İstanbul’da Yaz Tatili Istanbul’da Nereden Denize Girilir?

İstanbul'da nereden denize girilir
İstanbul'da nereden denize girilir

İstanbul gibi bir metropolde sıkışık hissettiğiniz bir anda kendiniz doğanın kalbine gizlenmiş bir koyda ansızın serinlerken bulabilirsiniz. Sürprizlerle dolu İstanbul’un en keyifli yanını incelediğimiz bu yazıda tam da iki denizin kucaklaşmasına yakından tanıklık edeceğiz… ‘Istanbul’da nereden denize girilir?‘ sorusuna yanıt ararken tahmin ettiğimizden çok fazla seçenek olduğunu fark ettik. Bunun sebebi elbette İstanbul’un her şeyden öte bir deniz şehri olmasıdır.

İstanbul, zihinlerde her ne kadar iş dünyasının merkezi olarak yer etse de Marmara ve Karadeniz’in kucaklaşma noktasıdır. İşte tam da bu yüzden birbirinden farklı çok fazla plaj ve keşfedilmeyi bekleyen koy vardır. İstanbul’un plajlarını mercek altına aldığımız bu yazımızı, iş yoğunluğunda İstanbul’da kalanlar ve henüz kendini Ege’nin Akdeniz’in serin sularına atamayanlar için hazırlıyoruz. Güneş kremleri sürüldüyse hadi başlayalım! 

istanbulda nerede denize girilir

Şile’de Denize Girilecek Yerler

Ege ve Akdeniz sahillerinin rahatlığını sunan Şile, İstanbul’da denize girilecek ve hatta yaz tatili yapılacak en keyifli lokasyondur. Merkeze olan yakınlığı ve upuzun sahil şeridi ile İstanbul’dan çıkmadan tatil yapma olanağını sağlar. Şile’de deniz tatili yapmanın önemli avantajlarından biri de birbirinden farklı beachlerin olmasıdır. Her zevk ve bütçeye göre beachlerin bulunduğu Şile’de yapmanız gereken tek şey kendiniz için en keyifli plajı seçmek olacak. İşte Şile’de denize girilecek yerlerin tam listesi.

istanbulda nerede denize girilir – şile
 • Ayazma Plajı

İstanbul’da deniz tatili yapmak için yolunu Şile’ye çevirenlerin muhakkak uğradıkları Ayazma Halk Plajı, hem yerel halk hem de çevre şehirlerden çok fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapar. İstanbul’un sayılı mavi bayraklı plajlarından olan Ayazma Plajına girişler ücretsizdir. Plaja giderken şemsiye ve sandalye gibi eşyalarınızı getirme olanağının yanında şezlong da kiralayabilirsiniz. 

Ayazma Plajı girişi ücretsiz.

Şezlong ve şemsiye ücreti: 200 TL

 • Kumbaba Plajı

Şile’de ücretsiz plajlar arasında yer alan bir diğer popüler lokasyonu da Kumbaba Plajıdır. Şile’nin en uzun sahil şeridine sahip olan Kumbaba Plajı, yaz boyunca özellikle hafta sonu tatilcilerinin uğrak noktasıdır. Kumbaba Plajının kumsalı kırmızı-turuncu tonlarında olup şifalı olduğuna inanılır. Bu yüzden Kumbaba Plajında kum banyosu yapanlara çok sık rastlayabilirsiniz. 

Kumbaba Plajına girişler ücretsizdir. 

Şezlong ve Şemsiye 200 TL

Otopark Ücreti 50 TL’dir.

 • Şile Aqua Beach Plajı

Halk plajlarından sonra Şile’de  en çok tercih edilen plaj Aqua Beach’dir. Şile’nin diğer kalabalık plajlarına göre daha sakin olan Aqua Beach, masmavi denizi ve tertemiz kumsalıyla ziyaretçilerini İstanbul karmaşasından bambaşka diyarlara götürür. Günün her saati başka etkinliklerle temposu hep yüksek olan plajda yemek ve kokteyl seçenekleri oldukça zengindir. 

0-7 yaş arası ücretsiz

Kişi başı giriş ücreti 350 TL

Otopark ücreti 75 TL’dir

 • Palm Beach Hotel

Şile’de mavi bayrağa sahip bir diğer özel tesis Palm Beach’tir. Palm Beach Hotel’de kalan ziyaretçilerine hizmet veren tesis, Şile’nin en sakin plajıdır. Uzun sahil şeridi, temiz ve dalgalı deniziyle yaz tatilini İstanbul’da geçirenler için en ideal tatil yapıp-denize girme seçeneği olarak değerlendirilebilir. Otel sakinlerine özel bir plaj olduğundan girişler ücretsizdir ancak şezlong ve şemsiye için ayrıca ücret alınır. 

Şezlong ve şemsiye ücreti  500 TL’dir

 • Akçakese Plajı

Şile Akçakese Plajı, denizin daha çok sığ olduğu bir plajdır. Çocuklu ailelerin sık sık tercih ettiği Akçakese Plajı, temiz ve uzun kumsalıyla ziyaretçilerine harika bir ‘İstanbul tatili’ vaad eder. Akçakese Halk Plajı ücretsizdir ancak şezlong ve şemsiye kiralama seçeneği bulunur. Bunun yanında otopark hizmeti ve farklı yeme-içme mekanları vardır. 

Girişler ücretsizdir. 

Otopark 100 TL

Şezlong ve şemsiye 200 TL’dir.

 • Golden Beach

Şile’deki en popüler lokasyonlardan olan Golden Beach, yaz aylarında özellikle hafta sonu fazlaca tercih edildiğinden oldukça kalabalık olur. Ancak özel bir tesis olmasından dolayı halk plajlarına göre daha nezih ve sakindir. Farklı yemek seçenekleri, temiz denizi ve kumsalıyla günübirlik tatilcilerin beklentisini oldukça karşılayan Golden Beach, bu yaz da İstanbul’un en çok tercih edilen plajlarının başında gelir.  

Hafta içi giriş ücreti 100 TL

Hafta sonu giriş ücreti 200 TL

 • Baia Beach 

Ziyaretçilerine sunduğu loca ve restoran hizmetiyle Şile’nin en seçkin plajlarındandır. Daha sakin ve huzurlu bir deniz keyfi arayanların tercih edecekleri Baia Beach, Şile’nin kalabalık plajlarından uzak oldukça dingindir. Baia Beach, günün ilerleyen saatlerinde meyhaneye gönüşerek denizden çıkan misafirlerine bambaşka bir ambiyans sunar. 

0-6 yaş ücretsiz

Hafta içi kumsal 150 TL, teras 200 TL’dir. 

Hafta sonu kumsal 200 TL, teras 250 TL’dir.

 • Ağlayan Kaya Beach

İstanbul’un en hareketli ve ritmi en yüksek plajlarından olan Ağlayan Kaya Beach, Karadeniz’in kayalıkları arasında kalmış bir koyda bulunur. Şehir gürültüsünden uzak dağların ve kayaların arasına gizlenmiş plajda oldukça keyifli vakit geçirebilirsiniz. Ağlayan Kaya, dalgalı ve temiz deniziyle ziyaretçilerine İstanbul tatilinin ötesinde bir gün yaşatır. Kısmen küçük bir plaj olsa da oldukça hareketli ve eğlencelidir. Keyifli müzikleri ve etkinlikleriyle sabah 09.00’dan gece 00.00’a kadar temposu hiç düşmez. 

0-7 yaş ücretsiz

Kişi başı giriş ücreti hafta içi 200 TL hafta sonu 250 TL’dir.

Şile’nin Gizli Kalmış Koyları

İstanbul’da nereden denize girilir sorusunun önemli bir cevabı; Şile. Şile’nin birbirinden güzel plajlarında eğlenmenin, denize girmenin ve güneşin tadını çıkarmanın yanında daha sakin lokasyonların peşinde olanları heyecanlandıracak koyları da listemizde. Kalabalıklardan uzak işletmelerin ve tesislerin olmadığı Şile’nin keşfedilmeyi bekleyen koyları, denizin ve güneşin tadını çıkarırken aynı zamanda dinginlik peşinde olanları mest edecek cinsten. 

Şile’nin bu keyifli koylarda kamp yapabilir, kendi sandalyeniz ve şemsiyenizle tüm gün sakin ve huzurlu bir tatil yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey patika yollara korkmadan girerek sizi bekleyen Karadeniz’in sığ ve dalgalı denizine merhaba demek. İşte Şile’de sizi bekleyen koylar;

 1. Koyağzı Koyu
 2. Kadırga Koyu
 3. Akçakıl Koyu
 4. Kilimli Koyu
istanbulda nerede denize girilir – şile

Beykoz’da Denize Girilecek Yerler

İstanbul Boğazında deniz keyfi yapılacak başlıca rotaların başında Beykoz yer alır. Beykoz, İstanbul’un en uzun deniz hattına sahip ilçesi olduğundan plaj bakımından oldukça zengindir. Kalabalık ve eğlenceli beachlerin yanında daha sakin ve nezih beach seçenekleri de buluğundan herkesin kendine göre bir plaj seçme şansı vardır. Beykoz, denizi ve ormanlarıyla İstanbul’un bozulmamış nadide bölgelerinden olduğu için özellikle hafta sonu deniz ve piknikçilerin akınına uğrar. Bu yüzden gitmeden önce hangi beache gideceğine karar vermenizde ve rezervasyon yaptırmanızda fayda var. İşte Beykoz plajları ve ücretleri.

 • Elmasburnu Plajı

Büyük bir tabiat parkı olan Elmasburnu Plajı, İstanbul’da hem denize girmek hem de piknik yapmak isteyenlerin büyük keyif alacakları lokasyonların başında gelir. Uzun yürüyüş parkuru ve temiz deniziyle çok fazla tercih edilen Elmasburnu Tabiat Parkı, geniş alanı sayesinde kalabalıklar arasında sıkışmadan rahat rahat denize girme olanağı sunar. 

0-7 arası ücretsiz

Öğrenci giriş ücreti 11 TL

Kişi başı giriş ücreti 21 TL’dir. 

 • Riva Halk Plajı

Geniş kumsalları ve temiz deniziyle İstanbul’un en büyük halk plajlarından olan Riva Halk Plajı, tatilde İstanbul’da olanların ya da tatile gitse de tatiline İstanbul’da devam etmek isteyenlerin eğlenceli bir deniz tatili yapmasına olanak sağlar. Riva Halk Plajının çevresinde bulunan kamp alanlarında karavan ya da çadırla kamp yaparak günübirlik deniz tatilini birkaç güne çıkarabilirsiniz. 

0-7 yaş arası ücretsiz.

Kişi başı ücret 20 TL

Şezlong-şemsiye 50 TL’dir

istanbulda nerede denize girilir

Sarıyer’de Denize Girilecek Yerler

Boğazın serin sularında serinlemek isteyenlere önemli bir lokasyon daha! Avrupa yakasının Karadeniz’e bakan kıyısı Sarıyer, İstanbulluları serinletmek için biçilmiş kaftan. İstanbul’un köylerinin bulunduğu Sarıyer’de kalabalıklardan uzak sahil kasabalarında denizin tadını çıkarabilirsiniz. Sarıyer, uzun sahil hattına sahip olması nedeniyle birbirinden farklı beachlere ev sahipliği yapar. Tam da bu noktada kendinizi en rahat hissedeceğiniz plajı bulabilmeniz için Sarıyer’deki tüm beachleri mercek altına aldık. İşte Sarıyer’in en keyifli beachleri.

 • Kısırkaya Köyü Plajı

Geniş kumsalı, dalgalı denizi ve yerel işletmecileriyle Sarıyer’in en keyifli halk plajlarından olan Kısırkaya Köyü Plajı, doğa ile içiçe denizin tadını çıkarmak isteyenlerin tam da tercih edeceği cinsten. Halk plajı olduğu için hafta sonu oldukça kalabalık olan Kısırkaya Köyü Plajı, birçok plaja göre oldukça uzun bir sahil hattına sahip olduğundan daha sakin yerlerini keşfetmek mümkün. 

Hem hafta sonu hem hafta içi ücretsizdir. 

 • Uzunya Plajı 

İstanbul’dan çok uzaklaşmadan tatil yapmak isteyenlerin ancak bu tatilde Ege-Akdeniz konforu arayanların keyifli bir gün geçirmesi için düşünülen Uzunya Plajı, Sarıyer’deki en sakin ve nezih plajlar arasında yer alır. Özellikle bitmek bilmeyen etkinlikleriyle sabah 08.00-20.00 saatleri arasında hizmet verir. Keyifli ve eğlenceli dolu dolu bir deniz günü geçirmek isteyenlerin listelerine muhakkak eklemeleri gereken Uzunya Beach, halk plajlarının kalabalıklığından uzak sakin ve huzurlu bir ortam sunar. 

Kişi başı giriş ücreti 150 TL’dir

 • Baykuş Plajı Kilyos

İstanbul’da denize girme fikri dendiğinde birçok kişi Kilyos’u tercih eder. Bu yüzden çoğu zaman Kilyos plajları çok kalabalık olur. Ancak Kilyos’ta kalabalık olmayan ve sakinliğiyle birçok plaja göre daha nezih kalmayı başaran bir yer vardır ki o da Baykuş Plajı! Mimar Sinan Üniversitesi bünyesinde işletilen ve bu yüzden daha çok Mimar Sinan’lı öğrencilerin olduğu Baykuş Plajı, temiz denizi ve sakin kumsalıyla Kilyos’taki pek çok beachten daha sessiz ve nezih kalmıştır.

Hafta içi giriş ücreti 300 TL

Hafta sonu giriş ücreti 350 TL’dir. 

 • Altınkum Plajı

Haftanın tüm günleri kadınlara özel olan Altınkum Plajı, kadınların denize daha rahat girmesi için düşünülerek hizmet vermeye başlar. Yoğun bir ilgiyle her sezon dolu dolu geçen Altınkum Plajında çalışanların tamamı da kadınlardan oluşur. Karadeniz’in sakin kalmış bir koyunda hizmet veren Altınkum plajı haftanın 7 günü açıktır.

Hafta içi giriş ücreti 400 TL

Hafta sonu giriş ücreti 450 TL’dir

 • Solar Beach

Yüksek temposu ve bitmeyen etkinlikleriyle İstanbul’un en aktif plajlarından olan Solar Beach, gündüz ayrı gece ayrı etkinliklerle misafirlerini eğlendirir. Özellikle barları ve plaj partileriyle enerjisi hep yüksek olan plajda denizin ve kumsalın temizliği plajın bir diğer önemli özelliğidir. Uzun kumsalı ve farklı restoranlarıyla denizin tadını doya doya çıkarabileceğiniz Solar Beach, İstanbul’da olanlara tatili yaşatmak için yaz boyu hizmet vermekte.

Hafta içi kişi başı giriş ücreti 180 TL

Hafta sonu kişi başı giriş ücreti 250 TL’dir. 

 • Suma Beach

İstanbul’un bir diğer enerjisi yüksek plajı Suma Beach. Parti organizasyonları ve eğlenceli etkinlikleriyle denize girerken eğlenmekten geri durmayanların mest edecek cinsten. Özellikle havuz başı kokteyl partileriyle müziğin ve anın tadını çıkarabilir, partilerden çıkıp Karadeniz’in serin sularında serinleyebilirsiniz. 

Hafta içi giriş ücreti 280 TL

Hafta sonu giriş ücreti 320 TL’dir.

ADALAR’DA DENİZE GİRİLECEK YERLER

Her yeri ayrı sürprizlerle dolu olan İstanbul, tarihi, müzeleri, vapur keyfi ve hatta simidiyle bile bizi mest eden bir vapur mesafesindeki adaların İstanbullulara en büyük hediyedir. Özellikle İstanbul’da tatil yapanların kendilerini Ege-Akdeniz kıyılarında hissedeceği Adalarda minik bir tatil kaçamağı bile yapılabilir. İşte Adalarda denize girebileceğiniz yerler ve günübirlik ya da konaklamalı gidebileceğiniz en keyifli plajlar:

Büyükada

 • Yörükali Plajı

Büyükada’nın en popüler mekanlarından olan Yörükali Plajı, adada yaşayan ya da İstanbul çevresinden gelenlerin en çok tercih ettiği plajdır. Özellikle ailece günübirlik ya da konaklamalı tatil yapmak isteyenlerin güvenle ve keyifle vakit geçirebileceği bir lokasyondur. Büyükada İskelesinden indikten sonra 10-15 dakikalık yürüyüş mesafesinde olan Yörükali Plajına ayrıca bisiklet ve scooter ile de ulaşım sağlanabilir. 

Hafta içi giriş ücreti 150 TL

Hafta sonu giriş ücreti 200 TL’dir. 

 • Nakibey Plajı

Büyükada’nın en nezih plajlarından olan Nakibey Plajı, aile işletmesidir ve bu yüzden de daha çok ailece deniz keyfi yapmak isteyenlerin tercih ettiği bir lokasyondur. Büyükada’da doğa ile iç içe nezih ve sakin deniz keyfi yapmak isteyenlerin muhakkak uğraması gereken plajdır. Nakibey Plajına daha çok günübirlik gelinse de konaklama seçeneği de bulunur.

Hafta içi giriş ücreti 150 TL

Hafta sonu giriş ücreti 200 TL

 • Aya Nikola Plajı

Büyükada’da eğlenceli ve temposu yüksek bir plaj günü tecrübe etmek isteyenlerin akın akın gittiği Aya Niokla Plajı, etkinlikleriyle misafirlerine her an eğlenceli dakikalar yaşatır. Günübirlik ada turu yapanların serinlemek ve eğlenmek için uğradıkları Aya Nikola Plajında girişte ücret ödedikten sonra şezlong ve şemsiye için ayrıca ücret talep edilmez. Ada yürüyüşü ve bisiklet sürüşünü tamamlayanlar koşa koşa Aya Nikola Plajına gidip denize atlayarak serinleyebilirim.

Hafta içi giriş ücreti 150 TL

Hafta sonu giriş ücreti 200 TL

istanbulda nerede denize girilir – aya nikola

Heybeliada

 • Değirmenburnu Plajı

Dağların ve denizin arasında kalmış, tabiatın en güzel haliyle güneşin tadını çıkaracağınız Değirmenburnu plajı, adada denize girilebilecek en sakin ve nezih beachtir. Özellikle İstanbul kalabalığından kaçıp denizin ve güneşin keyfini çıkarmak isteyenler için muazzam bir lokasyon olarak kaydedilebilir.

Hafta içi giriş ücreti 70-150 TL arası

Hafta sonu giriş ücreti 80-150 TL arasıdır. 

 • Ada Beach Club

Heybeliada’da ormanın arasında gizlenmiş bir diğer keyifli plaj, Ada Beach Club’tır. İstanbul’un birçok plajına göre daha seçkin ve nezih olduğundan kalabalık değildir. Özellikle İstanbul içinde Ege beachlerinin konforunu arayanların muhakkak ziyaret etmesi gereken bir lokasyondur. 

Hafta içi giriş ücreti 200 TL

Hafta sonu giriş ücreti 250 TL’dir.

Burgazada:

 • Kalpazankaya Plajı 

Adaların ailece vakit geçirilecek en güzel noktalarından olan Kalpazankaya Aile Plajı, özellikle yazın İstanbul’da kalanların tatil yapma isteğini en keyifli şekilde karşılayabilmek için hizmet sunar. Ailece günübirlik yahut konaklamalı tatil yapmak isteyenler için biçilmiş kaftan olan bu plajda, güneşin tadını çıkarıp serin Marmara Denizinde yazın hararetinden kurtulabilirsiniz. 

Giriş ücretsizdir. Şezlong ve şemsiye kiralanabilir.

 • Çamakya Plajı 

Şehrinden uzak ama şehrin içinde keyifli bir deniz molası vermek için uğrayacağınız bir diğer plaj Çakmaya Plajı’dır. Özellikle şehirden çok uzağa gitmeden 30 vapur dakikası uzaklıktaki Çakmaya Plajına gelebilir, ağaçların arasında mis gibi denizin keyfini çıkarabilirsiniz. 

Giriş ücreti 150 TL’dir. 

Kınalıada

 • Orsa Cafe Beach

Kınalıada’da küçük bir işletme olan Orsa Cafe Beach, çakıl plajı ve serin deniziyle günübirlik tatil yapmak isteyenleri şehrin gürültüsünden alıp götürür. İstanbul’a en yakın ada özelliğine sahip olan Kınalıada, şehirden kopmadan doğanın tadını çıkarmak isteyenlerin tam da keyif alacağı bir lokasyon olarak kaydedilmeli.

 • Kınalıada Noya Beach

30 vapur dakikasıyla İstanbul’dan uzaklaşacağınız ve sadece 20 vapur dakikasıyla kendinizi Ege’de bir kasabada hissedeceğiniz Kınalıada Noya Beach, gündüz güneşin sıcağında serinlemek için denize atlarken gece de yazın enerjisiyle dansın ve müziğin eksik olmadığı bara dönüşür. Hem deniz hem de eğlence arayanların bir vapur mesafesindeki Kınalıada Noya Beach’e muhakkak uğramaları gerekir. 

Hafta içi giriş ücreti 300 TL

Hafta sonu giriş ücreti 400 TL’dir

istanbulda nerede denize girilir – kınalıada

Nişantaşı Gezi Notlarına Buradan Ulaşabilirsiniz…

Silivri’de Denize Girilecek Yerler

İstanbulluların şehirden uzaklaşmadan yazlık kültürünü yaşadığı yer hiç şüphesiz Silivri’dir. Yazlık kültürün oturduğu ve yaz boyunca neredeyse her hafta sonu İstanbulluların akın ettiği Silivri’de birbirinden eğlenceli plajları mercek altına aldık. İşte denize ve güneşe doyacağınız Silivri plajları.

 • Selimpaşa Plajı

İstanbul’a yakın fakat şehrin gürültüsünden uzak olan Selimpaşa Plajı, uzun sahil hattı ve temiz deniziyle İstanbulluların en sık ziyaret ettiği tatil beldesidir. Selimpaşa Plajı, Silivri’nin en merkezi konumundaki plajı olduğundan hemen hemen herkesin uğrak noktasıdır. Selimpaşa Halk Plajı, hafta içi sakinliğine nazaran hafta sonu yoğun talep görür ve bu yüzden oldukça kalabalıktır. 

Hafta içi ve hafta sonu giriş ücretsizdir. Şezlong ve şemsiye kira ücreti 160 TL’dir.

 

istanbulda nerede denize girilir – bebek
 • Semizkum Mocamp Çadır ve Kamp Yeri

Günübirlik tatilcilerin kendi çadır ve karavanlarını da konaklayabileceği Semizkum Mocamp Plajı, İstanbul’dan çok uzaklaşmadan doğa ile iç içe olmak isteyenlerin muhakkak ziyaret etmesi gereken lokasyondur. 

Kişi başı giriş ücreti 150 TL’dir.

 • Son Olarak Bebek! 

Eğer siz de sahil hattı boyunca aniden denize girme kararı alırsanız, tam da o noktada biz yanınızdayız. Bebek Kahve’de sabah kahvenizi içtikten sonra hop denize atlayarak şehrin ortasında denizin tadını çıkarın. Biz denedik, gayet mümkün ve eğlenceliydi. Hazır Bebek’ten söz etmişken bu yazımıza da göz atmak isteyebilirsiniz;

Bebek’te Bir Günlük Gezi

İstanbul’un en iyi plajlarını – İstanbul’da nereden denize girilir konusunu bir yazıda toparlamaya çalıştık. Sizin de önerileriniz olursa aşağıya bırakabilirsiniz.

More from Melek Ardıç Ören

Tarihin En Zarif İzleri – İstanbul Sarayları

İstanbul, binlerce yıllık geçmişiyle imparatorluklara başkentlik yapmış, yüzlerce yıl dünyanın yönetim merkezi...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir