Tayland Gezilecek Yerler & Gezi Rehberi

Tayland Gezilecek Yerler Gezi Rehberi
Tayland Gezilecek Yerler Gezi Rehberi

Kışın sisli puslu soğuğundan kaçış planları yapmaya başlayanlar buraya. Sonbahar bunun için ne geç ne de erken, tam ideal zaman.

Tayland genellikle klişe turist ülkelerinden oluşu ve dahası seks turizmi dedikodularına adının fazlaca karışmış olması nedeniyle aslında gitmeyi hedeflediğimiz ülkelerden biri değildi. Ancak uzun süren kışa daha fazla katlanamayacağımızı anlayıp güneşli bir yerlere kaçma isteğimiz bizi vize istemeyen yerlere yöneltti. Böylece Tayland’a karar verdik ve klişe turistik bölgeleri itinayla es geçerek burada çok güzel gezeriz biz dedik.

Tayland gezilecek yerler – gezi rehberi  yazımda ilk olarak vize ve ulaşım konularından, ikinci bölümde, Tayland’a gitmeden bilmeniz gerekenlerden, hazırlık aşamasından bahsedeceğim (ayrıca bir geziginin çanta hazırlama rehberi yazımızı buradan okuyabilirsiniz). Daha sonra, Tayland’da nerede kalınır” ve “Tayland’da ne yenir?” den, son olarak ise Tayland rotamızdan söz edeceğim.

Tayland Gezilecek Yerler
Tayland Gezilecek Yerler

Tayland Vize İstiyor mu?

Eğer 30 günden daha fazla süre kalmayı planlamıyorsanız (ki uzun süre konaklama yapmayacaksanız Tayland’da 1 ay içinde birçok yer gezebileceğinizi öngörüyorum) Tayland için vizeye ihtiyacınız yok, bakınız: http://www.mfa.gov.tr/turk-vatandaslarinin-tabi-oldugu-vize-uygulamalari.tr.mfa

Ayrıca 30 günden fazla Tayland’da kalmak isteyenler 1900 baht ödeyerek bir defaya mahsus 30 güne kadar kalma sürelerini uzatabiliyorlar.

Tayland’a Nasıl Gidilir?

THY ve Thai Airways’in Türkiye’den Thailand’a direkt uçuşları var. Diğer ülkelerden Tayland’a uçuş seçenekleri için de Thai Airways sayfasındaki güncel bilgilere göz atabilirsiniz. Thai airways’in yemek ve servis konusunda çok iyi olduğunu, koltuk genişliği ve kalite konusunda da çok üstün olduklarını belirtmek isterim. Upuzun yolculuk bile keyife dönüşüyor Thai Airways ile. Son dakika biletimizi de oldukça makul fiyata halledebildik. Bilet fiyatları ile ilgili fikir edinmek için bu linki kullanabilirsiniz: https://goo.gl/UhQXRC

Tayland’a Ne Zaman Gidilir?

Tayland’da gezilecek yerleri ve bulunacağınız zamanı planlarken tropik iklimi göz önünde bulundurmalısınız. Geziniz şiddetli yağışların yaşandığı yağmurlu döneme ve aşırı sıcakların olduğu kurak döneme kesinlikle denk gelmemeli. Tayland’a gitmek için en iyi zaman aralığı Kasım-Şubat arası, yani tam da bizim kara kışımız. Bu dönemde ne Haziran-Ekim arası görülen tropik yağmurlar, ne de Mart-Haziran arası 40°C’lerdeki şiddetli sıcaklar var.

tayland festivalleri - loy kratong
tayland festivalleri – loy kratong

Ayrıca Tayland’a uzakdoğunun çılgın festivalleri için de gidebilirsiniz. İşte aşağıda bazıları:
?? Loy Kratong (Kasım)
?? Maymun Festivali (Kasım)
?? Kralın Doğum günü (Aralık)
?? Çin Yeniyılı (Ocak- Şubat)
?? Maka Buça (Şubat)
?? Uçurtma Festivali (Mart)
?? Tayland Yeniyılı Songkran (Nisan)

Tayland’a Gitmeden Hazırlık Önerileri

Eğer bir dizi Asya gezisi yapmayı planlıyorsanız başlangıcınızı Tayland’da, hatta başkent Bangkok’ta yapın derim. Bu konuda Bangkok Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi‘nde kapsamlı bir özet bulabilirsiniz. Tayland turizm kültürü çok yerleşmiş bir yer, Tai’ler turistlerle nasıl anlaşacaklarını çok iyi biliyorlar, ne beklediğinizi, neye ihtiyacınız olacağını çoktan çözmüşler. O yüzden Asya’daki konforsuzluk, farklılıklara uyum sağlama gibi daha zorlayıcı aşamalara geçmeden önce böyle birkaç gün konforlu takılarak bazı şeyleri keşfetmek ve onlara alışmak iyi bir başlangıç.

Yola çıkmadan önce, Tayland’da sık sık ihtiyaç duyacağınız birkaç şey için hazırlık yaparsanız orada çok rahat edersiniz:

 • Birincisi güneşin her daim parladığı bir yere gidiyorsunuz ancak birçok ilginç tapınağın olduğu bu ülkede tapınaklara ve hatta geceleri bazı mekanlara (örneğin kuleler) açık giysilerle girmek yasak.
 • Tayland’da gezilecek yerleri göz önünde bulundurduğumuzda, ince uzun bir pantolon ya da etek ve uzun kollu ince bir gömlek mutlaka alın, ya da Bangkok’ta ilk denk geldiğiniz yerde bunları almanız gerektiğini aklınızda tutun. Bu erkekleri çin de geçerli, diz boyu şortla kabul etmedikleri yerler çok.
 • Ayrıca uzun ince ve kapalı giysiler bulundurmak geceleri karşılaşacağınız sivri sinek saldırıları için de iyi bir ekstra önlem olabilir. Malarya gibi tehlikeler Tayland’da pek yaygın olmasa da sivri sinekler fena.
 • Kim ne kadar umursuyor o sıcakta bilmiyorum ama bilmekte fayda var; çoğu Asya ülkesinde fazla kısa ve açık saçık giyinmek saygısızlık olarak görülüyor, turistlerin de buna biraz özen göstermesini bekliyorlar.
 • Ayakkabılarınızı da zaman zaman çıkarmanız gerekecek. Hem rahat yürüyebileceğiniz hem de kolay giyilip çıkarılabilen bir ayakkabınızı yanınıza alın.
 • Meditasyon yapmak için ideal bir Budist ülkeye gidiyorsunuz, rutin olarak meditasyon yapıyorsanız ya da meditasyon yapmayı öğrenmek istiyorsanız burada hem tapınaklar hem de muhteşem doğa size bu konuda harika imkanlar sunuyor. Tayland gezi rehberinde ilk sıralarda meditasyon geliyor.
 • Bol bol dilek tutabileceğiniz yerlere gideceksiniz, isterseniz dileklerinizi bir gözden geçirin.
 • Alışveriş yapma planınız olmasa dahi Tayland’da almak isteyeceğiniz şeylerin mutlaka çıkacağına bahse girerim. Özellikle tekstil ve ev dekoru konusunda çok kaliteli ve zevkliler, üstelik fiyatlar müthiş düşük. Bunun için yanınıza ekstradan boş bir çanta alabilirsiniz, ya da yanınıza az giysi alıp ilk gün alışverişe çıkabilirsiniz.
 • Tai masajı fikrine kendinizi alıştırın, çünkü Tai’ler bu konuda bir numara. En azından denemeyi kafaya koyun ki bu fırsatı kaçırmayın. Hiç istemiyor olsanız dahi gezilerek geçirilmiş bir günün sonunda yaptırılan bir ayak masajına kimse hayır demez.
 • Tayland’da her şey pazarlık üstünden yürüyor ve bu tatil masraflarınızı çok etkileyebilecek bir faktör. Pazarlık etme becerilerinizi cilalayın, eğer bu konuda çok iyi değilseniz pazarlık etmenin temel kurallarını mutlaka öğrenin.
 • Her saniye internet bulamayacağınız fikrine alışın.
 • Tofu yemek fikri size uzak geliyorsa denemek için güzel bir fırsat. Monklar haftanın en az bir gününü vegan/vejetaryen geçirdikleri için iki bin yıllık tofu gelenekleri var.
 • Motorsiklet kullanmayı seviyorsanız yaşadınız.
 • Tayland’da para birimi Baht. Şimdiden fikir edinmek için biraz hesaplama egzersizleri yapabilirsiniz: https://fx-rate.net/THB/
 • Ve elbette gezinizin konforu için iyi düşünülmüş bir sırt çantası hazırlamalısınız. Bunun için yazının başında da verdiğimiz ‘Bir Gezginin Çanta Hazırlama Rehberi‘ne göz atabilirsiniz.

 

TAYLAND’DA NE KADAR KALMALI & NASIL ROTA ÇİZMELİ

Tayland’ı bir gezide bitirmek de bir gezide Tayland’a doymak da imkansız. Ama genel bir fikir vermek gerekirse Bangkok için dört; her bir ada için ikişer tam gün diyebiliriz. Tayland gezi rehberi dahilinde, alternetifli Tayland gezilecek yerlere ve bizim gittiğimiz yerlere göz atalım:

Tayland - Kambocya rotasi
Tayland – Kambocya rotasi

Örneğin, yaptığımız iki haftalık Tayland rotamız şu şekildeydi:

 • Bangkok‘ta birkaç gün, Asya’ya alışma evresini rahatça atlatış ve uzak doğuda metropol nasıl olur kavrama süreci. Bol bol tapınak gezileri, alışveriş, nehir turları ve sebze meyveye doymak.
 • Ko Chang adasına geçiş. Upuzun ve sakin kumsallar, berrak deniz, gündoğumları-günbatımlarını seyretme, masajlar, motosiklet üstünde doğaya doyma.
 • Ko Kut adasına geçiş. Bakir doğa. Sakinlik, huzur.

Ayrıca, Tayland’da gezilecek alternatif yerleri içeren diğer rotalar aşağıdaki yerleri kapsayabilir:

Kuzey Tayland için alternatif rota;

?? Chiang Mai – Fazlaca expat’ın yaşadığı, farklı bir mutfağı olduğu bilinen, gece pazarlarını ziyaret edebileceğiniz, motosikletle doğa gezileri yapabileceğiniz bir yer.
?? Pai – Chiang Mai’den iki buçuk saatlik bir otobüs yolcuğu ile ulaşabileceğiniz bir hipi cenneti. Yoga dersleri, meditasyon ve jungle gezileri, vegan yemek kursları, bolca arkadaş edinme imkanının olduğu bir yer.
?? Chiang Rai – Yine Pai Chiang Mai üçgeninde ziyaret edebileceğiniz bir yer. Burada meşhur Beyaz Tapınak’ı ziyaret edebilirsiniz.
?? Sukhothai – Chiang Mai’den Bangkok’a dönerken bu eski Thai başkentini ziyaret edip tarihi tapınakları görebilirsiniz. Özellikle turistik yerlerden kaçınanlar için otantik bir yer.
?? Ayuthaya – Eğer daha fazla tarihi tapınak görmek istiyorsanız burayı da rotanıza ekleyebilirsiniz.

Güney Tayland için alternatif rota

Bunların dışında gece hayatı gibi şeylere ilginiz varsa Puket ve Pattaya gibi büyük merkezleri farklı bir rota içinde değerlendirebilirsiniz.

Bu rotaya da şunlar dahil edilebilir:

?? Koh Samui – Büyük Buda ve diğer tapınakları, milli parkı ziyaret edebilir, şelalelerin ve kumsalların tadını çıkarabilirsiniz.
?? Koh Phangan – Partiler ve gece hayatı için düşünülebilir.
?? Koh Tao – Koh Phangan’dan feribotla buraya geçip dalış ve şnorkel yapabilir, geceleri kumsal partilerine katılabilirsiniz

TAYLAND’DA KONAKLAMA

Tayland-KoKut-adasi-bungalov-1
Tayland-KoKut-adasi-bungalov-1

Tayland’da sadece Bangkok’ta değil genel olarak ülkenin heryerinde konaklama sahiden çok hesaplı! Çoğu yerde airbnb üstünden oldukça konforlu konaklama olanakları bulunabiliyor.(Airbnb yazımıza buradan ulaşabilirsiniz) Çok iyi ve yeni bir daire(nin tamamı) için iki kişilik günlük fiyat 30€ civarı. Daha orta halli ama yine konforlu denebilecek yerler için fiyat daha da düşüyor. Buradan bir örnek inceleyebilirsiniz: https://goo.gl/EL6Rjs

Airbnb istemiyorsanız otel seçeneklerine göz atabilirsiniz: https://goo.gl/Eh8Tyq

TAYLAND’DA YEMEKLER, MEYVELER & İÇECEKLER

Tayland gezi rehberinde en güzel konulardan birine geldik. Tayland’da ilginizi çekecek ilk şey her köşede bir yemek tezgahı bulunması. Ülkede sokak yemeği kültürü çok yaygın. Hatta evde pek yemek yapmıyorlar, kimi evde mutfak bile yok. Bir kısmı bizim yemeyi pek tercih etmeyeceğimiz ya da yemeye cesaret edemeyeceğimiz şeyler olsa da eğer vejetaryen/vegan takılacaksanız her şey taptaze, gözünüzün önünde ve temiz.

Tai’lerin yüzde kırkının geçimini tarım ve pirinç yetiştiriciliğinden sağlıyor oluşu ülkedeki taze sebze-meyve bolluğundan kolayca kendini belli ediyor. Her daim pilav ve salata mevcut.

Tayland-yemekler
Tayland-yemekler

Menülerde yemeklerin İngilizce isimleri yazılı. Mutlaka yiyeceğiniz ve büyük olasılıkla da Tayland’dan döndükten sonra da arayıp bulup yemek isteyeceğiniz yemek ‘Pad Thai’. Bunun dışında, limon otlu, kişnişli, hindistan cevizi soslu çorba çeşitleri de leziz.

Taylandda ne yenir
Taylandda ne yenir

Ayrıca meyve yeme konusunda hiçbir risk yok. Hatta oradaki günlerinizi frutaryen bile geçirmek isteyebilirsiniz. Çünkü inanılmaz çeşitlilikte, başka yerde göremeyeceğiniz egzotik meyveler ve bunlardan yapılan taze meyve suları var. (Örn., custard apple, guave, jackfruit, longan, lychee, mangosteen, papaya, pomelo, rambutan, sapodilla, tamarind.) Özellikle minik muzlardan yediğinizde muz nedir, gerçek tadı nasıldır anlıyorsunuz.

meyve suları

Tayland’da Ulaşım

Tayland’da şehir içindeki temel ulaşım aracı tuktuk. Arkasında iki kişinin rahatça oturabileceği, üç tekerlekli bir motosiklet olarak tarif edilebilecek bu taksiler hemen hemen heryerde bulunuyor. Genelde ucuz ancak bazı uyanıklar turistleri kazıklamaya çalışıyor. Tuk tuklara binmeden pazarlık etmeyi unutmayın.

Tayland-tuktuk-2
Tayland-tuktuk

Ancak Tayland’da gezilecek yerlerin başında gelen Bangkok gibi bir metropoldeyseniz metro, otobüs ve normal taksiler de alışkın olduğumuz şekilde kullanılabiliyor, bakınız Bangkok Gezilecek Yerler & Gezi Rehberi. Eğer köylere, dağlara, adalara gider iseniz de motosiklet kullanıyorsunuz.

Tayland’da şehirler arası ulaşım, özellikle diğer Uzak Doğu ülkeleri ile kıyaslandığında oldukça rahat! Normal konforda yine alışkın olduğumuz türde şehirler arası otobüsler çalışıyor. Otobüsler rahat evet, ama ekstra konfor beklentisi uyandırmış olmayayım.

Tayland Üzerine Ekstra Bilgiler

Görüp görebileceğiniz en güler yüzlü, turizm konusunda uzman, hızlı, çözümcü insanlar Tayland yerlileri. Bolca jest yapıyorlar. Örneğin, ilk kaldığımız evin sahibi son gün yola çıkacağımızı bildiği için bize yemek yapıp getirdi yanımızda götürmemiz için. Otobüs yemek molası vermiyormuş sahiden, ve o özenle hazırlanmış yemeğe ne kadar teşekkür etsek azdı. İkinci airbnb sahibimiz ise bizim için çamaşırlarımızı yıkamakla kalmadı, kurutup katlayıp çantalarımıza ayrı ayrı yerleştirdi. Gördüğümüzde yaşadığımız şaşkınlığa da çok güldü 🙂 Eklemeden edemeyeceğim bir diğer nezaket örneği de adanın bomboş bir yerinde motorsikletimiz bozulduğunda bulduğumuz tamircinin sembolik bir fiyata motorsikleti bizi hiç bekletmeden tamir edip lastiğimizi değiştirmiş olması. Son olarak ekleyeceğim şey de alışveriş yaparken cömertçe ‘al bu da benden olsun’ dediklerinin çok oluşu.

Tayland gezi rehberi

Çok muhteşem İngilizce konuşmuyorlar ama turistlere çok alışkın olduklarından iletişim sorunu hiç çıkmıyor.

Mutlaka eklenmesi gereken bir diğer genel not da Tayland’da bir şeyinizi bir yerde unutsanız arkanızdan getiren birinin olacağı. Çalınma gibi olaylar pek olmuyor. Sürekli eşyalarınızı kontrol etmek zorunda kalmadan rahatça gezebiliyorsunuz.

Umarım Tayland Gezilecek Yerler yazımızda yaptığımız gözlemler sizin için faydalı ve ilham verici olur. Her anın tadını dibine kadar çıkarınız. Fil Gezi ailesini anarak bir Chang Beer içiniz. Chang Fil demek. Son bir bonus bilgi olarak Fil amblemini gördüğünüz Chang biralarının güzel biralar olduğunu da ekleyelim. Keyifli geziler dilerim. Tayland’a sevgi dolu selamlar!

Written By
More from Elif Krause

Tayland Adaları Gezi Rehberi: Ko Chang ve Ko Kut

Tayland’da gidilebilecek irili ufaklı birçok ada var. Bunların birçoğu oldukça turistik ve...
Read More

2 Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir