Tayland’ın başkenti Bangkok Gezilecek Yerler & Gezi Rehberi

Bangkok gezilecek yerler - gezi rehberi
Bangkok gezilecek yerler - gezi rehberi

11 milyon yerli nüfusu olan tropik metropole hoşgeldiniz. Kışlık montları, botları evde bırakıp güneş gözlüğü ile gezinmenin çıldırtıcı mutluluğuna da merhaba 🙂 Bangkok Gezi Rehberinde, Bangkok’ta konaklama, ulaşım ve aktivitelerden söz etmeye çalışacağım:

  • Bangkok’a ulaşım
  • Bangkok’da nerede kalınır?
  • Bangkok’ta yapılacaklar, gezilecek yerler

Bangkok Avrupa’nın ve İskandinav ülkelerinin kışından kaçıp soluğu Tayland’da alan birçok gezginin ve turistin ana uğrak yeri. Tayland denince ilk olarak akla bolca güneşe, doğaya, sakinliğe doymak geliyor elbete ama Bagkok öyle es geçilip sadece transfer için kullanılacak bir şehir değil.

Bangkok karmaşık olduğu kadar düzenli; kalabalık olduğu kadar hızlı akan; her alanda sunduğu çeşitlilikle göz kamaştıran; tarihi her yerde gözlemleyebileceğiniz; Budizmi hem hissettiren hem de günlük hayatta size yaşatan; makul fiyatları ile kafada sürekli hesap kitap yapmayı gerektirmeyen; konuksever insanlarıyla sizi rahat ettiren ve böylece sizi içine kolayca alan bir kent. Bangkok gezimizi bütün detaylarıyla anlattığım Bangkok Gezi Rehberimiz umarım kendi gezinizi planlarken sizin için faydalı olur.

Bangkok Gezi Rehberi
Bangkok Gezi Rehberi

 

Bangkok’ a Varış

Pazarlık konusunun önemini Bangkok Gezi Rehberimizde de vurgulamamız gerekiyor, bu şehirde her şeyin fiyatını pazarlık etme becerileriniz belirliyor. Havaalanından çıktıktan sonra derhal bu becerilerden faydalanmanız gerekecek.  Ülkeye vardığınızda havaalanından şehir merkezine ulaşmak için taksi en pratik seçim ve biliyorsunuz taksiciler her yerde aynı karakteristiklere sahipler… En iyisi kalacağınız yer ile havaalanı arasındaki mesafenin gerçek ve makul olan tutarını önceden öğrenmek. Biz de ev sahibimizden bu bilgiyi alıp sabırla deneyerek makul bir fiyata anlaşabileceğimiz bir taksici bulduk.

Eğer taksiye binmeden önce taksici ile bir anlaşma yapmadıysanız sizden dört-beş kat fazlasını ödemeniz isteniyor. Gideceğiniz mesafeyi bilmediğiniz durumlarda ise taksiciyle taksimetreyi açması konusunda bir anlaşmaya varmadan asla taksiye binmeyin. Birçoğu bunu zaten kabul etmeyecek ve kabul edeni bulabilmek için biraz uğraşacaksınız. Bu konuda size yardımcı olabilecek bir iPhone uygulaması da var. Grab adlı uygulamaya konumunuzu ve gitmek istediğiniz yeri girdiğinizde size mesafe ve tutar bilgisi ile birlikte bu tutara çalışan taksicinin bilgisini de veriyor!

Bangkok’ da Nerede Kalınır?

Bangkok Gezi Rehberimizde yine airbnb apartmanları ön plana çıkıyorlar. Bangkok’ta iki ayrı airbnb dairesinde kaldık. İlki aradığımızdan çok daha fazlasını bulabildiğimiz, havuzlu, spor salonlu, yüksek, yeni sayılacak bir apartmanda iki kişi için fazlasıyla yeterli, temiz, güzel ve en önemlisi skytrain’ e durağı olan bir daireydi. Bu daire(nin tamamı) için iki kişilik günlük fiyat 30€. Buradan detaylara bakabilirsiniz.

Bagkok’taki airbnb apartmanı

Daha sonra yeni bir airbnb evi denemek istedik. Bu ilk ev bize böyle şans eseri mi denk geldi yoksa genel durum bu mu merak ettik açıkçası. Ta-tamm yine yüksek bir apartmanda, güzel manzaralı, balkonlu, zevkli ve konforlu bir ev bulabildik. Bu defa ev skytrain’ e yakın değildi ama yakında bir otobüs durağı vardı.

Tayland-Bangkok-airbnb-2

Ama yine de airbnb istemiyorsanız otel seçeneklerine göz atabilirsiniz: https://goo.gl/Eh8Tyq

Bangkok’ da Ulaşım

Tayland-Bangkok-skytrain
Tayland-Bangkok-skytrain

Bangkok’ da trafik cidden yoğun ama ulaşım buna rağmen oldukça rahat. Her şeyden önce çoğu yere rahatlıkla ulaşabilmeniz sağlayacak olan havadan giden bir metrosu var. Adı ‘skytrain‘ olan bu metronun biletlerini makinalardan 5 – 10 Baht’lık bozuk paralarla alabiliyorsunuz. Cebizinizde bozuk para bulundurun.

Bangkok-otobus
Bangkok-otobus

Eğer şehrin merkezinde kalmıyorsanız otobüsle ulaşım da oldukça rahat. Otobüslerin üstündeki yazıları anlamak imkansız tabi ama numaralarıyla kolayca takip edebiliyorsunuz. Hep olduğu gibi burada da otobüslerde yerel halkı ve rutin yaşantıyı biraz daha yakından gözlemleme şansınız oluyor.

Tayland-tuktuk-4
Tayland-tuktuk-4

Ara sokaklarda iseniz heryerde bulabileceğiniz ya da daha çok sizi bulabilecek olan ‘tuktuk’ adlı, iki kişinin çok rahat binebildiği ve önde şoförün oturduğu motosiklet, taksiler var. Bunlara binmeden önce de mutlaka fiyat konusunda anlaşmaya varmalısınız. Turistlerden normal tutarın iki-üç değil dört-beş katını almayı deniyorlar. Dahası ‘gitmek istediğiniz yer bugün kapalı, ben sizi şuraya  götüreyim deyip şehrin içinde saçma sapan tur atabilirler’. — Yaşadık, ve farkettiğimiz yerde indik, en azından şans eseri güzel bir yerde indik…

Tayland-Bangkok-ulasim
Tayland-Bangkok-deniz-ulasimi

Turistik mavi hattı ya da diğer botlarla tapınaklara ulaşım mümkün. Turist botu iskelelerinin yeri ayrı oluyor. Bot biletleri iskelelerdeki gişelerden alınabiliyor. Gişe boşsa panik olmayın, böyle durumlarda bottaki görevliden de bilet alabiliyorsunuz. Bu botlardan şehri seyretmenin keyfi gündüz ayrı gece ayrı güzel.

Bangkok Gezi Rehberi Ulaşım
Bangkok Gezi Rehberi Ulaşım

Bangkok’ da Yapılacaklar ve Gezilecek Yerler

GRAND PALAS

Bangkok Gezilecek Yerler Grand Palace
Bangkok Gezilecek Yerler Grand Palace

Bangkok’ da  gezilecek yerler arasında ilk sırayı Grand Palace’a veriyoruz, çünkü bu eşsiz sarayı görmek Tayland’ın zengin tarihini ve kültürünü algılamakta en yardımcı yer. Bu saray şehri ikiye ayıran nehrin kenarında bulunuyor. Buraya ulaşmak için önce Skytrain’in Silom Hattını kullanarak Saphan Taksin (S6 Station) bot iskelesine gelip 2 numaralı iskeleden çıkın, ve Ta Chang Pier’a giden bota binmek üzere Chao Phraya Express Bot’una binin. Tha Chang durağında indiğinizde 5-10 dakika yürüyerek saraya ulaşabiliyorsunuz.

Tayland-Bangkok-Tapınak

Palasa yürürken yol boyunca giysi, duvara asmak için güzel resim işlemeler filan satmaya çalışanlar çok. Ama bunları pazardan ya da pasajlardan çok daha ucuza alabilirsiniz. O yüzden eğer vakit sıkıntınız yoksa yollardaki satıcılardan değil alış-veriş yerlerinden alın.

Giyim kuralları burada çok sıkı uygulanıyor. Çıplak ayak, askılı bluz, şort vs. hepsi yasak. Eğer onların verdiği ve birçok kişinin sizden önce kullanmış olduğu giysileri kullanmak istemiyorsanız, o gün çok ince ve kapalı şeyler giymelisiniz.

Grand Palas Saat 08:30 – 16:30 arası açık, ve 15:30’a kadar bilet satışı var. Kişi başı giriş ücreti 500 Baht. Burada daha önceleri Tai kralların yaşadığı ve günümüzde de önemli günlerde kullanılan binaların bulunduğu sarayın da aralarında yer aldığı birçok gösterişli yapının, tapınakların, birbirinden farklı figürlerin, duvar resimlerinin, altın işlemelerle süslü yapıların bulunduğu Grand Palace’ı gezmek için en az yarım gün ayırmalısınız.

 WAT PHO

Dev ‘Yatan Buddha’ heykelini görebileceğiniz Wat Pho ise Grand Palas’ın arkasında bulunuyor. Burası Tayland’daki en eski tapınak.

Temple of the Reclining Buddha

KANALLAR

Bangkok kanallar
Bangkok kanallar

Kanal taksisine en azından bir defa binilmeli. Kanal taksisine binerken de pazarlık becerilerinizi pratik edebilirsiniz. Hem ucuz hem de eğlenceli, üstelik trafiğe takılma riski de yok 🙂

Eğer egzotik kanalların tadını daha çok çıkarmak istiyorsanız; özellikle de Bangkok gezinizde şehrin uzağındaki yüzen şehri ziyaret etme şansınız olmayacaksa kanal gezisi yapmak sahiden cazip olabilir. Öncelikle çeşitli alternatiflerden birini seçmek gerekiyor, çünkü Chao Phraya Nehri üstünde ekspress bot, nehir taksisi ve uzun kuyruklu tekneler var. Biraz turistik bir kanal gezisi için rengarenk çiçeklerle süslü olan ‘long tail boat’ denilen eski, ahşap Tayland kayıkları tercih edilebilir.

bangkok da kanallar
bangkok da kanallar

Nehir boyunca farklı noktalardan birinde turunuza başlayabilir ve tekne sahibi ile ile süre ve para konusunda bir anlaşmaya varıp yola çıkabilirsiniz. Nehir gezisi sırasında nehir boyunca sıralanmış olan her birinin kapısından penceresinden Tayland bayrağı sarkan eski mi eski Tai evlerini görebiliyor ve yerlilerin günlük yaşantılarını birebir gözlemleyebiliyorsunuz. Evlerin arasında salaş kafeler ve dükkanlar da var.

Nehir üstünde satış yapan tekneler gördüğünüzde yavaşlayıp alışveriş yapabiliyorsunuz. İlginizi çeken herhangi bir şey olduğunda kayıkçı ile anlaşarak rotanızda değişiklikler yapma şansınız da var. Karşılaşabileceğiniz bir diğer ilginç manzara da hiçbir şeye aldırmadan nehirde yüzen çocuklar ve de dev kertenkeleler! Bu şekilde bir saatlik bir egzotik kanal gezisi yaparak Tayland’ın başka bir yüzünü daha tanıma fırsatı yakalamış oluyorsunuz.

ERAWAN SHRINE

Bangkok Gezilecek Yerler yazımızda etkileyici olan bir diğer yer Erawan Shrine. Burası günün her saati açık olan bir tür Budist ‘türbesi. Girişi ücretsiz. Bolca tütsülü, dualı, danslı ritüeller gözlemleyebileceğiniz ilginç bir yer.

Buraya ulaşmak için Skytrain ile Siam durağına gelip, 5 numaralı çıkışı kullanmanız, üst geçitle karşıya geçmeniz gerekiyor. Beş on dakikalık bir yürüyüş sonrasında varacağınız yere ulaşıyorsunuz.

 

CHATUCHAK HAFTASONU PAZARI

Bangkok Gezilecek Yerler yazımızın olmazsa olmazı: son ama önemli bir aktivite: Chatuchak Haftasonu Pazarı. Bu pazara varmak için de yine Skytrain ile Mo Chit durağına geliyorsunuz ve bir numaralı çıkışı kullanıyorsunuz.

Bu pazar öyle herhangi bir pazar gibi değil, bayağı bayağı giysiler, dekorasyon, yiyecek vs. şeklinde departmanlara ayrılmış; her bir departmanı bir koca caddenin iki yanını kapsayan iki yüz bin müşteri kapasiteli dev bir pazar! Alışverişinizi konforlu hale getirmek için her şey düşünülmüş; bankamatikler, tuvaletler, bol bol buzlu taze meyvesuları, ayak masajı yapan yerler, kargolama servisi hepsi mevcut.

Bangkok Haftasonu Pazarına Gidiş
Bangkok Haftasonu Pazarına Gidiş

 

Tayland’da mutlaka alışveriş yapmak istiyorsanız Bangkok geziniz haftasonunu kapsamalı ve bu haftasonu pazarı için bir tam güne ihtiyacınız olduğunu hatırlamalısınız. Aldıklarınızı taşıyabilmek için de ekstra bir çantanız olmalı.

 

Bangkok Gezilecek Yerler yazımıza dahil edebileceğimiz diğer yerler:

?? Wat Traimit – Dev bir altın buda heykeli var.

?? Wat Arun – İlginç mimarisä ile Şafak tapınağı

?? China Town – Çin mahalleleri Avrupa şehirlerinde de var ama buradaki daha egzotik daha dev

?? Ratchaburi şehrindeki yüzen pazar (Damnuen Saduak Floating Market) – Buraya Bangkok’tan otobüs ve sonra botla yaklaşık iki saatye ulaşılabiliyor. Asya geziniz dahilinde başka yüzen pazar görme şansınız olmayacaksa mutlaka gidip görmelisiniz.

?? Gece Pazarı – Örneğin Patpong gece pazarı ya da Srinakarin’deki Rot Fai Market olabilir.

?? Çiçek pazarı (Pak Klong Talat Flower Market) Uçsuz bucaksız ve rengarenk bir çiçek pazarı, renkler Hindistan’a mı geldim dedirtiyor insana. 

?? Klong Toey Fresh Market – Her çeşit taze yiyecek, baharat cenneti.

 

Bangkok Gezilecek Yerler yazımızda anlatılan yerleri hakkını vererek gezebilmek için en az birkaç tam güne ihtiyacınız var. Bangkok’ta daha uzun da kalınabilir. Gözleri gönülleri açan yorduğu kadar da dinlendiren bir şehir Bangkok. Bangkok Gezi Rehberimizden bolca faydalanmanızı dileriz. Eğer Bagkok Tayland’da ziyaret edeceğiniz tek şehir değilse Tayland Gezilecek Yerler & Gezi Rehberi yazımızdaki rotalar ve gelecek Tayland Adaları yazımız size ilham verebilir.

Written By
More from Elif Krause

Tayland Adaları Gezi Rehberi: Ko Chang ve Ko Kut

Tayland’da gidilebilecek irili ufaklı birçok ada var. Bunların birçoğu oldukça turistik ve...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir