Roma’da Gezilecek Yerler Rehberi

Roma için dünyanın en yaşanılası şehirlerinden biri desek yanılıyor olmaz herhalde öyle değil mi? Yüzyıllık tarihiyle, eski sokaklarıyla, tatlılar tatlısı İtalyanları ve Akdeniz insanlarıyla ve insana 5 kilo aldıracak yemekleriyle her yurt dışı seyahatinin gözde şehri Roma!

Roma’da gezilecek yerler listemize başlamadan önce henüz okumadıysanız aşağıda Roma hakkında yazdığımız diğer yazılarımıza da bir göz atmanızı tavsiye ederiz;

Bir şehir bu kadar dillere destan olunca, tahmin edersiniz ki gezip görülecek yerleri de bir o kadar çok oluyor. Bizim tavsiyemiz Roma’yı tam anlamıyla keşfetmek için şehre 4 gün vakit ayırmanız yönünde olur. Yürümeye oldukça elverişli bir şehir olduğu için rahat ayakkabılarınızı giymeniz gerektiğini de şimdiden söyleyelim.

Roma’da gezilecek yerler yazımızı 5’e ayırdık. Sizin için hangisi daha uygunsa yazıya oradan başlayabilirsiniz. Eğer hiçbir fikriniz yoksa yazının tümünü okumanızı tavsiye ederiz.

A- Klasik Roma Gezisi

B- Roma’da Gezilecek Manzarası Güzel Yerler & Tepeler

C- Roma’da Gezilecek Parklar

D- Roma Meydanları

E- Müze Gezisi 

Roma’yı yeniden fethetmeye hazırsak, gelin Roma’da Gezilecek Yerler listemize başlayalım!

A- Roma’da Her Turistin Gezmesi Gereken Yerler

1. Kolezyum

Roma'da gezilecek yerler arasında ilk sırada Kolezyum yer alıyor
Roma’da gezilecek yerler arasında ilk sırada Kolezyum yer alıyor

Roma’nın simgesi olan Kolezyum tabii ki de gezilecek yerler listemizin ilk başında yer alıyor. Kolezyum’u görmeden Roma’dan ayrılmak mümkün olmadığı gibi emin olun ayaklarınızın ve turist yığının da sizi Kolezyum’a çekeceğinden oldukça eminiz.

Kolezyum’un tarihine gelecek olursak, bu görkemli yapıtın tarihi iki bin yıl öncesine dayanıyor. Zamanında gladyatör ve hayvan savaşlarına tanıklık etmiş bu bina devasa bir amfi tiyatro olma özelliğini taşıyor.

Kolezyum Bilet Fiyatları

Dışarıdan oldukça göz alıcı olan bu yapıyı bir de içeriden görmek isteyenler için bilet fiyatları ve aşağıdaki gibi;

Ücret: 12 Euro

Ziyaret saati: 8:30-18:00

Ücretsiz giriş yapılabilen günler: 9 Mayıs ve 5 Haziran

Uyarı: Kolezyum, Roma’nın en popüler noktasından biri olduğu için, önünde saatlerce sıra beklemek yerine online bilet almanızı tavsiye ederiz. Online biletleri de seyahat tarihinizden yaklaşık 2 hafta önce almanız gerektiğini hatırlatalım. Biletleri şu adresten satın alabilirsiniz.

Kolezyum’a Nasıl Gidilir?

Metro: Metroyu kullanıyorsanız “Line B” hattı üzerinde yer alan “Colosseo” durağında inebilirsiniz. Bu durakta indiğinizde Kolezyum tüm ihtişamıyla karşınızda kalacaktır.

Tramvay: Toplu taşımada tramvayı tercih ediyorsanız yine “Line 3” hattı üzerinde yer alan “Colosseo” durağında inebilirsiniz.

Otobüs: 75, 81, 673, 175 ve 204 numaralı otobüslere binerek Kolezyum’a ulaşabilirsiniz.

Kolezyum’u En İyi Gören Ara Sokaklar

Roma'da Gezilecek Yerler Rehberi- En İyi Kolezyum Manzaraları
Roma’da Gezilecek Yerler Rehberi- En İyi Kolezyum Manzaraları

Hani olurda, ara sokaklardan tam da Instagramlık birkaç poz yakalamak isterseniz buyurunuz size Kolezyum’u kesen ara sokaklar;

  • Via degli Annibaldi
  • Via del Colosseo
  • Via dei Fori Imperiali
  • Via dei Santi Quattro

2. Foro Romano

Kolezyum’u gezerken tik attığınız bir diğer turistik nokta; Foro Romano! Antik Roma döneminden kalma Foro Romano, Kolezyum’un hemen yanı başında yer alıyor.

Kolezyum’a bilet aldığınız taktirde Foro Romano’yu gezmek için ekstra bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Zamanında pazar alanı olarak kullanılan Foro Romano’yu görünce başka ülkelerin tarihi eserlerine nasıl sahip çıktıklarını bir kez daha görmüş oluyoruz.

Foro Romano’ya gitmek için yukarıda Kolezyum için listelediğimiz toplu taşıma metotlarını kullanabilirsiniz.

3. Fontana di Trevi (Trevi Çeşmesi)

Roma'da Gezilecek Yerler Tehberi- Trevi Çeşmesi
Roma’da Gezilecek Yerler Tehberi- Trevi Çeşmesi

Roma’nın belki de en bilindik ikonu, sayısız romantik filme ev sahipliği yapmış ve her bir saniye tıklım tıklım olan yere geldi sıra. Roma’da gezilecek yerler rehberinin güzide mekanı, yalnızların umut kapısı Trevi Çeşmesi…

Siz Trevi çeşmesinde dileğinizi 1 euro ile mi yoksa 5 cent ile sınırlandırırsınız bilemiyoruz ama bildiğimiz tek gerçek var ki o da çeşmeye atılan paraların her sabah toplanıp belirli bir süre sonra bir yardım kurumuna bağışlanması.

Atılan paraların güzel bir yere gideceği düşüncesiyle biraz daha rahatladıysak Fontana di Trevi’yi boş yakalamak, önünde kaos olmadan fotoğraf çekmek için naçizane tavsiyemiz buraya sabahın erken saatlerinde gelmeniz.

Erken demişken gerçekten sabah 8 gibi bir saatten bahsediyoruz, yoksa günün ilerleyen saatlerinde paranızı havaya atmaya çalışsanız bile yere düşmeyeceğinden emin olabilirsiniz.

Fontana Çeşmesi’ne Ulaşım:

Adres: Piazza di Trevi

Via del Corso’dan ve Panteon’dan 5 dakika yürüme mesafesinde yer alır.

4. Vatikan

Roma’nın simgesel yapılarından Vatikan’ın Roma’nın merkezinde küçük bir devlet olduğunu biliyor muydunuz? Papa tarafından yönetilen bu küçük devlet Hristiyanlık adına öneminden ötede, sayısız tarihi esere de ev sahipliği yapıyor.

Roma ile adeta içe içe geçmiş olan Vatikan bölgesinde gezilecek yerler çok çeşitli ve sayıca epey fazla. Bu sebeple Vatikan’a en az bir tam gün, tarihi eserlere veya Hristiyanlık tarihine özel ilginiz varsa iki tam gün ayırmanızda fayda var.

Vatikan’a gittiğinizde Vatikan Müzesi ve Sistina Şapelini, St. Pietro Bazilikasını, St.Pietro Meydanını, Castel Sant’Angelo’yu ziyaret etmeden dönmeyin.

Bu arada söylemeden geçmeyelim, Vatikan’ın eşsiz mimarisi gündüz olduğu kadar akşam ışıklarıyla da enfes. Vaktiniz olursa uğramanızı tavsiye ederiz!!

Vatikan bölgesi için biletlerinizi önceden temin edersiniz sıra bekleme konusunda daha az vakit kaybedebilirsiniz. Ayrıca Papa’nın konuşma yapacağı günler Bazilika’ya giriş yapamayacağınızı da unutmayın!!

Vatikana ulaşım:

Yürüme: Eğer Roma içerisinde bir bölgede konaklıyorsanız Vatikan ayrı bir devlet olsa da 10-15 dakikalık yürüme mesafesinde.

Metro: Metroyu kullanmak isterseniz de Ottaviano istasyonunda inebilirsiniz.

5. İspanyol Merdivenleri

 Buluşma meydanı olarak kabul edilen İspanyol Merdivenlerinin de en turistik noktalardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Genellikle tüm günün yorgunluğunu atmak isteyen turistlerin bu merdivenlerde soluklandığını görebilirsiniz.

İspanyol merdivenlerinden hemen 5 dakika uzaklıkta bulunan ünlü tiramisu dükkanı Pompi’den alınmış tiramisuların da bu yine bu merdivenlerde hüpletildiğine şahit olabilirsiniz.

İspanyol Merdivenlerine kadar gelmişken merdivenlerin hemen yanı başında yer alan Via del Corso caddesine çıkarak alışveriş yapabilirsiniz.

İspanyol merdivenlerini tırmandığınızda karşınıza çıkacak olan Trinita dei Monti kilisesini de ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. 

İspanyol Merdivenlerine Ulaşım:

Metro: “Line A” hattı üzerinde yer alan “Spagna” durağında inerek İspanyol Merdivenlerine ulaşabilirsiniz.

6. Panteon

Roma'da Gezilecek Yerler- Panteon
Roma’da Gezilecek Yerler- Panteon

Yunanca “tüm tanrılar” anlamına gelen Panteon, Antik Roma dönemindeki tüm tanrılar adına inşa edilmiştir. Roma’da gezilecek en güzel yapılarından biridir ve ücretsiz olarak ziyarete açıktır.

Tavanının ortasında yer alan deliğin “cennete uzanan yol” olduğuna inanlar vardır. Siz neye inanırsanız inanın günün belli saatlerinde güneş ışığını bu delikten içeri alan Panteon enfes bir görsel şölen yaratmaktadır.

Panteon’a Ulaşım:

Metro: “Line A” hattı üzerindeki “Barberini” durağında indikten sonra yaklaşık 8-10 dakika yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Giriş: Ücretsiz

Saatler: 8:30-17:30

B- En Güzel Roma Manzaraları

Siz de bizim gibi şehirlere tepelerden bakmayı seviyorsanız kalemler kağıtlar çıksın, aşağıda listelediğimiz yerlere bayılacaksınız.

1. Aventine Tepesi

Roma'da Gezilecek Yerler- Aventine Tepesi
Roma’da Gezilecek Yerler- Aventine Tepesi

Roma Gezi Rehberi’mizde Roma’nın aynı İstanbul gibi 7 tepeli bir şehir olduğunu söylemiştik. (hatırlayanlara +5 FilGezi puanı) Roma’nın yedi tepesinden biri de Aventine Tepesi!

Bir rivayete göre Aventine Tepesi’nin ismini Tiber Nehri’nden gelerek yuva yapan ve uğursuz kabul edilen Aves isimli kuşlardan aldığı, başka bir rivayete göre de Herkül’ün oğlunun adını bu tepeden aldığı söylenir.

Roma’ya tepeden bakmak için harika bir tepe olmasının yanı sıra burayı özel kılan başka bir özelliği daha vardır; bir anahtar deliği! 

Aventine Tepesini meşhur kılan Piazza dei Cavalieri di Malta Meydanındaki anahtar deliğidir. Evet, yanlış duymadınız; meydanda bulunan yeşil kapının anahtar deliğinden içeri doğru baktığınızda karşınızda Roma ve Vatikan’ın meşhur simgesi St. Peter’s Bazilikası ile karışılacaksınız.

“St. Peter’s Bazilikasını Roma’nın her yerinde görebilirim ki” diye düşünebilirsiniz doğru, fakat bazilikanın dış cephesinin anahtar deliğinden görünen minicik çerçeve ile cuk oturduğunu belirtelim!

Aventine Tepesine gittiğiniz saat ile doğru orantılı olarak bu kapının önünde sıra ile karşılaşabilirsiniz. Bir anahtar deliği diye düşünüp burayı es geçmeyin, çünkü manzaranın oldukça güzel olduğunu garanti edebiliriz.

Ulaşım:

Tramvay: 3 numaralı tramvay ile “Emporio” durağında veya 75 nolu otobüse binerek yine “Emporio” durağında inerek ulaşabilirsiniz.

Giriş: Ücretsiz

2. Terrazza del Pincio

Terrazza del Pincio'dan Roma Manzarası
Terrazza del Pincio’dan Roma Manzarası

İspanyol Merdivenlerinin batısında kalan Piazza del Popolo meydanındaki merdivenlerden yukarı çıktığınızda sizi Terrazza del Pincio karşılıyor. Bu terasa geldiğinizde aynı zamanda Villa Borghese Bahçesine de gelmiş oluyorsunuz, çünkü bahçenin bir girişi de burada bulunuyor. Terrazza del Pincio’ya gün batımı vaktinde giderseniz sizi nefis bir gökyüzü şöleninin karşılayacağını aklınızda tutabilirsiniz.

Terrazza del Pincio’ya Ulaşım:

Metro: “Line A” hattı üzerindeki “Flaminio” durağında inerek kolaylıkla ualaşabilirsiniz.

C- Roma’da Gezilecek Parklar

1. Jardines de Villa Borgehese

Roma’da gezilecek yerler arasında en keyifli parklarından biri Villa Borgehese! Piazza del Popolo meydanından yukarı doğru çıktığınızda karşınızda yer alan bu park devasa büyüklükte! 80 hektarlık bir alanı kaplayan ve 1600’lü yıllarda yapılan bu parkın öncesinde bir üzüm bağı olduğunu biliyor muydunuz?

İçerisinde Borghese Müzesi dahil olmak üzere birçok müze, tiyatro ve hayvanat bahçesi barından bu parkta saatler geçireceğinize eminiz. Yürüyüş yapmak, bisiklet kiralamak, gondola binmek, çimenlere uzanmak, park içerisinde yer alan kafe ve restoranlarda Aperativo sefası sürmek ve müze gezmek için ideal olduğunu söyleyebiliriz.

Villa Borgehese Bahçelerine Ulaşım:

Metro: “Line A” hattı üzerinde bulunan “Flaminio” durağında inerek ualabilirsiniz.

Tramvay: “Line 2” hattı üzerinde yer alan “Piazzale Flaminio” durağında inerek ulaşabilirsiniz.

Yürüyüş: Piazza del Popolo meydanından yürüyerek 10 dakika uzaklıktadır.

2. Villa Ada Savoia

Roma'da gezilecek yerler arasında favori parklarımızdan biri de Villa Ada Savoia
Roma’da gezilecek yerler arasında favori parklarımızdan biri de Villa Ada Savoia

Hazırsanız lokal önerisi geliyor! Park düşkünüyseniz, çayır çimende yuvarlanmayı seviyorsanız Roma’da gidebileceğiniz parklar arasında ikinci sırada Villa Ada Savoia yer alıyor.

Biraz merkezin dışında kalan bu parka eğer boş gününüz var ise yayılıp kitap okumak için gidebilirsiniz.

Villa Ada Savoia Ulaşım:

Tramvay: 3 nolu hat üzerinde “Liegi/Bellini” durağı

Adres: Via Salaria 267

D- Keşfetmeye Doyamayacağınız Semtler

1. Trastevere

Roma'da gezilecek yerler-Trastevere'den tatlı manzaralar
Roma’da gezilecek yerler-Trastevere’den tatlı manzaralar

Tiber Nehrinin bir diğer kenarında kalan Trastevere bölgesi gezmekten keyif alacağınız Roma bölgeleri arasında yer alıyor. Tatlı sokakların hakim olduğu, her sokağın güzel pizza koktuğu, Aperativo yapabileceğiniz barların yoğunlukta olduğu bu bölgeyi bir de akşam görmenizi tavsiye ederiz. Gece hayatının cıvıl cıvıl olduğu bu bölgede uyku yok diyebiliriz. Alışveriş hayali ile gidenleri biraz hayal kırıklığına uğratma potansiyeli olsa da yeme-içme ve sokaklarda kaybolmak için ideal bir bölge olduğunu söyleyebiliriz.

Öneri: Trastevere’ye kadar gitmişken Dar Poeta’da pizza ve Blue Ice’da gelato yemeyi unutmayın!

Trastevere’ye Ulaşım:

Tramvay: 8 nolu tramvay ile “Belli” durağından inin

2. Monti

Roma'da Gezilecek Yerler- Monti
Roma’da Gezilecek Yerler- Monti

Bizce Roma’nın en güzel bölgelerinden biri kesinlikle Monti! Kolezyum’dan hemen 10 dakika uzaklıkta yer alan Monti bölgesi daracık sokaklarıyla, şık restoran ve kafeleriyle, vintage dükkanlarıyla adeta bir Cihangir havası taşıyor. Sizin de bitki kaplı evlere göz atarken hayranlıkla ağzınızın açık kalacağına çok eminiz.

Monti’ye Ulaşım:

Metro: “Line B” hattı üzerinde “Cavour” durağı

3. Quartiere Coppede

Roma'da Gezilecek Yerler- Quartiere Coppede
Roma’da Gezilecek Yerler- Quartiere Coppede

Villa Borgehese Bahçelerinin yakınındaysanız veya Roma’da gezilecek alternatif yerler arayışındaysanız imdadınıza yetiştik. Roma’nın sokaklarına ve binalarına yeterince aşık olmadıysanız bu bölgenin sizi hayran bırakacağına emin olabilirsiniz.

Merkezin biraz dışında kaldığı için pek bilinmeyen rotalardan biri olan bu bölge adını Gino Coppede isimli bir mimardan alıyor. Nasıl ki Barcelona’nın Gaudi’si varsa, Roma’nın da Coppede’si var diyebiliriz. Öyle ki, Coppede 1913 ve 1927 yılları arasında tam 40 binanın mimarı olmuş.

Coppede ilhamını zarif ve dekoratif süslemelerin öne çıktığı Art Nouveau yani Yeni Sanattan almış. Coppede’nin eserleri Art Nouveau’nun yanı sıra biraz Barok, biraz Gotik biraz da Orta Çağ simgeleri taşımış ve binaları o kadar ünlenmiş ki The Perfume of the Lady in Black (1974) ve Inferno (1980) filmlerinde set olarak kullanılmış.

Roma’nın pek bilinmeyen sokaklarında kaybolmak ve Coppede’nin inşa ettiği evlere hayran hayran bakmak için buraya mutlaka uğramanızı tavsiye ederiz.

Ulaşım:

Adres: Piazza Mincio ve Via Dora

Tramvay: 3 numaralı tramvay ile “Buenos Aires” durağında inerek “Via Dora” sokağından Piazza Mincio meydanına ulaşabilirsiniz.

E- En Popüler Meydanlar

  • Piazza Navona: Pizza Novona kalabalık meydanlardan biridir. Trevi Çeşmesi kadar meşhur olmasa da bu meydanda da Quattro Fiumi Çeşmesi Yorulduğunuzda bu meydanda solunmak ve çeşmeden temiz suyu şişenize doldurmak için iyi bir tercih olabilir.
  • Piazza di Spagna: İspanyol Merdivenlerin olduğu meydandır. Bu meydanda ve özellikle İspanyol Merdivenlerinde günün yorgunluğunu atabilir, yakışıklı İtalyan erkeklerine bakabilir ve bu meydandan Via del Corso, yani alışveriş caddesine ulaşabilirsiniz.
  • Piazza de Venezia: Gördüğümüz en büyük anıtlardan birine ev sahipliği yapan bu meydanda Vittorio Emanuele’ nin anıtı bulunmaktadır. İtalya krallığı’nın ilk kralı olan Vittorio Emanuele adına yapılan bu anıta her gün saat 18:00’a kadar ücretsiz girebilirsiniz.

F- Müzeler ve Bazilikalar

1. Galleria Borghese Müzesi

Yeşil kocaman bir bahçe içerisinde Roma’nın en güzel sanat galerisi “Galleria Borghese” sizi bekliyor. Heykel Koleksiyonu ve Resim Galerisi olmak üzere iki bölümden oluşan galeride; Bernini’nin enfes heykellerini , Caravaggio’nun resimlerini ayrıca Klasik, Rönesans ve Neo Klasik dönem eserlerini görebilirsiniz. Son derece küçük olan galeride Bernini’ye ait Hades ve Persephone, Apollon ve Daphne’yi, Caravaggio’ya ait Yılanlı Madonna’yı görmek için kesinlikle gitmeye değer!

Galerinin küçük olmasından dolayı sınırlı sayıda insanın girişine izin veriliyor. Bu yüzden müzeye giriş biletlerini internetten önceden temin etmenizde fayda var!

Galeriden çıktıktan sonra Borghese Bahçeleri’nde gezinmeyi de unutmayın!!

Galleria Borghese Ulaşım :

Adres: Villa Borghese, Via Pinciana, Roma

Otobüs: 52, 53, 116 ve 910 numaralı otobüsler

Metro : “Flamino”, “Spagna” ve “Barberini” metro duraklarından birinde inerek galeriye ulaşabilirsiniz.

Ziyaret Saatleri: Pazartesi Hariç 09:00-19:00

2. Musei Capitolini

Antik Roma’nın dini merkezi olan Capitol tepesinde bulunan Capitolini müzesi iki farklı yerde bulunup yer altı tüneliyle birbirine bağlanıyor. Roma’nın en fazla ziyaret edilen müzelerinden biri olan müzenin tasarımcı ise yine döneme damgasını vuran Michelangelo!

Capitolini Müzesi’ne gittiğinizde; İmparatorlar Salonunu, Ölen Köleyi, Capitolino Venüsü’nü, Antik Roma’nın sembolü Dişi Kurt heykelini, Yılan Saçlı Medusa’yı görmeyi ihmal etmeyin.

Heykel severler için tam bir cennet olan Capitolini müzesi birkaç sene öncesinde İran Cumhurbaşkanı ziyaretinde çıplak heykellerin sansürlenmesi ile de gündeme gelmişti!

Capitolini müzesi ve güncel sergiler için giriş bileti ise 16 Euro.

Capitolini Müzesi Ulaşım:

Adres: Piazza del Campidoglio, 1, 00186 Roma RM, İtalya

Ulaşım:

Otobüs: 70, 75, 81, 87, 95, 160, numaralı otobüsler

Metro: “Colosseo” durağında inerek müzeye ulaşabilirsiniz.

Ziyaret Saatleri : 09:30-19:30

3. Santa Maria in Cosmedin Bazilikası

Roma’daki önemli kiliselerden Santa Maria in Cosmedin, turistlerin en çok ziyaret ettiği noktalardan biri olan Bocca Della Verita (Hakikat Ağzı)’ya da ev sahipliği yapıyor. Efsaneye göre yalan söyleyenlerin ellerini ısıran ve sütunda bulunan ağzı fal makinelerinden hatırlayabilirsiniz!!

Bazilikaya gittiğinizde Romanesk çan kulesi ve sütunlu girişi görmenizi tavsiye ederiz!

Santa Maria in Cosmedin Bazilikası Ulaşım:

 Adres: Piazza della Bocca della Verità, 18, 00186 Roma RM, İtalya

Otobüs: 44, 81, 95, 271 ve 628 numaralı otobüsler ile ulaşabilirsiniz.

Ziyaret Saatleri :09:00-17:00

4. Vatikan Müzeleri ve Sistine Şapeli

Vatikan Müzeleri ve Sistine Şapeli Vatikan’da görülmesi gereken yerler arasında ilk sırayı alıyor.

Michelangelo, Boticello gibi ustaların eserlerini görebileceğiniz müze adeta bir görsel şölen. Papa IV. Sixtus için yapılan Sistine Şapeli, tavanında yer alan sahnelerle popüler. Ancak Sistina Şapeli’ni “mutlaka görmeniz gerekenler” listemize alan tavanında görebileceğiniz ünlü “Adem’in Yaratılışı Sahnesi”! Fakat baştan biz sizi uyaralım Şapel içerisinde fotoğraf çekilmemesi ve gürültü yapılmaması konusunda son derece hassaslar.

Vatikan Müzesi ve Sistine Şapeli için sıra beklemek istemezseniz “Skip the Line” biletleri 28 Euro.

Vatikan’a ulaşım:

 Yürüme: Eğer Roma içerisinde bir bölgede konaklıyorsanız Vatikan ayrı bir devlet olsa da 10-15 dakikalık yürüme mesafesinde.

Metro: Metroyu kullanmak isterseniz de Ottaviano istasyonunda inebilirsiniz.

5. San Pietro Bazilikası

Vatikan içerisinde bir diğer önemli destinasyonumuz St. Pietro Bazilikası. Bazilika’yı unutulmaz yapan devasa mimarisinde kubbesinin Michelangelo, iç dekorasyonunun ise Bernini tarafından yapılmış olması oldukça etkileyici!

St. Pietro Bazilikası’nı ziyaret ederken cüzi bir ücretle Bazilikasının tepesine çıkmanızı ve Pietro Meydanı ile eşsiz Roma manzarasının tadını çıkarmanızı tavsiye etmeden geçmeyelim!

Bazilika içinde ise enfes eserlerden en büyüleyici olanı ise şüphesiz Michelangelo tarafından henüz 25 yaşındayken yapılmış ve ölü İsa’yı taşıyan Meryem’i gösteren Pieta. Bununla birlikte Bazilika içerisinde görülmeye değer çokça heykel, freskler ve anıtlar sizleri bekliyor!

Vatikan St.Pietro’ya ulaşım:

 Yürüme: Eğer Roma içerisinde bir bölgede konaklıyorsanız Vatikan ayrı bir devlet olsa da 10-15 dakikalık yürüme mesafesinde.

Metro: Metroyu kullanmak isterseniz de Ottaviano istasyonunda inebilirsiniz.

—————

Roma’da Gezilecek Yerler yazımızın sonuna gelirken eğer aklınızda İtalya içerisinde turlamak ve farklı şehirleri de gezmek varsa En Güzel İtalya Rotaları ve İtalya’da Gezilecek Yerleri tek tek anlattığımız yazımıza da bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Umarız Roma seyahatiniz bol keyifli geçer, aklınıza takan soruları bize her zaman iletebilirsiniz!

Arrivederci!

Yağmur Sarar (@yagmotravels) & Aybüke Demir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir