Nasıl Ucuza Gezilir? Ekonomik Seyahat Etmenin Yolları

nasil ucuza seyahat ederim
nasil ucuza seyahat ederim

Geldik bir halk hizmetine daha. Ucuz seyahatlerin dostu, kazıkların düşmanı bir yazı yazalım istedik: Nasıl ucuza gezilir? Aslında bu yazı ucuza gezmenin yanısıra ucuz uçak bileti bulma, ucuz konaklama yolu keşfetme, yeme -ime ve eğlence kısımlarını nasıl ekonomik bir şekilde halledebilirim gibi hap bilgiler de içerir.

Seyahat sizi para harcayarak zenginleştiren tek şey derler. Gezginler için aslında bir yaşam mottosudur bu söz. Yeni yerler keşfetmek ,halkın arasına karışmak , lokal yemekleri tatmak , bunların hepsi birer tecrübe ve kazanımdır.

Lakin, maaş skalası, çok dalgalı kur ve birçok değişkenden dolayı uygun ve ucuza seyahat etmek için ciddi araştırmalara ihtiyaç duyulur. Bazı noktalar yakalanırsa seyahat masraflarımızı büyük ölçüde azalatabilir ve ucuza gezebiliriz.

ucuz yolla seyahat etmek
ucuz yolla seyahat etmek

Ucuza Seyahat İçin İpuçları – Araçlar

Nasıl ucuza gezilir sorusuna cevap vermek için bazı seyahat ipuçlarını, araçlarını listeledik. Bizim sıkça kullandığımız o yüzden sizin de kullanmanızı istediğimiz araçlardır bunlar. Nelermiş hepberaber maddeler halinde görelim:

1. TRAVEL HACK

Travel Hack aslında tamamen uçuş miline dayalı bir sistemdir. Türkiye’de pek işlemese de yurtdışında yaşıyorsanız çok yararlı bir sistemdir. Nedir bu travel hack ?

 • Travel hack , mil ve loyaty puanlarını toplayarak ucuş milleri kazanmaktır.
 • En yaygın kullanılan  mil programı Garanti Bankasının Miles&Smiles kartıdır.
 • Bu arada Avrupa ve Asya için(genel olarak) pek uygun olmasa da Hindistan ve Afrika için muhteşemdir(Afrika için 20Bin , Hindistan için de 30bin mile gidip gelebilirsiniz , vergiler ise 600-800 tl arası değişmektedir).
ucuza bilet bulup seyahat etmek
ucuza bilet bulup seyahat etmek

Ucuza seyahat etmek için neden bu maddeyi koyduk ve nasıl oluyor bu hack derseniz buyrun, travel hacki kullanıp ucuza nasıl gezilirin yolları:

 1. Kampanyaları sürekli takip etmek :Mesela X avm’de 1000 tl’ye 2000bin mil veriliyor , hemen arkadaşlarınıza soruyorsunuz alacak birşeyiniz var mı benim kartımdan alalım diye ? siz kartınızla alın arkadaşınız parasını size versin.
 2. Mil satın alımı: Bazı forum sitelerinde çok hesaplı fiyata miller ihtiyac dogrultusunda satılmaktadır. Bunları takip etmek herzaman iş görür.
 3. Ödeme sistemlerini karta entegre etmek: Her ne kadar kredi kartı kullanımı tasvip etmesek de , mil biriktirmek için gerekiyor özellikle kampanyalar dogrultusunda tüm harcamalarımızı kartla yapmalıyız.

2. BİLET AVCILARI – Bilet Siteleri

ucuza gezmek icin bilet bulmak
ucuza gezmek icin bilet bulmak

Ucuza gezmenin en “majör” etkenlerinden biri de ucuza ulaşmaktır. İşte bu ucuza ulaşım araçlarından bilet avcıları seçeneğini – sitelerini inceleyeceğiz. Bu tarz sitelerin çalışma mantığı biraz farklı ,her yerden bilet alabiliyor bu arkadaşlar , genelde aylık 2 euro ücreti var üyelik için.mesela paristen nyc’e 260 dolara bilet bulmuş.

Tek yapmanız gereken istediğiniz rotayı girmek , bundan sonrası hunter’lara kalmış

https://scottscheapflights.com/

Bu arada ucuz uçak bileti nasıl bulunur konusunda destek isterseniz, aşağıdaki linkte süpersonik bir yazımız mevcut:

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır? Altın Değerinde İpuçları

3. FLYPGS VE BAĞLANTILAR

Şu anda Avrupaya en ucuz giden pegasus havayolları. Bunun dışında pegasus aktarma uçağı olarak çok rahat kullanılabilir. Mesela Polonya’ya gideceksiniz , önce Lviv ya da Budapeşte’ye pegasusla gidip(120 tl’ye önceden alınabiliyor) ordan da otobüsle geçebilirsiniz. Ya da Wizz, Ryan Air gibi ucuz havayollarının kampanyalarını yakalayıp Pegasus’la birleştirebilirsiniz.(önce bükreşe gidip sonra ordan ryan’la herhangi istediğiniz bir avrupa şehrine gidebilirsiniz).Bu da size takribi 200 tl’den daha aza malolur.

Genel olarak tüm bu işlemlerinizi:  Skyscanner ya da Google flight‘tan yapabilirsiniz.

Otobüs firmaları için ; rome2rio size tüm bağlantıları gösterir.

Ucuza gezmek için kullanabileceğiniz diğer firmalar:

Not: Ucuza gezmek için aynı zamanda Blablacar’ı kullanın arkadaşlar otobüs yoksa. Tren kullanmayın görece pahalı.

nasil ucuza seyahat ederim
nasil ucuza seyahat ederim . Fotoğraf : Hakkı Ceylan

4. DAHA UZAK

Birde çok uzak seyahatler için ucuza seyahat etme tavsiyeleri verelim. Ancak çok uzak demişken birkaç yazımızı okumanızı da tavsiye edelim. Aşağıda küçük bir liste mevcut:

Güney Asya için bunu yapmamız biraz daha karmaşık , şu anda Güney Asya’ya gidilecek en ucuz yöntem,  uzak yol pegasusu scoot hava yollarıdır.

http://www.flyscoot.com/en/

Scoot ile özellikle Malezya ve Singapur’a Atina üzerinden gayet ucuza gidebilirsiniz. Ordan sonrası size kalmış 🙂

Bunların dışında high season ve festival zamanlarında haliyle fiyatlar çok daha yükseliyor, bu yüzden daha düşük sezonlarda hem biletler hem de konaklama ucuz oluyor. Muson yağmurlarına da azıcık katladın 🙂

Bu arada Güney Asya’da ve Hindistan’da tren ucuzdur ama otobüs pahalıdır.

5. VALİZ

ucuz gezmenin yollari
ucuz gezmenin yollari

Ne yapıp  edin 8 kg geçirmeyin , çoğu cheap flight firmaları 8 kg üstü almaz, 3 tane kazak ya da tshirt götürün yeter ordan havlu terlik falan bit pazarından bulursunuz. Kirlendi mi ver laundry’e bitsin.

Özellikle Uzakdoğu’da, Afrika’da pırpır uçaklarla seyahat edeceğinizden zaten ağır bavul her zaman dert ve pahalı. Yani, “ Nasıl Ucuza Gezilir? ” in cevaplarından bir tanesi kesinlikle az yükle yola çıkmak. Hatta bir tane yazımız var bu konuyla ilgili buyrun:

Bir Gezginin Çanta Hazırlama Rehberi

6. KONAKLAMA VE YEME İÇME

Ucuza seyahat etme konusunda önemli diğer konular : Konaklama ve yeme- içmeAslında burası nispeten daha az karışık. Çok fazla alternatif var , couchsurfing (couchsurfing yazımıza burdan ulaşabilirsiniz) , airbnb (airbnb yazımıza buradan ulaşabilirsiniz) hostel gibi , biz hostelciyiz ama hangi hostel. Hostel seçiminde dikkat edilmesi gereken konular

 • Booking puanının 8 üstünde olması
 • Herhangi bir metro ağına ya da durağa çok yakın olması
 • Yataklarında priz olması
 • ve en önemlisi kahvaltı olması

Bazı hostellerde ücretsiz kahvaltı servisi vardır , kimse ne yedğinize bakmaz, hemen ekmek arasına ne buluyorsanız koyun, suları , meşrubatları da şişeleyin. Öğlen yemeğiniz bedavaya gelmiş olur.

Tokyo,londra,paris gibi şehirlere gidiyorsanız 3-4 kişi hostelde yemek yapın arkadaşlar. Hem muhabbet olmuş olur hem de ciddi bütceden yırtarsınız, kişi başı 3-4 euro’ya çok güzel karnınız doyar. Alın size, keyifle ucuza gezmenin püf noktalarından bir tanesi 🙂

İlle de dışarda yiyecekseniz turistik olmayan bir yerde yiyin , hem lezzetli olur hem de ucuz.

7. EĞLENCE & MÜZE VE DİĞERLERİ

ucuza gezmek
ucuza gezmek

Şimdi Madrid’e gidip Prado’yu gezip görmeden olmaz , bazı şeylerde kısmamak lazım.

Müzelerin bazı günleri ücretsizdir, her yerde olmasa bile bazı şehirlerde geçerli , mesela londra’da komple ücretsiz .

Aşağıdaki linkte avrupadaki top 10 ücretsiz müzeleri yazmışlar.

https://www.theguardian.com/travel/2014/jan/21/10-of-the-best-free-museums-in-europe

Her kentin kendine özgü bir şehir kartı genelde olur, bu kart ücretsiz müze girişi ve sıra beklememe gibi avantajları vardır ama çok müze gezmeyeceksiniz almanıza gerek yok.

Ücretsiz yürüyüş turları ve açık hava müzelerine katılabilirsiniz(berlin’deki east side gibi). Hatta ücretsiz yürüyüş turları farklı bölgelere de oluyor 2-3 gün boyunca takılabilirsiniz.

Gece hayatı için alkol ne kadar ucuz da olsa mekanlara giriş, gece otobüs/metro olmayıp taksiyle dönmek masrafı arttırır. Bu yüzden konakladıgınız yerlere yakın yerleri tercih edebilirisiniz.

Not: illa ben alemciyim gece hayatı benim 2.adım diyorsanız, demir perde ülkelerinde hem gece hayatı çok ucuz hem de çılgın (kişinev,bükreş, vs)

Ucuza Seyahat Etmek
Ucuza Seyahat Etmek

Nasıl ucuza gezerim? , seyahat etmek için son düzlükteki tavsiyeler:

 • Çok orjinal birşey görmediğiniz sürece alışveriş yapmayın ve en önemlisi dilenmeyin , bazı arkadaşlar param bitti diye yazı yazıp dileniyor arkadaşlar bunu yapmayın backpacker adam dilenmez , gider hostelde çalışır ya da yemek , konaklama karşılığında iş yapar ama gene dilenmez.
 • Yürüyün arkadaşlar , yürüyerek keşfedersiniz, her sokağa girin Citymapst2go adlı uygulama olsun telefonunuzda offline calısıyor kötü de olsa offline gps calısıyor kaybolmazsınız.
 • İlle de taksiye bineceksiniz taksimetre muhakkak açtırın.

ekonomik seyahat

Ucuza gezmenin yolları isimli yazımızın sonuna geldik. Ne kullanıyorsak içtenlikle aktarmaya çalıştık umarım hepsi işinize yarar da bol bol seyahat edersiniz, yeni yerler görüp keşfedersiniz.

More from Hüseyin Günder

Zanzibar Gezi Notları

Kimilerinin adını duyup ama yerini tam bilmediği, kimileri 20.Yüzyılın en büyük müzik...
Read More

3 Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir