Londra’da Gezilecek Yerler

Londra Gezilecek Yerler Rehberi sizlere dünyanın en popüler şehirlerinden Londra hakkında detaylı bilgi sunuyor. Daha önce yayınladığımız Londra Gezi Rehberi yazısında şehir hakkında bir özet sunmuştuk; İngiltere vizesi, Londra’da ulaşım, Londra’da yeme-içme gibi temel bilgileri o yazıda bulabilirsiniz. Londra Havaalanı Ulaşım Rehberi ile sizi havaalanından Londra şehir merkezine getirdik. Şimdi detaylara inme zamanı.

Londra Gezilecek Yerler
Londra Gezilecek Yerler

Dünyanın en güzel metropollerinden Londra’yı anlatmak için müzeler, parklar, meydanlar gibi gruplandırmak yerine bölge bölge ilerlemeye karar verdim. Çünkü Londra’daki pek çok cazibe noktası birbirine yakın ve çoğu yeri yürüyerek rahatça gezebilirsiniz. Londra’da Gezilecek yerleri, aşağıdaki beş bölüme ayırdım:

 1. Oxford Street, Piccadilly ve Çevresi
 2. Buckingham Palace, Westminister Bridge ve Çevresi
 3. Tower Bridge ve Çevresi
 4. Müzeler Bölgesi, Hyde Park ve Notting Hill
 5. British Museum ve Çevresi

OXFORD STREET, PICCADILLY VE ÇEVRESİ

Londra’da Gezilecek Yerler – Oxford Street

Londra Gezilecek Yerler Rehberi’ne en bilinen bölgeyle başlayalım: Oxford Street ve çevresi. Oxford Street’i duymayanınız yoktur; hani şu Londra’nın en ünlü ve Avrupa’nın en büyük alışveriş caddesi. Marble Arch durağı bu caddenin başı olarak kabul ediliyor ve cadde Tottenham Court durağına kadar uzanıyor. Bu uzun ve geniş cadde boyunca yüzlerce mağaza göreceksiniz. Oxford Street’in ortalarında, Oxford Circus durağı yer alıyor. Bu durakta Oxford Street, Regent Street’le kesişiyor. Regent Street, Londra’nın bir diğer ünlü alışveriş caddesi.

Regent Street’e gelmişken, hemen paralelindeki Carnaby Street’i görmeden olmaz. Burası daha küçük butiklerin ve güzel restoranların olduğu çok şeker bir cadde. Carnaby’nin biraz doğusuna doğru yürürseniz, Londra’nın eğlence ve yeme içme merkezi sayılan ünlü bölgesi Soho’ya ulaşacaksınız. Minik tasarım mağazaları, sokak pazarları, gay barları ve restoranlarıyla ünlü olan Soho; Oxford Street, Regent Street, Piccadilly ve Leicester Square tarafından çevrelenen küçük bir alanda yer alıyor, yürüyerek çok rahat gezilir.

soho- londra gezilecek yerler
soho- londra gezilecek yerler

Regent Street’ten veya Soho’dan aşağıda doğru devam ettiğinizde, karşınıza Londra’nın en ünlü meydanlarından biri olan Piccadilly Circus çıkacak. Piccadilly Circus, turist kalabalığı, hediyelik eşyacıları ve sürekli reklamların döndüğü dev ekranlarıyla adeta minik bir Times Meydanı. Londra’nın merkezi sayılabilecek, her yeri birleştiren bir konumda bulunuyor.

Londra’ya gitmişken yapmanız gereken önemli etkinliklerden biri de müzikal izlemek; Piccadilly bölgesinde Londra’nın en ünlü müzikallerini izleyebileceğiniz pek çok sahne bulunuyor.🎼 Piccadilly’den Coventry Street üzerinden yürümeye devam ettiğinizde, Londra’nın sinema merkezi Leicester Square’i göreceksiniz. Ünlü film galalarının yapıldığı meydan üzerinde, bahsettiğim müzikallere bilet alabileceğiniz gişeler de yer alıyor.

Bu arada dünyanın en ünlü kumarhanelerinden The Hippodrome Casino da Leicester Square’de; bence görmeye değer.💸 Leicester Square ile Soho arasında Chinatown, yani Çin Mahallesi bulunuyor.⛩ Burada da enteresan dükkanlar ve restoranlar keşfedebilirsiniz.

chinatown- londra gezilecek yerler
chinatown- londra gezilecek yerler

Gelelim Leicester Square’in alt tarafında kalan Trafalgar Square’e. Londra’nın en ünlü meydanlarından Trafalgar Square, şehrin tam merkezi olarak nitelendiriliyor. Meydanın tam ortasında kocaman bir Nelson heykeli yer alıyor; çünkü meydan ismini Nelson komutasındaki İngiliz donanmasının Fransız ve İspanyolları yendiği Trafalgar Savaşı’ndan alıyor. Trafalgar Meydanı’nda,  ünlü ressamların eserlerinin bulunduğu National Gallery yer alıyor; Londra’daki pek çok müzede olduğu gibi National Gallery’ye de giriş ücretsiz.

Trafalgar Square ve Leicester Square’in doğusuna doğru ilerlediğinizde ünlü Covent Garden’a ulaşacaksınız. İsmini mutlaka duymuşsunuzdur, Covent Garden dükkanları ve yiyecek, hediyelik, antika gibi şeyler satan çarşısıyla meşhur. Londra’da gezilecek yerlerin başlarında geliyor. Covent Garden’da şu sıralar çok popüler olan, benim de çok sevdiğim rengarenk bir avlu bulunuyor: Neal’s Yard. Mutlaka görün, bir şeyler yiyip içip tadını çıkarın.

Londra’da Gezilecek Yerler Rehberi – Neal’s Yard

Kısaca, Londra Oxford – Picadilly Bölgesi’ndeki gezilecek yerleri toparlarsak:

 • Oxford Street – Oxford Circus
 • Regent Street
 • Carnaby Street
 • Soho
 • Piccadily Circus
 • Leicester Square
 • Trafalgar Square
 • National Gallery
 • China Town
 • Covent Garden – Neal’s Yard

BUCKINGHAM PALACE, WESTMINISTER BRIDGE VE ÇEVRESİ

Londra’da Gezilecek Yerler Rehberi – Buckingham Sarayı

Kraliyet ailesinin yaşadığı saray olan ünlü Buckingham Palace, Londra’da yer alıyor. Özellikle kırmızı üniformalı, siyah başlıklı muhafızlarıyla şehrin simgelerinden biri haline gelen sarayın önünde sürekli bir turist kalabalığı mevcut.💂 Turistler en çok bu saray muhafızlarının nöbet değişim törenini izlemek için burada toplanıyor. Sarayın içini görmek isterseniz bazı bölümler gezilebiliyor. Güncel fiyatları, açık olduğu saatleri ve tüm detaylı bilgiyi bu linkten edinebilirsiniz. Bu arada ek bir bilgi, sarayın bayrağı yukarıdaysa kraliçe sarayda demek oluyor.

Buckingham Sarayı Green Park ve St. James’s Park’ın tam ortasında yer alıyor. Her iki park da görmeye, keyfini çıkarmaya değer. Thames Nehri’ne doğru yürüdüğünüzde karşınıza ünlülerin ve kraliyet ailesinin önemli törenlerinin gerçekleştirildiği kilise Westminister Abbey çıkacak. Westminister Abbey’nin önünde de Big Ben ve Houses of Parliament’i göreceksiniz. Birleşik Krallık’ı yöneten parlamento, tüm kararlarını bu binada alıyor. Parlamento Binası’nın saat kulesi Big Ben ise Londra’nın ve hatta tüm Birleşik Krallık’ın belki de en ünlü simgesi.

parlemento binası - londra
parlemento binası – londra

Big Ben’in tam önünde Westminister Bridge yer alıyor. Thames nehrinin iki yakasını birbirine bağlayan köprülerden biri olan Westminister Köprüsü’nü de mutlaka görmelisiniz. Parlamento Binası ve Big Ben’i arkanıza alıp köprüden geçerken sol tarafınızda London Eye’ı göreceksiniz.🎡 London Eye, Londra’da gezilecek yerler arasında, şehrin ikonik yapılarından olan dönmedolap. 135 metreye kadar yükselen dönmedolap, muhteşem bir Londra manzarası sunuyor. Bindiğinizde bir tur atacak ve bu tur yarım saat sürecek. Güncel fiyatlarını ve saatlerini linkten öğrenebilirsiniz, biletlerini internet üzerinden almak sıra beklememek adına daha avantajlı olacaktır.

londra gezilecek yerler listesi
londra gezilecek yerler listesi – london eye

Buckingham Palace ve Westminister Bridge çevresinde gezilecek yerleri toparlarsak;

 • Buckingham Sarayı
 • Big Ben
 • Parlemento Binası
 • London Eye
 • Green Park
 • St. James’s Park
 • Westminister Köprüsü

TOWER BRIDGE VE VE ÇEVRESİ

Londra’da Gezilecek Yerler Rehberi – Tower Bridge

Westminister Köprüsü’nden karşıya geçtik ve London Eye ve Royal Festival Hall’u görerek ilerledik. Biraz daha yürüdükten sonra karşınızda Londra’nın önemli müzelerinden ve Londra gezilecek yerler listesinin ilk 10’unda yer alan Tate Modern’i göreceksiniz. Ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz modern sanat müzesini mutlaka görün.

Tate Modern - Londra Gezilecek Yerler
Tate Modern – Londra Gezilecek Yerler

Tate Modern’in önündeki köprü sizi St. Paul’s Katedrali’ne götürecek olan Millenium Bridge. Köprüyü bir geçişimde ben enteresan birisiyle karşılaştım. Belki duymuşsunuzdur, Londra’da bir sakız ressamı yaşıyor; Ben Wilson 2004’ten beri çiğnenip yere atılmış sakızların üzerine inanılmaz resimler çiziyor.🎨 Daha önceden duyup hakkında bir şeyler okuduğum bu ilginç ressamı orada görmek, canlı canlı izlemek çok güzeldi. Merak ettiyseniz yaptığı muhteşem eserleri bir inceleyin derim.

Londra’da Gezilecek Yerler Rehberi – Sakız Ressamı Ben Wilson

Köprüden bahsederken bir karşıya geçtik ama Tate’in oraya geri dönelim. Nehrin kenarında Tate’nin yanında Shakespeare’s Globe Theatre’ı göreceksiniz. 1599 yılında inşa edilip 1613’te çıkan bir yangında yıkılan Globe Tiyatrosu; 1997 yılında ise Kraliçe tarafından yeniden yaptırılmış. Aftif olarak kullanılan bu tiyatro salonunu gezebilirsiniz veya içerde bir Shakespeare oyunu izleyebilirsiniz.

Nehir kenarından yürümeye devam ettiğinizde Borough Market’a ulaşacaksınız. Borough Market muhteşem bir yemek pazarı. Mutlaka uğrayın derim.

Yiyecek içeceğimizi aldık, yürümeye devam ediyoruz. Az ilerde karşımızda Tower Bridge. Dünya’nın en ünlü baskül köprüsü, yani açılıp kapanabilen köprüsü Tower Bridge, iki kuleli yapısı ve gotik mimarisiyle çok etkileyici. Yanındaki yeşillikte oturup köprüyü seyretmenizi tavsiye ederim. Köprüden karşıya geçtiğinizde, karşınızda Tower of London yer alıyor. Zamanında pek çok kanlı olayın geçtiği, Londra’nın önemli tarihi yapılarından olan bu kaleyi ziyaret etmek isterseniz, internet sitesinden bilet alabilirsiniz.

Londra Tower Bridge ve çevresinde gezilecek yerler;

 • Tate Modern Müzesi
 • Millenium Köprüsü – St Paul Katedrali
 • Shakespeare’s Globe Tiyatrosu
 • Borough Market
 • Tower Bridge
 • Tower of London

MÜZELER BÖLGESİ, HYDE PARK ve NOTHING HILL

Londra’da Gezilecek Yerler Rehberi – Hyde Park ve Çevresi

Londra’da müze gezmeyi sevmeyenleri bile cezbedecek pek çok müze bulunuyor. Londra’nın ünlü ve ilgi çekici birkaç müzesi tam Hyde Park’ın altında kalan, “Müzeler Bölgesi” olarak adlandırabileceğimiz alanda yer alıyor.

Bölgeye geldiğinizde ilk olarak dikkatinizi, muhteşem mimarisiyle Natural History Museum çeker. Doğa Tarihi Müzesi, genç yaşlı herkesin ilgisini çekecek türden bir müze. Kapıdan girdiğinizde sizi bir dinazor iskeleti karşılayacak. Müze dört bölüme ayrılıyor:

 • Blue Zone’da dinozorlardan memelilere, dünya üzerindeki hayatın çeşitliği anlatılıyor.
 • Green Zone, dünyanın evrimini ve ekosistemi oluşturan canlıları konu alıyor.
 • Red Zone, dünyaya şekil veren doğa olaylarına odaklanıyor.
 • Son olarak Orange Zone ise vahşi yaşam ve Darwin’i anlatıyor.
Londra’da Gezilecek Yerler Rehberi – Natural History Museum

Bu etkileyici, kimi zaman da biraz ürkütücü olabilen müzeye giriş ücretsiz. Bu arada müzenin önünde kış aylarında bir buz pateni pisti de kuruluyor.

Natural History Museum’un tam karşısında Victoria&Albert Museum bulunuyor. Dünya’nın önde gelen sanat ve tasarım müzelerinden biri olan Victoria&Albert Museum, 5000 yıllık insan yaratıcılığından doğan, 2,3 milyon objeyi ziyaretçilerine sunuyor.

Natural History Museum ve Victoria&Albert Museum’dan Hyde Park’a doğru ilerlediğinizde sol tarafta Science Museum yer alıyor. Benim çok ilgimi çekmemişti ama bilim meraklılarının görmesi gereken bir müze. Hyde Park’a doğru yürümeye devam ettiğinizde, Londra’nın sanat merkezi Royal Albert Hall’ı görebilirsiniz. Konser alanının tam karşısında The Albert Memorial yer alıyor; bu anıtı Kraliçe Victoria, genç yaşta kaybettiği eşi Albert anısına yaptırmış.

Ve geldik Hyde Park’a. 🌳 Londra’da gezilecek yerler diyince akla ilk gelen park hatta destinasyon. 140 hektarlık alana yayılan dev park, Londra’nın tartışmasız en güzel kraliyet parkı. Peki Hyde Park’ta neler yapabilirsiniz? Bisiklet kiralayıp tüm parkı bisikletle turlayabilirsiniz, güneşli ve sıcak bir Londra’ya denk geldiyseniz çimenlere yayılıp güneşlenebilirsiniz, sincap, ördek ve kuğuları besleyebilirsiniz, yapay gölde deniz bisikleti kiralayabilirsiniz, hatta ata bile binebilirsiniz. 🍀🦆🐿

Londra’da Gezilecek Yerler Rehberi – Hyde Park

Bunların haricinde Hyde Park içerisinde dönem dönem spor etkinlikleri, konserler, kutlamalar da oluyor. Londra’da sıcak havaya denk gelmek güzel de, Noel ve yılbaşı dönemi de şehrin tadını çıkarmak için muhteşem zamanlar. 🎄🎅🏻 Bu dönemde Londra’daysanız Hyde Park’ta kurulan Winter Wonderland’i kaçırmayın ⛄ Parka yayılan yeni yıl panayırı, her sene Kasım ortasında kurulup Ocak başına kadar açık kalıyor. Işıl ışıl eğlence parkı, açıkhava buz pateni pisti, rengarenk noel pazarı, temalı barlarla Christmas ruhunu içinizde hissedeceksiniz.

Hyde Park’a aşağıdan girdik, parkı dolaştık; sıra geldi köşelerine. Sol üstte yer alan Marble Arch köşesinde ilginç bir yer var: Speakers’ Corner. Burada insanlar istedikleri konu hakkındaki düşüncelerini, içlerinden geldiği gibi, yüksek sesle dile getirebiliyor. Siz de gidip bir şeyler anlatabilir veya anlatılanları dinleyebilirsiniz.

londra gezilecek yerler- portobello
londra gezilecek yerler- portobello

Hyde Park’ın sol üst köşesi Queensway’den sola doğru ilerlediğinizde ise Notting Hill’e ulaşacaksınız. Biliyorsunuz Notting Hill, Julia Roberts ve Hugh Grant’ın ünlü 1999 yapımı “Aşk Engel Tanımaz” filmiyle çok ünlendi, turistlerin bir hayli ilgi gösterdiği bir yer haline geldi. Notting Hill, rengarenk kapılara sahip tatlı evleri, dolaştıkça keşke burada yaşasam diyeceğiniz huzurlu sokakları ve tabii bir de Portobello Caddesi üzerinde kurulan, dünyanın en büyük ve ünlü antika pazarı Portobello Road Market ile ünlü.

Londra’da Gezilecek Yerler Rehberi – Notting Hill

Londra Müzeler Bölgesi Gezilecek Yerler;

 • Natural History Museum
 • Victoria & Albert Museum
 • Science Museum
 • Royal Albert Hall – Albert Memorial
 • Hyde Park
 • Nothing Hill
 • Portobello Market
portobello - londra
portobello – londra

BRITISH MUSEUM VE ÇEVRESİ

Son bölgemiz de British Museum ve çevresi. Oxford Street’in sonunda yer alan Tottenham Court’tan başlayarak yukarıya doğru çıkacağız. İlk durağımız British Museum.🏛 1753 yılında kurulan müze, dünyanın en eskilerinden. Ücretsiz gezebileceğiniz müzede, farklı uygarlıklardan 8 milyona yakın eser sergileniyor. Müzenin üst tarafında da dünyanın en büyük kütüphanesi British Library bulunuyor.

British Museum’dan yukarıya doğru ilerlersek, karşımıza yine bir park çıkıyor: Regent’s Park. Ünlü London Zoo da bu park içerisinde yer alıyor. Ve buradan da gelelim Camden Town’a. Londra’nın alternatif mahallesi Camden Town, rengarenk sokaklarıyla oldukça ilgi çekici bir bölge. Her yanında küçük mağazalar, ilginç ürünler satan tezgahlar, rock kulüpler, publar ve kafeler bulunuyor. Hafta sonları da burada Camden Lock Market kuruluyor. Farklı kültürlerden çeşit çeşit yiyecekler, takılar, ikinci el eşyalar, tasarım ürünler bu açık hava pazarında satışa sunuluyor.

londra - camden lock
londra – camden lock

Camden Town’dan sonra, Regent’s Park’ın üst tarafında kalan, görülmesi gereken bir yer daha var: Abbey Road. Yukarıda, efsanevi müzik grubu The Beatles’ın 1969 yılında yayınlanan 11. albümünün kapağını görüyorsunuz. Bu fotoğrafta görünen yaya geçidi, albüme de ismini veren Abbey Road‘da bulunuyor. Bu nokta bugün, benzer bir poz vererek fotoğraf çektirmek isteyen turistlerin akınına uğruyor.

Londra’da Gezilecek Yerler Rehberi – Abbey Road

Londra British Museum çevresinde gezilecek yerler;

 • British Museum
 • Regent’s Park
 • London Zoo
 • Camden Town – Camden Lock
 • Abbey Road

Londra Gezilecek Yerler yazısında, dünyanın en güzel şehirlerinden Londra hakkında detaylı bilgiyi sizler için toparlamaya çalıştım; umarım faydalı olmuştur. İngiltere Gezi Rehberi’ne de buradan göz atabilirsiniz. İyi seyahatler, Londra’nın tadını çıkarın! 🙂

Naz Saner

1 Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir