Güney Afrika Gezilecek Yerler & Gezi Rehberi

Herkese selam, bu yazımızda güzeller güzeli Güney Afrika’da Gezilecek Yerlerüzerine konuşacağız. Güney Afrika hakkında genel bilgiler, Güney Afrika gezinizde işinize yarabilecek her şeyi kapsamaya çalışacağız. Tarihiyle, coğrafi avantajlarıyla ve kültür çeşitliğiyle ziyaret edilmeye ve hakkında okumaya değer bir ülke olarak Güney Afrika’yı özetleyerek, Güney Afrika Gezi rehberimize geçiyoruz. Diğer yazılarımıza göz atmayı unutmayın.

Güney Afrika Gezisi Öncesi Genel Bilgiler

Güney Afrika, adı her ne kadar kıta üzerinde yön gösteriyor gibi görünse de – Afrika kıtasının güneyinde yer alan kıtanın en önemli ülkelerinden birisidir.

Güney Afrika nerededir?

Bu güzel ülke güneyde (daha doğrusu güney batıda)  Atlas okyanusuna, güneydoğusunda ise Hint okyanusuna sırtını dayamıştır. Ülkenin sınır komşularına baktığımız da Nambiya, Zimbabve, Botsvana  ve Mozambik vardır. Güney Afrika ünlü Ümit burnunun bulunduğu kıtanın ne güney ucunu topraklarında bulundurmaktadır.

guney afrika haritasi
guney afrika haritasi

Güney Afrika Başkenti ve Şehirleri

Güney Afrika bir çok yönden farklı bir ülke olarak karşımıza çıkıyor. Bunun ilk örneklerinden bir tanesi yönetim şeklidir. Ülkede bir değil üç tane başkent vardır. Bu başkentler sorumluluklarına göre ayrılmıştır:

 • Yürütme başkenti Pretoria,
 • Yargı başkenti Bloemfontain,
 • Yasama başkenti Cape Town‘dur
guney afrika gezi rehberi
guney afrika gezi rehberi

Güney Afrika’nın Başkenti Cape Town hakkında bilgiler

Cape Town Nüfusu

Cape Town 3.697.912 kişi ile Güney Afrika’nın 2. en büyük şehridir. Şehir nüfusunun %15’i siyahi, %45’i melez, %32’sini beyazlar oluşturmaktadır.

Cape Town nerededir

Cape Town nerededir? Cape Town Güney Afrika’nın güney-batı ucunda yer alır. Konumu gereği iki okyanusu birleştiren Cape Town’un bir tarafı Atlas okyanusu, bir tarafı Hint okyanusudur. Şehrin büyüklüğü Sidney ve Buenos Aires kadardır. Masa Dağı ve Aslan Tepesi (Lion’s Head) Cape Town’da yer almaktadır.

guney afrika gezilecek yerler
guney afrika gezilecek yerler

Cape Town Hava Durumu

Cape Town Güney yarım kürede bulunuyor, yani Türkiye ile mevsimlerin zamanları tam tersi. Biz yazı yaşarken Güney Afrikalı arkadaşlarımız kışı yaşıyor. Yaz mevsimlerinde oldukça güzel bir hava var. Kış döneminde Cape Town’a henüz gitme fırsatımız olmadı fakat yazın ortalama 25-28 derece olan gündüz sıcaklığı kışın 16-20 derece seviyesine düşüyor. Yani Cape Town havası bütün yıl boyunca oldukça ılık.

Cape Town uçuşları

Cape Town’a İstanbul Atatürk Havaalanı’ndan Türk Hava Yolları ile direk, farklı havayolları ile aktarmaları uçuşlar kolayca bulunabiliyor. Uçuş ortalama, ortalama üzeri maliyetli uçuşlardan birisi olarak yorumlanabilir. Çok uygun ya da çok pahalı olmayan dönemlerde ortalama olarak 3500 TL ye bilet bulunabilmektedir.

Uçuş yaklaşık 12 saat sürmektedir. 12 saat boyunca güneye seyahat edildiği için, İstanbul ile saat farkı bulunmamaktadır.

Cape Town turları

Cape Town turları, Dünya’nın en popüler turlarından bir tanesidir. Cape Town Turizm raporuna göre  2017 senesinde sadece Cape Town 5.2 milyon turist ziyaret etmiştir. Bu şehir nüfusunun yarısından fazla bir miktara denk gelmektedi. Şehir coğrafi avantajları, UNESCO mirası değerleri, zengin şarap bağları, yemek kültürü ve turistik alanalarıyla gezginlerin dikkatini çekmektedir. Türkiye’den farklı tur şirketleri Cape Town’a tur düzenlemektedir. Fakat Cape Town bireysel olarak da gezmek için oldukça uygun bir şehirdir.

cape town penguenler - guney afrika gezi rehberi
cape town penguenler – guney afrika gezi rehberi

Cape Town Gezilecek Yerler

Cape Town gezilecek yerler listesi saymakla bitmez desek abartmış olmayız. Ülkenin dağları, sahil şeridi, Robben adası, şarap bağları bunlardan sadece bir kaçıdır. özellikle ziyaret edilmesi gereken Masa Dağı, Lion’s Head, dünyaca ünlü Chapman’s Peak bunlardan sadece bir kaçıdır.

Cape Town Gezilecek Yerler yazımıza bu link üzerinden ulaşabilirsiniz. Gezilecek yerler ile ilgili bütün detaylar ve ipuçları Cape Town gezilecek yerler yazımızda yer almaktadır.

Cape Town Gezi rehberi

Cape Town gezi rehberi diyince aklı, Cape Town gezisini planlarken ihtiyaçınız olabilecek bütçe, konaklama, dil, hava durumu bilgilerini içeren her şey gelebilir. Aynı zamanda gitmeden önce bilmeniz gereken ilginç bilgiler, Cape Town’un kısa tarihi gibi konular da gezi rehberine dahil sayılabilir. Cape Town Gezi rehberi yazımıza linkten ulaşabilirsiniz.

Cape Town gezisi planlamadan önce mutlaka nereleri görmek istediğinize karar vermelisiniz. Neredeyse sınırsız seçenek ve muhtemelen kısıtlı gün olduğu için, tatilinizi önceliklerinize göre organize edebilmeniz için yararlı olacaktır.

Cape Town üzerin aşağıdaki yazılarımızı da okuyabilirsiniz:

Cape Town Gezi Rehberi

Cape Town Gezilecek Yerler

Güney Afrika Nüfusu – Güney Afrika Popülasyonu

Güney Afrika’da 56 milyon yerleşik insan yaşamaktadır. Bu nüfus ile birlikte Güney Afrika, Afrika kıtasının en kalabalık 5. ülkesi konumundadır. Nüfusun çok büyük bölümü, yaklaşık %70 siyahi Afrikalılar oluştururken aynı zamanda ülke genelinde en hakim din hristiyanlıktır.

Güney Afrika Yüzölçümü

Güney Afrika 1.2 kilometre kare toprağın üzerine kurulu dünyanın yüz ölçümü olarak en büyük 24. ülkesidir.

Güney Afrika karada 5.000 kilometre sınıra sahiptir ve Botswana yaklaşık 2 bin kilometre ile en geniş sınır komşusudur.

guney afrika
guney afrika

Güney Afrika bayrağı

Güney Afrika bayrağı Frederick Brownell tarafından tasarlanmış ve 1994’te Güney Afrika Cumhuriyetinin resmi bayrağı olarak kabul edilmiştir.

Bayrakta yer alan

 • Kırmızı renk; çatışmalarda akan kanları,
 • Mavi renk, gökyüzünü,
 • Yeşil, ülkenin topraklarını,
 • Siyah, Afrika’daki siyah halkı,
 • Beyaz, Avrupalı halkı,
 • Sarı; doğal kaynaklardan olan altını sembolize eder.

Güney Afrika haritası

Güney Afrika haritası, güney afrika’nın ana bölgelerini anlamak için oldukça kolaylık sağlıyor. Güney Batı’da Cape Town, üzerinde de Johannesburg, altta Atlas ve Hint Okyanuslarıyla çevrelenen ülke oldukça güzel bir turist rotası olma özelliği taşıyor.

Güney Afrika’da konuşulan diller, Güney Afrika’nın resmi dili

Güney Afrika’da 11’i resmi dil olmak üzere bir çok dil konuşuluyor (ülkenin tam olarak 11 tane resmi dili bulunuyor). Eski İngilizce ve Hollanda sömürgesi olmasından dolayı herkes ingilizce ve genellikle Afrika Hollanda’cası konuşuyor. Yani genel olarak dil problemi yaşanmıyor.

Güney Afrika’nın resmi dilinden bahsetmek gerekirse; ülkede en fazla konuşulan dil %23 ile Zuludur. İngilizce ilk dil olarak en fazla konuşulan 4. dildir.

guney afrika gezi rehberi ve gezilecek yerler
guney afrika gezi rehberi ve gezilecek yerler

Güney Afrika’da Din ve İnanç

Güney Afrika farklı sömürge dönemleri ve sömürge dönemindeki devletlerin politikalarından dolayı çok dinli bir yapıya sahiptir. Ülke herkese din seçim özgürlüğünü garanti etmektedir. Ülkedeki din dağılımı:

 • %36 protestan
 • %15 ateist
 • %7.4 katoliktir

Ülkede 200 bine yakın müslüman yaşamaktadır.

Güney Afrika Para birimi

Güney Afrika para birimi randtır. 1 Türk Lirası yaklaşık olarak 3 Afrika Rantı ediyor (Ocak 2018).

Güney Afrika’ya Ulaşım – Güney Afrika’ya Nasıl Gidilir?

Güney Afrika’ya Cape Town ya da Johannesburg uçuşları ile ulaşılabilmektedir. Türkiye’den Türk Hava Yolları direk, diğer hava yolları aktarmaları uçmaktadır. Uçuş yaklaşık olarak 12 saat sürmektedir. Cape Town uçuşları İstanbul’dan gece yaklaşık gece 2’de, Cape Town’dan yaklaşık 17:00’de kalkmaktadır.

Güney Afrika uçuşları yüksek ücretli uçuşlardan bir tanesidir. Türk Hava Yolları her gün Cape Town’a uçmaktadır.

Türkiye Güney Afrika arası uçuşlar kaç saat? İstanbul Cape Town arası uçuşlar 12 saat sürmektedir.

Güney Afrika’ya en ucuz nasıl gidilir? Güney Afrika’ya ucuza gitmek için ucuza gezmenin yolları yazımıza göz atabilirsiniz. Bunun dışında yüksek sezon dışındaki uçuşlar ve aktarmalı uçuşlar normal uçuşlara göre çok daha ucuz olacaktır.

Güney Afrika hava durumu

Güney Afrika gezi rehberine Güney Afrika havasını dahil etmezsek olmaz. Güney Afrika havası oldukça ılıktır, yıl boyunca en düşük 13-15 derecelerine inen hava durumu yazın 30 derecelere ulaşmaktadır. Ülke genel olarak ılık bir havaya sahip olsa da okyanus etkisiyle birlikte rüzgarlı, bu yüzden serin yani yaz tatili için uygun olmayabilmektedir.

Güney Afrika’ya Ne zaman gidilir?

Güney Afrika Gezi Rehberi’nde önemli bir detay. Güney Afrika, Türkiye’ye göre yarım kürede bulunuyor. Bu durumda Türkiye’de yaz iken orada kış, kış iken orada yaz. Güney Afrika’nın yaz ayları Kasım – Şubat arasında olduğu için Ocak sonu Şubat başı havaların düzeldiği fakat turistlik kalabalığın çok fazla olmadığı dönemler olacaktır. Fakat kış döneminde de hava sıcaklığının 10 – 15 dereceler seviyesinde olduğunu belirtmek lazım. Yani daha uygun fiyatlı bir seçenek için Güney Afrika’nın kış ayları da tercih edilebilir.

Güney Afrika’da ne yenir?

Güney Afrika yemek konusunda görebileceğiniz en zengin seçenekleri sunan ülkelerden bir tanesi. O yüzden dilediğiniz mutfaktan, dilediğiniz kalitede yemek seçenekeleri bulmanız mümkün. Fakat güney Afrika’ya özel yemek türlerini hızlıca listeleyelim:

 1. Boerewors; Güney Afrika’ya özgü bir tür sosis, bildiğimiz soslu sosisli gibi yeniyor.
 2. Biltong: Bildiğiniz kuru et, Güney Afrika’ya özgü tuzlanmış ve kurutulmuş.
 3. Timsah, zebra, tavus kuşu eti

Tabi bunların dışında Güney Afrika etleri toprağından ve havasından dolayı ekstra lezzetli oluyor. Barbükü yapmanızı tavsiye ederiz.

Güney Afrika Festivalleri

 • Şubat – Dance Umbrella Johannesburg
 • Mart – Cape Town Caz Festivali
 • Nisan – Africa Burn
 • Haziran – Şarap Festivali
 • Eylül – Harmanus Balina İzleme Festivali
guney afrika gezilecek yerler - johannesburg
guney afrika gezilecek yerler – johannesburg

Güney Afrika Gezilecek Yerler

Güney Afrika gezilecek yerler ve güney afrika tatil yerleri bir çırpıda sayılacak kadar az değil. Ülkede vahşi yaşam, doğal güzellik ve tarih derinliği bir çok seçenek sunuyor.

Fakat Cape Town, Güney Afrika’nın en turistik şehri. Cape Town ile ilgili detaylara bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Cape Town dışında, Johannesburg ve Kruger milli parkı Güney Afrika’nın diğer popüler turistik yerlerinden.

Güney Afrika vize

Güzel haber! 30 güne kadar ziyaretleriniz için Güney Afrika Türk vatandaşlarına vize istemiyor.

Vizesiz gezebileceğiniz diğer ülkelere de bu yazımızdan göz atabilirsiniz.

Güney Afrika filmleri

 • Yenilmez – Invictus
 • Tsotsi
 • Mandela – Long Walk to Freedom
 • The Bang Bang Club
 • Cry Freedom
 • Yasak Bölge 9

Güney Afrika Hakkında İlginç Bilgiler

 • Güney Afrika’nın tam 11 resmi dili, çok renkli ırkları ve dini olduğu için ülkeye gökkuşağı ülkesi denmektedir.
 • Güney Afrika, 56 milyonluk nüfusu ile Afrika’nın en kalabalık 5.ci ülkesi, dünyanın yüz ölçümü olarak 24. en büyük ülkesidir.
 • Dünyadaki madenden çıkarılan altınların yarısına yakını Güney Afrika’daki Witwatersrand’den geliyor.
 • Güney Afrika’da ırk ayrımcılığı resmi olarak daha çok yakın bir dönemde 1994 yılında kaldırılıyor.
 • Nelson Mandela Güney Afrika’nın ilk siyahi başkanıdır.
 • Güney Afrika’da araba hırsızlarına karşı kendinizi korumak için arabanıza alev silahı taktırmak serbest – sanki GTA oyunu 🙂

Güney Afrika’da Gezilecek yerler yazımızın sonuna geldik. Ancak Güney Afrika Gezi Rehberi dahilinde Cape Town yazılarımızı okuyabilirsiniz.

 

Anıl Gökmen

1 Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir