Cinque Terre Gezi Rehberi

Cinque Terre Gezi Rehberi: İtalya denince akan sular durur, biliriz! Fakat söz konusu Cinque Terre gezisi ise heyecanın iki katına çıktığını söylesek yanılmayız değil mi?İtalya’nın güney kıyılarında dağların üstüne konumlanmış Cinque Terre hepimizin “ölmeden önce görmek istediği yerler” rehberinde yer alıyor eminim!

5 tane minik kasabadan oluşan bu rengarenk ve limon kokulu kasabalara bir an önce gitmenizi tavsiye ederiz! İkonik evlerin fotoğraflarını çekmeye doyamayacağınız bu beş kasabada aynı zamanda denizin ve manzaranın da tadını bol bol çıkartacağınıza eminiz!

Cinque Terre’de yetişen limonlarla hazırladığımız limonlu kek bizden, çaylar sizden! Limonlu kekleri yemeye ve Cinque Terre’yi tanımaya hazırsak gelin çok bekletmeden başlayalım!

Cinque Terre Gezi Rehberi: Genel Bilgiler

Cinque Terre Gezi Rehberi: Riomaggiore
Cinque Terre Gezi Rehberi: Riomaggiore
 • Cinque Terre İtalyanca’da 5 anlamına gelen “cinque” ve toprak anlamına gelen “terre” sözcüklerinden oluşuyor.
 • Kelime anlamından da çıkartabileceğiniz üzere bu bölgede beş kasaba bulunuyor.
 • Cinque Terre’yi tanımlamak gerekirse; İtalya’nın güney sahil şeridinde tepelerin üzerine kurulmuş minicik kasabaları ve bu kasabaları birbirine bağlayan hiking yolları ile ünlü bir bölge olduğunu söyleyebiliriz.
 • Bölgeye ismini veren 5 kasaba; Manarola, Riomaggiore, Corniglia, Vernazza ve Monterosso del Mar.
 • Cinque Terre dağların üzerine kurulu bir bölge olduğu için bölgede birçok üzüm bağı bulunuyor.
 • Yörede geçim kaynağı balıkçılık, bağcılık ve turizm!
 • Yaz aylarında turizmden oldukça iyi kalkınsa da kışın geçim kaynağı olarak balıkçılık ve bağcılığa yöneliyorlar!
 • Ayrıca gezi rehberimizde değinmeden geçmeyelim yaz aylarında hıncahınç kalabalık oluyor. Mümkünse gezi tarihlerinizi yazdan önce veya sonraya alın.
 • Kasabalar arası ulaşım yalnızca tren, deniz yolu ve hiking rotaları ile sağlanıyor.
 • 1997 yılından beri Cinque Terre Doğal Parkı UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. (bazen bu listede ne yer almıyor diye düşünmüyor değiliz)
 • Cinque Terre aynı zamanda limon ağaçları ile ünlü! Dolayısıyla her hediyelik eşyacı dükkanında limonlu sabunlar, parfümler, kolonyalar ve oda kokuları görmeniz mümkün!

Cinque Terre İtalya’nın Neresinde?

Cinque Terre'ye Ulaşım
Cinque Terre’ye Ulaşım

Cenova’ya araba veya trenle 2 saat uzaklıkta olan Cinque Terre İtalya’nın batı kıyı şeridi hattı üzerinde Liguria bölgesinde bulunur. Cinque Terre’ye ulaşmak için en sık tercih edilen şehirler; “La Spezia” ve “Levanto”. Bu şehirlerin Cinque Terre’ye uzaklığının 30 dakika olduğunu söyleyebiliriz.

İtalya’da gezilecek yerler rehberimizde de bahsettiğimiz gibi eğer Cinque Terre ve civarlarını gezmek istiyorsanız Cenova-Portofino-Cinque Terre rotasını izleyebilirsiniz. Rota hakkında daha detaylı bilgi almak ve İtalya’da gezebileceğiz başka şehir ve rotaları öğrenmek isterseniz sizi aşağıdaki yazıya alalım!

Adım Adım İtalya’da Gezilecek Yerler

Cinque Terre’de Vize

Her İtalyan şehrinde olduğu gibi Cinque Terre için de Schengen vizesi gerekiyor. Eğer yeşil pasaportunuz varsa İtalya içinde 90 güne kadar vizesiz gezebilirsiniz. Bordo pasaportu olanlar ise prosedürleri öğrenmek için İtalyan Schengen vizesi nasıl alınır? yazımızı okuyabilirsiniz.

Cinque Terre’ye Ne Zaman Gidilir? 

Cinque Terre'de bahar
Cinque Terre’de bahar

Bu konu hakkında siz ne düşünürsünüz bilmem ama İtalya’nın tadı bizce havalar ılıkken çıkıyor! Cinque Terre’ye gitmek için en iyi zaman bizce Nisan veya Eylül-Ekim ayları! Deniz kıyısına kurulu bir bölge olduğu için Cinque Terre’de kış ayları soğuk ve rüzgarlı geçiyor. Yaz aylarında ise bu minicik kasabalarda turist sayısının bir hayli fazla olduğunu söyleyebiliriz. Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında hem gezip hem de denize girmek kulağa oldukça hoş gelse de kasabalar turistten geçilmediği için iki kere düşünmenizi tavsiye ederiz!

Cinque’de Hava Durumu

Cinque Terre Akdeniz iklimine sahip olduğu için yazları sıcak ve güneşli kışları soğuk ve yağmurlu geçiyor! 🙂 (Coğrafya dersi 101) Dağların yamaçlarına kurulu kasabalar oldukları için oldukça rüzgarlıdır, bu yüzden aylardan yaz olsa bile yanınıza sizi sıcak tutacak bir şeyler almanızı öneririz!

Cinque Terre Gezisine Kaç Gün Ayırmak Gerekir?

cinque terre gezi rehberi - balıkçı amca
cinque terre gezi rehberi – balıkçı amca

Geldik Cinque Terre gezi rehberinin olmazsa olmaz kısmına! Cinque Terre’ye gitmeden önce herkesin aklını kurcalayan sorulardan bir tanesi kasabalara kaç gün ayrılması sorusu! Herkes “5 kasaba var. Acaba hepsini aynı günde bitirebilir miyim?” sorusunun yanıtını arıyor! Cevap veriyoruz: hem evet hem hayır.

Hemen açıklayalım! Zamanınız çok darsa ve kesinlikle konaklama için vaktim yok diyorsanız evet 5 kasabayı da aynı günde gezmeniz mümkün. Fakat bu kasabaların keyfine varmak ve telaş içinde koştur koştur gezmek yerine kesinlikle en az 1 gün Cinque kasabalarından birinde konaklamanızı tavsiye ederiz! Kasabaları doyasıya gezmek için her birine ortalama 3-4 saat ayırmanız yeterli olacaktır. Dolayısıyla 1 gece konaklama ile 2 günde 5 şehri çok rahat gezebilirsiniz.

Seyahatinizi sıcak aylara denk getiriyorsanız bir tekne kiralayarak yarım gününüzü denizin üzerinde şehirlere uzaktan bakarak da geçirebilirsiniz!

Cinque Terre’de Konaklama

Cinque Terre'de Konaklama
Cinque Terre’de Konaklama

Cinque Terre gezi rehberinin bir diğer önemli maddesi ise konaklama! Bir önceki maddede de bahsettiğimiz gibi tavsiyemiz Cinque Terre’nin hakkını vermeniz için en az 1 gece konaklamanız!

5 ayrı kasaba olduğu için hangisini seçeceğiniz konusunda zorlanıyorsanız tavsiyemiz Riomaggiore! Diğer kasabalara göre bizce en güzeli ve sokakları en dolu olanı Riomaggiore!

Genel olarak Cinque Terre’de otel çok az ve olsa bile biraz pahalı olduğu için biz Airbnb kiralamayı tercih ettik! Geceliği kişi başı 25€ ‘ya oldukça konforlu Airbnb’ler bulmanız mümkün! 

Eğer ekonomik takılmaktan yanaysanız, bu bölgede hostel bulmanın oldukça zor olduğunu belirtelim. Fakat iyi bir ön hazırlık ve önceden rezervasyon ile uygun fiyatlı Airbnb’ler bulacağınıza eminiz.

Airbnb nedir, nasıldır gibi soruların cevapları için sizi aşağıdaki linke alalım!

https://www.filgezi.com/airbnb-nedir-nasil-kullanilir/

Cinque Terre’ye Nasıl Gidilir?

Cinque Terre’ye varmak için Milano’dan, Cenova’dan veya Pisa’dan kalkan trenlere binebilirsiniz. Yolculuğunuza Milano’dan başlıyorsanız Cinque Terre’ye varmanız 3-4 saat sürecek, Cenova ve Pisa şehirlerinden başlıyorsanız ortalama 1-1.5 saat sürecektir.

Hem THY’nın hem de Pegasus’un Milano, Cenova ve Pisa şehirlerine direkt uçuşları bulunduğu için başlangıç noktası olacak şehirlere ulaşmanız da oldukça kolay olacaktır.

Cinque Terre’ye ulaşmak için varış noktası “La Spezia” şehri veya “Levanto” şehri olan trenlere binmelisiniz. Cinque Terre bu iki şehir ortasında kaldığı için iki şehirden de Cinque Terre’ye tren ile ulaşımınız oldukça kolay olacaktır.

Cinque Terre yolculuğunuz için tren biletlerinizi tren garlarının kontuarlarında veya internet üzerinden satın alabilirsiniz. Varış noktanıza “La Spezia” yazdığınız zaman karşınıza çıkacak olan her trene binebilirsiniz  🙂 -La Spezia diyoruz çünkü biz La Spezia’yı tercih etmiştik-

La Spezia’da veya Levanto’da trenden indikten sonra Cinque Terre’ye giden bir trene binerek kasabalara ulaşmanız yaklaşık 10 dakikanızı alacaktır. La Spezia’da indikten sonraki ulaşımınız aşağıdaki kısma dahil olduğu için bu bilgiyi oraya saklıyoruz. 🙂

Cinque Terre Kasabaları İçi Ulaşım

cinque terre gezi rehberi - harita
cinque terre gezi rehberi – harita

Evet, La Spezia’ya gelmeyi başardıysak sıra son adım olan Cinque Terre’ye!

Cinque Terre içi ulaşıma söz konusu olduğunda, eğer hiking yapmayacaksanız, seçeneğinizin sadece tren olduğunu önceden belirtelim! Gün boyu La Spezia ve Cinque Terre’nin 5 kasabası arasında gidip gelen birçok tren bulmak mümkün! Her bir kasaba arası mesafe tren ile o kadar kısa ki bir kasabadan diğerine tren ile maksimum 2 dakika sürdüğünü söyleyebiliriz!

Cinque Terre içi ulaşım aracının tren olduğunu söyledik. Peki biletler ne kadar tutuyor diye soracak olursanız eğer 24 saatlik Cinque Terre kartınız yoksa her bir biniş tek bir kişi için 2.5 Euro tutuyor.

24 saat sınırsız biniş hakkı tanıyan Cinque Terre kartı ise Kasım-Mart ayları arası 13 Euro, Nisan-Kasım ayları ise 16 Euro tutuyor! Yani bir günde ne kadar çok kasaba gezeceğiniz ve trenlere ne sıklıkla bineceğinize göre Cinque Terre kartından satın almayı düşünebilirsiniz.

İtalya’da trenlerde bilet kontrolü oldukça sık ve yoğun olduğu için trenlere binerken mutlaka bilet satın almanızı ve 2 dakika için bile olsa işinizi riske atmamanızı öneririz. Zira çok turistik bir hat olduğundan dolayı her trene birden fazla kondüktör (bilet takibi yapan abla/abi) koyuyorlar ve biletsiz yakalanırsanız cezası 50 ila 100 Euro’ya kadar çıkıyor. Sonra FilGezi uyarmadı demeyin! 

Cinque Terre Pahalı Mı? Cinque Terre Gezi Rehberi

Geldik gezi rehberinin en önemli sorulardan birine daha! 🙂 Cinque Terre’de sayıca fazla restoran, market ve kafe bulunmadığı için diğer İtalyan kasaba ve şehirlerine göre bir tık daha pahalı diyebiliriz. Özellikle büyük zincir İtalyan marketleri bu minik kasabalarda olmadığı ve lokal marketler ağırlıkta olduğu için Cinque Terre’ye ön hazırlıklı gitmek faydalı olacaktır.

Cinque Terre’de Ne Yapılır?

Vernezza - Cinque Terre Gezi Rehberi
Vernezza – Cinque Terre Gezi Rehberi
 1. Fotoğraf makinenizin hafızasını dolduracak kadar fotoğraf çekebilir,
 2. Manarola, Riomaggiore, Corniglia, Vernazza ve Monterosso del Mar şehirlerini belirli bir rota izlemeden kaybolarak keşfedebilir,
 3. Eğer seyahatiniz yaz aylarına denk geliyorsa kasabalardan denize girebilir,
 4. Günlük tekne kiralayarak kasabaların manzaralarına uzaktan bakabilir,
 5. Hiking düşkünüyseniz hiking rotalarından birkaçını değerlendirip yürüyüş yapabilir,
 6. Her bir kasabanın en tepe noktasına çıkarak kasabaların ikonik manzaralarına şahit olabilirsiniz!

Cinque Terre Gezi Rehberi – Hiking Rotaları 

cinque terre gezi rehberi - yuruyus yolları
cinque terre gezi rehberi – yuruyus yolları

Cinque Terre’nin kasabaları kadar trekking rotalarının da meşhur olduğunu söylemiştik değil mi?

Trekking ve hiking tutkunlarının Cinque Terre’de izleyebileceği birkaç farklı rota mevcut!

Mavi Rota- Sentierro Azurro

Mavi rota anlamına gelen “Sentierro Azurro” Cinque Terre’nin en çok tercih edilen ve en popüler tırmanış rotasından biri! Başlangıç noktası Riomaggiore ve bitiş noktası Monterosso del Mar olan bu rota yaklaşık 12 km uzunluğunda ve rota kendi içerisinde dörde ayrılıyor;

 1. Riomaggiore-Manarola (Aşıklar Yolu) : 1 km
 2. Manarola-Corniglia : 2km
 3. Corniglia-Vernazza : 3.2 km
 4. Vernazza-Monterosso del Mar : 3.3 km

Bu rota her ne kadar kendi içerisinde dörde ayrılsa da günümüzde Riomaggiore-Manarola ve Manarola-Corniglia arası boyunca uzanan yola erişim 2021 yılına kadar durdurulmuş durumda. Toprak kayması sebebiyle güvenli bulunmayan bu iki hata erişim şuanda ne yazık ki mümkün değil!

Fakat yürüyüş meraklısı iseniz Corniglia- Vernazza ve Vernazza- Monterosso del Mar arasında uzanan rotaya Cinque Terre Trekking Card ile erişebilirsiniz! Bu rotaların ücretli rotalar olduğunu da belirtelim!

Eğer sadece 1 gün trekking yapacak iseniz günlük Cinque Terre Trekking Card ücretinin 7.5 Euro olduğunu, iki günlük kullanım ücretinin ise 14,5 Euro olduğunu belirtelim! Güncel ve açık rotalar ile daha detaylı fiyat bilgisi için aşağıdaki web sitesine göz atabilirsiniz!

http://www.parconazionale5terre.it/page.php?id=157

Cinque Terre’de Gezilecek Yerler

Cinque Terre Gezi Rehberi: Manarola
Cinque Terre Gezi Rehberi: Manarola

Cinque Terre’de gezilecek yerler listesinin başında tabii ki de bölgenin ismini alan 5 minik kasaba geliyor! Gelin bu kasabaları yakından tanıyalım.

 1. Riomaggiore
 2. Manarola
 3. Corniglia
 4. Vernezza
 5. Monteresso del Mar

Daha önce de bahsettiğimiz gibi her bir kasabayı yaklaşık 3 saat içerisinde gezilebileceğiniz için tavsiyemiz bu kasabalarda doyasıya keşif dolu saatler geçirmeniz! Sosyal medyada mutlaka denk gelmiş olduğunuz Manarola ve Riomaggiore kasabaları görenlerin gözlerini büyülerken Corniglia minicik ama sempatik ve boş sokaklarıyla insanın kalbinde ayrı bir yer ediyor.

Limon kokulu sokaklar arasında dilediğinizce kaybolmak ve muhteşem bir deniz manzarasına şahit olmak için her bir kasabanın en tepe noktasına tırmanmayı unutmayın! Kasabalara doyamayacağınıza ve “keşke burada yaşasam” diyeceğinize eminiz!

İtalya’nın rüya destinasyonlarından olan Cinque Terre gezi rehberinin sonuna geldik. En kısa zamanda sizin de gitmenizi ve enfes manzaraların tadını doyasıya çıkarmanızı öneriyoruz! Ardı ardına dizilmiş bitişik rengarenk evleri ve her bir kasabadan görünen deniz manzarası karşısında sizlerin de hayran olacağına eminiz.

Yağmur Sarar (@yagmotravels)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir