Afrika’da Gezilecek Yerler & Gezi Rehberi

Afrika kıtasına seyahat etmek isteyenler için bir bilgi kaynağı olarak kullanılabilecek Afrika Gezi Rehberi yazımız belki de hiç aklında olmayanların da aklına Afrika’ya gezi fikrini düşürecek. Turistik anlamda bir Avrupa ya da Amerika kadar olmasa da Afrika’nın kendine has şahane bir kültürü ve görülmesi gereken değerleri var. Afrika’da gezilecek yerler bölümümüzü dikkatlice okuyun 🙂

Afrika hastalıkların, savaşların, kıtlığın değil; canlılığın, muhteşem manzaraların, sıcakkanlılığın bölgesi olarak anılmalı. Orası, turistlerin ve gezginlerin unutulmaz anılarında yer edecek fantastik deneyimlerin beşiği ve oraya gitmek, bilinmezliklerle dolu bir maceraya adım atmak demek.

afrika kitasi gezilecek yerler
afrika kitasi gezilecek yerler

Afrika Üzerine Genel Bilgiler

Doğuda Hint Okyanusu ve Kızıl Deniz’e komşu olan Afrika’nın batısı Atlas Okyanusu, güneyi de Hint Okyanusu’yla çevrili. Aynı zamanda Avrupa’dan da Cebelitarık Boğazı ile ayrılıyor… Dünyanın en büyük ikinci kıtası olma özelliği taşıyan bu kıtanın en büyük ülkesi ise Cezayir.

AFRİKA İKLİMİ

Afrika gibi büyük bir kıtanın iklimi de, doğal olarak, bölgeden bölgeye değişiklik gösteriyor. Fakat genelde sıcak kuşak iklimleri olan ekvatoral ve savan ikliminin yaygın olduğu söylenebilir.

Dünyanın en sıcak kıtası Afrika’da gideceğiniz bölgenin iklim bilgisine sahip olmanız size oldukça büyük bir avantaj sağlar. Örneğin; Afrika’nın kuzey ve güney kısımlarında diğer kısımlardan farklı olarak Akdeniz ikliminin etkili olması ve buraya gidenlerin bu şartları düşünerek gitmesi gerektiği gibi.

Afrika Gezilecek Yerler - safari
Afrika Gezilecek Yerler – safari

AFRİKA’DA YAYGIN DİN

Tarihin en önemli kıtalarından biri olan Afrika’da zamanla birçok inanç sistemi türemiş. Bunların her birini yazabilecek bilgiye sahip olmasak da en yaygın üç inancı sıralamak mümkün. Bunlar ise; İslam, Hristiyanlık ve Animizm. İslamı yakinen tanımakla birlikte Hristiyanlık hakkında da belli bilgilere sahibiz fakat Animizm mi,  o da ne?

Kısaca bahsetmek gerekirse; Animizm dinini benimseyen kişiler ruh gücüne inanıyorlar. Ruh bedenden çıktıktan sonra (ki bu sadece öldüğünde olmuyor), kendine canlı veya cansız varlıkların içine girebiliyorlar.

Afrika’da Gezilecek Yerler (5 Ülke)

afrikada gezilecek yerler - gezi rehberi
afrikada gezilecek yerler – gezi rehberi

Afrika Gezi rehberinde, Afrika’da gezilecek yerler kısmına yer vermek istedik öncelikle. 5 ülke 5 ayrı kültür..

KENYA

Aralık, ocak ve şubat aylarında ziyaret edilebilecek bir iklime sahip olan Kenya, Afrika’nın safari cenneti olmakla birlikte dalış deneyimini yaşamak isteyenlerin tercih edebileceği bir ülke. Ayrıca hayvan çeşitliliği bakımından dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan Kenya’da,  Ulusal Masai Mara Rezervi vahşi hayvanları gözlemleyebileceğiniz en bilindik park olarak yerini alıyor.

İsterseniz Kenya üzerine yazımıza göz atabilirsiniz:  Kenya Gezi Rehberi

400’den fazla kuş çeşidi bulunan Nakuru Ulusal Parkı da hayranlığınızı kazanacak, görülmeye değer başka bir park olarak Kenya’nın mutlaka gezilmesi gereken yerleri arasında.

Ulusal Nairobi Müzesi ise Kenya’nın zengin kültürünün ortaya serildiği ve vaktinizin bir kısmını ayırmaktan asla pişmanlık duymayacağınız bir müze…

Kenya mutfağının vazgeçilmez malzemesi pirincin yanında; kahve, çay, mısır, buğday, tropikal meyve ve sebzeler de bu mutfağı zenginleştiren tarım ürünleridir.  Özel çayları chai, en çok tercih edilen lokma tatlıları mandazi Kenya’ya gittiğinizde tatmanız gereken lezzetlerin yalnızca birkaçı.

Ayrıca, her sene mart ayında gerçekleşen ve 3 gün süren Nairobi Doğu Afrika Sanat Festivali turistlerin gözde etlkinliklerinden biri ve festivallere gitmeyi sevenler, bu etkinliklerin bir kültürü tanımanın yolu olduğunu düşünenler için unutulmaz bir anı niteliğinde.

GÜNEY AFRİKA

guney afrika masa dagi - afrika gezi rehberi
guney afrika masa dagi – afrika gezi rehberi

Afrika Kıtası’nda gezilecek yerlerin başında, sıkça adını duyduğumuz, kıtanın en ucundaki ülke Güney Afrika geliyor.

Afrika kıtasının en bilindik ve en modern ülkesi olarak görülen Güney Afrika doğa güzellikleri ve kültürüyle, ziyaretçilerine muhteşem bir ev sahipliği yapıyor. Bu özel ülkenin vahşi doğasını merak ediyorsanız Kruger Milli Parkı’nı veya Sun City’deki safari parklarını gezi listenize eklemelisiniz.

Güney Afrika’nın bu kadar biliniyor olması ve dünyanın dört bir yanından gelen turistlerin gözde ülkesi konumunda bulunmasının en önemli sebebi Cape Town! 

Tüm rüzgarların birleştiği ve iki okyanusa kıyısı olan tek yer olarak önem kazanan Cape Town, dünyanın en etkileyici şehirleri arasında yerini çoktan aldı. Ümit Burnu olarak bilinen Cape Point ise Güney Afrika’nın en uç noktası olmakla birlikte denizden yaklaşık 245 metre yüksekte.

Cape Town, manzaralı Masa Dağı da Güney Afrika’ya gittiğinizde ziyaret etmeniz gereken, oldukça etkileyici bir yapıya sahip kayalıklarla çevrili bir yer ve Güney Afrika’nın en turistik bölgelerinden biri olmakla beraber Cape Town’a gelen ve teleferikle gezmeyi tercih eden turistlerin özellikle ziyaret ettiği bir yerdir.

Güney Afrika Gezi Rehberi’nin devamına buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

ETİYOPYA

Diğer Afrika ülkelerine göre daha serin kabul edilen Etiyopya, insanlık tarihinin beşiğinin Afrika olduğu görüşünü destekler nitelikteki Addis Ababa Ulusal Müzesi ve Etiyopya’nın uzun tarihine şahitlik edeceğiniz Etnografya Müzesi’yle Afrika’nın görülmesi gereken ülkeleri arasında yerini alıyor. Ayrıca Lalibela, Mavi Nil Şelalesi, manastır Ura Kidane Mihret, mezar taşlarıyla ünlü Aksum, Simien Dağları Ulusal Parkı, Tana Gölü ve Omo Vadisi’ni mutlaka görmelisiniz.

etiyopya - afrika gezilecek yerler
etiyopya – afrika gezilecek yerler (instagram)

Etiyopya kültürü diğer Afrika ülkeleri gibi oldukça zengin olduğundan oraya, kültürünün incelemesini yapıp gitmeniz daha uygun olabilir.

Festivallerde yer almayı sevenlerden biriyseniz, yine Etiyopya’da da çok fazla festival düzenlendiğini bilmelisiniz. Ülkenin dini olmayan tek festivali Büyük Koşu, Afrika’nın en büyük etkinliğidir. Her sene kasım ayında düzenlenen festivalde insanların farklı yeteneklerini sergilemesine fırsat verilir. 

MADAGASKAR

Dünya’nın dördüncü en büyük adası Madagaskar, capcanlı bir ülke. Bu renkli ve kalabalık ülkeyi gezmek için en iyi aylarsa nisan ve mayıs ayları olarak belirlenebilir. Madagaskar’ın oldukça güçlü bir kültürü vardır ve burada kendini ifade etmenin en etkili- en bilindik- yolu müziktir. Ayrıca Madagaskar’ın belli başlı değerleri var. Bunlar ; kader, karma, dayanışma ve kutsal yaşam gücü olarak adlandırılıyor.

afrika gezilecek yerler- madagaskar
afrika gezilecek yerler- madagaskar

Adanın endemik hayvan türlerine yaşama alanı sunan Masoala Ulusal Parkı ufkunuzu genişletecek ve hiç görmediğiniz hayvan türleriyle tanışmanızı sağlayacak… Uzun yıllar boyunca yöneticileri ve soyluları barındırmış olan Kraliyet Tepesi ise oldukça ilginizi çekecek yerlerden biri olacak. Tüm bunların yanı sıra, Ifaty ve Ile Sainte Marie’de dalış yapmak, kalabalığın arasına karışmak, rengarenk yeni yıl festivalinde bulunmak size birleşik bir kültürü tanımanızda, bu kültürün tarihine ve değerlerine tanıklık etmenizde oldukça yardımcı olacak.

ZAMBİYA

Afrika’nın güneyinde bulunan Zambiya’nın denize kıyısı bulunmaz ama Zambiya, tam bir şelale cenneti olarak anılır.

Festivallerin olmazsa olmaz kıtası Afrika’nın Zambiya ülkesinde de beşten fazla festival bulunur ve bunların en eskisi de haziran ve ağustos aylarında etnik kökenliler tarafından düzenlenen Kazanga’dır.

Yılın her mevsiminde gezip görebileceğiniz Zambiya’yı yeşillikler içinde görmek istiyorsanız nisan ve ağustos aylarında ziyaret etmelisiniz. Kasım ayında gidecekseniz vadilerde dikkatli olmalısınız çünkü bu dönemde vadilerde aşırı sıcaklıklar görülür.

Mutlaka gezmeniz gereken başkent Lusaka doğanın en güzel tasvir edildiği yerlerden biridir. Livingstone’da bulunan ünlü şelale Victoria’yı görmeden gitmemeniz gereken Zambiya’da, pek çok vahşi hayvanın yaşadığı Lower Zambezi Ulusal Parkı, dünyanın en derin ikinci gölü Tanganika Gölü ve Lusaka Ulusal Müzesi’de görülmeden dönülmemesi gereken yerlerden.

afrika gezilecek yerler- zambiya
afrika gezilecek yerler- zambiya

Kuzey Afrika tercihinizse şu yazımıza kesinlikle göz atmanızı öneririm : Fas Gezi Rehberi & Bir Turistin Bilmesi Gerekenler

Diğer Afrika Ülkeleri

BAŞLICA GÜNEY AFRİKA ÜLKELERİ VE ÜLKELERİN BAŞKENTLERİ

Svaziland ( Mbabane)

Namibya (Windhoek)

Botsvana (Gaborone)

Cape Town

Lesotho (Maseru)

BAŞLICA KUZEY AFRİKA ÜLKELERİ VE ÜLKELERİN BAŞKENTLERİ

Fas (Rabat)

Tunus

Libya (Trablus)

Mısır (Kahire)

Sudan (Hartum)

Cezayir

Batı Sahra (El Aaiún)

BAŞLICA BATI AFRİKA ÜLKELERİ VE ÜLKELERİN BAŞKENTLERİ

Fildişi Sahili (Yamoussoukro)

Gine (Conakry)

Liberya (Monrovia)

Senegal (Dakar)

Gambiya (Banjul)

Burkina Faso (Ouagadougou)

Benin (Porto-Novo)

Yeşil Burun Adaları  (Praia)

Gana (Accra)

Moritanya (Nouakchott)

Nijer (Niamey)

Nijerya (Abuja)

Saint Helena (Jamestown)

Togo (Lomé)

Sierra Leone (Freetown)

Mali (Bamako)

BAŞLICA DOĞU AFRİKA ÜLKELERİ VE ÜLKELERİN BAŞKENTLERİ

Kenya (Nairobi)

Etiyopya (Addis Ababa)

Madagaskar (Antananarivo)

Mozambik (Maputo)

Ruanda (Kigali)

Somali (Mogadişu)

Zambiya (Lusaka)

Zimbabve (Harare)

Tanzanya (Dodoma)

Seyşeller (Victoria)

Réunion (Saint-Denis)

Mayotte (Mamoudzou)

Mauritius (Port Louis)

Malavi (Lilongwe)

Eritre (Asmara)

Burundi (Bujumbura)

Komor Adaları (Moroni)

Cibuti (Cibuti)

BAŞLICA ORTA AFRİKA ÜLKELERİ VE ÜLKELERİN BAŞKENTLERİ

Orta Afrika Cumhuriyeti (Bangui)

Demokratik Kongo Cumhuriyeti (Kinşasa)

Ekvator Ginesi (Malabo)

Gabon (Libreville)

Kongo (Brazavil)

Angola (Luanda)

Kamerun (Yaounde)

Çad (N’Djamena)

São Tomé ve Príncipe (São Tomé)

BAŞLICA AVRUPA SÖMÜRGELERİ

Kanarya Adaları ( Las Palmas Tenerife)

Madeira Adaları (Funchal)

Ceuta

Melilla

afrikada safari - afrika gezi rehberi
afrikada safari – afrika gezi rehberi

AFRİKA’DA SAFARİ

Maceranın ve doğanın muhteşem bir birleşimi safari Afrika’da yapıldığında insana maceradan çok daha fazlasını veriyor ve bambaşka bir tutku halini alıyor. ( Kenya’da safari yazımıza buradan ulaşabilirsiniz )

Afrika’da safari yapılacak bölgelerin başında gelen Masai Mara, Serengeti, Kruger, Chobe, Grahamstown ulusal parkları çeşitli vahşi hayvanlar görebileceğiniz ve onları heyecanla gözlemleyebileceğiniz yerler.

AFRİKA’DA ULAŞIM

Afrika’ya uçakla ulaştıktan sonra minibüsler, yerel otobüsler, motorsiklet taksiler, tren, gemi, araba kiralama gibi ulaşım seçenekleriyle yola devam edeceksiniz. Eğer toplu taşıma araçlarıyla ülkeyi dolaşmak ya da ülke değiştirmek düşüncesindeyseniz en çok minibüsleri kullanacaksınız demektir.

Daha çok uzun yolculuklarda kullanılan yerel otobüsler Afrika’nın her yerinde bulunmuyor.

Tren, Afrika’nın her yerinde bulunamayabilecek bir demiryolu taşıtı olsa da bindiğinizde harika deneyimler ve manzaralar sunan bir ulaşım tercihi olacaktır.

afrikada ulasim (Themba Hadebe)

Bununla birlikte, Afrika’nın birçok yerinde kullanılabilecek olan motorsiklet taksiler kalabalık Afrika şehirlerinde kullanılan ideal bir ulaşım tercihi. Fakat önemli bir nokta olarak; taksicilerin ehliyeti olmasına dikkat etmelisiniz, binmeden önce fiyatı öğrenmeli ve kask istemelisiniz.

Fas-İspanya arası kullanılan en yaygın ulaşım aracı gemiler de seçenekleriniz arasında olabilir.

Son olarak bazı Afrika ülkelerinde, araç kiralamak otobüse binmekten daha ucuz olduğunu ve bazı büyük şehirlerde Uber uygulamasını kullanabileceğinizi de belirtmekte fayda var. Telefonunuzda bulundurmanız sizin için kurtarıcı olabilir.

afrika gezi rehberi
afrika gezi rehberi

AFRİKA’DA GÜVENLİK

Afrika’da gezilecek yerler yazısında belki en önemli bölümlerden, güvenlik. Afrika, dünyada en fazla çatışmanın olduğu kıta olarak anılıyor. En güvenli ülkeler olarak görülen bazı yerlerde bile dikkatli olmak  gerekiyor çünkü buralarda da suç oranı oldukça yüksek. Akşamları yaya olarak dolaşmak yerine araçla dolaşmak- ki bu da çok güvenli bir tercih değil- daha doğru olabilir.

Gezerken çantanızı kilitlemek, gösterişli kıyafetlerden uzak durmak, ulaşım için taksiler yerine toplu taşıma araçlarını kullanarak yerlilerin arasına karışmak, peşinize takılıp sizden para isteyenleri “kibarca” reddetmek ve fotoğraf makinenizi kullanırken empati kurup dikkatle hareket etmek alacağınız güvenlik önlemlerinden bazıları…

Sıtmadan korunmak için alınması gereken tedbirleri atlamamak da toplumsal olarak değil ama sağlık açısından kendinizi güvenli bir konumda tutmanızı sağlayacaktır.

Bu güvenlik önlemlerini almak ve araştırmanızı en iyi şekilde yapmak hem sizi daha güvenli hissettirecek hem de zamandan kazanmanızı sağlayacak. Unutmayın, yaşadığımız ülke suç oranı çok düşük, fazlasıyla güvenli bir ülke değil fakat muhteşem yönleri, değerleri ve yerleri olan bir ülke. Buna bakarak Afrika kıtasını seyahat listenize dahil ederseniz daha gerçekçi bir yaklaşım sergilemiş olacaksınız ve şahane anılar biriktirme şansı yakalayacaksınız.

Afrika Gezi rehberi ve Afrika’da gezilecek yerler yazımızın sonuna . geldik. Gizemlerle dolu bir kültür ve bambaşka yaşayış tarzlarına merakınız varsa Afrika Kıtası’nı bi’ düşünün deriz.

Aylin Irmak Duran

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir