Hollanda Gezi Rehberi

Hollanda gezi rehberi yazımız, Hollanda seyahatinizi planlarken ihtiyacınız olacak bütün bilgileri kapsıyor. Hollanda hakkında bilmeniz gerekenler, Hollanda’nın tarihi,  Hollanda’ nın dili, Hollanda’ da konuşulan diller gibi seyahat öncesinde bilmek isteyeceğinizi düşündüklerimiz bu yazımızda.

Hollanda hakkında temel bilgiler &

Hollanda hakkında bilmeniz gerekenler

Hollanda, Belçika ve Lüksemburg Benelüks ülkelerini oluşturur. Coğrafi olarak yakın olan bu ülkeler arasında politik ve resmi işbirlikleri mevcuttur. Hollanda Krallığı 4 ülkeden oluşur; Hollanda ve Karayipler’de bulunan üç adayı kapsar.  Batı Avrupa ülkesi olan Hollanda meşruti monarşiyle yönetilir.

Özgürlükler ülkesi olarak bilinir. Diğer ülkelerdeki yasaklar bu ülkede yasal ama suç oranı da oldukça düşük. Baya medeni bir ülke Hollanda öyle diyelim. Müzeleri tarihi binaları ve parkları, saymakla bitmez hepsi çok iyi korunmuş.

Hollanda’nın  neden bu kadar turist çektiği aslında ortada tabii. Avrupa ülkeleri arasında farklı bir medeni duruşa sahip olması Hollanda’yı çekici kılıyor. Sınırlarınızın dışına çıkmak istediğiniz bir tatil planlıyorsanız, Hollanda listenin başında gelen ülkelerden.

hollanda gezilecek yerler rehberi
hollanda gezilecek yerler rehberi (görsel: pinterest.com )
 • Hollanda tarihi

1500-1700 yılları arası Hollanda tarihinin Altın Çağı olarak bilinir. Hollanda, bu yıllarda ticaret ve sanat alanlarında en gelişmiş ülkelerdendi. Hollanda 1. Dünya Savaşı sırasında tarafsız kalan ülkelerdendi. 2. Dünya Savaşı esnasında ise Nazi işgaline uğradı. Bu dönemde Amsterdam’a bulunan bir eve sığınan Anne Frank’ın Günlükleri dönemi anlatan sarsıcı bir eserdir. Bu ev şu an müze haline getirilmiştir ve ziyaretçilere açıktır.

 • Hollanda nerededir?

Batı Avrupa’ da yer alan Hollanda, doğuda Almanya, güneyde ise Belçika’yla sınır komşusudur.

 • Hollanda’ da konuşulan diller

Hollanda’nın resmi dili Flemenkçe’dir. Maalesef bizim pek anlayabildiğimiz bir değil.

Ülkedeki herkesin 2. dil olarak İngilizce konuşabilmesi büyük rahatlık. Bu sebeple iletişim kurmakta asla zorlanmazsınız.

 • Hollanda’nın Havası

Hollanda Ilıman Okyanus İklimi etkisi altında kalmış bir ülkedir. Bu iklimin etkileri, ılıman geçen kışlar ve pek de sıcak olmayan yazlar üzerinde görülür. Ülkede yıl boyunca yağışlar görülür dolayısıyla nem oranı yüksektir. Soğuk havalardan pek hoşlanmıyorsanız Mayıs- Eylül arası tarihlerde gezi planınızı yapmanızı tavsiye ederiz. Ama soğuktan etkilenmiyorsanız yılbaşı kutlamalarının bu şehirde oldukça şaşalı olduğunu da belirtelim. 

 • Hollanda Para Birimi

Hollanda’ nın para birimi, birçok Avrupa Birliği’ ne üye ülkelerde olduğu gibi Euro’dur.

 • Hollanda’nın Başkenti

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’dır. Amsterdam dünyanın en fazla turist alan,  şehirlerdendir. Özgürlükler şehri olan bu şehir müzeleri, parkları, köprüleriyle hem gözümüze hem gönlümüze hitap eder. Unutmadan, Lahey de ülkenin idari başkenti olarak geçiyor.

hollanda gezisi
hollanda gezisi

Hollanda’ ya nasıl gidilir?

Hollanda’ya ulaşım konusunda farklı uçuş seçenekler mevcut. İstanbul, Ankara ve İzmir’den; Amsterdam ve Rotterdam’a farklı firmaların seferleri var. THY, KLM, Pegasus, Sun Express önde gelen firmalardan. Bu firmaların siteleri üzerinden ya da skyscanner, momondo  gibi siteler üzerinden kendinize uygun bir sefer seçebilirsiniz.

Genelde uygun zamanda alırsanız 150-200 Euro arasında gidiş dönüş bilet bulabilirsiniz. KLM ve Pegasus’un hatta zaman zaman THY’nin bile indirimli bilet sattığını hatırlatalım.

Ayrıca Nasıl Ucuza Gezilir yazımızda ucuz bilet almanın yolları var. O yazımızı da buradan⇐ okuyabilirsiniz.

Hollanda Vizesi

Hollanda, Schengen’ e üye ülkeler arasında yer almaktadır. Schengen vizesi alarak Hollanda’ya seyahat edebilirsiniz. 


Hollanda’da Gezilecek Yerler

Hollanda gezi rehberimizi, en genel haliyle kültür-sanat, yeme-içme-eğlence ve doğa olarak gruplayabiliriz. Müzeler ve kültür turları için başkent Amsterdam en doğru adres olacaktır.

Hollanda’nın kırsalını görmek, çeşit çeşit peynirlerin nasıl yapıldığını yakından gözlemlemek isterseniz Lahey’i tercih edebilirsiniz.

Hollanda’nın bir diğer önemli şehirlerinden olanRotterdam ise Avrupa’nın en büyül limanına sahiptir. Yeme-içme ve eğlence hayatı konusunda ise Hollanda’ nın tüm şehirlerinin oldukça renkli olduğunu söyleyebiliriz.

Kısaca Hollanda’da görmeniz gereken yerleri aşağıdaki şekilde listeledik.

  • Amsterdam – Hollanda’nın başkentidir, aynı zamanda Avrupa’nın en çok turist çeken şehirlerinden biridir. Amsterdam’da neler yapılır yazmakla bitiremeyiz, yapamayacağınız bir şey yok öyle diyelim. Müzeleriyle, köprüleriyle, tarihi binalarıyla ve tabii eğlence hayatıyla Amsterdam tekrar tekrar gitmek isteyeceğiniz bir şehir. (Amsterdam’da Gezilecek Yerler yazımıza buradan ulaşabilirsiniz)
  • Rotterdam – Liman kenti olmasından sebep, 1300 yıllarından beri, Hollanda’ nın ticaret merkezidir. İkinci Dünya Savaşı sırısında şehrin tamamı yok olmuştur, sonra yeniden inşa edilen şehirde modern mimari hakimdir.
  • Lahey: Hollanda’nın idari başkentidir. Parlemento, Devlet Konseyi ve Yüksek Mahkeme Lahey’de yer alır. Ayrıca, Lahey’in çevresinde Hollanda köyleri bulunmaktadır. Süt çiftliklerinin bulunduğu ve peynir fabrikalarının yer aldığı bu şehirleri gezebilirsiniz.
hollanda gezi rehberi
hollanda gezi rehberi

Hollanda gezilecek yerler ayrı bir yazının konusu. Fakat ilk bakışta listeleyebileceğimiz Hollanda rotaları aşağıdaki şekilde olabilir.

 • Amsterdam başkenti, ‘Özgürlükler Şehri’ .
 • 2. Dünya Savaşı sonrası tekrardan inşa edilmiş şehri görmek için Rotterdam.
 • Hollanda’nın sevimli köylerinde gezinmek için Lahey çevresi.

Hollanda’da Yapılacaklar

Hollanda gezi rehberinde bir de özet olarak Hollanda’da yapılacaklar listesi hazırladık, buyurunuz:

 • Hollanda diyince ilk akla gelenlerden laleler. Çiçek pazarında gezin ve lale tohumları alın. Vakti zamanında, ilk tohumların Osmanlı Devleti tarafından Hollanda’ya hediye edildiğini unutmayın.
 • Gouda ve edam peyniri Hollanda’nın pek sevdiğimiz peynirlerinden, mutlaka tadına bakın. Beğenirseniz valizinize koyun birkaç tane, sevdikleriniz için güzel bir hediye olabilir.
 • Hollanda’nın dünya çapında ünlü biralarını deneyin, evet her markette var bu biralar artık ama publarda fıçı halini tercih edebilirsiniz. Heineken, Amstel ve  Grolsch en ünlülerden.
 • Çok sayıda farklı konseptli müze var, mutlaka bir tanesi size de hitap eder, aralarından seçin.
 • Kahvenin ya da çayın yanında iyi giden Hollanda’ya özgü stroopwafellarla tanışın.  Tatlı-tuzlu tatlardan hoşlanıyorsanız tuzlu karamelli olan bir efsanedir.
 • Kırsala giderseniz Hollanda’nın simgelerinden olan yel değirmenlerini yakından görebilirsiniz.
 • Bir de tabii köprülerdeki bisiklet temalı fotoğraflardan sizin de olsun bir tane

Hollanda’ya ne zaman gidilir?

Aslında bu konuya Hollanda’nın havası başlığı altında değindik. Tekrar edersek Hollanda genelde yağışlı bir ülke kışlar ılıman(bize göre soğuk diyebiliriz), yazla çok da sıcak değil. Parkların, kanalların tadını doyasıya çıkarmak istiyorum aynı zamanda üşümek istemiyorum diyorsanız Mayıs-Eylül arası idealdir. Fakat yılbaşı zamanı da şehrin ayrı bir keyifli olduğu da gerçektir. Yılbaşının dünyada en görkemli şekilde kutlanan yerlerinden biridir, Hollanda. Havai fişek gösterileri 00:00’ da başlıyor ve resmen 2 saat boyunca devam ediyor. Bu şovlardan hoşlanmıyor da olabilirsiniz tercih sizin

Hollanda’ da ne yenir? Hollanda Mutfağı

Yazımızın bu bölümünde, süper ünlü olmasa da Hollanda Mutfağı’na özgü lezzetleri paylaşacağız. Bir İtalyan ya da Fransız Mutfağı kadar olmasa da hoşlukları var. Baştan belirtmek isteriz, Hollanda’da birçok farklı kültürden insan yaşadığından, bu kültürlerin etkisi olarak bir sürü farklı ülkenin lezzetlerini tadabileceğiniz restoranlar mevcuttur.

hollanda mutfagi
hollanda mutfagi
 • Gouda ve Edam – Tüm dünyada ünlü Hollanda peynirleri. Bu peynirlerin birçok farklı çeşidi mevcuttur. Kimyonlu, acıbiberli, kekikli, aklınıza ne gelirse. Bizim favorimiz kimyonlu Gouda.
 • Pompoensoep – Bildiğimiz balkabağı çorbası, pek lezzetli.  Aslında en ünlü çorbaları Erwtensoep denilen sosisli sebze çorbası ama bizim pompoenseop daha çok hoşumuza gitti.
 • Patat – Mayanozle servis edilen patates kızartmaları kalp biz birayla çok iyi gidiyorlar.
 • Stroopwafel  – Bildiğimiz wafelin incecik ve sıkıştırılmış olanı arasında da karamelden, ama yazalım ki gittiğinizde yemeği sakın unutmayın. Her hali güzel ızgara olabilir ya da şarapla tencerede pişirilmiş hali.
 • Appeltaart – Elmalı turtanın farklı bir türü, üzerinde kremayla servis ediliyor. Cafe Winkel en iyisini yapanlardan.
 • Dropjes – Meyankökü ve anason içeren şekerler. Hollandalılar bu şekerlere bayılır. Biz de sevdik bu koyu renkli şekerleri ama meyankökü sevmiyorsanız uzak durun.
hollanda gezi rehberi - resim
hollanda gezi rehberi – resim

Ünlü Hollanda’lı Ressamlar

Sanat Tarihi’nin ünlü Hollandalı ressamlarının olmadığı bir Hollanda Gezi Rehberi olmamalı diye düşündük. İsimlere olmasa da eserlere mutlaka aşinasınızdır.

 • Jan Vermeer – Önde gelen portre ressamlarındandır. 1632- 1675 yılları arası yaşamıştır. ‘İnci Küpeli Kız’ adlı eseri barok resmin en iyi portrelerindendir.
 • Vincent Van Gogh – Dünyanın en çok tanınan ressamlarındandır. 1853-1890 yılları arası yaşamıştır. Yakın arkadaşı Gauguin ile yaşadığı bir tartışma sonucu kulağını kesmiştir. Sonrasında akıl hastanesinde tedavi gördüğü süreçte intihar ederek hayatına son vermiştir. Mutlu olduğu dönemde yaptığı ‘Sunflowers’ yani ‘Ayçiçekleri’ adlı eseri en sevdiğimiz.
 • Rembrandt Van Rijn 17. yüzyıl Avrupa ressamlarında ön sıralarda yer alır. 1606-1669 yılları arası yaşamıştır. En iyi otoportre ressamlarından olan Rembrandt, ışığı kullanma konusundaki ustalığıyla bilinir.

Hollanda Gezi Rehberi yazımızın sonuna geldik. Amsterdam Gezi Rehberi yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir