Londra Havaalanı Ulaşım Rehberi

En büyük metropollerden birisi olan Londra, dünyanın her yerinden turistler için her zaman muhteşem bir rota. Londra’da 6 farklı uluslararası havaalanı bulunuyor ve şehir, havaalanından şehir merkezine ulaşım seçenekleri bakımından çok fazla alternatife sahip. Biz de bu seçenekleri sizler için toparladık. Londra Havaalanı Ulaşım Rehberi yazısında, Londra’da yer alan havaalanları hakkında genel bilgileri ve bu havaalanlarından Londra şehir merkezine ulaşım seçenekleri konusunda detaylı bilgiyi bulabilirsiniz.

Dünya’nın en yoğun hava trafiğine sahip şehirlerinden birisi olan Londra’da 6 tane uluslararası havaalanı bulunuyor: Heathrow (LHR), Gatwick (LGW), Stansted (STN), Luton (LTN), London City (LCY) ve Southend (SEN). Tüm bu havaalanlarını kullanan yolcuların toplamıyla, yolcu trafiği bakımından dünyanın en yoğun şehri de Londra. (Bu arada İkinci şehir New York, İstanbul ise 10.sırada yer alıyor)

Londra havaalanı haritası

Londra’da havaalanları işlevlerine göre kendi aralarında bölümlenmiş. Heathrow, şehrin en büyük ve en yoğun havaalanı. Daha çok büyük firmaların kullandığı bu alana, 6 kıtadan uçuşlar iniş yapıyor. Londra’ya inen yolcuların %50’si bu havaalanını kullanıyor. Gatwick, Heathrow’un yetersiz kalması sebebiyle ikinci alan konumunda. Stansted’i başta Ryan Air olmak üzere daha çok “low cost” denen, uygun fiyatlı havayolu firmaları kullanıyor. Luton şehre en uzak havaalanı ve buraya yine uygun fiyatlı firmalar iniyor. Şehre en yakın havaalanı olan City ise daha çok iç hatlar ve kuzey Avrupa uçuşlarında kullanılıyor.

Türkiye’den Londra’ya, THY, British Airways, Pegasus ve Atlas Jet’in direkt uçuşlarıyla gelebilirsiniz. Türkiye çıkışlı uçaklar, Londra havaalanlarından 4 tanesini kullanıyor: Heathrow, Gatwick, Stansted ve Luton. Türkiye’den Londra’ya gidiş ve dönüş için THY Heathrow ve Gatwick havaalanlarını tercih ederken, British Airways Heathrow, Pegasus Gatwick ve Stansted, Atlas Jet ise Luton Havaalanı’nı kullanıyor.

Londra havaalanlarından merkeze ulaşım haritası

 

HEATHROW HAVAALANI

Londra’nın en büyük havaalanı olan Heathrow, Londra’nın 24 km batısında bulunuyor. Havaalanında toplam 5 adet terminal bulunuyor; British Airways, Terminal 5’i kullanırken, THY Terminal 2’yi kullanıyor.  Londra’da havaalanından merkeze en kolay ulaşım, Heathrow Havaalanı’ndan.

 • Heathrow Express: Havaalanı ile merkez arasındaki en hızlı araç hızlı tren. Her gün 05.00-23.30 arasında, her 15 dakikada bir tren kalkıyor. Heathrow Express, sizi 15 dakikada Paddington Station’a ulaştırıyor. Tek yön online alındığında 22 Pound’dan başlıyor (yoğun saatlerde 25 Pound), gidiş-dönüş ise 37 Pound. Biletinizi istasyonda alırsanız da tek yön 27 Pound, gidiş-dönüş 42 Pound.
 • Heathrow Connect: Havaalanı ile merkez arasında çalışan bu tren, arada Heathrow Express’in durmadığı 4 farklı durakta duruyor, o nedenle yolculuk 30 dakika sürüyor. Her saatin 27 ve 57 geçelerinde kalkan trenle yine Paddington Station’a varıyorsunuz. Tren bileti 10,30 Pound.
 • Metro: Heathrow Havaalanı metronun bağlandığı tek havaalanı; bu nedenle merkeze en uygun fiyatlı ulaşım da buradan sağlanıyor. Metronun mavi hattı Piccadilly Line ile yaklaşık 1 saatte merkeze varabilirsiniz. Metro tek yön bilet ücreti maksimum 6 Pound. Yoğun olmayan saatlerde Oyster Card veya temassız kredi kartıyla 3,10 Pound’a bile yolculuk etmek mümkün. Londra metro sistemi hakkında detaylı bilgi için tık tık.
 • National Express: Her yarım saatte bir kalkan otobüslerle 50 dakikada, 10 Pound civarında bir ücret karşılığında Victoria Coach Station’a varabilirsiniz.
 • Taksi: Taksi de bir alternatif tabii ama 60-70 Pound’u buluyor.

Yukarıda bahsettiğim gibi, Heathrow dışında hiçbir havaalanı metro hattı üzerinde değil, bu nedenle diğerlerinden Londra’nın merkezine gitmek için tren veya otobüs kullanmak şart oluyor. Bu nedenle eğer Heathrow varışlı uçak biletiyle diğer havaalanlarına varanlar arasında çok az bir fiyat farkı varsa, her zaman Heathrow’u tercih etmenizi tavsiye ederim.

 

GATWICK HAVAALANI

Londra’nın ikinci büyük havaalanı olan Gatwick, Londra’nın 50 km kuzeyinde yer alıyor. THY ve Pegasus bazı seferlerini Gatwick’ten gerçekleştiriyor.

 • Gatwick Express: Hızlı tren, 05:00-00:00 saatleri arasında 15 dakikada bir yapılan seferlerle, sizi 30 dakikada Victoria Station’a götürüyor. Biletinizi online almak yine istasyondan daha uyguna gelecektir; tek yön 19,90 yerine 17,80 Pound’a, gidiş-dönüş 36,70 yerine 32,70 Pound’a alabilirsiniz.
 • Otobüs: National Express veya EasyBus ile 1 saat 35 dakikada, 8-10 Pound civarında bir ücret karşılığında Victoria Coach Station’a varabilirsiniz.
 • Taksi: Gatwick Havaalanı’ndan merkeze taksi 100 Pound’dan başlıyor.

 

STANSTED HAVAALANI

RyanAir, Pegasus gibi havayollarının kullandığı Stansted Havaalanı, Londra’nın 50 km kuzeydoğusunda bulunuyor.

 • Stansted Express:Havaalanı şehre çok uzak olduğundan, en çok tercih edilen alternatif hızlı tren. Her 15 dakikada bir kalkan trenle Tottenham Hale veya Liverpool Street duraklarından birine ulaşabilirsiniz. Yaklaşık 45 dakika sürün yolculuk içi tek yön 17, gidiş-dönüş 29 Pound ödemeniz gerekiyor
 • Otobüs: National Express, Terravision ve EasyBus’ın otobüs seferleriyle Victoria Coach Station’a varabilirsiniz. Yalnız yolculuk 2 saat civarında sürüyor. Bilet ücretleri 10-14 Pound arasında değişiyor.
 • Taksi: Stansted Havaalanı’ndan merkeze taksi 130 Pound’dan fazla tutuyor.
londra havaalanı ulasim rehberi
londra havaalanı ulasim rehberi

LUTON HAVAALANI

Türkiye çıkışlı Atlas Jet uçuşlarının vardığı Luton Havaalanı, Londra’nın 55 km kuzeybatısında yer alıyor.

 • Tren: Luton Havaalanı’nda bir tren istasyonu bulunmuyor. Ancak yakınında yer alan Luton Airport Parkway istasyonuna otobüse geçebilir, oradan merkeze giden Thameslink trenleriyle 12,70 Pound’dan başlayan fiyatlarla Pancras istasyonuna gelebilirsiniz.
 • Otobüs: National Express, EasyBus ve Greenline otobüsleriyle de 1 saat 20 dakikada, 10-12 Pound’a merkeze varabilirsiniz.
 • Taksi: Luton Havaalanı’ndan merkeze taksi 120 Pound’dan fazla tutuyor.

Not: Londra Gezi Rehberi Yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Not2: Londra Gezilecek yerler yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Not2: Ucuza seyahat etme önerileri için, sizi bu yazımıza alalım.

Londra Havaalanı Ulaşım Rehberi yazımızda Londra’daki havaalanları Londra şehir merkezine ulaşım seçenekleri konusunda güncel bilgileri ve alternatifleri sizler için toparlamaya çalıştık. Umarım faydalı olmuştur. Londra’nın keyfini çıkarın! 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir