Filipinler’ e Gitmeniz İçin 8 Neden

bohol çikolata tepeleri
bohol çikolata tepeleri

Dünya nın öbür ucunda, huzur, mutluluk, macera dolu bir tatil. Kulağa gayet makul geliyor 🙂 Üstelik bu tatilin planlayacağınız başka uzak destinasyonlara göre çok daha ucuz olacağını söylemeyliyim. Filipinler, 7.107 adet adadan oluşan büyüleyici ülke.

Her ne kadar büyüleyici, muhteşem, mükemmel gibi minnoş kelimeler kullansam da bu duyguların anlamı gitmediğiniz sürece havada kalacak. “Neden bu kadar Filipinler gezisi çığırtkanlığı yapıyorum?” açıklamak için aşağıda küçük bir liste yaptım 🙂 Filipinler ‘ e Gitmeniz için 8 neden:

1. Boracay’ da Gün Batımı

filipinler boracay gezisi
filipinler boracay gezisi

Boracay, Filipinler denilince akla ilk gelen yer. Güneşlenirken coconutınızı içebileceğiniz, mangonuzu yiyebileceğiniz, kadife yumuşaklığında beyaz kumlara sahip White Beach, dünyada tek örneğe sahip deniz kabuklarına sahip Puka Beach ve kite surf-uçurtma sörfü yapabileceğiniz Bulabog Beach ten oluşan Boracay, aynı zamanda turistler için oldukça fazla aktiviteye sahip.

Boracay’ da doyasıya yüzebilir, renkli ve oldukça zengin su altı canlılığa sahip sularında dalabilir, yelken turlarına katılabilir, adayı motosikletlerle dolaşabilirsiniz. White Beach’te gün batımını izlemeyi ve bol bol fotoğraf çekmeyi de unutmayın.

Boracay gezi notlarıma buradan ulaşabilirsiniz:https://www.filgezi.com/boracay-gezi-notlari-gezilecek-yerler/

2. Manila’ da Oryantal Şehir Hayatı

Filipinler Manila Chinatown

Metro Manila, Filipinler’ in başkenti. Eğer gerçek bir filipinler deneyimi yaşamak istiyorsanız mutlaka bu şehri gezmelisiniz. 10 milyonu aşkın insanın yaşadığı Manila’ da, evsizlerin oranı çok yüksek. Sokakta yaşayan insanlara sık sık rastlayabilirsiniz.

Şehir, kozmopolit bir yapıya sahip. Farklı uluslardan, farklı kültürlerden, farklı ekonomik yapılardan gelen milyonlarca insan şehri renkli hale getirdiği gibi, muazzam bir trafiğe, çevre ve hava kirliliğine,karmaşaya yol açıyor.

Eski şehir, Asya nın en eski üniversitesi Santo Tomas, San Augistin Kilisesi, Intramuros surları ve Rizal Park, Casa Manila şehirde gidip görmeniz gereken yerler arasında. Ayrıca şehirde devasa alışveriş merkezleri de bulunuyor.

Manila gezi notlarıma buradan ulaşabilirsiniz: https://www.filgezi.com/filipinler-manila-gezilecek-yerler-tavsiyeler/

3. OSLOB’ TA BALİNA KÖPEK BALIKLARIYLA YÜZMEK

oslob balina köpek baliklari
oslob balina köpek baliklari

Bir deneyim düşünün, sabahın ilk saatlerinde, uçsuz bir sessizlikte 8 metrelik bir devle yanyana yüzüyorsunuz. Balina köpek balıkları… Bu deneyim filipinler’ – Oslob’ ta turistik bir etkinlik haline gelmiş. Küçük kayıklarla sizi denizin ortasına kadar götürüyorlar ve balina köpek balıkları gelsin diye küçük karidesleri bırakıyorlar.

Balina köpek balıkları, kayıklara yanaştığında, size suya girmek ve yanında yüzmek kalıyor. Bu dev yaratıklar oldukça sakin ve zararsız. Zaten suya girmeden verilen brifing size, hayvanlara nasıl davranmanız konusunda bilgiler içeriyor. Ancak bu dev yaratığın yanında yüzerken paniğe kapılıp zaman zaman kuralları unutuyorsunuz. (Örn; balina köpek balığına 4 metreden fazla yaklaşmama kuralı)

4. BANAUE PİRİNÇ TARLALARI

Banaue pirinç terasları olarak da geçen lokasyon, Filipinler’ de en çok ilgi çeken yerler arasında. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alması bile neden olduğunu açıklamaya yeter. Manila’da 8-9 saat süren otobüs yolculuğu sonunda ulaşılan pirinç tarlalarının geçmişi Ifugao’lara ve 2000 yıl öncesine dayanıyor.

Banaue pirinç tarlalarını gezmek biraz kondisyon istiyor ancak izleme noktalarından birine vardığınızda, mükemmel manzaraya bakmak, bölgenin güler yüzlü insanıyla sohbet etmek, gündelik hayatlarına katılmak olağanüstü bir deneyim. Bir uyarı: bölgede çok fazla konaklama seçeneği yok o yüzden önceden konaklama ayırtmak mantıklı olabilir.

5. EL NİDO TEKNE TURLARI

el nidoda neler yapilir
el nido tekne turları

Filipinler’ de Palawan adası özellikle ulaşımın biraz zahmetli olması nedeniyle -görece- daha az turistik olan bir yer. Palawan adasında Puerto Princesa’ya ve El Nido’ ya direkt uçuşlar var. Aynı zamanda Puerto Princesa’dan El Nido’ ya minibüslerle ulaşabiliyorsunuz.

El Nido, harika kıyılara, mükemmel adalara sahip bir yer. Bu yüzden de adanın en büyük aktivitesi tekne turları. A-B-C-D bölgelerine ayrılan tekne turları, hangisini seçerseniz seçin size unutulmayacak bir deneyim sunacak. Doğası hiç bozulmamış plajlar, — Deniz ürünleri ve tropik meyveler yemek de cabası.

Not: El Nido  yazıma göz atabilirsiniz: Palawan ve El Nido Gezisi

6. BOHOL ÇİKOLATA TEPELERİ

bohol çikolata tepeleri
bohol çikolata tepeleri

Bohol, Cebu’ nun yanı başında, hatta Cebu’ dan günlük turlar düzenlenen bir ada. Adanın en büyük özelliği, 1268 küçük koni şeklinde tepelerden oluşması. Tepelerin yükseklikleri 30-50 metre arasında değişkenlik gösteriyor. Tepelerin, milyonlarca yıl önce adalar deniz altındayken, su akıntıları nedeniyle oluştuğu tahmin ediliyor.

Üzerileri çim kaplı bu sevimli tepeleri gördükten  ve bol bol fotoğraf çektikten sonra Bohol adasında kelebek çiftliğini gezebilir, Loboc nehri turuna katılabilir, maymunları gözlemleyebilirsiniz. 1-2 gün dolu dolu aktiviteler, görecek yerler sunan bu küçük adayı ziyaret etmeyi unutmayın.

7. CORON ADASI TÜPLÜ DALIŞ

Filipinler Gezisi: Coron Adası'nda Dalış
Filipinler Gezisi: Coron Adası’nda Dalış

Filipinler, konum olarak, su altı canlılığının çok zengin olduğu, dolayısıyla oldukça fazla dalış noktası bulunan yerlerinden. Coron adası da bunlardan biri. “Forbes Traveler” dergisi tarafından da Dünya’ nın en iyi 10 dalış noktası arasında gösterilen Coron’ un etrafında onlarca ada bulunuyor.

Öncelikle, dalış için heyecanlandıran bir detay vereyim; 2. Dünya Savaşı’ ndan kalma batık Japon gemilerine dalabiliyorsunuz. İkinci bir nokta ise Baraccuda Lake yani Baraküda Gölü. Adından da anlaşılacağı üzere bölgede baraküda balıklarıyla hatta sürüleriyle dalabiliyorsunuz. Bunun yanında, Coron adasından Apo resiflerine ulaşabilir ve burada da dalabilirsiniz.

8. CEBU ADASINDAKİ TURKUAZ ŞELALELER

kawasan selaleleri

Cebu adasını, turistik bir yer olarak görmemek gerekli. Zaten bu yüzden de doğası hiç bozulmamış.  Tumalog ve Kawasan şelaleleri bile bu adayı gidip görmek için yeterli. Fotoğraflarda denk gelirseniz özellikle Kawasan Şelaleleri turkuaz bir renge, harika bir güzelliğe sahip. Hatta bu şelalede sal kiralayıp, suyun aktığı kaynağa ilerleyip masaj yaptırabiliyorsunuz.

Bunun yanında, eğer Oslob’ a balina köpek balığı dalışı yapmaya gittiyseniz, Tumalog şelaleleri buraya çok yakın. Ancak belirtmem gerekir ki, iki şelaleye de çıkmak biraz kondisyon istiyor. Tumalog şelalelerine varmak için motosiklet kiralayabilirsiniz. Ancak Kawasan için biraz yürümek gerekecektir.

9. Cep Yakmayan Makul Hatta Ucuz Fiyatlar

Bir tatile çıkacağımızda, özellikle uzak bir yere gideceğimizde -genellikle- ilk olarak bütçeyi düşünürüz. Bütçemiz yetecek mi? Güzel otellerde konaklayabilecek miyiz? Güzel yemekler yiyebilecek miyiz? İstediğimiz yerlere gidebilecek miyiz? Rahat edebilecek miyiz? Cevap veriyorum. Tüm sorular için evet.

Filipinler, halkın da gelir kaynağının kısıtlı olması, büyük çoğunluğunun gelir düzeyinin düşük olması nedeniyle oldukça ucuz bir yer. Yemek-içmek, konaklamak, yolculuk ucuz. Bazı turistik bölgeler pahalı sayılabilir ancak buna rağmen, o lokasyonlarda da fiyatlar İstanbul seviyesinin altında.

Kısacası Filipinler gezisi her yönden size iyi gelecek ve mutluluk getirecek. aşağıdaki videodan da Filipinler seyati hakkında kısa görüntüler izleyebilirsiniz.

 

More from Can Marangoz

Samos Gezilecek Yerler & Gezi Rehberi

Samos, gittiğimiz 17. yunan adası… Yani, Yunan adaları konusunda biraz tecrübeli olduğumuzu...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir