Japonya’da Gezilecek Yerler

Dünyanın bir ucundaki adadan size merhaba! Anime severlerin hayalini kurduğu, doğayla iç içe yaşayanların ülkesi Japonya için hazırladığım gezilecek yerler listesiyle karşınızdayım. Sosyal medyada, metro paylaşımları ile tanıdığımız, Dünya’nın en pahalı ülkelerinden biri olan bu yerde hayatı daha keyifli ve Asya usulü sürdürmek için bir kucak dolusu bilgi ve bir kaç taktikle geldim.

japonya'da gezilecek yerler - izlediğim rota
japonya’da gezilecek yerler – izlediğim rota

Japonya‘da Gezilecek Yerler Listesi’ni 3’ ayırdım:

 • Tokyo
 • Osaka
 • Kyoto

Tabii bu bölgeleri de alt bölgelerini inceledim. Eğer daha fazla seçenek isterseniz Kuzey Japonya Rehberimize de buradan göz atmanızı öneririm. Ancak hepsinden önce Japonya’da ulaşım mevzusuna bakalım.

Japonya’da Ulaşım

Uçak biletinizi hallettiyseniz, ilk karar vermeniz gereken şey Japonya’da ne kadar ve nerelere seyahat edeceğiniz. Eğer 7 gün ve daha uzun süre kalıp, şehirlerin çoğuna ayak basmak istiyorsanız bildiğiniz gibi en iyi çare Japan Rail Pass!

Bu bileti 7, 14 ve 21 günlük alabiliyorsunuz. Eğer sadece Tokyo, Kyoto ve Osaka yapıcaksanız bile 7 günlük pass bilet almak aynı fiyata denk geliyor. Gitmeden önce online olarak ya da İstanbul’daki satış şubesinden alabilirsiniz.

Ortalama Rail Pass Fiyatları

 • 7 Günlük: 29110 Yen
 • 14 Günlük: 46.390 Yen
 • 21 Günlük: 59.350 Yen
japonya'da gezilecek yerler arası ulaşım - rail pass
japonya’da gezilecek yerler arası ulaşım – rail pass

Shinkansenler malumunuz hızından dolayı oldukça popüler. JR Pass ile Nozomi ve Mizuho hariç diğer bütün trenlere binebileceğiniz gibi Tokyo içinde de çok yaygın olan JR Metro hattını kullanabiliyorsunuz. Aynı zamanda belli otobüs ve feribot hatlarında da geçerli.

Eğer Japonya’da gezilecek yerlere, Tokyo’dan başlayacaksanız Tokyo İstasyonu’ndan JR Pass’inizi aktive ettikten sonra yine oradan rahatlıkla binebilirsiniz. İstasyondaki herhangi turist veya JR ofisine nereye gitmek istediğinizi söylerseniz size varacağınız saate, bineceğiniz perona dek söylüyorlar. O yüzden telaş yapmayın, birini kaçırsanız diğeri maksimum 30 dakika sonra kalkıyordur. Ama dikkat sakın Kodama trenlerine binmeyin. Çünkü kendileri shinkansenlerin en yavaş treni, bütün küçük duraklarda duruyorlar üstüne de bekliyorlar!

Bu arada JR Pass ile non-reserved vagonlara elinizi kolunuzu sallayarak oturabileceğiniz gibi, trene binmeden ofislerden rezervasyon yaptırabilirsiniz ama buna pek de gerek yok. Genelde vagonların çoğu boş oluyor. Binmeden önce 7 Eleven‘lardan içecek ve yiyecek almayı unutmayın, trendeki herkes neredeyse bir şeyler yiyor. Tren içindeki otomatlarda ise maalesef sadece içecek var.

Jr Pass’ınızı turnikelerden okutmuyorsunuz, görevlilerin olduğu kapıdan geçerken göstermeniz yeterli. Bunu girişte ve çıkışta yapıyorsunuz, o yüzden çantanızın ön gözüne koymanızda fayda var.

Japonya’da Gezilecek Yerler Listesi

Japonya’da gezilecek yerleri genel olarak 3 bölgeye ayırdım. Tokyo – Osaka ve Kyoto bölgesi. Bu bölgelerde de gezilecek yerleri sıraladım. Ancak “bu yeterli olmaz, ben Japonya’ya uzun süreli bir seyahat düşünüyorum” derseniz aşağıdaki yazımıza da göz atmanızı öneririm:

Kuzey Japonya Gezi Rehberi

1 – Tokyo

japonya - tokyo gezilecek yerler - ilüstratör: farida zaman
japonya – tokyo gezilecek yerler – ilüstratör: farida zaman

9 milyonu içinde barındıran neon ışıkların şehri Tokyo’ya belki Tokyo Drift’ten belki de ilginç Japon adetlerinden dolayı aşinayızdır. Güvenlikler tarafından ittirilmek zorunda kalınan metrolarından şehrin göbeğinde yer alan parklara kadar bu koca şehri keşfetmeye hazırsak, başlıyorum!

 • Shibuya

Animated GIF - Find & Share on GIPHY

Dakikada bin ile 14 bin kişinin geçtiği Shibuya yaya geçidine ev sahipliği yapan bu semtte sadakati ile bilinen köpek Hachiko’nun heykelini de görebilirsiniz. Aynı anda bu kadar insanın nasıl birbirine çarpmadan geçtiğini izlemek isterseniz, tam köşede bulunan L’occitane Cafe’ye gidip creme brulee söyleyin. Biraz fiyatları ortalamanın üstünde ama camın önüne oturup bu kalabalığı uzaktan izlemeye değer!

Yoyogi Park - Meji Tapınağı - Japonyada gezilecek yerler ve tapınaklar
Yoyogi Park – Meji Tapınağı

Buraya kadar gelmişken Shibuya ile Shinjuku’nun ortasında yer alan Yoyogi Park’a ve içinde yer alan Meiji Shrine tapınağına vakit ayrılmalı! Çünkü şehrin içinden bir anda kuş cıvıltılarıyla dolu bir ormana adımınızı atacaksınız!

 • Harajuku

japonya'da gezilecek yerler - harajuku
japonya’da gezilecek yerler – harajuku

Hala kültür şoku yaşamadıysanız sizi Harajuku’ya alalım. Çeşit çeşit butiklerin olduğu, arka sokaklarında kaybolacağınız bir semt burası. Özellikle hafta sonları genç kızların anime kostümlerini giyinip, özenle hazırlanıp geldikleri bir yer. Bu yüzden Japonya’da gezilecek yerler arasında en ilginç olanlardan.

Metrodan çıkar çıkmaz caddenin karşısında, arada yer alan Coco’dan sıcak veya soğuk bubble tea’nizi aldıktan sonra gezmeye başlayabilirsiniz. Eğer sizde çorap manyağı iseniz kesinlikle Takeshita Sokağı’nın girişinde yer alan Tabio mağazanı es geçmemelisiniz. Her renk çorabın yanı sıra, Angora yününden çoraplar da bulabilir hatta aşık olabilirsiniz! Bunun haricinde Japon butiklerinde bir şeyler denemeden geçmeyin.

Ana caddeye çıktığınızda ilk durağınız reyonlarda ve dönen bantta sergilenen bath bombların olduğu Lush mağazası olsun. Telefona indireceğiniz bir uygulama ile, bu küçük banyo tuzlarının fotoğrafını çekip, içinde neler olduğunu fiyatını görebileceğiniz gibi çalışanlara da sorup biraz Japonca’nızı geliştirebilirsiniz. Suyun rengini değiştiren bomblardan tutun da içinde deniz yosunu barındırana kadar bu geniş seçkiye vakit ayırmalısınız.

 • Ginza

Dünyaca ünlü markaların semti Ginza, Japonya’da gezilecek yerler arasındaki en lüks yerlerden biri. Burada dikkatinizi çekecek şeylerden ilki kesinlikle markaların vitrinleri ve ön cephe dizaynları. Aslında Ginza kirasıyla 5th Avenue’den daha pahalı bir yer olmasıyla da ünlü. Mağazaların vitrinlerine saatlerce bakarak caddeyi boydan boya gezebilirsiniz.

Ginza’yı diğer ünlü kılan şey ise sohbet odası olarak nitelendirebileceğimiz Maid barlar. Genellikle arka sokaklarda, tabelalardan bulunabilen (eğer Japoncanız yoksa sadece tabela diyeceğiniz) bu barlarda sabaha kadar bir şeyler içip bir kadınla sohbet edebilirsiniz. Ama daha ileriye gitmek yok!

Konsept kızlar seçebileceğiniz gibi, sadece biriyle de konuşabilir, yemek yiyebilir ve en az 2000 yen ödeyip ayrılabilirsiniz. Barların önündeki arabalardan da anlayabileceğiniz gibi burası biraz daha yalnız ve zengin şoförlü Japon amcalara (yaş ortalamarı genellikle çok yüksek!) ayrılmış durumda.

 • Shinjuku

cactus bar - shinjuku
cactus bar – shinjuku

Gökdelenler ve barların bir arada bulunduğu neon tabelaların arasına hoşgeldiniz. Eğer biraz daha yerel vakit geçirmek istiyorsanız en fazla 3-4 kişinin sığacağı Golden Gai barlarına uğramadan geçmeyin.

Benim naçizane tavsiyem ise, biraz daha Shinjuku’nun dışında bulunan Cactus Bar. Tam bir rock metal aşığı olan Kent ile oturup sohbet edebileceğiniz gibi, burası tamamen turistlerden uzak bir yer. Bir apartmanın en alt katında yer alıyor, tabela bulamazsanız sakın şaşırmayın!

 • Asakusa

Kimono ile gezen hanımefendileri görmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Sensoji tapınağı ile ünlü Asakusa aynı zamanda tam bir geleneksel Tokyo. Hediyelik eşya alışverişini Asakusa’ya saklamakta fayda var. Tapınağa giderken bulunan tezgahlardan bir şeylerin tadına bakmaktan çekinmeyin.

Tokyo Skytree ise buradan yürüme mesafesinde.

 • Odaiba

odaiba - japonya gezilecek yerler
odaiba – japonya gezilecek yerler

Japonya’nın gerçekten çok ileride olduğunu hissedebileceğiniz bir yer Odaiba. Çünkü burası kaldırımlar yerine, birbirine bağlanmış köprülerin üzerinden yürüdüğünüz bir yer. Köprüden aşağıya baktığınızda bir yaya bile görmeniz neredeyse imkansız.

Rainbow Köprüsü’nü ve Tokyo’yu uzaktan seyredebileceğiniz bir sahile ve yığınlarca alışveriş merkezine sahip Odaiba’da Voltan robotu veya Özgürlük Heykeli! yle de fotoğraf çektirebilirsiniz. Fuji binasını gördüğünüzde ise gerçekten 2030 Tokyo’sunda olduğunuzu hissedeceksiniz.

Aslında Odaiba 1850’lerde savunma amaçlı inşa edilmiş yapay bir ada ama sahili gerçekten görülmeye değer!

Tokyo’ya kaç gün ayrılmalı?

Eğer sabah erkenden kalkıp turist olayım diyorsanız en az 4 gün, Tokyo’yu gerçekten keşfetmek istiyorsanız en az 1 hafta!

2- Osaka

Osaka - japonya gezilecek yerler - ilüstratör : liew sio yean
Osaka – japonya gezilecek yerler – ilüstratör : liew sio yean (they draw and travel)

Shin-Osaka istasyonu biraz şehrin dışında kalsa da yine de ulaşımı JR veya yerel metroyla yapabilirsiniz. Ben biraz daha yürümeyi tercih ettim, yürüyerek de bütün şehri gezebilirsiniz. Bu arada Osaka, Tokyo’dan sonraki en büyük şehir ünvanına da sahip.

Burda bölge bölge ayırmaktansa nerelere gidilir ondan bahsedeceğim. (Osaka sanırım bir yabancıya göre küçük bir şehir)

 • Namba

Şehrin kalbi desek tam yeri olur. Aynı zamanda da şehrin ilk yer altı pasajı olma özelliğini taşıyor.Neredeyse bitmeyecek gibi gelen bu uzun pasajda, büyük markalardan küçük ve yerel butiklere kadar her şeyi bulabilirsiniz. Gezme kısmı oldukça eğlenceli ve Japonlar tam bir alışveriş manyağı!

Biraz daha farklı bir tapınak görmek ve instagram’a laik bir fotoğraf çekmek istiyorsanız Namba Yasaka Shrine Tapınağı’nı arayıp bulmalısınız. Çünkü kendisi bir ara sokakta kalıyor ve oldukça küçük. Şeytana ayrılmış bu tapınak için 10 dakikanız bile varsa ayırmadan geçmeyin!

 • Dotonbori

dotonbori - japonya gezilecek yerler
dotonbori – japonya gezilecek yerler

Bol bol turist ile içli dışlı olayım diyorsanız ve Osaka’ya geldiyseniz Dotonbori’ye uğramama şansınız maalesef yok. Tombori Irmağı’nın iki tarafı da neon ışıklarla çevrili bir yer burası. Nehrin kenarındaki büfelerden ilginç Japon yemeklerinin tadına bakabileceğiniz gibi, hemen bir arka sokağında yer alan restaurantlara da gidebilirsiniz.

Japonca bilmiyorum diye dert etmeyin, bu restaurantların tabelaları pişirdikleri ürünlerin maketlerinden oluşuyor. Hemencecik anlayabilirsiniz!

 • Kaiyukan Akvaryumu

Japonya’da gezilecek yerler arasında bir de akvaryuma yer vereyim dedim. Dünyanın en büyük akvaryumu Osaka’da! Dev balina köpekbalığı, dev vatoz, fok ve penguenleri görmek isterseniz buraya da uğrayabilirsiniz. Hayvanat bahçesi ve akvaryumlara pek olumlu bakmıyorsanız, benim gibi Osaka Kalesi’ne yürümeye devam!

 • Osaka Kalesi

osaka kalesi - japonya'da gezilecek yerler
osaka kalesi – japonya’da gezilecek yerler

Osaka Kalesi’ne gitmeden önce eğer Namba bölgesinde kalıyorsanız, sıcak kuruvasanları ve binbir çeşit hamur işiyle köşede yerini alan R Baker’a uğramalısınız. Yeşilliklerle donatıjaponyalmış bu fırında sıcak bir şeyler yemek gerçekten Osaka’da kendinize yapabileceğiniz en büyük iyiliklerden!

1583 yılından bugüne gelmiş Osaka Kalesi’nin etrafı küçük göllerle çevrili. Peki neden diye soruyoruz ister istemez, cevap çok açık düşmanın kaleye girmesini engellemek için!

8 katlı bu kaleye ister asansörle sıra bekleyerek çıkın isterseniz de merdivenlerden. Eğer Osaka’dan ayrılacakken burayı ziyaret ediyorsanız valizinizle gidebilirsiniz, 100 yen karşılığında valizinizi bırakabiliyorsunuz.

Kalenin en üst katından gözüken manzara biraz garip çünkü gökdelenlerle bakışıyorsunuz. Japon kültürüne ve savaşlarına ilginiz varsa ziyaret edilebilir, onun haricinde pek de etkilenemedim açıkçası.

 • Universal Studio Osaka

Eğer bütçenizde böyle bir eğlenceye yer varsa kesinlikle uğramadan geçmeyin. Giriş için 7.000-7.500 yeni gözden çıkarmanız gerekiyor.

 • Bir Küçük Kaçamak- Kobe

Eğer Shinkansen de benim gibi uyuya kalırsanız Osaka’yı çoktan kaçırmış ve gözlerinizi Kobe’de açmışsınızdır. Sıkıntı yapmayın, Osaka’ya giden trenler neredeyse akşam 11’e kadar var. Şimdi Kobe’de inin ve bu küçük şehri dolaşıp Kobe etinin lezzetine yerinde varın.

Kitano-Cho, Çin mahallesi ve Kitano Tenman-Jinja bölgelerini gezebileceğiniz gibi Japonya’nın doğasına aşık olmak için de Nunobiki Şelaleleri’ne gidebilirsiniz.

Osaka’ya kaç gün ayrılmalı?

Bir gün yeterli, hatta Kyoto’da konaklayıp 15 dakika içinde Shinkansen ile Osaka’ya gelebilirsiniz. Ama illa kalacağım diyorsanız Dotonbori ile Namba’nın tam arasında kalan İlaha Hostel’i tercih edebilirsiniz. Fiyatlar ve konum bakımından oldukça iyi bir tercih.

3- Kyoto

Japonya'da Gezilecek Yerler - Kyoto
Japonya’da Gezilecek Yerler – Kyoto

Başkentlerin başkenti (3000 yıl boyunca Japonya’nın başkenti olmuştu) Kyoto, dünyanın en iyi ve en düzenli şehri olarak tanımlanıyor. Bunun haricinde sayamayacağınız kadar tapınağı da içinde barındırmış vaziyette. Sırf bu yüzden Japonya’da mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında.

Öncelikle, Kyoto’da otobüs bileti kullanmanız gerektiğini hemen belirteyim. Metro yerine otobüsler her yeri eleş geçirmiş durumda. 600 yene günübirlik otobüs bileti alabilir ve çılgınlar gibi tapınak gezebilirsiniz.

Ama bir yerden sonra tapınağa doymuş olacağınızdan, belli başlılarını seçip daha uzun gezmekte fayda var.

 • Arashiyama

Arashiyama - japonya gezilecek yerler
Arashiyama – japonya gezilecek yerler

Şehirden ayrılıp bambaşka bir yere gelmişsiniz gibi bir his yaşayabilirsiniz, hele bir de yağmurluysa  aşık olacaksınız. Arashiyama bölgesi doğasıyla, tapınaklarıyla oldukça geleneksel bir bölge.

Bambu ormanları buradaki ilk durağınız olmalı! Sakince yürüyüp bol bol fotoğraf çekilebileceğiniz bu orman gerçekten harika. Aynı zamanda atom bombasından sonra Japonya’da ayakta kalan tek ağaç türünün de bambu olduğunu belirtmem lazım.

Burası çok turistik, daha büyük bir bambu ormanı istiyorum diyorsanız da biraz daha güneyde ve şehrin dışında yer alan (metro, sonrasında otobüs ve yürüme ile ulaşılabilir) Muko Bambu Ormanı’na gidebilirsiniz.

 • Higashiyama

Higashiyama - Japonya'da Gezilecek Yerler
Higashiyama – Japonya’da Gezilecek Yerler

Japonya gezilecek yerler listesinde geyşalara yer vermesek olmazdı 🙂 Geyşa kızları ile  aynı sokakta yürüyorsunuz, çay seremonilerine katılıyorsunuz; İşte böyle bir yer Higashiyama. Eğer doğru saati yakalayabilirseniz akşamları Geyşalar eve dönerken onlarla karşılaşabilirsiniz. Kendinizi bu huzur dolu Kyoto sokaklarına bırakmalısınız.

Biraz daha kuzeye doğru çıktığınızda ise eğer Sakura dönemi gittiyseniz sizi büyüleyecek (inanın kışın da gitseniz büyülüyor) Filozof Yolu sizi bekliyor. Bu yolu yürürken düşünmek için uzun zamanınız olacak gibi çünkü yaklaşık 2 kilometre uzunluğunda, şehirden uzak ve sakin bir yer burası.

Eğer buranın güzelliğinden kendinizi alabilirseniz, yol üzerindeki tapınakları da es geçmeyin.

 • Altın Tapınak

Altın Tapınak’ı, yani Kinkakuji’yi anlatmadan kısa bir tura çıkacağınız videoyu aşağıya bırakıyorum:

1400’lü yıllara kadar bir ev olan Altın Tapınak, daha sonrasında bir zen tapınağına dönüştürülmüş. Aslında 1400’lü yıllara kadar pek çok el değiştiren ve bakım yaptırılan bu yer, zen tapınağına dönüştürüldükten sonra da anti zen kültüründen bakımsız kalmış. 1900’lü yıllarda ziyaretçilere yeniden açıldıktan sonra 1930’da UNESCO tarafından koruma altına alınmış.

Japon bahçe mimarisinin en güzel örneği olarak tanıtılan Altın tapınağa gittiyseniz, Ninja-Ji tapınağına da bir göz atın derim.

 • Fushimi Narı Shrine Tapınağı

Fushimi Nari Shrine Tapınağı - Japonya Gezilecek Yerler
Fushimi Nari Shrine Tapınağı – Japonya Gezilecek Yerler

Japonya’da gezilecek yerler listesinde bol bol tapınaklara yer verdik. Turuncu kapılar cennetine hoşgeldiniz!(Çok kırmızı gibi duruyorlar ama Japonlara göre bunlar turuncu) Her Kyoto’ya gelenin burada fotoğraf çekildiği, turuncularla bezeli bir Şinto tapınağı burası. Aslında fotoğraflarda göründüğünden daha farklı ve daha güzel!

Burada 10.000’den fazla tapınak var! Kulağa çılgınca geldiğini farkındayım ama hemen açıklayayım. Buradaki tapınaklar aslında Tori ismi verilen bu kapılar. Tünel görünümü veren bu Torilerin hikayesi de bir oldukça ilginç.

Bu tapınağa insanlar dilek dilemek için geliyorlar, dilekleri gerçekleşirse de kişiler veya şirketler bu gördüğünüz büyük Torilerin üstlerine isimlerini yazıp bağışlıyor. 400 bin yene yapılan bu büyük Torilerin yanı sıra, yol üzerinde pek çok küçük Torilere de rast gelebilirsiniz.

Kesinlikle kalabalığın dağıldığı yerden yürümeye devam edin ve İnari Dağı’nın tepesine çıkın. Yol üzerinde çok güzel yerler göreceğinize söz veriyorum! 

Tapınağa girişten çıkışına kadar size eşlik edecek ve güzelliği ile büyüleyecek tilki heykellerinin de İnari’nin habercisi olduğunu söylemeden geçmeyeyim.

 • Shijo Caddesi

Alışveriş yapmak ve karnınızı doyurmak için çok ideal bir cadde olan Shijo’da size mükemmel bir tavsiyem var. Kappa Sushi! Tabak sayınıza göre fiyat belirleyen ve ekrandan sipariş verip, bant üzerinde önünüze gelen bir sisteme sahip. Sipariş vermeyip bantın üzerinden beğendiklerinizi de alabilirsiniz.

Ücretsiz matcha için de masada bulunan sıcak su musluğundan su doldurup istediğiniz kadar içebilirsiniz. Tabaklar ortalama 100 yen ve lezzetleri çok iyi!

Shijo’ya kadar gelip de Nishiki Market’e uğramadan geçmeyin!

Kyoto’ya kaç gün ayrılmalı

Kyoto’ya bulunan bütün tapınakları görmeden dönmem diyorsanız 3-4 gün kesin ayırmanız gerekiyor. Diğer türlü 2 veya 3 gün yeterli olacaktır. Bir diğer seçenek de konaklama ucuz olduğu için Japonya seyahatiniz için burda kalabilir ve Hiroşima’ya kadar burdan burdan günübirlik şekilde gidip gelebilirsiniz. Shinkansenler gerçekten çok hızlı!

Japonya’ya Kaç Gün Ayrılmalı?

Japonya'da Gezilmesi Gereken Yerler
Japonya’da Gezilmesi Gereken Yerler
 • Eğer  Japonya’da gezilecek yerler listesindeki tapınakları gezmeden, doğasını keşfetmeden dönmem diyorsanız 6-7 günü kesinlikle ayırmanız gerekiyor. Ancak kuzeyi gezeceğim, Okinawa’ya gideceğim Japonya 101 in önüne geçeceğim derseniz 10 gün -2 hafta başlangıç için yeterli bir süre.
 • Bir diğer seçenek de, eğer, hazır yakınken Kore’ye de gideceğim derseniz aktarmalı uçağınızı Seul aktarmalı alın ve gidiş ve dönüşte 1’er 2’şer gün kalıp Güney Kore’yi gezmeden dönmedim demezsiniz.

Küçük taktiklerle küçük bir Japonya gezilecek yerler rehberimizin daha sonuna geldik. Umarım Japonya aşkınız biraz daha kabarmıştır ve şu an nasıl ucuza bilet bulacağınıza bakıyorsunuzdur. Eğer bakıyorsanız aşağıdaki yazımız ilginizi çekebilir:

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır?

Seyahatle kalın ve kendinize iyi bakın! Sayanora!

Aybegüm Karakuş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir