Karayipler Gezi Rehberi

Karayipler, kışın yaz tatili yapabileceğiniz, hatta rüya ada ülkeler sunan, harikulade bir bölge. Burada bulunan ülkelere gittikçe yazmayı umut ediyoruz. O yüzden bir Karayipler gezi rehberi oluşturalım dedik.

Eski kışlar gibi karın keyfine doyamadığımız, kayak tatillerine gidip doya doya kayamadığımız ya da en basitinden sömestr tatilinde çocuklarla kapımızın önüne gözleri kömürden, burnu havuçtan  kardan adam yapamadığımız sevimsiz gri ve soğuk kış tatillerini, sıcak ve bol güneşli, doğayla iç içe bir tatile dönüştürmek için rotamız Karayipler!

Karayipler rehberi yazdıkça yeni başlıklara açılan eğlenceli bir gezi rehberi, ama biz henüz tüm rotaları keşfedemediğimiz için gezdikçe sizlere aktarmaya devam edeceğiz. Bu gezi rehberinde;

 • Karayipler üzerine genel bilgiler
 • Karayipler’e nasıl gidilir?
 • Karayipler’e ne zaman gidilir?
 • Karayipler’de Gidilmesi Gereken Ülkeler
 • Karayipler’e Gitmeden Tavsiyeler – Kısa notlar

KARAYİPLER ÜZERİNE KISA BİLGİLER

 • Karayip Adaları diğer bir deyişler, Batı Hint Adaları, Florida’nın güneyinden, Venezuella’nın kuzeyine kadar bölgede yer alan bölgededir. *Batı Hint Adaları denmesinin sebebi 1452 yılında Kristof kolomb Bölgeyi keşfedip Hindistan kıyıları sanmıştır.
 • Karayiplerdeki baskın dil ispanyolcadır, bunun yanı sıra yoğun bir şekilde ingilizce, flemenkçe, haiti creole ve papiamento dilleri de konuşulur.
 • 7000 ada ve adacıktan oluşur
 • 25 bağımsız ülke, sömürge bulunur
 • Karayipler topluluğu 1973 yılında kurulmuştur
 • 2.754.000 km²lik yüzölçümüyle Karayip Denizi – Dünya’nın en geniş tuzlu su denizi
 • Honduras, Venezuela ve Darien Körfezi  en önemli körfezlerdir
 • Büyük Antiller ve Küçük antiller den oluşur
 • Karayip yerlileri- Antiller, 17. yy. da Avrupalı’lar tarafından yok edilmiştir.
 • Karayip adalarının ilk yerleşimcileri, şeker kamışı tarlalarında çalıştırılmak üzere avrupalı köle tacirleri tarafından adalara getirilen afrikalılardır. Kölelik kaltıktan sonra da getirilen afrikalılar bölgede yaşamaya devam etmişlerdir. Bu sebeple günümüz karayip halkının kökleri avrupalılara olduğu kadar, afrikalılara da dayanmaktadır.
 • olduğu kadar, afrikalılara da dayanmaktadır.
 • Dünyanın en kısa kalkış pisti Karayiplerde bulunan Saba adasındaki pisttir; 396 metreden daha uzun değildir, heyecanlı inişler ve kalkışlar yaşanabilir
 • Daniel Defeo’nun Robinson Crusoe adlı romanındaki tropikal kıyılar, Trinidad adasının kardeş adası Tobago’dan esinlenilerek yazılmıştır. Şu sıralar şnorkel dalış noktaları, gözden uzak ıssız plajları ve şelaleri ile popüler bir macera destinasyonudur.
 • Karayipler tropikal iklimi nedeniyle sivrisinek populasyonunun yüksek olduğu bir bölgedir, ve bazı adalara giderken yaptırmanız tavsiye edilen aşılar vardır; yellow fever (sarıhumma) gibi..
 • Karayip Korsanları filmi kısmi olarak Karayiplerde çekilmiştir.
karayip adalari
karayip adalari

Karayipler’de Bulunan Ülkeler/Adalar

Antigua ve Barbuda

Anguilla

Bahamalar

Barbados

Belize

Bermuda

Britanya Virjin Adaları

Cayman Adaları

Dominika

Grenada

Guyana

Haiti

Jamaika

Küba

Martinique

Montserrat

St Kitts ve Nevis

St Vincent ve Grenadines

Surinam

Portoriko

Trinidad ve Tobago

Turks ve Caicos Adaları

virjin adalari
virjin adalari

KARAYİPLER TEHLİKELİ MİDİR?

‘Tehlikeli mi?’ cilere not:

Karayipler’in aklınızın köşesinde, bilinç altınızda tehlikeli olarak adletmeniz için bazı sebepler olabilir; Yamyamlık, tsunami ve kasırgalar, uyuşturucu mafyası ve hatta Karayip Korsanları filminin isminden bile bu bölgenin güvenilirliğini sorgulamamıza, endişelenmemize yeter de artar ancak, durum asllında bu kadar abartıldığı gibi değildir ve her ülkede, şehirde olduğu kadar kaçınmanız gereken lokasyonlar ve zaman dilimleri vardır.

Karayipler’de Deprem ve Tsunami

Gezdiğiniz şehirlerde Tsunami felaketi durumunda toplanma ve kaçış rotalarını gösteren tabelalar görebilirsiniz ama bunun gibi büyük felaketler, adalıların pek de korktuğu felaketler değildir çünkü o kadar da sık rastlanan felaketler değildir. Özellikle son 1 yılda bölgede üst üste deprem haberleri olsa da, bu depremler bir tsunami etkisi yaratmamıştır, ama tabi ki doğanın işini tahmin etmek her zaman o kadar da kolay değil.

Gelişen teknolojiler sayesinde bir çok doğa felaketini önceden tahmin çalışmaları yürütülse de, bazen büyük felaketlere sebep olan doğa olayları çok hızlı bir şekilde gelişip, hız kazanıp yerleşim yerlerinin altını üstüne getirebiliyor. 2017 yılında yaşanan Irma ve Maria kasırgalarından, Irma kasırgası gelişini belli eden bir kasırga iken, Maria kasırgası 2 gün içerisinde atlantik okyanusu üzerinde tarihte oluşan en hızlı kasırga olarak Irma kasırgasının pas geçtiği adaları da yerlebir ederek hayatları felç etmişti.

Ama bir tatilci olarak, tatilinizi bu gibi doğa olaylarının en az görüldüğü dingin sezonlar olan, bize göre kış sezonlarına ayarlarsanız, hem sivrisineklerden kısmen özgür, hem de kasırgalardan korkmadan keyifli bir tatil geçirebilirsiniz.

karayip adalari gezisi
karayip adalari gezisi

KARAYİPLER’E NASIL GİDİLİR – UÇAK BİLETLERİ

Karayiplere gitmek maalesef pahalı.  Bunun yanında direk uçuş yok denecek kadar az. Ancak ilk akla gelen direkt uçuş, THY’nin Türkiye- Küba uçuşıu. Bu da ortalama gidiş-dönüş 900-1300 dolar arası. Ancak bunun yanında aktarmalı uçuş bakarsanız, önceden de almak kaydıyla, Porto Riko, Küba gibi işlek yerlere daha ucuz da bilet bulabilirsiniz. (Örneğin 2018’de Küba’ya 600 dolara bilet bulmak mümkündü)

Aktarmalı uçuşlar da genelde avrupa üzerinden aktarma yapıyor. Ancak Amerika üzerinden aktarma yapan seferler nadir de olsa bulunuyor.

KARAYİP ADALARI VİZE İSTİYOR MU?

Karayip adalarından bazıları vize istiyor. Popüler adalar arasında vize isteyenleri yazalım:

 • Virgin Adaları: İngiltere Büyükelçiliği’nden vize almak zorunlu
 • St Lucia: Sadece diplomat pasaportu veya yeşil pasaportu olanlar girebilir

* Yeşil pasaportla hangi ülkelere gidebilirim? yazısını buradan okuyabilirsiniz.

 • Aruba: Amerika , Schengen, UK veya Kanada vizeniz varsa bu adaya girebilirsiniz.
 • St Thomas:  ABD Büyükelçiliği’nden alınıyor.
 • Grenada: Belçika’daki Grenada Büyükelçiliği’nden vize alınıyor.
 • Küba: Vize istiyor (bkz: Küba Gezi Rehberi )

Vize İstemeyen Ülkeler yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

KARAYİPLER’E NE ZAMAN GİDİLİR?

Karayipler’de rüzgar sezonu ve turistik sezon var. Eğer canınız kıymetliyse kasırga sezonunda gitmeyeceğinizi düşünüyorum 🙂 aralık sonundan Mayıs’a kadar hava günlük güneşlik. Hatta yağmur bile az. Bu sezonda, ortalama sıcaklığın en yüksek Küba, Dominik Cumhuriyeti ve Porto Riko’da ölçülmüştür. (39-42 derece arası)

st lucia - karayip adalari
st lucia – karayip adalari

KARAYİPLER’DE GEZİLECEK ÜLKELER

1- Barbados Adası ( Karayipler’in en büyük adası)

2- Küba ( Bozulmadan görmek lazım klişesine bir onay da burdan gelsin. Küba Gezi Rehberine buradan ulaşabilirsiniz)

3-  Virjin Adaları ( Doğa harikası adalar)

4- Bahamalar ( Balayı cenneti)

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir