Filipinler Gezilecek Yerler

filipinler-gezisi
Dünya' nın en güzel ülkelerinden biri; Filipinler. Bu doğa harikası, huzur ve eğlence dolu ülke için seyahat planlamaları yapıyorsanız mutlaka okuyun!

Filipinler gezisi, size, hayatınız boyunca unutamayacağınız anılar, hayal bile edemeyeceğiniz deneyimler,  mutluluk, huzur ve burukluk arasında tam olarak da tasvir edemediğiniz bir his kazandıracak.  Seyahat deneyimi, bulunduğunuz ruh haline, maddi durumunuza , beraber seyahat ettiğiniz insanlara, hatta hava durumuna göre bile değişkenlik gösteren bir eylem. Ancak Filipinler seyahati bu dış etkenleri minimuma indiriyor.

Asya Kıtası’ nın Güneydoğusunda yer alan ve 7000 küsür adadan oluşan Filipinler gezimin beni neden bu kadar heyecanlandırdığını, yazımın ilerleyen kısımlarında uzunca anlatacağım fakat öncelikle Filipinler’ e nasıl gidilir? Filipinler’ de nerede kalınır? Filipinler ucuz mu? Para Birimi nedir? Filipinler vize istiyor mu? gibi sorulara cevap arayıp, önbilgiler vereyim. Daha sonra 2 haftalık Filipinler gezi rotasımı sizle paylaşırım.

Mesafe uzak olunca – ulaşım maaliyetleri ve süresi arttığı için- araştırıp karıştırırken bile acaba orası olsa burası olmasa mı, buraya mutlaka gidelim gibi sorular kafanızda dönüyor. Filipinler’ de gezilecek yerleri araştırmak, seyahat planı , araştırması yapmak bile oldukça heyecan vericiydi. Ancak internet üzerinde çoğu yer için sağlıklı ve güncel bilgiler elde edemedim. Zaten gittiğimde de farklılık gösterdiğini anladım. Yazımda kişisel deneyimlerimden de yola çıkarak neyin ne kadar doğru olduğunu da göstermeye çalışacağım.

 Filipinler Üzerine Kısa Bilgiler

filipinler-gezi-rehberi
filipinler-gezi-rehberi
Filipinler üzerine Türkçe yazılı kaynak bulmak neredeyse imkansız. Bir seyahat rehberi, gezi kitapçığı henüz bulunmuyor. Ancak Lonely Planet’ in güzel bir kitapçığı var. Şahsen ben edindim, sizin de gitmeden edinmenizi öneririm.

Filipinler, tarih boyunca çeşitli ülkelerin istilası, hegemonyası altına girmiş .(İspanya- Amerika- Japonya)Zaten ülke, ismini İspanyol kralı 2. Felipe’ den alıyor.  (Las Islas Filipinas). İspanyol sömürgeciliğinden kurtulmaya çalışan ve 19. yy boyunca bağımsızlık mücadelesi veren Filipinler’ e bağımsızlık isteğine karşı ABD savaş açmış.

Hatta Amerika’ nın Filipinler’ i, İspanyollardan 19.yy sonunda 20 milyon dolar karşılığında satın aldığı söyleniyor. (Bu linkte ingilizce olarak Amerika’nın neden savaş galibi olduğu halde İspanyaya 20 milyon dolar ödediği anlatılıyor )Daha sonra Japonya egemenlik kurmuş en sonunda da tekrar Amerikan hegemonyasına giren Filipinler’ in 2. Dünya Savaşı sonunda bağımsızlığı tanınmış.

* Bu bilgileri kısaca vermek istedim çünkü gelişmiş dünya devleri dediğimiz bu vahşi ülkelerin – özellikle Amerika’ nın- güzelim ülkeyi ne hale getirdiğini, insanların nasıl bir yaşam tarzına ve standartlarına sahip olduğunu, ve gelişmişlik düzeyini bir bağlama oturtabilirsiniz.

filipinler-seyahati
filipinler-seyahati

Filipinler,  3 ana bölgeden oluşuyor: Luzon, Visayas, Mindanao. Bu bölgelerden daha çok Luzon ve Visayas’la işiniz olacak. Çünkü ülkenin güney kısmı, çatışmalar, ayaklanmalar yüzünden tehlikeli. Yani Filipinler gezilecek yerler göz önünde bulundurulursa Luzon ve Vizayas olarak 2 adalar topluluğu parçasına ayrılıyor. İslami Özgürlük Savaşçıları (BİÖS) ve güvenlik güçleri arasındaki gerilim, ülkenin güney kısmını yasak bölge olarak görülmesine neden oluyor.

Filipinler’ in başkenti Manila.( İlk yazım bu kent üzerine olacak, Türkiye’ den ulaşım da bu şehre). Ülke, ekvator kuşağına yakın olduğu için tayfun felaketi olağan bir durum haline gelmiş. Bunun yanında sık sık deprem yaşandığını da hatırlatmakta fayda var.

Filipinler’ in nüfusu 100 milyon ( 10 milyonu başkent Manila’da yaşıyor) Bunun yanında,nüfusu1902 ‘ den beri her geçen sene %1,2 büyüyor. Bu oldukça yüksek bir oran. Okuma- yazma oranı %92,5. Bu oran da çok yüksek ve diğer sevindirici tarafı; kadın ve erkek aynı okuma yazma oranlarına sahip.

Filipinler’ de resmi dil İngilizce ve Filipince dir. Bunun yanında yerel dillere göre halkın kullandığı lisan değişiklik göstermekte. Benim şahsen en çok rastladığım yerel dil Tagalog’ tu. Filipinoların yerel dillerini, bizim dilimize ve aldımıza göre yadırgamanız ve garip bulmanız olası.

Filipinler’ in para birimi Filipinler Pezosu (PHP).  Hazır yeri gelmişken bahsedelim, paranızı havaalanlarından bozdurmaya özen gösterin. Genelde en iyi kurlara Manila havaalanında rastladım. Eğer gideceğiniz yerler çok turistik değilse veya başkentte yer almıyorsa kredi kartı geçmeme olasılığı yüksek. Kredi kartı kopyalama dolandırıcılıklarını okudum ancak herhangi bir şüpheyle veya durumla karşılaşmadım.

 Filipinler Ucuz mu?

Filipinler’ de yaşam ucuz mu?” sorusuyla çok karşılaştığım için ayrı bir alt başlık açmak istedim. Oooo abi bizim paramızla orda kralsın, yediğin önünde, yemediğin arkanda söylentilerinin %50 oranında doğruluk payı var diyebilirim. Filipinler, son senelerde turistlerin ilgi odağı olmaya yeni yeni başladığı için fiyatlar konaklamada da , yeme içmede de hatta ulaşımda da belirli oranlarda arttı. Ayrıca, Filipinler’de gezilecek turistik yerleri göz önünde bulundurduğumuzda (Boracay gezi rehberi)ortalama fiyatlara sahip diyebiliriz.

Tahmin edeceğiniz üzere halkın büyük bir kesimi maalesef çok yoksul. Özellikle büyük şehirlerde evsizlerin (sokakta yaşayan insan da diyim) sayısı çok fazla. Bu gelir dağılımının çok çok büyük oranda adaletsiz dağılımından kaynaklanıyor. Hal böyle olunca hayat da ucuz hale geliyor.

filipinler-nerede-kalinir
filipinler-nerede-kalinir

Filipinler gezilecek yerler yazı serimde, fiyat değişkenliğinden her destinasyon için ayrı ayrı bahsedeceğim ancak genel bir kanı olsun diye bu bölümde yazayım. Eğer sokak yemekleri yemiyorsanız ( ki Filipinler de hiç tavsiye etmem hijyen açısından) ve hostellerde konaklamayı sevmiyorsanız Filipinler, turistik destinasyonlarını düşünecek olursak, çok çok ucuz bir yer değil. Türkiye’de bir Anadolu kenti standartlarından çok az daha ucuz bile denilebilir. Ancak bölgeden bölgeye fiyatlar oldukça değişmekte.

Örnek olarak, toparlamam gerekirse Türkiye’ de pahalı olan tropik meyveler Filipinler’de çok ucuz, masaj muazzam ucuz ( 300 pesoya yarım saatlik masajlar alabiliyorsunuz), içkiler çok ucuz (lokantalarda bira 40 peso) deniz ürünleri- görece- çok ucuz ( balık marketlerinden deniz ürünü alıp pişirtme ritüeli), lüks oteller görece çok ucuz. Yani Filipinler ucuz mu sorusunun cevabı biraz göreceli.

Filipinler’ de Ne Yenir?

“Filipinler’ de ne yenir?” sorusu, Filipinler gezi rehberinde biraz üzücü yer tutuyor. Dünya mutfağı bulursanız atlayın, yerel yemekten mümkün olduğunca kaçın dersem acaba moraliniz bozulur mu? 🙂

Filipinler, kesinlikle gastronomik bir gezi yapmak isteyeceğiniz yerlerden değil. Bolca pilav (yağsız haşlanmış ve lapa) tavuk eti, balık ve tropik meyve tüketiyorlar. Yani olağan bir kahvaltıda, eğer şanslıysanız omlet yanında pilav ve muz yiyebilirsiniz.

“Ben sokak yemeği yemekten kaçınmam hatta illa ki yiyeceğim” diyorsanız bir sokak yemeği örneği verebilirim. Balut. Ördek embriyosu. Yumurtayı kırdığınızda gözleri size bakan, gagası sertleşmemiş, 18 günlük bir ördek embriyosuyla karşılaşacaksınız. İşte kimi Filipinoların bile tiksindiği sokak yemeklerinin en önemli örneği.

Filipinler’ de tabii ki deniz ürünü yiyin. Hatta yumulun. Dev yengeçler, jumbo karidesler, türlü deniz kabukluları ( genelde kabuklarını süs olarak aldığımız)istiridyeler( midye tavsiye etmiyorum çünkü buranın midyesinin demir oranı çok çok yüksek ve lezzetsiz. Bunun dışında , rastladığınız heryerden buko, mango, ananas, papaya ne bulursanız alın. Tropik meyveler Filipinler’ de çok ucuz ve çok lezzetli. Aynı şekilde bu meyvelerin “shake” i yani buzlu karışımı da yapılıyor bolca tüketin.

Tavukları-kimi lokantalarda- lezzetli. Ayrıca birçok sokak satıcısı da tavuk eti satmakta. Bolca domuz eti tüketiyorlar. Bunun yanında Halo Halo diye bir tatlıları var. Bizim aşuremizi andırıyor gibi . Deneyebilirsiniz

Filipinler Vize İstiyor mu?

Filipinler, Türklerden -daha önceden almanız gereken – bir vize istemiyor. Ancak yine de kapıda, ücretsiz olarak 29 günlük bir vize alıyorsunuz. Yani elinizi kollunuzu sallayıp, pasaportunuzla ülkeye giriş yapabilirsiniz. Eğer ülkede daha çok kalacaksınız, vizenizi uzatmak isterseniz 60 dolar daha para ödeyip 1 ay daha uzatabilirsiniz.

Filipinler Ulaşım

Filipinler’ e direkt uçuşlar var ancak biraz tuzlu (görece olarak). THY ve Philippines Airlines’ ın İstanbul’dan Manila’ya direk uçuşları ortalama 800-900 dolar. Eğer aktarmalı bir uçuş ararsanız daha çok havayolu ve daha ucuz biletler bulabilirsiniz.(ortalama fiyat 400-500 dolar)

Biz de, ucuz uçak bileti- daha çok seyahat mottosu sebebiyle Filipinler gezisi için planladığımız 15 günün 2 gününü havada yahut aktarma yaptığımız şehirde bekleyerek(iki aktarma da Suudi Arabistan’ daydı maalesef- uzun bekleme süreleri, havaalanı yasakları, anlamsız tedbirler, saçma kurallar, pis tuvaletler vs) geçirdik.

Ayrıca yazının ilerleyen kısımlarında da anlatacağım Filipinler’ de gezeceğimiz yerleri genelde uçakla katettik. Filipinler’de gezilecek yerler birbirine pek yakın değil ve ülke içi kara ulaşımı pek gelişmiş değil (tahmin edeceğiniz üzere)

filipinler-gezisi-ucuzmu
filipinler-gezisi-ucuzmu

 Filipinler’de Nerede Kalınır?

Filipinler’ de konaklamayı gitmeden en az 2-3 hafta önce halletmeniz gereken bir yer. Özellikle yüksek sezon için, popüler destinasyonlarda yer bulamama ihtimaliniz var. Rezervasyonlarımızı genelde agoda üzerinden yaptık. Ancak booking üzerinden yaptığımız rezervasyonlar da oldu.

Kalacak yer konusunda Manila, Boracay gibi yerler oldukça fazla seçenek sunuyor. Ancak Oslob, El Nido, Puerto Princesa gibi daha küçük yerlerde kalacağınız yeri biraz araştırıp gitmenizde hatta ayarlamanızda yarar var. Ancak bunun yanında gittiğiniz yerlerde otel gezip, odalarını görmek isteyip bir otelde tercih kılabilirsiniz. (Tabii yolculuklardan sonra takatiniz kalırsa)

Filipinler Güvenli mi?

Filipinler hakkında, daha gitmeden endişe yaratan, sık sorulan başka bir soru da ” Filipinler güvenli mi?”. Ülkenin güney kısmı olan Mindanao Bölgesi güvenli değil. (Kısacası maceraya atılmayın- gitmeyin) Ancak, sosyal medyada da gezip gördüğümüz, fotoğraflarına rastladığımız turistik bölgeleri , başkenti , popüler adaları oldukça güvenli.

Gözlemlerime dayanarak hiçbir olumsuz olayla, hırsızlıkla, gaspla veya daha kötü bir durumla karşılaşmadım veya şahit olmadım. Hatta, harcamalarımızı genelde nakit olarak yaptığımız için, ilk başlarda, tedirginlikle otel kasasına verdiğimiz paraları daha sonra yanımızda rahat rahat taşımaya başladık.

Şimdi yazacağım bir tedirginlik yaratmasın ancak Filipinler’ de uyuşturucu kullanımı çok yüksek. Hatta kimi mağazalarda “burada uyuşturucu kullanılmıyo” yazılarını görebilirsiniz. Ancak bunun yanında – özellikle daha küçük köy ve kasabalarda- insanlar oldukça güler yüzlü sıcak kanlı.

Sonuç olarak herşeye rağmen tedbirli olmakta yarar var. O yüzden güvenlik tedirginliğiniz olmadan ancak tedbiri de elden bırakmadan bir Filipinler seyahati planlayabilirsiniz

Filipinler’ de Nerelere Gidilmeli? & Seyahat Rotası

filipinler-gezilecek-yerler
filipinler-gezilecek-yerler

Seyahat rotamız ManilaPalawan (El Nido – Puerto Princesa) – BoracayCebu. Filipinler 7000 küsür adadan oluştuğu için -muhtemelen- gidemeyeceğiniz adalar, kaçıracağınız serüvenler olacaktır. Üzülmeyin Dünya üzerinde gidemeyeceğiniz binlerce şehir-ada-köy-kaza-mahalle olacaktır.

2 haftalık bir sürenin sonunda toplamda;

 • Manila’ da 3 gün
 • El Nido’da 4 gün
 • Puerto princesa’ da 1 gün
 • Boracay’ da 4 gün
 • Cebu’ da 2 gün  kaldık.
Filipinler seyahatini içeren yazı yaklaşık 3-4 sayfa süreceği için sizi ve kendimi bile sıkmamak için 3 bölüme ayırmak istedim. Bu 3 ayrı yazıda ulaşımı nasıl sağladığımı da anlatacağım; ancak şimdilik her destinasyon arasını uçakla geçtiğimi belirteyim. Vapur bana zaman kaybı geldiği için tüm noktalara uçakla ulaştım. Aşağıdaki 3 bölümden birini seçip tıklayıp okuyabilirsiniz.

Manila’yı, şehir hayatını ve keşmekeşini , Palawan’ da part-time huzuru, tekne turlarını, muhteşem doğasını daha sonra Boracay’da kaçınılması gereken çılgın turistik aktiviteleri ve  ve Cebu’ da ise alternatif Filipinler aktivitelerini göreceğiz. Filipinler’ e gitmeden spoiler niteliğindeki bu videomu izleyip fikir sahibi olabilirsiniz:

 

Filipinler Gezilecek Yerler yazımda, daha çok genel bilgiler, Filipinler vize istiyor mu, Filipinler ucuz mu? Kullandıkları para birimi nedir? Filipinler’ e nasıl giderim, nerede kalınır? ve Filipinler güvenli mi? sorularına cevap vermeye çalıştım.

Benim önerim Filipinler’ e olabildiğince uzun bir vakit ayırmanız ve gönlünüzce dilediğiniz yere gitmeniz.( “hadi len işsiz miyiz biz, nasıl izin alalım?” derseniz “sen de haklısın abi” derim) Bunun yanında Filipinler gezilecek yerler ve rota önerimi de son olarak belirttim. Umarım bolca vaktiniz ve naktiniz olur da bu muhteşem ülkeyi seyahat planlarınıza eklersiniz.

Can Marangoz

 

More from Can Marangoz

Hepimizin Hayalindeki Hayat; Tekne ve Karavan: Gezenev

Gezgin röportajlarımıza, bizi çok etkileyen bir hikayeyle, yaşam tarzıyla devam etmek istedik....
Read More

16 Comments

 • zeynep dedi ki:

  benim işim gücüm yok izin almam gereken. bakalım iyi gezebilecekmiyim. vapurları kimse anlatmamış. ben ona binmeyi düşünüyorum. kışın oralarda denize falan girerim. ankara da tek başına oturmakdansa.

  • Can Marangoz dedi ki:

   Merhaba Zeynep Hanım;
   Gemilerle güneye- Palawan’ a ulaşabiliyorsunuz. Ben kullanmadığımdan- uçak kullandığımdan yazmadım. Yolculuk pek konforlu sürmüyormuş aldığım duyumlara göre.

 • mehmet kamlı dedi ki:

  Merhabalar,
  filipinlerde 1 aylık ev kiralamak istesem(bölge önemli değil) ücret ortalama ne kadar çıkar acaba ?

  • Can Marangoz dedi ki:

   Merhaba , oradan yerellerden ev kiralarsanız çok ucuza gelebilir . Ancak Airbnb fiyatları ortalama 70-150 tl arasında değişiyo günlük. Tabii şehrin çok büyük önemi var. Boracayda böyle fiyatlara bulamayabilirsiniz

 • Kaya dedi ki:

  İyi günler ben 2018 ortasında düşünüyorum gitmeyi.10 günlük. Uçak bileti hariç ortalama kaç bin TL gider .yardımcı olur musunuz.en az ne kadar alayim.tesekkurler

  • Can Marangoz dedi ki:

   Merhaba, ne kadar sık şehir değiştireceğinizie ve ne kadar lüks otelde kalacağınıza göre değişir. Ancak orta yollu konaklamayla beraber günlük 160-200 arası gider. Yani 2000 yeterli olur.

 • onur dedi ki:

  Merhaba, filipinlere gidip gitmeme arasında kararsız kaldım. El nido’yu şimdilik gözüme kestirdim. Ama bazı çekincelerim var. Birincisi, Puerto princesa’dan el nido’ya geçmek çok zahmetli oluyormuş, nelere dikkat etmek gerekir? İkincisi, el nido’da yeme içme durumları nasıl? adam akıllı balık bq yapabilen yer var mı? Son olarak palawan adasında tuzlu su timsahları varmış, tur çerçevesinde adalar turu yapmanın riski var mı?

  • Can Marangoz dedi ki:

   Merhaba;
   1. cevap: pp’ den El Nido’ya geçmek 6 saat civarında sürüyor yollar çok virajlı ancak çok zahmetli değil eğer küçük servis ayarlarsanız. zaten yazıda da yazıyor
   2. cevap: El nido’da 3-4 tane uluslararası mutfağa sahip restoran var biri italyan hatta o yüzden merak etmeyin
   3. cevap: palawandaki timsahlar sadece çiftliklerde diye biliyorum bir malumatım yok

 • Gulls dedi ki:

  Merhaba, Ocak 2019da 4.5 yaşındaki kızımızla gitmeyi planlıyoruz. Manila merkezi için çok keyifli yorumlar duymadım. Onun yerine Tagaytay veya Baneau pirinç tarlalarını düşünsek çocukla yapılır mı? Boracay cok turistik , kalabalık, El Nido denizi aynı ama daha huzurlu, daha iyi gibi yorumlar duyduk. Görüşünüz nedir? Bohol turu için Cebu da mı kalmak Panglao da mı kalmak daha mantıklı? Puerta Prinseca dan (yeraltı nehri için) Sabang’a nasıl geçiliyor, yol uzun mu?

  • Can Marangoz dedi ki:

   Merhaba,
   Manila merkezi yerine pirnç tarlalarını görmek daha renkli olur evet. Çocukla da yapabilirsiniz hatta daha keyifli olur. Boracay dediğiniz gibi çok turistik, El Nido çocukla biraz daha zor bir rota (ulaşım açısından özellikle) iki rota üzerine de yazımız var okumanızı tavsiye ederiz:
   https://www.filgezi.com/palawan-el-nido-gezilecek-yerler-rehberi/

   Bohol için Cebu da kalmak daha mantıklı çünkü birsürü yere yakın (şelalelere ve Oslob’a)

 • Ahmet dedi ki:

  Selam acaba orada rehber bulma şansımız varmıdır

 • Ahmet dedi ki:

  Biz 3 arkadaş gideceğiz hem gündüzünü hem gecesini doya doya geçirebilmek için orayı bilen bir rehber bulma şansımız varmıdır

 • Halil dedi ki:

  Merhaba,
  Filipinler’de 1 yıl gibi bir süre kalmak mümkün müdür acaba? Vize süresi o kadar uzatılabilir mi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir