Sri Lanka’da Yapılacaklar Listesi – Sri Lanka’da Ne Yapılır?

sri lanka'da yapılacaklar - plajları keşfedin
sri lanka'da yapılacaklar - plajları keşfedin

Sri Lanka’da Ne Yapılır? – Kış mevsimindeki grilikten ve soğukluktan kurtulmanın en güzel yollarından biri kendi ülkenizdeki yarım küreden kaçıp güneşin kemiklerinizi ısıttığı bir yere kaçmak olduğunu keşfettikten sonra bu soğuk mevsimde bir daha yerinizde duramayacağınıza eminim.

Sri Lanka çok uzun zamandır bizim görülecekler listemizdeydi. Hindistan’ın güneyinde kalan, dünya çay piyasasının devlerinden biri olan, eşsiz doğa güzelliği ve doğal kaynakları ile cennetten bir parça olarak adlandırılan, bitki ve hayvan çeşitliliği ile sizi şaşırtan, Marco Polo’nun “Hiç şüphe yok ki, kendi büyüklüğünde adaların en güzeli!” diye tanımladığı Sri Lanka’da ne yapılır, gelin beraber keşfedelim!

Bu yazımızla birlikte, aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir;

Sri Lanka Gezi Rehberi – Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Sri Lanka’da Adım Adım Gezilecek Yerler

Sri Lanka’da Yapılacaklar Listesi’ni aşağıdaki gibi 10’a ayırdık. Hangisini merak ediyorsanız direkt  maddeden başlayabilirsiniz.

 1. Sri Lanka Tapınakları
 2. En İyi Safari Noktaları
 3. Doğa Yürüyüşü ve Adam’s Peak
 4. Ayurveda ve Masaj
 5. Tren Yolculukları – Olmazsa Olmaz Mavi Tren Yolculuğu
 6. En Güzel Plajlar
 7. Çay ve Baharat Bahçeleri
 8. Sri Lanka Mutfağı
 9. Botanik Bahçe Gezileri
 10. Dalga Sörfü

1. TAPINAKLARI GEZİN

tapınaklar - sri lanka'da ne yapılır
tapınaklar – sri lanka’da ne yapılır

Sri Lanka çok dinli bir ülke. Nüfusunun büyük bir kısmı Budist, Hinduizm de ikinci en yaygın inanç olarak biliniyor. Dünyanın en inançlı ülkelerinden biri ününe de sahip! En eski Budist tapınakları, Unesco Dünya Miras Listesi’nde yer alan antik şehir Polonnaruwa’yı, Hindistan’ın en ünlü destanına ev sahipliği yapan Kutsal Diş Tapınağı’nı Sri Lanka’da göreceksiniz.

Bir ülke ziyaretinde gezip görmek ve deneyimlemek istenilenler kişiye göre değişiklik gösterecektir, bunun farkındayım. Kimisi doğa ile içiçe olup, lokali keşfedip, sokaklarında kaybolmayı tercih ederken, kimisi dalgalarla dans ederek sörf macerasına dalmak isterken kimisi de büyük bir tarih ve kutsallık barındıran, mimarileri ve konumlandıkları alanlar ile göz dolduran bu yapıları görmek isteyecektir. Sri Lanka seyahatinizi planlarken, gezginlik stiliniz ne olursa olsun, mutlaka rotanıza bu kutsal tapınaklardan birkaçını ekleyin önerisinde bulunacağım.

Dambulla Tapınakları – Dambulla

Mağara Tapınakları – Dambulla

Dambulla Tapınakları, Sri Lanka’nın günümüze kadar en iyi korunmuş tapınaklarından. Sigiriya’ya yarım saatlik uzaklıkta yer alıyor. Yıllardır Budistler için kutsal bir hac merkezi olmuş olan tapınak   “Golden Temple & Rock Temple” olarak adlandırılıyor. Sri Lanka’da ulaşım boyunca yanımızda olacak rehberimiz bizi önce Kaya Tapınağı’na çıkacağımız yere bırakıyor. Dönerken de merdivenlerden inmemizi belirtiyor.

Tapınaklara giriş sırasında kıyafetlerin özellikle bacakların açık olmaması gerekiyor ve ayakkabı ile tapınaklara giriş yapılmıyor. 25 Sri Lanka Rupisi karşılığında ayakkabılarınızı Mağara Tapınakları girişinde, basitçe oluşturulmuş bir alanda, göz kulak olan kişiye bırakabilirsiniz ya da çantanıza atabilirsiniz.

Tapınakların girişlerinde yaşanan ayakkabı bırakma sorunsalı için yanınızda mutlaka bir çift çorap bulundurun. Çıplak ayak olmaktansa çorapla olmak hem ayak temizliğinden endişe edenler için hem de sıcaktan ayakların yanmaması için hayat kurtarıcı oluyor.

Birçok Buda (Buddha) heykeli ve resmin olduğu beş mağara yer alıyor kompleksin içinde. Mara, İblis ve Buda’nın ilk vaazının hikayelerini anlatan Buda heykeli ve resimlere ev sahipliği yapıyor.

Devaraja Viharaya, Maharaja Viharaya, Maha Alut Viharaya, Pachima Viharaya ve Devana Alut  Viharaya mağaraların isimleri. Yeşil bir alanın etrafını sardığı devasa bir kayanın içine ve çevresine konumlandırılmış tapınak gerçekten gözleri büyülüyor.  Önemli olarak bilinen heykel ve resimler bu beş mağaraya dağılmış şekilde Buda’ya ve hayatına ilişkin detayları aktaran eserler.

Yüzyıllar boyunca eklemeler yapılan, önemli dini merkez alanı olmasının yanı sıra işgalcilerden kaçanların sığınağı da olan tapınak içinde yer alan heykeller ülke tarihinin en mühim koleksiyonlarından. Devaraja diğer adıyla İlahi Kral Mağarası içinde 15 metre uzunluğunda uzanmış Buda heykeli beni en çok etkileyenlerden oldu.

sri lanka'da ne yapılır - tapınaklar
sri lanka’da ne yapılır – tapınakları ziyaret

Golden Temple kısmında ise 30 metrelik devasa altın renkli Buda heykeli ve müze girişi bulunuyor. Tapınaktan manzarayı izlemek de pek bir keyifli, yaklaşık 20-25 km ötedeki Sigiriya’yı rahatça görebiliyorsunuz. Golden Temple’dan yukarı çıkarken yol üzerinde küçük hediyeler, tropik meyveler ve Buda’ya sunmak için lotus çiçekleri satan tezgahlarla karşılaşacaksınız. Ayrıca tapınak etrafında bolca maymun görebilirsiniz.

Biz seyahatimiz ilk günü Dambulla’ya gittiğimiz için maymunlarla tanışma deneyimimizin ilki de burada yaşandı. İnternet üzerinde saldırabileceklerine dair bazı bilgiler okumuş olsak da çok rahatsız etmediğiniz sürece gayet kendi ortamlarında takılan sakin hayvanlar diyebilirim.

Polonnaruwa Antik Kenti

sri lanka antik kentler
sri lanka antik kentler

Sri Lanka’nın kuzeyinde bulunan bu şehir krallık olma özelliğini taşıyor. Ülkenin en eski ikinci tarihi krallığı ve yerleşim yerlerinden Polonnaruwa; tahrip edilen ilk başkent Anuradhapura’dan sonra 11. ve 13.ncü yüzyıllar arasında buraya taşınmış. Polonnaruwa; UNESCO tarafından koruma altına alınan tarihi bölgelerden biri. 25$ giriş ücreti bulunuyor ve bölgeyi gezmek 4 saat sürüyor. Antik kent çok geniş bir alana yayıldığı için yürüyerek gezmek mümkün değil.

Önce müzeyi gezmenizi ve kesinlikle bir rehber eşliğinde şehri dolaşmanızı tavsiye ederim. Rehberi için 1500 Sri Lanka Rupisi ödedik ve İngilizce’si çok iyiyidi. Ören yerinin müzesinde  yıkım yaşanmadan önce şehirdeki yapıların maketlerini, kazılar sırasında bulunmuş heykel, eşya ve takı gibi döneme ait parçaları görebiliyorsunuz. Antik kentte bir çok tapınak ve yapı yer alıyor. Tapınaklar dini fonksiyonları açısından ne yazık ki aktif halde değil.

Polonnaruwa; yüzyıllardır ayakta kalan yapıları, merkezinde Kraliyet Saray Kompleksi, kuzeyinde dini yapılar topluluğu, batısında Parakma Samudra adındaki yapay gölü ile Sri Lanka’nın görkemli ortaçağ başkenti 12. yüzyılda en ihtişamlı dönemini yaşamasına rağmen işgal edilerek harap oluyor.

 • Kral Parakramabahu tarafından inşa edilen sulama projesinde kullanılana antik kenti ve çevresini istilacı ordulara karşı da koruma görevi için yapılan Parakrama Samudra Denizi,
 • Kentin en dikkat çekici binalarından biri olan yedi katlı ve bin odayla döşenmiş diye adlandırılan, dönemin yapısal tekniklerine ve sembollerine ışık tutan Kraliyet Sarayı ve Konsey odaları (Royal Palace & Council Chambers)
 • Budist evi görüntüsünü gözlemlemeyi sağlayan ve orijinal çatısı hala sağlam olan Thuparama,
 • Dört Buda heykelinin özel konumlamasıyla kutsal diş hikayesine değinen, ay taşlarıyla süslenmiş Vatadage,
 • Nissankamalla tarafından yaptırılan Nissanka Lata Mandapaya,
 • Vatadage’nin karşısında duran, kutsal diş kalıntısına ev sahipliği yapmak üzere yapıldığı iddia edilen Hatadage,
 • Sekiz metre uzunluğunda, dört metre genişliğinde Kral Nissankamalla’nın hayatını ve çalışmalarını anlatan Gal Potha ( Stone Book ) – Taş Kitap,
 • Günümüze sadece gövdesi ulaşmış 13 metre uzunluğunda Buda’ya ev sahipliği yapan ve  en önemli Budist tapınaklarından biri olan Lankathilake ( The Image House),
 • Buda kaya heykellerinden oluşan, aslanlarla ve şimşeklerle süslenmiş tahta oturan Buda heykeli, derin meditasyonda olan Buda heykeli gibi oyulmuş heykelleri görebileceğiniz  Gal Vihare ( Kaya Tapınağı),
 • Nissankamalla tarafından inşa ettirilen  Lotus Bath ( Lotus Banyosu),
 • Tivanka  Image House Polonnaruwa’nın ilgi çekici ve görülmesi gereken yerlerinden.

Sri Dalada Maligawa -Temple Of The Tooth ( Diş Tapınağı)

Sri Lanka Diş Tapınağı
Sri Lanka Diş Tapınağı

Kandy şehrinin merkezinde yer alan kutsal diş tapınağı Sri Lanka’nın en önemli tapınakları arasında. Buda’nın dişi burada muhafaza ediliyor, açık olduğu saatler arasında ziyaretçilere kutu sergileniyor ama diş hiçbir zaman gösterilmiyor.

Anlatılanlara göre; Buda’nın kutsal dişi Hindistan’daki cenaze töreninde Buda yakıldıktan sonra başka krallar arasında 800 sene boyunca dolaşıyor. M.S. 4. yüzyıldan kralın kızı ve prens saldırıdan kaçarken, diş prensesin saçına gizlenip gizlice Sri Lanka’ya sokuluyor. Prens ve prensesin Sri Lanka’ya kaçmalarının sebebi ise Buda’nın dininin orada yıllar boyunca güvende olacağını söylediklerine inanmaları. Diş yıllar boyunca ülke çevresinde dolaşıyor. “Diş kimdeyse yönetim ondadır” felsefesinden yola çıkılıyor. Diş en son Kandy şehrine geliyor ve sekizgen formda yapılan Sri Dalada Maligawa’nın içine koyuyor.

Dişin bulunduğu odanın etrafında sıraya giriliyor, altın diş tabutunu kapıdan gösterirken saniyelik bakış atabiliyorsunuz bu tabuta. Dualar, seremoniler, çiçekler, tütsüler eşliğinde ibadetler yapılıyor. İnanılmaz bir kalabalık! Tapınağı akşam saatlerinde ziyaret ederseniz daha gizemli bir atmosferde dolaşacağınızı söyleyebilirim.

Bu tapınağı ziyaret etmenin ve burada ibadet etmenin kişinin karmasını temizlediğine inanılıyor.

Kutsal diş tapınağına giriş 1500 Sri Lanka Rupisi.

Bizim ziyaret etmeye vaktimiz yetmediği, bir sonraki Sri Lanka gezimizde görmek istediğimiz birkaç tapınak ismini de buraya bırakıyorum; Mihintale Tapınağı , Rumassala Tapınağı , See Malaka Tapınağı büyüleyici güzellikleri, hikayeleri ve ihtişamı ile görülmeye değer!

2. SAFARİ – Sri Lanka’da Ne Yapılır

Safari - Sri Lanka'da Ne Yapılır
Safari – Sri Lanka’da Ne Yapılır

Sri Lanka’nın muhteşem doğası içerisinde birçok bitki ve hayvan türü barındırıyor. Milli parklarının çokluğu ve çeşitliliği ile bu deneyimi yapılacaklar listenize eklemeniz için safari turu bilgilerini de eklemek istedik.

Görmek isteyeceğiniz hayvanlara göre safari turunuzu planlayabilirsiniz. Fil, leopar, maymun, birçok kuş türü, geyik, timsah, tavus kuşu ve vahşi doğada görebileceğiniz birçok hayvan türü ile Sri Lanka’nın milli parklarında tanışabilirsiniz.

Bu parklardan bazıları;

 • Udawalawe,
 • Wasgamuwa,
 • Yala,
 • Kaudulla,
 • Minneriya National Park.

Milli  parklarda safari turu genellikle genellikle 25 dolar civarında. Mevsimine göre değişen koşulları ve hayvanların göç durumunu göz önünde bulundurarak turunuzu planlamayı ihmal etmeyin.

Turun başladığı alandan jeep ile milli parka doğru rehberiniz ile yola çıkıyorsunuz. Gün içinde yapılabilen 3-4 saatlik turlar olduğu gibi sabah gün doğumu ve batımıyla birleşen yarım günlük tur seçenekleri de mevcut. Sizin gibi birçok meraklı bu tura katıldığı için doğal parkta jeep trafiği yaşanıyor.

Çok popüler olan  Yala Milli Parkı‘nıseçmeme sebeplerimizden biri buydu. Leopar sürüsü görüldüğü an tüm tur rehberlerinin jeepleriyle o bölgeye akın ettiğini, gezginlere vahşi hayvanları gösterebilmek uğruna rahatsızlığa sebep olduklarını okuduk ve doğada bu kaos ortamını yaşamak istemediğimiz için gitmedik.

Milli parklarda safari yapabilmek güzel bir deneyim olsa da hayvanat bahçesi mantığı ile bu deneyime yaklaşmamanızı öneririz. Kendi doğaları içerisinde hayvanları gözlemleyerek doğanın tadına varmayı da unutmayın!

3. DOĞA YÜRÜYÜŞLERLERİ – Sri Lanka’da Yapılacaklar

ADAM’S PEAK’E TIRMANIN

sri lanka'da ne yapılır - adem tepesi tırmanışı
sri lanka’da ne yapılır – adem tepesi tırmanışı

Adam’s Peak, Sri Lanka’nın en kutsal dağı olarak kabul ediliyor ve bir hac bölgesi olarak görülüyor. 5500 basamak, gece tırmanışı ile başlıyor gün doğumu seremonisi ile birleşiyor. Dağın tepesinde manastır ve bir ayak izi yer alıyor.

Buradaki ayak izi için birçok efsane var. Budistler, bu ayak izinin Buda’ya ait olduğu, Müslümanlar ise Hz. Adem’e ait olduğunu düşünüyor. Dünyanın birçok ülkesinden, milletten, kendi dini inançlarına göre bu yolculuğu gerçekleştirmek isteyenler burada buluşuyor.

2243 metre yükselik, 5500 basamaktan oluşan tepeye tırmanış için kondisyon ve sabır gerekiyor. 2-3 saat tırmanış aynı sürede iniş sürüyor. Sürekli bir merdiven ve yokuş yukarı çıkış yapıldığı için rotayı zorlu olarak değerlendirebiliriz. Bizim ekipten kalan günlerde bacak ağrısı yaşamak istemeyenler ve kondisyonuna güvenmeyenler çıkmamayı tercih etti.

Rota üzerinde, çay / meyve için duraklar mevcut. Masaj ( Ayurvedik Terapi) yapan birkaç küçük alan da bulunuyor. Gece ve rakım yüksekliği olduğundan rota soğuk oluyor. İlgi fazla olduğundan, kalabalık oluyor. Rotanın bazı bölgelerinde sıra oluşuyor diyebiliriz.

Adam’s Peak ( Adem Tepesi) Ratnapura bölgesinde yer alıyor. Kandy şehrinden otobüsle de ulaşım mümkün. Bölgede konaklama ne yazık ki, ülkenin diğer bölgelerine oranla pahalı ve kötü. Yemekler de aynı şekilde. En fazla turisti bu bölgede görmemize rağmen, en az gelişmişlik de oburadaydı diyebilirim. Bölgede sürekli bir yayın yapılıyor, Adam’s Peak’le ilgili bilgiler ve ilahi tadında şarkılar yayınlanıyor.

Ayak izini keşfeden ilk kişinin kral Valagambahu olduğu düşünülüyor. Yaklaşık 1000 senedir dağa tırmanış ve saygı sunumu insanlar tarafından gerçekleştirilmeye başlamış. Arap gezginlerinden İbn-i Batuta ve Marco Polo gibi keşifçi tarafından tepe ziyaret edilmiş. Hac yolculuğu gerçekleştirenlerin Nisan ayında geldikleri söyleniyor. Mevsim uygunluğu; yağmur – rüzgar gibi zorlu şartlarda tırmanmak istemeyeceğinizi düşünerek en uygun dönem Aralık – Mayıs ayları olduğu unutulmamalıdır.

4. AYURVEDİK TERAPİ – Sri Lanka’da Ne Yapılır

Ayurveda - Sri Lanka'da Neler Yapılır
Ayurveda – Sri Lanka’da Neler Yapılır

Ayurveda; yaşam bilgisi anlamına geliyor. 5000 yıllık geçmişi olan, Yunan ve Mısır doğal tıp bilgilerinden de temeli almış, asıl olarak Hindistan’da ve alt kıtalarında ortaya çıkmış, doğal sağlık yaşam bilgisidir.

Önleyici ve koruyucu tıp olarak da bilinir. Sri Lanka, Ayurvedik tedavi merkezleriyle ünlü. İnsanoğlunun denge sistemi, fiziksel ve ruhsal olarak bütünlüğünü koruması için dengesizliğin oluşturduğu sorunları çözme üzerine geliştirilmiş teknikler yer alır ve terapide.

Neye inanılıyor ve ne yapılıyor diye merak ederseniz; her insanın farklı yaşam stili, beslenme alışkanlıklarının mevcut olduğuna inanılıyor. Buna çözüm olarak sağlıklı bir hayat geçirebilmek için bünye tipinize uygun ayurveda rehberlerinin yönlendirmesiyle yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıklarına sahip oluyorsunuz.

Zihin ve bedenin ayrılmaz bir bütün oluşu da göz önünde tutularak, yoga, meditasyon gibi uygulamalar da bu tedavi içerisinde yer alıyor.

Sri Lanka’da Ayurveda’yı hayatta tutmak içjn 1980’de bir Tıp Bakanlığı kurulmuş. Ülkedeki üniversitelerin tıp fakültelerinde de Ayurveda eğitimi mevcut. Sri Lanka’da 60’tan fazla Ayurveda hastanesi, 200’ün üzerinde Ayurveda merkezi var.

Sri Lanka’ya gitmişken ülkeyi keşfedebileceğiniz gibi ayurvedik terapileri de deneyimleyebilirsiniz.  7-10 günlük programlardan oluşan detoks ve sağlıklı yaşam için gerekli terapiler olduğu gibi belirli bir saat dilimi ayırarak masaj, buhar ve ayurvedik yağların şifasından da faydalanabilirsiniz.

Bazı ayurvedik terapi merkezleri;

 • The Privilege,
 • Nilaveli,
 • Heritance Ayurveda,
 • Maha Gedara,
 • Surya Lanka

Yapılacak işlemlere ve hizmetlere göre 20000 LKR ile 50000 LKR ( Sri Lanka Rupisi) arasında fiyatlar değişiklik gösteriyor.

5. MAVİ TREN – Sri Lanka’da Yapılacaklar Listesi

sri lanka'da yapılacaklar - mavi tren yolculugu
sri lanka’da yapılacaklar – mavi tren yolculugu

Sri Lanka’da yapılacaklar listesinde, her gezginin klişesi haline gelen deneyimlerden biri de trene binmek. Bizim Doğu Ekspresi popülerliğine benzer bir turist aktivitesi haline dönen yolculuk seyahatinizin zirvesine yerleşecek.

Klişeleri sevmeyenler çoktur, biz de onlardanız. Özellikle yapacağımız tren rotasında lokalden çok belirsizlik içinde koltuğuna yerleşmeye çalışan turist kafilesi görünce modum düştü. Sonsuz çay tarlaları, sis içinde kalmış ormanlar, kasabalarının içindeki tren istasyonlarının tatlılığı görünce çok da takılmamak gerektiğini anladım. Gezgin olan güzel deneyimin peşinde ne de olsa!

Tren bileti zor bulunuyor, satış olan bir web sitesi mevcut ancak bileti satın alamıyor sadece rezervasyon yaptırıyorsunuz. Biz aldık sandık ama sonra gelen e-mailler ile iptal olduğu belirtildi.

Üç kategori bulunmakta. Birinci, ikinci ve üçüncü sınıf vagonlar mevcut. Birinci sınıf vagonlar klimalı ve camları açılmıyor, rüzgarı içine doldurarak, rahat fotoğraf çekerek yolculuk yapmak isteyenlerin yeri ikinci ve üçüncü sınıf vagonlar oluyor. İkisi arasında pek bir fark yok. Tren kapılarını mesken edinenler, sarkanlar, fotoğraf çekmek için sıra bekleyenler çokça!

Trenden sarkmak riskli, sarkmayın!( biz sarktık ama dediğimi yap yaptığımı yapma evladım uyarıları 🙂 Trenin döndüğü yerlerde tehlike hissetmezseniz güzel kareler yakalamak için güvenli şekilde fotoğraf çekebilirsiniz. Camdan da rahatça fotoğraf çekiliyor zaten.

Colombo – Kandy – Nanu Oya – Ella – Badulla rotasındaki mavi tren popüler olduğu için ve Ella’daki Nine-Arch Bridge de görülecekler listemizde olduğu için rotamızı Nanu Oya’dan – Ella’ya tren yolculuğu olarak planladık. Yaklaşık 3-4 saat sürüyor.

Biz online rezervasyonda sorun yaşayınca rehberimizin yardımıyla tren biletlerimizi istasyondan aldık. Kişi başı 1250 Sri Lanka Rupisi ödedik. Koltuğumuz da bilet fiyatına dahildi, ayakta ve oturmalı olarak farklı fiyatlandırma var diye tahmin ettik. İnternet üzerinde çok farklı fiyatlar mevcut, 1 dolara aldım diyen de karaborsadan anlık daha yüksek fiyatlara aldım diyen de. Lokal birinden tavsiye almak, zorlu bulunan bilet olayını daha konforlu çözmenize yardım edecektir diye düşünüyorum.

Dağlar, köprüler, çay tarlaları, geçtiğimiz yollar gerçekten efsaneydi! Sri Lanka seyahati kısa bile olsa tren yolculuğuyla taçlanmayı kesinlikle hak ediyor.

6. BEACH’LERİ KEŞFEDİN – Sri Lanka’da Ne Yapılır

sri lanka'da yapılacaklar - plajları keşfedin
sri lanka’da yapılacaklar – plajları keşfedin

Antik kalıntılar, farklı kültürü, çay tarlaları, etkileyici vahşi yaşamı sunan milli parkları dışında Sri Lanka’nın en sevdiğimiz yanı keşfedilecek birçok beach’i olmasıydı. Sörf yapmak, hindistan cevizi suyunuzu yudumlarken hamak keyfine dalmak, muhteşem gün batımlarını izlemek.. Bu kadar seçenek arasından bir yerleri belirlemek çok zor olsa da, keşfinize ışık tutması amacıyla deneyimlediğimiz plajları anlatacağız.

 • Arugam Bay; en iyi sörf spotları arasında gösterilen Arugam Bay; sezonda dünyanın her yerinden sörf tutkunları çekiyor. Dalga yoksa parti de yok mottosuyla düşünmek gerekiyor ve sezon dışı gitmemeye dikkat etmenizi öneriyoruz.  Yoğun sezonu hazirandan ağustosa kadar sürüyor. Arugam Koyu’na gitmişken körfezin sonunda yer alan Elephant Rock’ı, Muhudu Maha Viharaya tapınağını da görebilirsiniz.
 • Mirissa Beach; kaya ile bölünmüş iki kilometre uzunluğundaki plajı dünyanın her yerinden sörfçüyü, yüzücüyü yüzmek ve güneşlenmek için kendine çekiyor. Sri Lanka’nın en bilinen ve popüler olan plajlarından Mirissa’da birçok aktivite yapabilirsiniz.
 • Birçok sörfçünün bir araya gelip, partilediği ve harika yemekleri olan The Doctors House’u  mutlaka ziyaret edin. Eski bir ayurvedik hastane olan mekanda müziğe doyacak ve harika insanlarla tanışacaksınız. Secret Beach Mirissa küçük bir barı olan tenha bir plajı olan  Secret Beach’i haritalardan bulabilir ve gün batımının tadını bu minik ve gizli kalmış plajda çıkarabilirsiniz. Papağan Kayası’na ( Parrot Rock) tırmanabilir, Mirisssa Plajı’na on beş dakikalık mesafede bir tepenin üzerinde bulunan hindistan cevizi çiftliğini ziyaret edebilirsiniz. Yürürken ağaçlara dikkat edin, hindistan cevizleri kafaya düşebilir. 🙂
 • Hikkaduwa Beach; batı kıyısında Kolomboya’ya en yakın olan Sri Lanka plajlarından biridir. 2004 yaşanan Tsunami felaketinden sonra otellerin ve sahil şeridinin yenilenmesiyle tercih edilen plajların başında geliyor. Dünyaca ünlü dj’leri ağırlayan gece hayatıyla bölge kalabalık ve eğlenceli. Efsane gün batımları ve mercanlar nedeniyle su altı canlı çeşitliliği ile dalmak için de tercih edilecek lokasyonlardan.
 • Hiriketiya Beach, Unawatuna Beach, Tangalle Beach okyanusun tadını çıkarıp, serinleyip, yıllar sonra güneş kremi kokusu duydukça hatırlanacak muhteşem anıları biriktirmenizi sağlayacak diğer plajlar arasında.

7. ÇAY VE BAHARAT BAHÇELERİ İÇİNDE KAYBOLUN

AROMALARI KEŞFEDİN

Sri Lanka'da Ne Yapılır - Çay Bahçeleri
Sri Lanka’da Ne Yapılır – Çay Bahçeleri

Sri Lanka doğası ve mükemmel ekosistemi ile çay yetiştirmek için çok uygun. Yıllardır süregelen Sri Lanka Seylan çayı dünyanın en iyi çayı olarak biliniyor ve küresel alanda da üçüncü büyük çay üreticisi ünvanını da taşıyor. Havanın muhteşem nemli oluşu, bir parça yeşillik olmayan alan bulunmaması nedeniyle böyle bir ekosistem içerisinde dünya pazarına sundukları baharatlar da yer alıyor. Tarçın, karabiber, karanfil, vanilya, hindistan cevizi bu çeşitlilikten sadece birkaçı!

Koloniyal dönemde İngilizlerin hakimiyetinde kalan Nuwara Eliya Bölgesi çayın merkezi diyebiliriz. Kandy’den bölgeye ilerledikçe yol boyunca etrafınızı çay tarlaları sarıyor. Rakım olarak yüksekliği nedeniyle en kaliteli çayın da bu bölgeden geldiği biliniyor.

Sri Lanka’da kahve ağaçlarını saran bir hastalık nedeniyle kahvenin bitişi ve ünlü James Taylor’ın çay fideleri dikip deneme yaptığı bölge ise Kandy. Çay endüstrisinin doğduğu bölge Kandy’de de çay bahçesi deneyimini yaşabilirsiniz.

Sri Lanka Çay Çeşitleri
Sri Lanka Çay Çeşitleri

Güçlü muson yağmuruna ve rüzgarlarına maruz kaldığı için karakterli çaylarını sunan Uva, kuru iklime ve soğuk gecelere sahip olan ama lezzet bakımından da yumuşak içimli çaylar sunan Dimbula, Uda Pussellawa ve Ruhunu bölgeleri de çay bahçelerini gezmek için uygun bölgeler.

Kendinize ya da sevdiklerinize hediye almak istiyorsanız; fabrikaların hediyelik eşya bölümündeki şişirilmiş fiyatlı çaylar yerine lokal süpermarketlerde rahatlıkla bulabileceğiniz paketlenmiş ve set haline getirilmiş çayları almanızı tavsiye ederim. Bu ünlü bölgelerin isimlerini üzerlerine yazdıkları küçük kutuların içerisine her bölgeye ait çayı yerleştirmişler. Tam bir tadım seti!

Çay bahçelerinin ve fabrikalarının hemen hemen hepsi İngiliz şirketlerinin elinde. Küresel boyutta ana geçim kaynağı olan çayın toplanmasında Türkiye’deki gibi Sri Lanka kadının yeri de ayrı. Ne yazık ki çay toplayıcılarına sunulan imkanlar, ödenen paralar tatmin edici boyutta değil. Çay bahçelerini gezerken bizi üzen durumlardan tek şey bu oldu.

On beş çeşitten fazla baharatı dünya pazarına sunan Sri Lanka’da diğer durağımız baharat bahçesi! Bitkilerin şifasına inanan, zencefil ve zerdeçal ile aşk yaşayan biri olarak benim için en cazibesi olan yerlerden biri oldu diyebilirim. Lezzetleri nasıl etkilediğine, hangi bitkinin nelere yaradığına, ayurvedik terapilerde kullanılan baharatlara ve bitkilere, geleneksel kürlere ulaşacağınız adres baharat bahçeleri!

Bu aromatik gezintiye hazırsanız bazı baharat bahçelerinin isimlerini buraya bırakıyorum;

 • New Ranweli Spice Garden,
 • Arunalu Spice Garden,  
 • Highland Spice Garden.

Baharat bahçelerinin çoğuna giriş ücretsiz, rehber size bahçede tur attırıp, bitkileri ve baharatları tanımanızı sağlıyor. Neye iyi geldiklerinden, doğru bilinen bazı yanlışlardan bahsediyor. Sonrasında baharatları ve bunlardan hazırlanmış şifalı malzemeleri alabileceğiniz bir mağazaya sizi bırakıyor. Şifalanmak istediğiniz türden minik iksirleri almayı ihmal etmeyin. Yemek molası vermek istiyorsanız çoğunun restoranında inanılmaz leziz ve  açık büfe şeklinde sunulan yemekler yer alıyor.

8. SRİ LANKA MUTFAĞINI DENEYİN

Sri Lanka Mutfağı
Sri Lanka Mutfağı

Sri Lanka’da yeme içme durumu beni zorlamadı desem yalan olur. Aç kalmadım, çok güzel yemekler de yedim ama bazı bölgelerde alışık olmadığım tatlar olduğu için zorlandım.

Sri Lanka’nın mutfağında, tropik adanın muhteşem bir getirisi olarak hindistan cevizi (king coconut) ve kırmızı muz başta geliyor.  Pirinç aynı şekilde. Pilav yiyen biri değilseniz her şeyin yanında pilav olması sizi bıktırabilir. 🙂 Hint yemeklerinin başlıca baharatı köri yemeklerde yine başrolde. Kottu & Rotİ isimlerini de sıkça duyacaksınız.

Budist inançlardan kaynaklı vejeteryan yemekler ağırlıkta. Birçok sebze bölgede yetişiyor. Baharat ve acı çok fazla. Acısız istediğinizi söyleseniz bile acılı geliyor yemekler. 🙂 Yumurta her yemekte ağırlıklı olarak kullanılıyor.

Buyrun Sri Lanka’nın leziz duraklarını, yemeklerini ve baharatlarını tatmaya!

 • Curry (Köri): Sri Lanka’da en çon karşılaşacağınız yemek; curry (köri). Et, balık, tavuk ya da sebze gibi envayi çeşidin körisi mevcut. Söyleyin pilav yanına körili bir yemek (rice&curry) en lokal yemeği tadın.
 • Roti – Koti
 • Roti; undan hazırlanan bizim gözlemeye benzettiğimiz lavaşımsı bir yemek. İçine hindistan cevizi rendelendiğini de gördük. O zaman adı; pol roti oluyormuş. Çorba ve sulu yemeklerin yancısı, kahvaltılarda da sıkça roti’yi gördük diyebiliriz.
 • Koti; bazı yerlerde koti, kotti, kottu’da yazıyordu. Bu şekilde yazılımlarıyla menulerde denk gelmek mümkün. Roti’nin parçalanarak doğranmış sebzelerle ateş üzerinde sürekli karıştırma ve hızlıca doğranma işleminden geçerek hazırlanan bir yemek: sebzeli doğranmış roti diyebilir miyiz, deriz bence.
 • Dosa; pirinç unu ile hazırlanan bir çeşir pancake.
 • Hoppers; son zamanlarda Londra ve avrupa ülkelerinde de sokak lezzeti olarak adını duyduğumuz Hoppers; Sri Lanka’nında ünlü bir yemeği. Pirinç unu, hindistan cevizi sütü ve baharatlarla hazırlanan hamur belirli bir saat dinlendiriliyor. Pişirme sırasında özel çukurdan kase şeklini veren kaplarını kullanıyorlar. Çıkan sonuç ise ince ve kıtır kıtır olmuş bir yufka. İçine yumurta kırılırsa adı “egg hoppers” oluyor.
 • Samble; rice & curry’de ve mutlaka her yemekte yancı olarak gelecek bir sos. Hindistan cevizi, lime ve chili biberini ezerek yaptıkları coconut samble’ı çok sık deneyimleme fırsatı bulacaksınız. Bana çok ama çok acı gelmişti.
 • Bol bol tropik meyve seçeneği mevcut. 20’den farklı çeşit muz, ananas, mango ve  hindistan cevizini bulmuşken bol bol tüketin!

9. BOTANİK BAHÇE TURLARINA KATILIN

Sri Lanka'da Ne Yapılır - Botanik Bahçe Gezileri
Sri Lanka’da Ne Yapılır – Botanik Bahçe Gezileri

Sri Lanka’nın en büyük bahçesi olan Royal Botanic Gardens Peradeniya, Kandy’de bulunuyor.  Kraliyet Botanik Bahçeleri’nde 4.000 farklı bitki türü mevcut. Tropik, olgun, dev ağaçlarla dolu kocaman bir bahçede yürüyorsunuz. Bahçenin gözdesi olan 40 metreye kadar uzanan dev bambular arasında yürümek, Cannonball adında ilginç bir ağaçla tanışmak, tüm Sri Lanka’nın florasını ve dünyanın dört bir yanından gelen tropik türleri keşfetmek için botanik bahçe ziyaretini mutlaka Sri Lanka’da yapılacaklar listenize ekleyin.

Botanik bahçesi içerisinde kaktüs & orkide evi ve baharat bahçesi de yer alıyor. 200’den fazla palmiye türüne ev sahipliği yapan bahçenin Great Circle alanında geçerken, ağaçların tepesinde “Indian flying fox”’ları göreceksiniz. Meyvelerin bağımlısı bu yarasa türlerini Royal Garden Botanical Garden’da uçarken gözlemleyebilirsiniz.

Royal Botanik Bahçe’sine giriş 1500 Sri Lanka Rupi’si.

10. SURF – Sri Lanka’da Ne Yapılır

sri lanka'da yapılacaklar - surf
sri lanka’da yapılacaklar – surf

Doğası, tapınakları, çayı derken Sri Lanka’da yapılacaklar hiç bitmiyor! Yazı yaşayalım diye geldiğimiz ülkede dalgalarla dans etmenin keyfine doyamadım. Sırf uzunca bir süre gelip, sörfü öğrenmek için bu deneyime vakit ayırmak gerektiğini de düşündük.

Sri Lanka, Hint okyanusunun en güvenli sörf alanlarından biri. Palmiye ağaçlarının etrafını sardığı plajlarında sörf ile tanışabilir, temellerini öğrenebilir, birçok okuldan da faydalanabilirsiniz.

Peki neden Sri Lanka’da sörf yapmak mantıklı? Adanın her iki tarafı için iki ayrı mevsim yaşanması nedeniyle Sri Lanka, yıl boyunca sörf destinasyonu haline geliyor. Eğitimini almak, deneyimlisi için de takılmak gerçekten bütçe dostu!

Sri Lanka’nın güneybatı kıyısında sörf yapmak için Kasım & Nisan ayları arasını değerlendirebilirsiniz. Açık deniz rüzgarlarını aldığı için temiz dalgalar, bol güneş ışığı, az yağmur, ortalama 27 derece olan su sıcaklığı ile şartlar mükemmel.

Midigama; Güney kıyıda yer alan Midigama; yeni başlayanlar ve ara sörfçüler tarafından tercih ediliyor. Midigama’daki bu iki popüler mola, göründükleri kadar yumuşak ve bu nedenle yeni başlayanlar ve ara sörfçüler için mükemmel. Bununla birlikte, büyük şişmeler devreye girdiğinde, ileri seviyedeki sürücüler için de bir şeyler sunarlar.

Bölgede deneyimli sörfçüler için de uzun gidiş alanı sunan, yüksek dalgalar oluşturan lokasyonlar yer alıyor. Midigama’da Rams adında deneyimli sörfçülerin uğrak noktası olan bir yer de keşfettik. Keskin mercanların üzerinden uçan sörfçüleri izlemek bile pek heyecanlı.

 • Mirrissa,
 • Weligama,
 • Hikkaduwa,
 • Unawatuna Bay güney kıyı tarafında sörfe yeni başlayanlar ve orta seviye de olanlar için tercih edilen bölgelerden.

Mayıs ve Ekim ayları, Sri Lanka’nın doğu kıyısında olmak hem sörf için uygun koşulları yakalamanızı sağlıyor hem de muson mevsiminden sizi uzak tutuyor.

Elephant Rock, Arugam Bay her seviyedeki sörfçülere uygun ortamı sağlarken, Okanda; deneyimli sörfçüleri dalgalarında ehlileştiriyor.

Dalgalarla yorulmayı, sörfün heyecanına kapılmayı, efsane gün batımları eşliğinde yorgunluğu atmayı denemeden dönmeyin deriz!

Bonus: Fillerle tanışın

sri lanka'da ne yapilir - fillerle tanisin
sri lanka’da ne yapilir – fillerle tanisin

Safari bölümünde de belirttiğimiz gibi cennet ülke Sri Lanka’da birçok hayvan türü var. Bunlarda en ünlüsü, şehrin simgesi de haline gelmiş filler!

Sri Lanka’ya gelmeye karar verince seyahat rotamızı çıkarmak için araştırdığımız çoğu içerikte Pinnawala Fil Yetimhanesi ziyareti vardı. “Vahşi doğada yolunu ve ailesini kaybetmiş yavru fillere bakan tatlı bir hikaye ile harmanlanmış harika bir turistlik aktivite! Bebek filleri biberonla besliyorsun, gölde hortumla yıkanmalarını izliyorsun, sevip, fotoğraf çektiriyorsun!” gibi şirinliklerle dolu bir program sunuyor yetimhane.

Bu işte bir yanlışlık var gibi gelince; Responsible Travel sayfasına göz attık. Pinnawala Fil Yetimhanesi’nin Sri Lanka’nın en popüler cazibe merkezlerinden biri haline getirilmesi yüzünden listeden çıkarıldığını gördük. Koşulların; bölgedeki diğer bazı kuruluşlardan daha iyi olmasına rağmen, hayvanların refahı için birçok uzmanın endişe ettiği belirtilmiş.

Çiftleşme döneminde, agresif hale gelen erkek filleri kontrol altında tutabilmek için kopmayan köpek balığı kancalarıyla zincirliyorlarmış ve bacaklarında ağrı ile yaralanmalara sebep oluyorlarmış. Rapordaki diğer araştırmalar dışında fillerin fotoğraf malzemesi haline getirilmesi en büyük problem gibi gözüküyordu. Tabii ki gitmedik.

Sri Lanka’da yolda gördüğümüz fillerden

Gezginlerin hayvan refahı sorunlarıyla ilgili farkındalığını arttırmak için Responsible Travel birçok bilgi yayınlıyor. Hayvanat bahçelerine & sirklere gitmeyin, fillere binmeyin, minnoş hikayelerin arkasına gizlenmiş hayvanlara zarar veren kurumlara para kazandırmayın.

Eğer yolunuzu düşürebilirseniz, Uda Walame’de yer alan fillerin rehabilite edilip, vahşi doğaya geri gönderildiği Elephant Transit Home’u rotanıza ekleyebilirsiniz. Orada filleri sevemiyor, besleyemiyoruz. Gözlem yerinden, görevlilerin günlük programındaki aktiviteleri izleyebiliyorsunuz sadece.

Diğer bir alternatif ise; yolunuzu ulusal parklardan birine çevirmek. Filleri hatta başka hayvanları doğal ortamlarında gözlemleyebilirsiniz. Bir fili biberonla beslerken ki instagram fotoğraflarının beğeni şovuna dönüştüğü dönemde tatlı bir fil ailesini izlemenin mutluluğunu deneyimlemenizi tavsiye ederiz.

10 maddeden oluşan Sri Lanka’da neler yapılır listemizin sonuna geldik. Eğer sorularınız olursa, yorum kısmına bırakabilirsiniz.

Sevgiler.

 

More from Can Marangoz

BURSA’DA GEZİLECEK YERLER – EN GÜZEL 20 YER

Bursa, doğayla içiçe, huzurlu ve düzenli bir şehir. Her ne kadar düzensiz...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir