Sri Lanka Gezilecek Yerler

Hindistan’ın güneyinde yer alan; tapınakların, çay tarlalarının, baharatların ve tabii fillerin diyarı Sri Lanka… İsmi Sinhala dilinde “Görkemli Ada” demek olan Sri Lanka, gezilecek yerler bakımından zenginliğiyle ziyaretçilerini büyüleyen eşsiz bir ada ülkesi.

65.610 kilometrekarelik alana yayılan Sri Lanka, köklü geçmişi, pek çok dini ve etnik kültürü barındıran yapısı ve benzersiz doğasıyla çok farklı deneyimlerin merkezi. Görkemli Ada; tüm yönleriyle, tamamen sizin kendi isteklerinize göre şekillendirebileceğiniz, farklı seyahat imkanları sunuyor.

Budist ve Hindu tapınaklarının büyüsüne dalıp antik kentleri keşfedeceğiniz bir kültürel yolculuk da planlayabilirsiniz; vahşi doğaya, yeşile, çay tarlalarına doyacağınız bir doğa keşfi de, ya da tamamen beyaz kumlu, kızıl gün batımlı sahillerde sörf yapıp Hindistan cevizi suyuna doyacağınız tropik bir deniz tatili de. Bu tamamen sizin tercihlerinize ve seyahat sürenize kalmış.

Fil Gezi kolektifi olarak çıktığımız Sri Lanka seyahatinde biz kültür, doğa ve sahil tatilini bir arada çıkarttık. 12 günlük uzun seyahatimiz bunun için çok uygun oldu, ama Sri Lanka’nın tadına doyum olmadı. Gitmeden önce bilmeniz gerekenler ve öneriler ve Sri Lanka Gezi Rehberi için aşağıdaki yazıya da göz atın:

Sri Lanka Gezi Rehberi

sri lanka gezilecek yerler - harita
sri lanka gezilecek yerler – harita

BÖLGE BÖLGE SRI LANKA

Sri Lanka’da gezilecek yerler listesini ve seyahatinizi planlarken, ülkeyi farklı bölgelere ayırmakta, rotanızı ona göre çizmekte fayda var. Çünkü ülke; tarih meraklılarına tapınaklar ve saraylar, doğa tutkunlarına tropik ormanlar ve vahşi milli parklar, deniz tatili arayanlara deniz ve güneş vaat ediyor. Biz de sizin için Sri Lanka’yı üç temel ilgi noktasına göre bölgelere ayırarak rotanızı oluşturmakta yardımcı olmak isteriz:

 • Sri Lanka Tarihi Bölge
 • Sri Lanka Doğa Bölgesi
 • Sri Lanka Plajları

1. Sri Lanka Tarihi Bölge

sri lanka'da gezilecek yerler - polonnaruwa
sri lanka’da gezilecek yerler – polonnaruwa

Sri Lanka’nın “Kültür Üçgeni” olarak anılan; kayıp şehirler, tarihi Budist kentleri, tapınaklar ve sarayları barındıran bölgesi, ülkenin Orta-Kuzey kısımında yer alıyor. Eski Sri Lankalı hanedanlarının ilk başkentleri inşa ettikleri ve sanatsal ve mimari gelişmeyi desteklediği bölgede Anuradhapura, Dambulla, Sigiriya ve Polonnaruwa şehirlerini keşfedebilirsiniz.

Krallıklar yıkıldıktan sonra ormanların bürüdüğü alanlar, son yüzyılda arkeologlar tarafından kazılmış ve kayıp tarih yeniden ortaya çıkarılmış. Sri Lanka’nın kuzeyinde bulunan, ülkenin ilk başkentlerinden Anuradhapura, tarihi tapınakları ve stupalarıyla, gerçek bir kültürel ve dini miras. Dambulla, içinde yüzlerce Buddha heykelini barındıran kayadan oyulma mağara tapınağıyla, oldukça etkileyici bir bölge. Gizemli Sigiriya, Sigiriya Rock ile şaşırtırken, ülkenin 12.yüzyıldaki başkenti Polonnaruwa Antik Kenti, tüm mistik havasıyla ziyaretçilerini büyülüyor.

2. Sri Lanka Doğa Bölgesi

Ella'ya doğru giderken eşsiz manzaralara tanık olacağınız ünlü mavi tren - sri lanka gezilecek yerler
Ella’ya doğru giderken eşsiz manzaralara tanık olacağınız ünlü mavi tren – sri lanka gezilecek yerler

Sri Lanka’nın tam ortasında inanılmaz bir doğa tatili yapabileceğiniz bölgeler bulunuyor. Milli parklar, çay bahçeleri ve şelalelerle dolu bu kısım-belki Sri Lanka’da gezilecek yerler arasında en keyif vereni- trekking ve safari yapmak isteyen doğa tutkunları için birebir. Ayrıca Sri Lanka’nın başka hiçbir bölgesi bu derece geniş bir vahşi yaşam çeşitliliği sunmaz. Bölgede temel olarak görmeniz gereken yerler: Adam’s Peak, Horton Plantations, Ella Rock

3. Sri Lanka Plajları

sri lanka plaj bölgesi - gezilecek yerler
sri lanka plaj bölgesi – gezilecek yerler

Hint Okyanusu’nda yer alan ada ülkesi Sri Lanka, tabii ki muhteşem bir tropik tatil merkezi. Beyaz kumlu plajları, uçsuz buçaksız masmavi denizi ve palmiyeleriyle ülkenin farklı bölgelerinde deniz tatili yapmak da oldukça cazip. Sri Lanka’daki deniz aktivitelerinden bahsedecek olursak; ideal rüzgarıyla ülke tam bir sörf cenneti.

Sörf, Sri Lanka’da inanılmaz popüler; her seviyede sörfçü için uygun plajlar bulmak münkün. Deneyimsiz sörfçüler için Tangalle uygunken, Mirissa, Weligama ve Arugam Bay sahilleri deneyimli sörfçüler için birebir. Ayrıca tüplü dalış, nehirde safari ve balina seyretmek gibi farklı aktivite alternatifleri de mevcut.

Sri Lanka sahil şeridini gezilecek bölgelere göre incelersek; güney ve batı sahilleri deniz tatili için en çok tercih edilen yerler. Batıda başkent Kolombo ve aşağısında büyük otellerin bulunduğu, özellike paket tur tercih edenlerin favorisi olmuş Hikkaduwa, Balapitiya, Bentota gibi plajlar bulunuyor. Tangalle, Mirissa, Weligama, Unawatuna gibi güney sahilleri, daha çok su sporlarıyla meşhur. Göz alıcı bir doğaya sahip bu bölgeyi en çok bizim gibi bağımsız gezginler tercih ediyor.

Doğudaki plajlar, uzun yıllar süren savaşın ardından yeni yeni gelişiyor; Uppuveli ve sörf konusunda ülkenin merkezlerinden sayılabilecek Arugam Bay adanın doğusunda yer alıyor. Son olarak ülkenin kuzeyine bakacak olursak; bölge uzun süre Tamil Kaplanları isimli ayrılıkçı örgütün kontrolünde savaş altında olduğundan, burada deniz girmek, plajda güneşlenmek halkın pek alışkın olduğu bir durum değil.

Ahangama – Nehirde safari 🌴🍍

Sri Lanka’da gezilecek yerler arasında en iyi koyları özetlerken de;

 • güneyde Talalla, Hiriketiya, Tangalle, Mirissa;
 • doğudaUppuveli ve Arugam Bay
 • ve son olarak da batıda Bentota’yı sayabiliriz.

SRI LANKA GEZİLECEK YERLER LİSTESİ

1. Kolombo

colombo - srilanka gezilecek yerler
colombo – srilanka gezilecek yerler

Sri Lanka’nın başkenti Kolombo. Tarihi, doğası ve deniziyle cazibe noktaları saymakla bitmeyecek ada ülkesi Sri Lanka’ya yapacağınız seyahatin başlangıç veya bitiş noktası olacak olan başkent Kolombo, başlı başlı başına görmeye değer bir şehir. Ülkenin temel uluslarası havaalanı Bandaranaike Havaalanı, Kolombo’nun 30 kilometre kuzeyinde yer alıyor. Siz de uçağınızdan inince veya bizim gibi dönüş gününüzde Kolombo’yu keşfe çıkabilirsiniz.

Kolombo, 5.yüzyıldan itibaren Asya’yla Batı arasında bir ticaret limanı olmaya başladı; 8. Yüzyılda Arap tüccarların hakim olduğu liman kenti, 1505’ten itibaren Portekizlilerin yönetimine geçti. 17.yüzyılın ortalarında Flemenklerin, bugün Cinnamon Gardens olarak bilinen bölgede tarçın yetiştirmeye başladığı Kolombo, ülkenin 1815’te İngilizlerin egemenliğine geçmesiyle gerçek bir şehir ve ayrıca başkent haline geldi. Bugün ülkenin en önemli ticaret merkezi olan Kolombo; gezilecek yerleri ve sosyal hayatıyla pek çok turistin de ilgisini çekiyor.

Kolombo’da görülmesi gereken yerlerin başında Fort geliyor; Avrupalıların hüküm sürdüğü dönemde kale görevi göre bölge, ülkenin yeniden dirilmesinin ardından şehrin merkezi haline gelmiş. Sömürge dönemi yapılarıyla modern mimarinin harmanını görebileceğiniz Fort, şehri keşfetmek için ideal bir nokta.

Fort’un hemen iç kısmında kalan Pettah, çok canlı bir lokal pazar. Kolombo’nun en eski bölgelerinden olan Pettah’ta, tropikal meyveler deneyip, rengarenk kumaşlar arasında kaybolarak saatlerinizi geçirebilirsiniz. Bu arada Pettah’ın tam ortasındaki kırmızı-beyaz cami de oldukça enteresan; ismi Jami-Ul Alfar Masjid.

Sri Lanka’nın başkenti Kolombo’da gezilecek yerleri anlattıktan sonra bizi kendine hayran bırakan üç butik mağazadan da bahsetmeden olmaz:

 • Pek çok İngiliz markasına üretim yapan, seramiklerini 5700 kilometrelik dönüş yolculuğumuz boyunca dikkatle taşımamıza sebep olan Midaya Ceramics,
 • içinde kendinizi kaybedeceğinizi garanti edebileceğimiz, her nevi ev dekorasyon ürünü bulabileceğiniz Paradise Road,
 • ve tropikal modern tarzda ev ürünleri ve kıyafetlerine bayılacağınız Urban Island.
 • Bu arada çok da beğendiğimiz bir cafeyi de atlamayalım: Black Cat Café + B&B muhteşem sunumlu lezzetleriyle kalbimizi çaldı; Kolombo’da yaşasak tam müdavimi olunacak mekan.

2. Sigiriya Rock (Lion’s Rock) – Sri Lanka’da Gezilecek Yerler

sigiriya rock - filgezi ekibi
sigiriya rock – filgezi ekibi

Muhteşem bir gizem sunan Sigiriya’da, 370 metre yüksekliğinde dudak uçuklatan bir kaya. Sri Lanka fotoğraflarına baktığınızda muhtemelen ilk karşınıza çıkacak şey: Sigiriya Rock veya bir diğer adıyla Lion’s Rock. Ülkenin simgesi haline gelen bu kayanın üzerinde, Kral Kassapa’nın 4. yüzyılda kurduğu saray yer alıyor.

Kayanın tepesine çıkmak için, asma köprüleri geçip yaklaşık 1200 basamak çıkarak 40-45 dakika süren bir tırmanış yapmanız gerekiyor. Zirveye varmadan, yol üzerinde kök boyalarla yapılan 1600 yıllık freskleri, ayna duvarını, aslan ayaklarını görecek; zirveye vardığınızdaysa eşsiz bir Sigiriya manzarasıyla karşılaşacaksınız. Güneşin tepede olduğu saatler yerine gün doğumu veya gün batımında tırmanmanızı tavsiye edeceğim kayanın giriş ücreti 30 dolar.

Bu arada Sigiriya Rock’a 1 kilometre uzakta bir kaya daha bulunuyor; giriş ücretinin 4 dolar olması sebebiyle turistler tarafından ucuz kaya olarak bilinen Pidurangala Rock, Lion’s Rock manzarasını seyretmek isteyenler için birebilir. Daha sakin ve tırmanması Lion’s Rock’a göre daha kolay, yarım saatlik bir yürüyüşle zirvesine ulaşabilir, gün doğumunda Sigiriya manzarasını izleyebilirsiniz. 

3. Golden Temple of Dambulla

Dambulla cave temple - sri lanka gezilecek yerler
Dambulla cave temple – sri lanka gezilecek yerler

Dambulla Mağara Tapınağı, Sri Lanka gezilecek yerler listesinin en önemli ve en popüler noktalarında birisi. Sigiriya’ya yarım saat uzaklıkta yer alan Dambulla, Sri Lanka’nın en büyük ve en iyi korunmuş mağara tapınağı kompleksi: Cave Temple ve Golden Temple olarak iki ayrı tapınaktan oluşur.

Çevresinden 160 metre yükseklikte bulunan, merdivenleri tırmanarak ulaşacağınız Cave Temple’ın hemen girişinde nefes kesici bir Sigiriya manzarası ve maymunlar sizi karşılıyor. 🙂 Biz seyahatimiz boyunca maymunlar konuda bir sıkıntı yaşamadık ama öncesinde oldukça tembihlendik; size de iletmeden olmaz: Maymunlara fazla yaklaşmamanız, beslememeniz ve fotoğraf çekerken telefonunuzu kendinizden fazla uzağa uzatmamanız öneriliyor. 🙂

Dambulla Cave Temple – Tapınağa girmeden bizi karşılayan maymunlar ve Sigiriya manzarası 🐒

Tapınak ziyaretleri için birkaç ipucu: Tapınaklara girerken omuzlarınızın ve bacaklarınızın kapalı olması gerekiyor; bunun için yanınızda mutlaka gerektiğinde kullanmak üzere bir şal bulundurun. Ayrıca tapınaklara girerken ayakkabılarınızı da çıkarmanız şart. Tapınağın girişinde emanete bırakabilir veya çantanıza koyarak yanınıza alabilirsiniz. Sıcak Sri Lanka havasında yere basmaktansa yedek bir çift çorap taşımanız da hayat kurtarıcı olacaktır.

Gerekli kıyafet organizasyonunu yaptıktan sonra, 10 dolar karşılığında Cave Temple’a giriyoruz. Cave Temple, tamamen kaya içerisine oyulmuş bir tapınak. Tapınağın içerisinde yaklaşık 150 Buda heykeli ve resmin bulunduğu beş ayrı mağara (Devaraja Viharaya, Maharaja Viharaya, Maha Alut Viharaya, Pachima Viharaya ve Devana Alut Viharaya) yer alıyor.

Sri Lanka’nın en etkileyici dini sanat örneklerinden biri olan Cave Temple’daki heykellerin yapımı 2000 yıl önce başlamış ve yüzyıllar boyunca farklı krallıklar mağara sanatına eklemeler yapmış. İçeride yer alan her şey kayadan oyulma. Mağaralarda gördüklerimizin ne kadar etkileyici olduğunu anlatmam imkansız.

İlk mağara Devaraja Viharaya, yani İlahi Kral Mağarası’nda 15 metrelik uzanmış Buda (Reclining Buddha) heykeli bulunuyor. Biz ortamın büyüsüne kapılmışken tapınakta ibadetler sürüyor, Budistler Buda’ya lotus çiçekleri ve meyveler sunuyor. İkinci mağara Maharaja Viharaya en büyük ve görkemli olanı; doğudan batıya 52 metre, girişten arka duvara doğru 23 metre genişliğinde olan mağaranın yüksekliği de en yüksek yerinde 7 metreye ulaşıyor.

Büyük Krallar Mağarası, 16 ayakta, 40 oturmuş Buda heykeliyle birlikte, tanrılar Saman ve Vishnu ve eski krallar Valagamba ve Nissanka Malla’nın da heykellerine ev sahipliği yapar. Üçüncü Maha Alut Viharaya, dördüncü Pachima Viharaya ve beşinci Devana Alut Viharaya biraz daha küçük mağaralar.

Mağara tapınakları sonrasında merdivenleri inmeye başladığınızda sol yanınızda kocaman altın bir Buda heykeli göreceksiniz; burası da Golden Temple. 30 metrelik devasa heykelin yanında bir de müze buluyor. 

4. Anuradhapura – Sri Lanka’da Gezilecek Yerler

Anuradhapura Sri Lanka’nın ilk başkentlerinden biri; milattan önce 4. yüzyıla dayanıyor. Anuradhapura, tarihi tapınakları ve stupalarıyla Budizm için kutsal bir şehir. Şehre geldiğinizde gezmenizi tavsiye edeceğimiz en önemli yer, Anuradhapura Antik Kenti. İçerisinde pek çok önemli yapı bulunuyor. Dünya’nın en eski ağacı –yaklaşık iki bin yaşında- Bodhi ağaçlarını görebileceğiniz Sri Maha Bodhi isimli antik saray, arkeoloji müzesi, devasa tapınak Mirisayatiya Dagoba ve kraliyet bahçeleri bunlardan en önemlileri.

5. Polonnaruwa – Sri Lanka’da Gezilecek Yerler

sri lanka gezilecek yerler - polannaruwa
sri lanka gezilecek yerler – polannaruwa

Sri Lanka’nın kuzeyinde bulunan, Anuradhapura’nın tahribatından sonra yerleşilen ülkenin 12.yüzyıldaki başkenti Polonnaruwa, kültür üçgeni içerisinde yer alan çok önemli bir nokta. UNESCO Kültür Mirası listesinde yer alan Polonnaruwa kenti, önemli tapınakları ve yapıları barındırır.

25 dolarlık giriş ücreti karşılığında kente girdiğinizde sizi Polonnaruwa Arkeloji Müzesi karşılayacak. Biz antik şehir turuna, rehber eşliğinde öncelikle müzeyi gezerek başladık. Antik kenti gezmeye başlamadan müzeyi dolaşmak, kültürü tanımak açısından oldukça faydalı. Bize çok yakın bir kültür olmadığından ve detaylı bilgiyi edinmenin tek yolu olduğundan, kesinlikle rehber eşliğinde gezmenizi öneririm. Rehber için toplamda 1500 Sri Lanka Rupisi ödedik.

Sri Lanka’nın görkemli günlerindeki başkenti Polonnaruwa; tapınakları, lahitleri, heykelleri ve stupaları, yani yüzyıllardır ayakta kalan arkeolojik hazineleriyle ziyaretçilerine altın çağda nasıl göründüğüne dair fikir veriyor. Polonnaruwa Antik Kenti’nin merkezinde Kraliyet Saray Kompleksi yer alıyor.

Polonnaruwa tapinakları
Polonnaruwa tapinakları

Kompleksin en önemli binası tabii ki Kraliyet Sarayı ve Konsey Odaları (Royal Palace & Council Chambers), o dönem 31 metre yüksekliğinde, yedi katlı ve bin odaya sahip görkemli bina bugün sadece kalıntılardan ibaret. Sarayın yanında ayrıca konferans salonu ve Kumara Pokuna havuzunu görebilirsiniz.

Şehrin batısında Parakma Samudra isminde bir yapay göl bulunuyor; Kral Parakramabahu tarafından inşa edilen sulama projesinde kullanılan göl, aynı zamanda kenti istilacı ordulara karşı koruma görevini de üstleniyordu.

Kraliyet Sarayı’nın biraz kuzeyinde dini yapılardan oluşan Polonnaruwa Dörtgeni yer alıyor. Sri Lanka’nın tarihi bölgeleri arasında en çok sayıda kalıntıyı barındıran, arkeologların ilgi odağı dörtgen alan, bir duvarla çevrelenmiş durumda. Bölgede yer alan, o dönemde Buda’nın dişinin saklandığı yapılar (Atadage, Vatadage, Hatadage), art arda tahta geçen kralların bağlılıklarını göstermek için yaptırdıkları binalar.

Ay taşlarıyla süslenmiş, yuvarlak yapıdaki diş tapınağı Vatadage, dört girişinde dört Buda heykeli barındırıyor. Vatadage’nin karşısında, yine kutsal dişe ev sahipliği yapan, ismini 60 (hata) saatte yapılmasından alan Hatadage yer alıyor. Hatadage’ın yanındaki Gal Potha, sekiz metre uzunluğunda, dört metre genişliğinde Kral Nissankamalla’nın hayatını ve çalışmalarını anlatan bir taş kitap.

Polonnaruwa Dörtgeni – Vatadage- Sri Lanka Gezilecek Yerler

Polonnaruwa’nın kuzey bölgesinde ise, günümüze sadece gövdesi ulaşmış 13 metre uzunluğunda bir Buda’ya ev sahipliği yapan Lankathilake’yi ve granit kayaya oyulmuş meditasyonda, tahta oturmuş, ayakta ve yatan pozisyonda dört Buda heykelinden oluşan Gal Vihare (Kaya tapınağı)’yi görebilirsiniz.

Tüm okuduklarınızın üzerine tahmin edeceğiniz üzere, Polonnaruwa antik kenti oldukça geniş bir alana yayılıyor ve bu nedenle yürüyerek gezmek imkansız. Şoförlü gezmeyi veya tuktuk kiralamayı, ayrıca kenti gezmek için de en az yarım gününüzü ayırmanızı tavsiye ederim.

6. Minneriya Ulusal Parkı

Minneriya National Park – Safaride karşılaştığımız fil ailesi 🐘

Polonnaruwa’ya çok yakın bir bölgede yer alan Minneriya National Park, filleri ve çeşitli hayvanları görebileceğiniz, Sri Lanka’da yer alan en iyi milli parklardan birisi. İçeride jiplerle safari yapmak mümkün. Biz şoförümüzün yardımıyla milli park içerisinde bir safariye katıldık ve bol bol fil gördük. 🐘 Siz de organizasyon için şoförünüz veya konakladığınız tesisle görüşebilirsiniz.

7. Matale – Sri Lanka’da Gezilecek Yerler

sri lanka gezilecek yerler - baharat bahçeleri
sri lanka gezilecek yerler – baharat bahçeleri

Kültür Üçgeni’nin en güneyinde, ülkenin merkezinde yer alan Matale, tarihi bölgeyi Kandy, Ella gibi doğa-yeşil ağırlıklı şehirlere bağlıyor. Seyahatiniz sırasında Matale yolunuzun üzerindeyse, kesinlikle görmenizi önereceğim bir yer var: Baharat Bahçeleri. Kakao, vanilya, kakule, tarçın, muskat, zerdeçal gibi pek çok bitki ve baharatın yetiştiriği bahçeleri rehber eşliğinde gezebilir; geziniz sonrasında ayurvedik karışımlar, tütsüler ve baharatlar satan mağazalarda kendinizi kaybedebilirsiniz.

Matale’de bir diğer ilgi çekici nokta ise Sri Muthumari Amman Temple. Güney Hindistan stili 33 metre yüksekliğindeki Hindu tapınağı, rengarenk 1008 adet tanrı heykeliyle süslenmiş bir yapı.

8. Kandy – Sri Lanka’da Gezilecek Yerler

Kandy, ada ülkesinin kültürel başkenti. Buda’nın dişinin korunduğu Diş Tapınağı’na ev sahipliği yapar. Sri Lankalılar için ülkenin en kutsal yeri olmasıyla birlikte; eski mahallesi, merkezdeki gölü, müzeleri ve botanik bahçeleriyle turistler için farklı güzellikler de sunar.

Eğer Sri Lanka gezilecek yerler rehberinizde şehir hayatını göreyim sokaklarda kaybolayım yerel insanlarla sohbet edeyim derseniz, Kandy bunu sağlayan seçeneklerden biri.

9. Temple of the Tooth Relic (Sri Dalada Maligawa)

Sri Lanka’nın en önemli tapınaklarından Temple of the Tooth Relic, Kandy’nin merkezinde yer alıyor. Altın çatılı Diş Tapınağı, Sri Lanka’nın en önemli Budist kalıntısına ev sahipliği yapar: Buda’nın dişi.

Temple of the Tooth Relic

Peki nedir bu diş hikayesi? Anlatılanlara göre, Buda’nın kutsal dişi, M.Ö. 483 yılında Hindistan’daki cenaze töreni sırasında, ateşin içinden çalınır. 800 yıl boyunca farklı krallar arasında dolaştıktan sonra, M.S. 4. yüzyılda kralın kızı ve prens saldırıdan kaçarken, diş prensesin saçının arasına gizlenerek gizlice Sri Lanka’ya sokulur.

Prens ve prensesin Sri Lanka’ya kaçmalarının sebebi de Buda’nın dininin burada güvende olacağı düşüncesi. Diş önce Anuradhapura’ya getirilir; yıllar boyunca ülkenin farklı yerlerini dolaştıktan sonra en son Kandy şehrine gelir. 1283 yılında istilacı kuvvetler tarafından Hindistan’a geri götürülen diş, sonra Kral Parakramabahu III taradından yeniden kazanıldı.

Diş zaman içerisinde egemenliğin sembolü haline geldi; dişe kim sahipse adanın yönetimin ona geçtiği kabul ediliyordu. Bu nedenle ülkede yüzyıllardır hala gerçek diş nerede, gerçeğin yerine sahtesi mi kondu gibi söylentiler dolaşıp duruyor.

Diş Tapınağı’nın üst katında diş, altın bir kutu içerisinde korunuyor ve her gün binlerce insan dişin bulunduğu kutuyu uzaktan görmek üzere tapınağı ziyaret ediyor. Maalesef dişi görmek mümkün değil.

Temple of the Tooth Relic

Sri Dalada Maligawa, asıl Diş Tapınağı dışında farklı küçük tapınaklar, türbeler ve müzeler içen bir kompleks. Akşam saatlerinde ziyaret etmenin ayrı bir gizem kattığı tapınağın kişinin karmasını temizlediğine de inanılıyor. Komplekse giriş ücreti 1500 Sri Lanka Rupi’si. 

10. Peradeniya Royal Botanical Gardens (Peradeniya Botanik Bahçeleri)

sri lanka gezilecek yerler - royal botanical garden
sri lanka gezilecek yerler – royal botanical garden

Peradeniya Botanik Bahçeleri’ni ziyaret etmeden kesinlikle Kandy’den ayrılmamanız gerekiyor. Sri Lanka’da gezilecek yerler arasında bizi en çok etkileyen yerlerden biriydi. Hiç görmediğiniz çeşitlerde orkideler, görkemli palmiye yolu, “cannonball” meyvesinin ağacı, dev bir şemsiye gibi geniş dallara sahip Cava incir ağacı ve 40 metre yüksekliğindeki Burma bambu ağacı; 60 hektarlık alana yayılan botanik parkta görebileceğiniz en etkileyici bitkiler.

Bunun dışında parkın içinde yüzlerce maymunla ve binlerce yarasayla karşılaşacaksınız. Keşke daha çok zamanımız olsaydı da çimlerde yayılıp piknik yapsak ve bitkilerin resimlerini çizsek dediğimiz parkın giriş ücreti 1500 Sri Lanka rupisi.

11. Adam’s Peak (Adem Tepesi)

adam's peak - sri lanka gezilecek yerler
adam’s peak – sri lanka gezilecek yerler

Sri Lanka’da gezilecek yerler diyince akla ilk Adam’s Peak geliyor. Hatta, internette kısa bir arama sonucunda, heryerde  buranın fotoğraflarıyla karşılaşırsınız. Binlerce yıl boyunca hacıların; Buddha’nın kutsal ayak izini görmek, Adem’in cennetten kovulup dünyaya düşünce ilk ayak bastığı yerin havasını solumak ve kelebeklerin ölmek için gittikleri yeri keşfetmek için mum ışığında tırmandığı Adam’s Peak. Farklı inançlarda farklı hikayeler, ama her din için kutsal sayılan bir nokta: Adam’s Peak.

Bugün turistler, dağların kıvrımlarının arasından güneşin doğuşuna tanıklık etmek için hac için bu tepeye çıkan kalabalıklara eşlik ediyor. 2243 metre yükseklikte yer alan doruk noktasına, 2-2,5 saat boyunca 2 metre genişliğindeki 5500 basamak merdiveni tırmanarak ulaşılan Adam’s Peak macerası gece yarısı 2-2:30 gibi başlıyor. Tırmanışın sonunda saat sabaha karşı 5 civarında eşsiz bir manzaraya ulaşmış oluyorsunuz. Dünyanın hiçbir yerinde göremeyeceğiniz türden bir gün doğumu manzarasını o kalabalıkla birlikte selamlamak inanılmaz. Muhteşem bir seramoni.

adem tepesinde gün doğumunu bekleyenler
adem tepesinde gün doğumunu bekleyenler

Peki Adem Tepesi’ne tırmanmadan neler yapmalı, rotaya nasıl hazırlanmalı? Sonraki günü çok yorgun geçirmemek adına akşam erkenden uyuyup biraz dinlenerek yürüyüşe başlayabilirsiniz. Yanınıza yiyecek ve içecek alabilirsiniz; rotanın üzerinde de çay ve meyve için duraklar bulunuyor. Hem gece geç saatler hem de rakım yüksek olduğundan, git gide hava soğuyor.

Ancak bir yandan efor sarf ettiğiniz için terliyorsunuz da. O nedenle yanınıza hem kalın bir şeyler, hem de yedek tişört almanız hayat kurtarıcı olacaktır. Onun dışında rotanın oldukça kalabalık olduğunu söyleyebiliriz. Bu arada buranın zorlu bir rota olduğu konusunda da sizi uyaralım. Kondisyonunuza ve sağlığınıza güvenmiyorsanız denemeyin deriz; çünkü çıkılan yolun bir de o yorgunluk üzerine inilen 2-3 saatlik bir dönüşü var.

Bölge oldukça turistik olmasına rağmen, bir hayli gelişmemiş bir yer diyebiliriz. Adem Tepesi manzarası haricinde beklentiyi düşük tutmakta fayda var. Tırmanış için gelenler için hemen tepenin yakınında oteller ve restoranlar bulunuyor; maalesef bölgedeki her şey ülkenin genelinden daha pahalı ve kötü.

12. Nuwara Eliya – Sri Lanka’da Gezilecek Yerler

Nuwara Eliya Golf Club

Nuwara Eliya bir başka deyişle “Küçük İngiltere” olarak adlandırılan bir kasaba. İsminden de anlaşılacağı üzere İngiliz kasabalarının kopyası olan Nuwara Eliya, sömürge dönemi İngiliz stili evleri, bakımlı bahçeleri, golf kulübü ve at yarışı etkinlikleriyle; Sri Lanka çay endüstrisinin çok çalışan ve çok içki içen İngiliz ve İskoçyalı önde gelenlerinin bir zamanları yazları sıkça geldikleri serin kaçış noktasıydı. Bugün de, Sri Lanka’yı gezen gezginler için çay bahçelerine dalmadan ve ülkü Seylan çayını yerinde tatmadan önce İngiliz esintili bir gün geçirmek için güzel bir yer.

Nuwara Eliya Post Office 💌

Şehrin merkezinde yer alan 1889 yılında kurulan Nuwara Eliya Golf Club, bu İngiliz ruhunu derinden hissedebileceğiniz bir deneyim sunuyor; sadece üyelerin giriş yapabildiği kulübe biz geçici üyelikle girerek brunch’a katıldık. Şehir merkezinde hayranı olduğumuz bir bina daha var, o da Hansel ve Gratel’in evini andıran tatlılıkta bir postane binası. Nuwara Eliya Post Office binasından siz Filgezi takipçilerine de kartpostal gönderdik. ❤️

13. Çay Bahçeleri – Sri Lanka’da Gezilecek Yerler

Çay Bahçeleri

Sri Lanka’nın iç bölgelerinin ormanlarla kaplı dağlarla çevrili olduğu dönem çok da eski değil. Ama sonra 1815’te İngiltere’nin ülkenin egemenliği almasıyla, İngilizlerin çay ihtiyacı doğdu. O vahşi ormanlar kesildi ve uçsuz bucaksız çay tarlaları haline getirildi.

Sri Lanka çayı bugün tüm dünyaca ünlü. Çoğumuzun belki sadece çay çeşidi olarak bildiği Ceylon yani Seylan; aslında Sri Lanka’nın 1972’ye kadar kullanılan ismi. Dünyanın en iyi çayı olarak anılan, ada ülkesinden dünyaya yayılan Seylan çayı, yetiştirilme tarzı ve ülkenin iklim koşulları sebebiyle özel bir aromaya sahip. Sonsuz yeşillikte çay tarlalarını ve fabrikalarını gezmek, çayın yolculuğuna tanık olmak oldukça etkileyici.

Bu arada ülkenin isminden bahsetmişken ek de bir bilgi verelim: Sri Lanka, günümüzdeki adını 1972’de tam bağımsızlığını elde ettikten sonra alır. Lanka, ülkenin en eski adı – Sinhala dilinde ada anlamına gelir. Sri ise görkemli demektir; ülkenin bugünkü adı Sri Lanka da “görkemli ada” anlamındadır.

14. Horton Plains (Horton Plantasyonu)

Horton Plains, tamamen yürüyerek gezebileceğiniz; sık ormanlar, kayalar, şelaleler ve buğulu göllerden oluşan bir ulusal park. Plantasyonun içerisinde 4 kilometrelik yürüyüşün ardından, World’s End (Dünya’nın Sonu) ismindeki 880 metre yükseklikteki dik kayaya ulaşacaksınız. Buradan Sri Lanka’nın sonsuz güzellikteki tepelerini ve çay bahçelerini seyredebilirsiniz.

Giriş için 15 dolar, rehber içinse 5 dolar ödeyeceğiniz parkın içerisinde leopar, geyik, yaban domuzu gibi vahşi hayvanları ve çok çeşitli kuş türlerini görebilirsiniz. Ülkedeki belki en keyifli yürüyüşlerinizden birisi olacak.

15. Ella – Nine Arch Bridge – Sri Lanka’da Gezilecek Yerler

 

Nine Arch Bridge

Sri Lanka’nın meşhur mavi treniyle muhteşem doğa manzaraları eşliğinde Nuwara Eliya’dan Ella’ya vardık. Bu tren yolculuğu özellikle bir deneyim olarak yapmanızı önereceğimiz bir etkinlik; çekeceğiniz etkileyici fotoğraflar da cabası.

Yeşil doğasıyla ünlü Ella şehrinde mutlaka görülmesi gereken bir turistik nokta bulunuyor: Nine Arch Bridge. Patika yollardan, arada tren raylarının üstünden yürüyerek eşsiz güzellikte bir köprüyle karşılaşacaksınız. 30 metre yüksekliğindeki demir yolu köprüsü, hiç çelik kullanılmadan sadece taş ve tuğla kullanılarak inşa edilmiş. Üzerinde yürümek, kenarında oturup fotoğraf çektirmek, her şey serbest; zaten herkes böyle yapıyor. Hatta biz gittiğimizde akrobat bir çift yürekleri ağza getirmekle meşguldü.

16. Uda Walawe National Park

Uda Walawe National Park; 15 dolarlık giriş ücreti karşılığında Buffalo, Sambar geyiği, timsah, yüzlerce kuş türü ve çok sayıda fille karşılaşabileceğiniz dev bir milli park. Eğer Minneriya’ya giremediyseniz bu ulusal parkı deneyebilirsiniz. Zaten genel olarak gördüğünüz hayvcan fil 🙂

17. Yala National Park – Sri Lanka’da Gezilecek Yerler

yala doğal parkı - sri lanka-gezilecek yerler
yala doğal parkı – sri lanka-gezilecek yerler

Yala National Park Sri Lanka’nın en meşhur ve en büyük milli parkı. 1268 km2 genişliğindeki park, ormanlık alanlar, geniş yeşil çimenler ve tuzlu su göllerinden oluşuyor. Vahşi yaşam açısından bir hayli zengin olan parkta, fil, timsah, buffalo, geyik ve maymunlarla kesin karşılacaksınız. Ama ek olarak, Sri Lanka’daki diğer parklarda karşınıza çıkmayan leoparlarla da karşılaşabilirsiniz. Leoparlar genellikle parktaki su seviyesinin düştüğü Şubat-Haziran ayları arasında görülüyor.

Yala National Park genellikle Tissamaharama’dan yola çıkan jip turlarıyla geziliyor. Fiyatı ortalama 4500 Sri Lanka rupisi olan yarım günlük turlar sabah 04:30’da otelden alınma ile başlayıp öğlen tamamlanıyor; akşamüstü turları ise genelde 15:00-19:00 saatleri arasında oluyor. Yala National Park’a tam gününüzü ayırmak isterseniz de sabah 4:30’da başlayan tur 17:00’de tamamlanıyor ve arada sahillerde ve başka görülecek noktalarda molalar veriliyor. Planlamınızı yaparken milli parkın resmi sitesinden de yararlanabilirsiniz.

18. Tangalle – Mirissa

Hiriketiya Beach 

Sri Lanka’nın kültürel ve doğa kısımlarını detaylıca gezdikten sonra tropik deniz bölümlerine geçebiliriz. Ada ülkesinin güneyindeki sahil şeridinin başlangıç noktası Tangalle. Tangalle ile Mirissa arasında farklı koylar da ilginizi çekecek; mesela biz Hiriketiya’ya bayıldık. Sörf tutkunlarının bayıldığı koy, sonsuz mavilikteki okyanusla yemyeşil doğanın birleşiminde muhteşem bir keyif sunuyor. Mirissa ise uçsuz bucaksız sahiliyle, muhtelemen Sri Lanka’nın en beğenilen denizi.

19. Galle – Sri Lanka’da Gezilecek Yerler

Galle – Deniz Feneri

Sri Lanka’nın batıya açılan kapısı Galle, Sri Lanka için bir mücevher olarak niteleniyor. İnsanların ve doğanın güçlerini birleştirdiği tarihi liman kenti Galle Fort, mimari bir sanat sunuyor. Flemenk kültürünün yansıdığı sokaklar ve yapılara Sri Lankalılar kendi renkleri ve stillerini de katmış. Büyüleyici eski şehrin sanat galerileri, ilginç mağazalar ve butik kafelerle dolu sokaklarını keşfedin. Galle’de şehir turunuzdan sonra denize de girmek isterseniz Unawatuna’yı tercih edebilirsiniz.

20. Batı sahilleri: Hikkaduwa-Bentota arası

Pembe gün batımları 💕

Galle’den Kuzey’e Colombo’ya doğru çıkarken Hikkaduwa, Balapitiya ve Bentota’da kalıp uçsuz bucaksız sahillerin tadını çıkarabilirsiniz. Bu bölgeler de yine ülke genelindeki sahillerde olduğu gibi su sporları için ideal. Dalış, şnorkel ve sörf yapabilirsiniz.

Ek olarak burada deniz kaplumbağalarını da görebilirsiniz. Bentota’nın 8 kilometre güneyindeki Kosgoda sahili beş farklı deniz kaplumbağasının yumurtlama alanı. Bizdeki İztuzu Plajı’ında olduğu gibi burada da görevliler yumurtlama döneminde yumurtaları sahilden toplayıp, Kosgoda Sea Turtle Conservation Project’e ait kuluçka merkezi içerisinde yer alan korumalı kumlu alana taşıyorlar.

Büyüyüp yumurtadan çıkan kaplumbağalar, 3 günlük olana kadar koruma havuzlarında tutuluyor; sonra da okyanusa bırakılıyorlar. Deniz kaplumbağalarını koruma merkezini ziyaret ettiğinizde, rehberinizin anlatımı eşliğinde hem yumurtlama sürecini öğrenebilir hem de korumaya alınan kaplumbağaları görebilirsiniz.

Kosgoda Sea Turtle Conservation Project havuzlarında yeni doğmuş bir deniz kaplumbağası 🐢
 • BONUS: Arugam Bay

Sri Lanka’nın güney ve batı sahillerini anlattık, gelelim ülkenin doğusunda gidilebilecek kısma. Arugam Bay, Sri Lanka’nın en iyi sörf kasabası olarak kabul ediliyor. Sörf için gidenler için ideal, ama sadece yüzmek için gidecekseniz çok doğru bir lokasyon olmayabilir. Tüm seyahat rotasının dışında yer alan konumuyla ulaşımı da biraz zor. Ama derseniz ki benim önceliğim sörf, Arugam Bay sizin noktanız.


SRİ LANKA’DA ULAŞIM

Sri Lanka’da ulaşım, gezilecek yerlerin arasını hesaplarken ve programı yaparken üzerine en çok kafa yorduğumuz meselelerdendi. Küçük bir ada ülkesi diyip yanılmayın arkadaşlar. Özellikle ülkenin doğa bölgesini gezerken oldukça zorlanabilirsiniz. Ayrıca ana ulaşım yerlerin arasını da düşünmeniz gerekir. Şehirlerde nasıl olsa tuktuk kiralarsınız.

 • Şöförlü Araç Kiralamak

Durum böyle olunca biz şöförlü araç kiraladık. 7 kişi 10 kişilik bir van kiraladık. 5-6 ayrı firmadan teklif aldık ve hangisinin yorumları iyiyse ve fiyatı normalse onu seçmeye çalıştık. Pazarlık yapmasına yaptık ancak %10 kadar düşürebildik. Kaldı ki ulaşım fiyatı gayet iyiydi. Yani optimum hizmeti seçtik diyebiliriz.

 • Araba kiralamak

Bunun yanında araç kiralamanız kesinlikle tavsiye edilmiyor. Trafik hem tersten akıyor hem de çıldırtan bir trafik var. Hatalı sollamaları geçtim düzgün sollama yapılmıyor bile. Heryerden karşınıza fırlayıveren tuktuklar da cabası.  Özellikle doğa bölgesinde yan tarafta uçurum 3-4 saat bu tehlikeli yolda seyrediyorsunuz. Yani araba kiralamak son seçeneğiniz olabilir.

 • Otobüsle Seyahat

Otobüs bir çok düşük bütçeli gezginin tercihi. (Bu arada “Ucuza nasıl Seyahat Edilir” isimli yazımıza da göz atın.)Şehirler arası yollatı otobüsle geçip sonra kısa mesafelere tuktuk kiralayabilirsiniz.

 • Tuktukla Seyahat

Bilmeyenler için tuktuk, 3 tekerlekli arkasında kabin olan motosiklete deniyor. Şehirler arasını bu araçlarla geçen “çılgınlar” var. Ancak 4-5 saat yolculuklarda çok konforsuz olur uyaralım.

sri lanka ekibi ve şöförümüz
sri lanka ekibi ve şöförümüz

SRI LANKA’DA KONAKLAMA

Sri Lanka’da beş yıldızlı otellerden guest house’lara kadar her türden, her bütçeye göre konaklama seçeneği mevcut. Ülkede konaklama, diğer Asya ülkelerine göre biraz daha pahalı. Biz genellikle booking.com’dan ayarladığımız çok yüksek fiyatlı olmayan otellerde ve Airbnb’den tuttuğumuz evlerde kaldık. (Konusu geçmişken Airbnb nedir, nasıl kullanılır yazımızı buradan okuyabilirsiniz) Kaldığımız yerler için ortalama olarak da gecelik kişi başı 180-200 TL gibi ücretler ödedik.

Konaklamada nelere dikkat edelim derseniz, ilk olarak yataklarda sineklik olması diyebiliriz, mutlaka fotoğraflarda buna bakın. Onun dışında tabii klima, sıcak su ve wifi önemli. Nuwara Eliya gibi yüksek bölgelerde geceleri hava soğuk olabiliyor, bu nedenle ısıtıcı da bulunması önemli. Çoğunlukla her yerde ücrete dahil veya ek olarak alabileceğiniz bir kahvaltı bulunuyor.

Büyüleyici ada ülkesi Sri Lanka‘da gezilecek yerleri üç temel ilgi noktasına göre bölgelere ayırdık ve detaylara indik; ayrıca ulaşım ve konaklamayı da özetledik. Bizim için unutulmaz olan seyahatimizde edindiğimiz deneyimleri aktardık; umarız sizin için de faydalı olur. Sorunuz olursa her zaman bize yazabilirsiniz. 🙂 Bol keyifli bir seyahat dileriz!

Naz Saner

1 Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir