Dünya’ nın En Güzel Adası : Palawan – El Nido Gezilecek Yerler

el nido nerede kalinir
Unutulmaz Filipinler Gezisi

 

Palawan adası ve El Nido ulaşımın çok kolay olmaması nedeniyle Filipinler’ de bakir kalan doğası göz kamaştırıcı bir yer. El Nido’da gezilecek yerlerin neredeyse hepsine tekneyle ulaşıyorsunuz. O yüzden adada, tekne turları oldukça revaçta. Hatta her güne ayrı bir tekne turu almanız bile söz konusu.

el nido gezilecek yerler
El Nido Gezilecek Yerler

Bu detaylara geçmeden Palawan’ ın 2014 yılında Dünya’ nın en güzel adası seçildiğini hatırlatalım. Çok turistik değil dedik ancak seneler geçtikçe daha fazla turist çekiyor ve bu durum, yeni oteller yapılmasına, konumun yöresel özelliklerini yavaş yavaş yitirmesine ve fiyatların yukarı çıkmasına neden oluyor

Özellikle instagram dan, tumblr dan, pinterest ten gördüğümüz harika, minnoş Filipinler gezisi fotoğraflarının büyük bir kısmı Palawan – El Nido bölgesinde yer alıyor. El Nido gezi rehberi yazıma geçmeden önce Palawan’ a ve El Nido’ya nasıl gidilir konusuna ve El Nido gezilecek yerler ve ne yapılır konusuna göz atalım. Son olarak ise Puerto Princesa’ ya göz atalım.

El Nido’ ya Nasıl Gidilir?

El Nido’ya nasıl gidilir? sorusunun cevabı belki de bu makalede en önemli kısım. Gidince bu tavsiyelerim hayat kurtarabilir. El Nido ‘ ya ulaşmak için 3 seçenek mevcut. Hava, deniz ve kara yolu 🙂 “Bu kadar seçenek varken nasıl zorlayıcı olabilir ki?” diyebilirsiniz. Şöyle ki eğer cepleriniz parayla doluysa-hayat size güzelse demiyorum- ve bu seyahat için yüksek meblağlar ayırdıysanız Manila’dan El Nido’ya direkt uçuşlar mevcut.

palawan el nido haritasi
palawan el nido haritasi

Ancak belirttiğim gibi uçak biletleri azıcık tuzlu. Yani şöyle ki Manila- Puerto Princesa uçuşu için yaklaşık 700 lira civarında ücret ödüyorsunuz. Eğer bütçeniz kısıtlı ve gideceğiniz yer çok ise ilk seçenek deniz yoluyla Coron adası tarafından ulaşım. Bu çözüm de 12 saatinizi alıyor. Mideniz sağlamsa ve zamanınız bolsa denenebilinir.

palawan gezilecek yerler
palawan rorobus

Bizim için, optimum ulaşım yolu Palawan adasındaki Puerto Princesa’ ya uçmak, ordan “van”larla(minibüslerle) El Nido’ya ulaşmak oldu. Ayrıca RORO buslar tercih edilebilir ancak bu otobüsler vanlardan çok daha yavaş. Henüz Manila’dayken bir van şirketinden mail atıp rezervasyon yapmış olmama rağmen indiğimizde bizi karşılayan, gelen giden olmadı.

Paniğe kapılmayıp, havaalanı çıkışında rastgele bir firma seçip, şansımıza şöförün arkasındaki koltularda , Filipinler seyahatinin flush royal i El Nido’ya yolculuk yaptık. Kişi başı 60 peso ücret(~ 38 lira) Eğer El Nido’ya gidecek olursanız van ulaşımında kesinlikle şöför arkasına oturulmalı. Bacak boyu çok daha geniş ve klimadan daha fazla yararlanabiliyorsunuz.

Yolculuk vanla yaklaşık 5 saat sürüyor. (RORO buslarla 7 saat). Vanlar sadece bir yerde duruyor ve durdukları yer Çernobil’den kalma bir dinlenme tesisini andırdığı için herhangi birşey yiyip içmeniz hatta tuvalete gitmeniz söz konusu değil. Yolar oldukça virajlı ve asfalttan çıkamanız sıklıkla söz konusu. Yolculuk hakkında biraz detay veriyorum çünkü ben araştırdığımda kimse bu yolun, El Nido’ya ulaşımın bu kadar zor olduğunu yazmamış. Filipinler gezisi rehberinde bu zorluklardan bahsetmek bize kalmış. Eğer zor bir yolculuğu göze alırsanız Dünya’ nın en güzel yerlerinden birine ulaşabilirsiniz.

# El Nido nasıl bir yer? sorusuna şöyle bir başlangıç yapabiliriz:  ilk ulaştığınızda teneke kulübeler, sen burda yabancısın bakışları, çocuk nüfusunun yoğunluğu bir Kolombiya kasabasına geldiniz izlenimi yaratabilir. Filipinler seyahatinin başında yer alan Manila’ dan sonra, görece biraz alışmak, azıcık sabretmek ve hayal kurmak gerekli bu noktada.

El Nido’ da Nerede Kalınır?

El Nido’da konaklama maalesef pek konforlu değil. Özellikle zor bir yolculuktan  sonra iyi bir otel, sıcak bir duş, internette “facebook, instagram queyfi” gibi şeyler arıyor insan. Ama böyle olanaklar pek söz konusu değil. Otellerde veya genel olarak El Nido da diyebiliriz WiFi çalışmıyor çalışıyorsa da çalışıyormuş gibi yapıyor.

el nido nerede kalinir
el nido da nerede kalinir

Biz de sırf bu sebeplerden 1 kere otel değiştirdik, sonradan farkettik ki heryerde hemen hemen aynı. Zaten Filipinler’ de konfor ve eksiksiz hizmet aramanız nafile . Ancak El Nido sanki konaklama için bunu bariz gösterir nitelikte. Yani El Nido’ da nerede kalınır derseniz- eğer şansınıza da güveniyorsanız, oraya gidince odaları gezip bir otel ayarlamanız. Gerçi o yol yorgunluğundan sonra nasıl gezersiniz bilmem 🙂 (Filipinler gezisi yazı serimi okumaya devam ettikçe göreceksiniz.)

 El Nido’ da Neler Yapılmalı?

Filipinler gezisinde en önemli duraklardan biri olan El Nido’da özetlemek gerekirse, yapabileceğiniz 2 şey var. İlki- herkesin yaptığı ve yapması gerektiği gibi- tekne turları.(island hopping) “Eğer yağmur yağarsa sıçtınız” demek istemiyorum ama kaba tabirle affınıza sığınarak diyorum:( 2. seçenek ise eğer motosiklet kabiliyetinize güveniyorsanız kiralayıp,  çevredeki plajlara ve köylere uğramak.

el nidoda neler yapilir
el nido da neler yapilir

Tekne turunda A-B-C-D turlarından, yahut kombine turlardan birini seçip, henüz çok az insanın ulaşabildiği , görece bakir adalara, sahillere ulaşabilirsiniz. Biz, filipinler gezi rehberlerinin ve  çoğunluğun tavsiyesine uyarak A ve C turlarını tercih ettik.(Tur fiyatları 1000-1400 peso civarı = 63-87 lira)  Turların götürdüğü noktalardan uzun uzun bahsetmeyeceğim ancak özetlemem gerekirse tekne turları tüm gün süren, yorucu, ruhsal, zihinsel ve fiziksel olarak doyurucu, yer yer büyüleyici aktiviteler.

palawan tekne turlari
palawan el nido tekne turlari

Eğer uyarmam gereken noktaları sıralamam gerekirse; ilki kesinlikle bir çift deniz ayakkabısı satın almanız. “Neden?” der iseniz, teknedeki turistlerin, tabiiki bizimde ayaklarımız mercan kayalıklarına, taşlara, kayalara çarpa çarpa kan revan içinde, mavi mor renkleri arasında kaldı.

2. uyarım tekne turlarında teknenin içinde(üstünde) olman ıslanma oranını değiştirmiyor. Heryerim sırılsıklam oluyor , bu yüzdendir ki yanınıza El Nido’da satılan su geçirmez çantalardan muhakkak alın. Teknelerden sahillere, lagunlara, adalara genelde yüzülerek geçiliyor. Ancak size can yeleği verdikleri için, iyi bir yüzücü olmamanız önemli değil. Teknelerde verilen yemekler lezzetli ve doyurucu. Deniz ürünleri , ananas , mango, papaya , tavuk, domuz eti ne ararsanız ne yemek isterseniz var. Doymayacağım diye korkup telaşla yemeğe hücum etmek yersiz. Kaçının.

<

Philippines “16 from can marangoz on Vimeo.

 “Sadece tekne turu için gidilir mi ayol o kadar yol? Filipinler’ e ne hacet? Bizim burda Fethiye’de de Bodrum’da da tekne turları var mis gibi” der iseniz sizi videoma yönlendirebilirim. Filipinler seyahati videosunun bir kısmı da tekne turlarına ve bakir plajlara ayrılmış.
El Nido’dan sonra Puerto Princesa’ya vanla geri döndük. Dönüş yolculuğu sanki daha uzun, daha yorucu ve daha sinir bozucuydu. Ancak Puerto Princesa’da ki otelimize geldiğimizde –Accacia otel– herşeyi unuttuk. O nasıl bir ambiyans? O ne şahane bir bahçe. O ne büyük villa odaları. Filipinler gezisi boyunca kaldığımız en iyi otel ve odaydı diyebilirim. Havuz bilem var. Resepsiyona geldiğimizde limonata bile ikram edildi. Gerçi teng ti ama olsundu. Küçükken de az teng içmedik değil. Biz de icetea ile doğmadık sonuçta.

Neyse odamıza geçtik oda iki kale maç oynanıcak kadar hatta “duvardan gol sayılmaz” uyarsına gerek kalmayacak kadar büyüktü, tabii yataklar da öyle. El Nido’da 3 günlük bohem yaşam standartlarından sonra iyi geldi doğrusu. Hemen resepsiyondan ihtiyar ingiliz turistler gibi şehir turu satın aldık.

puerto princesa yeraltı nehri
puerto princesa yeraltı nehri (fotoğraf: http://www.gov.ph/)

Puerto Princesa ‘da mutlaka yapmanız gereken en önemli turistik aktiviteyi yapamadık. Hem zaman hem de rezervasyon gerekliliği müsade etmiyordu… Yeraltı nehri Dünya’nın 7 harikası arasında gösteriliyor. Sanırım bu yüzden birkaç gün önceden rezervasyon gerekli. Filipinler gezisi tavsiyelerinde üst sıralara yer alıyor.  Gidip de göremeyenler gezip de farkedemeyenler, farkedip de boşverenler, kader arkadaşlarım adına çok da iyi değilmiş demek isterdim ama sanırım iyiymiş. (Diyemedi!)

Şehir turu, hediyelik eşya durağı (Kaju fıstığı çok ünlüymüş, bizde yarım kilo aldık döke saça, çoluk çocuğa ikram ede ede, ağzımızı şapırdata şapırdata(şakadır) yedik), timsah çiftliği, manzara bölgesi ve güzel bir parktan – Baker’s Hill’ den oluşuyordu.

Bunların arasında vahşi yaşamı koruma ve timsah çiftliği dikkat çekiciydi. Boyunu anımsamadığım  ancak abartarak atmam gerekirse 127 metre boyunda timsahlar korkutucuydu. Bunun yanında tur sonunda bebek timsahlarla fotoğraf çektirebiliyorsunuz. Ücreti 20 peso (14 lira)

Filipinler gezisinde sürekli turistik yerlere gideceğiniz muhtemel olduğu için ücretler görece yüksek ancak ülkemize yakın yerleri düşündüğümüzde çok çok düşük. Henüz en önemli detayı vermedim: tur sonunda timsah kavurması yiyebiliyorsunuz. Hemen aklınıza kurban bayramı sabahlarında annenizin yaptığı kavurma gelmesin. Bu daha çok tavuk tadında bol baharatlı ne menem belli olmayan bir lezzetti. Tavsiye ederim.

Puerto Princesa timsah kavurma

Puerto’da bir gün konakladıktan sonra ertesi sabah 05:00 ‘da trikeyle (yanda kabini olan motorlu filipin taşıtı) havaalanına geçtik. Bundan sonra sürekli vermemiz gereken havaalanı- istasyon- durak ücretiyle tanışmış olduk. Filipinler seyahati boyunca , çevre vergisi, ada vergisi, Allah ne verdiyse küçük küçük tırtıklamalara, yer yer delirmelere hazır olun.

  • Filipinler hakkında genel yazıma buradan
  • Filipinler denince akla ilk gelen ada olan Boracay gezisine buradan
  • Başkent Metro Manila yazısına ise buradan

ulaşabilirsiniz.

Palawan adası, özellikle El Nido sakin, bakir, doğası muhteşem olan ama oldukça düzensiz, fakir ve farklı bir yer. Size sunduğu görsel şölen, muhteşem bir doğa , cana yakın insanlar için şükredecek Filipinler’ e tekrar gelmek isteyeceksiniz. Bu Filipinler gezisi yazımda El Nido’ ya nasıl gidilir? El Nido’ da nerede kalınır? El Nido gezilecek yerler ve Puerto Princesa‘ yı, yani Palawan’ ı  anlatmaya çalıştım. Kusurumuz olduysa affola.

Can Marangoz

More from Can Marangoz

BEBEK’TE BİR GÜN NELER YAPILIR – BEBEK’TE YAPILACAKLAR

Bebek’te yapılacak o kadar çok şey var ki. Bunların hepsini sıralayacağız. Baştan...
Read More

1 Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir