Filipinler’ in Gözde Adası Boracay Gezi Rehberi

boracay gezi tavsiyeleri
boracay gezi tavsiyeleri - white beach

 

Boracay gezilecek yerler arasında, Filipinler’ e gittiyseniz adını muhtemelen ilk duyacağınız ada. Yani demem o ki, gerçek bir Filipinler deneyimi için biraz fazla turistik ve kalabalık. Bu yüzden de biraz iğneleyici bir mektup yazmak istiyorum aşağıda. Ancak haksızlık etmeyim; Boracay, gezilecek yerler listemin 3. hatta 4. sırasında bulunmasına rağmen, yapılacak aktivitelerin bolluğu ve Puka Beach için gidilesi bir yer.
Boracay Gezisi
Boracay Gezisi

“Sevgili eltimgiller;

Şu an Boracay diye bir adadayım. Burası çok güzel. White Beach diye bir kumsal var, alabildiğine uzun, kumları pek yumuşak, pek güzel . Bir sürü turist var, oldukça kalabalık; boş şezlong bulamıyorsun bile ama olsun. Fiyatlar neredeyse Avrupa’yla aynı ama olsun.

Denizde bolca yosun var ama olsun. Seyyar satıcılar sürekli yakanda sana birşeyler satmaya çalışıyor ama olsun. Starbucks, TGI Friday’s, Mc Donald’s… Ne kadar junk food, ne kadar hayatımızda olmayan , tadını bilmediğiz mükemmel lezzetler ararsan, hepsi mevcut. Cennet cennet.”

1973’te; Moda’dan Filipinler’ e seyahat eden Leyla Hanım tarafından yazılan bu mektubun üzerinden yaklaşık 43 yıl geçmiş. Ve inanın maalesef bu 43 yıl içinde, Boracay’da hiçbir şey değişmemiş. Daha önce de sık sık tekrarladığım gibi, Boracay,  oldukça popüler, oldukça revaçta, oldukça turistik bir destinasyon.

white beach gun batimi
white beach gün batımı

Öyle ki, 14 günlük Filipinler seyahatimde yalnızca bir kere burada, bu adada türkçe konuşmalar duydum. Hal böyle olunca, ada hakkında bilgi kirliliği de had safhada. Turistik olmanın getirdiği oldukça kötü yanlar var. “Ha kardeşim sen de turist değil misin, kime bu afra tafra, artistik saltolar?” diyor olabilirsiniz. Ancak bu turistik ve popüler yerleri seven bir turist olacağım anlamına da gelmiyor olabilir.(savunma mekanizması, alınganlık)

İşte bu bilgi kirliliği içinde, nispeten taze, gün görmemiş bilgileri, Boracay gezi notlarını sizinle paylaşıyım gönlünüzü hoş edeyim istedim. O yüzden ilk olarak Boracay’ a nasıl gidilir konusuna (önemli bir konu), daha sonra Boracay’ da nerede kalınır hususuna, biraz daha sonra ise Boracay’da gezilecek yerler ve ne yapılır, yeme içme aktiviteler konusuna bir açıklık getirelim.

 Boracay’ a Nasıl Gidilir?

Boracay’ a nasıl gidilir mevzusu biraz karışık gibi görünse de hem 2 alternatifli hem de kolay. Kalibo veya Caticlan havaalanı üzerinden ulaşabiliyorsunuz. Ardından havaalanından limana ulaşmak için, kısa bir trike(ilk Filipinler yazımda bahsettim yanında kabini olan bir motor) ve ardından limandan Boracay’a ulaşmak için ise yaklaşık 20 dakikalık feribot yolculuğu(feribot dediğime bakmayın, küçük gemiler) yapmanız gerekli.

Boracay’ da otelinize ulaşmak için uçak + trike + feribot + trike yolculuğu sizi pek korkutmasın. Mesafeler kısa ve ulaşım ücretleri ucuz.(50 peso trike- 50 peso feribot gibi) Burda bir uyarı yapmam gerekirse havaalanında indiğinizde- bir Filipinler klişesi olarak- transfer satmaya çalışıyorlar, eğer oldukça ihtiyar değilseniz, yorgunluktan bitap düşmediyseniz, transfer satın almayın, kendiniz ulaşın.

Havaalanından çıkınca az yürüyünce zaten “tricycle” lar sizi bekliyor. Burdan trike ve feribot kombine biletinizi alıyorsunuz ve yarı fiyatına adaya geçiyorsunuz. İkinci bir husus ise Filipinler’ in çoğu yerinde olduğu gibi, burda da tekrar tekrar “terminal fee”, çevre vergisi gibi ücretler ödemeniz. (75 -100 peso Bundan kaçış yok.

Boracay’ da Nerede Kalınır?

Boracay’da nerede kalınır konusunda, gitmeden önce biraz internete bakayım; booking.com dan yorum okuyayım; agoda.com dan ucuz oda bakayım; tripadvisor.com dan yorumları doğrulayım, puanlarda kaybolayım, kötü çevirilerde delireyim, Anthony Bourdain nereye gitmiş bak hele, derseniz, insan biraz yanılıyor, ekrana, davar gibi boş boş bakmaya devam ediyor.

Dediğim gibi çok yorum var ve muazzam bilgi kirliliği… Station 2 de kalma, station 3 te kal; aman efendim station 1 çok iyi, canım efendim plajı olan bir otel ayarla, kahvaltı şöyle, kahvaltı böyle. Bu gibi bilgilere kanmayın demiyorum ama pek de aldırış etmeyin dostlar.

boracay nerede kalınır
boracay’ da nerede kalınır

Yukarıdaki haritalara ve konaklama, restaurant bölümlerine https://boracaycompass.com/maps/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Eğer White beach tarafında kalacaksanız “station” lar birbirine çok yakın. Yürüme mesafesi maksimum 5 -10 dakika. Benim naçizane fikrim; kendinize konforlu, temiz bir otel bulmanız. Hangi istasyonda olduğunun pek bir önemi yok.(White Beach yanyana 3 istasyondan oluşuyor )Zaten sabah çıkacaksınız akşam gireceksiniz otele. Yeri geldiğinde bir klişe daha: “zaten yatmaya gidiyoruz sadece otele” .Biz çoğunluğun tavsiyesi üzerine station 2 de bir otelde kaldık ancak yine de heryere yürüdük.

Boracay Gezilecek Yerler – Boracay’ da Ne Yapılır?

Boracay gezi notlarıma ve Boracay gezilecek yerler kısmına girizgah yapmadan önce günah çıkarmak isterim. Turistik ve popüler diye Boracay’ a bir ton laf ettik, yer yer yerin dibine soktuk(köpeğin arka tarafı). Ancak Boracay’ da neler yapılır mevzusuna biraz göz atınca haksızmışım gibi gelebilir.

Hanımlar müjde; adada güzel vakit geçiremiyorsun da değil. Ucuz masajlar, tropik meyveler, kadife kumsallar sizi beklemekte. Her köşe başından çıkan Filipino teyzeler(yaşları 20-50 arasında değişiyor, ancak genelde ihtiyar) MASAZ MAAAAAM! diye bağırıyor. Boracay’ da en çok duyacağınız akıl çelen, cüzdan boşaltan bir çağrı bu. Her duyduğunda, masaj yaptırmak istiyor insan.

Bir seans masaj, 1 saat sürüyor ve ücreti 350 peso. Eğer daha iyi bir yerde yaptırmak isterseniz 450 peso . Ancak daha iyi bir yerde yaptırmanız masaj yapan insanın kabiliyetleri açısından çok farksız. Sadece etrafınızda cibinlik var ve nispeten daha rahat bir yatakta yatıyorsunuz.

boracay gezilecek yerler
boracay gezilecek yerler

Şimdi de seyahat bloggerlarının klişelerinden bir tane yapıştırayım buraya:” Sahilde uzanırken, palmiye seslerinin hışırtısını, dalgaların o tatlı sesini duyarken kendinizi emin ellere bırakmak oldukça keyifli bir deneyim”. Cümlenin içinde hem keyifli, hem deneyim, hem de hışırtı geçiyor; insan daha ne istesin?

Masaj gibi önemli bir noktayı geçtikten sonra, gel gelelim Boracay’da yapılan aktivitelere. Öncelikle önemle belirteyim: White beach in denizi çok kötü, yosun dolu ve bu yosunlar vücuda yapışan yüzen yosunlar. Bu kötülüğün, edinilen deneyime, zamana göre değiştiğini sanmıyorum İnsan popülasyonundan, tekne popülasyonundan etkilenmiş.

Azıcık yüzeyim , çok bunaldım diyorsunuz, pişman oluyorsunuz. Yosunların dışında diğer bir etken ise siz yüzerken denizde size, surf tahtası kiralamaya çalışan insanlar. Denizde bile kurtulamıyorsunuz satış politikasından. Ancak gün batımı White Beach’ te eşsiz. Batan güneşin önünden geçen tekneler, üzerlerindeki bulutlar görsel şölen sunuyor.

boracay gezi tavsiyeleri
boracay gezi tavsiyeleri – white beach

Eğer “siz de partiden sıkıldıysanız”, kalabalığı, gürültüyü sevmiyorsanız( insan zaten Filipinler’ e neden gider ki?) kaçacağınız çok güzel bir plaj var: Puka Beach. Whitebeach’ ten trike ye binip (pazarlık yapmayı unutmayın) daha sakin, daha temiz ve çok daha güzel Puka Beach e ulaşabilirsiniz.

Sabah erken saatlerde gitmenizi öneririm. Burdaki şezlonglar çok daha büyük, orijinal ve konforlu. Deniz çok temiz. (biraz taşlı, uyarmakta yarar var) Sahil deniz kabuklarıyla dolu. Yürüyüş yapıp ceplerinizi deniz kabuklarıyla doldurabilir, çok iyi bir dalıcı olduğunuzu söyleyip sevgilinize minnoş sürprizler yapabilirsiniz. Kim bilecek ki? Ortamlarda Yasemin Dalkılıç’ ım dersin.

boracay’ da neler yapilir – Puka Beach

Hazır dalış demişken, Boracay’da oldukça fazla dalış noktası var. Dalış okullarının, merkezlerinin çoğu Avustralyalılar tarafından açılmış. Ben Filipinli bir dalış merkeziyle daldım.(scuba diving ) Dalışta hocayla beraber 3 kişiydik. Denizin altı petshoplarda gördüğümüz, zaman zaman satın aldığımız tropik balıklarla, kayıp balık nemolarla dolu.

Eğer dalmaya ilginiz varsa mutlaka en azından Discovery dalışı deneyin. Yahut gitmeden en azından dalış diplaması (brevet) alıp dalışlara katılın. Köpek balığı dalışları, deniz kaplumbağası , Napolyon balığını görmeyi vaadeden dalışlar…

Eğer son yılların vazgeçilmez popüler “extreme” sporu kiteboard ile haşır neşir iseniz kiteboard yapmadan duramıyor “ ayy kız kiteboard um geldi, bir Boracay’a gideyim de kiteboard yapayım en iyisi” diyor iseniz, sizi şöyle alalım. Bulabog Beach kiteboard cenneti. Bulabog; whitebeach in tersi istikametinde, adanın diğer yanında kalıyor. Ancak bu kadar yolu bunun için tepmek ne kadar doğru onu bilemeyeceğim.

Eğer tam bir turistik aktivite avcısıysanız Boracay tam size göre. Boracay’ da ne yapılır sorusunun cevabı oldukça uzun bir liste. Ada; kaldığınız süre boyunca, size aktivite satmaya çalışan, almadığınızda daha çok ısrar eden Filipinolarla dolu. En çok tekne turu satmaya çalışılıyor. Tekne turu, parasailing, jetski, gün batımı turu… Say say bitmeyen aktiviteler.

boracay aktiviteler
Boracay Ariel’s Point

Bir de Ariel’s point aktivitesi dikkat çekici. Turistleri tekneler doldurup yüksek bir noktaya götürüyorlar ve burdan atlıyorsunuz. Yemek, içmek herşey dahil. Ancak tüm gününüzü alan bir aktivite. Eğer çok vaktiniz varsa gidin derim. Hatırladığım kadarıyla turun fiyatı 1000 peso civarı.

Boracay gezilecek yerler listesinde önemli bir nokta var;  D’talipapa, yani balık pazarı. Bu balık pazarı özellikle akşamları oldukça kalabalık. Pazarda daha önce görmediğiniz, adını hiç duymadığınız deniz ürünlerine gömülüp bunları yan tarafta yer alan restoranlarda pişirtip, midenize ziyafet çekebilirsiniz. Hatta süs eşyası diye satın aldığımız deniz kabuklularının tadına bakabilirsiniz.

boracay balik pazari
boracay balik pazari (D’Talipapa)

Bunun yanında İtalyan, İspanyol, Fransız lokantaları da mevcut. Bunlar arasında İspanyol restoranı olan La Cozina’da mürekkep balıklı paella ve tatlı olarak  churros oldukça başarılı. Bir de TGI Friday’s in limitsizsiniz Mojito kampanyası var. Kampanya’dan faydalanmanızı, 27 bardak mojito içmenizi (parasını çıkarana kadar) öneririm. Geceleri poi ateş dansları, turist çekmek için leş müzik çalan diskolar mevcut. Eğer kafanız güzel olursa ve ertesi günü hatırlamayacaksanız buralarda dans edebilir, kusabilir, insanları rahatsız edebilirsiniz.

Boracay gezi notlarımdan da göreceğiniz gibi , ada,  turistten bunlacağınız, yerli halkın turist görmesi sebebiyle kaba ve paragöz olduğu, her zaman daha çok para isteyip, verdiğiniz parayı beğenmediği yerlerden. Planlı programlı gezmekten ziyade, adada anlık ne yapacağına karar vermeniz, White Beach e takılmayıp, kendinize başka programlar, etkinlikler yaratabilmeniz yararınıza olur.( zaten yıllardır var olan etkinlikler, yaratabilirsiniz dediğime bakmayın, yaratıcılık gerektirmeyen, yorgunluk getirmeyen aktiviteler).

Aşağıdaki videodan Filipinler ve Boracay üzerine görüntüler izleyebilirsiniz:

Boracay’dan gündüz 6:00 ‘ da ayrıldık. Şelalelerle, dalış noktalarıyla ünlü Cebu’ya geçmek için 10.00 da uçağa  bindik. Uçağa binmeden bir Filpinler klasiği olan fazla kilo problemiyle karşılaştık tabii ki. Onu da bir sonraki yazımda şeyederim. Bir de balina köpekbalığı dalışını falan…

Bu yazımda kısaca Boracay gezilecek yerler, Boracay’ da ne yapılır, Boracay’ da nerede kalınır ve Boracay’ a nasıl gidilir gibi konuları kaleme almaya çalıştım. Yer yer gevezelik ettiysem affola.

Not: Filipinler Seyahatini başta 2 bölümde yazmayı öngörmüştüm; ancak Boracay yazısı, yaptığım yersiz geyiklerden sonra çok uzadı. Affınıza sığınarak 3. bölümü de yazmak ve paylaşmak isterim.

Sevgiler.
Filipinler seyahatinin ilk kısmı için sizi buradan yakın;

Filipinler Gezilecek Yerler

2. Kısmısı için ise buraya buyrun efenim;

Metro Manila – Filipinler’ in Başkenti

 

More from Can Marangoz

Portekiz’ e Derhal Gitmeniz için 5 Neden

Portekiz Gezisi Planlamanız İçin 5 Neden ! Eğer klasik Avrupa seyahatlerinden veya...
Read More

2 Comments

  • Betül dedi ki:

    27sinde Cebu’ya geçiyorum. Bir ay Filipinler’deyim . Çok teşekkürler bu bilgiler için, keyifle okudum ! Ayrıca geyikler yersizden ziyade çok komik olmuş öyle komik ki yazmadan edemedim ☺️

    • Can Marangoz dedi ki:

      bol bol gezin bizim yerimize de! çok özledik filipinler i 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir