Yunanistan Gezi Rehberi

Yunanistan gezi rehberi niteliğinde hazırladığımız bu yazı,  Yunanistan gezinizi planlarken işinize yarayabilecek bütün bilgileri kapsıyor. Yunasitan’ nın para birimi, Yunanistan’nın dili, ünlü Yunan yazarları gibi seyahat öncesinde ve Yunanistan seyahatiniz esnasında yararlı olabileceğini düşündüklerimiz bu yazıda.

Yunanistan gezi rehberi bir kaç başlık altında toplanabilir. En genel haliyle kültür-sanat, yeme-içme, yaz tatili olarak gruplayabiliriz. Tarihi ve sanatsal geziler için başkent Atina doğru adres olacaktır, yaz tatili planları için de Yunan Adaları tabii

Yunanistan’ da görmeniz gereken yerleri aşağıdaki şekilde listeledik.

  • Atina – Antik Yunan döneminden beri Yunanistan’ a başkentidir. Atina’ daki kültürel mirası anlatmakla bitiremeyiz, en iyisi Acropolis  Antik kentini gidip yerinde görmek. Bize çok da yabancı olmayan Yunan mutfağı’ nın lezzetleri de Atina gezinizin bonusu olacaktır.
  • Selanik – Atatürk’ ün doğduğu ev Selanik’ te yer alıyor, şu an müze haline getirilmiş olan evi ziyaret edebiliyorsunuz. Bu yüzdendir ki Selanik’ in yeri çok farklı bizim için.
  • Yunan Adaları: Her biri ayrı güzeldir Yunan Adaları’ nın. Simi, Rodos, Sakız, Samos, Spetses, Leros, Girit, Midili ve daha fazlası… Çok şanslıyız çünkü sadece 1 feribotla bu adalara geçebiliyoruz. Yaz tatili planlarınızı yaparken mutlaka https://www.filgezi.com/mutlaka-gitmeniz-gereken-en-guzel-yunan-adalari-rehberi/ yazımızı okuyun.
  • Halkidiki: Arabayla kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir yarımada olan Halkidiki, özellikle son yıllarda oldukça popüler bir yaz destinasyonu. Halkidiki’ye nasıl gidilir ve Halkidiki’de neler yapılır üzerine yazımızı buradan okuyabilirsiniz: Halkidiki Gezi Rehberi

Yunanistan’ da yapmadan dönmeyin diyebileceğimiz, Yunanistan’da yapılacaklar listesi hazırladık, buyurunuz:

 • Yunanistan’ ın ünlü içkisi, rakıya da benzer kendisi ‘ouzo’ nun tadına bakın.
 • Yunan Edebiyatı’ nın en iyilerinden Nicos Kazancakis’ in Zorba adlı eserini okuyun.
 • Yunan mutfağının lezzetlerini tadın, özellikle deniz ürünleri.
 • Anrik Çağ’ dan kalan eserleri inceleyin.
 • Yunanlılar buzlu kahve işinde çok iyi, yazarken canımızın çektiği fredo cappucino with cream için.
 • Yunan Adaları’ nın güzel plajlarının ya da koylarının tadını çıkarın.
yunanistan rehberi
yunanistan rehberi (christineolmstead)

Yunanistan hakkında temel bilgiler &

Yunanistan hakkında bilmeniz gerekenler

Yunanistan, felsefe ve matematiğin doğduğu, Antik Çağ’ dan bu yana önemli kültür mirası merkezlerinden biridir. Sırasıyla, Helenisik Dönem, Roma Dönemi, Bizans Dönemi ve Osmanlı Dönemi’ ne ev sahipliği yapmış olan Yunanistan, 1830 yılında bağımsız olmuştur.

Birçok farkı kültür ve medeniyetin yaşanmışlıkları Yunanistan’ ın eşsiz ruhunda kesinlikle hissediliyor.  Yunanistan, aynı zamanda en fazla turist ağırlayan ülkelerden bir tanesidir. Özellikle, Yunan Adaları, yaz dönemi dünyada en çok turist çeken yerlerden olmuştur.

Yunanistan’ ın  neden bu kadar turist çektiği aslında ortada tabii. Kültür sanat alanında bir çok saygın yazar ve düşünürün yaşadığı toprakları ziyaret etmek önde gelen sebeplerden. Yaz döneminde, doğal güzelliğiyle ön plana çıkması, aynı zamanda eğlence anlayışıyla diğer Avrupa ülkeleri arasında çok başka bir noktada olması Yunanistan’ ı çekici kılıyor. Her ülkenin kendine has bir tarzı var tabii, fakat tarihi kokunun yanında biraz da eğlence aradığınız Yunanistan, gezi planlarınıza almanız gereken bir rotadır diyebiliriz.

Yunanistan Gezi Rehberi dahilinde kısa notlar:

 • Yunan tarihi

Yunanistan’ ın tarihi çok eskiye dayanır, tümünden bahsedip tarih dersi gibi olmasını istemeyiz bu yazının. Kısaca özetlersek, Yunanistan tarih boyunca, sırasıyla Büyük İskender, Roma, Bizans, Slavlar, Osmanlılar gibi pek çok imparatorluğun egemenliğinde yaşamıştır.

Fransız İhtilali’ yle, Avrupa’ da etkisini göstermeye başlayan milliyetçilik akımı sonrası ilk bağımsızlığını kazanan Yunanlılar olmuştur. 1821 yılında Yunan Krallığı adını alarak Osmanlı Devletinden ayrılmıştır.

 • Yunanistan nerededir?

Güney Doğu Avrupa’ da yer alan Yunanistan, Arnavutluk, Bulgaristan, Makedonya ve Türkiye ile sınır komşusudur. Ayrıca Ege Deniz’ indeki 100 civarı ada da Yunanistan’ a aittir.

 • Yunanistan’ da konuşulan diller

Yunanistan’ ın resmi dili Yunanca’ dır. Ama dikkat Türkçe konuşan birçok kişiyle karşılaşabilirsiniz mübadele döneminden ötürü. Hizmet sektöründeki çoğu kişi İngilizce konuşuyor bu sebeple ülkede dil konusunda sıkıntı çekmeniz mümkün değil.

Hoşluk olsun diye birkaç kelime Yunanca öğrenmek isterseniz gitmeden;

Efharisto= Teşekkürler

Yamas= Şerefe demek

 • Yunanistan’nın Havası

Yunanistan ve Yunan adalarının tamamında Akdeniz iklimi hüküm sürer. Dolayısıyla havası mistir.  Yaz aylarında, temmuz ve ağustos aşırı sıcak olabilir dikkat edilmesi gerekir. Deniz sezonu oldukça uzun sürer Mayıs- Ekim arası bu da Yunanistan havasının güzelliklerindendir.

 • Yunanistan Para Birimi

Yyunanistan’ nın para birimi birçok Avrupa Birliği’ ne üye ülkelerde olduğu gibi Euro’dur. Her ne kadar Eurozone’ dan çıkar mı, çıkmalı mı gibi tartışmalar devam etse de henüz çıkmadı bilginiz olsun.

 • Yunanistan’nın başkenti

Yunanistan’ ın başkteni Atina’ dır. Atina dünyanın en fazla turist alan, kozmopolit şehirlerden bir tanesidir. Dünyada’ ki özel şehirler listesine girmesinin nedenleri o kadar çoktur ki! Acropolis, bunların sadece tanesi.

yunanistan gezi rehberi- yunan tarihi
yunanistan gezi rehberi- yunan tarihi

Yunanistan’da Gezilecek Yerler

Yunanistan gezilecek yerler ayrı bir yazının konusu. Fakat ilk bakışta listeleyebileceğimiz Yunanistan rotaları aşağıdaki şekilde olabilir.

 • Atina başkenti, Antik Çağ’ dan kalan kalıntılarla tarihi şehir
 • Atatürk’ ün Evi’ ni görmek için Selanik
 • Yaz tatili planları için Yunan Adaları
 • Yunan Mutfağı’ nın eşsiz lezzetleri ve dinlenmek için Dedeağaç

Yunanistan’ a ne zaman gidilir?

Yunanistan’ a gitmek her zaman iyi bir fikirdir.  Fakat yaz sıcağında Atina’ daki antik kent, Acropolis’ i gezmek zorlayabilir. Yani aslında gidilecek şehire göre mevsim değişiklik gösterebilir.

Yunan Adaları için yaz ayları tabi ki en ideal zamandır, Mayıs – Ekim arası dönemde deniz sezonu devam eder, kış mevsiminde ise Adalar’ ın yerlisi dışında pek kimse olmaz. Atina, Selanik ve Dedeağaç için  bahar ayları en çok tercih edilen aylardır. Aynı zamanda yılbaşı için de yine tercih edilen rotalardandır.

Yunanistan’ a nasıl gidilir?

Yunanistan’ a ulaşım konusunda farklı seçenekler mevcut. Atina, Selanik, Mikanos ve Rodos’ a,  Türkiye’den direkt uçak seferleri bulabilirsiniz. Yaz aylarında ise Yunan Adaları’ na, Bodrum, Kuşadası, Çeşme, Marmaris ve Fethiye’ den feribot seferleri bulunmaktadır. Türkiye ile sınır komşusu olan Yunanistan’ a, bizce çok keyifli olan araba yolculuğu ile gitmek mümkün.

Özel araçla yurtdışına nasıl çıkılır merak ederseniz, ilgili yazımızı okuyunuz.

https://www.filgezi.com/ozel-aracla-yurtdisina-nasil-cikilir/

Son bir ulaşım seçeneği olarak İstanbul’ dan otobüs seferleri de oluyor, biletler çok ucuz ama çileli bir yolculuk oluyor baştan belirtelim.

Yunanistan vizesi

Yunanistan, Schengen’ e üye ülkeler arasında yer almaktadır. Schengen vizesi alarak Yunanistan’ a seyahat edebilirsiniz. Yunanistan Schengen vizesi nasıl alınır gerekli belgeler ile ilgili bütün detaylara linkteki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

https://www.filgezi.com/yunanistan-schengen-vizesi-nasil-alinir-gerekli-belgeler-ucreti/

yunanistanda ne yenir
yunanistanda ne yenir

Yunanistan’ da ne yenir?

Geldik  yazımızın en lezzetli kısmına Yunan  Mutfağı bize hiç yabancı olmayan ve dünyanın en güzel mutfaklarından birisidir. Akdeniz Mutfağı’nı esas alan Yunan Mutfağı’ nda her zevke hitap edecek tatlar bulabilmek mümkün. Zeytinyağlı, deniz ürünleri ve kırmızı et ağırlıklı bir mutfaktır.

Aynı denizden çıkmasına rağmen nasıl oluyor bilmiyoruz ama Yunanistan’ daki karides, ahtapot ve de kalamarın tadı bir başka güzel oluyor. Pişirme şekliyle ilgili bir konu olduğu düşüncesindeyiz. Tabi bir de bu güzel yemeklere eşlik eden ouzosu var Yunanistan’ ın. Bizdeki rakıya çok benzer bir içki ama alkol oranı az daha düşük ve daha şekerli bir tadı var. Seven çok sever, sevmeyen hiç içemez, gitmişken mutlaka deneyin ve kararı siz verin.

 • Feta cheese – Her şeyi bizdeki şu gibi diye benzetmeye bayılırız ya benzetelim biz de. Feta cheese bizdeki beyaz peynire benziyor. Bu peynirlerle çok güzel başlangıçlar hazırlıyorlar. Sandwich içinde de güzel oluyor. Bizim favorimiz kızartıldıktan sonra bal ve susamla lezzetlendirilen fried feta cheese with sesame and honey.
 • Tzatsiki – E bu bizim bildiğimiz cacık diyebilirisiniz. Aslında evet çok benziyor sulandırılmadan daha yoğurdu daha kıvamlı olarak hazırlanan bir nevi cacık. İçimizi ferahlattığından pek seviyoruz, bol bol yiyoruz.
 • Greek Salad – Salatalık, domates, soğan, feta cheese bakıldığında ama resmen yemeklerin mükemmel tamamlayıcısı.
 • Octapus  Bildiğimiz ahtapot ama yazalım ki gittiğinizde yemeği sakın unutmayın. Her hali güzel ızgara olabilir ya da şarapla tencerede pişirilmiş hali.
 • Fried zucchini – Evet bu da bildiğimiz kabak kızartması, ama incecik dilimlenmiş kabaklar, yedikten sonra asla ağırlık yapmayan bir yağ kullanılarak kızartılıyor. Masaya hep bir porsiyon daha söyleniyor.
 • Frappe –  Yunanlıların meşhur buzlu kahvesi. Özellikle yaz aylarında çok iyi gidiyor. Nescafeyle hazırlanıyor. Açıkçası uzun yıllar içtik frappe fakat fredo cappucino with cream ile tanışınca tercihimiz değişti.
 • Mastika  Sakız likörü, genelde yemek sonrası masaya ikram geliyor. İnsanın içtikçe içesi geliyor ama alkol oranına dikkat

Yunan lezzetleri yazmakla bitmez tabii. Gidilen bölgeye özgü lezzetler de var. Örneğin, Simi’ ye giderseniz,  mutlaka Simi shrimp yemelisiniz, sonra sadece tekrar yemek için bile Simi’ ye gitmek isterseniz.

yunan gezi rehberi

Ünlü Yazarları ve Filozofları

Batı Edebiyatı’ nın en önemli kaynağı Eski Yunan edebiyatıdır. Dolayısıyla Yunanistan’ ın en ünlü olduğu alanlardan birisinin edebiyat olduğunu söyleyebiliriz.  Aşağıdaki isimlere baktığınızda ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksanız. Yunan edebiyatı ve Dünya’ya kazandırdığı yazarların önde gelenlerini özetlersek:

 • Sokrates – Kendisi batı felsefesinin babasıdır.
 • Platon (Eflatun) – Devlet adlı eserinde filozofların iktidara geçmesi gerektiğini savunmuştur.
 • Homeros – İlyada destanını bilmeyen yoktur herhalde. Yunanlılar ile Truvalıların yaptığı savaş anlatılır.
 • Ezop-  Çoçukken okuduğunuz ya da dinlediğiniz unutumaz fabılların yazarıdır.
 • Nikos Kazancakis – 20. yüzyılın en önemli Yunan felsefecisidir. Zorba adlı eserini mutlaka okumalısınız.

Yunanistan seyahatinizden önce mutlaka Yunan yazarlara göz atmanızı öneririz. Seyahatinize ayrı bir keyif katacaktır.

Ünlü Yunan Filmleri

Yunan sineması, Avrupa ve Dünya sinemasında pek de ön sıralarda yer almıyor ama bazı filmler var Yunanistan’ a gitmeden izleyince bizi mutlu ediyor. Bu filmleri aşağıdaki şekilde sıraladık ve sizlerle paylaşmak istedik. Yunan yapımı filmler ve Yunanistan’ da geçen filmler var listede.

 • Rembetiko – Mübadele kavramının korkunçluğunu konu alıyor.
 • Before Midnight –  Serinin 3. filmidir ve Yunanistan’ da geçer.
 • Lobster – Distopik bir dünyada geçiyor film ve bir ilişkiniz yoksa tutuklanıyorsunuz. Rahatsız edici bulabilirsiniz baştan uyaralım.
 • Bir tutam baharat – Çocukken İstanbul’ dan, Yunanistan’ a sürgün edilen bir aşçının hikayesi.

Yunanistan gezi rehberinin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Dileyenleri aşağıdaki yazılarımıza bekleriz:

Yunanistan’da gezilecek yerler

Halkidiki’de Gezilecek Yerler

Mutlaka Gitmeniz Gereken En Güzel Yunan Adaları

Şehir Şehir Yunanistan Gezisi