Gent Gezi Rehberi

Belçika denince aklınıza neler geliyor? Bira çeşitliliği, waffle ve çikolatalar, patates kızartması, rengarenk minik evler, dar sokaklar, kanallar ve bolca bisiklet cevaplar arasında olabilir. Gent tüm bunların keyfini sürebileceğiniz romantik birer durak. Farklı mevsimlerde, örneğin sonbaharın sakinleştirici renklerini görmek ya da kışın noel pazarlarını gezmek için güzel seçenekler olabilir. Lafı uzatmadan, Gent gezi rehberine başlayalım.

GENT’E ULAŞIM

gent gezi rehberi - haritalar
gent gezi rehberi – haritalar

Gent, Hollanda, Almanya ve Fransa’nın çevrelediği Belçika ülkesinde bulunuyor. Örneğin Köln, Paris, Amsterdam ya da Brüksel gibi daha büyük Avrupa şehirlerini ziyaret ettiğiniz gezinize bu sevimli şehirleri de dahil edebilirsiniz. Gent’e Londra’dan üç saat, Köln’den iki buçuk saat, Paris ve Amsterdam’dan iki saat, Brüksel’den ise bir saatlik bir tren yolculuğu ile ulaşabilirsiniz. Tren fiyatlar bileti seyahat tarihinin ne kadar zaman öncesinde aldığınıza bağlı olarak değişebilir. Genellikle düşük fiyatlı biletleri erkenden almak gerekiyor.

Belçika’da gezilecek yerler & Gezi Rehberi’mizde sizlere Belçika’ya varış ve ülke içinde ulaşımla ilgili bilgiler vermiştik. Tren saatleri ve fiyatları ile ilgili detayları bu sayfadan inceleyebilir, isterseniz biletinizi hemen alabilirsiniz. Yine aynı sayfadan Bruj ve Ghent arasındaki yaklaşık yarım saatlik yolculuk için tren saatlerini görebilirsiniz, bilet 9€ tutuyor. Bu yazıda önce Gent gezisi ile ilgili bilgiler verip, Brugge gezisini bir başka yazıda sunacağız.

GENT GEZİ REHBERİ – ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Diğer şehirlerden ulaşımın Brüj’e kıyasla biraz daha kısa olduğu Gent ile gezinize başlayabilirsiniz. Ghent merkez tren istasyonundan yaklaşık yarım saatlik bir yürüyüş ya da her on dakikada bir hareket eden tramvay ile ulaşabilirsiniz. Sabah 05.30’dan 23.30’a kadar tramvay bulunmakta. Ancak bilet fiyatları biraz yüksek.

Tek kullanım bilet fiyatı: 3 Euro

1 günlük bilet fiyatı: 6 Euro

3 günlük bilet fiyatı: 12 Euro

Gent’i bisikletle gezmek bir seçenek olabilir. Ancak şehir merkezinin genelinin arnavut kaldırımı taşları ve tramvay rayları ile kaplı olduğunu düşünürsek, zaten oldukça küçük olan şehri yürüyerek gezmenizi önerebiliriz.

GENT GEZİ REHBERİ- HAZIRLIK ÖNERİLERİ

Gent Gezi Rehberi- Hazırlık önerileri
Gent Gezi Rehberi- Hazırlık önerileri

Rahat bir gezi için hazırlıklarınız sırasında önemsemeniz gereken başlıca şey hangi mevsim olursa olsun yağmur ve rüzgar ihtimalinin bulunması ve rahat bir ya da iki çift ayakkabınızı yanınıza almanın çok iyi bir fikir olduğu. Ters yüz olan, tutarken ellerinizi yoran, rahatça resim çekmenizi engelleyen şemsiyeler yerine sağlam birer yağmurlukla yola çıkmanızı önerebiliriz. Alttaki yazımız da okumak isteyeceğiniz bir yazı olabilir:

Bir Gezginin Valiz Hazırlama Rehberi

Genel olarak Belçika ve Hollanda’da gezerken sizi rahat ettirecek ve gezinizin konforunu artıracak olan şey neredeyse istisnasız herkesin güler yüzlü olması ve çok iyi İngilizce bilmeleri.

Gent’te 2 gün geçirerek her şeyi görebilirsiniz. Ancak daha sakin ve detaylı bir gezi için 3-4 gün geçirmeyi de tercih edebilirsiniz. Böylece her iki şehri de hem gündüz hem de gece görme imkanı yakalamış olursunuz. Gündüzleri park, müze ve mağazaları gezdikten sonra, hakkedilmiş uzun bir akşam yemeğinin ardından, bu mimari yapıların güzelliğini ortaya çıkaran gece ışığında şehri bir defa daha seyredebilir ve romantik resimler çelebilirsiniz.

Geldik Gent gezi rehberindeki en önemli önerilerden birine. USE-IT uygulaması, eğer Ghent’i gezmek istiyorsanız mükemmel bir olanak. Nerede ne yenir, ne içilir, hangi müzeye gidilir, offline map halinde size sunuyor. Çok fazla mekan ve bazı bazı gereksiz detay var arasında kayboluyorsunuz ama gitmeden edinin derim. Aşağıya da linkini bırakıyorum :

https://itunes.apple.com/be/app/use-it/id966475921?mt=8&at=&ct=

GENT KONAKLAMA SEÇENEKLERİ

Gent’te konakladığımız Airbnb evi

Gent’te airbnb’ler olduğu gibi çok geniş bir fiyat aralığında çok pahalıdan makul fiyatlara otel ve hosteller bulmak mümkün. Zira ülkede ucuz olan herhangi bir şey zaten yok. Hollanda’da olduğu gibi Belçika’da da daracık merdivenli, küçük odalı, eski evler ve otel binaları çoğunlukta. Bunlardan birini seçmeniz yerli yaşamla ilgili fikirler edinmenize yarayabilir.

Gent’te size görsel şölen sunan evlerin iç dekorasyonları da oldukça güzel. Ancak bazı evler çok küçük(bizim kaldığımız ev 3 katlı ve gayet genişti. Bir yandan da bu evlerin yüksek tavanlara, uzun koridorlara, büyük pencerelere sahip olduğunu düşünüp bu evlerin ne kadar da bize göre fazla olduklarını anlıyoruz.

Otellerin kahvaltıları genellikle standart kahve, kruvasan, peynir ve reçellerden oluşuyor. Kahve ve peynirler hostellerde dahi harika olduğu için kaldığınız yerde kahvaltı etmenizi önerebiliriz. Eğer kendiniz kahvaltı alışverişi yapacaksanız gezmesi pek keyifli bir süpermarket olan Albert Hejn’a gidip ekmek ve leziz peynirler almanızı önerebiliriz.

Size birkaç makul fiyatlı, yeri merkezde ya da merkeze çok yakın, şirin otel/hostel önerisi sunuyoruz. Ayrıca Airbnb evi için de bize mail atıp hostun linkini isteyebilirsiniz.

B&B Het Rommelwater 

Kahvaltı dahil kişi başı ücret seçeceğiniz odaya ve kalan kişi sayısına göre 40€ ile 60€ arasında değişiyor.

Flandria Hotel

Minik odaları, dar merdivenleri ve güzel kahvaltısıyla tipik bir Belçika evinde hissedeceğiniz güzel bir seçenek. Fiyatlar yine oda ve kalacak kişi seçimlerinize bağlı olarak 40€ ile 80€ arasında değişiyor.

Breadpoint

50€ ile 80€ fiyat aralığında, güzel kahvaltılı bir konaklama seçeneği.

GENT’TE NE YENİR, NE İÇİLİR?

Belçika’da genel olarak cezbedici yemekler yok. Patates kızartması, waffle ve çikolatalar en ilginç yiyecekler. Şehir merkezinde bunlardan bolca var. Restoranlar da genellikle pahalı. Ancak Gent oldukça vejetaryen/vegan dostu bir şehir. Öyle ki perşembe günleri bütün okul ve resmi dairelerdeki öğle yemeği menülerinin tamamı vejateryan. Buradan kendinize şimdiden uygun fiyat aralığında leziz yemekleri olan vejateryan restoranlar seçebilirsiniz.

neuhaus - gent gezi rehberi
neuhaus – gent gezi rehberi
 • Neuhaus popüler ve iyi bir çikolatacı ancak cepleri boşaltan cinste. O yüzden “pralini”leri alırken kepçe değil ufak parmaklarınızı kullanın 🙂
 • Würst Haute Dogs domuz yemeseniz de gidebileceğiniz bir sosisli dükkanı. Vegan sandviçleri bile var. Ayrıca çalışanları oldukça güler yüzlü ve yardım sever. Sosislileri ortalama lezzette.
 • Dulle Griet  belki ismine daha önce rastladığınız bir bardır. 1 litrelik bir Kwak içtiğiniz zaman ayakkabınızı alıyorlar, sepete koyup tavana doğru çekiyorlar; ve siz biranızı bitirene kadar geri vermiyorlar. Ona göre ısmarlamadan önce iki kere düşünün:)
 • Dreupelkot’ta jenever için. Jenever nedir diye sorarsanız bir kuzey (hatta Belçika ve Hollanda ortak) cini. Alkol derecesi %40-50 arasındadır.
den-hoek-af-gent-gezi-rehberi
den-hoek-af-gent-gezi-rehberi
 • Den Hoek Af, Gent’te en sevdiğimiz kafelerden. Özellikle kahvaltı için tercih edebilirsiniz. Önündeki yarı şezlonglarda oturabilir ve nadiren çıkan güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Biz çorba içtik ve kahvaltı ettik. İki öğün de çok lezzetliydi.
 • Bira Ghent’e en çok içilen bira ise Delirium, oldukça leziz bir bira. 
 • Sert bira sevenler St Bernardus birasını deneyebilir.
 • Balls &Glory, adından da anlaşılacağı üzere köfteyi farklı yemeklerle kombinleyen köfte restoranı. Bizdeki köfteler gibi düşünmeyin, biraz büyük bir köfte farklı çeşitlerde servis ediliyor.
simon says - gent gezi rehberi
simon says – gent gezi rehberi
 • Simon Says de kahvaltı edebilirsiniz. Önündeki bahçe küçük bir meydana açılıyor, sakin ve “cozy” bir kafe. 1-2 saat oturup keyif yapabileceğiniz bir yer. Sahibi de tatlı bir adam.
 • Simon Says in tam karşısında bulunan Uncle Babe’s Burger Bar ‘ da hamburger yiyebilirsiniz. Yediğim en iyi burgerlerden diyemeyeceğim ancak ortalama bir lezzette. Bir de yanında ev yapımı soğan halkası isteyin.
 • Pakhuis, eğer deniz ürünleri seviyorsanız, Belçika’ya gelip deniz kabukluları yemeden dönmeyeyim diyorsanız uğramanız gereken bir restoran. Hatta gelmişken ıstakoz, dil balığı yiyebilirsiniz. Ancak gitmeden uyaralım biraz fiyatlı bir restoran. Kişi başı 35-40 euro gibi bir rakama kalkabilirsiniz.
vooruit - gent gezi rehberi
vooruit – gent gezi rehberi
 • Vooruit, Gent’te gezip görmeniz gereken yerlerden belki de. 1910’larda inşa edilen, sosyalist akım için de önemli yer teşkil eden, sanatçıların da buluşma mekanı olan bir tiyatro binası.  Girişini bulmak biraz zor ancak insanlara sorun. Nefis bir terası var. Eğer şezlonglar boşsa hemen kapın. (tatil köyü tarzı) Yemek ve içmek için sırada beklemek ve self-servis almak gerekiyor ve çalışanlar müthiş kibar değil ama ortama değer.
 • Bierhuis konumu ve köşedeki kocaman binası nedeniyle bizim ilgimizi çekti. Dışarda masa bulmak biraz şans eseri ancak oturup birer bira tatmalık..
 • Friterie ler yani patates kızartmacıları genelde birbirine yakın lezzette ve fiyatta. Ancak sos istediğinizde, ketçabı mayonezi yarın yokmuşçasına boca ediyorlar içine dikkat edin. Bizim tercihimiz -3 gün de-kanalın hemen yanındaki Frituur Frans Hooiaard oldu.

GENT GEZİ REHBERİ- GEZİP GÖRÜLECEK YERLER

gent gezi rehberi
gent gezi rehberi

Gent gezi rehberinde, gezilecek yerlere de kısa ve öz şekilde değinelim istedik. Ghent, büyük Avrupa şehirlerindense sakin ve nezih bir atmosferi tercih eden sanatçılar, öğrenciler ve yerlilerden oluşan yarım milyonluk karma bir nüfusa sahip. Bu da şehirde açık görüşlülüğün hakim olduğu, modern ve rahat bir atmosfer hissedilmesini sağlıyor.

St Bavo Katedrali

Gent’in orta çağ Avrupa’sının oldukça zengin şehirlerinden biri oluşunun izlerini, şehrin merkezinde bulunan ve bugüne dek görkemini koruyan evler ve tarihi yapılarda görebiliyoruz. Bunlardan başlıcası ve mutlaka içine girip gezmenizi önereceğimiz yapı tam da şehir merkezinde ihtişamla göğe yükselen St Bavo Katedrali (Sint-Baafskathedraal ya da Cattedrale di San Bavone). Yüksek tavanı, gösterişli iç mimarisi ve ünlü Belçikalı ressam ve sanatçılara ait birçok resim ve heykel ile gözlerinizi kamaştıracak uzun uzun gezmek isteyeceğiniz bir katedral.

Belfort en Lakenhalle

Belfort en Lakenhalle gent gezi rehberi
Belfort en Lakenhalle

Katedralden çıktığınızda karşınızda gördüğünüz dev çan kulesi Belfort en Lakenhalle. Unesco Dünya Mirası listesinde yer alıyor. Çan Kulesine asansörle çıkıp çanları yakından görebilir, şehri yukardan seyredebilir ve panaroma resimleri çekebilirsiniz. (Giriş 10:00 – 18:00, 8€)

St Nicholas Kilisesi

Yine şehir merkezindeki St Nicholas Kilisesini (Sint-Niklaaskerk) dışardan görebilir ya da kilisenin içini gezebilirsiniz.

Gravensteen Kalesi

Gent gezi rehberi - Gravensteen kalesi
Gent gezi rehberi – Gravensteen kalesi

Şehir merkezinden Leie nehri boyunca yaklaşık on dakika yürüyerek 12. Yüzyılda inşa edilmiş olan Gravensteen Kalesi’ni görebilirsiniz. Kalenin içine girip zırh, kılıç, işkence araçları gibi çeşitli tarihi objeleri inceleyebilir, kale merdivenlerinden yukarı çıkıp kale surlarını gezerken şehri seyredebilirsiniz. (Giriş saat 10:00 – 18:00, 10€).

Grafiti Sokağı – Werregarenstraat

Gün ışığında görmek isteyeceğiniz bir diğer şey de şehir merkezi yakınındaki küçük sokaklardan biri olan Werregarenstraat’taki grafitiler olabilir. Sokağı baştan sona yürümek bile ilham verici olabilir.

Gent Kanal Gezisi

gent gezi rehberi - kanal turu
gent gezi rehberi – kanal turu

Ayrıca mevsim ve haftanın gününe göre kanal Korenlei’ye giderek kanal turu yapma olasılıklarınızı gözden geçirebilirsiniz. Biz iki kere yaptık çok sevip. Tur rehberleri kanal boyu gezerken sürekli mikrofondan şehri ve binaları anlatıyor. (40 dk, 7€ – 7,5 )

Huis Van Alijn

huis van alijn - gent gezi rehberi
huis van alijn – gent gezi rehberi

Alijn Evi Müzesi, aslında yaşlı bakım evi, daha sonradan müzeye dönüştürülüyor. İçinde 20. yy a ait teknoloji, ev eşyaları, kişisel bakım eşyaları, eğitim hayatı, sosyal hayata dair eşyaları bulabilirsiniz. Sonrasında avlusunda vakit geçirmeyi ihmal etmeyin.

Gece Gent’in görüntüsü çok daha farklı ve güzel. Hava karardıktan sonra özellikle Aziz Michiel Köprüsü’nün (Sint-Michielsbrug) bulunduğu bölgede kanalların, nehrin ve şehrin resimlerini çekmelisiniz.

Gent gezi rehberinin sonuna geldik. Bu sevimli, sakin, düzenli ve estetik şehri seveceğinizi umuyoruz. Ghent gezinizi bu şekilde bolca güzel mimari, hoş insan ve lezzetli biraya doyarak tamamladıktan sonra Bruj’a gitmek üzere tren istasyonuna dönebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir