Japonya Gezi Rehberi

16 yüzyılda Avrupalı denizciler, Japonya’yı keşfetmek için ilk yola çıktıklarında karşılarında barbar bir ırk bulmayı bekliyorlarmış. Vardıklarında ise karşılarına çıkan ileri kültür ve medeniyet seviyesi onları oldukça şaşırtmış.

Zaman koşullarına kıyasla, yaşam şekilleri son derece ileri olan Japonlar ise Avrupalılara dönüp baktıklarında doğru düzgün yıkanmayı bile bilmeyen, elleri ile yemek yiyen ironik olarak barbar diye nitelendirdikleri bir ırk bulmuşlar.

Avrupalı denizcilerle ticari ilişkiler kurmaya başlayan Japonlar, Tokugawa İemitsu’nun başa gelmesinin ardından ve misyonerlerin yaymaya başladıkları batı dinleri ve kültürünün etkisi altında kalmamak, özünü korumak adına batı ile ilişkilerini kesip, kendilerini 1854’e kadar dünyadan soyutlamışlar. 1854 yılında Amerikan donanmasından gelen baskı üzerine tekrar dış dünyaya kapılarını açmışlar ve Amerika ile yapılan anlaşmaları kısa bir süre içerisinde Rusya, İngiltere ve Hollanda ile yapılan anlaşmalar izlemiş.

Japonya sonunda kapılarını dünyaya açmış olsa da benim gibi nerdeyse her gittiği yerde Amerikan ve batı medeniyetinin etkisini görmeye alışkınlar için hala son derece şaşırtıcı ve kendine özgü kalmış bir yer.
japonya gezi rehberi - harita
japonya gezi rehberi – harita (mel smith designs)
Peki adayı ziyaret edenler nelere dikkat etmeli? Japonya Gezi Rehberi‘nde kısa kısa aşağıdaki soruların yanıtlarını bulabilirsiniz:
 • Japonya hakkında genel bilgiler
 • Japonya’ya Ne Zaman Gidilir?
 • Japonya’da gidilmesi gereken şehirler yapılması gerekenler
 • Nerede Kalmalı? – Japonya Gezi Rehberi
 • Para birimi ve döviz alma konusunda bilmeniz gerekenler
 • İnternet ve telefon kullanımı
 • Şehirler arası ulaşım- Japonya Gezi Rehberi
 • Japonya’daki festivaller
 • Japonya’da ne yenir? – Japon Mutfağı
 • Günlük harcamalar – Japonya Gezi Rehberi

 

Japonya Hakkında Genel Bilgiler

Japonya Gezi Rehberi
Japonya Gezi Rehberi
 • İsmini “Yükselen Güneşin toprakları”ndan alan Japonya(Nippon) Pasifik okyanusunda 6852 adadan oluşuyor.
 • Ülkenin yaklaşık %97sini oluşturan 4 en büyük ada Honshu, Hakkaido, Kyushu ve Shikoku.
 • Ülke 47 idari bölge ve bunların altında toplandıkları 8 ana bölgeden oluşuyor.
 • Yaklaşık 130 milyon nüfusa sahip olan Japonya, dünyanın en kalabalık 10. ülkesi.
 • Bu nüfusun yaklaşık 10 milyonu ise Tokyo’da yaşıyor. Benim gibi kalabalık sevmeyenlerin gitmeden kendilerini psikolojik olarak hazırlamalarını tavsiye ederim:)
 • Ayrıca ülkede yabancı nüfusu oldukça düşük. Genel nüfusun %98.5’ini Japonlar oluşturuyor.
 • Ülke çok fazla turist alsa da, Japonlar genel olarak yabancılara yardımcı fakat çekingen bir şekilde yaklaşıyorlar. Eğer açık tenli ve açık saçlı Avrupai bir tipiniz varsa, Japonların size dikkatle baktığını farkedebilirsiniz. Hatta arada sizinle ünlüymüşssünüz gibi beraber resim çektirmek isteyenler çıkabilir. Bu arada İngilizce konuşanların oranı oldukça düşük. Bazen otel ve hostellerde bile iyi ingilizce konuşan insanlar bulunmuyor.

Japonya Tarihi Üzerine

Japonya gezi rehberinde ülkenin tarihine özellikle yer vermek istedim. Oldukça ilgi çekici olan ve bize nispeten uzak olan Japon tarihi, samuraylar, daimyolar, üstünlük kurma çabaları ve çok kanlı savaşlara sahne olmuş. Eğer geçmek isterseniz sizi bir sonraki bölüme alalım. (Bence mutlaka okuyun gitmeden)

Japonya’nın geçmişine dair ilk dokümanlar 5.yüzyıla dayanmaktadır, fakat merkezi bir yönetimin oluşması 8.yüzyıla kadar sürmüştür ve ilk başkenti Nara’dır. Nara dönemi, imparatorun yönetim gücünü elinde tuttuğu ender bir dönemdir. Bu dönemden sonra İmparator sadece temsili bir güç olarak devam etmiştir.

japonya gezi rehberi - samuray
japonya gezi rehberi – samuray

Heian döneminin başlaması ile başkent Kyoto’ya taşınmış, yönetim ise aristokrat kesimin eline geçmiştir. Kamakura dönemiyle askeri yönetim gücü ele geçirmiştir. Bu dönemde farklı savaşçı beylikler Shogun ünvanını almak için birbirleri ile sürekli bir çatışmışlar.

Diğer beylikleri yenmeyi başarıp Shogun ünvanını alan lider, büyük arazileri kontrolü altında almış, Daimyo adı verilen kendine bağlı savaşçı beyliklere ise böldüğü arazilerde bazı sorumluluk ve güçler tanımıştır. Daimyolar ise Samurai savaşçılarından oluşan ordular ile bölgelerini ve bu bölgede yaşayan insanları korumuşlar.

tokugawa-ieyasu-japonya-gezi-rehberi
tokugawa-ieyasu-japonya-gezi-rehberi (bazı kaynaklarda daha tombul ve komik görünümlü 🙂

Azuchi Momoyama döneminde, 1600 yılında Tokugawa İeyasu bu çatışmalardan galip çıkarak Tokugawa Shogunate’yi kurmuş ve devleti o zamanlar Edo ismiyle bilinen Tokyo‘dan yürütmeye başlamıştır. Tokugawa Hükümdarlığı 1867’ye kadar devam edip, yerini İmparator Meiji’ye bırakmış, bu dönemde başkent resmi olarak Tokyo’ya taşınmıştır. Japonya bu dönemde modernleşme ve endüstriyelleşmeye odaklanmıştır.

Birinci Dünya Savaşı esnası’nda, Japonya Amerika’nın tarafında yer alsa da, Çin’e karşı izlenecek politikalarda anlaşılamadığından iki ülke birbirlerine mesafesini korumuştur. 1920’lerde başlayan ekonomik krizin gitgide kötüleşmesi iç politikanın da karışmasına neden olmuş, bu dönemde imparatoru öldürme ve darbe teşebbüslerinde bulunulmuştur. Bu da Japonya’nın gitgide daha askeri bir yapıya bürünmesi ile sonuçlanmıştır.

1930’larda Japonya, Çin üzerinde üstünlük kurmaya çalışmış, 1931’de Mançurya’yı işgal etmiş;  1937’de ise Çin ile geniş kapsamlı bir savaşa girmiştir. 1941’de Japonya’nın Pearl Harbor’ı bombalaması üzerine Amerika İkinci Dünya Savaşına dahil olmuş, Japonya ise Amerika, İngiltere ve Hollanda’nın Asya’daki kolonilerini işgal etmiştir.

Savaşın başlarında durum Japonya için oldukça avantajlı gözükürken, 1945 yılında Hiroshima ve Nagasaki kentlerine atılan atom bombaları ardından Japonya’nın teslim olması ile sonuçlanmıştır. 1945-1952 yıllarında ülke işgal altında kalmış, bu esnada anayasal monarşiye geçmiştir.

Para Birimi ve Döviz Alma Konusunda Bilmeniz Gerekenler

japonya gezi rehberi - japon yeni
japonya gezi rehberi – japon yeni
1 lira yaklaşık 17 Japon yenine denk geliyor. Özellikle büyük şehirlerde bol miktar döviz bürosu bulunuyor. Yanyana dükkanlarda bile kurlar farklılık gösterebiliyor. Birkaç farklı döviz bürosuna sorup, en avantajlı kurdan çevirenden almaya çalışabilirsiniz.

Japonya’da İnternet ve Telefon Kullanımı

Tahmin edebileceğiniz gibi Japonlar interneti de akıllı telefonları da çokça kullanıyorlar. Dolayısıyla otellerde, cafe ve restaurantlarda wifi bulmak sorun olmuyor. Ancak yine de yerli hatlarınızı normal günlük yurt dışı kullanım ücreti ile kullanabilirsiniz.

Japonya’ya Ne Zaman Gidilir?

Japonya’yı ziyaret etmek için genelde bahar(Mart-Mayıs) ya da güz ayları(Eylül-Kasım) tavsiye ediliyor. Genellikle turistler tarafından çok ilgi gören kiraz çiçeği(sakura) açma sezonu ise bölgeden bölgeye değişmekle birlikte, genelde mart sonu-nisan başına denk geliyor.Hokkaido gibi soğuk yerlerde bu çiçeklerin açma vakti Mayıs ayını bulabiliyor.
japonya-gezi-rehberi-sakuralar
japonya-gezi-rehberi-sakuralar (Pembe sakuralar arasında poz vermek isteyenler bu taraftan)
Sakura yerel turistler tarafından da büyük ilgi görüyor. Dolayısıyla Japonya bu dönemde büyüleyici olmakla beraber çok da kalabalık oluyor.
Ülkenin kuzeyinde Aralık-Mart aylarında kış sporları turizmi ve Okinawa bölgesindeki kumsallar ise Mayıs-Ekim aylarında büyük ilgi görüyor. (Kuzey Japonya yazımıza buradan ulaşabilirsiniz)

Japonya Festivalleri

Japonya’da benzerine pek rastlanmayan bir festival kültürü var. Orada yaşayan arkadaşım neredeyse her hafta farklı bir festivale denk gelmenin mümkün olduğunu söylemişti. Yalnız büyük şehirlerdekiler çok daha çarpıcı oluyor, daha küçükler ise biraz müsamere tadında kalabiliyor.
 • Shogatsu(Yeni yıl),
 • Haru Matsuri (baharı karşılama),
 • Hanami(Kiraz çiçeği festivali),
 • Obon (atalarının ruhlarının eve dönmesini kutlayan festivaller)
 • İmparator’un doğumgünü kutlamaları en önemli festivallerden bazıları.
Ayrıca yolunuz yazın Hokkaido’ya düşerse, başkenti Sapporo’nun parklarında ve şehrin popüler noktalarında düzenlenen bira ve caz festivalini es geçmemenizi tavsiye ederim. Hokkaido’ya trenle yaklaşık bir saat uzaklıkta bulunan Otaru’da da yaz aylarında birçok yerel festival kutlanıyor.

Japonya’da Nerede Kalınır? Konaklama Konusu

Japonya’da Airbnb tarzı ev kiralama opsiyonları çok bulunmuyor. Dolayısı ile olay bütçenize göre bir otel/hostel bakmaya kalıyor. Geceliği 10 Euro civarı kapsül otellerde kalarak bütçeyi düşük tutmak, 50-60 Euro’luk otellerde biraz daha konforlu bir seyahat yapmak mümkün. Şehirler çok büyük ve kalabalık olduğu için genellikle pahalı otellerin bile odaları oldukça küçük oluyor. Ayırtırken metrekarelere dikkat etmekte fayda var. Yine şehir büyüklüğü sebebi ile metro istasyonlarına yakın bir otel bulmak daha avantajlı.

Geleneksel konuk evlerini merak ediyorsanız bir gece Ryokan adı verilen evlerde konaklayabilirsiniz. Ryokanvari deneyim sunan oteller de bulunsa da, gerçek Ryokan fiyatları geceliği 150-200 Euroya çıkabiliyor. Hakiki Ryokanlarda kalmak için genellikle telefon ile iletişime geçmek gerekiyor.

Japonya’da Şehirler Arası Ulaşım

shinkansen-japonya gezisi ulaşım
shinkansen-japonya gezisi ulaşım
En yaygın şehirler arası ulaşım methodu, Shinkansen adı verilen hızlı trenler. Son derece efektif olmakla birlikte neredeyse bir uçak bileti kadar pahalılar. İki şehirden fazlasını ziyaret edecekler için JR pass hala pahalı olmakla birlikte, turistlere sunulan güzel bir fırsat.  Eylül 2018 itibarı ile fiyatlar:
 • 7 gün – 38880 Yen
 • 14 gün – 62950 Yen
 • 21 gün – 81870 Yen
Eğer bu fiyatlar cep yakıyor diyorsanız, sadece bir Shinkansen bileti almak için neredeyse bir uçak bileti parası vereceğinizi hatırlatalım.
 • Passleri alabileceğiniz bir kaç farklı site var. Biz https://www.japan-experience.com/japan-rail-pass/order-jrp kullanmıştık.
 • Biletlerinizi mutlaka ülkeye giriş yapmadan önce internet üzerinden almanız gerekiyor. Henüz kendiniz print edebildiğiniz bir versiyonu yok.
 • Passler evinize kargo ile gönderiliyor. Japonya’ya gittiğinizde kullanmaya başlamak istediğiniz gün tren garindan passinizi aktive etmeniz gerekiyor. Biz sadece bunun için 30-40 dakika bekledik. Ama seyahat sırasında 5-10 dakika içerisinde bu işlemi halletmiş daha şanslı yolculara da rastladık:)

Aşağıdaki vatandaş da hızlı tren biletini nispeten ucuza almak , yolculukta rahat etmek, koltukları döndürebilmek gibi 10 öneri sunmuş. Vaktiniz olursa göz atın.

Japonya’da Gezilecek Yerler & Yapılması Gerekenler

Japonya gezi rehberimizde Japonya’da gezilecek yerleri özet halinde vermeye çalıştık. Daha detaylı bir bilgi bulmak ve kendinize rota çıkarmak isterseniz aşağıdaki yazımızı okumayı unutmayın:

Japonya’da Adım Adım Gezilecek Yerler

Tokyo

Sunduğu farklı aktivitelerle Japonya’nın kozmopolitan başkenti kesinlikle başınızı döndürecek. Tapınaklardan, geleneksel Japon bahçelerine, manga dükkanları ve sex shoplardan balık pazarına, kareoke barlardan alışveriş caddelerine Tokyo’da bulamayacağınız birşey yok sanırım.

Kyoto

Japon imparatorluğuna yaklaşık 1000 sene başkentlik yapmış olan Kyoto için bir tapınak cenneti diyebiliriz. Şehirde “Kinkakuji – Altın Pavıllion”, “Kiyomizu-dera” ve “Fushimi İnarı” gibi Japonyanın en ünlü tapınaklarının yanısıra yaklaşık 10000 tapınak bulunuyor. Ayrıca kısa bir otobüs yolculuğu ile son derece ilgi çekici ve mistik Sagano Ormanı’na uğramadan Kyoto gezinizi sonlandırmamanızı öneririm. Nereden başlayacağız diye soranlar “Kyoto Gezi Rehberi(link)”ne bakabilirler.
Kyoto - Japonya Gezi Rehberi
Kyoto – Japonya Gezi Rehberi

Hiroshima

Bana sorarsanız gezdiğim şehirler içinde Japonya’nın en güzel ve en etkileyici şehri Hiroshima’ydı. 6 Ağustos 1945 yılında atılan atom bombasından sonra yerlebir olmuş şehir, kelimenin tam anlamıyla küllerinden tekrar doğmuş. Tarihin en acı derslerinden birini almış bu şehri görüp, anlamaya çalışmadan geçmeyin. Nehir kıyısı yürüyüş için çok keyifli. Ayrıca şehri yaklaşık 40 dakika dışında Mıyajıma isminde çok tatlı ve etkileyici bir ada bulunuyor.
hiroshima - japonya gezi rehberi
hiroshima – japonya gezi rehberi

Nara

Kyoto’ya yaklaşık 1 saat uzaklığındaki Nara, Japonya’nın ilk sabit başkenti. İmparatorluğa 710’dan 784’e kadar başkentlik yapan şehir, devasa bir altın Buddha’nın bulunduğu Todaiji Tapınağı ve ceylanları ile ünlü. Benim bu şehirderki favorim 3000 tane feneri ile ünly Kasuğa Taisha tapınağı. Hem Todaiji, hem de Kasuğa Taisha Unesco Dünya Mirası listesinde yer alıyor.
japonya gezi rehberi - nara
japonya gezi rehberi – nara

Osaka

Japonya’nın 2. en büyük şehri Osaka, Tokya gibi modern ve tarihi bölgelerin iç içe geçtiği bir deneyim sunuyor. Osaka’da ülkenin ilk Budist tapınağını gezebilir ya da birahaneleri ve ünlü lokantalara uğrayıp yeme içme odaklı bir tur yapabilirsiniz.  Osaka Kalesi’ni turlayıp Japon daimyolarının ve ünlü lider Toyotomi Hideyoshi’nin geçmişine dalabilirsiniz.

İshigaki

Eğer ki tatilinize bir de sahil rotası eklemek isterseniz. İshigaki muhteşem bir tercih. Hawaii’yi andıran kumsalları eskiden bir çok turist rotasında bulunmasa da gün geçtikçe popülerleşiyor. Eskiden Ryükyu Krallığı altında bulunan İshıgaki, Japonya’nın genelinden biraz daha farklı Çin etkisinin biraz daha fazla olduğu bir kültüre sahip.

Japonya’da ne yenir?

japonyada-ne-yenir
japonyada-ne-yenir
Geldik Japonya gezi rehberinin en lezzetli kısmına.. Japonya’da ne yenmez ki? Başta deniz mahsulleri olmak üzere denenmesi gereken yiyecekler listesi epey kabarık.

Sushi

Zamanında balığı muhafaza etmek amacı ile soya sosu, tuz ve pirincin fermente edilmesi ile başlayan sushi geleneği yıllar içerisinde Japonya’nın en ünlü yemeği haline gelmiş. Günümüzde ise pilavın sirkeli suda haşlanıp, üzerine balık eti konularak hazırlanıyor. Sadece dilimlenmiş balık eti olarak servis edilen versiyonu ise Sashimi diye adlandırılıyor. Özellikle balık marketlerinde hayatınızda yiyip yiyeceğiniz en taze sushi/sashimiyi bulmak mümkün.

Tempura

Tempura - Japon Mutfağı
Tempura – Japon Mutfağı
Panelenip kızartılmış deniz mahsulleri ya da sebzeler, 16. yüzyılda Japonya’da yaşayan Portekizliler tarafından Japon mutfağına katılmış. En çok rastlanılanlardan biri karides tempura olmakla birlikte, farklı balık çeşitlerinden, mantar, patlıcan, soğana bir çok şeyin tempurasını deneyebilirsiniz.

Noodles

Japonya’da noodle işi biraz karışık. En ünlüsü ramen, buğdaydan yapılıyor, genelde çorba olarak servis ediliyor. Udon ise ramenden daha kalın ve daha kısa boyda bir noodle çeşidi. Somen ismi verilen, yine buğdaydan yapılan noodlelar ise çok daha ince oluyor ve sıcak ya da soğuk servis edilebiliyor. Sosların tadını iyi emmesi ile biliniyor. Soba noodlelar ise karabuğday unundan yapılıyor ve çoğunlukla ramen gibi çorba olarak servis ediliyor.
Bir de shirataki isimli şeffaf noodlelar var. Bunlar da genellikle yemeğe doku katmak için kullanılıyor.  Bu arada Japonya’da çorba olarak servis edilen noodleları ses çıkartarak yemek kaba bir davranış olarak görülmüyor. Etrafınızdaki insanların ramenlerini yüksek sesle hüpletme sesleri çıkararak yemelerine şaşırmayın🙂

Yaki-tori

Yaki Japoncada ızgara anlamına geliyor,  tori ise tavuk demek. Kuşhi ismi verilen bir şişe geçirilen tavuklar, ızgarada tuzlu ya da tatlı tuzlu soslarla hazırlanıyor. Bu yemeği sadece bu ızgara üzerinde yoğunlaşan Yakitori-yalarda ya da İzayaka denilen geleneksel Japon restaurantlarında deneyebilirsiniz.

Bento

Küçük bölmelerden oluşan bento - Japonya gezi rehberi
Küçük bölmelerden oluşan bento – Japonya gezi rehberi
Paketlenip eve götürmek ya da dışarda yemek için hazırlanan bentolar, ufak ufak 4-5 gözden oluşuyor. Farklı gözlerde pilav/noodle, et/balık, pişirilmiş ya da turşulanmış sebze ve tatlı bulunuyor. Tren garlarında ya da parklara alıp götürülmek üzere marketlerde birçok farklı çeşidini bulabilirsiniz.

Nomihoudai/tabehoudai

‘’Nomu’’ fiili Japonca’da içmek, ‘’taberu’’ ise yemek anlamına gelir. Restaurant veya izakayalarda denk gelebileceğiniz ‘’nomihoudai’’ ve ‘’tabehoudai’’, belli bir ücret ödeyip sınırsız yiyip içmeniz anlamına geliyor. Bu iki terimi öğrenmek size ekonomik açıdan birçok fayda sağlayabilir.

Okonomiyaki

okonomiyaki-japonyada-ne-yenir
okonomiyaki-japonyada-ne-yenir

Japonya’nın en lezzetli fast foodlarından biri olan okonomiyaki, insana fazlasıyla karmaşık ve bir o kadar da leziz mücverleri anımsatıyor.

Japonya’da Ne Kadar Harcarım? Günlük harcamalar

Sürekli duyarız işte Japonya şöyle pahalı böyle dudak uçuklatıyor. Japonya gezi rehberinin en faydalı kısımlarından biri. Neye ne kadar harcarsınız.

 • 400-600 yen arası bir kahve ve bir ufak porsiyonlu bir kahvaltı ile güne başlayabilirsiniz.
 • Öğle ve akşam yemekleriniz ise yemek tercihinize göre 600 ile 1200 yen arasında değişebilir. Noodle bazlı yemekler oldukça uygun fiyatlıyken, sushi ya da ızgara et tarzı yemekler çok daha pahalı olabiliyor.
 • İçecek fiyatları ise ne yazık ki yemeklere kıyasla gereksiz pahalı. Lokantalarda ufak-orta boy bira yaklaşık 500-600 Yen, Sake(180ml) 300-400 Yen, kahve 400-600 Yen civarında. Kısaca zaman zaman bir yemek fiyatına sadece bir içecek aldığınız oluyor.
 • Bütçelerine dikkat etmek isteyenler 7/11 gibi dükkanlardan faydalanabilirler. Lokaller de bu tarz dükkanlardan minik atıştırmalıklar ya da hafif öğlen yemeklerini sık sık alıyorlar. Bu atıştırmalıkların başında üçgen şeklinde hazırlanmış pilavın içerisinde balık olan onigiri, ve minik topçuklar şeklindeki tatlılar geliyor. Sakuramochi bulursanız kaçırmayın.
 • Ulaşım özellikle Tokyo gibi şehirlerde büyük şehirlerde malasef biraz pahalı. Genellikle gideceğiniz mesafe ne kadar uzun ise yolculuğun parası ona göre artıyor. Örneğin Tokyo’da bir iki duraklık kısa mesafeler 140 yenden başlayıp uzun mesafeler 230-260 yene kadar çıkabiliyor. Bir turist olarak sürekli hareket halinde olacağınız için Tokyo’da rahatlıkla günlük 500-600 yen civarı, biraz daha ufak şehirlerde ise 300 yen civarı ulaşıma harcayabilirsiniz.

Eğer başka bir uzak doğu rotası planlıyorum derseniz aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir;

Çin Gezi Rehberi

Hindistan Gezi Rehberi

Japonya gezi rehberimizin sonuna geldik. Ulaşım, konaklama, harcama ve şehirler üzerine bilgiler vermeye çalıştım. Eğer sizin de sormak istedikleriniz olursa yorum kısmına bırakabilirsiniz.

Not: Aslı Kaynar’a katkısından dolayı teşekkür ederiz.

Yağmur Aniş

 

 

1 Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir