Toskana Gezi Rehberi ve Gezilecek Yerler

Kilometreler boyunca uzanan yemyeşil servi ağaçlarının arasında yer alan minicik köyleri düşündüğünüzde akıllarda canlanan ilk yerlerden biri Toskana’dır diye düşünüyoruz. Özellikle “Under the Tuscan Sun” filmini izleyenleriniz olduysa, filmin ardından hemen ucuz uçak bileti bakmaya teşvik eden, kırsala yerleşme ve çiftlik hayatı sürme hayalleri uyandıran Toskana gezilecek yerler rehberine gelin göz atalım.

Yazımıza başlamadan önce İtalya’da gezilecek şehir ve rotalar hakkında bilgi alabileceğiniz bu yazımıza tıklayabilir, yahut İtalya’ya nasıl Schengen Vizesi alabileceğinize dair yazımızı okuyabilirsiniz.

Toskana Gezi Rehberi İçindekiler;

 1. Toskana Neresidir?
 2. Ne Zaman Gidilmeli?
 3. Bölgeye Kaç Gün Ayırmalıyız?
 4. Toskana’da Ulaşım
 5. Toskana’da Gezilecek Yerler
 6. Toskana’da Konaklama
 7. Toskana’da Fiyatlar
 8. Toskana’da Neler Yapılır?

 

1. Nerededir Bu Toskana?

Toskana hakkında bilgiler
Toskana hakkında bilgiler – Toskana’da Gezilecek Yerler

Öncelikle belirtmek isteriz ki Toskana İtalya’nın 20 özerk bölgesinden bir tanesidir. Bu bölge içerisinde Floransa’nın da olduğu geniş bir alanı kaplar. Toskana’nın güneyinde Roma, kuzeyinde ise Bolonya bulunur ve Toskana bölgesinde öne çıkan şehirler arasında Floransa, Pisa, Lucca, Siena, Chianti ve Val d’Orcia bölgesi yer alır.

Toskana Gezi Rehberi - Floransa
Toskana Gezi Rehberi – Floransa

Roma’dan Siena’ya ulaşım yaklaşık 3 saat, Roma’dan Floransa’ya ulaşım ise yaklaşık 4 saat sürer. Toskana bölgesi içerisinde yer alan büyük şehirlere tren veya Flixbus ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

2. Toskana Gezisine Kaç Gün Ayırmalı?

Toskana rotası
Toskana’da Gezilecek Yerler

Toskana oldukça geniş yüzölçümlü bir bölge olduğu için gezip görmek istediğiniz rotaları gün sayısına göre planlamanızı tavsiye ederiz. Müze gezmeyi seven biriyseniz Floransa’ya mutlaka 2 gün ayırmanızı, Siena ve Lucca’ya 1 tam gün ayırmanızı, Pisa’ya ise yarım gününüzü ayırmanızı tavsiye ederiz.

Eğer şarap bağları rotası yapmayı düşünüyorsanız Chianti veya Val’d Orcia bölgesindeki şarap bağlarını tercih edebilir ve bu iki bölgede konaklayabilirsiniz.

Şehir gezmekten sıkıldıysanız, bizim gibi ikonik Toskana manzarasının ve kartpostallık manzaraların peşindeyseniz tercihinizi Val d’Orcia bölgesinden yana kullanabilir, bu bölge içerisinde yer alan kasabaları gezmek için 3 gününüzü ayırabilirsiniz.

3. Toskana’ya Ne Zaman Gidilir?

Toskana bölgesinin neresine seyahat etmek isteyeceğinize bağlı olarak İtalya’nın çok güneyinde yer almadığı için yazları bile çok sıcak oluyor diyemeyiz. Özellikle Val d’Orcia bölgesi oldukça kırsal, ormanlarla kaplı ve yüksek bir arazi olduğu için yaz aylarında bile yanınızda kalın bir şeyler bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Amacınız şarap bağlarında tadım yapmak ve ikonik manzaranın tadına varmak ise ilkbahar-yaz aylarında seyahat etmenizi tavsiye ederiz.

4. Toskana’da Ulaşım – Toskana Gezi Rehberi

 • Toskana’da Gezilecek Yerlere- Şehirlere Ulaşım Mevzusu

Toskana'da Şehirlerarası Ulaşım
Toskana’da Şehirlerarası Ulaşım

 Türkiye’den uçakla Toskana bölgesine gelmek için en yakın şehirler olan Bolonya veya Pisa’yı tercih edebilir ya da yukarıda da belirttiğimiz gibi Roma’dan 3 saatlik bir yolculukla Toskana sınırları içerisine girebilirsiniz.

Floransa-Pisa, Floransa-Lucca, Floransa-Siena gibi kombinasyonların geçerli olduğu şehirlerde ulaşım oldukça rahat ve konforludur. Bu şehirler arasında gidip gelen Flixbuslar (Avrupa’nın en popüler otobüs firması) veya trenler bulabilirsiniz.

Şehirler arası ulaşım için aşağıda yer alan websitesine göz atabilir, bulunduğunuz şehirden bir başka şehre giden tren/otobüsleri ve fiyatlarını rahatlıkla öğrenebilirsiniz;

https://tr.omio.com/

 • Toskana Köylerine Ulaşım Mevzusu

Toskana Köylerine Ulaşım
Toskana Köylerine Ulaşım

Fotoğraflarda gördüğünüz ikonik manzaraların arasında kaybolmak, dilediğiniz yerde durmak ve rahata gezmek ve “dikkat geyik çıkabilir” işaretleri arasında yol almak  için araba kiralamanın bir zorunluluk olduğunu söyleyebiliriz.

Özellikle Chianti bölgesi ve Val d’Orcia bölgesi içerisinde yer alan kasabaları gezmek istiyorsanız ulaşım mevzusunun arabasız neredeyse imkansız olduğunu söyleyebiliriz.

Val d’Orcia kasabaları arasında gidip gelen yerel otobüsler olsa da, seferleri günde sayılı sınırda olduğu için bu otobüslere göre seyahat planlamanın çok konforlu olmayacağını söyleyebiliriz.

Yine de Val d’Orcia arasındaki otobüsleri tercih etmek isterim derseniz “Tiemma Spa” isimli şehir otobüslerinde 112 numaralı otobüsün Montepulciano- Pienza- San Quirico d’Oricia kasabaları arasında dolaştığını söyleyebiliriz. Otobüslerin saat çizelgelerine internette erişim olmadığı, sadece otobüs duraklarındaki tabelalarda yazılı olduğunu da belirtelim. Kasabalar arası otobüsler tek yön gidiş ortalama 2.60 Euro olduğu için gayet hesaplı olsa da kendinizi otobüs saatlerine göre ayarlamanız gerekeceği için büyük şehirlerden birinde araba kiralamanızı tavsiye ederiz. 

5. Toskana için Rota Önerileri – Toskana’da Gezilecek Yerler

Toskana Gezi Rehberi - Rota Önerileri
Toskana Gezi Rehberi – Rota Önerileri

İtalya’daki Toskana bölgesi oldukça büyük bir alanı kapladığı ve özellikle köylerin olduğu dağlık bölgelerde konaklama seçenekleri sınırlı olduğu için iyi araştırma yapmanızı tavsiye ederiz.

Toskana içerisinde yer alan büyük şehirlerin; Floransa, Pisa, Lucca ve Siena olduğunu, Chianti ve Val d’Orcia’nın ise daha dağlık bölgeler arasında yer aldığını söylemiştik.

Sadece Toskana için 9 günümü ayırırım derseniz rotaya kuzeyden Floransa ile başlayıp, sırasıyla Lucca, Pisa, Siena ve Val d’Orcia bölgesi ile ilerleyebilirsiniz.

Amacınız sadece şarap bağlarını ve Toskana’nın ikonik manzaralarını görmek ise rotaya Chianti ile başlayıp yine Val d’Orcia ile devam edebilirsiniz. Val d’Orcia bölgesinde yer alan Montalcino, Montepulciano ve San Gimignano’nun da şarap bağları ve şaraphaneleri ile sizi mutlu edeceğine eminiz.

6. Toskana Konaklama Seçenekleri

Toskana'da Konaklama
Toskana’da Konaklama

Geldik işin en eğlenceli kısmına! Seyahatlerde söz konusu konaklama olduğunda saatlerce en güzel ev arayışına giren biz olamayız öyle değil mi? Seyahatlerimizde otellerde konaklamanın yerine Airbnb evlerinde konaklamayı tercih ediyor, bu tercihi de yaparken evin tamamının kaldığımız süre boyunca bize ait olmasına önem gösteriyoruz.

Söz konusu Toskana Vadisi içerisinde yer alan köylerde konaklama olduğunda ise yine tavsiyemiz tercihinizi Airbnb evlerinden yana kullanmanız yönünde. Val d’Orcia bölgesi içerisinde yer alan 4 kasaba arasında tercihinizi kısmen biraz daha büyük ve tüm kasabalara en merkezi olan Pienza’dan yana kullanmanızı tavsiye ederiz.

Airbnb nedir, ne değildir, nasıl ev kiralarız gibi tüm sorularınıza yanıt vermek için hazırladığımız bu yazımıza da göz atmayı unutmayın!

 7. Toskana’da Fiyatlar – Toskana Gezi Rehberi

Toskana'da Fiyatlar
Toskana’da Fiyatlar

Toskana gezi rehberinde merak edilen bir diğer konu fiyatlar. Bir genelleme yapmamız gerekirse Toskana’da şarapların sudan ucuz olduğunu söyleyebiliriz. Her tarafı üzüm bağlarıyla kaplı bir bölgeye gitmenin en büyük avantajlarından birinin bu olduğunu söylemek mümkün. Floransa gibi büyük şehirlerden Siena, Montepulciano, Pienza gibi küçük kasabalara gittikçe şarap fiyatlarının daha ucuz olduğunun garantisini verebiliriz.

Gelin ortalama olarak Toskana fiyatlarına bakalım;

Yeme-İçme:

 • ½ litre ev şarabı : 4.5-6 euro
 • 1 kadeh ev şarabı: 2.5-4 euro
 • Sütlü cappucino: 4-5 euro
 • Espresso macchiato: 2.5-3 euro
 • Makarna ve pizzalar: 8-15 euro
 • Antipizza /başlangıçlar) : 8-15 euro
 • Et yemekleri: 12-15 euro

Konaklama:

2 kişilik Airbnb fiyatları: ortalama 60-70 Euro (gecelik)

Tren – Otobüs Biletleri:

Bir rota ortalama 15 Euro

Araba Kiralama:

Günlük sigortayla beraber ortalama 40-50 Euro

Günlük Ortalama Maliyet:

Eğer araba kiralamıyorsanız günlük kişi başı 60-70 Euro ayırmanızda fayda var. (Tabii ortalama konforda bir seyahat için)

 8. Toskana’da Gezilecek Yerler

toskana haritası - gezilecek yerler
toskana haritası – gezilecek yerler

Toskana’nın toplamda 20 özerk bölgeden oluştuğundan söz ettik. Gelin Toskana gezi rehberi dahilinde mutlaka görmeniz gereken şehir ve kasabalara yakından bakalım;

Floransa

Toskana Gezi Rehberi - Floransa
Toskana Gezi Rehberi – Floransa

Tabii ki Toskana’da gezilecek yerlerin başında Floransa geliyor. Rönesans döneminin başlangıcı Floransa sanat ve sanatçı şehridir. Öyle ki Leonardo da Vinci ve Michalengio gibi ünlü sanatçılar Floransa’da yaşamıştır.

Floransa’da gezilecek yerlerin başında Uffizi Müzesi ve Galleria del’Accademia yer alır. Uffizi Müzesi’nde Leonardo da Vinci, Botticelli, Michelangelo gibi sanatçıların eserleri görebilir, Galleria del’Accademia’da ise Michelangelo’nun ünlü Davut eseri ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Özellikle Uffizi Müzesi için önceden online bilet almayı ve müzenin Pazartesi günleri kapalı olduğunu unutmayın!

Müzelere ek olarak Floransa’da Floransa’nın sembolü olarak bilinen Ponte Vecchio’yu görebilir, en popüler Duomo’lardan Santa Maria del Fiore’yi gezip çan kulesinden şehre tepeden bakabilir ve gün batımında içki ve atıştırmalıklarınızla keyif çatmak için Piazza Michelengelo’yu tercih edebilirsiniz.

Floransa’da tüm müzeleri gezmek isterseniz günübirlik seyahatin bu şehre yeterli olmayacağını hatırlatır, minimum 2 tam gününüzü ayırmanızı tavsiye ederiz.

Toskana Gezi Rehberi - Floransa
Toskana Gezi Rehberi – Floransa

Pisa

Galileo Galilei’nin memleketi olan ve turistlerin sadece ama sadece fotoğraf çekme amacıyla gittiği Pisa, eğer Floransa’ya veya Lucca’ya yolunuz düşüyorsa yarım günlük bir rotanız olabilir.

Gerçekten de yamuk Pisa Kulesi ile fotoğraf çekmekten başka yapılabilecek nadide bir etkinlik ve aktivitenin olmadığı bu minik şehir 1987 yılından beri UNESCO’nun listesinde yer alır.

Temelinin elverişli olmaması sebebiyle eğri duran ve çevresinde bulunan Pisa Vaftizhanesi ve Katedralinin de aynı zemin üzerine yapılmış olmasından dolayı zamanla eğrildiği söylenen Mucizeler Meydanı içerisinde yer alır. Küçük şehre ait hemen hemen her şeyi bir meydanda görebilirsiniz de diyebiliriz.

Pisa Kulesi ile fotoğrafım olmazsa olmaz derseniz yol üzeri yarım günlüğüne bu şehre uğrayabilir, fakat vaktiniz kısıtlı ise şehirde yapılmaya değer pek bir aktivite olmadığı için Pisa’yı pas geçebilirsiniz.

Lucca

Toskana Gezi Rehberi -Lucca
Toskana Gezi Rehberi -Lucca

Floransa’dan tren ile yaklaşık 1 saat 20 dakika uzaklıkta olan Lucca günübirlik seyahat için ideal İtalyan kasabalardan bir tanesidir! Her İtalyan şehrinde olduğu gibi tabii ki de Lucca’nın da bir Duomo’su ve meydanı vardır ve Rönesans zamanından kalma surları ile tanınır.

Lucca’da gezilecek yerler arasında Ortaçağ zamanından kalma Guinigi Kulesi, San Martino Katedrali, San Frediano Bazilikası, Saat Kulesi ve Amfi-tiyatro Meydanı ve Casa de Puccini Müzesi yer alır.

Guinigi Kulesi özellikle kulenin tepesinde bulunan minik bitki örtüsü ile meşhurdur, kulenin tepesinde yer alan minik bahçe sayesinde manzarayı ağaçların gölgesi altında izleyebilirsiniz. Rönesans ve gotik mimarisinin klasik örneklerinden biri olan bu kulenin tepesinde konumlanan 7 meşe ağacının Lucca’nın eski tarihini sembolize ettiğine dair inançlar da hakimdir.

Dünyaca ünlü İtalyan operacısı Giacomo Puccini’nin doğum yeri olan Lucca’da Puccini’nin evini de gezebilirsiniz. Eğer vaktiniz kısıtlı ise yarım gününüzü Pisa’ya, yarım gününüzü ise Lucca’ya ayırarak hızlı bir rota planlayabilirsiniz.

Siena

Toskana Gezi Rehberi: Kızıl Şehir Siena
Toskana Gezi Rehberi: Kızıl Şehir Siena

Bolonya ile kapışabilecek derecede kızıl bir şehir olan Siena için tam bir Ortaçağ kasabası diyebiliriz! Bitişik evleri ve eski mimarisi ile kendinizi eski bir film setinde gibi hissedeceğinize eminiz.

1 tam gününüzü Siena’da geçirerek bu şehri rahatlıkla keşfedebilirsiniz. Siena’yı gezmeye Piezza del Campo Meydanı ile başlayabilir, meydanın etrafında 360 derece dönerek başınızı döndürebilirsiniz. Ortaçağ döneminde at yarışlarının düzenlendiği bu meydanda dilerseniz 88 metre uzunluğundaki Mangia Kulesi’nin tepesine çıkabilir ve şehre tepeden bakabilirsiniz. Mangia Kulesi’nin hemen yanında meclis binası olarak kullanılan Palazza Pubblico’yu görebilirsiniz.

Size Siena’daki katedralin Milano’daki Duomo’dan daha görkemli olduğunu söylesek bize inanır mıydınız? Siena’nın kızıl binaları arasında ihtişamlı beyazlığı dikkat çeken Santa Maria Assunta Katedrali bizce Duomo’dan bile daha görkemlidir! Gotik mimari ile inşa edilmiş bu katedral içerisinde sanat müzesi ve mezar odası barındırır.

Şehre tepeden bakmayı veya manzara izlemeyi seviyorsanız Siena Botanik Müzesi’nin karşısında yer alan parktan şehrin bir diğer kısmına bakabilir, yine Basilica Santa Maria dei Servi’nin bahçesinden de manzaranın tadına varabilirsiniz.

İnişli çıkışları sokakları sokaklarıyla bolca yokuş inip tırmanacağınız Siena’da kızıl sokaklar arasında gönül rahatlığıyla kaybolabilir ve “nasıl ya yine aynı yere mi çıktım ben?” düşüncesi ile kendinizi adeta labirentteymiş gibi hissedebilirsiniz.

Toskana Gezi Rehberi - Siena
Toskana Gezi Rehberi – Siena

Val d’Orcia Bölgesi

Val d’Orcia bölgesinde vakit geçirmeyenleri Toskana’yı tam anlamıyla gezmiş saymıyoruz! Toskana’yı bu kadar ünlü yapan servi ağaçları ve kartpostallık yolları arasında kaybolmanız gerektiğini düşünüyoruz.

Val d’Orica bölgesi harita üzerinde Siena’nın güneyinde yer alan ve Siena’ya yaklaşık 2 saat uzaklıkta olan bir bölgedir. Bugüne kadar birçok ünlü filme ev sahipliği yapmış Val d’Orcia bölgesinde gezilmesi gereken kasabalar başlıca aşağıdaki gibidir;

Toskana Gezi Rehberi: Val D'orcia
Toskana Gezi Rehberi: Val D’orcia
 • Pienza
 • Montepulciano
 • Monticchiello
 • Montalcino
 • San Quirico d’Orcia

Listelediğimiz 5 kasaba da birbirinden küçük, her biri yaklaşık 1-2 saatte gezilebilecek kasabalardır. Toskana’da gezilecek yerleri araba ile turluyorsanız (ki bunu sonuna kadar destekliyoruz) 3-4 kasabayı 1 gün içerisinde bile rahatlıkla gezebilir ve kasabalar arasında uzanan ikonik yollarda durup manzaranın tadına varabilirsiniz.

Fakat Toskana’yı tek bir günde gezmek yerine, doğa ile iç içe ve bir o kadar da huzurlu olan bu kasabalarda tempoyu düşürebilir ve sakinliğin tadına vararak kasabaların vaat ettiği müthiş Airbnb evlerde konaklayabilirsiniz.

Her İtalyan kasabasında olduğu gibi buralarda da kasabaların kilise ve meydanlarını ziyaret edebilir, lokal dükkanlarda peynir ve şarap alışverişi yapabilir, ikonik manzaralara sahip restoranlarda anın tadını çıkartabilirsiniz. Zaten buraya adım attıktan sonra en az 1 haftanızı bu manzaraya bakarak geçirmek isteyeceğinize eminiz.

9. Toskana’da Bunları Yapmadan Dönmeyin

Toskana Gezi Rehberi
Toskana Gezi Rehberi
 • Toskana’da gezilecek yerleri araba kiralamadan dönmeyin.
 • Kartpostallık manzaralı yolların arasında kaybolmayı ve servi ağaçlarının arasında poz vermeyi unutmayın.
 • Toskana Vadisi köylerinden olan Pienza, Montepulciano, Montalcino, San Quirico de Orcia ve San Gimignano kasabalarını gezmeyi ihmal etmeyin.
 • Şarap bağlarında tadım yapmadan geri dönmeyin.
 • Her öğün pizza-pasta ikilisinin sefasını sürün.
 • Toskana Vadisinin meşhur peynirlerini valize atmayı unutmayın.

Umarız Toskana Gezilecek Yerler Rehberimiz Toskana rotanızı planlamanızda size yardımcı olacaktır. Toskana ile ilgili her sorunuzu yorum olarak sorabilir veya bize Instagram hesabımız üzerinden ulaşabilirsiniz!

Bu büyülü coğrafyaya bir an önce gelmeniz dileğiyle…

Yağmur Sarar (@yagmotravels)