Fransa Gezi Rehberi

fransa gezi rehberifransa gezi rehberi (theydrawandtravel)

Bu yazı Fransa gezi rehberi niteliğindedir. Fransa gezinizi planlarken işinize yarabilecek bütün bilgiler, Fransa’nın dili, Fransa’nın para birimi, ünlü fransız filmleri gibi seyahat öncesinde ve Fransa seyahatiniz sırasında yararlı olabilecek bilgileri konuşacağız yazı boyunca.

Fransa gezi rehberi bir yazıda bütün detaylarıyla verilemeyeceği için, önemli bütün bilgileri listelemeye çalışacağız. Fransa gezi rehberi bir kaç başlık altında toplanabilir.

Fransa turunuz sanat, mimari, yeme-içme, yaz tatili gibi ana türlerde gruplanabilir. Sanatsal geziler için daha fazla başkent Paris tercih edilmeliyken, şarap turları için daha fazla Güney bölgeleri tercih edilebilir. Özet olarak Fransa’da görmeniz gereken yerleri listelersek:

  • Paris – çoğu kişinin hayallerinin şehrinin Paris olmasının bir sebebi var. Listenize almanızı öneririz. Özellikle müzeleri, eski binaları ve köprüleri, edebiyatı, cafe’leri ve yeme-içme çeşitliliği ile Paris kesinlikle görülmesi gereken yerlerden.
  • Cote d’azur – Fransa’nın ünlü lavanta bahçeleri, turkuaz renkli sahillerinn yer aldığı güney şeridi.
  • Bordeaux – Nantes: Şarap ve yemek turları için en güzel rotalardan bir tanesi.

 

 • Lyon: Sokak festivalleri ve Fransız mutfağı için listenize almanız gereken duraklardan biri

 

 • Cannes: Ünlü Cannes film festivali yapıldığı dönemde gitmek farklı bir deneyim.

Fransa’da yapmayın dönmeyin diyebileceğimiz, Fransa’da yapılacaklar listesi özet olarak:

 • Fransız şaraplarını tadına bakın
 • Fransız şairlerinin izini sürün
 • Fransız mutfağını şahaserlerini deneyin
 • Avrupa’yı etkilemiş Fransız mimarisini keşfedin
 • Fransız müzelerinde uzun uzun vakit geçirin
 • Fransız parklarında piknik yapın

Paris’te ne yapılır yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

paris gezi rehberi
paris gezi rehberi

Fransa hakkında temel bilgiler – Fransa hakkında bilmeniz gerekenler

Fransa Avrupa’nın önde gelen kültür miraslarından biridir. Unesco Dünya mirası listesine giren 3. Ülke olan Fransa aynı zamanda en fazla turist ağırlayan ülkelerden bir tanesidir. Fransa’nın başkenti Paris yılda 15 milyona yakın ziyaretçisi ile Avrupa’nın en çok turist alan 2. Şehridir.

Fransa’nın turistler ve gezginler için bu kadar ilgi çekici olmasının bir çok sebebi vardır. Kültür sanat alanında bir çok saygın yazar, mimar, ressam ve oyunculuğa ev sahipliği yapmış olması bu sebeplerden en önemlilerindendir. Tabiki her şehrin kendime has bir yaşanmışlığı ve güzelliği vardır, fakat Bohemlik ve doğallıktan hoşlanıyorsanız, edebiyat ilginizi çekiyorsa Fransa gezi planlarınıza almanız gereken bir rotadır diyebiliriz.

 • Fransa tarihi

1789 Fransız İhtilali simgesi olan özgürlük, eşitlik ve kardeşlik ülkenin mottosu haline gelmiştir. Her ne kadar mottosu bu olsa da 19. yüzyılda sömürgeci ülkelerden biri olmuştur, Fransa.  1. Dünya Savaşı’ nı kazanan ülkeler arasında yer almıştır.2. Dünya Savaşı sırasında Nazi işgaline maruz kalmıştır. İşgal sona erdikten sonra Cezayir Savaşı süreci başlamıştır. 1958 yılında Charles de Gaulle tarfından ilan edilen cumhuriyet rejimi günümüzde de devam etmektedir.

 • Fransa nerededir?

Batı Avrupa’ da yer alan Almanya, Belçika, Fransa, Lüksemburg, İtalya, İspanya, İsviçre, Monako ve Andora Krallığı ile sınır komşusudur.

 • Fransa konuşulan diller

Fransa hakkında bilinmesi gereken en önemli bilgilerden biri Fransa’ da Fransızca konuşulduğudur. İngilizce de bilenler var tabi ama yine de Fransızca konuşurlar. Gittiğinizde ne demek istediğimizi anlayacaksınız:)  Ayrıca bazı durumlarda Fransızca bilmeniz de yeterli olmuyor, o aksanı mutlaka yapmanız gerekiyor, yoksa imkanı yok anlamıyorlar.

Bu sebeple seyahatiniz öncesi ihtiyacınız olan uygulamaları indirmenizi öneririz. Seyahtinizde ihtiyacınız olabilecek bütün uygulamaları listelediğimiz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 • Fransa’nın havası

Fransa havası ülkenin hangi bölgesine gittiğinize göre farklılık göstermektedir. Güney sahillerinde aşina olduğumuz Akdeniz havası hakimken, kuzeyine doğru gittikçe sıcaklık düşer ve karasallık artar. Kış aylarında Paris oldukça soğuk olmaktadır.

 • Fransa para birimi

Fransa’nın para birimi bir çok Avrupa ülkesinde olduğu gibi Euro’dur.

 • Fransa’nın başkenti

Fransa’nın başkteni Paris’tir. Paris dünyanın en fazla turist alan şehirlerinden bir tanesidir. Dünya’ki özel şehirler listesine girmesinin nedenleri o kadar çoktur ki! Seine nehri, Eyfel kulesi, Notre Dame Katedrali bunların sadece bir kaçı.

Detaylı Paris gezilecekler yerler yazımız

Alternatif Paris gezi rehberi yazımız

Fransa Uzerine Genel Bilgiler
Fransa Uzerine Genel Bilgiler

Fransa gezilecek yerler

Fransa gezilecek yerler başlı başlına bir yazının konusu.  Farklı kategorilere göre o kadar fazla gezi rotası çıkarılabilir ki Fransa ile ilgili.

 • Fransa başkenti, romantik Paris
 • Yaz tatili için en güzel rotalardan bir tanesi güney Fransa
 • Şarap tadımları için Bordeaux ve Cotes du Rhone bölgesi
 • Yemek ve Fransız mutfağı için Lyon ilk bakışta listeyebileceğimi Fransa rotaları olabilir.

Fransa’yı gezmeye Paris’ten başlamak fena bir fikir değil diyorsanız, Paris ile ilgili detaykara bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Fransa’ya ne zaman gidilir?

Fransa bizim için her zaman iyi bir fikirdir. O yüzden fransız seyahatinizin zaman kısıtı yoktur.

Fakat takibi gitmek istenen şehre göre en ideal seyahat zamanı değişir. Paris her mevsim ayrı güzeldir:) Güney Fransa yani Cote d’ Azur bölgesine seyahat planlıyorsanız yaz aylarını tercih etmeniz uygun olacaktır. Mayıs – Ekim arası oldukça keyifli oluyor bu bölge. Kayak tatiliyse plan Aralık- Mart arası Mont Blanc Bölgesinde güzel bir tatil yapabilirseniz. Şarap tadımları için eylül-ekim  ayları arasında Bordeux’ yu öneriyoruz:)

Fransa’ya nasıl gidilir?

Fransa’nın başkenti Paris’e ulaşım detayları için Paris Gezi rehberi yazımıza göz atabilirsiniz.

Fransa Avrupa’nın merkez ülkerinden birisi olduğu için ulaşım ulaşım konusunda neredeyse sayısız seçenek mevcut. Neredeyse her Fransız şehrie Türkiye’den uçak bulabilirsiniz. İstanbul ve Ankara’ dan bir çok Fransa’ nın bir çok şehrine farklı havayolları firmalarının direkt uçuşları mevcut. Türkiye’den bildiğimiz bütün Türk havayolu firmaları Fransa’ya uçuyor, aynı zamanda bazı fransız firmalarından da uçak bulmak mümkün.

Avrupa içerisinde iseniz tren ile de seyahat etmeyi tercih edebilirsiniz. Fransa’nın en ünlü tren firması SNCF’den biletleri kontrol edebilir, Fransızların hızlı tren demek olan ama neredeyse bir markaya dönüşmüş TGV’lerine deneyebilirsiniz.

Aynı zamanda Akdeniz’ den Kuzey Denizi’ ne uzanan bir alanda olduğundan gemi turlarını da takip edebilirsiniz.

Fransa vizesi

Fransa Avrupa’da Schengen bölgesinde yer almaktadır. Schengen vizesi alarak Fransa’ya seyahat edebilirsiniz. Schengen vizesi ile ilgili bütün detaylara linkteki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Yeşil pasaport sahipleri Fransa’ya vizesiz seyahat edebilirler. Yeşil pasaportla ilgili bilmeniz gereken her şeyi – yeşil pasaport nasıl alınır sorusunun cevabını yazımızdan bulabilirsiniz.

Fransa’da ne yenir?

Fransız mutfağı dünyanın en ünlü ve bizce en güzel mutfaklarından birisidir. Kuzey’inde ve güneyinde farklı yemekler bulmanız mümkündür. Daha çok et ağırlıklı bir mutfak kültürleri vardır. Tabiki Fransız yemek kültürünün olmazsa olmazları peynir ve şarap bu listeye eklenmezse olmaz.

Fransa’ya gittiğinizde mutlaka yemeniz gereken bir kaç yemek önerisinde bulunursak:

 • Confit de Canard – klasik Fransız mutfağı örneklerinden, çok güzel bir ördek yemeğidir
 • Ratatouille – hafif Fransız yemeklerinden bir tanesi. Sebzeli bir yemektir.  
 • Soupe à l’oignon (Soğan Çorbası) – dana etinden yapılan ülü Fransız çorbası
 • Fransız tatlılıları efsane olduğu söyleme gerek yok tabiki.

Ünlü Fransız yazarları

Fransa’nın en kuvvetli ve ünlü olduğu alanlardan birisinin edebiyat olduğunu söylemiştik. Fransız edebiyatına hızlı bir baktığımızda dahi bir çok tanıdık isim gözümüze çarpar. Bir kaç Fransız yazarını saydığımızda ne demek istediğimizi anlayacaksınız. Fransız edebiyatı ve Dünya’ya kazandırdığı yazarların önde gelenleri:

 • Voltaire – Fransız devriminin önemli bayrak taşıyıcılarından, hiciv ustası Voltaire
 • La Fontaine – ahlak ve toplum görüşlerini günümüzün masal olarak yorumladığı bir dille anlatan efsane yazar
 • Balzac – nerede arasanız romanın Shakespeare’i olarak karşınıza çıkar
 • Victor Hugo – romantizmi başlatmasa da dünyaya romantizmi duyuran kişidir desek yanlış olmaz
 • Bunların dışında Sartre, Albert Camus, Emila Zola diye bu liste uzar gider.

Fransa seyahatinizden önce mutlaka Fransız yazarlara göz atmanızı öneririz. Seyahtinize farklı bir boyut katacaktır.

Ünlü Fransız filmleri

Fransa çoğu insan için romatizmin başkentidir. Kültürel ve görsel çeşitliliği bir çok sanatsal eserinin üretilmesine imkan tanımıştır. 6. Sanat sinemada bu çeşitlilikten nasibini alan alanlardan bir tanesi. Avrupa ve Dünya sinemasında ünlenmiş bir çok film Fransa’da çekilmiştir. Fransa’da çekilen ya da Fransız yapımı olan başlıca filmler listesi bizim için aşağıdaki gibi:

 • Jeux d’enfants -Cesaretin var mı aşka? Tabiki romantik popüler bir filmle başlayacaktık. Güzeller güzeli Marion Cotillard ile tam bir Fransız aşk öyküsü
 • Amelie –  Film müzikleri, görselliğiyle bizce başlı başlına şov yapan bir film
 • Leon – Jean Reno ve Natalie Portman bile izlemek için yeterli
 • Intouchables – Can dostum
 • Bu yazının konusu tabiki Fransız filmleri değil ama mutlaka Blue is the warmest color, La Haine, Aya yolculuk filmlerine de göz atın.

Fransa hakkındaki filmlere de hızlı bir göz atalım. Filmleri listelerken bile Fransa’ya bir kere daha gitme isteği uyandı bizde. Filmlerdeki Fransız aşkları ve romantizmi, Fransa’nın sokakları, dokusu, kültürü sizi de etkileyecektir eminiz.  Gitmeden önce mutlaka izlemenizi önerdiğimiz filmler:

 • Paris,Je t’aime
 • Before sunset
 • Midnight in Paris
 • Two days in Paris
 • La Vie en Rose

Ünlü fransız oyuncuları da listeyelim mi sinema dünyasından bahsetmişken. Sadece fransız sinemasında değil, dünya sinemasındada boy gösteren önemli Fransız oyuncuların bazılarının listesi şöyle:

 • Marion Cotillard (kalp biz)
 • Brigette Bardot
 • Audrey Tautou (Amelie)