MADRİD GEZİ REHBERİ

Avrupa’da bizi en çok heyecanlandıran şehirlerden biri, İspanya‘nın başkenti Madrid. Türkiye’den ulaşımı biraz uzak olduğu için uçak fiyatları nedeniyle sıkça gidemiyoruz ancak mümkünatı olsa, her sene bir kere Madrid’e gideriz. Madrid gezi rehberimizde, konaklama, yeme-içme, ulaşım ve gezilecek yerlerden bahsedeceğiz ve sıkça sorulan soruların cevabını vereceğiz.

Bu yazılarla birlikte, aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir;

Madrid’de Neler Yapılır?

Madrid’de Neler Yenir Neler İçilir?

MADRİD HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Madrid Gezi Rehberi
Madrid Gezi Rehberi

Madrid gezi rehberi dahilinde, bize sıkça sorulan soruları başta yanıtlamak istedik. Belki planlama aşamasında size de yardımcı olur.

 • Madrid’e kaç gün ayıralım?

Madrid düzenli ve kompakt bir şehir. Eğer harıl harıl gezeceğim derseniz, 2 gün bile yeterli. Ancak Avrupa’nın en güzel müzelerinden Prado ve Reina Sofia’yı gezecekseniz; mutlaka gidilmesi gereken tapas-bar’lara gidecekseniz, sokak sokak yürüyüp şehrin nabzını tutacaksanız en az 5-6 gün ayırmalısınız bu şehre.

 • Madrid güvenli mi?

Şu ana kadar en güvende hissettiğimiz şehirlerden biri Madrid oldu. Ancak gitmeden çoğu blog’da yankesicilere, hırsızlıklara dikkat edin uyarıları okuduk. siz yine de ceplerinize, cüzdan, telefonlarınıza dikkat edin.

 • Madrid’e gitmeden yanımıza neler alalım?

Madrid’de bolca yürüyeceksiniz, o yüzden rahat spor ayakkabılar alın. Yazın hava çok sıcak ona göre fazlaca tişört alın. Kışın da aşırı soğuk değil genelde kazak kazak üstüne giyip bunalmayın.

 • Madrid pahalı mı?

Avrupa ortalamasına göre, fiyatlar uygun diyebiliriz. En önemlisi, kesenize göre konaklama, yeme içme seçenekleri bulabilirsiniz. Örnek verecek olursak, 20 Euro civarında hostel bulmanız ve karnınızı 5 Euro civarında doyurmanız mümkün.

 • Madrid mi Barcelona mı?

Bu çok kritik bir soru ve cevabı çok öznel. Ancak kısaca, Barcelona çok daha turistik, kalabalık ve karmaşa, Madrid, çok daha sakin, düzenli ve aristokrat. Ayrıca Madrid’in biraz daha ucuz olduğu da aşikar.

MADRİD’E NE ZAMAN GİDİLİR

Madrid gezi rehberi - Madrid'e ne zaman gidilir?
Madrid gezi rehberi – Madrid’e ne zaman gidilir?

İspanyollar tüm sosyal hayatlarını dışarıda yaşayan insanlar. Siz de sokakta, caddelerde, meydanlarda bolca vakit geçireceksiniz. O yüzden hava ne çok sıcak ne soğuk olmalı. Yani Madrid’i gezmek için, en iyi zamanlar Nisan-Haziran ve Eylül-Ekim zamanları. Kışın da çok soğuk olduğu söylenemez ancak yaz ortası aşırı sıcak oluyor. Onun dışında, gelin Madrid’deki festivallere de kısaca bakalım.

Madrid Festivalleri;

 • San Isidoro (15 Mart)
 • Madrid Gastro Festival (Mayıs’ın son 2 haftası oluyor)
 • Madrid Kitap Fuarı
 • Dos de Mayo – Madrid Günü – 2 Mayıs
 • Virgen de la Paloma (22 Mayıs)
 • Noche en Blancho ( Her yıl Ekim’in ilk Cumartesi günü)
 • Almudena Günü – 9 Kasım

MADRİD’DE NEREDE KONAKLANIR

Madrid’de konaklamak için en uygun yer, Puerta del Sol ve Gran Via’ya yakın bir lokasyon. Böylece, şehirde bir çok önemli turistik alanın tam merkezinde (aynı zamanda şehir merkezi) konaklamış olursunuz.

Ancak alternatif isterseniz, Malasana ve Chueca bölgesini de tavsiye edebiliriz. Bu mahallelerden de yürüyerek gezilecek yerlere ulaşabilirsiniz. Bunun yanında, kentte metroyla her yere ulaşım çok kolay olduğu için yürümek istemeseniz bile, kesenize uygun bir ev-otel bulursanız (kentin çok dışında olmaması kaydıyla) tutabilirsiniz.

MADRİD’DE ULAŞIM

Madrid Havaalanı Ulaşım
Madrid Havaalanı Ulaşım

Madrid Gezi Rehberi’ndeki en önemli konulardan biri, Madrid’de ulaşım. Öncelikle havaalanından, şehir merkezine ulaşımı anlatalım. Sonra Madrid’de şehir içi ulaşımdan söz edelim.

Madrid Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Adolfo Suarez Madrid Barajas Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşmanın  5 yolu var. Zaten şehir merkezine yakın olduğu için hiç zorluk çekmezsiniz.

1- Metro

Terminal 2 veya Terminal 4’ten biniliyor. 8 numaralı pembe hatta bineceksiniz.(Terminaller arası havaalanında ücretsiz servis bulunuyor) Zaten, havaalanından bir metro hattı var, tren olan RENFE’yle karıştırmayın. Metroyla merkeze ulaşım 5 Euro (Yaklaşık 15-20 dk sürüyor) 15 dk’da bir metro kalkıyor. Metronun çalışma saatleri 06.00 – 01.30.

2- Tren

Başka bir raylı ulaşım sistemi, yerel tren RENFE’yi kullanabilirsiniz. Hattın kodu C1 – Terminal 4 ‘ten kalkıyor. Bu trenin durakları gideceğiniz yere daha yakınsa tercih etmek daha iyi olabilir. Çeyrek geçelerde ve çeyrek kalalarda kalkan trenin merkeze ulaşması yaklaşık 30 dk sürüyor. Tren bileti gidiş-dönüş 5.20 Euro.  Trenin çalışma saatleri 06.00 – 01.30

3- Taksi

Taksiyle merkeze ulaşım yaklaşık 20-22 dk sürüyor. Sabit ücret uygulanıyor: 30 Euro. Havaalanı çıkışında hemen bulabilirsiniz.

4- Otobüs

Otobüs ise, şehri izleyerek gitmek istiyorsanız güzel bir seçenek olabilir. Merkeze ulaşımı yaklaşık 30-35 dk sürüyor. Gündüz 15 dk’da bir sefer oluyor, gece ise 35 dk’da bir.

5- Havaalanı Servisi

Son olarak, eğer kalabalıksanız veya rahatınıza düşkünseniz, özel transfer ayarlayabilirsiniz.  Mercedes E tipi lüks araçlarla merkeze ulaşımın fiyatı 50 Euro civarı.

(Bu yazımızda, havaalanı için çok detaylı bir rehber bulabilirsiniz; Madrid Ulaşım Rehberi)

Madrid Şehir İçi Ulaşım

Madrid Metro Haritası
Madrid Metro Haritası

Madrid Avrupa başkentleri arasında gezmesi en kolay, pratik şehirlerden. İlk olarak, tabii ki şehri yürüyerek gezmenizi öneriyoruz. Bunun için rotalar oluşturup birbirine yakın yerleri işaretleyip gün gün ayırabilirsiniz.

Bunun dışında, Madrid’de metro çok kullanılan bir ulaşım aracı.  12 metro hattı ve 300 metro durağına sahip Madrid metrosuna binmek için, 2.5 Euro’ya Madrid kart almalısınız. Tek seferlik metro yolculuğu ise 1.5 Euro – 2 Euro arası. . 10 yolculuk içeren kombine bilet 12.20 Euro.

Üçüncü olarak, Madrid’de ulaşımı, UBER veya taksiyle sağlayabilirsiniz. Bu iki seçenek de cebinizi fazla yormayan ulaşım araçları. Şehir içinde ortalama bir taksi veya Uber yolculuğu ücreti 7-10 Euro aralığında.

Sınırsız kullanabileceğiniz Turistik seyahat kartı:

1 günlük: 8.40 Euro

7 günlük: 35.40 Euro

Aşağıdaki siteden de metro biletlerini, haritalarını, bilgilerini kontrol edebilirsiniz;

Madrid Metrosu

MADRİD’DE GEZİLECEK YERLER

Madrid Gezi Rehberi - Gezilecek Yerler
Madrid Gezi Rehberi – Gezilecek Yerler

Madrid’de gezilecek yerler yazımızda, çok daha detaylı anlattık. Bu rehberimizde de gezilecek yerleri kısaca not alabilirsiniz. Eğer kısıtlı gününüz varsa, şehir merkezini doğu ve batı olarak ayırabilir, daha kompakt bir halde gezebilirsiniz.

Eğer vaktiniz daha genişse( 3-4 günden fazlaysa) geniş geniş müzeleri gezmenizi, Retiro Park’ta daha uzun vakit geçirmenizi ve tüm tapas barlara tek tek gidip müthiş lezzetleri denemenizi tavsiye ederiz. Gelin kısaca gezilecek yerler listesini görelim.

 • Prado Müzesi

Avrupa’nın en önemli ve en ünlü müzelerinden. Satürn, Adem ile Havva ve Dünyevi Zevkler Bahçesi eserlerini mutlaka görülmelidir.

 • Plaza Mayor

Madrid’de boğa güreşlerine, halk pazarlarına, toplu idamlara, gösterilere ev sahipliği yapmış tarihi meydan. Aynı zamanda Madrid’in en ünlü meydanı.

 • Reina Sofia

Madrid’de gezmeniz gereken bir diğer müze Reina Sofia Müzesi. 20. yy sanat eserleri sergilenir. Picasso, Dali, Miro gibi efsanevi ressamların eserleri mutlaka görülmelidir.

 • Kraliyet Sarayı – Palacio Real de Madrid

İspanya kraliyet ailesinin de ikametinin bulunduğu ancak sadece önemli günlerde ve devlet törenlerinde kullandığı saraydır. 18. yy’da inşa edilmiştir ve 135.000 metrekarelik yüzölçümüyle, Avrupa’nın en büyük sarayı niteliğini taşır.

 • Almudena Katedrali

Madrid’deki en ünlü ve en önemli katedral diyebiliriz. Madrid baş psikopozluğunun merkezidir. 1883 yılında inşası başlanan katedral, 1993 yılında, papa tarafından açılmıştır. Papa tarafından kutsanan tek katedraldir.

 • Puerta Del Sol

Puerto Del Sol meydanı, Güneş Kapısı anlamına gelir, çünkü doğudaki kapısı, gün doğumuyla beraber güneşi karşılar. Özellikle yılbaşlarında,  12 adet üzümün yendiği meydan olarak sıkça karşınıza çıkmıştır.

 • Calle Gran Via

Ünlü mağazaların bulunduğu, yaya ve araç trafiğinin en yoğun olduğu en popüler cadde Gran Via’dır.  Modern Madrid’i temsil eder. Ayrıca popüler diye kaçınmayın, çok iyi restoranlar bulabilirsiniz.

 • Mercado de San Miguel

Madrid’de neredeyse tüm tapasları ve geleneksel İspanyol lezzetlerini bulabileceğiniz turistik ama yine de büyüleyici bir yer. Çok kalabalık ve turist yoğunluğu fazla olduğu için, çoğu standta, hızlı fabrikasyon yemekler satılıyor.

 • El Rastro

Avrupa’daki en iyi bit pazarlarından biri burası. Sadece Pazar günleri açık olan El Rastro’yu ziyaret etmeyi unutmayın. Küçük bir uyarı, her antika pazarında olduğu gibi, iyi ürünler sabahtan satılıyor.

 • Plaza de Cibelles

Kibele Meydanı, Madrid’in önemli yapılarından ve sembollerinden biridir. Kibele Sarayı ve önündeki devasa çeşme, özellikle ışıklandırıldığında bizim şehirde sevdiğimiz yerlerden biri.

 • CaixaForum

Her Madrid gezi rehberinde görebileceğiniz dikey bahçe fotoğrafı işte burada.(instagram noktalarından bir tanesi) Retiro Park’a oldukça yakın.

 • Atocha Tren İstasyonu

Madrid’in, hatta İspanya’nın en ünlü, en büyük tren istasyonlarından biri olan Atocha’nın bu kadar popüler olma sebeplerinden biri de içinde 7000’den fazla bitkinin bulunduğu dev bir botanik bahçeye ev sahipliği yapması.

 • Retiro Park

Retiro Park, yürüyüş ve piknik yapabileceğiniz, ayrıca içindeki göletlerde kayıklarla dolaşabileceğiniz devasa bir bahçe.

 • Real Jardin Botanica – Botanik Bahçesi

Botanik Bahçesi, Retiro Park’ın kıyısında bulunuyor. Biz, en son kışın gittiğimiz için çok fazla bitki türünü canlı şekilde ve rengarenk göremedik ama eminim bahar ayları çok daha güzeldir.

 • Palacio de Cristal

Palacio de Crystal yani Kristal Palas,  Retiro Park’ın içinde bulunan, 1887’de inşa edilen devasa bir kış bahçesi. Cam ve metalden oluşan yapının yüksekliği 22 metre. instagram noktası olduğunu söylememize gerek yok sanırım.

 • Debod Tapınağı

M.Ö. 2. yy’da, Mısır’da inşa edilen daha sonra İspanya’ya hediye edilen tapınağa, Kraliyet Sarayı’na gitmeden önce veya gün batımına uğranabilir. Parque del Oeste içinde bulunur.

 • Malasana

Malasana, havalı kafelerin, tasarım dükkanlarının olduğu hip bir bölge. Adım adım gezip keşfetmelik bir mahalle.

MADRİD’DE NELER YENİR NELER İÇİLİR

Madrid Gezi Rehberi - Madrid'de Neler Yenir
Madrid Gezi Rehberi – Madrid’de Neler Yenir

Madrid gezi rehberinde en çok severek hazırladığımız bölüm tabii ki gurme bölümü. Madrid, yeme- içme üzerine gezi düzenleyenlerdenseniz, sizi oldukça tatmin edecek bir destinasyon. Bu konuyu tam olarak Madrid’de Neler Yenir – Detaylı Rehber yazımızda açıkladık. Ancak burada da kısaca notlar almak isterseniz, işlevsel bir liste hazırladık.

 • Tapas

Madrid’de bolca tapas deneyeceksiniz. Tapas’ı İspanyol mezesi olarak çevirebiliriz. Şehirde mutlaka tapas bar gezisi yapmanızı öneririz. Ancak vaktiniz kısıtlıysa, Mercado de San Miguel, neredeyse tüm tapasları bulabileceğiniz koca bir pazar.

 • Çurros

Çurros, çok sevdiğimiz bir İspanyol tatlısı. Hele o sıcak çikolataya boca edip ısırdığınız uhrevi an. Madrid’deki en popüler çurros yeri ise San Gines. Önünde 30-40 dk’lık sıra oluyor genelde.

 • Tortilla

Tortilla, İspanyolların ünlü patatesli omleti. Casa Dani ilk etapta aklımıza gelen yer ancak Madrid’de güzel tortilla yapan yüzlerce yer vardır.

 • Deniz Ürünleri

Tapas yazdık, ancak Madrid’de ayrıca, balık, kalamar, karides gibi deniz ürünleri de mutlaka tatmalısınız. Barrutia Y El 9 ilk etapta aklımıza gelen deniz ürünleri servis eden restoran.

 • Kalamar Sandviç

Kalamar sandviç, şehrin olmazsa olmazlarından. La Campana en meşhur kalamar ekmekçi ancak yanında yöresinde açılan yerleri de deneyebilirsiniz. Çünkü La Campana’da, sırada 20-25 dk beklemeniz gerekebilir.

 • Paella

Sizi bulutların üzerine ışınlayacak başka bir İspanyol lezzeti; paella. Aslında deniz ürünleri içeren (veya tavuklu) genişçe yayvan bir tavada pişirilen bir pilav olarak düşünebilirsiniz.

 • Tarta de Queso 

Ülkemizde bir ara, San Sebastian cheesecake ne meşhur oldu ama! Bu önerimiz de neredeyse aynısı ,yanık cheesecake olarak da çevirebiliriz. Bulduğunuz yerde kaçırmayın.

 • Sangria

Sangria my love! Şarap, vodka, limonata, gazozdan yapılan meyveli bir kokteyl olan sangriayı sürahilerle sipariş edip sarhoş olmanın eşiğine gelebilirsiniz.

 • Vermut

Vermutu da, kısa yoldan, alkol oranı yüksek şarap olarak çevirebiliriz. Bizim çok tercih ettiğimiz bir içki değil ancak hazır İspanya’ya gelmişken denenmeli.

 • Cava

Cava’yı, gazlı şarap diye nitelendirebiliriz. Oldukça sevdiğimiz bir lezzet. Eğer bar gezisi yapacaksanız, cava menülerini mutlaka sorun.

Madrid Gezi Rehberi’mizin sonuna ulaşmış bulunuyorsunuz. Bu yazıda, daha çok genel bilgilerden söz etmek istedik. Eğer sizin de önerileriniz veya sormak istedikleriniz olursa, instagram’dan bize yazabilir veya yorumlara bırakabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir