Bern Gezi Rehberi

Avrupa’nın masalsı şehirlerinden biri olan Bern’e hoş geldiniz! Bu şehri gördükten sonra en’ler listenizi sil baştan oluşturacağınıza eminiz. Şehrin ortasından geçen Aare Gölü ile manzaraya aşık olacağınıza emin olabilirsiniz.

Bern Gezi Rehberi’nde konaklamadan ulaşıma, fiyatlardan gezilecek yerlere kadar dair A’dan Z’ye her bilgiyi bulabilir, Bern’e gitmeden kendinizi şehrin lokali gibi hissedebilirsiniz.

İsviçre rotanızı oluştururken Bern dışında başka şehirler de görmek isterseniz İsviçre’de Gezilecek Yerler yazımızda sizin için hazırladığımız rota önerilerine de bir göz atmanızı öneririz.

https://www.filgezi.com/avrupa/isvicre/isvicrede-gezilecek-yerler/

Çaylar, kahveler hazırsa gelin Bern gezi rehberimize başlayalım!

Bern Gezi Rehberi - Aare Nehri
Bern Gezi Rehberi – Aare Nehri

Bern Hakkında Bilgiler

 • Bern İsviçre’nin başkenti ve ülkenin de dördüncü büyük şehridir.
 • Albert Einstein hayatının önemli bir dönemini Bern’de geçirmiştir, şehirde kendi adına bir müzesi bulunur.
 • Dünyada yaşam kalitesi en yüksek 10 şehirden biri olarak bilinir.
 • Almancanın hakim olduğu bu şehrin kökenleri 1900’lü yılların başına dayanır.
 • Rivayete göre Dük Berthvold V şehre ilk gördüğü hayvanın ismini koyacağını söyler ve karşısına çıkan ilk hayvan bir ayı olur. Bu yüzden şehrin ismi Almancada ayı anlamına gelen “bar” kelimesinden türetilerek Bern konur.
 • Şehri sembolize eden bayraklarda ayı simgesine rastlamak mümkündür.

Bern İsviçre’nin Neresindedir?

Bern harita
Bern harita

Bern Zürih’in güneybatısında, Lozan’ın ise kuzeydoğusunda yer alır. Tren ile Cenevre’ye 1.5 saat, Zürih’e ise yaklaşık 2 saat uzaklıktadır. Tren ve ulaşım ağı çok geniş olan İsviçre’de konaklama ve diğer şehirlere seyahat için en iyi yerlerden birinin Bern olduğunu söyleyebiliriz.

İsviçre’de Vize Mevzusu

İsviçre Avrupa Birliği’nde yer almasa da (bunu para birimlerinin Euro değil de Franc olmasından da anlayabiliriz) bordo pasaportluların Schengen vizesi ile giriş yapmaları gerekir. Yeşil pasaportlular için giriş 90 güne kadar vizesizdir.

Bordo pasaportluların derdine derman oluyoruz. Uzun süreli Schengen almanın yollarını anlattığımız yazımızı da bu linke tıklayarak okumayı unutmayın.

Bern’e Ne Zaman Gidilir?

Bern, İsviçre
Bern Gezi Rehberi – İsviçre

Normalde sıcak hava ve yoğun turizm sebebiyle İspanya, İtalya gibi şehirlere yaz ayında seyahati pek önermesek de aynısını İsviçre için söylemeyeceğiz.

Ülkenin coğrafi konumundan dolayı yaz aylarında bile aşırı sıcaklardan yanıp kavrulmadığımız İsviçre’de, ve özellikle Bern’de, diğer ülkelerin popüler şehirlerde olduğu gibi turist akınına maruz kaldığımızı söyleyemeyiz.

Ağustos ayında seyahat ettiğimiz İsviçre’yi oldukça sakin ve turistsiz bulduğumuz için bir hayli mutluyuz. Ülkeyi ve şehri ilkbahar, yaz aylarında seyahat etmenizi FilGezi olarak onaylıyoruz efenim.

Ayrıca bu şehre yaz aylarında giderseniz kendinizi gönül rahatlığı ile şehrin ortasından geçen Aare Gölü’ne atabilir, lokallerin serinleme metodundan siz de nasibinizi alabilirsiniz.

Bern’de Hava Durumu

Bern Hava Durumu
Bern Hava Durumu

İsviçre’nin ikliminde hepimizin coğrafya derslerinden bildiği gibi Alp Dağları etkindir. Ülkede karasal iklim hakimdir, Bern şehri de tüm ülkede olduğu gibi sıklıkla yağış alır.

Dolayısıyla yukarıda da bahsettiğimiz gibi şehri gezmek için en ideal zamanlar Haziran-Temmuz-Ağustos aylarıdır. Yaz aylarında şehir sıcaklığı ortalama 20 derece civarındadır.

Bern’e Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Türk Hava Yolları veya Pegasus ile Cenevre, Zürih, Basel şehirlerine uçarak İsviçre’ye varabilir, ardından tren yolcuğu ile Bern’e ulaşabilirsiniz. Ne yazık ki Bern’e İstanbul’dan direkt uçuk mevcut değildir.

Planladığınız rotanıza bağlı olarak Cenevre veya Zürih şehirlerine uçuş planlayabilirsiniz. Eğer Bern öncesinde Cenevre gölü ve köyleri çevresinde gezinmek, Cenevre ve Lozan turu yapmak istiyorsanız seyahatinizi Cenevre Havaalanına planlayabilirsiniz.

İsviçre’de kalacağınız süre boyunca kullanacağınız tren yolculukları için SBB Mobile isimli İsviçre Demiryolları uygulamasını indirebilir ve bu app üzerinden gideceğiniz rotaların saatleri, ücretleri ve peronları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bern’e Kaç Gün Ayırmak Gerekir?

Bern'e Tepeden Manzara
Bern’e Tepeden Manzara

Her ne kadar günübirlik bir seyahat ile gezmek mümkün olsa da, biz bu şehre tam olarak 2 gününüzü ayırmanızı tavsiye ederiz. Günbatımı manzaralarının tadına vararak, şehirde bol bol yürüyüş yaparak, manzara notlarına çıkarak ve kendinizi göle atarak keyif dolu bir 2 gün geçireceğiniz eminiz.

Bern’de Konaklama

Bern Gezi Rehberi’nin olmazsa olmazı konaklama mevzusuna geldik bile. Biz seyahatlerimizde genellikle Airbnb veya iyi kaliteli hostellerde konaklamayı tercih ediyoruz. (Airbnb nedir nasıl kullanılır yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.)

Özellikle İsviçre gibi pahalı bir ülkede siz de tercihinizi oldukça merkezi ve gölün tam kıyısındaki bir hostelden yana kullanabilirsiniz. Dilerseniz ortak paylaşımlı odaları tercih edebilir, dilerseniz de kişiye/çifte özel odaları tercih edebilirsiniz.

Fiyat performans açısından çok memnun kaldığımız bir hostel/otelin linkini aşağıya bırakıyoruz. Gölün hemen kenarında, merkezi ve ücretsiz açık büfe kahvaltılarının olması bizi mest etmeye yetmişti, belki sizin de hoşunuza gider.

Bern Youth Hostel

Bern’de Ulaşım Mevzusu

Bern'de Ulaşım
Bern Gezi Rehberi Ulaşım

Bern Gezi Rehberi’nde ulaşıma gelecek olursak size bomba haberi veriyoruz! Eğer Bern’de konaklıyorsanız hostel ve oteller size şehirde kaldığınız gün süresince ücretsiz ulaşım kartı veriyor. (halay çekme emojisi)

Diğer Avrupa şehirlerinde hiç mi hiç karşılaşmadığımız bu durum için bile Bern’i sevebiliriz bizce. Normalde her bir kullanımlık toplu taşıma ücretinin 1.5 franc olduğu Bern’de bu durumun gönüllere su serptiğini söyleyebiliriz değil mi?

Şehir merkezi ile göl seviyesi arasındaki kota farkından dolayı şehirde toplu taşımaya dahil olan asansörlerin hakim olduğunu ve özellikle göl kıyısına inmek için oldukça yararlı olduğunu söyleyebiliriz. Asansörler dışında yürümeye gayet müsait bir şehir olsa da ücretsiz ulaşım kartı hepimizin yüzünü güldürecek nitelikte.

**Airbnb’lerde de aynı imkan tanınıyor mu bilmiyoruz maalesef.

Bern’de Harcamalar

İsviçre’nin ucuz bir şehir olduğunu söyleyemeyiz, bu yüzden öncelikleri değerlendirip gitmenin yararlı olacağını düşünüyoruz. Eğer önceliğiniz daha çok şehir görmek ise yeme-içmeden biraz kısarak gezmenizi, buna olan harcamanızı ise tren biletlerine ayırmanızı tavsiye ederiz.

Eğer ki önceliğiniz o ülkenin farklı yiyeceklerini tatmak ise buna göre apayrı bir bütçe ayırmanızı tavsiye ederiz.

Biz seçeneğimizi birinci seçenekten yana kullandığımız için deneyimlediğimiz kadar fiyat bilgisini aşağıya bırakıyoruz;

Yeme-İçme:

 • Su: 3 franc
 • Latte/Cappucino: 5 franc
 • Süpermarketten salata/hazır yemek: 10-15 franc

Konaklama:

 • Hostelde tek kişilik fiyatlar: ortalama 50-60 Franc (gecelik)

Tren Biletleri:

 • Tek yön biletler: 20-40 Franc

Günlük Ortalama Maliyet:

 • Günlük kişi başı 60-70 Franc ayırmanızda fayda var.

Bern’de Gezilecek Yerler

Eski Şehir Bölgesi

Bern Gezi Rehberi- Saat Kulesi
Bern Gezi Rehberi- Saat Kulesi

Bern Gezi Rehberi’nin olmazsa olmazı her Avrupa şehrinde olduğu gibi eski şehir bölgesi, yani asıl adıyla Altstadt’tır. Tatlı evleriyle yolunuzun mutlaka düşeceği eski şehir bölgesinde Bern Katedralini gezebilir, 5 frank karşılığında, Katedralin en üstüne çıkıp şehre tepeden bakabilir, Parlemento Binası’nın önünden şehir manzarasını izleyebilir, yine Eski Şehir Bölgesinde yer alan Saat Kulesi’nin önünden geçebilir ve her saat başı saat kulesinin önündeki kalabalıklığa ortak olup çanların çalmasına şahit olabilirsiniz.

Einstein Evi

Bern Gezi Rehberi: Einstein Evi
Bern Gezi Rehberi: Einstein Evi

Einstein’ın hayatının bir döneminde İsviçre’de yaşadığını Bern Gezi Rehberi’nin başında söylemiştik. Albert Einstein 16 yaşındayken İsviçre’ye gelmiş ve Bern’de yaşadığı seneler boyunca 32 adet bilim çalışması yayınlamıştır. Bu bilim çalışmalarından biriyle henüz 26 yaşındayken Nobel Ödülüne layık görülmüş ve haliyle Bern’de Einstein adına bir müze yapılmış. Einstein’ın yaşamı boyunca yaptıkları hakkında bilgi almak isterseniz Eski Şehir Bölgesinde yer alan evini gezmenizi tavsiye ederiz.

Aare Gölü

Eski şehir bölgesini çevreleyen Aare Gölü, İsviçre’nin ünlü göllerinden sadece bir tanesidir. Göl kenarında yürüyüş yapabilir ve eğer şehri yaz aylarında ziyaret ediyorsanız gölün herhangi bir noktasından kendinizi serin İsviçre sularına atabilirsiniz.

Gölde akıntı hakim olduğu için kolaylıkla kendinizi şehrin bir diğer noktasında bulabilirsiniz. Yaz aylarında, özellikle hafta sonlarında, göle kendini atan insan sayısı bir hayli fazla olduğunu söyleyebiliriz.

Rosengarten Bern

Bern Gezi Rehberi
Bern Gezi Rehberi

Eski Şehir bölgesinden çıkıp “Nydeggbrücke” köprüsünü geçtikten sonra yaklaşık bir 15 dakikalık yürüyüşle ulaşabileceğiniz bu park şehri tepeden görmek için en ideal parklardan bir tanesidir. Dilerseniz atıştırmalıklarınızla, dilerseniz içeceklerinizle manzaraya bakarak keyif çatabilir, bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Parka giriş ücretsizdir.

Marktgass

Bern’in 7/24 cıvıl cıvıl olduğu, her türlü alışverişinizi yapıp, yiyeceğinizi alabileceğiniz sokaktır. Sokağın bir ucu Bern Tren İstasyonuna, diğer bir ucu ise Saat Kulesi’ne bağlanır. Bu sokak sayesinde tren istasyonundan merkezin mesafesinin ne kadar kısa olduğunu anlayabilirsiniz.

Münsternplattform Parkı

Münsterplattform Parkı
Münsterplattform Parkı

Şehre tepeden göz atabileceğiniz bir diğer park ise Münsterplattform parkıdır. Parlamento Binasından birkaç dakika uzaklıkta olan bu parkta isterseniz çimlere yayılabilir, isterseniz parkın içerisinde yer alan kafede kendinize bir içki ısmarlayabilir ve manzaranın tadını çıkartabilirsiniz.

Bundeshaus

Bundeshaus yani Türkçe adıyla Parlamento Binası şehre tepeden bakabileceğiniz bir başka adrestir. Tavsiyemiz gün batımında Parlamento Binasının ön bahçesindeki banklara oturarak Aare gölünün ve gökyüzünün renklerini izlemeniz olacaktır.

Kleine Schanze Parkı

Bern’de oturmaktan keyif aldığımız başka bir park ise Kleine Schanze parkıdır. Parkın içerisinde yer alan restoranın da ayrı bir keyifli olduğunu söylemeden geçmeyelim, yolunuzu buraya mutlaka çevirmenizi tavsiye ederiz.

Bern’de Ne Yapılır?

Bern'de günbatımı
Bern’de günbatımı
 • Şehre gidebiliyorsanız yaz ayında gidin.
 • Aare Gölü’nde yüzün.
 • Şehre tepeden bakın. Bunun için en iyi manzaraların Rosengarten, Münsternplattform Parkı ve Bundeshaus olduğunu unutmayın.
 • Şehri yürüyerek gezin.
 • Yemeği ucuza getirmek istiyorsanız süpermarketlerden yiyecek alın.
 • Bern’den günübirlik seyahatler ile Thun- Interlaken- Lauterbrunnen – Grindelwald kasabalarına gidin. Lauterbrunnen ve Grindelwald’a 1 tam gün ayırmayı unutmayın.

Umarız Bern Gezi Rehberi’miz İsviçre seyahati planlayanlar için aydınlatıcı olmuştur. Şehir bizim kalbimizde ayrı bir his bıraktı, umarız sizin seyahatiniz de öyle olur. Şehirle ilgili aklınıza takılan sorularınızı bize sormaktan çekinmeyin!

Şimdiden iyi seyahatler!

Yağmur Sarar (@yagmotravels)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir