Porto Riko Gezi Rehberi

Önceleri hiç bir fikir sahip olmadığım, ama şimdilerde adını duyunca bile içimin cız ettiği, inanılmaz plajların ülkesi Porto Riko hakkında bir gezi rehberi oluşturmaya karar verdim. Tatil için güzel, keyifli bir destinasyon, yaşamak için ise farklı, ilk başlarda zor ama zamanla unutamayacağınız bir tecrübe diyebiliriz.

İş nedeniyle hayatımıza orada devam etmek üzere pılımızı pırtımızı toplayıp gittiğimiz, ancak Maria Kasırgası sebebi ile alt üst olmuş hayatımızdan kaçarak döndüğümüz Porto Riko ilginç bir macera, farklı bir tecrübe ve bu yazıyı yazabilmek için tatlı ve buruk bir anı olarak hafızamızda güzel bir yere sahip oldu.

Karayiplerin büyük ve yerleşim olarak en oturmuş adaları arasında yer alan Porto Riko, tek başına bile size birbirinden farklı deneyimler yaşatabilecek popüler bir gezi destinasyonu. Tatil anlayışınız ne olursa olsun, ister tembel tembel plajda takılmak, ya da doğada keşif turlarına çıkmak, ya da tamamen gurme seyahatçilerdenseniz herkesin kendine göre bir rota çizebileceği ve tatilin sonunda vayy ne güzel bir tatil oldu diye eve mutlu mesut, güzel anılarla dönebileceği bir yer Porto Riko.

Porto Riko Haritasi
Porto Riko Haritasi

Porto Riko Üzerine Genel Bilgiler

Porto Riko Nerededir?

 • Porto Riko Karayip adalarından biri olarak, Dominik Cumhuriyetinin doğusunda, Karayipler Denizinin kuzeydoğusunda yer alır. Miami’ye sadece 2 saatlik bir uçuş uzaklığındadır.
 • Karayip Adaları ülkesi olarak sınıflandırılır.

Porto Riko Nüfusu

 • Porto Riko’nun nüfusu 3.3 milyondur. Ayrıca başkenti San Juan’ ın nüfusu 430.000’dir, ancak çevresindeki bölgeyle beraber 1,5 milyona ulaşır ki bu rakam, Karayipler Bölgesi’nde bulunan en yoğun şehir nüfuslardan biridir.

Porto Riko Hava Durumu & İklimi

 • Adada bulunan yağmur ormanlarının da katkısı ile oldukça yağışlı, nemli ve sıcak bir iklime sahiptir; kısaca tropikal iklimin nasıl bir şey olduğunu deneyimleyebileceğiniz, nemden ve yağan yağmurdan tatilinizin sonunda sizin bile bir ağaca dönüşme ihtimalinizin olduğu süper yeşil bir adadır

Porto Riko’da Siyasi Durum

 • İç işlerinde bağımsız, dış işlerinde Amerika’ya bağlı olan Porto Riko, 1493 yılında Christopher Colombus tarafından keşfedilmiştir; bu sebeple midir bilinmez ama ‘Colon’ yani ‘Colombus’ soyadı adada en sık karşılaşacağınız soyisimdir.
 • 400 yıl boyunca İspanyollar tarafından yönetilen ada, 1898 Paris anlaşmasından sonra Amerika ‘sömürge’si olmuştur. Halkı Amerikan vatandaşı olmasına rağmen, başkanlık seçimlerinde oy kullanma yetkisi yoktur.

Porto Riko’da Ekonomik Durum

 • Tarihin en korunaklı ve zengin limanlarından olan Porto Riko’nun , ‘zengin liman’ olarak adlandırılması bir tesadüf olmamakla birlikte, şu anda iflas açıklamış bir ülke olduğunu düşününce günümüzde oldukça ironik bir anlam kazanmıştır.
porto riko
porto riko – annabelle metayer / they draw and travel

Porto Riko Yerlileri

 • İlk yerlileri Tanoi yerlileri iken, İspanyol akımlarına uğrayan ada halkı köleliği zorlanmış ve avrupadan gelen hastalıklarla zamanla yok olmuşlardır. Bunun üzerine iş gücü amacı ile afrikadan getirilen köleler ile adanın şu andaki halkının ataları olarak karışık bir melez ırk ortaya çıkmıştır.
 • Ada halkının ten renklerindeki farklılık beyaz’dan, latinoya, ya da siyahi ten rengine kadar farklılaşması İspanyol ve afrika kökenli toplumların karışmasının neticesi olmuştur.

Porto Riko’da Hangi Dil Konuşuluyor?

 • Adanın ana dili eski yönetimden miras kalan İspanyolca dili, ve ilginç bir şekilde ölçü birimlerinde bazı yerlerde Avrupa, bazı yerlerde Amerika birimlerinin karışık kullanıldığı, kafası karışmış, ne Amerikan ne de İspanyol olmayı başarabilmiş ama kendine has çok güzel bir ülke olmayı başarmış değişik bir ülkedir.
Porto Rikoya Ne Zaman Gidilir
Porto Rikoya Ne Zaman Gidilir

Porto Riko Vize İstiyor mu?

Evet, malesef Porto Riko’ya gitmek için Amerika vizenizin olması gerekiyor.

(Vize istemeyen ülkeler yazımıza buradan ulaşabilirsiniz)

Porto Riko’ya Ne Zaman Gidilir?

Porto Riko gezi rehberi dahilinde en önemli konulardan: Porto Riko’ya ne zaman gidilir? Özellikle fırtınalı ve yağışlı sezon ne zaman hepsine bakalım:

 • Porto Riko, iklim olarak yağmur ormanlarına sahip tropikal bir iklim olduğu için yıl boyu sıcak, nemli ve yağışlı diyebiliriz. Hatta klimalı havaalanından açık havaya çıktığınızdaki ilk tepkiniz ‘oha bu ne hamam gibi’ ve ‘burası nem mi kokuyor?’ olacaktır. O denli nemli ve sıcak bir hava sizi karşılayacak, buram buram nem kokusu da ona eşlik edecektir.
 • Mayıs-Ekim arası yılın geri kalanına göre daha yüksek nem ve sıcaklık derecelerine sahip iken, Aralık ve Mart ayları arası en konforlu iklime sahip diyebiliriz.  Sadece  bu aylarda sabah 7-8 gibi terlemediğiniz, nemlenmediğiniz görece olarak Porto Riko’ya göre ‘sabah serinliği’ diyebileceğiniz bir hava bulabilirsiniz. Ağustos ve Eylül ayları ise daha çok kasırgalara ev sahipliği yapan aylar olarak, turistik seyahatler için pek tercih edilen aylar değildir.

Porto Riko’ya Gitmeden Hazırlık Aşaması

 • Valizinize plaj ve şehir turları için flip-flop, sandalet, ince ve terletmeyecek kıyafetler, plaj malzemeleri, şapka. Gece çıkmayı sevenlerdenseniz, bir kaç şık kıyafet ve doğa yürüyüşleri için sizi sivrisineklerden koruyacak açık renkli, bej ya da beyaz, uzun kollu üstler ve tayt ya da rahat pantolon ve bir de trekking ayakkabısı koyabilirsiniz. Sivrisinek koruyucusu olarak yanınızda getireceğiniz koruyucular muhtemelen buraya özel sivrisineklere karşı sizi korumayacağı için, bu ihtiyacınızı CVS ya da Wallgreens gibi marketlerden karşılayabilirsiniz.
 • Bölgede Zika, Dengue ve Chikungunya gibi pek karşılaşmak istemeyeceğiniz hastalıkları yayan ‘zebra’ görünümlü sivrisinekler olduğu için özellikle yağmur ormanları gibi doğa yürüyüşlerinde sinek kovucular ve uygun kıyafetlerle kendinizi maksimum korumanızı tavsiye ederiz. Konuyla ilgili daha detaylı bilgiler için PDF dosyasını inceleyebilirsiniz.
 • Seyahate Çıkmadan Bavul Hazırlama Rehberi yazımızı okumayı unutmayın.
Porto Riko Gezisi Rehberi
Porto Riko Gezisi Rehberi

Porto Riko’ya nasıl giderim?

Uçakla tabii ki dediğinizi duyar gibiyim Aslında cruise seyahatlerinin en popüler destinasyonlarından biri Porto Riko;  tabi ki Karayip cruise seyahatlerinin başlangıç noktalarına ulaşmak için yine bir uçak seyahati gerekiyor, ama bu turlar genelde San Juan’da sadece 1 gece kaldığı için Porto Riko Gezi Rehberi‘mizin özelinde bu cruise seyahatlerinden bahsetmeyeceğiz.

Porto Riko’ya genel olarak Amerika üzerinden; New York ya da Miami üzerinden gelmek en çok tercih edilen rota diyebiliriz. New York, uçuş frekansının daha çok olması sebebiyle farklı saatlerde uçuş bulabileceğiniz bir nokta. Ama araştırdığınızda Madrid üzerinden de uçuşlar bulabilirsiniz.

Amerika’nın farklı şehirlerinden de Porto Riko’ya uçuşlar olduğunu göreceksiniz, zira Porto Riko, Amerikalıların en çok tercih ettiği, yakın ve Amerikan toprağı olması sebebiyle vize gerektirmeyen bir tatil ülkesi. Amerika üzerinden San Juan’a olan uçuşlarda, koltuk mesafesi ve uçak içi servisi ve biraz daha fazla ‘güleryüz’ için Jetblue’yu tercih edebilirsiniz.

Bu arada hatırlatalım, Porto Riko’ya giriş yapabilmeniz için Amerika vizesi sahibi olmanız gerekiyor. İç işlerinde bağımsız olan Porto Riko, dış işlerinde hala Amerika’ya bağlı bir modern sömürge olarak bir çok siyasi protestoya ev sahipliği yapan, bu milliyetçiliğin bir sonucu olarak seyahatiniz boyunca bol bol Porto Riko bayrağı göreceğiniz, hatta bu bayrakların sergilenme şekillerinin çok fotoğraflık olması sebebiyle bir sürü Porto Riko bayraklı fotoğrafınızın olacağı bir ülke.

Porto Riko Konaklama
Porto Riko Konaklama

Porto Riko’da Konaklama

Her ne kadar Karayiplerin büyük adalarından biri olsa da, adanın her yerini gezebilmek için aslında çok da büyük olmayan, adayı baştan sonra gezebileceğiniz bir ülke Porto Riko. Ancak günü birlik geziler ne kadar mümkün olsa da, çok yorucu olacağı için kendinize merkezi bir konaklama yeri belirleyip, ayrıca ziyaret etmek istediğiniz yerlerde tek gecelik konaklamalar ile daha konforlu bir gezi yapabilirsiniz.

Porto Riko’da konaklama bütçenize bağlı olarak çok lüks seçeneklerden, bütçeli seçeneklere kadar her türlü konaklama imkanı bulabilirsiniz. Airbnb bu bölgede popüler bir uygulama olduğu için, eğer ev konforu arıyorsanız hiç zorlanmadan çok güzel evler bulabilirsiniz. (Airbnb rehberimize buradan ulaşabilirsiniz) Şehir içi ulaşım araba ile çok kısa mesafeler ve hızlı akan trafik sayesinde size konaklama açısından geniş seçenekler sunuyor. Lokasyon olarak seçiminizi çok farklı yerlerden kullanabilir, buna rağmen yine görmek istediğiniz her yere yakın olabilirsiniz. 

Eğer tarihi dokulardan hoşlanan biri iseniz, Old San Juan, yürüyerek kafeleri, dükkanları keşfedebileceğiniz, gece takılabileceğiniz, tarihi dokuları ile çok güzel kareler yakalayabileceğiniz ve airbnb üzerinden en güzel evleri bulabileceğiniz en popüler yerlerden biri.

Özellikle mimari fotoğraflar çekmekten hoşlanan biri iseniz, burası sizin için bir cennet! Renkli renkli evler, ilginç dükkanlar, muhteşem manzarası ile okyanusa meydan okur gibi kayalıkların üzerine inşa edilmiş El Morro ve daha fazlası…Old San Juan yani lokal ismi ile Viejo San Juan için biraz daha İstanbul’un Cihangir’i benzetmesi yanlış olmaz diye düşünüyorum.

Porto Riko Gezi Rehberi
Porto Riko Gezi Rehberi

Eğer şehir merkezinde kalmayı tercih edenlerdenseniz, plajlar, kafeler, restoranlar gibi bir çok şey yine yürüyüş mesafesinde olacaktır. Böyle bir konaklama için ise şehrin high end lokasyonu olarak tabir edebileceğimiz, Condado’yu tercih edebilirsiniz.

Condado, Marriot, Hilton, La Concha ve Vanderbilt gibi otellere ev sahipliği yapan, CVS, Walgreens gibi marketlerin olduğu, her türlü restorana ve kafeye ev sahipiği yapan ve büyük plajlarda keyif çatabileceğiniz nezih bir lokasyon. Airbnb üzerinden yer bakıyorsanız yine bu bölgeye yakın Miramar’da aynı şekilde nezih ve yukarıda saydığımız yerlere yürüyüş mesafesinde olan bir muhit.

Isla Verde, hem airbnb hem de otel seçenekleri ile plaj keyfi ve uçsuz bucaksız okyanus manzarasi evleri ile şehir merkezine 10-15dk da araba ile gidip gelebileceğiniz diğer bir lokasyon. Burası da yine lokal yaşayanlar tarafından özellikle hafta sonları plaj seçenekleri için çok tercih edilen bir lokasyon, bu sebeple restoran ve kafeler konusunda yine bol seçenekli bir muhit.

Turistik bir seyahat olduğu için adanın diğer yerlerine mini seyahatler yapabilir, gittiğiniz lokasyonlarda tek gecelik konaklamalar için yine airbnb’yi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ama havalanına olan yakınlığı sebebiyle Condado, Old San Juan gibi lokasyonlar seyahatinizin ana konaklama noktaları olarak kalmalı.

grace allison perkins – porto riko

Porto Riko’da Gezilecek Yerler bölümüne geçmeden eğer dilerseniz aşağıdaki yazımızı da okumanızı tavsiye ederim:

Porto Riko’da Gezilecek Yerler – Detaylı Liste

Porto Riko’da Gezilecek Yerler

Porto Riko gezi rehberi dahilinde bir gezilecek yerler rehberi yazdık . ancak bu özetin özeti niteliğinde. Porto Riko’da gezeceğiniz 4 ana noktayı aşağıda sıralıyoruz. Ancak daha fazlası Porto Riko Gezilecek Yerler Rehberi yazımızda.

San Juan (OldSan Juan)

Porto Riko’nun başkenti aynı zamanda en büyük şehri San Juan’dır. Bol bol fotoğraf çekebileceğiniz, Atlantik Okyanusu’yla yeşili buluşturan, çok renkli ve çok eğlenceli bir şehirdir. İspanyol mimarisine ait rengarek evler, parmak ısırtan mutfağa sahip restoranlar, kaleler, arnavut kaldırımlı sokaklar, San Juan’a gitmeniz için yeterli sebeplerdir.

Porto Riko’da da en çok gezeceğiniz yer Old San Juan olacaktır. El Morro Kalesi, Felipe del Morro ve San Cristobel Kaleleri, La Perla Bölgesi  gezilecek yerlerden bazıları.

Condado

Condado, şehrin hem turistik hem de sosyetik denilebilecek bir bölgesi. Lüks oteller, güzel plajlar, kafele , restoranlar gibi her şeyi bulabileceğiniz bir merkez. Eğer latin kültürünün eğlencesinden biraz olsun uzaklaşmak ve huzur, sessizlikle buluşmak istiyorsanız Condado’ya gitmenizi öneririm.

La Concha Beach,  Playita del Condado, Caribe Hilton ve Escambron Plajları bölgede en çok tercih edilen plajlar. (Ayrıca tüm plajlar ücretsiz) Hazır plajlardan söz etmişken, Porto Riko’da surf, oldukça yaygın bir spor. Eğer ilgi alanınızdaysa mutlaka denemelisiniz.

Porto Riko Gezisi
Porto Riko Gezisi

El Yunque Tropik Yağmur Ormanı

El Yunque tropik yağmur ormanları, Porto Riko’da mutlaka gitmeniz gereken yerler arasındadır. Karayipler’in görece bakir doğasıyla karşılaşabileceğiniz bir alan. Yürüş yapabileceğiniz, hatta gizli şelalelerde yüzebileceğiniz, büyüleyici bir doğaya sahip yağmur ormanları.  San Juan’dan sadece 40 dakika mesafe uzaklıkta.

Yağmur ormanlarının çevresinde bulunan Luquillo, Rio Grande veya Fajardo’da villa kiralayabilirsiniz. ( Ayrıca bu destinasyonlar arasını bisiklet parkuru olarak tercih eden de oldukça fazla.

Vieques Adası

Eğer tüplü dalış yapıyorsanız, hatta şnorkelle dalıyorsanız bile bu adayı ziyaret edebilirsiniz. Viques ve Esperenza adında iki yerleşim bölgesi bulunuyor. Bunun dışında ada tamamen tabiat harikası. Sahil sahil gezmelik, yürüyüş yapmalık.

Porto Riko Yemek Rehberi

mofongo- porto riko yeme-icme rehberi
mofongo- porto riko yeme-icme rehberi

Porto Riko gezinizde bolca lezzetli yemek yiyeceksiniz. O yüzden küçük bir yeme-içme rehberi hazırlamak istedim.

 • Mofongo yemeden adadan gidemezsiniz, çok şahane olduğu için değil, çoğu yemek yanında servis edildiği için.
 • Plantain, mofongonun ana içeriği, şekil olarak muza benzeyen ama aslında patates gibi tüketilen local bir yiyecek. Kızartılıp püre haline getirilen plantain, et, sarımsak gibi başka gıdalarla birleştirilerek ana yemek olarak servis edilebildiği gibi, sade olarak da diğer yemeklerin yanında da servis edilebiliyor. Orjinal olarak Dominik Cumhuriyeti mutfağından gelen bir tat olduğunu da ekleyelim.
 • Medalla ve Silver Key , denemeniz gereken local biralar olup, bir çok local yemeğe eşlik etmesi için uygun seçimler.
 • Farklı fasulye ve pirinç seçenekleri ile kolayca damak tadı olarak adapte olabileceğiniz seçenekler, sandviçler gibi pratik ve hızlı seçeneklerde bulabilirsiniz ama sandviç için Condada’da ayrı bir yer tavsiye edeceğim.

Porto Riko Gezi Rehberimizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Eğer Karayiplerde başka bir ülke ziyaret etmek isterseniz Küba Gezi Rehberimize göz atabilirsiniz.

Burcu Kamarlı

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir