En Güzel Podcast Önerileri 2020

podcast önerileri - freud
podcast önerileri - freud

En iyi podcast önerilerine geçmeden kısa bir girizgah yapayım. Küresel olarak yaşadığımız COVID-19 salgını sebebiyle birçoğumuz evimizden çalışıyor ve yoğun tempolu sosyal hayatlarımızın tanımlarını evde yaşam tanımlarımızla değiştiriyoruz. Bu süreç kolektif olarak yaşadığımız zorluklarla birlikte aslında birbirimize de ne kadar bağlı olduğumuzu ve dayanışmanın ne kadar önemli olduğunu da bizlere hatırlatmaya devam ederken biz de Filgezi olarak seyahat etmeyi, keşfetmeyi seven takipçilerimizle keşfetmeye farklı bir bakış atalım istedik.

Serimizin ilk yazısı Karantina Günlerinde Evde Yapılabilecekler Listesi başlıklı yazımızda yapamadıklarımızdan ziyade, yapabildiklerimize odaklanarak başlamıştık. Evde kaldığımız zamanlarda keşfetmeye ve öğrenmeye devam edebileceğimiz aktiviteleri biraz daha ayrıntılandırmanın zamanı geldi bile!

en güzel podcastler
en güzel podcastler

Podcast’ler hayatlarımıza hızlı bir giriş yaptı diyebiliriz. Söylemek istediklerini söylemek ve kendi sohbetlerine bizleri de konuk etmek isteyenlerin dinleyicilerine sesleriyle ulaştığı podcastler; Spotify, Iphone Podcast’ler veya Soundcloud gibi içerik sağlayıcılar ile her an ulaşılabilir hale geldiler. Bilgiye ve deneyime ulaşmanın en verimli olduğu çağlarda yaşarken aydınlanmanın, sohbetlere konuk olmanın ve yeni kapıları aralamanın vaktidir diyoruz!

Bu yazımızda sizlere kendi deneyimlerimizden yola çıkarak, mutfakta geçirdiğiniz zamanlarda, evinizi temizlerken veya ütü yapmak gibi sizleri düşünceden düşünceye sürükleyen uğraşılarda keyifle dinleyebileceğiniz, küçük molalarınızın eşlikçileri Podcast hesaplarından oluşan bir liste hazırladık! Listemizi hazırlarken biz bir sıra gözetmedik, ilgi alanınıza göre ve belki de yeni ilgi alanları keşfetmek için hepsine fırsat vermenizi tavsiye ederiz!

1. Storytel – Nereden Başlasam?

Mirgün Cabas ve Can Kozanoğlu’nun sunuculuğunu yaptıkları “Nereden Başlasam?” isimli program tam da bir türlü nereden başlayacağımıza karar veremediğimiz konularda, alanlarında uzman kişilerin öncülüğünde bir yol haritası çiziyorlar! İkili, psikanalizden, mitolojiye, Türk sinemasından, antropolojiye kadar farklı disiplinlerin uzmanlarıyla yaptıkları söyleşilerde bu alanların temel kavramlarını, meselelerini konuşuyorlar.

Yorucu olmayan bölüm uzunlukları ve bölüm sonlarında nereden başlayabileceğimize ışık tutan kitap tavsiyeleriyle “Nereden Başlasam?” herkesin kendi ilgi alanına dair ipucu yakalayabileceği bir program!

 • Nereden Başlasam Podcast Linki:

2. Local Makers

Local Makers, FilGezi yazarlarımızdan Yağmur Çoban‘ın girişimi ile başlayan, üreten “maker”ların bir çatı altında toplanıp hikayelerini paylaştıkları çok tatlı bir platform. Hayalleri ve yetenekleriyle bir şeyler ortaya koyan, üreten, yaratan ve geliştiren bu insanların hikayesine tanık olmak, onları dinlemek, üretmenin heyecan verici dünyasına doğru yolculuğa çıkmak ve üreten insanlardan ilham almak isteyen herkesin dinlemesini tavsiye ettiğimiz bir podcast serisi. Kim bilir belki de bu podcastleri dinledikten sonra siz de uzun süredir hayalini kurduğunuz girişime doğru adım atarsınız 🙂

Her bir bölümde farklı insanlar, küçük işletmeler ve onların hikayeleri ile tanışmak isteyenler için linki aşağıya bırakalım:

 • Local Makers Podcast Linki:

3. Açık Radyo- Botanitopya

podcast tavsiyesi - botanitopya
podcast tavsiyesi – botanitopya

Doğaya, ilkbahara özlem duyduğumuz şu günlerde iste size ilaç gibi gelecek bir podcast tavsiyesi “Botanitopya”! Açık Radyo kapsamında yayınlanan programın sunuculuğunu Benan Kapucu yapıyor. Kendisini Sesli Doğa Tarihi Müzesi olarak tanıtan program sayesinde Evliya Çelebi’nin gittiği yollar boyunca gözlemlediği bitkileri keşfedebilir, bolluk ve bereket sembolü narın doğasını öğrenebilir ve hatta bitki ressamlığının tarihine tanıklık edebilirsiniz!

 • Botanitopya podcast linki:

4. Fularsız Entellik

Sunuculuğunu takma adıyla Immanuel Tolstoyevski’nin yaptığı “Fularsız Entellik” ilgi çekici konuları eleştirel bir bakış açısıyla bizlere sunuyor. En iyi podcastler listesine aldığımız, çok da kısa olmayan program süreleri çoğu zaman ilgi çekici konuklar ve konular sayesinde yorucu hale gelmiyor. Zaman zaman devam niteliğinde konularında yer aldığı programda, Demokrasilerin Geleceği Üzerine, Suriye ve Tartışamama Kültürü gibi konulara dair farklı bir bakış açısı kazanabilir, programın deyimiyle düşüncelerin üzerine düşünebilme yetisine uzanan yeni yollar keşfedebilirsiniz!

5. Açık Bilim

podcast tavsiyeleri
podcast tavsiyeleri

Tevfik Uyar ve Kaan Öztürk tarafından hazırlanan bilim programı Açık Bilim Podcast, bilime ilgi duyanlar için kısa ve öz anlatımlarıyla yeni keşifler için birebir! Tükürükteki Evrim’den, Zihin okumaya, Çernobil Kazasından, Korona Virüsüne bizlere geniş bir alan sunan Açık Bilimi muhakkak deneyin diyoruz!

6. Nilay Örnek – Nasıl Olunur?

Podcast tavsiyeleri listemizde tanıdık bir isim. Sunuculuğu Nilay Örnek tarafından yapılan program, hepimizin sevdiği bazen iç geçirdiği meslekleri ustalıkla icra eden isimlere mikrofon tutuyor. Konuklarına hep aynı “Nasıl Olunur?” sorusunun yöneltildiği programda Murat Meriç, Mert Fırat, Şokopop, Murathan Mungan gibi isimlerden mesleklerine dair enfes bilgileri edinebilir ve belki de yeni kararlara temel atabilirsiniz!

 • Nasıl Olunur podcastine aşağıdan olaşabilirsiniz

7. Medyascope TV – Kültür Tarih Sohbetleri

en iyi podcastler
en iyi podcastler

Sunuculuğunu Cengiz Özdemir ve Ozan Sagsöz’ün yaptığı Kültür Tarih Sohbetlerini youtubedan izleyebileceğiniz gibi podcast programı olarak dinlemeniz de mümkün. Kendi alanlarında yetkin akademisyenler, yazarlar ve araştırmacıların konuk olduğu programda Osmanlı Vampirlerinden, Nazım Hikmet’in yolculuğuna, 1660 İstanbul yangını gibi konular entelektüel birikimini arttırmak isteyen dinleyiciler için bir hazine niteliğinde!

8. Özgür Mumcu ve Eray Özer’le Yeni Haller

Özgür Mumcu ve Eray Özer’in sunuculuğunu yaptığı programda ikili merak ettiklerini öğrenirken öğrendiklerini de dinleyicilerle paylaşıyor. Uzun olmayan program süreleriyle programda Transhümanizm ve insanın tanrılaşma arzusu ve hijyenin 8 bin yıllık fantastik tarihine gibi ilginç konuları dinleyebilirsiniz. Sırf konular dahilinde bile en güzel podcast tavsiyeleri listesine alabiliriz.

 

9. Zihnimin Kıvrımları

Podcast Önerisi
Podcast Önerisi

İşte size fırından tazecik yeni bir podcast önerisi! Sunuculuğunu sosyal medya hesaplarından tanıdığımız M.Serdar Kuzuloğlu, “Zihnimin Kıvrımları” isimli yeni programıyla teknolojinin bizi şekillendirmesini ve insanoğlunun araçların aracı haline gelip gelmediğini sorguluyor. Yaşama telaşımızın dehlizlerine giren Kuzuloğlu, kendi zihninin kıvrımlarına da bizleri davet ediyor.

 • Zihnimin Kıvrımları podcastine aşağıdan olaşabilirsiniz

10. Bi’bak – Yerli Müzik

Sunuculuğunu müzik tarihçisi Murat Meriç’in yapmış olduğu bi’bak devam eden bir podcast serisi olmasa da, Türk müzik tarihine yapılan bu nefis yolculuğu sizlerle paylaşmadan edemedik. Türkiye müzik tarihini, marşlarını, alaturka ve halk müziğini, Almancılığın Türk müziğine etkilerini, dönemin siyasi olaylarıyla birlikte Murat Meriç’in sesinden dinlemek tam bir zaman yolculuğu!

 • Yerli Müzik podcastine aşağıdan olaşabilirsiniz;

 

11. Bi’ Gidene Soralım

Yurtdışına taşınmanın ve orada yaşamanın merak edildiği son dönemlerde, Emre Onar’ın sunumuyla Bi’ Gidene Soralım programında yurt dışına son yıllarda taşınmış Türklerle röportajlar yapılıyor ve merak edilenler soruluyor. Farklı meslek gruplarından konukların deneyimleri ise yurt dışına taşınmayı ve orada çalışmayı düşünenler için yol gösterici! 

 • Bi’ Gidene Soralım podcastine aşağıdan olaşabilirsiniz;

12. Dünya Nereye Gidiyor?

en iyi podcast önerileri
en iyi podcast önerileri

Aleks ve Hakan’ın sunumuyla “Dünya Nereye Gidiyor?”  ikilinin monotonluktan kaçmak için kaydetmeye başladığı ve dünyanın gidişatını ele alan haftalık tartışma ve eğlence programı önerisi. İşe alım süreçlerinden, Korona virüsünün göz bebeği aile whatsapp gruplarına, Reality Showlardan, Yalnız Kalamamaya oldukça kapsamlı ve pek de kısa olmayan bölümleriyle Dünya’nın nereye gittiğine dair eğlenceli bir podcast dinleyebilirsiniz.

 • Dünya Nereye Gidiyor podcastine aşağıdan olaşabilirsiniz;

13. Socrates

 Socrates Dergi ekibi tarafından hazırlanan program sporseverler için! Futboldan motorsporlarına, sinemadan basketbola kadar geniş bir yelpazeyle dinleyiciye ulaşan yayınla Spor Endüstrisinin COVID-19 raporunu, NBA’ye dair gelişmelerini ve spora dair daha birçok güncel gelişmeyi takip edebilirsiniz.

 • Socrates podcastleri;

14. O Tarz mı?

filgezi podcast önerileri
filgezi podcast önerileri

Can Bonomo, Can Temiz ve Bengi Apak tarafından sunulan ve hatırı sayılır dinleyici kitlesine sahip podcast listesi “O tarz mı?” eğlenceli vakit geçirmek isteyenler ve kafasındaki bulutları dağıtmak isteyenler için birebir! Biraz da “boş yapalım” derseniz bir göz atın deriz!

 • O Tarz mı podcastleri;

15. Freakonomics – İngilizce Podcast

En iyi podcast önerileri listemizde birkaç tane ingilizce podcast’e de yer verelim. Freakonomics kitabının ortak yazarı Stephen J.Dubner ile bazı olayların altında yatan nedenleri keşfetmeye hazırsanız bu yayınları kaçırmayın. Her hafta her zaman bildiğimizi düşündüğümüz şeyleri bize hiç bilmediğimiz yönleriyle aktaran programda paranızla yapabileceğiniz en saçma şeylerden, daha üretken nasıl olacağımıza dair sohbetlere konuk oluyoruz. 

Belirtmekte fayda var, Freakonomics web sitesinden yayınların metinlerine erişebilir dinlerken takip edebilirsiniz!

16. The Moth – İngilizce Podcast

Hikâye dinlemeyi sevenleri buraya alalım. The Guardian tarafından one person, alone at the mic, telling a room full of strangers something personal.” şeklinde tanımlanan, hikâye anlatıcılarının bir araya geldiği, bazen komik, bazen hüzünlü hikâyelerin ve yaşanan gerçek öykülerin anlatıldığı The Moth programında kendi hayatlarınızı da gözden geçireceğiniz bölümler var!

 • The Moth podcastine aşağıdan ulaşabilirsiniz;

17. Revolutions- İngilizce Podcast

 dinleyebileceginiz en iyi podcastler
dinleyebileceginiz en iyi podcastler

ThoR’un yapımcıları tarafından yapılan programda dünya tarihindeki belli başlı devrimler ele alınıyor. Uzun olmayan bölümleri sayesinde tarih meraklıları için devrim özetleri hem bilgilendirici hem de merak uyandırıcı.

 • Revolutions podcastine aşağıdan ulaşabilirsiniz;

18. Today, Explained – İngilizce Podcast

  Vox tarafından hem youtube kanalından hem de Netfix’den tanıdığımız Explained birbirinden ilginç podcastlerle dinleyiciyle buluşuyor. Haberleri hızlıca alabilmenizi sağlayan programda, son dönemlerde Korona Virüsüne dair son derece ilginç başlıklar yer alıyor. Programın yazılı metnine vox.com web sitesinden erişebilirsiniz.

19. Nasıl Gidiyor Karantina?

podcast tavsiyeleri
podcast tavsiyeleri

Storytel tarafından Karantina günlerine özel hazırlanan programın sunuculuğunu Mirgün Cabas üstleniyor. Programda Cabas, evlerimize kapandığımız bu süreçte merek ettiği isimlerin ne yaptığını, nasıl vakit geçirdiğini telefonla arayarak soruyor. Müjde Ar, Ceylan Ertem, Erdil Yaşaroğlu ve Vedat Milor gibi isimlerin telefonla bağlandığı program ünlü isimlerin evlerine bizleri de konuk ediyor!

Bu podcast serisine aşağıdan ulaşabilirsiniz;

20. Didik Didik Freud

podcast önerileri - freud
podcast önerileri – freud

Yayınlanmasının üzerinden uzun zaman geçmiş olsa da Freud’u merak edenlere tavsiye etmeden geçemeyeceğimiz podcast önerisi Didik Didik Freud Açık Radyo yapımı. Serol Teber ve Şenol Ayla tarafından sunulan programa, “Neden Freud?” sorusuyla başlayan ikili, Freud’un sırlarla dolu hayatını evlerimize getiriyor.

21. Kalt’ın Podcast’i

Ozan Akyol, Erman Çağlar ve yerine göre Hasan İnceler tarafından hazırlanan programda keyifli bir sohbete ortak oluyorsunuz. Her hafta farklı konuların ele alındığı programı sosyal olarak mesafelendiğimiz şu günlerde arkadaş ortamı havasını solumak için bire bir!

Kalt podcastleri;

Korovirüs salgını nedeniyle evde olabildiğimiz için şanslı sayıldığımız bugünlerde biraz keyifle vakit geçirebileceğimiz, biraz da kendimize yarar sağlayabileceğimiz en iyi podcast önerilerimiz şimdilik bu kadar! Herkesin ilgi alanına göre erişilmesi son derece kolay, keyifli ve amatör yayınlara da fırsat vermeyi unutmayın diyoruz!

Son olarak bugünlerde en mühim olanın kendimizin, çevremizin ve toplumun sağlığını düşünmek olduğunu, hala çalışmak zorunda olan insanların varlığını unutmamayı ve belki de bazen podcast dahi dinlemeyip biraz düşünmeye vakit ayırmanın hepimize iyi gelebileceği hatırlatmasını yaparak önerilerimizin sonuna geliyoruz!

    

Written By
More from Aybuke Demir

Midilli Gezi Rehberi

Yaz aylarının sevilen rotalarından, taş evleriyle, şirin mi şirin sokaklarıyla ve ouzo’ suyla...
Read More

2 Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir