Paris’te Ne Yapılır?

Dünya’nın en çok ilgi gören, en estetik ve en çok turist çeken şehrin Paris olmasının sebepleri var tabii ki. Bunlardan bir tanesi de Paris’te yapılacak aktivitelerin bolluğu. Paris’te ne yapılır sorusuna verilecek o kadar çok cevap var ki! Ne demiş güzeller güzeli Audrey Hepburn “Paris is always a good idea!”. Gelin bu yazıda “Paris’te ne yapılır?” sorusuna cevap arayalım. Neşeli, eğlenceli keyifli bir liste oluşturalım, Paris’te neler yapılır onu inceleyelim.

Tabiki siz Paris gezinizden ne bekliyorsunuz o çok önemli. Biz Paris’te yapılacaklar listesini;

  • Kültürel gezi,
  • İlham kaynağı,
  • Eğlence ve heyecan içererek şekilde oluşturmaya çalıştık.

Paris ile ilgili daha detaylı bilgi için aşağıdaki yazılarımıza da bir göz atın:

Lafı fazla uzatmadan bize göre Paris’te yapmadan dönmeyin (must-do) listesi, naçizane Paris’te ne yapılır sorusuna bizim verdiğimiz cevap karşınızda:

1. Gün Batımında Eyfel’e çıkın

pariste ne yapilir
pariste ne yapilir

Gün batımı güzel olmayan yer var mı sorusu tamamen ayrı bir tartışma konusu tabiki. Ama romantik atmosferiyle ünlü Paris’te yapabileğiniz en güzel en romantik aktivitelerden bir tanesi gün batımını Eyfel Kulesi’nden izlemek. Eyfel’in üzerinden ışıklar şehri Paris’in güneş batarken aldığı renge bayılacaksınız. Boşuna Paris’te yapılacak romantik aktiviteler listelerinin en üzerinde değil Eyfel’de gün batımı (ya da en romantik evlilik teklifi yerleri listelerinin). Belki de bu aktivitenin en kötü yanı, göreceğiniz manzaranın içinde Eyfel’in olmaması 🙂 Atlamayın, çektiğiniz güzel fotoğrafları bize de atın.

2. Köprülerden en az ikisinde oturup piknik yapın – Paris’te Ne Yapılır?

Paris ve köprüleri! Alternatif gezi rehberimizden de anlaşılacağı gibi Paris köprülerini ayrı bir seviyoruz. Malum piknik kelimesi fransızcadan Batı dillerine kazandırılmış bir kelime. Yani bu aktivitenin anavatanı Fransa arkadaşlar. Paris’ten köprülerde Fransız şaraplarınız, peyniriniz, Fransız baton ekmeğiniz ile piknik yapıp, keyif çatmadan dönülmez. Bizim köprü önerilerimiz ünlü bir çok filme sahne veren Pont Neuf (sözlük anlamı yeni köprü olup, Paris’in en eski köprüsüdür kendisi) ve muhteşem ile de la cite manzaralı Pont des Arts. Arkada da bir Fransız “chanson”u çaldı mı, tamamdır bu iş.

paris'te ne yapilir- harita
paris’te ne yapilir- harita

3. Seine Nehri kıyısında yürüyüş yapın

Klasik Avrupa şehirlerinin çoğunda olduğu gibi, Paris’i de bir nehir ikiye ayırıyor. Ünlü Seine Nehri. Seine aynı zamanda Paris’e canlılık, hareketlilik veren ve Paris’i güzelleştiren bir nehir. Üzerine kurulan köprülerin manzarası, Notre Dame’ın karşı kıyısından gördüğünüz manzara Seine olmasa bu kadar büyüleyici olmazdı. Yani Paris turu yapıp, Seine Nehri kıyısında bir yürüyüş yapmadan dönmek olmaz. Hele bir de yaz dönemiyse, Paris plajları açıldıysa o zaman bambaşka bir deneyim sizi bekliyor.

Nehrin kenarında sokak sanatçıları, artistler, kurulan pop-up sahnelerde dans eden her kesimden insan… Paris’te ne yapılır sorusuna bir çok cevap var tabiki, ama Paris’in dokusunu hissetmek için Seine önemli.

seine nehrinde yuruyus
seine nehrinde yuruyus

4. En az 2 tane müze gezin – Paris’te Ne Yapılır?

Paris’te yapılacak aktivitelerin başında sanatsal aktiviteler olur her zaman. Paris müzeleri belki de Avrupa’da başka şehirlerde bulamayacağınız kadar zengin ve çok fazlalar 🙂 Yine diğer yazılara yönlendireceğiz fakat, Paris Gezilecek Yerler ve Alternatif Paris Rehberi yazılarında daha detaylı anlattığımız müzelerin hepsi kabulumuz. Louvre, Rodin, Orsay müzelerinin her biri görülmeye, vakit harcanmaya değer yerler. Louvre’da Monalisa, Orsay’da Monet, Rodin müzesinde düşünen adamı görmeden dönmek istemezdik biz. Paris’te ne yaptığınız diye sorulduğunda hiç müzeye gitmedik demek olmaz.

paris gezilecek yerler- louvre
paris gezilecek yerler- louvre

5. Disneyland’a gidin

Disneyland başlı başlına bir videonun yahut, yazının konusu. Disney’in ünlü karakterleri, büyük ölçekte bir lunapark hayal edin. İş Disneyland o hayallerin ötesinde, Dünya’nın en büyük eğlence parkında bahsediyoruz. Disneyland Paris’te yapılacak şeylerden biri olmasının yanında Paris’e gelme nedenlerinin de başında geliyor. Biraz vakit ayırmanız gerekiyor gitmeden önce, hafif şehrin dışında yer aldığı için. Aynı zamanda biletlerinizi de websitesi üzerinden online almayı unutmayın. İyi eğlenin!

6. Velib kiralayın ve Paris sokaklarında gezin – Paris’te Ne Yapılır?

Bisikletle gezilebilen en güzel şehirlerden, Paris. Neredeyse her metro istasyonunun yakınında bir de bisiklet istasyonu var. Bu da bisikletinizle tüm şehri rahatlıkla gezme imkanı sunuyor. Velib, Paris’ teki bisiklet ağı sistemine verilen ad.  https://www.velib-metropole.fr/en_GB/#/ websitesi üzerinden kiralama fiyatlarına ve sistemle ilgili diğer tüm detaylara bakabilirsiniz. Velib kiralayıp, Paris sokaklarında gezinmek bir Parizyen’ in vezgeçilmezidir:)

pariste ne yapilir- velib
pariste ne yapilir- velib

 

7. Marais’de kaybolun

Marais, Paris’ in en bohem bölgesidir, bizim de en sevdiğimiz bölgesi olur. Vintage mağazalardan alışveriş yapmak iterseniz ya da sadece vitrinlerine bakmak isterseniz yolunuzu muhakkak buraya düşürün. Marais’ nin dar sokaklarında dolandıktan, galerileri ziyaret ettikten, sokak sanatçılarının müziğini dinledikten sonra gözünüze güzel gelen bir kafeye  oturup artık şarap mı kahve mi bilemiyoruz ne isterseniz onu içip Paris’ in keyfine bir kez daha varın.

pariste ne yapilir - marais
pariste ne yapilir – marais

8. En az 2 fransız restoranında yemek yiyin – Paris’te Ne Yapılır?

Romatizmin şehri Paris’ in ruhunu tam olarak hissetmek için şık Fransız restoranlarında yemek mutlaka yapılması gerekenlerden. Hazır gitmişken ülkenin kendi mutfağı olan Fransız mutfağını tadabileceğiniz, bizim en sevdiğimiz restoranlar Hotel Costes ve L’entrecote de Paris. Hotel Costes, en havalı olanlardan, L’ entrecote de Paris en klasik olanlardan. Fransız mutfağı çok lezzetli ama o yemeklere bir de Fransız şarapları eşlik edince daha mı lezzetli oluyor acaba?

pariste neler yapilir
pariste neler yapilir

9. Oberkampf’ta bir bara gidin

Rue Oberkampf, Paris’ in en hareketli ve canlı yerlerinden. Güzel bir kokteyl için Le Kitch Cafe and Bar’ a oturabilirsiniz. Ya da canlı müzik dinlemek isterseniz Pop-in Bar’ a oturabilirsiniz. Bu uzun caddede bir yürüyün deriz, yürüyüşün sonunda zevkinize göre bir bar mutlaka bulursunuz.

10. Salyangoz yiyin – Paris’te Ne Yapılır?

Salyangoz yiyin deyince nasıl yemeği olur ki, gerçekten yenilebilir mi gibi hissiyatlara kapılmanız çok normal. Sizin için alışılmadık bir lezzet olabilir ama gitmişken denenmeli diye düşünüyoruz. Bir kere denerseniz hep yemek isteyeceksiniz biliyoruz:) Salyangoz yemeye karar verdiyseniz herhangi bir Fransız restoranında başlangıç olarak tercih edebilirsiniz. Bu işi en iyi yapan yerlerden biri Escargot Montorgueil’ dir aklınızda bulunsun.

pariste ne yapilir- salyangoz yiyin
pariste ne yapilir- salyangoz yiyin

11. Şanzelize’de mağaza gezin

Şanzelize, Paris’ in en meşhur yerlerindendir, Paris’ e yolu düşen herkes mutlaka geçer buradan. Aynı zamanda, Paris’ te alışverişin doğru adresidir, Şanzelize. Tüm lüks markalarının mağazalarını bulabileceğiniz gibi her bütçeye hitap eden mağazalar da vardır. Şanzelize’ de mağazalara girip çıktıktan sonra , La duree’ de macaron çay molası verebilirsiniz.  Bazen çok sıra olabiliyor Laduree’ de, hızlı ilerliyor ama beklemek istemezseniz başka kafeler de var Şanzelize’ de.

12. Seine Nehri’ni Bateaux-Mouche larla gezin

Paris’ in güzelliğine güzellik katan Seine nehri üzerinde tekneyle bir gezintiye çıkmak, gezinti esnasında kuğularla tanışmak bizce çok romantik. Hem fikirsek Bateaux Mouches’ larda rezervasyon yaptırmak için linki hemen paylaşıyoruz. http://www.bateaux-mouches.fr/?gclid=EAIaIQobChMIjr_ymLPf2AIVS5EbCh07Vw3pEAAYASAAEgKCaPD_BwE. Websitesi Fransızca, yardıma ihtiyacınız olursa seve seve yardım ederiz. Bu gezinti teknelerinde öğle yemeği ve akşam yemeği seçenekleri olduğunu da belirtmek isteriz.

13. St Michel’deki kitapçılardan 2. el kitap alın

St Michel’ deki kitapçıları dolanıp, size iyi gelen ve sizin olmasını istediğiniz 2. el bir kitap seçin kendinize. Kitaplara dokunup koklayabilirsiniz seçiminizi yaparken. Fransızca kadar olmasa da İngilizce birçok kitap da bulabilirsiniz. Çok duymuşsunuzdur belki ama bir kez de bizden duyun Shakespare and the Company en sevdiklerimizden. Bez çantaları da çok güzel:)

st-michelden kitap alip jardin de luxembourga gidin
st-michelden kitap alip jardin de luxembourga gidin

14. Jardin de Luxembourg’da koltuklarda keyif yapın

Az önce aldığınız kitabı keyifle okuyabileceğiniz en özel yerlerden, Jardin Luxembourg. Paris’ te en sevdiğimiz yerlerden, Jardin Luxembourg’ da koltuklarda oturup ister kitabınızı okuyun, ister kahvenizi yudumlayın, ya da sadece gelen geçeni izleyin. Nolursa olsun bu muhteşem bahçede mutlaka zaman geçirin, huzur bulacaksınız:)

15. Sorbonne’u ziyaret edin

Sorbonne Üniversitesi, dünyanın önde gelen üniversitelerinden biridir. Paris’ in merkezinde, Latin Mahallesi’ nde  yer alır ve Orta Çağ’ dan kalma mimarisi oldukça etkileyicidir. Sorbonne’ u sadece dışardan görmek yetmez, ana kampüsten içeriye girip binanın tamamını keşfe çıkabilirsiniz. Her  köşesinde bir tarihi eser ve dönemin önemli Fransız sanatçılarının tablolarıyla karşılaşabilirsiniz.

sorbonne - paris ne yapilir
sorbonne – paris ne yapilir

16. Rue des Martyrs – Paris’te Ne Yapılır?

Seyahat ettiğiniz yerlerde pazar gezmeyi seviyorsunuz, Rue des Martyrs, yani Martyrs Caddesinde yürümek tam bir görsel şov olacaktır. Sıcacık bagetler, ev yapımı reçeller, çeşit çeşit peynirler, şarküteri ürünleri hem gözünüze hem midenize hitap edecektir. Bir de tabi Fransa’ nın olmazsa olmazı birbirinden güzel şarap butiklerini unutmayalım. Bon appetit!

17. Sacré Coeur ün çimlerinde uzanın

Sacre Coeur’ e çıkıp, Paris’ in büyüleyici güzelliğine farklı bir tepeden baktıktan sonra çimlere uzanın ve hatta kısa bir süreliğine de olsa düşüncesiz kalmaya çalışın. Sonra kısa bir an için de olsa çocukluğunuza dönmek isterseniz, Amelie filminden de hatırlayacağınız atlıkarıncalara binebilirsiniz. Sacre Coeur’ un etrafı turistik ama yine de ara sokaklarda gezmek Amelie filminin çekildiği kafede oturup bir kahve içmek çok keyifli.

pariste yapilacaklar - sakre kor
pariste yapilacaklar – sakre kor

18. Mezarlığa gidin- Paris’te Ne Yapılır?

PAris’te ne yapılır yazısını açıyorsun ve böyle bir madde çıkıyor? (WTF?) Hemen açıklıyorum: Paris’ te mezarlık gezmek müze gezmek gibidir. Her mezar bir sanat eseri olarak tasarlanmış. Paris mezarlıklarından en ünlüsü Le Pere Lachaise’ dir. Honore de Balzac, Montaigne, Edith Piaf, Yılmaz Güney, Ahmet Kaya, Jim Morrison, daha kimler kimler… Bu kişilerin mezarına ev sahipliği yapan Le Pere Lachaise’ de yürümek insanı spiritüel bir yolculuğa çıkarmıyor.

 19. Kısa süreli plajlara gidin

Aaa Paris’ te plaj mı var ki demeyin. Her yaz Seine Nehri’ nin etrafına tonlarca kum dökülüyor ve Paris plajları yapılıyor. Çok da keyifli olur bu plajlarda güneşlenip Fransızlar’ la tanışıp sohbet etmek. İsterseniz kahvaltılığınızı alıp gidin plaja, isterseniz kitabınızı alıp kumlara uzanın.

 20. Opera’da temsile gidin

Paris’ in görkemli opera binasında, güzel bir temsil izlemek, temsil arasında koridorlarda şampanyanızı yudumlamak çok hoş olmaz mı? Temsil için biletlerinizi https://www.operadeparis.fr/en websitesi üzerinden önceden alın, son dakikaya bırakmayın.

Uyarı: oyunlar-temsiller çok erken tükeniyor. Ve koltuk araları çoooook dar. Sonra uyarmadınız demeyin.

pariste ne yapilir - opera
pariste ne yapilir – opera

“Paris’te ne yapılır?” listemizde 20 maddeyle özetlemek istedik. Ancak Paris’te Gezilecek Yerler yazımıza ve Paris Gezi Rehberi yazımıza bakmayı ihmal etmeyin. Şimdiden güzel geçsin seyahatiniz!

4 Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir