Krakow Gezi Rehberi

Arabalar ve de teknolojik aletleri cıkarsanız sanki 1700’lü yıllara geldiğinizi zannedeceğiniz (Bu konuda Prag’dan çok daha etkili diyebiliriz), malesef bu büyülü atmosferin yanı sıra yaşanmış işgaller ve büyük acıları da içerisinde bulunduran Krakow belki de Avrupa’da görülmesi gereken yerlerin en başında geliyor. 

Krakow gezi rehberinde ulaşım, konaklama, Krakow’da nereler gezilmeli gibi konulara yer vereceğim. Ayrıca Polonya Gezi Rehberi’mizi de buradan okumanızı tavsiye ederiz.

KRAKOW HAVA DURUMU

krakow hava durumu
krakow hava durumu

Klasik bir Doğu Avrupa havası hakim. Aralık, Ocak, Şubat ayları ortalama -5 civarı seyreden havalar yazın da çok sıcak olmuyor.( yazları da idare eden bir havası vardır diyebiliriz) . Gidilecek en makul zaman nisan-mayıs aylarıdır. Bu aylarda da ortalama hava durumu 10-15 derece civarı olur. Haziran’la beraber artan turist sayısıyla aynı orantıda fiyatlar da artar.

KRAKOW’A ULAŞIM

 • Ulaşım konusu biraz tuhaf. Türkiye’den direkt uçuş yok. Budapeşte üzerinden otobüsle Krakow’a ulaşabilirsiniz. 7-8 Saat süren bu yolculuk süresince otobüsler genelde mola vermez , şöför isterse bir Slovakya üzerinde sigara molası verir o kadar.
 • Ayrıca Prag üzerinden de otobüsle gidebilirsiniz. Yolculuk 8-9 saat sürüyor biletlere buradan bakabilirsiniz.
 • Tren de 6 saat sürüyor. (Onun da biletleri burada )
 • Varşova’ya direkt uçuş THY ile var ama sanırım yoğun bir hat olmadığı için fiyatları epey yüksek.
Krakow Gezi Rehberi
Krakow Gezi Rehberi

KRAKOW PAHALI MI?

Krakow Gezi Rehberi‘nde en çok aranan ve dikkat çeken konu pahalı- ucuz denklemi. Krakow, Sofya ve Kiev’den pahalı ama Budapeşte’den bir nebze ucuzdur. Bu bağlamda bütçe dostu sayılabilir.

 • Reklam olmasın bazı hostellerin kahvaltısı 5 yıldızlı otellere taş çıkartır ve ücretsiz akşam yemeği de mevcuttur. Bakın yemeği de bedavaya getirdiniz.
 • Old Town’da kalmak en mantıklısı. Heryere yürüyerek gidebiliyorsunuz zaten görece tüm barlar ve turistik alanlar bu bölgede toplanmış.
 • Para birimi Zloti. 1 Zloti-1,1 TL’ye denk geliyor. Hesaplamalar ve çevrimler kolay yapılabilir.
 • Diğer doğu avrupa ülkeleri gibi burda da para çevirirken dikkat etmek lazım, komisyon alanlar , eksik para verenler , düşük kurdan bozanlar. Paranızı ilk gördüğünüz yerden bozdurmayın.
 • 20 Zloti’ye güzel bir yemek yiyebilirsiniz(Michelin yıldızlı şatafatlı yerleri saymazsak tabi.Gerçi Krakow’da Michelin yıldızı restaurant var mı bilmiyorum).
 • Genelde tabanvaycı olduğum için bir kere otobüse bindim. Yürüyün arkadaşlar , bilmediğiniz sokaklara girin , atmosferi soluyun. Mümkün olmadıkça toplu taşıma kullanmamaya çalışın bence.

KRAKOW’DA GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER

Krakow’da gezilecek yerleri madde madde yazdım. Burdan kendinize kısa ama efektif bir Krakow gezi rehberi çıkarabilirsiniz. Haydi başlayalım.

Old Town Bölgesi

Faytonlarıyla,kiliseleriyle sokaklarıyla masalı andıron bu bölge daha önce de bahsettiğimiz gibi konaklamak ve başlamak için ideal nokta.Devasa Rynek Glowny burda konumlanmıştır. Her yol buraya çıkar. Adeta bir kutup yıldızı gibidir. Kaybolduğunuzda burayı sorun.

Sukiennice

Old Town bölgesinde bulunan bir kapalı çarşı.O meydanda gördüğünüz kocaman yapı işte burası. İçerisinde envai çeşit hediyelik eşya satan dükkanlar vardır. Evet burası net bir şekilde Polonyanın kapalı çarşısı.

Meryem Ana Bazilikası

krakow gezi rehberi-meryem ana bazilikasi
krakow gezi rehberi-meryem ana bazilikasi

Kocaman ve etkileyici katedraller serisi bilmem kaç. Bir noktadan sonra bütün hepsi birbirine benziyor ama hikayesi ilginç.İki kardeş kilise inşaatı sırasında beraber çalışıyorlar , kardeşlerden bir tanesinin yaptığı kule kısa kalıyor ve günah işlediğini düşünüp kendi canına kıyıyor.

* Her zaman açık değil ya da ben denk getiremedim. Ama giriş 5 Zlotiydi.

Auschwitz-Birkenau

Krakow Gezi Rehberi - Auschwitz Birkenau
Krakow Gezi Rehberi – Auschwitz Birkenau

Kelimelerin kifayetsiz kaldığı, insanlık tarihinin belki de en büyük acılarının yaşandığı utanç kampı. Naziler tarafından milyonlarca masumun katledildiği bu toplama kampı Krakow’un biraz dışarısında kalıyor.

 • Şehir Merkezinden tur operatörleri ile rahatlıkla gidebilirsiniz. 120 Zloti gibi bir fiyatı var. Ulaşım , rehberlik ve öğle yemeği dahil.
 • Girişte her zaman sıra olur biraz bekleyebilirsiniz. Kampın girişindeki Arbeit Macht Frei yazısı zaten herşeyi özetler.
 • Soykırım kurbanlarının eşyalarının bulunduğu alanlar ağlatır.
 • Gitmeden önce Schindlerin Listesini izleyin. Hatta tüm geziniz boyunca filmin müziklerini dinleyin.

Oskar Schinder Müzesi

Oskar Schinder Krakow Gezi Rehberi
Oskar Schinder Krakow Gezi Rehberi

İkinci dünya savaşının kısa bir özeti ve  Schindler’in fabrikasına ev sahipliği yapan müze , Avrupa’da belki de Nazi Bayrağı görebileceğiniz tek yer.(Halka Açık olarak). Krakow Gezi Rehberinizde mutlaka yer alması gereken bir müze.

Çalışma odaları , fotoğraflar , eşyalar o dönemi tamamen yansıtıyor. Krakow’un tam bir zaman yolcuğu olduğunu anlıyorsunuz.

 • Biraz ters bir lokasyonda kalıyor. Taksiyle gidebilirsiniz.
 • Giriş 21 Zloti, sanırım ayın bir günü ücretsiz.
 • Üniformaların bazıları replica, bazıları orjinal.
 • Nazi bayrağı önünde fotoğraf çektirebilirsiniz.
 • 2.Dünya savaşıyla ilgili birçok materyal , kronolojik sıraya göre dizayn edilmiş.Dönemli ilgili biraz okuma yapmak gerekebilir.
 • Tur bitiminde kocama bir Stalin portresi sizi karşılıyor.

Wawel Castle

wawel kalesi-krakow gezi rehberi
wawel kalesi-krakow gezi rehberi

Wawel Kalesi aslında hem kale hem değil, içinde bir sürü müze, mağara, sergi gibi birçok şeyi barındırıyor. Kafadan 1 gün harcarsınız. Bazı yerleri sıkıcı olsa da genel olarak tatmin edici bir tecrübe.

En azından Krakow’a gelmişken kesinlikle görülmesi gereken bir yer.

 • Giriş için sabit bir ücret yok, her bölüm için ayrı bilet alıyorsunuz.
 • Da Vinci’nin “Lady With an Ermine” tablosu ayrıca bu kalenin içindeki müzede sergilenmektedir.

Wieliczka

Evet burası bir tuz madeni. Yanlış duymadınız tuz madeni. Bir madenci edasıyla yerin 135 metre altına inip gezebiliyorsunuz. Eğer vaktiniz kalırsa muhakkak gitmelisiniz. Ben ziyaret etmedim.

Kazimiers Bölgesi

Kazimiers - Krakow Gezi Rehberi
Kazimiers – Krakow Gezi Rehberi

Jewish Quarter olarak da anlandırabileceğimiz bu bölge, Balat ya da Yeldeğirmeni gibi bohem ve hipster alanı diyebiliriz. Tabi Nazi işgali sırasında büyük hasar görmüş. Issız sokaklarında yürürken, işgalin tahribatını hissedebiliyorsunuz.

 • Burda istediğiniz bir kafeye oturun, farketmez hangisi olduğu , atmosferi ile sizi başka diyarlara götürür.
 • Koca koca mumlarla aydınlatılmış, taş duvarlı ilginç barlara sahiptir.
 • Bolbol sinagog ve koşer gıda bulabilirsiniz. Lezzetli humus yapan yerler var.

KRAKOW GEZİ REHBERİ – İPUÇLARI

krakow gezi rehberi-ipuclari
krakow gezi rehberi-ipuclari

Krakow Gezi Rehberinin sonunda bir takım önerileri daha doğrusu uyarıları dile getirmek istedim.

 • Üzülerek söylemem gerekir ki, özellikle Polonya halkının belirli bir kısmı pek arkadaş canlısı değil. (Gerçi Dünya’nın her yerinde durum böyle) Türklere karşı nadir de olsa ırkçılık hareketleri mevcut. Politik tartışmalara girilmemesi gerekir.
 • Nadir de olsa lokallerin yoğun olduğu yerlerde sözlü tacizler olabilir. Kulak asmayın. Bu sadece Türklere değil diğer milletlere de yapılıyor. Hatta Alman zannedilen birisi feci şekilde Dayak yemiş.
 • Özellikle Old Town bölgesinde size önce adres sorup sonra da eğlenmeye davet eden bir çete var.Genelde 2 kız olarak dolaşırlar.Önce ilk defa geldiklerini şu adrese gitmek istediklerini sorarlar. Akabinde sizi  bir bara davet ederler, akşam sonunda binlerce zloti hesap ödersiniz. Doğu Avrupa’nın klasik scam’lerinden olup, sizi sokakta bir yere davet edenlere asla kanmayın.

Krakow Gezi Rehberi’nin sonuna geldik. Ayrıca yazdığım diğer bir yazıyı “Nasıl Ucuza Gezilir?” okumanızı tavsiye ederim. Bütçe olarak Polonya skalasında ülkeleri araştırıyorsanız iyi gelebilir.

Hüseyin Günder

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir