-Macaristan İmparatorluğu I. Dünya Savaşı sonunda yıkılınca 1918 yılında Çekoslovakya adında bir ülke haline gelmiştir. 948 yılında yönetim komünistlerin eline geçtikten sonra, 41 yıl boyunca Çekoslovakya Doğu Bloku’nda yer almıştır. 41 yıllık bu dönem  Prag Baharı ile Sovyetler Birliği ve Varşova Paktı müttefiklerinin ülkeyi işgal etmesi ile sona ermiştir. Kasım 1989’da Çekoslovakya Kadife Devrimi adı verilen kansız bir devrimle kapitalizme dönüş yapmıştır. 1 Ocak 1993 tarihinde ülke barışçıl bir biçimde Çek Cumhuriyeti ve Slovakya olmak üzere iki ülkeye ayrıldı.

Çek Cumhuriyeti ve Hava Durumu

Ülkedeki en soğuk aylar Ocak ve Şubat aylarıdır.. Ülkenin her mevsiminde gece ve gündüz sıcaklık farkları değişmektedir. Bunu da dikkate alarak bir seyahat hazırlığı yapmanızı tavsiye ederim.

Haziran- Ağustos aylarında en sıcak zamanlarını yaşayan ülkenin en çok tercih edildiği aylarda aslında bu aylar. Ancak biraz daha serin ve sokaklarında daha keyifli zaman geçirmek isteyip, sıcakla çok arası olmayanlar için Eylül- Ekim aylarını tavsiye edebilirim.

Çek Cumhuriyeti’ne Ne Zaman Gidilir?

çek cumhuriyeti - çekya gezi rehberi
çek cumhuriyeti – çekya gezi rehberi

Hava durumu bölümünde de bahsettiğimiz gibi Haziran ve Ağustos aylarında en kalabalık ve en sıcak zamanlarını yaşayan Çek Cumhuriyeti kalabalığı ve dopdoplu eğlence mekanlarını sevenler için en iyi zaman olabilir.

Ancak biraz daha keyifli, sokaklarında daha sakin yürümek ve ülkenin tadına doyasıya varmak isteyenler için Ağustos sonu, Eylül ve Ekim aylarında ziyaret edebilir. Ancak kış mevsiminini gelmesiyle birlikte Aralık-Ocak-Şubat aylarında soğukların artmasıyla ve gece gündüz sıcaklık farklarının değişmesi ülkedeki seyahatinizde sizi biraz zorlayabilir. Soğuğu sevenler ve kat kat giyinmeyi göze alanlar için ülkenin kışı da ayrı bir güzel olacaktır tabii ki 🙂

Çek Cumhuriyeti’nde Konaklama

Çek Cumhuriyeti mutfağının, tarihinin yanında en lüks otellerinden hostellere kadar  zengin konaklama imkanları sunuyor.

Booking üzerinden Çek şehirleriyle ilgili pek çok otel seçeneklerine seyahat tarihi ve bütçe ayarlarıyla ulaşabilir veya bir arkadaş grubuyla seyahat etmek istiyorsanız ve kendinize ait alanların olduğu bir konaklama tercih ediyorsanız  Airbnb seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz.

Konaklamaya çok fazla bütçe ayırmak istemeyenler ve yeni insanlarla tanışmak isteyenler için Hostel World uygulaması ile harita üzerinden uygun fiyatlı, farklı kişi sayısına ait odalarına göz gezdirerek rezervasyon yapabilirsiniz.

Seyahatlerinizde işinize bolca yarayacak uygulamalardan faydalanmak isterseniz ise Seyahatte Kullanabileceğiniz Yararlı Uygulamalara da göz gezdirmeyi unutmayın.

Çek Cumhuriyeti’ne Nasıl Gidilir?

Ülkeye havayolu ile ulaşım sağlayacaksanız tercihinizi Viyana veya Prag şehirleri üzerinden yapabilirsiniz.  Viyana havalananı Brno’ya 130 km, Prag’a 300 km mesafededir.  Prag’a Antalya ve İstanbul’dan ulaşım sağlayabilirsiniz. Aktarmasız uçuşlar yaklaşık 2 saat sürmektedir. Yaz aylarında ise diğer şehirlerden uçuşlar mevcuttur.

Karayolu ile ulaşım sağlayacaksanız Edirne Kapıkule Sınır Kapısı’ndan Bulgaristan’a geçerek rotanıza Macaristan ya da Sırbistan’ı da eklemek isterseniz buralarda birkaç gün konaklayıp Avusturya üzerinden ülkeye giriş sağlayabilirsiniz.

Çek Gezisinde Ulaşım Mevzusu

cek cumhuriyeti gezi rehberi - ulaşım
cek cumhuriyeti gezi rehberi – konforlu SuoerCity trenleri

Ülke içinde ucuz seyahat etmek isteyenlerin ilk tercihi tren ile seyahat etmek isteyenler önceden rezervasyon yaparak birçok ülkede olduğu gibi farklı tip trenlerle seyahat edebilir. Ülkedeki en iyi trenler SuperCity adlı firma tarafından işletilmektedir. https://www.cd.cz websitesini ziyaret ederek rotanıza uygun olan tren günlerini ve saatlerine ilişkin bilgi edinebilirsiniz.

Otobüs ülke içindeki en hızlı ulaşım alternatifi olsa da en pahalısıdır. CSAD ülke içerisindeki ulaşım ağı ile ülkenin en uzak noktalarına bile kolaylıkla ulaşım sağlamaktadır. Ülke genelinde otobüs terminalleri şehir içinde yer almaktadır. Biletleri otobüs terminalinden veya https://idos.idnes.cz/vlakyautobusymhdvse/spojeni/ websitesinden alabilirsiniz. Ayrıca Prag ve Brno şehirlerinden diğer ülkelere de otobüs ile seyahat edebilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti Festivalleri

Geldik Çekya gezi rehberine eğlenceli bir konuya. Eğlenmeyi ve keyifli zaman geçirmeyi seven Çek halkı için festivaller, resmi bayramlar, kutlamalar çok önemlidir. Çek Cumhuriyeti’nde festivaller birçok ülkede olduğu gibi Yeni Yıl ile başlıyor.  Yeni yıl, Aziz Sylvester Günü ile aynı tarihlere denk gelmektedir.

 • 6 Ocak tarihinde Three Kings Day kutlanır. Bugünde Çekler kiliselere gider, çocukların kral kostümleri giydiği bu günde yardım ve bağış toplarlar. Bu bağış günü, Myasopust günü ile aynı gündür. Bu günlerde Çekler yeme içme konusunda asla sınırlamazlar: sosisler, domuz eti, kızartılmış ördek, Myasopust’ın sembolü büyük popülariteye sahip çörekler ve bira bugünlerin  geleneksel yemekler, haline gelmiştir.
 • 14 Şubat – Her ülkenin vazgeçilmezi olan Sevgililer Günü, Charles Köprüsü’nde büyük bir coşku ile kutlanır. Köprü bu tarihte Aziz John heykeline dokunarak tüm isteklerini gerçekleştireceklerine ve aşkı bulacaklarına inananlar ile dolup taşar.
 • Festivallerin bitip tükenmediği Çek Cumhuriyeti’nde Şubat ayında Golden Beer Seal Festivali gerçekleşir. Bu festivalde dünyanın dört bir yanından yaklaşık 1000 farklı bira çeşidini deneyimleyip, bira içme yarışmalarına katılabilirsiniz.
 • 30 Nisan-1 Mayıs tarihlerinde Cadı Gecesi, Çek Cumhuriyeti’nin tepelerinden küçük kasabalarına kadar tüm insanların eğlendiği, cadı kostümü giyerek ateş yakıp ateşin üstünden atladıkları ve yöresel  oyunların oynandığı ilginç bir festivaldir. Aşağıya videosunu bırakıyoruzgöz atabilirsiniz;

 • Haziran ayında Beş Köşeli Gül Kutlamaları yapılmaktadır.  Český Krumlov’da şövalye turnuvalarını izleyebilir ve yerel halkın anlattığı masalları dinleyerek antik kale ve çevresinde Çek kültürünün tadını çıkarabilirsiniz.
 • Temmuz ayında düzenlenen Hradec Králové’deki Açık Hava Rock Festivali müzik severler için yazın tadının Çek’te çıkarmak isteyenlerin bir numaralı adresi olabilir. Festivalde rock yıldızları, performansları izleyebilir, çeşitli tiyatro gösterileri, film gösterimleri ve çocuk partilerine katılabilirsiniz.
 • Temmuz’un ilk haftası – 1946’dan beri Karlovy Vary’de gerçekleştirilen Uluslararası Film Festivali’nde dünyaca ünlü  film yıldızlarını görme şansı yakalayabilirsiniz.
 • Eylül ayında gerçekleşen  Barok Sanat Festivali, Cesky Krumlov Kalesi’nde opera ve tiyatronun birçok sanatçısını ağırlıyor. Tatilin doruk noktası, festivalin ana simgelerinden biri haline gelen büyük havai fişek gösterileriyle büyüleyici bir ortamda sanat ile buluşmak paha biçilemez olsa gerek…
 • Sonbaharda, Çek’in şarap üretimi yapılan bölgelerinde  hasat tatilleri yapılmaktadır. Üzüm hasatı, şarap tadımı ve mahzen ziyaretleri yapabileceğiniz bu zamanlarda gerçekleşen sokak partilerine de katılabilirsiniz.
 • Ekim ayında, Işık Festivali Çek başkenti Prag’ın görkemli  tarihi merkezinde gerçekleşir. Festivalde, mimarisiyle bizi bizden alan Prag binaları ışık gösterileri ve enstalasyonlarla renklendirilerek  kent merkezinin tarihi dokusunun cazibesi yeniden keşfedebilirsiniz.
 • Umarız Çek Cumhuriyeti Gezi Rehberimiz seyahatinizi planlamanızda size yol gösterici olur. Prag’ın romantik havasını içinize çekeceğiniz, bol bol yerel yemekleri tadacağınız bir sanat dileriz!

Çek Cumhuriyeti’nde Görmeniz Gereken Yerler

cek cumhuriyeti’nde gezilecek yerler – beck cruddace

Çek Cumhuriyeti gezi rehberinde, rota oluşturabilmeniz için kısaca önemli yerlerden bahsetmek istedik. Zaten ülke çok küçük olduğu için, şehirler arası seyahat kısa sürecektir. Nereleri gezebiliriz gelin görelim.

1. Prag

Çekya’da gezilecek yerlerin başında, tabii ki baş döndürücü güzellikte Prag geliyor. Çek Cumhuriyeti gezi rehberinin vazgeçilmez, çoğu zaman da ilk durağı olan Prag ülkenin başkenti ve en büyük şehri olmasının yanı sıra görkemli Gothic mimarisiyle, tarihi dokusuyla adeta bir Orta Çağ müzesi…

Prag hakkında detaylı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz: Prag Gezi Rehberi

Bu Ortaçağ müzesinde kaybolmak, sokaklarında dolaşırken kendinizi eski zamanların bir parçası gibi hissetmek isteyenler için işte Prag’ta görülmesi gerekenler:

 • Eski Şehir Meydanı,
 • Astronomik Saat Kulesi,
 • Karl( Charles) Köprüsü,
 • Prag Kalesi,
 • Yahudi Mahallesi,
 • Franz Kafka Müzesi,
 • Tyn Kilisesi,
 • Vaclac Meydanı,
 • Dans Eden Ev,
 • John Lennon Duvarı,
 • Petrin Tepesi ve Gözlem Kulesi,
 • Klementium,
 • Barut Kapısı….

2. Brno 

Tarihsel Moravya’nın eski başkenti olan şehir, Svitana ve Stravka nehirleri arasında 1000 yıl önce kurulduğu tahmin edilmektedir. 19. Yüzyıldan kalma müthiş mimari ile sizleri etkileyecek olan şehir aynı zamanda tarihi binaların tahrip olmuş hali ile sizi hayrete düşürebilir.

Brno şehrinde görmeniz gereken yerler; 

 • Brno Gölü kıyısında yere alan Eski Kraliyet Kalesi,
 • Brno Şehir Müzesi ,
 • Aziz Peter ve Paul Katedrali
 • Moravian Kast ve Mağaraları
 • Aziz James Kilisesi
 • Veveri Kilisesi
 • Özgürlük Meydanı  
 • Masarky Grove Parkıdır.

3.Ostrava

Çek Cumhuriyeti’nin en büyük üçüncü kenti olan Ostrava Prag’tan sonra ülkenin ikinci en eski yerleşim yeridir. Lucina ve Opava nehirleri arasında yer alan şehir, Polonya ve Slovakya sınırlarına 12 km uzaklığındadır.

Eğer yolunuz Polonya ve Slovakya’ya düşecek ise ilk önce Ostrava şehrini ziyaret ederek buradan Prag ve diğer şehirlere ulaşım sağlayabilirsiniz. Ostrava’da görülmesi gereken yerler;

 • Michal Madeni,
 • Landek Park,
 • Ostrava Müzesi’dir.

4. Plsen

Plsen - Çek Cumhuriyeti'nde Gezilecek Yerler
Plsen – Çek Cumhuriyeti’nde Gezilecek Yerler

Bohemya Bölgesi’nin en büyük ticaret, sanayi ve kültür merkezi olan, ülkenin dördüncü büyük şehri Plsen, Bira Şehri olarak da bilinmektedir. Dünyanın en ünlü bira fabrikasına ev sahipliği yapan şehirdeki en ünlü bira Josef Groll tarafından üretilen Pilsner Birası’dır. Plzen şehrinin turistik mekanları şehir merkezi ve çevresinde bulunmaktadır. Eğer Çek Cumhuriyeti seyahatinizde birkaç şehri gezmek isterseniz Plzen’e 1 gün yetecektir ancak yine de 1-2 gün kalıp şehrin tadını doyasıya yaşayabilirsiniz.

Plzen’de gezilecek yerler arasında; 

 • St. Bartholomew Katedrali
 • Pilsner Urquell Bira Fabrikası
 • Techmania Bilim Merkezi
 • Belediye Binası,
 • Rabi Kalesi,
 • Büyük Sinagog,
 • Brewery Müzesi,
 • Theatrum Mindu yer alır.

5. Olomouc

Moravia Bölgesi’nde bulunan şehir Olomouc, Çek Cumhuriyeti‘nin diğer turistik yerlerdendir. Morava Nehri etrafındaki kurulu olan şehir, bölgenin tarihi açıdan en iyi korunmuş kentidir. 600 yıllık eski şehir kırmızı çatılı beyaz evleri ile sizleri büyülerken şehrin Sanat Müzesi ve Olomouc Bölge Müzesi sanatseverler için görülmeye değerdir. Ayrıca Holy Trinity Column Bölgesi, 18.yüzyılda inşa edilen ülkenin en büyük Barok Heykeli ,Moravya Tiyatrosu ve Filarmoni Orkestrası da mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır.

6. Liberec Şehri

Hem tarihi hem de doğal güzellikleriyle Çek Cumhuriyeti’nin bir başka şehri olan Liberec şehrinde gezilecek yerler arasında Iqlandia Tema Parkı’nın rotanızda yer almasını tavsiye ederiz. Liberec Town Hall, Liberec Hayvanat Bahçesi ve teleferikle çıkarak ulaşabileceğiniz Jested Hill Tepesi’nde ise keyifli zaman geçirerek manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Bu şehirler dışında Çek Cumhuriyeti’nde görmeniz gereken diğer şehirler;

Kendinizi bambaşka bir dünyada hissedeceğiniz eşsiz mimarisi, şifalı sularında spa keyfi yapabileceğiniz Karlovy Vary‘ye veNazi döneminde toplama kamplarının bulunduğu Terezin şehrine de tarihe ilginiz varsa uğramanızı tavsiye ederiz.

Çek Cumhuriyeti Mutfağı

cek cumhuriyeti gezi rehberi - Svickova
cek cumhuriyeti gezi rehberi – çekya mutfağı- Svickova

Çeklerin yemek kültürü Türklerinkinden farklı olsa da en az bizimki kadar lezzetlidir. Çek mutfağı, özellikle Avrupa’daki konumundan dolayı komşu ülkelerden çok fazla etkilenmiştir.  Çek yemekleri, iki veya daha fazla tabaktan oluşur. Çekler öncelikle çorbalarını içerler, ardından ana yemek ve son olarak da bir tatlı… Keyiflerine ve damak zevklerine düşkün bu ülkede aç kalmak sanırım biraz imkansız Çek mutfağında ağırlıklı olarak et kullanılmaktadır. 

 • Svíčková: İngilizce menülerde beef sirloin in cream sauce olarak ifade edilen yemek, en popüler ve en çok bilinen yemeklerinden biridir. Bonfile et, kremalı bir sos, ekmek ve yanında kızılcık sosu ile servis edilir. Hatta Çekler arasında bu yemek, yemeklerin kraliçesi olarak bilinir.
 • Guláš: kökeni Macar mutfağı olsa da  Çek mutfağında ünlüdür. Macar Guláš’nın aksine, Çek Guláš’ı daha az sebze ve daha çok etle hazırlanır. Yemek et sosu ile süslendikten sonra ekmek ile servis edilir.
 • Smažený Sýr: Peynir sevenlerin bir numaralı atıştırmalığı olabilir. Kızartılmış hellim peynirinden yapılır ve yanında patates kızartması ve bira ile harika bir 3’lü olurlar. Bu nefis atıştırmalığı Prag’da çoğu yerde bulabilirsiniz.
 • Şnitzel: Řízek olarak da bilinen geleneksel Çek yemeğidir. Etin her türü ile yapılan yemek patates kızartması ile servis edilir. Avusturya’dan Çek restoranlarına gelen yemek, hem domuz hem tavuk ile yapılır. 
 • Karbanátek: Bir Çek köftesidir. Domuz eti, dana eti, balık kıyması veya diğer et türlerinden yapılan bir hamburgerdir. Yumurta ile karıştırılan et, ekmek kırıntılarına bulanarak servis edilir. Sebze ile de yapılan bu burger fırında pişirilerek servis edilir.

Ceren Balmumcu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir