Odessa Gezi Rehberi

Lviv’den oldukça uzun süren (yaklaşık 12 saat) bir tren yolculuğu ile geldiğim Odessa benim huzur bulduğum ender yerlerden biri oldu. Plajları, gece eğlenceleri ve hava sıcaklığı ile Ukraynalıların olduğu kadar Türklerin de son dönemde oldukça gözdesi oldu. Ukrayna’nın tatil şehri diyebiliriz. Ayrıca ticari olarak büyük bir öneme sahip olan şehir kültürel ve bilimsel anlamda da oldukça ileridir.

Odessa gezi rehberini aşağıdaki gibi ayırdım;

 • Odessa Üzerine Kısa Bilgiler
 • Konaklama 
 • Ulaşım Meselesi
 • Odessa’da Gezilecek Yerler
 • Odessa’da Ne Yenir

Odessa Üzerine Kısa Bilgiler

Odessa gezi rehberi - Orkada beach
Odessa gezi rehberi – Orkada beach
 • Karadeniz’deki en büyük limanlardan birine sahip olduğu için Ukrayna’nın da ticari merkezlerinden biri.
 • Bu yüzden turizm yanı sıra şehirde büyük bir ticari akış da var.
 • Kiev ve Karkiv’den sonra 3. en büyük Ukrayna şehri.
 • Odessa’da gezebileceğiniz yerler Lviv’deki gibi fazla değil fakat denize girebileceğiniz, eğlenebileceğiniz yerler oldukça yeterli.
 • Bu arada unutmadan söyleyeyim tıpkı Kiev ve Kharkiv gibi Odessa’da da Rusça konuşuluyor. İngilizce pek yaygın konuşulan bir dil değil.
 • Yöre, Osmanlı himayesindeyken adı Hocabey imiş, daha sonra Rus topraklarına katılıp Odessa inşa edilmiş.

Odessa’da Konaklama

Ben Couchsurfing aracılığı ile tanıştığım Boris’in evinde kaldım kendisi evini Airbnb’den de kiraya veriyordu fakat kendisi Almanya’ya taşındığı için de Airbnb’den maalesef yeri kaldırmış. Boris’in evini bulmak için Airbnb’de uzunca vakit geçirip bulamadım fakat Odessa’ya gelmişken konaklama seçeceğinizi Airbnb üzerinden ayarlayabilirsiniz çünkü birbirinden güzel evlerle karşılaştım.

İlla otelde kalalım diyorsanız da Esther House’da kalabilirsiniz, hem özel odaları hem de ranzaları ile hizmet veren Esther House’un yanı sıra Odessa Dream Hostel de güvenilir bir tercih olabilir.

Odessa’ya Ne Zaman Gidilir

Odessa gezi rehberi
Odessa gezi rehberi

Odessa, turistik bir sahil kenti olduğundan, gezi düzenlemek için en uygun zamanlar yaz ayları tabii ki. Ancak yazın turist nüfusu çok yoğun oluyor bu yüzden sonbahar ayları hem deniz tatili hem de turistik bir gezi için ideal tarihler. Ayrıca gideceğiniz tarihe göre, Temmuz’un 2. haftası Odessa Film Festivali‘ne, 2 Eylül’de Odessa şehir kutlamalarına, Eylül’ün 3. haftası Caz Festivali’ne katılabilirsiniz.

Odessa Hava Durumu

Odessa Gezi Rehberi - hava durumu
Odessa Gezi Rehberi – hava durumu

Söylememe gerek var mı bilmiyorum ama kışın hava çok (aşırı) soğuk oluyor. Aralık, Ocak ve Şubat ayları genelde 0’ın altında geçiyor. (-20’leri bulabiliyor). En yüksek hava sıcaklığı ise, Temmuz, Ağustos aylarında görülüyor (Ortalama 22-23 derece) Yani eğer soğuk sevmiyorsanız aman kıştan uzak durun.

Odessa’ya Ulaşım

Eğer Odessa’dan dönecekseniz de hemen uyarayım, Ukrayna Havayolları için online check in yapmanız ve check in kağıdının çıktısını almanız gerekiyor. Aksi taktirde ekstra ücret alıyorlar sizden.

Havalimanına 3 saat öncesinden gitmenize gerek yok 1 buçuk, 1 saat önce gitmek oldukça ideal olacaktır çünkü gidiş terminali bizim havalimanlarında yer alan Starbuckslar kadar falan ve uçağınıza belli bir saat varken sizi içeri almıyorlar, beklemek zorunda kalıyorsunuz.

Şehirde tramvay, troleybüs, otobüs gibi toplu taşıma kullanabileceğiniz gibi, UBER ve taksi(ücretleri oldukça uygun) de kullanabilirsiniz. Belirtmekte fayda var, şehirde metro bulunmuyor.

Odessa’da Gezilecek Yerler

Odessa opera binası
Odessa opera binası

Geldik Odessa gezi rehberinde, adım adım şehirde nereleri gezebileceğinize. Baştan belirteyim, şehri yürüyerek turlamak en keyiflisi o yüzden gitmeden yürümeye hazırlıklı olun.

 • Deribaviska Caddesi Odessa’nın en işlek caddesi ve karşılıklı yığınlarca restauranta ev sahipliği yapıyor. Trafiğe kapalı olması da rahat rahat gezmenize olanak sağlıyor.
 • Odessa Passage ise Deribaviska Caddesi’nde yer alan ve her turistin Instagram sayfasını süsleyen bir pasaj. Hafif İtalyan mimarisini andıran pasaj gerçekten geçerken girmeniz gereken bir yer çünkü pasajın içi çeşit çeşit heykellerle süslü. 19.yüzyılda yapılmış olan pasaj dört katlı, binanın girişinde alışveriş yapabileceğiniz butikler var üst katları ise bir otele ait.
 • Şehir Bahçesi Odessa’nın en meşhur parklarından biri ve tam Odessa Passage’ın karşısında yer alıyor. Diğer parklara göre oldukça küçük olan bu park soluklanmak ve etrafı izlemek için iyi bir seçenek.
 • Odessa Opera Binası, dış görünüşüyle bile hemencecik Lviv ve Kiev’deki opera binalarını geride bırakıyor. 1810 yılında inşa edilen Odessa Opera Binası gündüzleri bütün ihtişamıyla sizi büyülerken akşam olunca da ışıklandırmalarıyla kendine hayran bırakıyor.

Binanın içine tıpkı Lviv’deki gibi turlar düzenleniyor fakat burda bir etkinliğe gitmenizi tavsiye ederim. Gişedeki kişiler de oldukça yardımcı oluyor ve fiyatlar oldukça uygun.

Dış mimarisi ile oldukça büyüleyen Odessa Opera Binası içeri girince sizi ayrı bir dünyaya götürüyor. İhtişamlı merdivenleri, heykelleri ve salonuyla şu ana kadar gördüğüm en iyi opera binası olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim!

 • Potemkin Merdivenleri’ne geldiğinizde bütün limanı tepeden görebilirsiniz. 192 basamaktan oluşan Potemkin Merdivenleri’ninden aşağıya indiğinizde limana doğru gidebilirsiniz. Manzarası oldukça etkileyici.
odessa gezi rehberi - potemkin merdivenleri
odessa gezi rehberi – potemkin merdivenleri
 • İstanbul Parkı’na Potemkin Merdivenlerini çıkarken çok yorulduğunuz için uğrayabilirsiniz. Ukrayna ve İstanbul kardeş şehir oldukları için 2017 yılında İBB tarafından Odessa’ya bu park yaptırılmış. Oldukça büyük olan bu park Ukraynalıların da vakit geçirmeyi en sevdiği yerlerden biri.
 • Arkadia Plajı Odessa’nın biraz daha dışında yer alan eğlence mekanlarıyla ünlü en popüler plajlarından biri. Beach clublara, barlara ve restaurantlara ev sahipliği yapan bu plajda sabahlara kadar dans edebilirsiniz.
 • Puşkin Müzesi kesinlikle Aleksandr Puşkin okuyor ve seviyorsanız gitmeniz gereken noktalardan biri. Sürgün olarak geldiğinde kaldığı evin müzeye dönüştürülmüş hali olan Puşkin Müzesi’nde yazara ait pek çok şey bulunuyor.
 • Primorski Bulvarı şehir merkezi ile şehir limanının tam ortasında bulunan, ağaçlarla çevrili bir bulvar. Rahat rahat yürüyebileceğiniz, hediyelik eşya satın alabileceğiniz ve sokak sanatçılarını izleyebileceğiniz bu bulvar kafa dinlemek için oldukça ideal.
 • We Art Museum ise tamamen yürürken keşfettiğim muhteşem bir modern sanat müzesi. Güncel sergiler haricinde Antik Yunan bölümüyle de insanı etkileyen bu müzeye kesinlikle gitmelisiniz.
odessa gezi rehberi - we art
odessa gezi rehberi – we art
 • Privoz Market her türlü sebze meyveyi, yiyeceği bulabileceğiniz bir halk pazarı. Oldukça kalabalık olduğu için ben pek rahat edemedim ama vaktiniz varsa görmeye gidebilirsiniz. Aynı zamanda pazar günleri burada bit pazarı kuruluyor, oldukça uygun ve ucuz şeyler bulabilirsiniz.
 • Odessa Güzel Sanatlar Müzesi Ukrayna’nın en zengin sanat eserlerine ev sahipliği yapıyor. Naryshkins Sarayı’nın restore edilmesi ile müzeye dönüştürülmüş. Giriş ücreti öğrenciye 35 UAH, tam ise 70 UAH.
 • Otrada Plajı Arkadia’dan sonra daha az popüler olan ama daha sakin bir plaj. Eğer sadece plaja gideyim, denize gireyim ama dans etmek istemiyorum diyorsanız Otrada kesinlikle doğru bir tercih olacaktır. Oldukça uzun bir plaj olan Otrada’da sakin koy bulma imkanınız da var!

Buraya kadar gelmişken bir sanat eseri olarak sahilin kenarına konulmuş Domus Solis’e uğrayabilir güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Odessa’da Ne Yenir?

odessa'da nerede ne yenir-make my cake makaronları
odessa’da nerede ne yenir-make my cake makaronları
 • Make my Cake: Mükemmel makaronları ile ünlü bu kafe oldukça küçük, oturmak için yer bulamayabilirsiniz ama geçerken lavantalı makronu kesinlikle denemelisiniz.
 • Olio Pizza: Pizza diyince akla gelen bu İtalyan restaurantındaki lezzetlere bayılacaksınız.
 • VLavashe: Eğer canınız soslu bir döner çekiyorsa uğramanız gereken noktalardan biri!
 • Tref: Sinema konseptiyle döşenmiş bu restaurant güzel bir öğle ya da akşam yemeği için ideal.
 • Steakhouse Meet & Wine
 • Benedikt: Dünya kahvaltılarına yer veren Benedikt kesinlikle karnınızı doyurmak için uğrayabileceğiniz ve kaliteli bir hizmet alacağınız bir kahvaltıcı.

Ukrayna ile ilgili diğer yazılarımız için aşağıdaki yazılarımıza tıklayabilirsiniz;

Ukrayna Gezi Rehberi

Kiev’de Gezilecek Yerler

Odessa gezi rehberimizin sonuna geldik. Eğer sorularınız olursa, instagram sayfamızdan bize ulaşabilir veya aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir