Prag Gezi Rehberi

Görkemli mimarisi, gece hayatı, mutfağı ve sanatı ile sizi büyüleyecek, sokaklarında kendinizden geçeceğiniz bir Ortaçağ müzesi Prag gezilecek yerler rehberi ile karşınızdayız. Vltava Nehri’nin kyısındaki bu açıkhava müzesi, Çek Cumhuriyeti’nin olduğu kadar tüm Avrupa’nın ( ee tabi bizim de ) incisi, göz bebeği… 

Avrupa’nın kalbi adıyla bilinen bu şehirde olmaktan bir saniye bile pişman olmayacağınıza söz verdiğimiz gibi  bedeniniz yorgun, ruhunuz, karnınız doymuş, bir o kadar da tatmin olmuş bir şekilde döneceğinizin de garantisi veriyoruz.  Veee sizi daha fazla meraklandırmadan Bu Ortaçağ Müzesi’nin kapılarını açıyor ve sizi Prag ile baş başa bırakıyoruz….

Prag Hakkında Genel Bilgiler

prag gezilecek yerler rehberi
prag gezilecek yerler rehberi
 • Geçmişte Çekoslovakya’nın başkenti, günümüzde Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehri olan Prag, Orta Bohemya’da Vlatna Nehri üzerinde kurulmuştur.
 • Çek Cumhuriyeti‘nin para birimi Çek Kronudur. ( 1 TL: 4,11 CZK)
 • Prag’ta resmi dil olarak Çekçe kullanılmaktadır. Ancak endişelenmeyin, şehrin turistik bölgelerinde İngilizce ve Almanca kullanımı yaygındır.
 • Çek Cumhuriyeti ve Türkiye arasında 2 saat zaman farkı bulunmaktadır.
 • Barok ve Gotik mimarisiyle başınızı döndürecek bu şehrin sokaklarında kaybolurken kendinizi Ortaçağ’da yaşıyormuş gibi hissedeceksiniz. 
 • Ortaçağ’dan günümüze korunan dokusuyla sizi büyüleyen şehir, ‘’ Altın Kent ‘’ , ‘’ Şehirlerin Anası ‘’ ve ‘’ Avrupa’nın Kalbi ‘’ gibi farklı isimlerle de anılmaktadır.
 • Avrupa’nın en çok ziyaret edilen 6. Şehri olan Prag dünyanın en popüler turistik merkezlerinden biridir.
 • 1992 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaya başlayan şehir, arnavut kaldırımlı dar sokaklarının, o görkemli tarihi mimarisinin yanı sıra  birçok klasik müzik bestecisiyle, yazarlarıyla, galerileriyle, müzeleriyle, eğlence ve gece hayatıyla adeta bir sanat ve eğlence merkezi…

Hayallerimizi süsleyen, aşık olacağımız bu kenti keşfetmeye hazırsak, Prag gezi rehberimize başlayalıım…

Prag’da Ulaşım

prag gezi rehberi - ulaşım
prag gezi rehberi – ulaşım

İstanbul’dan 1.5 saatlik bir uçak yolculuğu ile ulaşabileceğiniz Prag’a giriş yapmak için diğer Avrupa şehirlerinde olduğu gibi pasaport ve  Schengen Vizesi gereklidir.

Prag Şehiriçi Ulaşım:

Prag diğer Avrupa şehirlerine göre küçük olsa da ulaşım açısından turistler için birçok seçenek sunuyor. Gürültü ve hava kirliliğini önlemek için ve kentin kendine özgü sokak yapısı nedeniyle otobüs kullanımının yasak olduğu tarihi merkez ve Yeni Prag olarak adlandırılan bölgenin ulaşımındaki çevreci çözümler şehrin sempatisini de arttırıyor.

Prag’da gezilecek yerler birbirine çok da uzak değil. Şehir merkezinde konaklamayı tercih ederseniz, aslında ulaşım konusunda birçok seçenek sunulmuş olsa da şehri yaşamanın keyfi, arnavut kaldırımlı sokaklarında insanlara, kente karışarak yürümek aslında.. Kent merkezinde minik rotalar oluşturarak bu görkemli şehrin tadını çıkarmak…

Eğer şehir merkezinde konaklamayı tercih etmezseniz;

 • Metro:  Şehiriçi ulaşımın en hızlı yolu olan metro 3 hattan oluşuyor ve 05:00-00:00 saatleri arasında hizmet veriyor. 50 farklı duraktan oluşan her hattı tanımlamak için farklı renk kullanılan metroda A hattı yeşil, B hattı sarı, C hattı ise kırmızı renkle ifade ediliyor.  Metronun A hattı, Skalka ile Dejvická arasında ,B hattı ČernýMost ve Zličín arasında, C hattı Ládví’denHaje’ye ulaşımı sağlıyor. Ayrıca hatlar arasında geçiş 3 istasyondan sağlanıyor. Bu istasyonlar Muzeum (A – C), Můstek (B – A) ve Florenc (C – B).
 • Tramvay: Kentin tarihi ve turistik bölgelerindeki durakları sayesinde, tramvay sizi adeta tarihsel bir yolculuğa çıkarıyor. 22 ve 23 numaralı tramvaylar  Ulusal Tiyatro, Belvedér, Pohořelec ve Prag Kalesi’ne ulaşımı sağlarken; 91 numaralı hatta çalışan nostaljik tramvaysa mart sonundan kasım ortasına kadar kent merkezinde tur atıyor.
 • Belediye Otobüsü:  Arnavut kaldırımlı dar sokaklarda ulaşım imkanları kısıtlı olduğundan kent merkezine ulaşım sağlamayan belediye otobüsleri metro ve tramvay istasyonları güzergahlarında yolcu taşımaktadır. Gece ve gündüz olmak üzere iki farklı tarifesi bulunan otobüslerin çalışma saatlerine tramvaylarda olduğu gibi her duraktaki bilgi panolarından ulaşabilirsiniz. Ayrıca güncel saatlere ve ücretlere  ulaşmak için http://www.dpp.cz/en/  adresini inceleyebilirsiniz.
 • Taksi:  Daha konforlu ve hızlı seyahat etmek isteyenlerin ilk aklına gelen taksiler Prag ulaşım sisteminde geri planda kalsa da yine de tercih ediliyor. Turistik bölgelerde taksicilerin fazla ücret almasına kent yönetimi kilometre başına 1 euro gibi bir ücretle önlem alsa da Uber ve Liftago son günlerde taksilerden daha fazla tercih edilen uygulamalar.  Ayrıca Green PragueAAA, Radiotaxi ve City Taxi gibi firmalardan rezervasyon yaptırarak  kilometre başına daha düşük ücretle seyahat edebilir hatta bazı otellerden uygun fiyatlı taşıma hizmeti alabilirsiniz.
 • Eğer Prag gezi rotanız 2 günden daha fazla ise Prague Card’ı da tercih edebilirsiniz. Kart,aralarında Prag KalesiYahudi Müzesi ve Petrin Kulesi’nin de bulunduğu 50 turistik mekâna ücretsiz giriş hakkı tanıyor. Ayrıca havaalanına ulaşımın da sağlandığı bu kart,  kentin toplu ulaşım araçlarında geçerli olduğu süre boyunca ücretsiz kulanım hakkı sunuyor. Kartın güncel fiyatlarına ve sunduğu imkanlara https://www.praguecard.com/ sitesinden ulaşabilirsiniz.

Prag’ta Konaklama Seçenekleri

prag gezi rehberi - bölgeler
prag gezi rehberi – bölgeler

Farklı konseptlerdeki  3000’den fazla otelleri ve hostelleri ile  Prag ulaşımda olduğu gibi konaklama imkanlarıyla da bizi birçok seçeneğin arasında bırakan bir şehir.. Birçok konaklama imkanı olsa da  daha uygun fiyatlara konaklamak isteyenlerin Prag gezinizden 1-2 ay önce rezervasyon yaptırmasını tavsiye ederim.

Prag kenti kendi içerisinde 10 bölgeden oluşmaktadır. Kentin her bölgesinden şehir merkezine ulaşım sağlanmaktadır. Konaklama imkanları kentin her bölgesinde sunulsa da genellikle turistler tarafından 3 bölge tercih edilmektedir:

 • Şehri ikiye bölen nehrin sağ tarafında yer alan Stare Mesto, eski şehir meydanı ve çevresiyle şehrin en önemli tarihi yapılarını içeren bölgesidir. Şehirdeki kafe ve restoranlarının yoğunlaştığı  ve tarihi dokusuyla turistlerin yoğunlaştığı bu bölgede konaklama fiyatları diğer bölgelerden biraz daha fazladır. Prag’ın eğlence hayatının hareketli olması nedeniyle bu bölge konaklamak için biraz daha gürültülü olabilir. Yine de eski Yahudi yerleşim yeri olan bu bölgede kentteki birçok yere yürüyerek ulaşmak isteyenler için güzel bir seçim olabilir.
 • Nehrin sol kıyısında yer alan, nehrin sağ tarafındaki eski şehirden farklı olarak daha az turistin konaklamayı tercih ettiği, sessiz ama güvenli  Mala Strana ,metro ve tramvay gibi toplu taşımanın yer aldığı birinci bölgeden daha sessiz ve ekonomik diğer bir bölgedir. Bu bölgeden yürüyerek 5 dakika gibi  kısa bir sürede Karl  Köprüsü’ne, 15-20 dakikada ise eski şehir meydanına ulaşabilirsiniz.
 • Stare Mesto Bölgesi’nin güneyinde kalan, alışveriş merkezlerine ve merkez tren istasyonuna yakın olan Yeni Şehir olarak da adlandırılan  Nove Mesto Bölgesi Prag gece hayatının merkezidir. Eski şehir meydanı ve Mala Strana bölgesine  yürüyerek kolaylıklıka ulaşabileceğiniz bu bölgede de metro ve tramvay hattı bulunmaktadır.  Şehrin ana tren istasyonunda yer aldığı bu bölge uygun fiyatlı otellerin ve hostellerin bulunduğu bölge olarak başka bir seçenek sunuyor.
 • Bunların dışında  Prag’ta şehir merkezinde konaklamak isteyenler için diğer seçenekler ,Zizvkov Smichov ve Vinohrady bölgeleridir. Bu bölgelerden ulaşım aracı kullanmadan merkeze ulaşabilirsiniz.

Birçok otel ve hostel seçenekleri için https://www.booking.com bakabilirsiniz.

Prag’ta Gezip Görülecek Yerler

Prag’ta gezerken, kaybolurken şehre aşık olmamanız imkansızdır. Aşık olacağınız bu şehirde gezerken şehir size göz alıcı manzaralar sunacak. Sokaklarından, katedrallere, sanatla ve tarihle çevreleneceğiniz bu kentteki gezilecekler yerler listesi sizlerle…

 • Eski Şehir Meydanı
Prag'da gezilecek yerler rehberi - eski şehir
Prag’da gezilecek yerler rehberi – eski şehir

Staromestske Namesti olarak bilinen ,barok stili mimarinin görkemli binaları ile çevrili meydan Prag’ın kalbi olarak bilinir. Tarih boyunca kutlamalara, ayaklanmalara, taç giydirme törenlerine, festivallere ve gösterilere tanıklık eden meydan 11. Yüzyılda bir Pazar yeri olarak kullanılıyormuş. Eski Belediye Sarayı binasının yapılması ile bu alan meydan kimliği kazanmış. Bize tarihin izlerini sunan bu meydanın etrafındaki kafe ve restoranlarda oturup Saat Kulesi’ni ve insanları izleyerek meydanın tadını çıkarabilirsiniz.

Meydanın ana aksının olduğu yerde, tam ortasında bulunan Jan Hus Anıtı ve Aziz Nikolas Kilisesi, Tyn Kilisesi ve Eski Belediye Binası meydanı çevreyelen önemli  yapılardandır.

 • Astronomik Saat Kulesi

Eski Belediye Sarayı’nın bir bölümü olan saat kulesi Prag’da gezilecek yerler listesindeki en iyi manzara noktalarından. 70 metre uzunluğundaki kule manzarasının dışında, bodrum katında yer alan  Romanesk ve Gotik dönemlerden kalma labirent şeklindeki odalarıyla ve mağazalarıyla da baştan aşağı bir müze adeta.

Astronomik Saat dünya üzerinde halen çalışan en eski saat olarak şehrin sembolü haline gelmiştir. Saat 3 kısımdan oluşmaktadır: saatin ilk kısmında her saat başı görünen havari figürleri ve 4 adet heykel bulunur. İkinci kısımda ise Ortaçağ’ın evren görüşünü temsil eder. Üçüncü kısım ise o günki tarihi ve burçları gösterir. 

Güncel Turlar için www.getyourguide.com adresine göz atabilirsiniz.

 • Karl( Charles) Köprüsü
prag'da gezilecek yerler - karl köprüsü
prag’da gezilecek yerler – karl köprüsü

Karl Köprüsü Vlatna Nehri üzerindeki Eski Şehir Meydanı ile Prag Kalesini birbirine bağlayan, 14 yüzyılda yaptırılan Prag’ın en önemli ve en eski köprüdür. Sadece yayaların kullanımına açık olan köprü şehrin diğer kısımları gibi üzerindeki yürürken size tarihte bir yolculuk yaptırıyor adeta.

İhtişamlı heykellerin köprü boyunca size eşlik ettiği bu yer, Prag’ı nehrin üzerinden izlemek için de güzel bir manzara noktası olabilir. Köprü üzerindeki en ünlü heykel, Aziz John Nepomuk heykelidir. Nehrin ve köprünün koruyucusu olarak bilinen Aziz John Nepomuk’un heykeline dokunarak dilek dileyen turistleri görmek de mümkün.

 • Prag Kalesi
Prag Kalesi
Prag Kalesi

Lesser Town olarak adlandırılan bölgede yer alan kale, şehrin diğer bir manzara noktası. Guinnes Rekorlar kitabında dünyanın en büyük antik kalesi olarak ifade edilen kale, 880 yılında inşa edilmiş.

Kaleyi gezmek için en az yarım gününüzü ayırmanızı tavsiye ederim çünkü kalenin için şehrin bir parçası olsa da ayrı bir dünya gibi…

Güncel rehber ve ücret bilgileri için: www.hrad.cz/prague-castle-for-visitors

Bir zamanlar F. Kafka’nın da çalıştığı Ortaçağ esintilerini hissedeceğinizi Altın Sokak, geçmişte hapishane olarak da kullanılmış olan Daliborka Kulesi, ülkenin en büyük katedrali olarak bilinen Aziz Vitus Katedrali, Lobkowicz Sarayı ve Müzesi, Oyuncak Müzesi, St. George Bazilikası ve eski kurumların günümüzde de yer aldığı Eski Kraliyet Sarayı kalenin içerisinde bulunan mutlaka görülmesi ve keşfedilmesi gereken yerlerdir.

 • Yahudi Mahallesi

Josefov olarak da bilinen bu mahalleye ilk olarak 13. Yüzyılda yerleşilmiştir.Eski şehir ile Vltava Nehri arasında kalan bu bölge uzun bir dönem yahudilerin yaşam alanı olmuştur. Bölgede bulunan Bohemyalı Azize Agnes Manastırı’nı ve sinagogları, Eski Yahudi Belediye Binası’nı görmenizi tavsiye ederim.

 • Franz Kafka Müzesi

Prag’ın birinci bölgesinde yer alan Stare Mesto’da bulunan müze Franz Kafka’nın doğduğu ve 6 yaşına kadar yaşadığı evdir. Müzede Kafka’nın eserleri ve hayatına dair izleri görebileceğiniz kısa bir yolculuk yapıyorsunuz. Müzenin sizi kendinizden geçirip sanki siz yürümüyorsunuz da müze sizi adeta Kafka’nın hayatında uçuruyor gibi hissedebilirsiniz.

Müzeden çıktığınızda kendinizi bir süreliğine de olsa başka bir dünyada hissetmek ve gün boyu sizde yarattığı o büyülü havadan kurtulamayabilirsiniz. Hele ki benim gibi bir Kafka hayranıysanız müzenin bazı bölümde gözyaşlarınıza hakim olamayabilirsiniz benden söylemesi .

 • Tyn Kilisesi
Tyn Kilisesi - Prag Gezi Rehberi
Tyn Kilisesi – Prag Gezi Rehberi

Adem ve Havva’yı temsil eden 80 metre yüksekliğindeki ikiz kuleleri ile bilinen kilise 16. Yüzyılın başlarında tamamlanmış gotik mimarinin  diğer görkemli örneklerinden biridir. Yılın bazı dönemlerinde müzik organizasyonlarının yapıldığı kilise sanat etkinliklerinin ve turistlerin uğrak noktası…

 • Vaclac Meydanı

Wenceslas Meydanı olarak da bilinen meydan, mağazalar, restorantlar ve eğlence mekanları ile çevrili.. Günümüzdeki görünüşüne 19. Yüzyılda oluşan meydan Ortaçağ’da at pazarı olarak kullanılmaktaydı. Meydanı simgeleyen Aziz Vaclac heykeli, meydana yakın Ulusal Müze, Palaca Koruna ve Fransisken Bahçeleri görülmeye değerler arasında…

 • Dans Eden Ev
prag'da gezilecek yerler - dans eden ev
prag’da gezilecek yerler – dans eden ev

Muhtemelen Prag’da gezilecek yerler diye arattığınızda karşınıza en çok çıkan görseldir. Günümüzde otel, restoran ve sanat galerisi olarak kullanılan bina Ortaçağ mimarisinin yanında modernliğiyle uyum içerisinde kente ayrı bir renk katıyor. Ünlü dans çifti Fred ve Ginger adlarıyla anılan bu ev 4 yıllık süre içerisinde 1996 yılında inşa edilmiştir. Özgün mimarisi ile dikkat çeken bu yapı Vltava Nehri’nin kıyında yer almaktadır. Evin dış yüzeyi cam ağırlık olan kısmı kadını, diğer kısmı ise erkeği temsil etmektedir.

 • John Lennon Duvarı
Prag'da Gezi Rehberi - John Lennon Duvarı
Prag’da Gezi Rehberi – John Lennon Duvarı

1980 yılında John Lennon’ın öldürülmesinden sonra Prag’lı gençlerin, Lennon’ın anısına yapmış oldukları resimlerle şehrin anıtı haline gelmiş eşsiz bir yer. Politik dönemlerde temizlenen duvar, Beatles şarkıları ve politik resimlerin ahengi içerisinde yeniden boyanmış. Charles Köprüsü’ne yakın olan bu duvarı mutlaka görmenizi tavsiye ederim.

 • Klementium

Gelelim gördüğüm anda aşık olduğum Prag gezi rehberinde kentin ikinci en büyük yapısına…(İlki Prag Kalesi tabii)

Aziz Klement’e adanmış manastır olan Klementium’a , günümüzde Prag Üniversitesi ve Ulusal Kütüphane ev sahipliği yapıyor. Charles Köprüsü’nün girişinde bulunan bu yapı içerisinde gözlemevi, matbaa, okul ve kilise bulunmaktadır. Rehberli turlara katılarak bu alana ilişkin daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Turlarla ilgili bilgi için :www.klementium.com

 • Barut Kapısı
Barut Kapısı - Prag'da Gezilecek Yerler
Barut Kapısı – Prag’da Gezilecek Yerler

Kral yolunun başlangıç noktasını oluşturan bu kapı 15. Yüzyılda top yuvası olarak kullanılmak üzere inşa edilmiş. Çıkan yangınlar sonucu depo olarak kullanılan yapı Cumhuriyet Meydanı’nda Belediye Binası’na yakın konumda yer almaktadır. Kapı, şehrin manzarasını izlemek için başka bir seçenek…

 • Petrin Tepesi ve Gözlem Kulesi

Her yıl mayıs aylarında Pagan ritüellerinin gerçekleştiği, geçmişte üzüm bağları ile ünlü Petrin Tepesi şehrin diğer bir manzara noktalarından. 1800’lü yıllarda halka açılan tepe günümüzde içerisinde bulunan birçok görkemli eserleri ve yapılarıyla turistlerin uğrak noktası. Gözlem Kulesi, Aynalar Labirenti, Açlık Duvarı, Aziz Laurentius Kilisesi görülmeye değer…

Eğer doğa ile iç içe şehir manzarasının keyfini yanında Çek birası ile süslemek isterseniz bir diğer manzara noktası olarak da Letenske Sandy  Park’ı öneririm. Bazı akşamlarda eğlencelerin olduğu, sokak sanatçılarının çaldığı müziklerle eğlenebileceğiniz bu yer Prag Kalesi’ne çok yakın bir konumda…

Şehrin manzarasının tadını biraz da sessiz ve sakin çıkarmak isteyenler için ise Letenske Tepesi’nin yakınındaki Chotkovy Sady Park’ı tavsiye ederim.

Prag’ta Ne Yenir, Ne İçilir?

prag gezi rehberi - prag'da ne yenir
prag gezi rehberi – prag’da ne yenir

Prag gezilecek yerler rehberimizde karın acıktıran bölüme nihayet geldik. Prag’da ne yenir?

 • Şehre özgü lezzetlerin başında çorbaları gelmektedir. Sebze ve etten oluşan Gulaş Çorbası, Bramboracka Çorbası  ve Kulajda Çorbası Çek yemek kültürünü denemek isteyenlerin tercih edebileceği yemeklerdir.
 • Svickova olarak bilinen soslu ve baharatlı rosto biftek Çek mutfağına aittir. Prag’taki bütün yerel lokantalarda bulabileceğiniz bu yemek sos ile servis edilir. O sosu denemenizi kesinlikle tavsiye ederim.
 • Chlebicek, aslında Çek usülü bir kanepe çeşididir. Kafelerin birçoğunda bulunan bu küçük atıştırmalıklar şehrin sokaklarında kaybolduğunuzda mola verip denemeniz gereken atıştırmalıklardır.
 • Trdelnik Prag’daki en meşhur hamur  tatlısı olsa da Çek Cumhuriyeti’ne ait bir tatlı değildir. Noel pazarlarında ve özellikle de Doğu Avrupa’da da bulabileceğiniz bu tatlının birçok çeşidi vardır.
 • Prag’ta en çok tüketilen içeceklerin başında su yerine bira geliyor. Çek biraları köpüklü ve lezzetlidir. Köpük sevmeyenler için ise 4 farklı köpük çeşitinden biri  olan Chochtan köpüksüz olarak servis edilen biradır. 

Diğer Köpük Çeşitleri:

 • Hladinka: Standart Köpük Boyu( 0,5 litre bira ve 2 parmak kalınlığında bira köpüğü)
 • Snyt:  0,3 Lt. bira olarak geçer. 0,5 litrelik bardakta gelir ancak köpük boyu Hladinka’dan daha fazladır.
 • Mliko: Bu biranın tadı diğerlerine göre daha tatlıdır. Bardağın neredeyse tamamı köpük ile doludur. Daha hafif bir biradır.

Prag Gece Hayatı ve Festivalleri

Prag’ta gece hayatı güneşin batımından güneşin doğuşuna kadar devam eder. Birbirinden farklı eğlence mekanları ile herkese hitap edebilecek mekanlara sahip Prag, tarihinin ve mimarisinin yanı sıra gece hayatı ile de tanınmaktadır. Farklı konseptlerdeki barlar, kulüpler ve publar Old Town olarak adlandırılan bölgede yoğunlaşmaktadır. Şehirde gece hayatı yılın her mevsimi devam etmektedir.Ancak  Haziran ve Ağustos aylarında eğlence sokaklara taşmaktadır.

Çek birasını ve kokteyllerini denemek, gece kulüplerinde eğlenmek, DJ performanslarıyla eğlenceyi ikiye katlamak için işte birkaç öneri:

 • John Lennon Pub
 • Hemingway Bar ( Koktely Bar)
 • James Joyce
 • Groove Bar ( Dj performanslarıyla ünlü bar)
 • Tretter’s ( Koktely bar)
 • Karlovy Lazne ( Gece Kulübü)
 • Duplex ( Teras Bar)
 • Lucerna ( Underground Gece Kulübü)

Eğlence hayatının bu kadar çeşitli olduğu bir şehir birçok festivale de kapılarını açmaktadır.  Film, Klasik ve Modern müzik, bira festivallerine ev sahipliği yapan Prag, festival zamanları en hareketli zamanlarını yaşamaktadır. Kış aylarından yaz aylarına kadar yılın her mevsimi birbirini takip eden festivaller;

 • Prag Kış Müzik Festivali her yıl ocak ayında gerçekleştirilmektedir.
 • Avrupa Film Günleri şehirdeki müze ve galerilerde, müzik festivalinden birkaç hafta sonra ocak sonu şubat başı gibi gerçekleşmektedir.
 • Şehirdeki en büyük festival olarak bilinen United Island Festival Haziranın ilk haftalarında gerçekleşmektedir. Katılımın ücretsiz olduğu festival Strelecky ve Slovansky adalarında gerçekleşmektedir.
 • Temmuz ayında ise Bohemya Caz Festivali gerçekleştirilmektedir.

Eğer Prag’dan sonra seyahatinize devam edecekseniz aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir;

Çek Cumhuriyeti Gezi Rehberi

Macaristan Gezi Rehberi

Interrail Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Prag gezilecek yerler rehberinin sonuna geldik. Prag, tarihi dokusuyla, mimarisiyle, manzara noktalarıyla sanatla ve doğayla iç içe bir Avrupa şehri… Umarım bir gün henüz keşfetmeyenlerin de aşık olup sokaklarında düşünmeden kaybolacağı, büyülendiği şehirler listesinde ilk sıralarda yer alır. 

Ceren Balmumcu