Kharkiv Gezi Rehberi

Hem en çok merak ettiğim şehirlerden biri olduğu için hem de en uygun bilet buraya olduğu için ben Kharkiv’e indim ama siz isterseniz Kiev’den trenle de buraya kolaylıkla gelebilirsiniz. Kharkiv tam sınırda yer alan bir şehir, zaten şehirde herkes Rusça konuşuyor. Buram buram bir Rus esintisi de alıyorsunuz. Ben gerek sınırda olduğu için gerekse küçük bir yer olduğu için kasaba gibi bir yer beklemiştim ama bildiğiniz büyük bir şehir, hatta Avrupa’nın en büyük meydanlarından birine de ev sahipliği yapıyor.

Kharkiv gezi rehberine başlamadan klasik benzetmemizi yapalım, şehir aslında tam bir Eskişehir! Şehirde yığınlarca üniversite bulunduğundan Ukraynalıların çoğu okumak için buraya geliyor bu yüzden genç nüfus oldukça fazla ve sokaklar da cıvıl cıvıl. Hatta benim Ukrayna’da en çok sevdiğim şehir oldu!

Bu arada Ukrayna üzerine diğer yazılarımızı aşağıya bırakıyorum:

Kharkiv Gezisi
Kharkiv Gezisi

Kharkiv Ulaşım

Havaalanından  şehir merkezine ulaşım oldukça kolay. Normalde Ukrayna’da Uber ve Uklon kullanılıyor ama Rusya’ya yakınlığından dolayı Kharkiv’de Yandex Taxi de kullanabilirsiniz. Hatta direkt Yandex Taxi kullanmanızı tavsiye ederim çünkü neredeyse %25-30 daha ucuz. Havaalanından şehir merkezine ortalama 100 grivna taksi ücreti ödeniyor.

Şehir içinde ulaşım sudan ucuz. Metro, minibüs, otobüs troleybüs kullanabilirsiniz. Minibüslerin yerel ismi matruşka. Metro en çok kullanılan ulaşım araçlarından biri ve bilet fiyatları oldukça ucuz. (3 grivna)

Kharkiv’de Konaklama

Konaklama için ben pek güzel bir hostel bulamadığım için Couchsurfing kullandım, gayet de işliyor neredeyse 4 kişiden olumlu dönüş almıştım. Fakat yine de Ride Hostel ve Hostel Sputnik oldukça temiz görünüyordu ve puanlamaları da yüksekti. Classic Hotel de konum olarak oldukça iyi ve tercih edilebilir bir seçenek! Siz şehir merkezine, Özgürlük meydanına yakın merkezi bir yerde arama yapabilirsiniz.

Kharkiv’de Gezilecek Yerler

kharkiv gezi rehberi - teleferik
kharkiv gezi rehberi – teleferik
 • Gorky Park, bulunduğumuz 3 gün içinde neredeyse her gün gittiğimiz mükemmel park! Bir park ne kadar güzel olabilir dediğinizi duyar gibiyim, inanın gerçekten çok güzel ve kocaman. Bizi evinde ağırlayan hostumuz 1 yıldır Kharkiv’de yaşamasına rağmen hala parkın tamamını gezememiş, öyle büyük bir yer. İçerisinde lunapark, teleferik ve kendinizi atabileceğiniz yığınlarca bank bulunmakta.

Buraya kadar geldiyseniz kesinlikle teleferiğe binin, ne kadar farklı olabilir diye düşünüyorsanız gerçekten çok tatlı bir deneyim. Teleferikler oldukça eski ve 2 kişilik olmasına rağmen nostaljik ve unutulmaz bir deneyim sağlıyor. Camları açık olduğu için bütün yolu temiz hava alarak ve etrafınızı inceleyerek geçirebilirsiniz. Maçka teleferik kadar kısa sürmediğini de belirteyim, oldukça uzun bir yolculuk olacak. Kişi başı 30 UAH vermeniz gerekiyor, indiğiniz yerden geri dönmektense bölgedeki ormanlık alanda hiking yapabilirsiniz.

Parkta yer alan lunaparkta da vakit geçirebilir, bir şeyler yiyebilirsiniz. Biz biraz korka korka ve çığlık atarak çoğu şeyi denedik. Lunapark ortamı da gerçekten çok neşeli ve tatlıydı.

Zaten park şehrin en ünlü caddesi olan Sumskaya Caddesi’nin sonunda olduğu için yolunuz illa ki buraya düşecek.

 • Sumskaya Caddesi, Kharkiv’de göreceğiniz pek çok noktayı içinde barındıran, aynı zamanda da şehrin en işlek caddelerin biri. Özgürlük Meydanı olarak bilinen ve Avrupa’nın en büyük meydanlarından biri olan Svobody Square özellikle yılbaşı öncesi gerçekten müthiş oluyormuş. Biz yazın gittiğimiz için arabalarını çekmiş son ses müzik açmış Ukraynalı gençler gördük ama gerçekten de büyük bir meydan.
 • Hemen yanı başında Shevchenko Parkı yer alıyor, Gorky kadar büyük olmasa da şehrin merkezinde olduğu için burası da gerçekten çok güzel. İçerisinde yer alan kafe ve büfelerden yiyecek bir şeyler aldıktan sonra parkın keyfini çıkarabilirsiniz.
kharkiv gezi rehberi - sevcenko park
kharkiv gezi rehberi – shevchenko park

Parkın girişinde yer alan Shevchenko heykelinin konumlandırılması da oldukça ilginç. Tam karşısında yer alan binada sevdiği kadının heykeli var ve ona bakar şekilde konumlandırılmış. Biz biraz etkilendik bu durumdan ama en çok etkilendiğimiz heykel Ukrayna’nın yükselişi anlatan heykel oldu. İlk başta anlamlandıramadığımız ama sonra couchumuz sayesinde aydınlandığımız bu heykele dikkatle baktığınızda basamağın en aşağısındaki insanların eski Ukrayna’yı temsil ettiğini ve basamaklardan yukarı doğru çıktıkça nasıl geliştiğini ve modernleştiğini görebilirsiniz.

Ukrayna halkı gerçekten çok milliyetçi, bunu zaten çoğu müzede de göreceksinizdir, özellikle 2014 yılında yaşanan olaylardan sonra buna daha fazla önem vermeye başladılar.

Parkın içerisinde Botanik Park ve Kharkov Hayvanat Bahçesi de var ama biz gittiğimizde tadilattayız, zaten prensip olarak hayvanat bahçelerine gitmediğim için ben direkt es geçtim burayı. Parklar zaten çok güzel, botanik parka gitmeye gerek var mı pek bilemedim.

50. Meridyenin de bu parktan geçtiğini unutmadan söyleyeyim, tam meridyen çizgisinden yürüyebilirsiniz!

 • Daha bitmedi, parkın hemen yanında Kharkiv Opera Binası’nın önünde oturup, kaykaycıları izleyebilir orada yer alan küçük standlardan bir şeyler alabilir ve bilet bulabilirseniz operayı deneyimleyebilirsiniz.
 • Opera binasını biraz turladıysanız, karşıda başka bir fıskiye görebilirsiniz, işte Mirror Fountain ve hemencecik arkasında bulunan Myrrh-Bearers Kilisesi! Mirror Fountain Kharkiv’in en seçkin mimari yapılarından biri. 1947 yılında yapılan bu çeşme UNESCO tarafından koruma altına alınmış. Akşamları gerçekten ışıklandırması çok güzel fakat edindiğimiz bilgilere göre iki tarafından bakınca da aynı yansıma görülüyormuş. Biz göremedik, sorun bizim gözlerimizdedir diye düşündük ama siz de bir bakın derim. Arkasında yer alan kiliseye ise kesinlikle gidim, local bir ayin görebilirsiniz. Kiliseye girer girmez kapının kenarına konmuş şallar ile saçınızı (eğer şort ya da etek giydiyseniz de bacaklarınızı) örtmeniz gerekiyor.
 • Anayasa Meydanı da Sumskaya Caddesi üzerinde uğrayacağınız noktalardan biri. Anayasa Meydanı’nı binanın cephesinde bulunan kocaman Termometre’den tanıyabilirsiniz. Burası Kharkivliler için popüler buluşma noktalarından biri. Termometrenin hemen karşısında ise Tarih Müzesi yer alıyor. Tadilattaydı giremedik ama bakılabilir.
kharkiv gezi rehberi - manastır
kharkiv gezi rehberi – manastır
 • Biraz daha ilerlediğinizde Pokrovsky Manastırı’nı göreceksiniz. Bu manastır Kharkiv’in öğrenci şehri olmasının sebebi! 1688 yılında inşa edilen bu manastır Kharkiv’e öğrencileri getiren ilk okul diyebiliriz. Hala aktif olarak kullanılan bu manastıra girip belli yerlerini gezebilir, içerideki kilisede dua eden insanları görebilir, dua edebilirsiniz. İçeride ve manastırın parka bakan duvarında bir şeyler satan dükkanlar görürseniz şaşırmayın, hepsi manastırda yapılan şeyler. Bunlar içinde yer alan börek ve kurabiyeler oldukça lezzetli, deneyin derim. Girişte yine saçınızı ve açıktaysa bacaklarınızı kapatmanız gerektiğini unutmayın.
 • Manastırın hemen yanında yer alan parkta soluklanabilir ve tam karşınızda bulunan Holy Annunciation Katedrali’ni izleyebilirsiniz. Kharkiv’in ana Ortodoks kilisesi olan Holy Annunciation Ukraynalılar için de oldukça büyük bir öneme sahip. Şu anda bağlı oldukları İstanbul Rum Ortodoks Patrikhanesi’nden ayrılıp burayı kendi patrikhaneleri yapmak istiyorlar. Dışarıdan oldukça heybetli görünen bu yapı içeri girdiğimizde bizi bir tık hayal kırıklığına uğratsa da görülmeye değer.
 • Hazır nehrin karşısına geçmişken küçük bir kaçamak yapmanın tam vakti. Lopan Nehri’nde bir kayığa atlayıp gezin! Hemen Skver Strilka Parkı’nın başlangıcında bulunan (köprüden geçtiğinizde solda kalıyor) kulübemsi yapıda kayıkları kiralıyorlar. Saatliği kişi başı 50 Grivna olan bu kayıklara binip nehirde gezinin, gerçekten çok tatlı bir deneyim. Buraya gelmeden markete uğrayıp bir şeyler almayı unutmayın çünkü Ukrayna biralarının denenmesi için güzel bir yer!
 • Parkın hemen yakınında yer alan Dormition Katedrali’ne de gidebilirsiniz.

Kharkiv’de Nerede Ne Yenir

Ukrayna üzerine gezi rehberlerinde okumuşsunuzdur, Ukrayna ve Kharkiv de çok iyi çok güzel ve ucuz yemeklere sahip diye. Şimdiden sizi uyarayım, o kadar da ucuz bir yer değil artık ve yemekler de Türkiye ile neredeyse aynı fiyata geliyor ama denenmesi gereken şeyleri oldukça fazla!

Kharkiv sushileri ile ünlü bir şehir, bu yüzden her yerde sushi restaurantı görebilirsiniz.

 • Mafia en ünlülerinden biri ama açıkçası konseptini pek beğenmediğimiz için oturmadık.
 • Sushiya yani namı değer Сушія her şehirde rahatlıkla bulabileceğiniz bir sushi restaurantı. Açıkçası dizaynı, fiyatlarıve temizliği ile biz buraya bayıldık.
 • Tanuky de oldukça ünlü bir yer ama fiyatları da diğerlerine göre daha yüksek.
 • Bir de Yakitoria diye bir yer var, sushileri oldukça lezzetliydi ama dekorasyon gerçekten kötü ve içeride nargile içiliyor. Gidecekseniz dışarıda oturmanızı şiddetle tavsiye ederim çünkü içerisi düşük bütçeli bir nargileci gibi!

Kharkiv gezi rehberimizin sonuna geldik. Sormak istedikleriniz olursa instagram sayfamızı ziyaret edebilir yahut aşağıda yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Aybegüm Karakuş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir