İngiltere Gezi Rehberi

İngiltere gezi rehberi olarak hazırladığımız bu yazı, İngiltere gezinizi planlarken size yardımcı olması amacıyla hazırlandı. İngiltere’ nin tarihi, İngiltere’nin para birimi, İngiltere’ nin havası, ünlü İngiliz yazarları gibi seyahat öncesinde bilmek isteyeceğinizi düşündüklerimiz bu yazıda.

İngiltere’ ye seyahat etmek için sebeplerimizi bir kaç başlık altında toplarsak, iyi bir futbol maçını canlı izlemek, kültür-sanat-edebiyat turları yapmak,  yaz okulları olabilir. İngiltere’ nin en ünlü ve turistik şehri, hepimizin bildiği gibi Londra’dır. Oxford ve Cambridge ise dünyanın önde gelen üniversitelerinin olduğu İngiltere şehirleridir. Liverpool ve Manchester ise futbol takımlarıyla tanıdığımız şehirlerdir. Bristol, Bournemouth, İngiltere’nin yazın tercih edilen şehirlerinden.

ingiltere gezisi
ingiltere gezisi (123stitch)

İngiltere Hakkında Temel Bilgiler 

Öncelikle şunu belirtmek isteriz, İngiltere, Birleşik Krallık ülkelerinden birisidir. Birleşik Krallık ise İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’ yı kapsar. Ülkenin yönetim şekli anayasaya dayalı monarşidir. Kraliyet sembolik olarak varlığını devam ettirmektedir.

Birçok farkı kültür ve geleneğin varlığını sürdürmesi İngiltere’yi diğer Avrupa ülkelerinden farklı kılıyor. İngiltere, aynı zamanda en fazla turist çeken ülkelerden bir tanesidir. Özellikle, Londra, yılın her dönemi dünyada en çok turistin ziyaret ettiği yerlerden olmuştur. İngiltere’nin  neden bu kadar turist çektiği açık ve net tabii. Edebiyat alanında birçok saygın yazarın yaşadığı toprakları ziyaret etmek önde gelen sebeplerden. Dünyanın en kaliteli ligi Premier Lige ev sahipliği yapması İngiltere’yi ayrıca çekici kılıyor.

Her ülkenin farklı bir tarzı var tabii, fakat tarihi kokunun yanında biraz da keyif aradığınız zaman İngiltere, gezi planlarınıza almanız gereken bir rotadır diyebiliriz.

Bir de unutmadan, trafik İngiltere’ de soldan akıyor, bu da bilinmesi gereken önemli bir bilgi

ingiltere gezi rehberi
ingiltere gezi rehberi (kidspress)
 • İngiltere tarihi

İngiltere’nin tarihi çok uzun bir konu, tarih dersi sıkıcılığında bir yazı olmasını istemedik, kısaca toparladık. 18. yüzyılda Sanayi Devrimi, İngiltere’ de başlamıştır. 19. yüzyıldan itibaren dünyanın en büyük emperyal güçlerinden olan İngiltere, dünyanın farklı birçok yerinde sömürgeler ve koloniler kurmuştur. Bu sebepledir ki ‘ Güneş Batmayan Ülke’ olarak anılmaya başlamıştır.

 • İngiltere nerededir?

Batı Avrupa’ da, Atlas Okyanusu üzerinde yer alan İngiltere; İrlanda ve İskoçya komşudur. Büyük Krallık ülkelerinin merkezindedir.

 • İngiltere’ de konuşulan diller

İngiltere’ nin resmi dili İngilizce’ dir. İngilizlerin kendilerine has bir aksanı vardır, ilk etapta anlamakta zorluk çekebiliyorsunuz, zamanla alışıyorsunuz☺ (Kimilerine göre çok havalı ve çekicidir evet)

ingiltere hava durumu
ingiltere hava durumu
 • İngiltere Hava Durumu

İngiltere ılıman kuşak okyanus iklimi etkisi altındadır. Hava genelde yağışlıdır dolayısıyla nem oranı oldukça yüksektir. Hava durumu gün içinde değişebiliyor, hazırlıklı olmak gerekir. Güneşli başladığınız bir günde, öğle saatlerinde bir anda yağmur yağmaya başlayabilir. Kimisi bu havayı kasvetli ve sıkıcı bulur, kimisi romantik. Yani İngiltere gezi planınızı yaparken mutlaka hazırlıklı davranın.

 • İngiltere Para Birimi

İngiltere’nin para birimi İngiliz Sterlini’ dir. Pound, penny ve pence olarak kullanılır. İngiliz Sterlini dünyanın en değerli para birimlerindendir.  Şu anki kurda 1 GBP, 5.265 TL’ ye tekabül ediyor. Bu durumda maalesef İngiltere’ de planlanacak bir tatilin maliyetli olacağını bilmek gerekir.

 • İngiltere’ nin başkenti

İngiltere’nin başkenti Londra’dır. Londra, Avrupa’nın finans merkezidir. Londra, Gezilecek yerleri ve tarihiyle turistlerin ilgi odağı şehirlerdendir. Londra, önemli futbol maçlarına ev sahipliği yapar. Kısacası Londra görülmesi gereken yerlerdendir.


İngiltere’ye ilk gidişinizse ve Londra’ya gidecekseniz aşağıdaki iki yazıyı okuyabilirsiniz:


 • İngiltere’ye ne zaman gidilir?

İngiltere’ye gitmek her zaman iyi bir fikirdir.  Fakat tabii yaz aylarında hava daha sıcak olur fakat yağışsız olmaz demiyoruz Yılbaşı öncesi kurulan noel pazarları zamanı ayrı bir güzel olur İngiltere.

Londra’ da parkların tadını çıkarmaksa niyetiniz, Mayıs – Ekim arası dönemde gitmenizi tavsiye ederiz. Planlarınız arasında Glastonbury müzik festivali varsa haziran ayını tercih etmelisiniz.

 • İngiltere’ye nasıl gidilir?

İngiltere’ye ulaşım konusunda birçok farklı seçenek var. Türkiye’ den, Londra, Manchester, Birgmingham şehirlerine direkt uçak seferleri bulabilirsiniz. Ayrıca Birleşik Krallık sınırları içerisinde tren yolculuğu yapmayı da tercih edebilirsiniz. Paris’ ten Londra’ ya, sadece 2 buçuk saat süren bir hızlı tren de var.

ingiltere gezi rehberi - queen elizabeth
ingiltere gezi rehberi – queen elizabeth
 • İngiltere vizesi

Baştan belirtelim, yeşil pasaport sahibiyseniz de İngiltere seyahatiniz için ayrıca UK yani Birleşik Krallık vizesi almanız gerekiyor. İlk kez bu vizeye başvuranlar 6 ay için başvuru yapabiliyor.  Sonrası için 2, 5, 10 yıl başvuru seçenekleri mevcut. Ücretler ise sırasıyla 113 USD, 429 USD, 780 USD, 978 USD. Bir acente aracılığıyla almak isterseniz bu ücretler artabilir.

 • İngiltere’ de görmeniz gereken yerleri aşağıdaki şekilde listeledik.
  • Londra – İngiltere’ nin başkentidir. Dünyanın en çok turist çeken yerlerinden birisidir. Futbolun, edebiyatın, bankacılık sektörünün merkezidir. Londra’ nın canlılığını ve dinamikliğini anlatmakla bitiremeyiz. İngiliz Mutfağı, en sevilen mutfaklarından olmasa da, aklınıza gelebilecek dünyanın herhangi bir mutfağını Londra’da deneme şansınız var.
  • Oxford – Dünyanın en prestijli okullarından olan Oxford Üniversitesi’ne ev sahipliği yapan şehirdir. Aynı zamanda İngiltere’ nin kültür ve sanat merkezlerindendir. Harry Potter filminin bazı sahneleri bu okulda çekilmiştir.
  • Cambridge: Dünyanın en iyi ünersitelerinden biri olan Cambridge Üniversitesi buradadır. İngiltere’ nin teknoloji merkezi de Cambridge olarak bilinmektedir.
  • Manchester: Manchester Uunited ve Manchester City futbol takımlarını duymayan futbolsever kalmamıştır herhalde. Manchester, atomun parçalandığı ilk yerdir, İngiltere’nin de bilim merkezidir.
  • Liverpool: Liverpool, Liman kenti olması sebebiyle İngiltere’ nin ticaretinin kalbi olan şehir dışarıdan çok fazla göç almaktadır. Liverpool FC futbol takımı da dünya çapında üne sahiptir.
  • Bournemouth: İngiltere’ nin yazlık beldelerinden olan Bournemouth, İngiltere’ nin huzur dolu bir şehridir. Londra’ ya göre daha ucuz olan bu şehir, yazın dil okulana gitmek isterseniz iyi bir tercih olabilir.
ingiltere - birleşik krallık
ingiltere – birleşik krallık

İngiltere’de Yapılacaklar

İngiltere gezi rehberinde en önemli konulardan. Kesinlikle yapmadan dönmeyin diyebileceğimiz, İngiltere’de yapılacaklar listesi buyurunuz:

 • Müzelere gidin. Londra’daki Tate Modern en sevdiklerimizden.
 • Parklarda koşun, sonra şezlonglara oturup kitap okuyun. Hyde Park kalp biz.
 • İngiliz kraliyet kültürüyle tanışın, Buckhingam ve Kensigton Saraylarını gezin.
 • Ve tabii alışveriş yapın, Londra tam bir alışveriş cenneti desek yeridir. Londra’ daysanız doğru adres Oxford Street ve Carnaby Street.
 • İngiliz kültürünün önemli bir parçası olan çay saatini deneyimleyin. Çayınıza bir damla süt damlatmayı da unutmayın
 • İngilizlerin özgü bir kokteyl var bir de, Pimm’s punch diye geçiyor, biz sevdik siz de gitmişken deneyebilirsiniz.
 • İngiliz Edebiyatı ayrı bir yazı konusu olur aslında;  Sheakspeare, Charles Dickens, Jane Austen, Virginia Woolf, George Orwell ve  Jack London’ ın eserlerinden mutlaka okuyun. Bu yazarların eserlerin İngilizcesini almak isterseniz Daunt Books, beğendiğimiz kitapçılardan.
 • Pub kültürüyle tanışın. İngiliz mutfağının lezzetlerini tadın, fish and chips ve sheperd’s pie, büyük ve soğuk bir bira eşliğinde tabii.
 • Ertesi gün için de sosis, fasulye ve yumurtadan oluşan İngiliz kahvaltısını deneyebilirsiniz. Daha hafif bir tercih yapmak isterseniz reçel ve tereyağı ile yenen sconeları tercih edebilirsiniz.
 • Çok iyi müzikaller var, çok iyi salonlarda, vaktiniz varsa, bir akşamınızı böyle bir aktiviteye ayırın.
 • Mutlaka bir futbol maçı izleyin hangi takım olursa, biletler çok pahalı derseniz en azından bir pubta izleyin ama izleyin

İngiltere’de Gezilecek Yerler

İngiltere’ de gezilecek yerler ayrı bir yazının konusu aslında. Fakat ilk bakışta listeleyebileceğimiz İngiltere rotaları aşağıdaki şekilde olur diye düşündük.

 • Londra için birçok sebep var, kozmopolit şehir nedir yakından görmek bunlardan sadece biri.
 • Cambridge, dünyanın en iyi ve en köklü üniversitelerden birini görmek.
 • Oxford, Harry Potter sahnelerinin çekildiği muhteşem yerleri görmek için.
 • Sayfiye tatil planları için Bournemouth.
 • Manchester, iyi bir Premier Lig maçını yerinde izlemek için.

İngiltere’ de ne yenir?

İngiltere gezi rehberinin en lezzetli bölümünde, İngiliz Mutfağı’nın güzelliklerinden bahsedeceğiz.

İngiliz Mutfağı, Dünya Mutfakları arasında çok iddialı olmasa da hoş lezzetlere sahip.

ingiliz mutfagi
ingiliz mutfagi
 • Fish and chips – Aslında bildiğimiz kızarmış balık ve patates kızartması. Özellikle soğuk bir birayla oldukça doyurucu ve keyifli bir yemek oluyor.
 • Sheperd’s pie – sebzelerle pişirilmiş kıyma üzerine patates püresi ve tüm bunların fırınlanması. İngiliz Mutfağı’nı farklı kılan yemeklerden gitmişken denenebilir.
 • English breakfast – Göz yumurta, fasulye, domuz sosisleri ve bacondan oluşan İngiliz kahvaltısıdır. Her sabah yenilebilir olduğunu düşünmüyoruz, ağır bir kahvaltı ama deneyebilirisiniz.
 • Scone  – Bir nevi kek ekmek gibi. Ortadan ikiye kesip arasına tereyağı ve reçel sürüp yemek pek bir güzel oluyor.
 • Apple pie – Eğer elmalı turta seviyorsanız, iyi bir tanesini İngiltere’ de yiyebilirsiniz.
 • Pimm’s punch –  Pimm’s likörünün, büyük bir sürahi içerisnde salatalık, portakal, limon, çilek ve naneyle karıştırılmasıyla hazırlanan bir kokteyl.
 • Cin ya da gin – Bayılırız tonikle içmeye içine de ince bir dilim misket limonu atmaya.

Son olarak belirtmek isteriz ki, İngiltere’ de İngiliz Mutfağı dışında, diğer mutfakların iyilerini de tadabileceğiniz birçok restoran bulunmakta.

shakespeare - ingiliz edebiyati
shakespeare – ingiliz edebiyati (telgraph.co.uk )

Ünlü İngiliz Yazarlar

İngiliz Edebiyatı’ nın, Dünya edebiyatında önemli bir yeri vardır. Roman diyince akla ilk gelen İngiliz yazarlardır. İngiliz edebiyatı ve Dünya’ya kazandırdığı yazarların önde gelenlerini özetlersek:

 • Shakespeare – Dünyaca ünlü şair, tek kelimeyle efsanedir.
 • Charles Dickens – İngiltere’ nin önde gelen yazarlarından aynı zamanda toplumsal eleştirmendir. En çok bilinen Oliver Twist olsa da , Kasvetli Ev, Viktorya döneminin en iyi roman örneklerindendir.
 • Virginia Woolf – Dalgalar romanı bilinç akışı tekniğiyle, insanın tüm duyularında hissedilmektedir.İlyada destanını bilmeyen yoktur herhalde. Yunanlılar ile Truvalıların yaptığı savaş anlatılır.
 • George Orwell – 1984 adlı eseri, başyapıt niteliğindedir. 35 yıl sonrasını konu alan baskıcı rejimi eleştirir.
 • Jane Austen – Aşk ve Gurur adlı romanında ilk kez romana modern nitelik kazandırmıştır.

İngiltere seyahatinizden önce mutlaka İngiliz yazarlara göz atmanızı öneririz. Seyahatinize ayrı bir keyif katacaktır.

Ünlü İngiliz Filmleri

İngiliz sineması, Avrupa ve Dünya sinemasında ön sıralarda yer alır. Çok iyi filmler, çok iyi yönetmenler var

Bu filmleri aşağıdaki şekilde sıraladık ve sizlerle paylaşmak istedik.

 • Men on Wire/Teldeki Adam – James Marsh’ ın nefes kesen bir belgeseli.
 • Hunger/Açlık – Steve Mcqueen’ in yönettiği filmde Bob Sands’ ın maruz kaldığı insanlık dışı muameleler konu alıyor, sarsıcı bir film.
 • Sense and Sensibility/Aşk ve Yaşam – Jane Austen’ ın romanından uyarlanan filmi Ang Lee yönetiyor.
 • Naked/Çıplak – Mike Leigh’ in en güzel filmlerinden biri.
 • The Hours/Saatler – Film, ünlü yazar Virginia Woolf’un, Mrs. Dalloway’i yazarken yaşadıklarını konu alıyor.
 • Finding Neverland/Düşler Ülkesi – Peter Pan’ ın yazarı James Matthew Barrie’nin eseri nasıl yazdığını konu alan filmdir.
 • Snatch/ Kapışma – ABD ve Birleşik Krallık ortak yapımlarından, en iyi komedi-suç filmlerindendir.
 • This is England/İşte İngiltere Bu – Radikalleşen ırkçılık hareketlerine içten bir bakış getiren filmdir.

İngiltere gezi rehberimizin sonuna geldik. Londra gezi rehberimize yakında buradan ulaşabilirsiniz.

1 Comment

 • stark dedi ki:

  Mayis ayinda kesinlikle gidilmemeli. 5 gunluk tatilimiz boyunca saganak yagis ve ayaz bizi bitirdi. Metro ile ulasim cok zor zira metroya inmek yarim saat cikmak yarim saat cok yorucu oluyor. Ingiliz yemegi tatmayin, kahvaltida kızarmış sebze, öğlen kızarmış beyaz et, akşam çay içip elmalı turta yiyorlar, nasıl böyle fitler anlamadım :). Schengen ulkeleri varken Ingiltereye gidilmez 2 kat pahali, yorucu ve keyifsiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir