Hindistan Gezi Rehberi & Gezilecek Yerler

Hindistan gezilecek yerler rehberi uzun süren Hindistan seyahatlerimiz sonunda,  gezinizi planlarken işinize yarayabilecek bütün bilgileri kapsıyor. Malum, gidilecek destinasyon uzak ve görece bilinmedik olunca bilginin niteliği ve niceliği daha çok önem arz ediyor. 

Hindistan’a seyahatinizle ilgili acaba “güvenli mi?, çok mu pis?, aç kalır mıyım?” gibi çekincelerinizin olması çok normal. Bu yazımızda bu konularla ilgili kendi deneyimlerimizin tamamını paylaşacağız ama baştan belirtmek isteriz ki Hindistan inanılmaz hızlı gelişiyor. Temizlik ve güvenlik konusunda bir İskandinav ülkesi kadar değil evet ama İstanbul’dan pek farkı yok.

Hindistan gezi rehberimizi birkaç başlık altında toplarsak;

Hindistan Üzerine Temel Bilgiler
Hindistan’ın nüfusu, sosyo kültürel ve ekonomik yapısı, hava durumu, Hindistan’a ne zaman gidilir sorusunun cevabı, Hindistan vizesi gibi konular
Hindistan'da Gezilecek Yerler
Hindistan’da bölge bölge gezilecek yerler
Hindistan'a Gitmeden Bilinmesi Gerekenler
Hindistan üzerine önyargıları da kapsayan sorulara yanıtlar
Hindistan'da Yapılması Gerekenler
Hindistan’da yapmadan dönmeyin dediklerimiz. must do listesi
Hindistan'da Ne Yenir & Hint Mutfağı
Neredeyse en çok sorulan soru: “Hindistan’da ne yenir?” 

Ayrıca, Hindistan’da gezilecek yerleri bölge bölge ayırırsak, gezilecek yerleri Hindistan’ın başkenti Delhi, Dünya’nın harikalarından biri olan Tac Mahal için Agra, Pembe Şehir Jaipur ve Rajatshan eyaletinin renkli diğer şehirleri, Bollywood filmlerinin merkezi Mumbai ya da Bombay, hippilerin partilediği cennet Goa olarak gruplayabiliriz.

Hindistan Üzerine Temel Bilgiler

hindistan haritasi gezilecek yerler (theydrawandtravel)
hindistan haritasi gezilecek yerler (theydrawandtravel)

Hindistan, 1 milyarı aşan nüfusuyla (yaklaşık 1 milyar 325 bin kişi ), dünyanın en kalabalık ikinci ülkesidir. Bu kadar fazla insanın bir arada yaşadığı bu ülkede çok farklı kültürler, dinler, renkler var haliyle. Hindistan’ı diğer ülkelerden farklı kılan, tam olarak bu aslında, öyle bir ülke ki sizi sürekli şaşırtıyor, akla hayale sığmıyor. Bu sebepledir, sanıyoruz ‘Incredible India’ diyorlar 

Hindistan, gezilecek görülecek yerler açısından da aynı zamanda en fazla turist çeken ülkelerden bir tanesidir. Özellikle, Dünya’nın harikalarından biri olan Tac Mahal, en çok turist ağırlayan yerlerden biridir. Hindistan’daki mistik yolculuk, festivaller, farklı kültürler, görkemli tapınaklar Hindistan’ a seyahat planlamak için diğer sebeplerden.

Her ülkenin kendine has bir tarzı var tabii, fakat Hindistan’ınki çok farklı, hem huzur bulabileceğiniz hem de kendi benliğinizin farkına varabileceğiniz bir yer burası. Kendinizi tanımak için eğlenceli bir yolculuğa çıkmaya hazırsanız, seyahat planlarınıza mutlaka Hindistan’ı eklemelisiniz.

hindistan gezilecek yerler listesi
hindistan gezilecek yerler listesi

Hindistan Gezi Rehberi dâhilinde kısa notlar:

 • Hindistan tarihi

Hindistan’ ın tarihi, Antik Çağ’a dayanır. Dolayısıyla Hindistan’ın çok eskiye dayanan bir tarihi var, tümünden bahsedip tarih dersi gibi olmasını istemeyiz bu yazının. Kısaca özetlersek, Hindistan tarih boyunca, sırasıyla Gazneliler, Timur İmparatorluğu, Babül İmparatorluğu ve son olarak İngilizlerin egemenliğinde yaşamıştır. 1947 yılında Mahatma Gandhi liderliğinde İngilizlere karşı bağımsızlığını kazanmıştır.

Özellikle Timur İmportorluğu zamanında görkemli saraylar inşa edilmiştir. Şah Cihan tarafından inşa ettirilen Tac Mahal, bu eserlerden en çok bilinenidir.

hindistanin dunya uzerindeki yeri - gezilecek yerler
hindistanin dunya uzerindeki yeri – gezilecek yerler
 • Hindistan nerededir?

Güney Asya’ da yer alan Hindistan’ın, batısında Umman Denizi, doğusunda Bengal Körfezi ve güneyinde Hint Okyanusu bulunur. Batıda Pakistan, doğuda Bangladeş ve Myanmar, kuzeydoğuda Çin, Nepal ve Butan ile komşudur.

 • Hindistan’ da konuşulan diller

Hindistan’ da 400’den fazla dil ve lehçe bulunmaktadır. Bu durum kafanızı karıştırmasın. Hindistan’ ın 2 resmi ana dili vardır; Hintçe ve İngilizce. Eyaletlerde 22 farklı dil konuşulabilir. Bengalce, Teluguca, Marathi, Tamilce, Sindi, Urduca bunlardan bazılarıdır.

Hindistan’da dil nolursa olsun gittiğiniz her yerde ‘namaste’ ile karşılanacaksanız baştan söyliyelim

 • Hindistan’da Hava Durumu

hindistan senelik hava durumu
hindistan senelik hava durumu

Ülkenin kuzeyi, Himalayalar’ın eteklerinde ılıman iklim hâkimken, güneyinde tropikal iklim görülür. Aynı zamanda muson iklim bölgesinde yer alan Hindistan’da, Mayıs- Temmuz arası şiddetli sağanak yağışlar görülür.  Ülke genelinde sıcaklıklar şubat sonunda artmaya başlar, haziran ayında 35-40 dereceleri bulur ve yağmurların da etkisiyle haziran ayında nem oranı da oldukça yüksektir. Hava durumu Hindistan içinde değişiklik gösterdiğinden gitmeden önce, gideceğiniz bölgedeki hava durumunu kontrol etmenizde fayda var.

 • Hindistan Para Birimi

hint rupisi
hint rupisi

Hindistan’ ın para birimi, Rupi’dir. 1 INR= 0.0626 TL. Havaalanından USD veya EUR karşılığı INR alabiliyorsunuz. Bu arada çarşıdaki döviz bürolarından daha iyi oranlara paranızı bozdurabilirsiniz. Bu yüzden ilk etapta, havaalanından yüksek meblağlar bozdurmamanızı öneririz.

 • Hindistan’ın başkenti

Hindistan’ ın başkenti Yeni Delhi’dir. Yeni Delhi, Tac Mahal’ın bulunduğu şehir Agra’ya 4 saat uzaklıktadır. Bu sebeple dünyanın en fazla turist çeken, kozmopolit şehirlerden bir tanesidir. Hindistan’ 7 birlik, 29 eyalet bulunuyor. Eyaletlerin başkentleri kendi içinde ayrılıyor olsa da ülkenin başkenti Yeni Delhi olarak geçiyor.

 • Hindistan’da gezilecek bölgeler

Hindistan gezilecek yerler ayrı bir yazının konusu tabii. Fakat ilk bakışta listeleyebileceğimiz Hindistan rotaları aşağıdaki şekildedir.

 1. Yeni Delhi, Hindistan’ın başkenti
 2. Tac Mahal’i görmek için Agra
 3. Bollywood filmleri için Mumbai
 4. Hindistan’ın büyüleyici plajları için Goa
 5. Hindistan’ın renklerinde yolculuk için Rajatshan eyaleti, özellikle de Pembe Şehir olan Jaipur.
hindistan gezilecek yerler ve gezi rehberi
hindistan gezilecek yerler ve gezi rehberi
 • Hindistan’ a ne zaman gidilir?

Hindistan gezi rehberinde en önemli konulardan; Hindistan’a ne zaman gidilir. Ülke, bizim çok da alışık olmadığımız bir iklime sahip olduğundan, ne zaman gideceğiniz konusunda dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Muson yağmurlarının etkili olduğu dönemler, sıcaklıkların da en yüksek seviyeye ulaştığı ve nem oranının 80leri aştığı bir dönem. Bu sebeple özel bir sebebiniz yoksa haziran temmuz aylarında tercihinizi başka tatil rotalarından yana kullanabilirsiniz.

Kasım-Şubat ayları arası daha bir serin oluyor, yılın diğer dönemlerine göre. Mart- Nisan aylarında sıcaklık 30 derece üzeri oluyor ama akşamlar serin 20 derecelerde. Aslında hem üşütmeyen hem de sıcaktan bayıltmayan dönem Mart – Nisan ayları ideal dönemler diyebiliriz.  Festival odaklı bir tatil planlıyorsanız aslında dönemi pek de seçme şansınız olmayacaktır ama en popüler festivallerden olan Holi, her yıl mart ayının farklı dönemlerinde kutlanıyor, Diwali ise ekim sonu kasım başı gibi kutlanıyor.

 • Hindistan’ın Festivalleri

hindistan festivalleri - gezi rehberi
hindistan festivalleri – gezi rehberi

Farklı dini ve etnik kökenlerin bir arada yaşadığı Hindistan’ da birçok bayram festival şeklinde kutlanıyor. Bunlardan bazılarını aşağıdaki şekilde listeledik.

Holi: Hinduların, baharın gelişin, kutladığı bayramdır. Birbirinden farklı renklerde sulu ve toz boyalarla boyanılan bayram, dünya çapında büyük üne sahiptir. Tur şirketleri özelikle bu zamana Holi festivaline özel turlar düzenlemektedir.

Diwali: Hindu, Sikh, Budist, Jain birçok farklı dine sahip olan insanın kutladığı bir bayramdır. Her yerin aydınlatılması, mum yakılması kutlamanın ritüelini oluşturur. Işık gösterilerine, dans şovlar eşlik eder.

Ramanavi: Shri Vishnu’nun reekarnasyonu Rama’nın doğuşunun kutlandığı bugün, Hindistan’da oldukça özel bir gündür. Hindistan’ın tüm tapınaklarında kutlanır.

 • Hindistan’ a nasıl gidilir?

Hindistan’ a birçok farklı havayolu şirketinin uçuşları mevcut. THY’nin direkt Delhi ve Mumbai uçuşları diğer havayollarının aktarmalı uçuşlarına göre daha pahalı oluyor yaklaşık 3000 TL. Emirates, Gulf Air, Air Astana gibi havayollarının aktarmalı biletleri çok daha uygun fiyatlı 1200 TL’den başlıyor. Bu firmaların aktarmalı uçuşlarını denedik oldukça rahattı. Tabii, THY ile direkt uçmak da ayrı bir rahatlık biliyoruz, tercih sizin.

Yeri gelmişken, “Ucuza Nasıl Seyahat Edilir?” isimli yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

 • Hindistan kültürü ve dini inançları

hindistan dinleri - hindistan gezi rehberi
hindistan dinleri – hindistan gezi rehberi

Hindistan’da, insan haklarına oldukça ters düşen kast sistemi görülmektedir. Evlilik, meslek gibi toplumsal diğer konuları da, bu kast sistemi belirliyor. Kast’a göre toplum 4 sınıfa ayrılıyor. Brahmanlar yani rahipler ve bilgeler; Kshatriyalar yani prensler, askerler, üst düzey memurlar; Vaişyalar yani, toprak sahipleri, tüccarlar ve çiftçiler; Şudralar yani işçiler ve köleler. Günümüzde bu ayrımcılık büyük oranda kaldırılmış olsa da hala ülkenin bazı bölgelerini etkisini göstermektedir.

Hindistan nüfusunun %80inde Hinduizm inancı mevcut, %12si Müslümanlardan oluşuyor, geriye kalan %10luk kısım ise Hıristiyanlık ve Budizm dinlerine inanıyorlar.

 • Hindistan vizesi

Hindistan vizesi, Ankara ya da İstanbul’daki, Hindistan Konsoloslukları üzerinden alınıyor. Başvuru için link üzerinden başvuru formunu doldurup, randevu almanız, istenilen evraklarla birlikte başvuru ücreti olan 103 USD’yi yanınızda götürmeniz yeterli oluyor. Genellikle maksimum 3 ay, tek girişlik vize veriyorlar.

https://indianvisaonline.gov.in/visa/

Hindistan’da Gezilecek Yerler

hindistanda gezilecek yerler - tac mahal
hindistanda gezilecek yerler – tac mahal

Hindistan’da gezilecek yerleri aşağıdaki şekilde listeledik.

  • Yeni Delhi –Hindistan’ın başkentidir. Birinci Dünya Savaşı sonrası ölenler için inşa edilmiş olan India Gate, Mahatma Gandhi’nin temsili mezarının bulunduğu Raj Ghat, UNESCO korumasında olan Qutub Minar, Hindistan’ın bağımsızlığının simgesi Red Fort, Delhi’ye seyahat planlarına başlamanız için sebeplerden bazıları.
  • Mumbai – Hindistan en büyük şehri aynı zamanda finans başkentidir. Hindistan’n simgesi olan Gateway of India buradadır. Aynı zamanda Bollywood film endüstrisiyle de dünya çapında üne sahiptir.
  • Agra: Tam olarak bir Dünya harikası olan Tac Mahal’in bulunduğu şehir.
  • Rajatshan: Şehirlerinin her biri farklı bir renge boyanmış olan bu eyalete hayran kaldık. Pembe şehir olarak bilinen Jaipur en sevdiğimiz oldu, görkemli sarayları ve adeta bir alışveriş cenneti olan pazarlarıyla.
  • Goa: Muhteşem doğasıyla, tam bir cennet olan Goa, daha çok hippilerin mekânı olarak biliniyor.

Hindistan’a Gitmeden Bilmeniz Gerekenler

Hindistan gezi rehberinde,  yapmadan dönmeyin diyeceğimiz,  yapılması gerekenler listesi hazırladık, ama öncesinde Hindistan’a gitmeden önce dikkat edilmesi gerekenler listesine bakalım.

 • Hindistan seyahati planlarken akla ilk gelen sorulardan biri acaba aşı olmam gerekiyor mu? Biz olmadık, seyahat süremiz 10 gün olduğundan. Kalış süreniz 1 ay ve üzeri olacaksa olmanız gerekebilir. 444 77 34, Seyahat Sağlığı Danışma Hattı’nı arayıp teyit edebilirsiniz.
 • Hindistan ile ilgili diğer bir endişe temizlik konusu, acaba çok mu pis acaba az mı pis. Bu konuda, Hindistan’da inanılmaz bir gelişme mevcut, 3 yıl önce evet Hindistan pis bir yer diyebilirdik belki ama şu an pis diyemiyoruz. (Gerçi Hindistan’da gezilecek yerlere göre değişiyor.)
 • Temizlik algısı kişiden kişiye değişebilir ama bizce İstanbul’dan farkı yok. İnanmakta zorluk çekebilirsiniz ama gerçekten yok. Hijyen konusunda gelişmeler oldukça olumlu. Hindistan’da gezilecek yerler arasında tabii pis olanlar da var, rahatsızlık duyacağınızı düşünüyorsanız, çantanıza ıslak mendilinizi, mini kolonyanızı ne biliyim pürel gibi şeyleri koymayı unutmayın.
 • Yemek konusunda içiniz rahat olsun. Mc Donald’s, Subway, Costa Coffee gibi zincirlerin tamamı mevcut, illa yiyebileceğiniz bir şeyler bulursunuz. Biz genelde hint yemeklerini tercih ediyoruz, sipariş verirken az acılı olmasını rica ediyoruz Baharatlı yemeklerden hoşlanmayanlar için hint yemekleri zorlayıcı olabilir ama buraya kadar gelmişken denemek gerekir diye düşünüyoruz.
hindistan gezi rehberi- gitmeden once bilinmesi gerekenler
hindistan gezi rehberi- gitmeden once bilinmesi gerekenler
 • Bir de su konusu var. Bazı çeşmelerde içilebilir su yazıyor restoranlarda ama yine de şişeden su içmeye dikkat etmekte fayda var. Bir de bağlamda buzlu içecek içmeseniz iyi olur. Riske girmeye gerek yok.
 • Sinek, böcek endişesi yine Hindistan diyince akla gelen diğer bir tatsız konu. Özellikle hava sıcaklığı arttıkça, sinekler de artıyor. Öyle böceklik bir durumla karşılaşmadık aslında ama evet sivrisinekler çok fazla, bu yüzden mutlaka yanınıza o sevimsiz sinekkovar spreylerden alın. Almayı unuttuysanız üzülmeyin çünkü Hindistan’da krem formunda oldukça hoş kokulu sineklere karşı koruyucu kremler alabilirsiniz.
 • Hindistan gezi rehberinde başka önemli bir konu: güvenlik.. Güvenlik konusunda kaygılarınızın olması da oldukça normal. Hindistan, Dünya’daki en kalabalık ülkelerden, bu kalabalık da bir kaosa sebep oluyor elbet. Biz aslında ülke genelinde güvenlik anlamında oldukça rahat hissettik. Daha önce yaşanılan sıkıntılar olduğundan bazı önemler alınmış. 
 • * Örneğin taksiler konusunda havaalanı çıkışı kullanmak isterseniz önceden ödeme yaptığınız prepaid taksileri tercih edebilirisiniz. Ayrıca Delhi metrosunda yalnızca kadınların seyahat ettiği bir peron mevcut. Ulaşım için yine, gayet memnun kaldığımız UBER’i tercih edebilirsiniz. Fakat tabii çarşılarda dolaşırken dilencilerle karşılaşıyorsunuz, genel olarak dikkatli olmakta fayda var.
 • Son olarak Hindistan’a illa turla gitmeniz gerekmiyor. Her ne kadar Hindistan’da gezilecek yerler birbirine görece uzak olsa da, kendiniz istediğiniz gibi tatilinizi planlayabilirsiniz. Seyahatiniz öncesi orada yaşayan arkadaşlarınız varsa onlarla iletişim kurabilirsiniz. Ve tabii kafanıza takılan bir şey olursa bize yazabilirisiniz.

Hindistan’da Mutlaka Yapılması Gerekenler

hindistan gezi rehberi - gezilecek yerler
hindistan gezi rehberi – gezilecek yerler

Hindistan gezilecek yerler rehberimizde bir de tabii Hindistan’a gitmişken yapmadan dönmeyin dediklerimiz listemiz var, buyurunuz:

 • İlk olarak, çok turistik gelebilir biliyoruz ama Tac Mahal’i mutlaka görün deriz. Gerçekten çok etkileyici bulduk biz.
 • Hint yemeklerinin tadına bakmanızı tavsiye ederiz, yağlı naan, tikka masala, basmati pirinci, jalebi ve daha bir sürü lezzetli yemekler, tatlılar.
 • Sokaklarda satılan, gerçek hindistan cevizi suyunun  mutlaka denenmesi gerektiğini düşünüyoruz, bağımlısı olduk. Bir de şeker kamışı suyu yapıyorlar nan e ve limon ilave ederek o da inanılmaz bir lezzet.
seker kamisi - hindistan gezi rehberi
seker kamisi – hindistan gezi rehberi
 • Hindistan’a gelmişken, tapınaklardan en az biri ziyaret edilmeli, kısa bir meditasyon yapılmalı ve mistik hava koklanmalı.
 • Çarşı, pazar gezmek ve alışveriş yapmak da tabii listemizde var. Genelde fiyatlar oldukça uygun, pazarlık isterseniz edebilirsiniz, size kalmış.
 • Ayurvedik ilaç alışverişi yapmayı unutmayın. Ağrılarınız ve her türlü şikayetiniz için ayurvedik çözümler mevcut, biz kullanıyoruz ihtiyaç olması halinde, oldukça memnunuz. Saç bakımı için badem yağı ve hindistancevizi yağı almanızı öneririz, gerçekten baya iyi geliyor.
 • Hindistan’ın doğal güzelliklerini keşfedin, Ganga nehri, Himalayalar’ın etekleri ve saklı kalmış diğer yerler.

Hindistan’da ne yenir? Hint Mutfağı Üzerine

Hint Kültürü’nün, bir parçası olan Hint Mutfağı deneyimlerimizi paylaşacağız Hindistan Gezi Rehberi yazımızın bu kısmında. Hint Mutfağı her zevke hitap eder mi pek emin değiliz ama. Hindistan’da gezilecek yerlere göre yemekler az da olsa lezzet ve çeşit olarak değişiyor ancak  illa yiyecek bir şeyler bulursunuz aç kalmazsanız. Zincir restoranların çoğu mevcut, ayrıca yollarda çeşit çeşit meyve satılıyor, kaju, nohut gibi çeşitli kuruyemişler de var daha ne olsun

hindistanda ne yenir - hindistan gezilecek yerler
hindistanda ne yenir – hindistan gezilecek yerler

Bizim gönlümüzden geçen Hindistan’a kadar gitmişken Hint Mutfağı’na özgü lezzetler denemeniz. Baştan söylemekte fayda var, yemekler baharatlı ve acılı servis ediliyor. Bizim baharatlarla aramız iyi, zerdeçal, zencefil, kişniş hepsini severiz. Fakat sizin hoşlanmadığınız baharatlar varsa önceden mutlaka yemeklerin içeriğine bakın ve sorun.

Yemeklerin yanında ekmek gibi servis edilen naan ve chapatiye bayılıyoruz. Yemekleri yiyemezseniz ekmeklerin mutlaka tadına bakın. Sadece kahvaltı konusunda sıkıntı olabilir, sıcak yemeği tercih ediyorlar. Biz daha sade bir şekilde tropikal meyveler ve tereyağlı ekmek yemeyi seçtik. Bir de Hindistan genelinde kırmızı et oldukça az tüketiliyor. Hint yemeklerinde bakliyat, tavuk ve pirinç kullanımı oldukça yaygın.

hint mutfagi - hindistan gezi rehberi
hint mutfagi – hindistan gezi rehberi
 • Biryani –  Basmati pirinci ve baharatlarla hazırlanmış, kuzu eti, tavuk ya da deniz ürünleriyle servis ediliyor. e çok güzel başlangıçlar hazırlıyorlar. Sandwich içinde de güzel oluyor. Bizim favorimiz kızartıldıktan sonra bal ve susamla lezzetlendirilen fried feta cheese with sesame and honey.
 • Chicken Tikka Masala – Masala baharatıyla soslanmış tavuk yemeğidir. Masala baharatının acısı, oldukça sağlam bir acıdır. Yanında basmati pirinciyle yemeği tercih edebilirisiniz.
 • Chapati ve Naan –  Hint Mutfağı’na özgü ekmeklerdir. Dilerseniz sarımsaklı, tereyağlı ya da
 • ısı.
 • Coconut Burfi – Tereyağ ve hindistanceviziyle hazırlanan inanılmaz bir tatlı. Coconut severler kaçırmasın.
 • Jalebi – Lokma benzeri şuruplu hamur kızartmasıyla yapılan bir tatlı. Biz çok seviyoruz mutlaka deneyin.
 • Masala Çayı –  Hintlilerin baharat karışımı ve sütle hazırladıkları bir çay türü. Sabah meditasyonları sonrası çok iyi gidiyor. Normalde söylemezseniz şekerli hazırlanıyor bu sebeple şekersiz tercih ediyorsanız önceden belirtin.
 • Sugarcane Juice –  Sokaklarda uzun uzun şekerkamışlarını görünce hemen durup bir mola verin deriz. Limon ve nane ilave edilerek hazırlanan bu içecek gerçekten çok lezzetli, aynı zamanda sıcaktan şekeriniz falan düşerse hemen toparlıyor.

Hindistana özgü lezzetler yazmakla bitmez tabii. Vejeteryan ve veganlar için özellikle oldukça fazla çeşit var, onu da belirtelim istedik☺ Velhasıl Hindistan’da ne yenir kaygısı biraz gereksiz onu belirteyim.

Ünlü Bollywood Filmleri ve Hindistan’da Geçen Filmler

Hint sineması, Dünya sinemasında oldukça önemli bir yere sahip. Aslında Bollywood fimlerine ek olarak Hindistan’ da geçen bayıldığımız başka filmler de mevcut. Onları da paylaşalım dedik. Rembetiko – Mübadele kavramının korkunçluğunu konu alıyor.

3 idiots - hindistan gezi rehberi
3 idiots – hindistan gezi rehberi
 • 3 Idiots  Mutlaka izlenmesi gereken Bollywood filmlerinin başında geliyor. Bir Rajkumar Hirani filmidir.
 • PK – Peekay’in gözünden kendi monoton hayatınızı sorguladığınız harika bir film. Yine bir Rajkumar Hirani filmidir.
 • Dangal – Film, Hindistan’daki kız çocuklarının eğitiminin önemini vurguluyor. Oldukça etkiliyeci olan filmde Amir Khan oynuyor, yönetmen Nitesh Tiwari.
 • The Darjeeling Limited – Wes Anderson’un, harika bir filmi. Hindistan’da trende geçen film, 3 kardeşin kişiliklerini bulmaya çalıştıkları bir yolculuğu konu alıyor.
 • The Hundred Foot Journey – ABD yapımı bir, Fransa’da geçiyor, Hint aile yapısını ve Hint kültürünü tüm samimiyetiyle sergiliyor.
 • Eat Pray Love – Kendi bulma yolcuğu klişesinin çıkış noktası olan filmi, oldukça keyifli buluyoruz.

Hint Müziği

Hindistan gezi rehberine hint müziğini eklemesek olmazdı. Hint müziğinin birçok farklı türü vardır. Klasik hint müziği sakinleştirip, dinginleştirirken hint pop müziği eğlendirir coşturur. Şunu söyleyebiliriz, Hint müziğinin hangi türü olursa olsun tüm türlerini dinlemek insanı mutlu eder ve huzur verir. Hindistan yolculuğunuz öncesi listenize Hint müziklerinden örnekler eklemeyi unutmayın:)

hint muzigi - hindistan gezi rehberi
hint muzigi – hindistan gezi rehberi

Bizim tercih ettiklerimizi aşağıda sıraladık.

1- S. Balachander

2- Pt. Shivkumar Sharma

3- Mohammad Rafi

4- Begum Akhtar

5- Zakir Hussain

Hindistan üzerine sözler

Tarihi, kültürüyle, gezilecek yerleriyle en zengin ülkelerden biri olan Hindistan ile ilgili söylenmiş sözlere bakalım.

*Hiçbir bilimsel keşif yapmadan, nasıl saygı duyulacağımızı bize öğreten Hintlilere çok şey borçluyuz. Albert Einstein

*Dinde, Hindistan milyonerlerdir. Tüm insanların bir kez görmek istedikleri tek yerdir. Tüm dünyadaki bütün gösteriler bir araya gelse de Hindistan bunlardan farklıdır. Mark Twain

*Günümüzde, Avrupa’da yaşanan birçok bilimsel gelişmenin temeli, Hindistan’daki yüzyıllar öncesindeki buluşlara dayanır. Grant Duff

gandhi - hindistan gezilecek yerler rehberi
gandhi – hindistan gezilecek yerler rehberi

Bir de Hintlilerin yaşam felsefesini yansıtan sözler var. Kabullenip, uygulayabilirseniz hayatı kolaylaştırıyor:)

* Sevginin yıkamadığı bariyer mi var? Mahatma Gandhi

* Bir mumdan binlerce mum yakılır da, mumun ömrü kısalmaz. Mutluluk asla paylaşmaktan azalmaz. Buddha

* Unutma ki istediğini elde edememek bazen müthiş bir şans eseridir.  Dalai Lama

Hindistan gezilecek yerler ve gezi rehberi yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Namaste!

Melike Yaka

1 Comment

 • zekimennan dedi ki:

  bilgileriniz için çok teşekkür ederim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir